[ Sanjshine @ 21.08.2014. 11:16 ] @
Puno pozdrava svima! Trebam vasu pomoc u vidu dijeljenja iskustava.

2011 godine sam otisla u Francusku, Pariz, da studiram, krajem druge godine boravka i dvaput dobijene vize tj. boravisne dozvole, dobila sam odbijenicu, objasnjenje je bilo da sumnjaju da mi je fakultet samo paravan i da radim na crno, da sam nelogicnim slijedom dogadjaja promijenila smjer (sto se njih ne tice, nisu ni bili upuceni i greskom su napisali smjer koji ni ne postoji na mom fakultetu). U svakom slucaju, nisu mi dali vizu (prethodna je istekla krajem avgusta, a ja sam sredinom istog mjeseca usla u Francusku, za obnovu boravisne dokumenti se predaju dva mjeseca ranije) i to su mi javili 6 mjeseci kasnije, iako sam redovno provjeravala situaciju i raspitivala se u prefekturi.
Obzirom da je vecina mojih prijatelja koji studiraju tamo, imala slican problem prethodnih godina, savjetovali su mi da unajmim advokata i otpocnem proces zalbe i tuzbe. Tako se i desilo, u roku od 7 dana, nakon dobijenog dokumenta da moram da napustim teritoriju Francuske, pokrenuli smo proces zalbe.
Nisam dobila nikakav odgovor do maja mjeseca, te je pokrenut novi proces koji jos uvijek traje i receno mi je da ce trajati barem do decembra ove godine.
U medjuvremenu sam diplomirala i izasla iz zemlje u julu mjesecu (11 mjeseci nakon ulaska u FR). Zapravo sam letjela iz Brisela za Beograd jer je karta bila znatno jeftinija. Na aero-granici briselskog aerodroma, granicar je odlijepio kad je vidio moj pasos, rekao da sam "silovala" sengenski zakon i zakon Evropske Unije, stavio me po strani, uzeo moj pasos, odnio ga u kancelariju, vratio se, bijesno mi dao pasos i rekao da idem. Nista ali bas nista osim pecata sa datumom kad sam iz Belgije nemam u pasosu. Imala sam sve dokumente sa sobom, objasnila mu sta se desilo u Francuskoj i zasto sad tek izlazim, nije htio slusati i rekao je samo da se nada da ce mi dobro provjeriti datume ulaska i izlaska u EU na srpskoj aero-granici, sto se, naravno, nije desilo.

E sad, zanima me kako mogu da saznam da li sam dobila neku zabranu? Gdje se to moze provejriti? Sigurno je da se sad nalazim u njihovom sistemu negdje ali i ako sam dobila zabranu, interesuje me o kojim vremenskim periodima je rijec? Voljela bih da znam jer sam primljena na master studije tamo, a ne znam ni mogu li uci u EU.

Molim vas, ne oklijevajte mi dati korisne savjete ukoliko ste imali iskustva sa ovakvim ili slicnim situacijama!
[ madcama @ 21.08.2014. 11:37 ] @
A da ti zapucaš pravo u Francusku ambasadu i tražiš sa nekim Francuzom/Francuskinjom da razgovaraš? Pretpostavljam da jezik znaš. Ako ništa i tom službeniku ambasade će to biti znak da ne želiš ništa preko veze (koja je šansa da ti Francuz bude veza).
[ Homer J. Simpson @ 21.08.2014. 13:30 ] @
Ili se provozas do Segedina ili Hrvatske pa vidis na licu mesta da li postoji neka zabrana ili ne
[ cicko @ 16.09.2014. 12:57 ] @
Zbog prekoracenja zadrzavanja/putovanja u EU (madjar je izracunao da je to 145 dana, sto znaci 55 vise nego sto je limit za 6 meseci), dobio sam kaznu 50.000.00 forinti i zabranu putovanja u EU do Novembra.2014.
Ono sto mene interesuje je kako to mogu da proverim, vezano za vremenski rok do kad imam zabranu. Poznanici iz policije (domace naravno) su mi rekli da oni to ne mogu da vide u kompjuter. A madjarski carinik mi je samo usmeno rekao do kad mi je ta zabrana racunajuci od 04.09.2014.. Zvao sam madjarsku ambasadu i oni mi kazu da to ne mogu da provere osim u slucaju da zelim da putujem pa trazim vizu za putovanje, recimo u Novembru. Naravno, to ce da kosta ne samo novca, vec i vremena...pa sam ja mislio da mozda neko ima iskustva kako mogu najbrze/najlakse da dobijem odgovor do kad mi je ta zabrana pravosnazna?

Mogu ja da odem do granice (kao sto je neko predlagao), i to bi mi bilo cak i jednostavnije nego da apliciram za vizu....ali ne znam sta ce madjar (ili rumun) da mi napise u pasos kad se ja tamo pojavim. Mislim, rekao bih ja da sam dobio zabranu i da samo zelim da proverim do kad mi je zabrana pa "nalevo krug, d....na jug"....ali da ne mora on po sluzbenoj duznosti da me negde "uknjizi" kad mi skenira pasos, pa da mi jos ne zalepi novu zabranu....pu, pu...daleko bilo. :D

Unapred hvala.
[ Drvopromet @ 31.10.2014. 08:34 ] @
Da li ti je iko odgovorio na ovo pitanje jer i mene isto interesuje?
[ sop01 @ 27.12.2014. 18:06 ] @
Pozzzz forumasi i ljudi sa problemima slicnih mome.Moj slucaj je mallo zamrsen ne znam ni sam kako da ga resim a od velikog mi je znacaja jer me verenica ocekuje u Francuskoj.Ako se sve ovo oduzi propade mi veridba .
Bio sam u Italiji 2004 god. Sa urednom vizom sengen multi sa 90 dana boravka u inostranstvu.Viza je bila Grcka.Pre odlaska za Italiju sam posetio Grcku zbog pecata I ondah posle nekoliko dana sam otisao za Italiju.
U Italiji sam bio 15 dana sa regularnim ulaskom preko Hrvatske,Slovenije i ondah Italija Naravno sa pecatima prelaska u pasosu.Posle 15 dana sam zaustavljen u Italiji na ulici jer sam krenuo do prodavnice za baksuza
za baksuza nisam poneo pasos.Izvrsena je kontrola tako sto su me strpali u auto odveli u stanici Vicence bez prevodioca uzeli izjavu od mene kao naveli da sam pristao na Engleski jezik komunikacije
iako to nema veze jer ga ne znam joos manje znam Italijanski.Popuniosam neke papire na kojima je bilo nekoliko jezika pa i Srpski.Ime prezime kad sam uso gde sam uso da imam vizu i sve to.Slikali su me
kao nedaj boze kriminalca otiske prstiju strasno.Onda su mi dali da potpisem nesto.Nisam hteo ali karabinjer gura puskom u ledja.Potpisao sam!!!!!! Izveli su me na ulici i pustili na kapiji sa tim
papirima.Vratio sam se kod prijatelja vidno razocaran zbog maltretiranja od nekoliko sati.Dao sam da pogleda sta pise.Za baksuza nije bio iskren da mi kaze da nezna da cita Italijanski pa mio kaze
kao nije to nista nisi ti jedini mnogi su ovde tako dobijali pa nista.Ok shvatim ja to tako.Iskreno otiso sam zbog posla nije bilo posla razocaran se vratim kuci 10 dana posle tog maltretiranja sa
namerom da se na prolece vratim opet.Dodjem ja kuci i posle nekih mesec dana da odem za grcku ali nece moci Grci meni kazu zabrana problem italija ja se besan vratim kuci i razocaran u zemlje EU
bacim to sve po strani.Ozenim se i to sve zaboravim.Ali na zalost se razvedem i opet dodje u planu EU>Nadjem ja ta dokumenta i sve prevedem tek je onda bio bes i razocarenje.U tim dokumentima je pisalo
da sam dana 22.09.2004 godine uhvacen na ulici Vicence kao EMIGRANT DA SAM PREKO TRSTA USAO U ITALIJU IZBEGAVSI GRANICNE KONTROLE i da mi zbog toga daju zabranu ulaska 10 godina.za sve zemlje EU
Posto je puno vremena proslo i ostalo jos 2 godine sacekam ja 22.09.2014 tako das je proslo 10 god.Odem u ambasadu Italije da mi skinu zabranu.Kazu oni meni da podnesem molbu za skidanje zabrane
te papire sto sam dobio tada u Vicenci i jis sta je trebalo.Sve ja to prikupim prevedem na italijanski tu molbu zahtev kopije bas sve.Predam ja u ambasadi i oni meni kazu idi kuci icekaj odgovor.
Pitam ja koliko kazu minimum 6 meseci pa do 1 godine da stigne odgovor.Nisam mogao da cekam uputim se ja za Francusku avionom sa tim papirima i onda hvatanje za glavu
Carinarnik mene proveri i kaze ne moze prvim letom nazad ja kazem zasto Zove on to njihovo odelenje za zabrane EU i njemu kazu da ja imam zabranu od 14.08.2007 god pa narednih 10 god.Sto je za
mene bio sok.Nisam uspeo nista da dokazem na osnovu papira iz vicence sa datumom iz 2004 god.Drzali su me na aerodromu 4 dana jer je tada bio prvi let za nazad bio sam kao u samici bez poseta
samo telefon i to je to.Juce san se vratio 26.12.2014 god.Sta da vam kazem tuga beda jad ubio sam se u sobicku od 3 metara 4 dana. I moram da cekam jos 3 god.Znaci fakticki 13 god zabrane od
strane Italije za nista za sve zemlje EU.E sad ja posedujem taj stari pasos sa svim pecatima i tom vizom gde se vide datumi ulaska i sve to
DALI JA MOGU DA IH TUZIM ILI STA VEC DA URADIM SA TIM NEKAKO NEGDE MINISTARSTVI STRAZBUR STVARNO VISE NEZNAM.AKO NEGO ZNA ILI IMA NEKA POJMA U VEZI TOGA DA MI POMOGNE INACE ODE MOJA VERIDBA
I MOGUCNOST PA PASTANEM CLAN FRANCUSKE JER NIKO NECE DA CEKA PREDHODNO 2 GOD SAD JOS PA 3 GOD zNACI 5 GOD DA PRODJE MOJA ZABRANA OD 13 GOD ZA NISTA
MOZDA SAM SMORIO OVIM DUGACKIM PISANJEM ALI ETO DA SE BAR OLAKSAM I OBJASNIM KAKO SU ME ZEZNULI