[ mbm @ 30.08.2014. 22:08 ] @
Čip NE555 postavljen kao 1mS monostabil se u nekom trenutku okida na ulazu TRIGER (2).
Izlaz Q(3) služi kao brojačka vrata za mikrokontroler. Dovođenjem napona na ulaz Control (5)
Želim da predvidljivo i ponovljivo skratim dužinu monostabilnog impulsa.

Pošto je NE555 vrlo arhaičan niko nije pisao bilo šta novo bar 20 godina i sasvim nekritički svugde piše da
je potrebno držati se pravila da u monostabilnom režimu napon na kontrolnom ulazu treba da bude u granicama
45% do 90% od napona napajanja. Ova gornja brojka je donekle razumljiva za arhaičan komparator, ipak 45% kao donja granica je za moj ukus previsoko. Ne nalazim opravdanje za to. Voleo bih da pročitam mišljenje još nekoga od vas o tome da li se može očekivati da će se moći koristiti opseg kontrolnog napona od 2V do 9V pri napajanju od 12V na NE555 a da to bude ponovljivo u razumnoj meri sa CMOS i bipolarnim čipovima različitog porekla. LTSPICE mi baš nije od pomoći jer izgleda da je meni raspoloživ model NE555 suviše idealizovan. Ostaje mi da napravim eksperimentalno merenje sa šakom novih i starih primeraka ali bih umesto metode "uzaludnih pokušaja" ipak voleo da saznam kakvo je vaše mišljenje o tome.
[ emiSAr @ 31.08.2014. 01:17 ] @
Evo vidi koji je napon stalno prisutan na pin-u 5

pOz
[ bogdan.kecman @ 31.08.2014. 04:34 ] @
Citat:
mbm:
Ova gornja brojka je donekle razumljiva za arhaičan komparator, ipak 45% kao donja granica je za moj ukus previsoko. Ne nalazim opravdanje za to.

fora je kako je izveden komparator i kako je povezan .. kontrol je vezan 5k-5k-5k (555 po kojima je navodno cip dobio ime) tako da je negativna strana komparatora non stop na 2/3Vcc, ista prica i sa trashold samo je pozitivna strana na 1/3Vcc
nesto mi ne rade slike na es-u ali pretpostavjam da ti je kolega emisar bacio slicku sa internom semom 555, ako je nisi gledao pogledaj 3 5k otpornika, kontrol je vezan odma na ovaj do Vcc

Citat:
mbm:LTSPICE mi baš nije od pomoći jer izgleda da je meni raspoloživ model NE555 suviše idealizovan. Ostaje mi da napravim eksperimentalno merenje sa šakom novih i starih primeraka ali bih umesto metode "uzaludnih pokušaja" ipak voleo da saznam kakvo je vaše mišljenje o tome.


pogledaj TINU, mislim da tina ima tacne karakteristike za SE/NE/SA/NA verzije 555 od TI-a jedino ne znam kako se u tini radi temperaturni drift ..
[ vladd @ 31.08.2014. 10:57 ] @
A da probas sa nekim drugim monostabilima, "sireg spektra dejstva"
Tipa
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cd74hc4538-q1.pdf
http://www.fairchildsemi.com/ds/74/74VHC123A.pdf

Zaista ne znam sta bi se dogadjalo sa tresholdom, i kako bi radilo, ako bi smanjio 555 razdelnik (u donje dve trecine_ sa paralelnim otpornikom od pina control prema masi.
Punjenje spoljnog kondenzatora bi verovatno sledilo do nizeg napona, ali mislim da nikakvo "dovodjenje" varijabilnog napona na control ne bi zeljeno. funkcionisalo.
Prakticno bi se "narusavao" napon na control poziciji..remecenjem razdelnika "gore" ili "dole"

Inace je 555 stara dobra, pouzdana, funkcionalna i jeftina komponenta, kojoj je tesko naci odmenu.
Kao cesma u domacinstvu
[ mbm @ 31.08.2014. 19:48 ] @
Hvala na mišljenjima. Ne znam kako da podignem citate pa se neću obraćati pojedinačno.Ipak moram da kažem da za ovu namenu ne mogu da koristim druge monostabile osim 555 jer mi upravo treba promena širine monostabilnog perioda pomoću jednosmernog napona.
Želim da razjasnim moju nedoumicu. Činjenica je da ako na control (5) dovedem neki jednosmerni napon sa izlaza operacionog pojačavača (to je inače vrlo nizak izlazni otpor , možda stotinak oma u odnosu unutrašnji otpor na nogici 5 koju čine ta tri opornika) više se za gornji komparator ne računa na 2/3Vcc od ne555 i donji komparator na 1/3Vcc već na 2/3 od dovedenog napona i 1/3 dovedenog napona. Samim tim se širina impulsa koju generiše 555 određuje tim naponom. Meni je zapravo nejasno zašto se u aplikativnim papirima spominje da taj napon ne bi trebao da bude niži od 45% od Vcc kad se prema električnoj šemi čipa to ne vidi , naročito što je slično napisano i za astabilni mod ali je umesto 45% od Vcc napisano da je minimalni napon na control 10% od Vcc ako se dobro sečam. Tek za ovu razliku ne vidim opravdanje. Sutra ću instalirati TinaTI spice prema preporuci i videti šta se događa.
[ vladd @ 01.09.2014. 13:38 ] @
Mislis na ovu preporuku, za control pin(5)
Citat:
By applying a voltage to this pin, it is possible to vary the timing of the chip independently of the RC network. The control voltage may be varied from 45 to 90% of the Vcc in the monostable mode, making it possible to control the width of the output pulse independently of RC. When used in the astable mode, the control voltage can be varied from 1.7v to the full Vcc. Varying the voltage in the astable mode will produce a frequency modulated (FM) output.



Mislim da bi morao i neku "porciju" varijabilnog napona da prosledjujes i na treshold ulaz, da bi poremetio komparator izvan preporucenih granica..
Ne razumem sta je u pitanju, pa da je potrebno toliko rastezanje rezima rada, ali spec aplikacija ima i medju patentima
http://www.google.com/patents/US4439689
[ macolakg @ 01.09.2014. 23:17 ] @
mbm,

Za početak je vrlo bitno da li je u pitanju NE555 ili možda TS555 i slične CMOS replike poznatog 555 sklopa.

Razlike su velike i da bi ih primetio valja da pročitaš datasheets od biplarne verzije 555 i od CMOS verzije istog.

Kada pogledaš unutrašnju građu sa fotke koju je emiSar postavio, zapazićeš da donji komparator (triger) ima PNP tranzistore na svojim ulazima.

Takva konfiguracija komparatora ima common mode ulaza do ispod mase, tj. taj će komparator biti operativan sa čak možda -0.3V na ulazima.

Dakle, sa aspekta "triger" komparatora može se pin 5 (control) spustiti i do nule.

Međutim, gornji (treshold) komparator je građen sa NPN tranzistorima i prestaće da radi ukoliko mu se ulazi spuste ispod granice 2 x U_be ulaznih tranzistora + napon koji je dovoljan da na R1 iz dotične šeme može razviti dovoljnu struju koja će preko strujnih ogledala dalje u sklopu, moći još uvek da aktivira flip-flop.

Koristio sam control pin za razne tipove modulacija nečeg, ali nisam nikada silazio ispod 1/3Vcc za svaki slučaj.

Dakle, problem je u common mode mogućnosti gornjeg komparatora i u dovoljnoj struji njegovih emitera (Q2 i Q3) koja će se "preslikati" na Q5 i Q6, da bi mogla dalje delovati.

Control pin i treshold pin možeš slobodno "vući" skroz do +Vcc, ali na dole, to već treba eksperimentom utvrditi i posle toga se zadržati na bar 20-tak% višem naponu od nađenog, da bi ostao taj komparatror operativan u punom temperaturnom opsegu.

Naravno, ono što "pronađeš" za bipolarni 555 sigurno neće važiti za CMOS verzije (LMC555 ili TS555).
Savim je moguće da te CMOS verzije imaju širi common mode treshold i control ulaza.
To bi valjalo ispitati.
Tebi treba pa ti ispitaj, a ja sam ti objasnio koliko mogu.
Nije teško to proveriti.
Control pin možeš "šetati" od 0V do +Vcc bez ikakvih posledica, jedino će kada "ispadne" iz common mode opsega 555 prestati da obavlja svoju funkciju. Naravno, po dovođenju tog napona u operativne granice, proradiće ponovo.

Inače, za taj moćni 555 se ne bi smelo reći da je raritetan, takođe ni za njegove komparatore.
Taj čip je stvorio veliki analogni "guru" Hans Camenzind, a ni današnji komparatori se ne razlikuju previše bitno na najsavremenijim sklopvima. U suštini i dalje svi počivaju na primeni diferencijalnih parova na ulazima.

Koliko je 555 raritetan, to možeš videti iz toga što se i danas prave mnogi čipovi koji su replike njega ili sadrže njegovu funkciju, kao na primer (prvi koga se setih) IR2153(5) high-low side Moset samooscilujući driver, itd...

555 je osim operacionog pojačavača jedan od retkih svetskih IC sa kojim je napravljeno nebrojeno mnogo različitih aplikacija.
Odnosno, vanserijski moćan i veoma primenljiv sklop, a pri tom tako jednostavan, koji puno govori o njegovom počivšem autoru.
Kraljevski rad među analognim aplikacijama.

Pozz
[ Repke @ 09.05.2016. 21:28 ] @
Pozz,ne bih da otvaram novu temu pa cu pitati ovde:
Jel moze neko da mi objasni da li moze da se napravi ovo ali sa vise dioda (npr 16komada zaredom da pali).
Ja sam probao na protoboardu da dodam jos tri ali nece da ih upali,jedva malo zasija 6 i tu stane.Nemam neko iskustvo pa ako neko moze da mi kaze caku sta bi trebalo promeniti da mogu da ubacim veci broj dioda,ili jos bolje da mi da semu ?

A evo seme odakle sam gledao:
http://www.555-timer-circuits.com/bike-turning-signal.html
[ vladd @ 09.05.2016. 22:23 ] @
Kako raste napon na kondu, tako se redom ukljucuju LED parovi, a zatim 555 isprazni kond preko diode do sledeceg ciklusa.

Da pretpostavimo da sklop, tranzistor, dve led i otpornik 330 oma "zauzima" oko 8 V, pa plus Vbe prethodnog tranzistora, moguce je paliti sest ovakvih parova LED sa 12V.

Za vise dioda, treba smanjiti otpornik, vezati diode paralelno, da napon na sklopu padne na oko 5-6V, u tomslucaju bi moglo da se veze desetak sklopova, parova led...sa pripadajucim tranzistorima i otporom
[ samuki @ 10.05.2016. 10:11 ] @
Prema mojoj protoboard ploci 😁, trebao bi da smanjis otpornik od 4k7 na 1k i da izbacis diodu na emiter tranzistora. !
[ samuki @ 10.05.2016. 10:13 ] @
Samo dodaj otpornike za led diode.
[ Repke @ 16.05.2016. 22:29 ] @
Hvala na pomoci !
Probao sam na protoboard-u
Smanjio sam otpornik na 1k2 (posto nisam imao od 1k),vezao paralelno i uspesno mi radi 8 parova.Pokusao sam sa 10 ali nije htelo bas da radi.
Imam jos jedno pitanje,kako se kontrolise vreme trajanja pauze (kada su led diode ugasene).Posto meni treba za nesto drugo a ne za migavac i najvise bi mi odgovaralo kad bi diode mogle da budu ugasene sekund,a kada se upale da budu upaljene par sekundi (5-6) ?

Promenio sam kondenzator sa pina 6 i 2 na 300uF i dobio sam vreme koje mi odgovara da budu upaljene,ali je se produzilo i vreme intervala kada su ugasene pa bih to vreme da smanjim,jel moguce?
[ samuki @ 17.05.2016. 09:14 ] @
Smanji otpornik na 470 oma da bi sijale svih 10 parova.

Vrijeme paljenja gasenja , mijenjaj otpornike od 4k7 na pin 7 i 6 ic.
[ zica49 @ 17.05.2016. 12:39 ] @
Nestabilno je to sa tim jesi li razmisljao o CD4017 ?
[ emiSAr @ 17.05.2016. 13:10 ] @
S tim da se 4017 moze kaskadirati, slijedeci ima 10 puta duzi period.-
Ili neki binarni brojac koji ce pobudjivati 74154-imas 16 linija u istom ritmu trceceg svijetla, ali i 74154 se moze kaskadirati
pa dobiti 32 linije.-

pOz
[ samuki @ 17.05.2016. 18:53 ] @
Cd4017 ne moze linijski da prikazuje, samo tackasto !
[ zica49 @ 17.05.2016. 20:02 ] @
Moze se i to rjesiti..
[ samuki @ 17.05.2016. 22:37 ] @
Sa ovom semom radi 1 sec i 4 sec neradi. Potenciometar 1 Mega i kondezator 10mf.
[ Repke @ 17.05.2016. 22:47 ] @
Nemam toliko iskustva (znanja) da bih napravio sa drugim ic-om,jos nisam ni ovaj bas skontao.
@zica49 Kako mislis nestabilno?
[ zica49 @ 18.05.2016. 08:31 ] @
NE555 je prvenstveno razvijen za timer plikacije i slicno."Rastezanje"prelaznog stanja" na izlazu je poprilicna nepoznanica.

[ mbm @ 01.09.2017. 22:56 ] @
Citat:
macolakg:
mbm,

Za početak je vrlo bitno da li je u pitanju NE555 ili možda TS555 i slične CMOS replike poznatog 555 sklopa.

Razlike su velike i da bi ih primetio valja da pročitaš datasheets od biplarne verzije 555 i od CMOS verzije istog.

Kada pogledaš unutrašnju građu sa fotke koju je emiSar postavio, zapazićeš da donji komparator (triger) ima PNP tranzistore na svojim ulazima.

Takva konfiguracija komparatora ima common mode ulaza do ispod mase, tj. taj će komparator biti operativan sa čak možda -0.3V na ulazima.

Dakle, sa aspekta "triger" komparatora može se pin 5 (control) spustiti i do nule.

Međutim, gornji (treshold) komparator je građen sa NPN tranzistorima i prestaće da radi ukoliko mu se ulazi spuste ispod granice 2 x U_be ulaznih tranzistora + napon koji je dovoljan da na R1 iz dotične šeme može razviti dovoljnu struju koja će preko strujnih ogledala dalje u sklopu, moći još uvek da aktivira flip-flop.

Koristio sam control pin za razne tipove modulacija nečeg, ali nisam nikada silazio ispod 1/3Vcc za svaki slučaj.

Dakle, problem je u common mode mogućnosti gornjeg komparatora i u dovoljnoj struji njegovih emitera (Q2 i Q3) koja će se "preslikati" na Q5 i Q6, da bi mogla dalje delovati.

Control pin i treshold pin možeš slobodno "vući" skroz do +Vcc, ali na dole, to već treba eksperimentom utvrditi i posle toga se zadržati na bar 20-tak% višem naponu od nađenog, da bi ostao taj komparatror operativan u punom temperaturnom opsegu.

Naravno, ono što "pronađeš" za bipolarni 555 sigurno neće važiti za CMOS verzije (LMC555 ili TS555).
Savim je moguće da te CMOS verzije imaju širi common mode treshold i control ulaza.
To bi valjalo ispitati.
Tebi treba pa ti ispitaj, a ja sam ti objasnio koliko mogu.
Nije teško to proveriti.
Control pin možeš "šetati" od 0V do +Vcc bez ikakvih posledica, jedino će kada "ispadne" iz common mode opsega 555 prestati da obavlja svoju funkciju. Naravno, po dovođenju tog napona u operativne granice, proradiće ponovo.

Inače, za taj moćni 555 se ne bi smelo reći da je raritetan, takođe ni za njegove komparatore.
Taj čip je stvorio veliki analogni "guru" Hans Camenzind, a ni današnji komparatori se ne razlikuju previše bitno na najsavremenijim sklopvima. U suštini i dalje svi počivaju na primeni diferencijalnih parova na ulazima.

Koliko je 555 raritetan, to možeš videti iz toga što se i danas prave mnogi čipovi koji su replike njega ili sadrže njegovu funkciju, kao na primer (prvi koga se setih) IR2153(5) high-low side Moset samooscilujući driver, itd...

555 je osim operacionog pojačavača jedan od retkih svetskih IC sa kojim je napravljeno nebrojeno mnogo različitih aplikacija.
Odnosno, vanserijski moćan i veoma primenljiv sklop, a pri tom tako jednostavan, koji puno govori o njegovom počivšem autoru.
Kraljevski rad među analognim aplikacijama.

Pozz



Posle tačno 1095 dana i 23h imam želju da se vratim na temu samo da bih predložio članak vezan za primenu i inherentne teškoće sa NE555.
http://www.electronicdesign.co...t-s-all-555-timer-stuff-anyway

MB

[ mikikg @ 02.09.2017. 00:47 ] @
Zato lepo uzmes SOIC-8 isto malo čipče, u čemu je razlika, ovde mozes da imas 100 programskih tajmera kao taj NE555, i upravo njegova logika ne on kao IC je bitna da se razume, a TAJMER (vremenac) kao sklop za odredjene potrebe moze da se napravi na 1001 način, programski je najlakse i ima daleko daleko veće mogućnosti za upotrebu u raznim sklopovima PWM, I2C, GPIO, A/D ...

NE555 je sjajan mali integralac, ali to je samo JEDAN konfigurabilni vremenac kome se spoljnim R/C komponentama i konfiguracijom odreduje kako da radi.
Isto tako u ovom MCU u tri komande se setuje tacno kako da radi JEDAN od mnogoobrojnih vremenaca koje ima jos u sebi, i na sve to gomila dodatnih stvari i modula kojii mogu da pokriju neverovatan broj razlicitih aplikacija samo sa tim 8 pinskim IC!
Pogledajte cenu, za to nije vredan elektrolitičkog kondenzatora koji ide uz NE555, a kamoli ceo mikrokontroler u istom kućištu, on je interno kalibrisan na 16MHz kada se pokrene pa se posle sa tim deli/množi i proizvodi željena logika rada, kako god mi to osmislili a mogucnosti su ogromne.

http://eu.mouser.com/ProductDe...kIwKYpsHTaDx2jDjKb9%252baqg%3d
[ mbm @ 02.09.2017. 01:14 ] @
Pozdrav

Lepo je što si iskomentarisao. Ipak nisam mislio na rešenja za zamenu naročito ne PIC mikrokontrolerom, ne koristim ih a ARM je fini ali dok je na papiru ne znam šta da kažem. Dobar je verovatno ali ne za zamenu 555 sasvim sam uveren u to. Ovo je više za našu tehničku diskusiju. Ja lično volim da pročitam članke koje je pisao pokojni Bob Pease, ipak je bio veliki mag analognih čipova u National Semiconductor. U ovom članku je samo izneto njegovo odlučno mišljenje da ga nije i ne bi nikad koristio 555, a drugi autor je dao svoje detaljno viđenje zašto 555 nije dovoljno dobar.

MB