[ strš @ 09.09.2014. 17:14 ] @
Poštovanje.
Pošto sam pokušao da se uvežem između stana i placa (razdaljina 1600m) sa dve yagi antene (nepoznat proizviđač i pojačanje) i sve što sam uspeo je da "nahvatam" signal ali je protok bio očajan (menjani razni AP-i u slučaju da nije do njih i kablovi su kratki između AP-a i antetna), odlučio sam da kupim dve grid antene, smatrajući da ću sa njima dobiti kvalitetniji signal. Pošto nemam iskustva sa umrežavanjem na daljinu, interesuje me da mi neko ko ima grid antenu 16dB kaže svoje utiske ali ne na 100m ili 200m već sa većim daljinama oko 2000m. Imam optičku vidljivost i ništa im smeta da se "vide". Jedna antena je na vrhu zgrade a druga na vrhu kuće.
Znam da mi je sa 24dB sigurnije ali više me interesuje ova antena jer je manja i jeftinija.
[ gilopile @ 09.09.2014. 17:18 ] @
Mozes povezati te dve tacke sa ta dva grid-a bez problema. Samo bih te posavetovao da to uradis sa mikrotik-om i bar cm9 karticom i signal ce ti biti zadovoljavajuc. Ja sam povezao skoro jednog korisnika sa RB411AR, razdaljina nesto jace od 1km, oba grida su 24Db, signal je negre oko -65 - 60, sto je sasvim dovoljno, ali bi posao zavrsile i od 16, sigurno, samo da se dobro upucaju i nema problema. Kablovi sto kraci od RB do antene, konektori dobro odradjeni i to je to.
[ strš @ 09.09.2014. 17:44 ] @
Hvala ti na brzom odgovoru.
Može li nešto prostije od mikrotika cm9? Recimo neki AP srednjeg ranga?
Možda izgledam kao škrtica jer mi se ne daju neke pare ali poenta da će internet na placu da se koristi jednom u mesec dana tako da ne bih previše ulagao u opremu. A i na vrhu zgrade nemam računar već sam "dovukao" utp kabl koji nameravam da "ubacim" u AP a on preko antene da mi pošalje signal na plac.
Samo da napomenem da nemam neka iskustva sa ovim povezivanjima.
[ gilopile @ 09.09.2014. 17:51 ] @
E to stvarno ne znam. U biti moze, ali to jako ovisi o kvaliteti i jacini wi fi koji je ugradjen u ruter. cm9 je odlicna kartica i sigurno ce ti lepo i sto je najbitnije, stabilno raditi. Mozes MT da napravis od pentijum2,3,4 racunara. Kupis pII za 300 din, instaliras rOS, ubacis CM9 sa PCi to mPCI adapterom i eto za malo para kvalitetan AP. E sad, ako ti je nezgodno da ga postavis na vrh zgrade, onda ti ostaje RB ili da probas sa tim AP-om koji imas. Ako ti ne treba veci protok od nekih 5-7mbps, mozes nabaviti za malo para RB133, a ako ti treba veci protok, onda minimum RB411 + cm9.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 09.09.2014. u 19:02 GMT+1]
[ X15 @ 13.09.2014. 06:35 ] @
Vidim da nisi zainteresovan za neku igranku sa mikrotikom,,,ja bih preporučio 2x Ubiquiti AirGrid HP, 2.4GHz 16dBi koji će da odrade posao sasvim lagano i bez mnogo muke i potrebne nauke :). Sasvim su Ok, snaćićeš se čak i ako se prvi put susrećer sa ovim "antenama".
Ovo je sigurna varijanta koja će da radi i da budeš zadovoljan,,, preporuka za nešto malo jeftinije je ,,,2x Tp link WA5210 :), za njih imamo samo reči hvale...

[ strš @ 14.09.2014. 18:44 ] @
Da li na Tp link WA5210 moram da stavim i spoljnu antenu koju sam napomenuo ili ne moram? U jednom komentaru pročitao sam da je tip uspeo da se konektuje sa laptopom na daljinu 1,7 km. Znači li to da mi ne treba na drugom kraju isti uređaj?
[ gilopile @ 14.09.2014. 19:32 ] @
Verovatno da moras. Ipak je to 1.7km. I ako se zakacis, tesko da ce signal biti ispod -90, tako da zaboravi na lagodno surfovanje, pogotovo RX, jer nije cilj samo dobaciti signal, moras i sa druge tacke lepo slati. Wi fi je komunikacija u oba smera i da to radi kako treba i TX i RX moraju biti bar do neke nepisane krajnje granice od -78db, a ako je to vise, onda dzaba kad padne TX/RX na 1/1mbps, ping ode u majcinu i samo ces da se nerviras...
[ strš @ 14.09.2014. 22:14 ] @
Misliš da moram da imam dva TP Linka ili moram da stavim dodatne antene? Dao si mi predlog 2x Ubiquiti AirGrid HP, 2.4GHz 16dBi antene. Našao sam ove https://www.kupujemprodajem.co...za-wireless-15110293-oglas.htm na netu. Valja li čemu?
[ X15 @ 15.09.2014. 13:02 ] @
Ne, konkretno sam mislio na Ubiquti AirGrid: http://www.amazon.com/Ubiquiti...rid-M2-HP-2-4GHz/dp/B0051GLIDG ...Na jednoj strani je 1 AP a na drugoj je 1 Client i rešen problem.Na tvom linku koji si ostavio je samo antena, dakle, ako se odlučiš za tvoju varijatnu trebaće ti i neki moćan ap koji će da pošalje a opet sa druge strane će ti trebati client koji će da uhvati signal ...
Ubnt AirGrid M2 je proverena stvar, koristio sam ih i ugradio mnogo,mnogoo,,,svi rade dobro i stabilno,,, Svi su radili do 2km, kvalitet linka je bio odlicna.

Ako se odlučiš za TP Link Wa5210, neće ti trebati nikakve dodatne usmerene antene. 2x TP link WA5210 će problem rešiti lagano, , , dakle, jedan tp link baci u AP mod a drugi u klijent mod,,,do AP povčeš mrežni kabal sa dovodom linka,,, a na klijentskoj strani mrežnim kablom odvuci do sviča ili sta će već biti na drugoj strani ... I TP Link je kod mene dobio visoku ocenu, pouzdani su i rade besprekorno .
Pomenute WA5210 sam radio na klijentskoj strani i završavali su posao na 2 km bez problema ...
[ strš @ 15.09.2014. 22:36 ] @
Ok. Moraću da razmislim. Ipak to je malo više nego što sam planirao ali ako je proverena stvar, možda i bude nešto.
Pozdrav.
[ X15 @ 16.09.2014. 06:41 ] @
Zahteva malo veci budzet ali isplati se,,, jer jednom kad se sve dobro podesi i kad krene... ... ide to. Realno i ako budes sabirao sve cene, sta god da krenes i koju god opremu da odaberes izacice skoro isto 20% +- . npr. Antena koju si ti dao u linku ,,, 1600 din cini mi se tako je nesto bilo + AP za nju a npr nek AP bude, TP LINK WA500G ( nesto najosnovnije ) = oko 30-35 eura i isto tako sa klijentske strane... i opet je igranka koja se ne isplati. Uradis kvalitetno i nema sekiracije i nervoze :)
[ strš @ 16.09.2014. 19:46 ] @
U pravu si. Samo ako nije problem da mi napišeš da li je Ubnt AirGrid M2 samo antena ili antena sa AP-om u sebi, koja je cena i gde ima da se kupi?
ili gde ima da se kupi TP Link Wa5210 i koja je cena?
Pitam te jer si već kupovao iste i znaš gde da se nabave najpovoljnije. Nadam se da nisam previše zahtevan.
Pozdrav.
[ gilopile @ 16.09.2014. 20:11 ] @
Ima svoj AP u samoj anteni i napaja se putem LAN kabla ( PoE). Koristi AirOS. Odlicne su to spravice. Imam AirGrid M5 5GHZ i nemam zamerke. Izvlacio je 50MBps bez problema. Ima da ti radi extra.
[ strš @ 16.09.2014. 20:25 ] @
Cena i gde kupiti?

Izvini ali me interesuje i TP Link Wa5210 i koja je cena jer bih da uzmem ono što je jeftinije jer, kako kažete, obe stvari rade bez problema.
TP Link Wa5210 ima na netu kod nas da se uzme ali ako znate gde je jeftinije napišite.
Sad gledam i antenu Ubnt AirGrid M2 na http://www.senetic.rs/product/AGM2-HP-16 cena je otprilike kao i TP Link Wa5210.
Vaš savet?
[ gilopile @ 16.09.2014. 21:20 ] @
TP Link Wa5210, koliko vidim svuda skoro isto 6.5 - 7k.

Air grid ne vidim da ga ima nesto. Ima samo M5, a cena mu je bas visoka 10K RSD. Znam da se polovni krecu oko 5-6K, pa ako nadjes M5 kupis bolje njih 2 kom, a ako ne onda M2 2 kom.

Potrazi malo po oglasima...

Evo ti jedan M2 za 4.5K RSD

http://www.kupindo.com/Antene/..._-AirGrid-M2-TDMA-2-4GHz-16dBi

Uzmes taj, pa sacekas malo. Bice ih, tj. uvek ih ima po oglasima za ok cenu. Naravno, ako nisi gadljiv na polovne stvari...Ali u biti ako radi, ok, jer ne crkavaju oni tako lako, jedino grom moze da ga preebe, a nece ti uvaziti garanciju, tako da uzmi u razmatranje i polovne.



[ strš @ 16.09.2014. 21:24 ] @
Upravo sam poslao poruku tipu koji prodaje ovu antenu da li ih ima još na stanju.
Malo mi je neobično da je prodaje za ovu cenu jer su, koliko vidim skuplje. Ima li neka caka koju ne znam, tipa standarda 802.11n ili nešto slično?
Evo kod njega ima i ova http://www.kupindo.com/Antene/...UiTi-AirGrid-23-5Ghz-Napajanje.
[ X15 @ 17.09.2014. 14:48 ] @
Sve uredjaje osim TP Linka sam kupovao u Danskoj i otuda ih donosio. Cene su tamo dosta povoljnije nego kod nas.Ja sam imao prilike da ih kupim jer sam tamo boravio neko vreme.Ima to kod nas, TP Linka ima na KP za 50 eura,,, milim da sam ih tako nalazio ...Ako ne zelis da Ubiquiti platis malo vise uzmi TP link ,,, radice odlicno, siguran sam i pricam provereno.

Mnogo je dobra prica koju je predlozio / Dragan Jovanovic / < gore > ,,, Uraditi sve na 5ghz :)
[ gilopile @ 17.09.2014. 16:21 ] @
Dobre su sve tri kombinacije i u to nema sumnje. Ali malu prednos bih ipak dao M5 iz prostog razloga sto se iz dana u dan menjaju stvari vezano za internet, prohtevi veci...cene paketa manje - uduplavaju brzine za istu cenu...a ovako si bar obezbedio dobar protok, jer ga nikad dosta :D

U svakom slucaju neces pogresiti ni sa TP Link ni sa M2/M5. Sta god nadjes i ako ti je povoljno, uzimaj. Odlicne su spravice....

Generalno, M5 je M5 i radi se, koliko ja znam u jednoj izvedbi. Cena nemoj da te buni, toliko se krecu polovni i to je to.

Atheros MIPS 24KC, 400MHz
32MB SDRAM, 8MB Flash
5475MHz - 5825MHz
Ethernet Interface

Pozz!
[ strš @ 17.09.2014. 22:11 ] @
Znači da uzmem http://www.kupindo.com/Antene/...UiTi-AirGrid-23-5Ghz-Napajanje ?
Usput, ako uzmem ovu antenu na 5Ghz radiće na XP operativnom sistemu jer mi je računar malo slabiji?
Znam da smaram ali moram biti 100% siguran (trenutno je 99%) da je to to.
Takođe ako kupim antenu a pri podešavanju negde zapnem tu ste Vi da mi pomognete?
[ gilopile @ 17.09.2014. 23:51 ] @
Radice i na win98 :) Nema veze OS, net primas/saljes putem LAN-a. Ako se odlucis za nju, trebace ti jos jedna ista. Mozes, recimo nju da postavis da salje, a sa druge strane uzmes neku wifi karticu 5Ghz i antenu 5ghz da primas, ali najjednostavnije je da nabavis jos jednu istu i resio si problem. Podesavanje ne bi trebalo da je problem, jednu, koja treba da salje, stavis u AP mod, a druga u client i to je to. Share-ujes koekciju u kompu...Trebace ti jos jedna LAN kartica za komp. To nije problem, kostaju oko 200-300din...
[ strš @ 18.09.2014. 21:34 ] @
Uspeli ste da me nagovorite.
Krećem u kupovinu a ako negde zapne eto me na ovom forumu da mi pomognete.
Veliki pozdrav i hvala!
[ gilopile @ 19.09.2014. 09:50 ] @
Oke, tu smo ako zapne...:)
[ strš @ 15.11.2014. 11:12 ] @
Pozdrav.
Opet ja. Imam problem i mislim da znam gde je ali tražim vašu potvrdu za to, a to je:
Dobio sam iz bratske nam Švedske dva uređaja i posebno dve antene i to uređaji su oznake RB28D-5,4. Posle dužeg vremena uspeo sam da uđem u njihovo podešavanje da bi ih povezao ali u podešavanju nema opcije koja menja uređaj u RB ili BU jer se oni povezuju BU sa RB. Postoje isti takvi uređaji sa oznakom BU/RB28D-5,4 i oni imaju opciju da se podese na RB ili BU.
Ako neko ima iskustva sa ovim uređajima ili zna da ga podesi tako da se povežu bio bih vam zahvalan da mi napiše proceduru.
Ovo je manual za uređaj RB/BU http://www.alvarion.com/addons...20System%20Manual%20060710.pdf
Za ovaj konkretan uređaj nisam našao, ali se dosta stavki slaže u podešavanju.