[ miki987 @ 09.09.2014. 21:04 ] @
Nekoliko puta do sada sam se javljao sa molbom da mi pomognete oko prelaska na sql i u sustini nemam vecih problema a i sve ima na google-u medjutim ovaj problem mi toliko yadaje muka a na internetu bas i nesto nema puno objasnjenja ya yadatu gresku
Konkretno, odbc driver je 5.3.2 sql je 5.5.37, sa jednog racunara pristupam bazi bez problema sa ovog nece i nece
iskljucio sam firewal, na cpanel-u dodao ip adresu u white list, imam konekciju na localhost a na server nece i nece

evo te greske
[ after @ 10.09.2014. 00:03 ] @
Problem verovatno nema veze sa bazom, vec sa konekcijom izmedju. Proveri dostupnost servera gde je baza 78.46.x.x preko ping-a, telnet-a na port 3306 ili nmap sa nekoliko lokacija.
Na serveru gde je baza proveri da li mysql prihvata remote konekcije i odakle - skip network i bind opcije u my.cnf, firewall na db serveru, da li je 3306 port u my.cnf itd.
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 09:13 ] @
sa masine sa koje se konektujes uradi telnet na masinu gde je mysql na port na kom je mysql i vidi dal ce da se konektuje ... odbc drajver ti kaze da ne moze da se konektuje, dakle uopste mu se ne javlja mysql, ili je sa druge strane neki firewall ili je mysql tamo namesten da ne slusa na tom interfaceu ili je port pogresan. tebi u gresci pise da se kaci na port 10060 to nije normalan mysql port
[ miki987 @ 10.09.2014. 09:53 ] @
ok, kako da odradim telnet? znam da se time proverava port, tipa telnet 192.168.1.1 3306 ali meni to u cmd ne radi t.j. ne prepozaje telnet kao izvrsnu komanu
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 09:57 ] @
http://social.technet.microsof...-7-enabling-telnet-client.aspx
[ miki987 @ 10.09.2014. 10:11 ] @
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 10:16 ] @
proveri na serveru da li ti trci mysql i na kom portu i na kom ip-u
proveri firewall na serveru
jel to tvoj server ili hosting? na tudjim serverima obicno je
napravljeno da mysql prima konekcije samo sa web servera i ne moze mu se
pristupiti sa wan-a
[ after @ 10.09.2014. 10:20 ] @
Znaci da mysql nije startovan ili ne slusa remote tcp/ip konekcije ili je drugi port ili sto je najverovatnije neki firewall izmedju blokira konekciju.

Inace, poruka greske sa brojem 10060 nije vezano za port na koji klijent pokusava da se konektuje preko odbc konekcije, tj. klijent ne ide na port 10060 vec je to neki interni broj greske (koji i nema veza sa mysql internim brojevima gresaka). A mozda i gresim :).
[ miki987 @ 10.09.2014. 10:42 ] @
Ne gresis, to je error. greska prema odbc konektoru koja kaze da je u pitanju firewal na mom racunaru ili na samom serveru
Nakon sto sam kontaktirao provajdera kod koga mi je postavlen mysql receno mi je da je u poitanju blokada na samom serveru jer osim white liste oni u firewalu moraju da dodaju ip adresu mog racunara kako bi se omogucio pristup ali je problem jer ovaj racunar koristi dinamicku ip adresu i sad ne ynam kako to da resim
Moj program koji treba da napravim treba da pristupa sa bilo koje ip adrese, sa bezbednosne strane oni dozvoljavaju pristup samo sa definisanim statickim ip adresama
Koji je vas predlog ?
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 10:48 ] @
to je normalno kada je u pitanju shared hosting...
inace ne valja da aplikacija koja se daje klijentu ide direkt na mysql, to je vrlo losa ideja. korisniku treba 1min da izvadi user/pass i da se okaci direkt na mysql i radi ti sa bazom sta hoce ..

to se radi tako st onapravis neki server side servis koji prica sa bazom a tvoja aplikacija prica sa tim servisom tako da se autentifikacija i privilegije izvrsavaju server side, a tvoj klijent/desktop app se kaci onda na taj servis koristeci neki tvoj protokol (ovih dana popularno rest i json, moze neki xml, mozes da izmislis nesto sam ..) i tako salje i prima datu. dakle tvoj dekstop app nema sta da prica direkt sas bazu
[ miki987 @ 10.09.2014. 10:59 ] @
ako sam te dobro razumeo, na samom serveru trebalo bi postojati neka skripta koja se nalazi izmedju moje aplikacije na desktopu i izmedju baze? u tom slucaju aplikacija komunicira sa skriptom a skripta prosledjuje bazi?

osim toga mene je i cudila varijanta da u sklopu programskog koda vb6 npr. u stringu za konekciju moram da unesem user i pass, tu je bezbednost 0% jer svaki exe moze da se otvori i da se dodje do tih podatakka

da uprostim, molim te daj mi objasnjenje ta ovo prvo, kako da napravim komunikaciju najprostiju izmedju baze i moje aplikacije i da resim problem sa statickim ip adresama i druga stvar ovo vezano za bezbednost prema podacima koji se nalaze u okviru exe-a,, koji je najbolji nacin da se to izbegdne?
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 11:05 ] @
> na samom serveru trebalo bi postojati neka skripta

ne bi trebala da postoji, moras ti da je napises.

> kako da napravim komunikaciju najprostiju izmedju baze i moje
aplikacije i da resim problem sa statickim ip adresama

pa rekao sam ti kako. napises servis koji ce da sedi na serveru i koji
ce sa jedne strane da prica sa bazom a sa druge strane da prica sa
tvojom aplikacijom. ti servisu posaljes "da li je user pera sa sifrom
rape autorizovan da radi xyz" servis ti vrati - jeste ili nije. posaljes
serveru "aj dodaj peri 100 dinkica na karticu", servis vrati "ne moze
zato i zato" ili kaze "ok dodao sam" .. etc etc .. dakle logika kako se
sta radi je u servisu a tvoj desktop samo kaze uradi ovo i uradi ono..
nemoj da pravis gresku da pravis samo wrapper oko sql-a posto onda imas
isti problem sa security kao sto si imao i pre toga

> bezbednost prema podacima koji se nalaze u okviru exe-a,, koji je
najbolji nacin da se to izbegdne?

ne postoji nacin da se to izbegne, svako ce posle 10min guglanja naci
nacin da izvadi iz exe-a sve sto ga zanima, zato u exe-u i ne treba da
bude nista bitno
[ miki987 @ 10.09.2014. 11:13 ] @
ok, sad jos prostije pitanje, u cemu napraviti skriptu, php? zar i to da ucim :). ima li gotovog resenja na internetu, nesto sto mogu da iskoristim?
[ bogdan.kecman @ 10.09.2014. 11:21 ] @
> u cemu napraviti skriptu

u cemu god hoces * u jeziku koji ti hosting provajder dozvoljava da radis (ne podrzavaju uvek sve, php je uglavnom svuda podrzan)

> zar i to da ucim

ako mislis da pravis klijent/server aplikacije koje koriste internet sa VB6 se neces usreciti, neki od interpretera (php, python, ruby..) ces morati da naucis

> ima li gotovog resenja na internetu

ima milion primera

prvi google hit na koji sam naisao
http://jasonirwin.ca/2009/05/2...est-api-with-vb-php-and-mysql/
[ miki987 @ 10.09.2014. 11:22 ] @
i sadmo jos da dodam, ja npr. imam aplikaciju koju sam radio do skoro koja komunicira sa sql-om na nacin bez ovoga. dakle, aplikacija se preko odbc konektora poveze sa bazom koja je tamo negde na hostingu, sve upite izvrsava sama aplikacija na dekstop-u, bez skripte na serveru