[ Odin D. @ 25.09.2014. 00:40 ] @
Naime, nedavno se interesovah za izvjesnu knjigu na amazon.com
(http://www.amazon.com/Halbleit...n-Ulrich-Tietze/dp/3642310257/)
i dok je to moje interesovanje trajalo, primjetih određene skokovite promjene u cijeni iste
koje su se dešavale u isto vreme kad i neke moje akcije vezane za to interesovanje.

Elem, radi se o stručnoj knjizi na njemačkom jeziku, koja se izgleda i ne prodaje baš naročito mnogo na
amazon.com - koji pokriva prevashodno englesko govorno područje.

Evo kako su tekle stvari, a na slici ispod je istorijat kretanja cijena u posmatranom periodu:

5-6-7 dana prije trenutka koji je na priliženom grafikonu kretanja cijena označen tačkom 1 pronađem dotičnu knjigu i vidim da košta 70 i neki dolar (ne više od 72 čini mi se).
Na stanju je bilo 4 primjerka.
Pošto mi se nije žurilo, a trebalo mi je još nekih sitnica, rekoh sačekaću dok se to ostalo nakupi, pa ću onda naručiti sve u paketu.
Sledećih 5-6 dana povremeno sam svraćao da provjerim da li je knjiga još u ponudi i stalno je stajalo "4 available. More on the way.",
ista cijena, isto sve.
U trenutku 1 se ulogujem u svoj nalog na amazonu, dodam dotičnu knjigu u shopping cart i nastavim da tražim ostalo nešto što mi je trebalo.
Od tog momenta cijena knjige počinje da raste svaki dan za 2-3-4 dolara; a i dalje stoji isti broj primjeraka.
Baš me zanimalo šta se dešava, pa sam pratio skoro svaki dan.
Tako je to išlo iz dana u dan nekih 12-13 dana dok nije doguralo na preko 90 dolara.
Tada mi je dosadilo da pratim, pa sam otišao na neki sajt koji prati i daje istorijat kretanja cijena artikala na amazonu (camelcamelcamel.com)
i namjestio tamo - trenutak 2 na grafikonu - da me obavijeste mailom kada cijena te knjige padne ispod $75.
Od tog momenta, bukvalno nekoliko minuta kasnije, cijena počinje da pada manje-više istim tempom kao što je i rasla 2-3-4 dolara dnevno.
Kad je pala na $74.28 dobijem ja kao obavještenje na mail, ali rekoh ajd' da sačekam da vidim dokle će padati.
Sledeći dan poraste na $75.08 i tu - trenutak 3 na grafikonu - ja kupim jedan primjerak po toj cijeni.
Bukvalno nekoliko minuta nakon moje kupovine cijena skače na $103.97.

Dakle, malo mi je to suviše koncidencije u prilično rapidnoj promjeni kretanja cijena sa određenim akcijama kupca?!
Šta vi mislite, da li je to slučajnost ili [opet] (imali su prije nekoliko godina neki skandal sa različitim cijenama za različite kupce) neka budalaština amazonovog trgovinskog menadžmenta?
(Da napomenem da je prodavac bio amazon (Ships from and sold by Amazon.com) a ne neki treći prodavac preko amazona.)

[ mr. ako @ 25.09.2014. 05:23 ] @
Nije koincidencija, vec algoritam formira cenu u zavisnosti od zadatih parametara (koje mi ne znamo naravno, ali mozemo neke da pretpostavimo, od kojih si ti naveo neke vec). Kao sto Google odredjuje cenu klika za Ad Words reklame prema nekom svom algoritmu, tako i Amazon koriguje cene prema svom.
Posto si ti kupio jedan primerak od cetiri, sada ih je manje na trzistu i cena normalno raste, usled slabije ponude... Dobrodosao u kapitalizam. :)
[ bakara @ 25.09.2014. 12:41 ] @
Koincidencija nije sigurno

sasvim je moguce da to radi sam amazon na osnovu kolacica i povecanog interesovanja za knjigu, znaci sto mi vise klikcemo cena sve veca.
U sustini najbolje da nekako gledas ponudu anonimno.

Bila je prica da neke avio-kompanije to isto rade za cenu karte.
[ DaliborP @ 01.10.2014. 14:10 ] @
Citao sam pre o tom Amazon algoritmu, prilicno je zanimljivo kako formiraju cene. Sve utice na cenu, ip adresa, broj godina, sa kojeg uredjaja se kupuje...

Znam da je bilo neko istrazivanje koje je pokazalo da kupci sa Apple uredjaja po pravilu skuplje placaju item-e na Amazonu :)