[ ha_23 @ 29.09.2014. 10:36 ] @
Zdravo svima :)
Dali ima neko iskustvo sa ugradnja gotove razvojne ploce u krajni uredzjaj.
Na primer STM32F4DISCOVERY i EK-TM4C1294XL da postavim kako MCU module na moja dizajnirana ploca.
Dali su pouzdani u radu i dali na takav nacin nepostujem licence na proizvoditele?
Za napajanje i sve ostalo I/O, opto i drugo nije problem, uradicu kako je po industrijski propisima. Meni ove ploce trebaju samo kako MCU card/modul.
Nije u pitanje velika serija nego samo za projekte po naračka. Pa pitam dali neko vec radio ovako ili da dizajniram moja ploca kompletno ispocetka.
[ bogdan.kecman @ 29.09.2014. 11:06 ] @
u radu su pouzdani ako napravis tu plocku u koju ga bodes ok. problem je sto je izricito navedeno da discovery plocice ne smeju tako da se koriste dakle krsis propise i licence ST-a.

dakle discovery plocice su za development only, strogo je zabranjeno ugradjivanje istih u gotov proizvod

e sad, kako ce neko iz ST-a da proveri dal si ti to uradio ili ne to je vec druga prica
[ ha_23 @ 29.09.2014. 11:37 ] @
A dali isto vazi i za TI?
[ bogdan.kecman @ 29.09.2014. 11:42 ] @
nemam pojma, za ST znam da su explicitno to napisali mnogo puta a kada su izbacili prvu discovery plocku bilo je bas dosta price oko toga .. realno jeftinija je discovery plocka bila nego da kupis na 10 komada samo mcu u farnelu ... ne znam za TI .. znam da su za neke dev kitove bili u fazonu "zabole nas radite sta ocete" ali ne znam dal ima neki limit sa ovim launchpadovima mada bem li ga mislim da su oni bas u fazonu da vole da koristis launchpad u proizvodu ali ne garantujem, mislim da je mikikg citao oko launchpada dosta on ce se valjda javiti
[ mikikg @ 01.10.2014. 02:29 ] @
Ne znam ni ja oko TI i njihovih licenci po pitanju ugradnje LP-a u gotov uredjaj.
Dal se krsi ili ne licenca ko ce to moci da proveri uopste, posebno za manje serije od nekoliko komada, na vece serije (npr 100+) ces sigurno razmisliti o klot MCU ...

Mene je tu mnogo vise interesovala eliktricno-mehanicka izdrzljivost tih STM i LP modula.

Macola je odradio jedan prototip sa STM u varijanti PLC-a, poskidao je visak delove, stavio opto I/O i ostale periderije.
Ne znam da li je to zavrsilo u produkciji tako da ne mogu da kazem da li je to OK po pitanju izdrzljivosti. Javicu ako budem imao neki novi info oko toga ...

Znam samo da su se pojedini clanovi foruma zalili na onaj nov STM modul sa LCD (ne znam napamet oznaku) da je lem jako lose uradjen i da su mu pojedini delovi (mislim da je bio u pitanju mali USB konektor) odpali zbog loseg lema! Da li se potrefila losa serija ili je nesto drugo u pitanju ne znam ali to ce jako tesko preziveti nekakve industriske inace vrlo surove uslove (vibracije, vlaga, visoka/niska temperatura, jaka EMI buka itd ...)
Mozda su to razlozi zasto se oni ogradjuju jer po ceni po kojoj se prodaju ti moduli ne mogu da imaju "pravi" industriski kvalitet.

Dodatno sam recimo video da je kod STM-a i njegove FLASH memorije specificirano "samo" 10.000 puta brisanje/pisanje tako da to nije ni malo zgodno niti pouzdano koristiti kao data memoriju tj zamenu za klasican externi EEPROM iako je tehnicki moguce.

Mene je to mnoooogo vise brinulo nego dali ce cika ST i cika TI da "proveravaju" sta je ugradjeno u tamo neki orman u nekom selu ... :)
[ mikikg @ 01.10.2014. 16:28 ] @
Proverio sam sa Macolom oko STM modula i zakljucak je da to radi ok, vec nekoliko meseci na nekoj CNC/Servo spravi!
Naravno I/O je propisno opto izolovan, plocica je preprskana nitro lakom ...
Desava se cak da se Hitachi LCD modul zaglupi zbog EMI smetnji a da MCU nastavi da radi!

Dakle radi za sad ... Ne verujem da ce biti nekih ozbiljnih problama oko odrzavanja. Kupis drugi kad se pokvari ili imas u rezervi upucas prg i vozi Misko ...



[ bogdan.kecman @ 01.10.2014. 16:36 ] @
nema razloga realno taj modul da ne radi ako ga ubacis u valjanu kutiju
i odradis oko njega sta treba .. tu je problem samo legalnosti ..

sa druge strane launchpad od ti nema tu zabranu, preleteo sam sve
dokumente i oni se samo ogradjuju da "to nije finalni proizvod i da je
to dev tool" ali ih zabole za sta ces ti to da koristis i kako .. dakle
za razliku od ST-a koji explicitno kaze da ne smes da zabodes discovery
u end product Ti to nigde ne kaze (bar ne koliko sam ja za ova dva dana
nasao)
[ mikikg @ 01.10.2014. 16:51 ] @
Super onda, samo prebacimo kompajler na drugu platformu :)
To je dobra stvar sa ARM, ko zna sutra ce NXP ili Samsung napraviti jos "ludje" kombinacije periferija u istom IC, a inace imaju opaaaasne sprave ...

To je nas muka naterala da koristimo jeftine module... Sad kad se bar sa TI ne pravi pitanje onda to nije losa alternativa, opet ARM jezgro!
Sve se svodi na budzet, hoces male custom plocice, sedi isprogramiraj i nacrtaj pcb za taj i taj cpu kupljen na komad i to je to.
[ mikikg @ 01.10.2014. 17:06 ] @
Ovaj Tiva C Connected je vrlo zanimljiv i nalik je STM-u kada se poskidaju delovi + LAN :)
Ima dole 100 pinski konektor prazan za povezivanje + dva slota za standardne boosterpack dodatke.
http://www.ti.com/tool/ek-tm4c1294xl
PS: mukica ima 1M flash i 6k EEPROM, vajdica :)
[ ha_23 @ 05.10.2014. 12:17 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
sa druge strane launchpad od ti nema tu zabranu, preleteo sam sve
dokumente i oni se samo ogradjuju da "to nije finalni proizvod i da je
to dev tool" ali ih zabole za sta ces ti to da koristis i kako .. dakle
za razliku od ST-a koji explicitno kaze da ne smes da zabodes discovery
u end product Ti to nigde ne kaze (bar ne koliko sam ja za ova dva dana
nasao)

Da sa TI nema problem pise "to nije finalni proizvod i da je to dev tool".
Ali za male serije moje misljenje je da nema i ni sa St-a.

Citat:
mikikg:
Ovaj Tiva C Connected je vrlo zanimljiv i nalik je STM-u kada se poskidaju delovi + LAN :)
Ima dole 100 pinski konektor prazan za povezivanje + dva slota za standardne boosterpack dodatke.
http://www.ti.com/tool/ek-tm4c1294xl
PS: mukica ima 1M flash i 6k EEPROM, vajdica :)


Pa cak i da ne se poskidaju delove TivaC Conected ima dosta slobodnih IO. Bas je zanimliv taj 100 pinski konektor.




[ mikikg @ 05.10.2014. 12:34 ] @
Tiva C Connected je bas zanimljiv i uzecuga malo ozbiljnije u razmatranje kao alternativa za STM32F4.

Kada sam rekao da je Tiva C Connected nalik STM32, mislio na ogoljeni STM32F4 ;)

Inace je vece kuciste MCU-a kod Tiva-e, ima vise I/O linija.

---

Mada pazi ovo, ako hoces praviti nekakav PLC od toga, radices svakako galvansku izolaciju za I/O i vise ti se isplati recimo da stavis MCP23S17 (Microchip SPI 16bit expander, fenomenalno chipce, ultra brz, ima HW interapte itd) i onda samo galvanski razdvojis SPI komunikaciju (recimo sa ADUM chipovima) i sa druge strane postavis vise expandera.
To je jeftinije nego ugradjivati gomilu optocoupler-a (dodatno skuplje ako ti trebaju za vece brzine) po svakoj I/O liniji sa MCU-a.
Ja bas sad radim na jednom takvom PLC i koristicu ovaj SPI expander.
[ bogdan.kecman @ 05.10.2014. 14:02 ] @
ti potencira "nije proizvod" zato sto onda mogu da ga izvoze jeftinije i
ne moraju da rade razne testove (fcc i slicno) ali ih zabole sta ces ti
sa tim da radis .. a st explicitno kaze ne smes da gurnes discovery u
proizvod .. razlika je ogromna .. e sad to sto ni st ne moze da
kontrolise sta ti radis u svom selu to je druga prica, jednaka sa
izlecenim softwerom...
[ mikikg @ 05.10.2014. 23:58 ] @
Mali off-topic ali moze da bude korisno, poterao sam MCP23S17, radi odlicno, za 10MHz clock je deklarisan a evo ganjam ga i na 20MHz i radi isto … Heh a evo radi i na 40MHz … Ne mogu brze da probam sa STM32F4 :)
Sjajno, za cca 1.5E expander prva liga!
[ bogdan.kecman @ 06.10.2014. 00:12 ] @
pazi oce crkne kad ga teras brzo .. meni je 3-4 komada crklo na 20mhz
dok nisam skonto da je deklarisan samo na 10 ... ne kapiram zasto crkne
od toga, po meni bi trebalo samo da "preskoci" neku komandu .. al ...
crknu, ne odma ..
[ mikikg @ 06.10.2014. 00:32 ] @
Naravno, radice na <=10MHz, ovo je bilo manijacenje :)

Sledece cu da probam izolator ADUM5401.
Baci pogled na DS, kakav je to mrak od IC-a … Pazi ima integrisan izolovan DC/DC konverter u sebi od 0.5W!?!!
Kako su spakovali u IC kuciste transformatore ne ide mi u glavu … I nebitno, ovaj izolovan konverter je odlicna stvar, turis neki A/D sa druge strane i ne moras da brines o napajanju, komunikacione linije vec izolovane, predivno …

[ bogdan.kecman @ 06.10.2014. 00:38 ] @
verovatno radi na mhz+ tako da bukvalno ima pola navojka oko nekog ferita
[ ha_23 @ 07.10.2014. 10:13 ] @
Ako nije tajna, moze malo vise detala oko upotrebeni HW za taj PLC, onako opsto samo sta ima od IC i kako je odradzeno napajanje.
[ mikikg @ 07.10.2014. 10:34 ] @
Nije nikakva tajna, vec sam spomenuo sta su bitni delovi.

Dakle ovakva je postavka:

- STM32F4 (za sledecu priliku ce mozda ici Tiva C)
- sav I/O ce ici preko SPI izolatora sa ADUM5401 + MCP23S17 16bitni I/O expander
- A/D konverteri ce takodje ici preko SPI i ADUM5401 ili vec izolovan Sigma-Delta A/D AD7401
- neke dodatne linije (sporije) ce ici preko klasicnih jeftinijih optocouplera
- PWM ce njverovatnije ici preko Si8233BD-C-IS izolovanog 4A drajvera
- LCD 2x16 i KB ide direktno na I/O od STM32
- microSD kartica za smestaj parametara/podataka (alternativno EEPROM)

Oko napajanja ne znam detalje, to kolega resava ali imace klasiku 5V i 24V medjusobno izolovani, RSO filteri i ostalo vec poznato.

STM32F4 (i Tiva C) su izbor vise zbog dobrog MCU/CPU jezgra i nije toliko kritican broj I/O linija jer ce se to radi sa expanderima.
Tu nam je bitno da imamo brz FPU i DSP sa dosta memorije i to je to.
[ goran_68 @ 07.10.2014. 11:36 ] @
Miki, jedan predlog u vezi toga što radiš. Šteta je da na takav kontroler ne staviš neki TFT displej umesto 2x16 LCD kao i da ne dodaš USB ili Ethernet. Ovo sve naravno više dođe kao šminka ali nije loše za imati zbog krajnjeg korisnika. Cenu ti, u svakom slučaju, ne povećava drastično.
[ mikikg @ 07.10.2014. 11:45 ] @
Da, u planu je TFT sa touch-om, pribavili smo ovaj model:
http://www.ebay.com/itm/7-7-in...l-I2C-Serial-SPI-/291039825694

Ali posto je malo rok kritican, u ovom trenutku ce ici klasika LCD 2x16 a ovaj nov TFT tek treba da razgazimo, trebace vremena za to koje sad nemamo.
[ bogdan.kecman @ 07.10.2014. 13:01 ] @
mislis da ce induktivni dobro da radi u industriskom okruzenju ?
(metalna prasina i slicno) ... ja bi se tu zadrzao na rezistivnom, nisam
video nijedan HMI koji tera induktivni ...

@goran, bem li ga meni je sve preko 4x20 karaktera na plc-u visak, plcd
treba da sedi zatvoren u ormaru, display na njemu je za debug i to je
to, korisnicki interface ide kroz tastere i hmi a hmi se spaja na plc
preko rs485 ili ethernetom i skroz je druga sprava .. graficki na hmi je
neophodan ali sto bi gurao tft na plc? posebno sto svi ovi veci tft-ovi
moraju da se voze sa hsync, vsync.. trose puno taktova, puno rama ..
bolje to iskoristiti za nesto korisno :D
[ mikikg @ 07.10.2014. 13:45 ] @
Ne znam kako ce da se ovaj nov display ponasa u industriskom okruzenju, tek to treba da testiramo.

Inace si u pravu, PLC obicno stoji tamo u nekom ormanu i display direktno na njemu je informativnog karaktera i za zadavanje nekih pocetnih parametara.
Posle se orman zatvara i nema sta vise tu display da radi …

Druga je postvaka recimo mali PLC koji se montira tu negde blizu operatera masine.
Opet 2x16 do 4x20 zavrsava posao za veliki broj situacija i pokazali su se vrlo izdrzljivim u raznim uslovima.

Za ove touch displeje, ja samo zamisljam majstora za masinom umazanog svog od ulja koji treba posle tu nesto da pipka i koji posle uzme mantilom brise to umazano :)
Nema to pojma, tu mora da idu tasteri ko za poker atomate (oni sto trpe udaranje do besvesti) i jedino tako nesto moze da prezivi takve uslove :)
[ goran_68 @ 07.10.2014. 18:54 ] @
Ma realno ne treba ništa od toga, znam odlično kako izgleda fabrički pogon :) nego rekoh ajd da se ne "baci" sva ona sila od periferija na ta dva arm-a.
[ bogdan.kecman @ 07.10.2014. 19:15 ] @
eth je meni skroz ok, vidim da je dosta novih plc-ova presla sa rs485 na
eth i to je ok .. usb je beskoristan ako imas eth (a i skup je ako ces
da ga izolujes) .. e sad za eth .. mislim da dosta komplikuje stvar, ja
bi za plc onda terao neki linux stack ispod i plc app .. sta znam, rs485
je odlicno resenje, ono i eth je tu vec dugo i pokazao se vrlo dobro ..
bem li ga, sve zavisi sta je end goal i koliko end product moze da kosta
.. za 25E uzmes odlicnu linux masinu sa puno io-a i onda na to dodas
extendere .. ili sto rece miki turis spi izolator i onda ih okacis na
spi extender ..
[ mikikg @ 07.10.2014. 19:58 ] @
Ovo sto sam ja naveo kao komplet HW-a za PLC je prakticno standardna postavka (osim MCU koji sad isprobavamo) i to radi provereno dobro.
Znate i sami kakva je situacija u industriji, tu se "penali" za zastoj ili kvar masine debelo placaju, jos ako ti je to instalirano negde na stotine ili hiljade kilometra od tebe to je muka ziva da ides i da menjas neki stupidni deo od par evra koji je crko i napravio zastoj u proizvodnji.
Zato se bar mi "solo igraci" i male firme koje prave te PLC-ove trudimo da to odradimo maksimalno kvalitetno i iskreno bas me briga da li je operateru tesko da klikne 5 puta neki taster da bi izabrao opciju umesto to da mu prikazem na lepom touch displeju.
Nije problem cena materijala, ona je zanemarljiva u ceni implementaciji celog resenja ali je posle jako problematicno odrzavanje iste te sprave ako to nije napravljeno sa kvalitetnim delovima i proverenim resenjima.

[ mikikg @ 07.10.2014. 20:24 ] @
I da ovo za @ha_23 je korisna informacija ako je zaboravio, UVEK napajanje za PLC i uopste za te industriske sprave resavas sa transformatorom koji je vezan medjufazno, dakle na 380V.
Ako imas SMPS neki od 230V vrlo je preporucljivo da i njega stavis preko trafoa 380V:230V jer se tako apsolutno stitis od problema koji mogu da nastanu u napojnoj elektricnoj mrezi.
Pisali smo negde bas o jednom slucaju kada se u nekom pogonu odkacila nula i prespojila na drugu fazu i pocrkalo im sve zivo od elektronike u ormanu OSIM kontolera koji je bio medjufazno vezan!
Gazda bio odlepio i posle nas poslusao i svu elektroniku u ormanu vezao preko ogromnog razdvojnog trafoa za 380V:230V
[ ZAS011 @ 07.10.2014. 20:29 ] @
U beogradskom Vrenju ne postoji nula Mešufazni napon za "sitne" potrošače (računari i ostala kancelarijska boranija, rasveta, ...) su na sistemu gde je mešufazni napon 230V.
[ mikikg @ 07.10.2014. 20:41 ] @
Hehe, dobro ti su bas "pacijenti" :)

Medjufazno ili cak trofazni ispravljac je zakon. Jeste skuplji trafo ali to ima brdo prednosti.
Recimo sa trofaznim transformatorom moze da se napravi ispravljac BEZ ELEKTROLITICKIH KONDENZATORA koji ima talasnost od svega nekoliko posto i to samo sa transformatorom i nesto malo vise dioda koje cak mogu da budu za drasticno manje struje nego sto je potrebno u monofaznoj varijanti! To je fenomenalna opcija (12-impulsni ispravljac) jer se dobije mali ripple i to ucestanosti od 600Hz koji se drasticno lakse mogu filtrirati i potrebno je mnoooooogooo manje kapaciteta u elektrolitima.
Cak iako bi ispala jedna faza nebi bilo toliko strasno, samo ce malkice veci ripple da bude ...
[ goran_68 @ 07.10.2014. 20:59 ] @
Bogdane, daj neki link za tu linux makinu od 25 evra. Ja iskreno nisam nalazio nista tako jeftino.
[ bogdan.kecman @ 07.10.2014. 20:59 ] @
ja nisam video mnogo tih pogona, ali sve koje sam video ne koriste nulu
.. svuda je bio trofazni trafo ... skoro nesto sto sam isao da vidim, u
svakom ormaru je bio po jedan trofazni trafo za napajanje ormara ...
nemam pojma kako to sljaka (3 faze na jednu), verovatno kada bi upalio
mozak skontao bi ali me nesto nije mnogo zanimalo :D


@zoki cini mi se da je tako na nekoliko mesta gde su matore fabrike
imaju 3 fazno ali 135V valjda tako da izmedju faza bude oko 230V ..
mislim da mi rece kolega da opservatorija isto ima takvu trofaznu
instalaciju (135V) i to na trafo stanici eps ima takav trafo (vn ->
3x135) i to je nekad valjda moglo da se trazi od epsa da dobijes koji
god oces napon sa trafo stanice, ako si, naravno, dovoljno veliki
potrosac ... sad kakvi su uslovi nemam pojma
[ bogdan.kecman @ 07.10.2014. 21:05 ] @
Citat:
goran_68:
Bogdane, daj neki link za tu linux makinu od 25 evra. Ja iskreno nisam nalazio nista tako jeftino.


cek zar nisam stavio link u post? nema veze evo opet (18eur sa 256 i 21eur sa 512M rama + naravno da dopeljas to do srbije, mislim da je mene to preko kometa finalno izaslo oko 25eur)
https://www.olimex.com/Products/SOM/A13/
ja sam kupio ovaj:
https://www.olimex.com/Products/SOM/A13/A13-SOM-512/

tera linux, moze tera lcd, ima gpu .. tera android, debilan, openwrt .. mene ne zanima da teram linux na njemu ja cu na njemu da teram direkt moj kernel .. bez neke ideje cemu, cisto hocu nesto da probam (neki svoj kernel koji imam kao ideju) a to mi je ispalo najjednostavnija platforma za razvoj

EDIT:
evo nasao sam racun od cometa za A13SOM512 2588.04din komad + 20%pdv => 6211.30din 2 komada
[ goran_68 @ 07.10.2014. 21:24 ] @
Stvarno lepo i jeftino. Nego, nakupovao sam svakakvih cuda koje i ne stizem da probam tako da ovo ne dolazi u obzir.
[ bogdan.kecman @ 07.10.2014. 21:51 ] @
znam o cemu pricas, no ja sam sva cuda ostavio sa strane (ukljucujuci ove discovery module i svasta jos nesto) i to mi stoji na stolu kao nesto sto cu da strpkam po 10-15min intervalima kad imam vremena .. jer je to sw deo koji me zanima, hw me tu ne zanima nista, napravio kolega malu plocku na koju se ovo nabode koja ima napajanje i par breakoutovanih pinova i meni to dovoljno .. xula, xmos i ostale plocke ce morati da sacekaju neka druga vremena
[ mikikg @ 08.10.2014. 11:39 ] @
Isti slucaj, brdo plocki koje ne stizem da probam :(
TI Piccolo, XMOS i RPi B+ su sjajne plocice ali nema se vremena da se malo ozbiljnije proba …
[ mikikg @ 08.10.2014. 16:26 ] @
Uzgred, da li ste koristili ovo?
http://stm32f4-discovery.com/2...32f429-libraries-at-one-place/

Izgleda vrlo fino, ima FatFs, HW kompletan, LCD, rotary encoder, Dalas senzori …


[ goran_68 @ 08.10.2014. 17:53 ] @
Ja nisam. Radio sam sa onim što dolazi u paketu Cube. Ovo izgleda baš dobro.
[ mikikg @ 09.10.2014. 11:40 ] @
Proradio mi je LCD driver, uSD FatFs, rotary, SPI i delay od gore sponenutih biblioteka :)
Za pocetak odlicno :)

Da li postoji neki GUI configurator za pinove od STM32F4 (kao u MplabX) ?
[ goran_68 @ 09.10.2014. 13:17 ] @
Treba da je STM32CubeMX nisam probao.

[ ha_23 @ 11.10.2014. 19:43 ] @
Citat:
mikikg:
I da ovo za @ha_23 je korisna informacija ako je zaboravio, UVEK napajanje za PLC i uopste za te industriske sprave resavas sa transformatorom koji je vezan medjufazno, dakle na 380V.
Ako imas SMPS neki od 230V vrlo je preporucljivo da i njega stavis preko trafoa 380V:230V jer se tako apsolutno stitis od problema koji mogu da nastanu u napojnoj elektricnoj mrezi.
Pisali smo negde bas o jednom slucaju kada se u nekom pogonu odkacila nula i prespojila na drugu fazu i pocrkalo im sve zivo od elektronike u ormanu OSIM kontolera koji je bio medjufazno vezan!
Gazda bio odlepio i posle nas poslusao i svu elektroniku u ormanu vezao preko ogromnog razdvojnog trafoa za 380V:230V

Hvala sto si me potsetio za ovo, znam da bila tema oko toga, dali moze da dobijem link.
[ ha_23 @ 20.03.2015. 10:18 ] @
Miki dali ima novi informacja oko STM32 PLC proekt?
Kako se pokazao u explotacuju i koj SW biblioteke koristis?
Vidim da ovaj sajt koji si preporocuo je odlican
http://stm32f4-discovery.com/2014/05/all-stm32f429-libraries-at-one-place/
Vidim da ima sve sto treba :)
Dosada nisam koristio STM32, ali uskoro planiram da kupim STM32F429 discovery...
[ mikikg @ 20.03.2015. 11:31 ] @
Iskreno malo sam razocaran sa STM32F4 :(
Da li je do biblioteka ili nekog mog neznanja ali nisam uspeo da ga "smirim", mnogo veliki jitter mi je pravio na izlazima, cak i na PWM i kako sam sve vise coda ubacivao tako mi je sve veci jitter bio.

Recimo poteram prost primer, A/D i neki izlazi na PWM, dobijem jitter +/-3 cloka.
Ubacim neki D/A poveca se na +/-5, ubacim SPI poveca se na +/-7 …
I tako dok sam ubacio sve meni potrebne komponente izasao sam na nekih +/-15 clokova sto mi je neprihvatljivo za aplikaciju koju radim.

Ako ima neko informacije oko toga i kako to moze da se prevazidje neka pise …

[ bogdan.kecman @ 20.03.2015. 11:37 ] @
ne verujem da za plc taj jitter nesto mnogo znaci, elem, stm32
(generalno cortex m0-4 nebitno dal je stm ili neko treci) ima vrlo
predvidiv interapt handling time no iako je predvidiv uopste nije
jednostavan za racunanje ako ne iscitas bas detaljno, tako da ako o tome
nisi vodio racuna to moze da ti pravi problem .. ako hoces realtime
bez jitera nije ti tu cortex resenje, to je posao za xmos na primer
[ mikikg @ 20.03.2015. 11:40 ] @
Ali pazi neverovatno mi je da je njegov interni PWM modul podlozan tom uticaju???
Kako to?

Za PLC generalno nije tolika frka, ali mi je PWM jako bitan, to ce da tera neki king-size motor i samo mi jitter fali tu :(
[ bogdan.kecman @ 20.03.2015. 11:43 ] @
Citat:
mikikg: Ali pazi neverovatno mi je da je njegov interni PWM modul podlozan tom uticaju???
Kako to?


tu vidis jiter u tvojoj promeni dc-a ili ne menjas nista samo ti se povecava fazni sum na istom dc-u i istoj frekvenciji? koliko je velik? on ne bi trebalo da zavisi od koda dalje od promene temperature samog cipa
[ mikikg @ 20.03.2015. 11:49 ] @
Da ne uzlazim u sve tehnicke detalje jer ih ne znam ni ja sve tacno, kolega se bavi periferijom ali bar kod PIC nisam imao takvih problema.
Kod PIC (cak 8bitni) kad mu kazem vrti sa tom freq i tim duty on je tu zakucan i mogu po programu da dubim naglavcke ako ne cackam registre za PWM nece da se menja …

Mogu samo primetno da vidim shum od glavnog oscilatora, ali da mi bezi +/-15 clockova, tu je sumanuto …
Ne kontam u cemu je problem …

Evo Bodane ako imas vremena da to probas na nekom svom STM32, znacilo bi mi da rascistim da li ja negde gresim ili to sokocalo tako radi ...
[ bogdan.kecman @ 20.03.2015. 12:18 ] @
pazi meni se stm32 tako ponasa, kazes freq, kazes dc i sta god ti tamo
da radis ako ne pipas pwm modul on tako radi
[ bogdan.kecman @ 20.03.2015. 12:22 ] @
btw kolega je radio neki audio generator sa njim, pwm-om generise audio,
da ima neki jitter to bi se culo, ne cuje se nikakav problem .. zato i
pitam, kad ti se tacno javlja i kako si ga merio
[ mikikg @ 20.03.2015. 12:33 ] @
Ok, bar da znam da moze da radi korektno, moracu onda to sve da prepipam ponovo.

Mozda ove biblioteke mene zeke, njih sam koristio ...
http://stm32f4-discovery.com/2...32f429-libraries-at-one-place/

BTW: To oko DAC moze ali ne mora da znaci da nema jittera jer zavisi koji DAC je iskoristio, neki DAC-ovi poput PCM5122 imaju interni re-cloking i prilicno su imuni na jitter. Ostali DAC-ovi koji nemaju to, puff, znas kako se to cuje, svaki najmanji problemcic se odmah primeti. Recimo na RPi, ima neki mizeran mali jitter koji se meri delovima clocka od 500MHz, sve se cuje jer se greska akumulira i desi se da preskoci jedan sempl i cuje se "krc" posle sekundu-dve!
Oko toga sam se sa @npejcic prilicno bavio i zakljucak je da je za RPi morao da ide DAC koji radi reclocking i tako je nastala ova plocica koja svira stvarno junacki ;)
http://www.mikroe.com/add-on-boards/audio-voice/raspyplay4/


[Ovu poruku je menjao mikikg dana 20.03.2015. u 13:56 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 20.03.2015. 12:37 ] @
ne verujem da ima mnogo veze sa bibliotekama (ja sam koristio ono sto
dodje uz discovery + keil) posto one picnu tamo sta treba u registre i
ne pipaju vise .. jedino ako nisi neki rtos koristio
[ goran_68 @ 20.03.2015. 13:48 ] @
Ako ne koristiš pin PA8 (tu treba da je MCO - microcontroller clock output) možeš da pogledaš šta se dešava sa klokom nakon što uključiš neku novu periferiju.
[ ha_23 @ 21.03.2015. 08:53 ] @
Nije mi jasno kako moze da pravi problem i na PWM izlazima, PWM setiras i radi nezavisno...
I ja ne verujem da je do biblioteke. Imas oko Interrupt Latency na sledece linkove:
A Beginner’s Guide on Interrupt Latency - and Interrupt Latency of the ARM® Cortex®-M processors
What is the true interrupt latency of Cortex-M3 and Cortex-M4 for interrupt entry and exit?
[ mikikg @ 28.03.2015. 21:04 ] @
Evo konkretan primer.
Dakle program je uradjen sa onim gore spomenutim bibliotekama, nema nikakav RTOS.
Program uradi inicijalizaciju periferija, imaju neka 3 timera za 3 PWM-a, u main beskonacnoj petlji NEMA NISTA.

Dakle to mora da bude "zakucano" u mestu, nema osvezavanje duty, nema A/D, nema nista u while(0){} …

Osc utrigerovan na uzlaznu ivicu, gledam zoomirano silaznu ...

Dakle to je kad je prazno, posle sve gore :(



Realno jesto ovo sad "malo" vreme, 20ns, ali ko "sme" da mi utice na PWM HW modul, to je nenormalno skroz ...

Probacu jos ovo sto je goran_68 predlozio da izbacim clock na pin, da vidim sta se tu desava.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 28.03.2015. u 22:49 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 28.03.2015. 21:21 ] @
a na kakav klok ti radi taj stm? doveo si mu neki stabilan low jitter clk ili teras sa nekog drugog?
[ mikikg @ 28.03.2015. 21:46 ] @
Standardan clcok/kristal sa Discovery plocke … Zato rekoh da probam jos da izbacim taj clcok vani da vidim da li sam oscilator brljavi … ali opet mi to ne pije vodu jer se menja sa programskim opterecenjem … provericu pa cu da javim …

[ bogdan.kecman @ 28.03.2015. 21:51 ] @
dovedi mu klok koji znas da valja, moguce se da taj na ploci menja sa
temperaturom ili tako necim a to se opet menja sa opterecenjem .. mada
moracu da probam to na nekom mom stm-u, ja te probleme nisam video
[ goran_68 @ 28.03.2015. 22:08 ] @
Koju ti Discovery pločicu koristiš? Imam ja neke pa da probam.
[ mikikg @ 28.03.2015. 22:16 ] @
Klasicnu STM32F4DISCOVERY sa STM32F407VGT6.

Mozda do sad niste obratili paznju jer kad se gleda ceo PWM ciklus to se ne primecuje.
Pomislio sam da je do LCD 2x16 koji mi tu prikljucen i zbog potrosnje (napajam sa USB iz racunara), skinem LCD isto sve.
I definitivno bas "vrda", jitter klasican, nepredvidljiv, zato sam gore bas uslikao da je snimljeno sa beskonacnom perzistencijom.

Ja sumljam da je do arhitekture precesora i ono njihovo silno muckanje sa AHA/AHB busevima ...

Voleo bih da nisam u pravu i da je greska kod mene, ali ako ovako radi, taj procesor je za mene precrtan i vracam se na dsPIC :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 28.03.2015. u 23:29 GMT+1]
[ mikikg @ 28.03.2015. 23:39 ] @
Mali off topic posto je vezano za ovu gore pricu sa RPi i DAC-ovima, da vidite kakvim "trikovima" se sluze u CPU-u.

Ovde se vidi jitter od tacno jednog clock-a, ili je "tamo" ili je "ovamo".
E sad posto Bitrate/BCLK koji im tacno treba ne mogu da naprave sa tom "podelom" (recimo da je "tamo"=300clk, "ovamo"=301clk) a tacan zahtev je npr 300.3clk, oni "ladno" furaju 70% vremena sa 300clk i 30% vremena sa 301clk da bi "prosek" bio trazeni rezultat :)
Cak se to lepo vidi i po intenzitetu traga.
Ta "raspodela" je provucena kroz neki dither mehanizam pa na prvi pogled ako bi mereili frekvencmetrom to stvarno ispada ona ucestanost koju su hteli … ALI to ne pije vodu kod DAC-ova, mashi bitove i zaglupljuje …

Kao "shatro" su tako napravili vecu rezoluciju nego sto je realno moguce sa tom duzinom jednog clock-a :)

Takodje se na oscilogramu lepo vidi da nema shuma iz oscilatora (bar ne mogu sa ovim osc da vidim) nego se vidi samo digitalni jitter.
Taj RPi nema nista specialno bolji oscilator na plocici nego ovaj Discovery modul i zato mi je sve veca sumlja da je kod SMT32 problem sa arhitekturom.



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 29.03.2015. u 00:49 GMT+1]
[ goran_68 @ 29.03.2015. 09:33 ] @
Miki, ako možeš poteraj STM-ov primer koji ide uz pločicu - TIM_PWM_Output pa javi rezultat. Danas imam posla u firmi, nema šanse da nešto probam.
[ mikikg @ 29.03.2015. 11:11 ] @
Probao sam TIM_PWM_Output projekat (MDK-ARM) i isto :(
Doduse malo je manji jitter, sheta u okviru 10ns ali u programu sad stvarno nema nista sem tih nekoliko func koje jednokratno inicijalizuju periferiju …

Evo jos ovo sa clock-out da probam ...
[ goran_68 @ 10.05.2015. 18:00 ] @
Miki,

Setih se ove teme pa sam poterao one PWM primere na STM32F3DISCOVERY i STM32F4DISCOVERY i ja ne vidim kod sebe ovaj jitter! Da ti dobacim nekako ove moje dve ploče pa ti pogledaj? Voleo bih da to raščistimo.
[ josJednom @ 23.05.2016. 08:08 ] @
Postovani,

izvinjavam se ako odgovor na ovo ili slicno pitanje postoji. Ulozio sam odredjeni napor kako bih potrazio to sto me interesuje kako na ovom forumu tako i na http://www.electro-tech-online.com/, http://www.allaboutcircuits.com/ i http://www.electronicspoint.com/ ali nisam uspeo. Isto tako sam trazio vec slicnu otvorenu temu i cini mi se da je ova najbliza onome sto mene interesuje.
Sta pokusavam da saznam?
Da li bi neko mogao da opise proces nakon sto je mikrokontroler isprogramiran? Znaci sve diode sto treba da svetle evetle kada treba, komunikacija sa spoljnim svetom radi kao sto je predvidjeno, neki motor se pokrece... Na mnogo mesta postoji opis programiranja samog mikrokotrolera, spustanje koda na mikrkokontroler koji se nalazi na razvojnoj ploci, pravljenje stampane ploce. Ali ono sto mi se cini da nije pokriveno sa dokumentovanim iskustvima je sledece (mislim kako na knjige tako i na web):
1) Kako isprogramirati mikrokotroler koji nije na razvojnoj plocici? Na primer bas ovaj sto se nalazi na razvojnom sistemu sto je neposredno spomenut - STM32F3DISCOVERY. Znaci napravio sam (u razvojom okruzenju) neki sistem i sada zelim da napravim 10 ili 20 takvih uredjaja? Kako?
2) Kako napraviti kuciste uredjaja (casing) i znati da je dovoljno dobro protiv vlage, fizickog udara, temperature? Naravno, smatrajte da nemam 3D stampac.
3) Izbor napajanja. Baterijsko ili mrezno? Kako postaviti na stampanoj ploci? Gde? Zasto tu i tako?
Izvinjavam se jos jednom ako sam pitao nesto sto je vec pitano ili sam pitao neku glupost ali cini mi se da ovaj korak od zavrsenog sistema na radnom stolu do gotovog uredjaja za produkciju stvarno nije pokriven zdravim savetima. Naravno sve ovo se odnosi na nekoga ko bi manje vise sam zeleo da obavi veci deo posla. Ali naravno ako znate napr osobu ili firmu koja radi za novac nesto od navedenog (napr korake 1 i 2) a vi imate iskustva sa njim(a) molim vas recite.
P.S. Slicno pitanje cu postaviti na vec pomenutim forumima pa ako dobijem neki odgovor prosledicu ga ovde.
Hvala,
Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 23.05.2016. 11:23 ] @
Citat:
josJednom
1) Kako isprogramirati mikrokotroler koji nije na razvojnoj plocici? Na primer bas ovaj sto se nalazi na razvojnom sistemu sto je neposredno spomenut - STM32F3DISCOVERY. Znaci napravio sam (u razvojom okruzenju) neki sistem i sada zelim da napravim 10 ili 20 takvih uredjaja? Kako?


zavisi koji MCU! svaki ima neki svoj "sistem". stari MCU-i ne podrzavaju ISP (in system programming) i da bi ih napekao moras da ih skines sa plocice, gurnes u dedicated programator, napeces ih i onda ih vratis na PCB, to je jedan od razloga sto su bili u podnozjima. neki su OTP, njih kada kupujes od proizvodjaca kazes odma sta da ti napeku (radi se kada su u pitanju hiljade komada, na par komada ti kupis OTP, napeces ih sam van pcb-a) sadrzaj kod njih se ne menja kada se prvi put upise; neki su opet mask rom, dakle opet, kod proizvodjaca kazes sta oces da ti upisu, to je varijanta koja je "najtrajnija" (flash i klasican eprom imaju neki data retention od 5 do 20 godina u proseku, posle toga krenu da "gube" sadrzaj, mask rom je trajan, dok ne crkne cip nece izgubiti datu)... i finalno imas ove "klasicne" hobi varijante gde peces sam cip po cip ..

svi moderni mcu-i podrzavaju neki nacin za ISP, i u datasheet-u svakog od njih je opisano kako taj ISP radi. microchip PIC serija na primer ima 2 nacina za ISP, jedan nacin je preko ICSP konektora, dakle ti sa mcu-a izvuces 5 pinova, MCLR, VDD, VSS, ICSPDATA i ICSPCLK a sam PCB dizajniras tako da te linije na pcb-u ne opteretis nekim glupostima (sve pise u datasheet-u) ili ih odvojis konektorom .. i kada hoces da napeces mcu na ploci, zabodes svoj programator na taj konektor i napeces ga... ATMEGA* serija takodje ima ISP konektor, 6 pinova VCC, VSS, RESET, MISO, MOSI, SCK, potpuno ista prica ... XMEGA ima pored ovih 6 pinova za ISP konektor jos i JTAG konektor (koji je popularan na ozbiljnijim mcu-ima) za JTAG imas na googletu da nadjes boga oca date pa citaj ako te zanima, svi ovi malo ozbiljniji mcu-i imaju jtag ...

spomenuo si STM32F3DISCOVERY, taj razvojni alat sa mcu-om komunicira preko ST-LINK debugera/programatora, i vezan je na cip SWD. STM32F mikrokontroleri podrzavaju JTAG i SWD, JTAG imaju full support (na puno zica) a SWD radi preko GND, SWCLK, TRACESWO i NRST, pri tome TRACESWO je opcion, zove se "single wire debug" posto se GND ne broji, RST sluzi samo da inicira komunikaciju, traceswo nije obavezan, tako da sva komunikacija sa cipom u stvari, na obe strane, ide preko SWCLK linije ... da li ces na svoj pcb da stavis SWD konektor za programiranje pa preko njega da programiras mcu ili ces da stavis ceo jtag konektor, ili skraceni jtag konektor... to sad zavisi od tebe i potreba koje imas .. najcesce je dovoljno staviti samo obican mali swd konektor ..

Citat:
josJednom:
2) Kako napraviti kuciste uredjaja (casing) i znati da je dovoljno dobro protiv vlage, fizickog udara, temperature? Naravno, smatrajte da nemam 3D stampac.


najlakse i najjeftinije, kupis kuciste koje ti odgovara, imas milion standardnih kucista, projektujes svoj device prema kucistu koje ces da koristis... dodatno imas vrlo jeftina kucista u domacoj radinosti sa sve otvorima za sta oces (posaljes coveku dxf kako oces sta gde da ti isece, on ti napravi, savije plastificira, posalje) ... dalje ima milion vrsta stvari koje mozes da radis, da kupujes profile za kucista pa da pravis, da pravis od pcb-a...

Citat:
josJednom:
3) Izbor napajanja. Baterijsko ili mrezno?

koje ti treba to stavis, ako pravis uredjaj koji treba da radi iz dzepa stavis bateriju, ako ce uredjaj da bude stacioniran cemu baterije

Citat:
josJednom:
Kako postaviti na stampanoj ploci? Gde? Zasto tu i tako?

kako postaviti sta?
[ mikikg @ 23.05.2016. 18:18 ] @
Kolega ti je odgovorio na vecinu pitanja.

Ja bih samo dopunio par stvari, zavisi od krajnje potrebe, da li je to prenosni (bateriski) uredjaj ili je predvidjeno da se ugradi negde u neki industriski orman.

Za baterisko napajanje je relativno prosta stvar stim sto moras da razmislis i o samim baterijama, da li su punjive ili ne pa ako su punjive moras da obezbedis i nekakav punjac.

Za industrisku ugradnju je nesto slozenija situacija, moras obezbediti dobar (ali bas dobar) regulator napona za 5V gde ti je sa mrezne strane trofazni ulaz za 380V (transformator) a sa druge strane neki robustan i dobro filtriran regulator napona gde moras voditi racuna o svim potrebnim marginama, naponskim, strujnim a i temperaturnim.

Dalje, opet ako je za industriju, svi ulazi/izlazi moraju da budu propisno galvanski razdvojeni sa optokaplerima. Obicno je industriski standard 24V pa shodno tome prilagoditi napone/struje kroz optocoupler. Tu se jos i mesa naponska izolaciona margina, to mora da bude sposobno za >1kV izolacije. Tu racunas da ce to potenciaono da bude izlozeno velikoj vlaznosti i prasini a to sve utice na izolacionu marginu.

Takodje vodi racuna ako imas periferije koje su na razlicitim naponima napajanja, recimo 3V3 (STM32) i neke druge koje su na 5V, dobro proveri specifikaciju da li su toleratni na te razlicite naponske nivoe, nisu sve periferije toleratne a najgore je sto te probleme neces moci lako da primetis, tek kad pustis spravu u industriji primetis da nesto brljavi.
[ josJednom @ 07.06.2016. 08:27 ] @
Postovani,

puno hvala na brzom i sadrzajnom odgovoru i izvinite na mom nesto kasnijem postu. Posvetio sam jos neko dodatno vreme na istrazivanje i dosao do sledeceg zakljucka. Najjeftinije i najsigurnije mi je da krenem od PIC uC-a. Nekako mi se cini da najvise informacija ima za ovaj tip uC. Kupovinom ovog programatora imam i opciju programiranja i opciju debagovanja:
http://www.mikroe.com/mikroprog/pic-dspic-pic32/
Znaci jednostavno na protobord zabodem koji hocu PIC-ov uC, postavim komponente koje zelim i radim. Sam programator radi sa zaista velikim brojem uC-a. Kada celo kolo (uredjaj) proradi kako zelim jednostavno te iste komponente zalemim na konacnu stampanu plocu. Mnogo mi se vise svidja ova varijanta gde sam slobodan da biram i menjam komponente i sam pravim razvojno okruzenje nego da uzimam gotovo. A pored toga kada zavrsim jednostavno uzmem te iste komponente i zalemim ih! Naravno postoji i ali!:-) Ovaj programator Mikroelektronike radi sa njihovim razvojnim okruzenjem (koji sadrzi i njihov kompajler). A celo okruzenje je besplatno dok iskompajliran kod ne predje "2K of program words". U sustini ovo ogranicenje se stavlja na koriscenje kompajlera.
Stavio bih ovde jos par linkova koje sam nasao usput a mislim da ce pomoci nekome ko se nalazio u slicnoj nedoumici kao ja:
http://www.best-microcontroller-projects.com/pic-programming.html
http://embedded-lab.com/blog/getting-ready-for-the-first-lab/
https://www.elnec.com/sw/30277d.pdf
E sada... Sto se tice JTAG-a i SWD-a video sam da se spominju na par stotina mesta ali nisam siguran (jos nisam ulozio dovoljno vremena:-)) da li oni mogu da se ovako jednostavno koriste na protobord-u kao ICSP za PIC. U slucaju da nabasate na neki link koji vam se cini da sadrzi sustinu molim vas opstavite ga. Ako ne, kada sam to istrazim, ja cu postaviti te linkove.
To je sto se tice programiranja i debagovanja.
Na ovom linku se vidi kako se realizuje napajanje:
http://embedded-lab.com/blog/l...er-supply-for-your-breadboard/
E sada sto se tice kucista... Za to jos nisam nasao neki izvor informacija koji bi me zadovoljio. Napr da zelim da jednostavno postavim senzor(e) ispred kuce koji ce da prima informacije o vlaznosti, temperaturi, svetlosti... Posto mi se cini da cela ta naprava mora biti izlozena cudljivosti vremena interesuje me kako bi se onda u kuciste upakovala cela elktronika (sa senzorima se mora smesiti i uC kao i napajanje) a da ne bude ugorozena. Ne znam da li je to u duhu foruma ali da li bi ste mi pustili link o tim domacim proizvodjacima koji bi upakovali uredjaj?
I jos bih pitao (valjda to nije off topic posto se isto odnosi na zavrsni korak pravljenja uredjaja) , da li komponente kupujete u zemlji ili ih narucujete iz inostranstva? Sad vi pitate koje komponente i kazete, zavisi sta ti treba? Interesuje me vase iskustvo, do sada sta ste pravili koliko cesto ste morali da narucujete komponente iz inostranstva? I ako se to sme raditi na forumu (ne znam da li je to reklamiranje ili sta vec) gde najcese kupujete komponente kod nas (u Srbiji) i od koga ih najpre narucujete? I zasto?
Jos jednom hvala na brzom odgovoru i izvinite sto sam ja malo okasnio i izvinite sto nisam bio bas precizan sa pitanjima.
Pozdrav!
[ bogdan.kecman @ 07.06.2016. 09:20 ] @
Citat:
josJednom: Kupovinom ovog programatora imam i opciju programiranja i opciju debagovanja:
http://www.mikroe.com/mikroprog/pic-dspic-pic32/


nije ti bas to istrazivanje zavrsilo dobrim zakljuckom, zaobidji taj, ako hoces sa microchip pic da radis kupi microchip-ov pickit3:
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/8705/#e30%3D

ili neki pickit3 klon, na primer:
http://www.ebay.com/itm/PICkit...m5d627b6735:g:qisAAOSwh-1W3X8O

Citat:
josJednom:
Znaci jednostavno na protobord zabodem koji hocu PIC-ov uC, postavim komponente koje zelim i radim.

yup, samo obrati paznju da na vecim brzinama protobord ne radi kako treba, brzi spi, i2c i slicno nece raditi ok..

Citat:
josJednom:
Ovaj programator Mikroelektronike radi sa njihovim razvojnim okruzenjem (koji sadrzi i njihov kompajler)


i samo sa njihovim okruzenjem i ni jednim drugim, a njihovo okruzenje je, na zalost, najgore od svih koje mozes da nadjes u ponudi, pritom je skupo do zla boga...

skini microchip okruzenje koje je potpuno besplatno i nema ogranicenje na 2k (koje pojedes dok si reko keks)
http://www.microchip.com/mplab/mplab-x-ide

neki kompajleri u mplab-x su "limitirani" da nemaju sve optimizacije u free verziji, e pa oni i bez optimizacija prave bolji kod nego mikroelektronikin kompajler u najskupljoj verziji :( ... nemoj pogresno da me razumes, ja mnogo gotivim mikroelektroniku i njihove alate i nacin na koji rade i .. ali kompajler za pic im je smece a programator njihov ne radi sa ostalim kompajlerima tako da njihov software zaobidji.. njihove razvojne ploce (posebno ove od skora) su skroz ok i znacajno mogu da pomognu i ubrzaju rad, cak i iskusnima mogu da budu od pomoci .. ali to je hw side of things, za sw, samo ih preskoci

Citat:
josJednom:
E sada... Sto se tice JTAG-a i SWD-a video sam da se spominju na par stotina mesta ali nisam siguran (jos nisam ulozio dovoljno vremena:-)) da li oni mogu da se ovako jednostavno koriste na protobord-u kao ICSP za PIC.


naravno da mogu, samo za neke druge kontrolere, ne za pic ... isto kao sto za pic radi icsp tako npr swd radi za stm32

Citat:
josJednom:
E sada sto se tice kucista... Za to jos nisam nasao neki izvor informacija koji bi me zadovoljio. Napr da zelim da jednostavno postavim senzor(e) ispred kuce koji ce da prima informacije o vlaznosti, temperaturi, svetlosti... Posto mi se cini da cela ta naprava mora biti izlozena cudljivosti vremena interesuje me kako bi se onda u kuciste upakovala cela elktronika (sa senzorima se mora smesiti i uC kao i napajanje) a da ne bude ugorozena.


postoji cela nauka oko tome, ono 5 godina studiranja, nije nesto sto moze da se sazme u 2-3 blog posta + ljudi koji se time bave obicno nemaju neke preterane zelje da o tome pisu, nije niti jednostavan niti zanimljiv posao. svakako imas na netu milion artikala o tome: https://startpage.com/do/dsear...pensearch&language=english

najjeftinije i najlakse je koristiti tzv "potting compound" ... to je ako si vidjao plocice zalivene u crnu smolu, to... znaci stavis svoju plocicu u kutiju, nalijes potting compount (ima kupis u farnelu http://uk.farnell.com/potting-compounds , verovatno i kod nas po radnjama) i dobijes plocku otpornu na "elements" .. sve ostalo je ozbiljna stvar
- temperatura
- vlaga
- kiseline
- baze
- vibracije

svaka od tih stvari se razlicito resava i razlicito joj se prilazi i nista od toga nije preterano vezano za kutiju ...

za kutije kod nas 5mk je po meni najbolje resenje, on ce ti napravi kutiju kakvu oces http://www.petmk.co.rs/ otvori ti proreze gde ti trebaju za lcd, prekidace, kablove .. a onda kako ces ti da odradis "weatherproofing" .. to je sad na tebi .. uvek imas seljacku varijantu sa mnogo onog neutralnog silikona (ne nikako onaj sircetni), nalijes sve i pomolis se :D


Citat:
josJednom:
I jos bih pitao (valjda to nije off topic posto se isto odnosi na zavrsni korak pravljenja uredjaja) , da li komponente kupujete u zemlji ili ih narucujete iz inostranstva?


ja licno posaljem comet.rs spisak sta mi treba, oni mi dobave, sta imaju na lageru ovde posalju odma, sta imaju na lageru napolju naruce pa mi posalju za par dana, sta nemaju na lageru uopste posalju mi ponudu (posle par dna) koliko kosta da se nabavi, odakle i koliko vremena treba da stigne, pa ja kazem ocu/necu .. ostale dobavljace domace ja vise za komponente ne koristim, to ne znaci da ne valjaju nego mi je prosto ovo firma sa kojom ja imam dobar odnos a ne znaci mi dal ce mi neko nabaviti za 3din jeftinije ili 2 dana brze jednom u 3 meseca .. svakako uvek mozes da obidjes sve prodavce kod nas, pa ako nema niko u lokalu onda narucujes iz inostranstva ... imas nekakav spisak kod mene na blogu: http://elco.crsndoo.com/wordpress/spisak/ firmi koje kod nas valjaju stvari koje imaju veze sa elektronikom ..

ono sto mogu zdusno da ti savetujem, nemoj da kupujes komponente preko ebay-a, zazalices

[ scoolptor @ 07.06.2016. 09:30 ] @
Da se nadovezem na Bogdanov post, vrlo je vazno da procitas Errata za odabranu familiju mikrokontrolera.
Mnoge stvari koje su opisane u dokumentaciji ne funkcionisu kako treba, i cesto ne postoji work-around.

Primer za PIC32MZ EC mikrokontrolere, link.

14. The device may not exit Sleep mode. - mogli bi da ga preimenuju u 'koma mod'
...
41. A crystal oscillator cannot be used as an input to the Primary - ovo i najstariji najjednostavniji picovi mogu, a fancy mz ne moze.
...

Microchip je resio dosta stvari kod PIC32MZ EF familije, link,
ali su dva gore navedena problema ostala neresena.
[ josJednom @ 07.06.2016. 09:42 ] @
Hvala na ekstremno brzim odgovorima!!!!! Video sam te microchip-ove kompajler (video sam da nema ogranicenje za velicinu koda) i programator ali sam procitao clanak gde je kontra opisano tj da je mikroelektronika bolja. Ok, hvala jos jednom puno na iscrpnim informacijama. Sto se tice kupovine komponenti, bas te su mi info trebale. Bitno mi je da dobijem to sto hocu a ne da "zaradjujem" na nekoj famoznoj ustedi ili sl. Potrudicu se da proucim ove inf sto ste mi dali pa se javljam opet. Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 07.06.2016. 10:00 ] @
Citat:
josJednom: ali sam procitao clanak gde je kontra opisano tj da je mikroelektronika bolja.


verovatno na mikroelektronikinom sajtu :D

u kombinaciji "totalni pocetnik" i "imas viska para" i "odlucis da kupis mikroe dev kit" da, u startu ti mikroe kompajeri svakako rade brze i lakse od svega ostalog, ali ako si vec dosao do toga da ti je mnogo lakse da pravis sam svoj dev kit (pametno) zaboravi mikroe software ..
[ mikikg @ 07.06.2016. 11:57 ] @
Ne znam posta su ti MikroE razvojni kitovi sa/bez programatorom ali moja preporuka je ako kanis da se ozbiljno posvetis Microchip problematici da uzmes njihov ICD3 programator/debuger, jeste malkice skuplje ali to to je pametna investicija, ta sprava podrzava skoro sve njihove chipove, bice drajvera i podrske za njega sigurno duzo vreme, debuger ce ti biti ultra koristan …

Dakle odvojis novac za vrhunski programator ICD3 a ostalo od SW-a ti je besplatno, XC kompajleri, MplabX IDE itd.

Razvojne plocice sam pravis, uzmes proto (raster) board i podnozja za IC-ove i adaptere za SMD kucista i relativno brzo mozes da sklopis sam svoju razvojnu plocicu.
[ bogdan.kecman @ 07.06.2016. 12:01 ] @
miki ICD od mikrocipa je ista prica ko pickit3, sa dvojkom je bilo
razlike i icd je bio mnogo brzi od pickit-a, sa trojkom nema razlike,
nista realno ne dobijas sa icd osim sto te oderu ko majmuna :D pickit3
je vise nego dovoljan za mnogo vise nego pocetak :D
[ mikikg @ 07.06.2016. 12:24 ] @
Za pocetak moze PicKit3, original/klon sve jedno, za ozbiljniji rad ce mu trebati debuger a to kod ICD3 radi stvarno korektno, PicKit3 kao debuger je upotrebljiv ali je spoooor, zabada, limitiran na 1 HW breakpoint …

Kao programatori oba rade isto, ja pricam i o debugeru ...
[ bogdan.kecman @ 07.06.2016. 12:32 ] @
nesto si ti tu imao losa iskustva sa pk3 :D ja sam ga terao uporedo sa
ICD3 i brzina je identicna (ja sam ocekivao da ce icd3 da radi znacajno
brze obzirom na mnooogo vecu cenu) jedino je razlika u broju hw bp al
kad bude imao toliki problem da ne moze da ga resi sa 1 hwbp nece on
pitati nas sta i kako da radi :D
[ mikikg @ 07.06.2016. 12:47 ] @
Moguce :) Mozda mu OS X pravi pometnju, ali nema veze … mada ga u poslenje vreme i ne koristim preterano, trenutno sam u dubiozama sa PRU kod TI Sitare AM335x tj BeagleBone Black … Tamo bar ne treba nikakav programator ;)

Inace BeagleBone Black je trenutno najbolje parce HW koje sam skorije video i koje vezano za ovu temu oko ugradnje modula u krajnji projekat a sa kojim mogu vrlo vrlo ozbiljne sprave da se realizuju!
[ josJednom @ 08.06.2016. 10:39 ] @
Pogledao sam dva preporucena prorgamatora/debagera.
skuplja varijanta:
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/8155/#e30%3D
jeftinija varijanta:
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/8705/#e30%3D
E sada s obzirom da je cena 4:1 a da i ovaj jefitniji nije 1000 din prema vasoj diskusiji cini mi se da se ne isplati uzimati ovaj skuplji. Cini mi se da cu se opredeliti za jeftiniji ali orginal, ne bih bas da rizikujem sa kopijom.
Sto se tice pravljenja kucista, preciznije zastite elektronike, sam sam licno ocekivao da je sama problematika zastite prilicno komplikovana (pa sam se nadao da postoji neki koncentrovaniji izvor informacija :-)) ali sad ste mi vi i potvrdili.
E sada...Ako podjemo od pretpostavke da sam postavio svoje razvojno okruzenje (hardversko), pokrenuo Microchip-ov kompajler, elktronika radi to sto sam zamislio. I sad zelim da napravim 3 takva uredjaja.
Koji je po vama cenovni rang lemilice koji je ok? Znaci da nesto zalemim i da znam da ce to da stoji, ne znam... 5, 10 godina. Sta je po vama jos bitno od alata za izradu stampane ploce?Gledao sam napr na vasem blogu @bogdan.kecman (nisam stigao bas detaljno da sve pogledam ali cu se potruditi) lupe koje su preporucene. Jasno je da je potrebno tako nesto ako se radi sa sitnim cipovima.
Da li sam praviti stampanu plocu ili dati nekome ko to radi profesionalno (ako hoce da radi 5 do 10 komada)?
Nasao sam ovde opisan proces za pravljenje stampane ploce u kucnoj radinosti ali cini mi se poprilicno naprednu verziju:
http://forum.allaboutcircuits....pcbs.110189/page-2#post-849894
posto se preporucuje i presa:
http://www.proworldinc.com/hea...sfer-press/transpro-15x15.html
Znaci po vasoj proceni da li se isplati ulagati u ovako nesto ako se ima namera praviti elektroniku koja ce koristiti a ne samo biti privremena zamena nekom vec postojecem uredjaju na mesec ili dva. Bas bih voleo sam da prodjem kroz ceo proces i da generalno sve odradim sam ali me interesuje vase misljenje. Koliko se kvalitetna stampana ploca moze napraviti u kucnoj radinosti? Ili je jednostavno bolje poslati svoje gerber fajlove i samo zalemiti komponente kada ti stigne ploca? Koje firme vi koristite za izradu svojih stampanih ploca?
Sve gore navedeno i sam istrazujem ali bi mi u svakom slucaju mnogo znacio vas savet. Hvala!
[ mikikg @ 08.06.2016. 11:13 ] @
Ukratko odgovori:

- Uzmi PicKit3, to ce ti zavrsiti sav potreban posao

- Za lemilicu, dosta smo o tome diskutovali po drugim temama ali generalno ti trebaju lemilice sa regulacijom temperature i da imas lako dostupne vrhove za zamenu, to se svodi uglavnom na neke klonove poput Gordak, Baku i slicno. Uz to koristi Sn60Pb40 i slicne legure za lemljenje sa olovom koje su najtranije, nista bezolovno!

- Plocice, to je najbolje odraditi kod firmi koje to rade profesionalno, od Ei-Nis PCB do recimo http://accredologistics.com (ja sam kod njih skoro radio, dobri su), rok izrade se krece oko mesec dana tako da moras o tome voditi racuna ako si kratak sa rokovima, moras perfektno da pripremis filmove (bez gresaka) jer ti sledeca tura opet mesec dana oduzima.
[ bogdan.kecman @ 08.06.2016. 11:17 ] @
Citat:
josJednom:
Koji je po vama cenovni rang lemilice koji je ok?


plafon 150eur za nesto tipa hakko fx888D

pogledaj https://www.hakko.com/world_network.html pa vidi odakle ti je najlakse da narucis, kolega tu sa foruma je skoro narucivao iz madjarske

http://www.a-hakko.hu/

kontaktiras ih i vidis koji su uslovi ovo ono ...

naravno za pocetak hakko klonovi za <5000din sa kupujemprodajem su vise nego dovoljno dobri al cisto ako setapujes radnju i oces odma da kupis da valja onda taj original je najbolja kupovina po meni

Citat:
josJednom:
Sta je po vama jos bitno od alata za izradu stampane ploce?


(wrt "vasem blogu" - meni mojne persiras molim te, nit sam mator nit patim od persiranja niti ja bilo kome persiram, ja sam covek seljak, jedva i srpski pricam)

pisano je oko alata vise puta, ono sto je neophodno
- bilo kakava stegica/nosac pcb-a (ona "treca ruka" sa 2 stipkaljne ne pomaze po meni)
- dobra lemilica
- dobar kalaj (za smd 0.3-0.5mm, za pth 0.5-1mm, za konektore, hladnjake i slicno 1.5-3mm .. ja licno za 99% posla koristim 0.4mm multicore)
- dobar flux (ja preferiram gel koji se cisti vodom, mozes i tecne, zavisi sta ti kako pasuje)
- dobar set od 3-4 pincete (kvalitetne, kinezi ne rade posao na zalost)
- dobar set mini / mikro srafcigera (ne umem da preporucim, ja sve koje sam uzeo do sada imaju odlicne vrhove i uzasne nosace istih)
- dobre flush secice (znaci skroz ravna jedna strana)
- dobre normalne secice male
- dobre normalne secice srednje
- dobre normalne secice velike
- spic klesta
- klesta za stezanje konektora
- dobra dva unimera
- osrednji lcr metar
- osrednje dual lab napajanje 0-15V 0-1A je neki min, 0-30V 0-5A je super, imas dosta jeftino recimo u proelektroniku (nis, salju postom) ovo http://www.proelectronic.rs/LA...C-2X30V-5A-HY3005D-2-14207.htm meni se svidja (imam jedno) zato sto mozes da ga koristis kao 2 odvojena 0-30V 0-5A, mozes da ih vezes u paralelu (automatski) da dobijes 0-30V 0-10A ili u seriju 0-60V 0-5A .. nije jeftina sprava ali za te pare ...
- razdvojni trafo za 230, vezan preko sijalice i prekidac preko sijalice i pre njega i tabla sa paralelno vezano nekoliko brzih autmatskih osiguraca razlicitih jacina
- ako te zanimaju mikrokontroleri neki logic analyzer ti je "must have", imas na bleju logic klonova za do 20eur
- ako mozes da priustis, ume da znaci mnogo desktop unimer
- ako mozes da priustis, ume da znaci neki osciloskop
- ako mozes da priustis, milliampermetar
- ako mozes da priustis, millivoltmetar
- zgodno imati jedan variak

toliko mi je sad ovako na pamet ... racunaj da kvalitetni mehanicki set alata (samo srafcigeri, klesta, pincete..) izadje od 500-1000eur kada kupujes set, mnogo jeftinije kad kupujes na komad samo ono sto ti treba (posto iz seta 20% alata sigurno neces pipnuti nikad) ... sad opet setovi su super jer imas odma sve i kad ti zaterba tu je + ako bi kupovo na komad sve iz seta izaslo bi te bar 30% skuplje

Citat:
josJednom:
Da li sam praviti stampanu plocu ili dati nekome ko to radi profesionalno (ako hoce da radi 5 do 10 komada)?


svakako moras da naucis da napravis kod kuce, a kako ces je raditi "sutra" zavisi od
- koliko ti brzo treba
- koliko je komplikovan pcb
- koliko para imas da ulozis
..

Citat:
josJednom:
Nasao sam ovde opisan proces za pravljenje stampane ploce u kucnoj radinosti ali cini mi se poprilicno naprednu verziju:
http://forum.allaboutcircuits....pcbs.110189/page-2#post-849894


los je taj manual .. generalno ako hoces da radis sa mcu, znaci dosta smd-a, zaboravi "laser", uzmes oslojene plocke (ili ih oslojis sam) uradis film na foliji u stampariji (to je nesto dzaba), osvetlis stampu (napravis rig za osvetljavanje od 2000din onog sra123 za ove sto prave plasticne nokte za 5 minuta ili uzmes one sprave za kvarcovanje face) i vozi misko .. laseri, svi, nisu konzistentni, razvlace stampu po duzini, neki i po sirini, na malim plockama nije problem, na velikim, ako radis smd, uzasan problem.

ta presa je uzas, to je bre za prenos na majce i slicno, ako bas hoces toner transfer, 4000din laminator iz metro-a ti radi posao ... no to je bas maltretiranje (ja tako radim :D ), svetlo + folija je majka mara



Znaci po vasoj proceni da li se isplati ulagati u ovako nesto ako se ima namera praviti elektroniku koja ce koristiti a ne samo biti privremena zamena nekom vec postojecem uredjaju na mesec ili dva. Bas bih voleo sam da prodjem kroz ceo proces i da generalno sve odradim sam ali me interesuje vase misljenje. Koliko se kvalitetna stampana ploca moze napraviti u kucnoj radinosti? Ili je jednostavno bolje poslati svoje gerber fajlove i samo zalemiti komponente kada ti stigne ploca?
[/quote]


pa vidi, jednostranu stampu mozes da uradis u kucnoj radinosti u full-u kad se navezbas, ja sam izvodio 4/4 u kucnoj radinosti (4mill track, 4mill razmak), mozes da uradis generalno bolje i preciznije od svih ovih jeftinih izvodjaca, prosto zato sto radis "jednu" i trudis se i gledas i pazis i .... potrisices malo vise vremena (100x vise nego oni kad prave) ali ces da dobijes sta hoces ... ono sto ostaje problem u kucnoj radinosti
- busenje rupa (evo ja i sa cnc-om imam problema sa busenjem rupa, kamoli rucno) .. i preciznost gde su i busenje malih rupa, probusiti rupu sa 0.25mm burgijom uopste nije jednostavno, sa tanjom - ja nisam ni probao
- metalizacija rupa, to je najveci problem generalno za kod kuce, ne postoji jeftin i jednostavan nacin za ovo, trebaju hemikalije (sve su naravno otrovne mega), treba prostor za kadice, za ispiranje, elekotrplating... imas neke uzasno skupe kitove koji nemaju bas veliku uspesnost i imaju vrlo limitiran precnik rupa koje pokrivaju, imas jos skuplje kombinacije sa specijalnim cevcicama koje su em skupe em zahtevaju poseban alat em ne prave bas idealan kontakt pa opet moraih lemis, imas kombo da lemis zicku po zicku u svaku viu a pth komponente da lemis sa obe strane pcb-a ...

sve u svemu, za prototype je ultra bitno da mozes na brzaka sam sebi da napravis plocku, bice ruzna, bice sa zicama .. nije frka .. jer kad pravis sebi prototip ti znas koji ti je limit (nemas metalizaciju) pa slozis pcb tako da pustis par zicki prespojis ovo i ono, ostavis da se gornji i donji layer vezuju na tackama gde ti je lako da zalemis komponentu sa obe strane .. a onda kad sve proradi finalni pcb posaljes nekom da ti uradi kako valja

Citat:
josJednom:
Koje firme vi koristite za izradu svojih stampanih ploca?
Sve gore navedeno i sam istrazujem ali bi mi u svakom slucaju mnogo znacio vas savet. Hvala!


dirtypcb
seeedstudio
iteadstudio
[ bogdan.kecman @ 08.06.2016. 11:23 ] @
btw sto se paketa alata tice, samo pogledaj primere (ja licno ne bi ovo kupovao, ja volim na komad al... cisto primer i cena)

http://store.comet.rs/Catalogue/Product/27969/
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/27971/
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/27972/
http://store.comet.rs/Catalogue/Product/8804/

(btw klikni na pdf, slika je samo "ilustrativna" :D )
[ scoolptor @ 08.06.2016. 11:30 ] @
Citat:
Plocice, to je najbolje odraditi kod firmi koje to rade profesionalno, od Ei-Nis PCB do

Kako si zadovoljan kvalitetom i cenom izrade?
Moze neka fotka?
[ bogdan.kecman @ 08.06.2016. 11:31 ] @
ja ako ti budem slao fotke sta mi je ei poslao bice ti jasno zasto saljem kinezima :(
oni makedonci su bili super ali doso novi gazda i onda je tu pocelo neko smaranje i ogromne cene ne znam dal i dalje postoje

inace raja, ne znam dal znate, ako radite veci broj plocki imate DZABA pcb i DZABA populaciju!!! ako sve komponente kupujete u kometu !!

mislim sad zvuci debilno kao ja reklamiran komet nisu mi niko i nista ali sam neki dan cuo za tu opciju ... znaci ako od njih kupujete delove, posaljete im gerbere, bom ovo ono i dobijete sve za dz (plocke populisane sa delovima za cenu delova)
[ mikikg @ 08.06.2016. 11:47 ] @
Oko plocica, Ei Nis PCB zna da napravi plocice ali koliko se trudi da uradi dobro je vrlo diskutabilno. U sustini zavrsice posao ali recimo imam dosta zamerki na silk screen (ajd to i nebitno) nego im zavrsni kalajni sloj nije bas dobar, vrlo problematicno za SMD tako da kod Ei samo sa pozlatom raditi.
Ostale firme koje su ovde spomenute rade primetno bolje ali isto preporucujem samo sa pozlatom da se radi, dobije se mnogo finiji i potpuno ravan sloj (to pod jedan) plus se dobije poboljsanje na elektro/hemiskim karakteristikama.
[ mikikg @ 08.06.2016. 12:14 ] @
Dodatko oko pravljenja proto plocica, ja sam na kraju digao ruke od izrade u kucnim uslovima :)

Kada mi treba za razvoj, smuckam sta mi treba na raster plocici (ova sa prve slike je odlicna, ima ih u Comet-u), tu isprobam sve sto mi treba i onda se sedne i iscrta valjana PCB (konkretno sa slike su iz Accredo).

Dakle, raster plocice, podnozja i mesas malo TH/SMD R/C komponente i caskom napravis svoju razvojnu plocicu.
Cak i na fabrickoj PCB ostavim proto-prostor ako ima mesta, uh kako lepo to cucne za dodatno budzenje ;)



[ scoolptor @ 08.06.2016. 13:24 ] @
@Bogdan, odlicna informacija za Comet.
@mikikig, da li je to Raspi baziran PLC?
[att_img]
Evo kompaktne (99x82mm)digitalne I/O plocice na kojoj trenutno radim, sa 24 ulaza i 8 izlaza, (bice i verzije 16/16 i 8/24, i analogne, itd), koju cu morati negde da izradim. Osnovne k-ke: Radni napon 12-36V. galvanski odvojeni ulazi/izlazi/logika. 4 nivoa debouncinga za ulaze. Brown/blackout dijagnostika za napon za napajanje ulaza. 1A izlazi. Overload dijagnostika za izlaze. Dijagnostika serijske komunikacije za ulaze (CRC) i izlaze(bit by bit compare), daisy chaining nekoliko kartica na 6-zicni MCU bus, output disable svih izlaza na busu jednim asinhronim signalom, automatsko prepoznavanje tipa kartice i pozicije na bus-u od strane MCU-a, itd, itd.


[ mikikg @ 08.06.2016. 13:41 ] @
Jeste, to je PLC baziran na Raspberry Pi ali ce ga vrlo brzo zameniti BeagleBone Black ;)
Trenutno je predvidjeno 64 I/O i to je ona velika plocica na koju se kace opto In ili Out kartice, vidi se jedna Out kartica, ima lachujucu strujnu zastitu projektovanu za 70A (za nekoliko us, ustelovano da prezivi izlazni MOS-FET pri kratkom spoju), In kartice su jos prostije, samo OPTO i nesto R/C komponenti, sve ih gura MCP23S17. Tu je i ulaz za Power Good signal i jos neke prioritetne alarme. Analognih ulaza za sad nema, ako ih bude to ce opet biti nesto modularno preko neke seriske komunikacije ...
Kartica sa belim OPTO je motion controler, tu su brzi optocoupleri.
Sve je modularno pa mogu da biram konfiguraciju koja mi treba.
Inace je to u pre-relese fazi, imacu neke korekcije na PCB, recimo popravio sam terminaciju za sve digitalne vodove da dobijem skoro savrsene talasne oblike bez overshot a to nisam mogao da odradim dok nemam konkretnu plocicu.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.06.2016. u 15:02 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 08.06.2016. 13:49 ] @
scoolptor, obzirom da je to "skoro" 10x10cm to ti je idealno itead/seeed/dirty .. sacekas par nedelja i stigne 10 komada skoro dzaba :D
[ scoolptor @ 08.06.2016. 14:05 ] @
@mikikg Razmijao sam i ja o MCP23S17, ali ne moze da se daisy chain-uje, pa si ogranicen na 8 komada, ako ne upotrebis trikove. Obrati paznju da je u HAEN=0 modu ulaz A2 pogresno implementiran, ako ti nesto znaci.
@Bogdan, kada zavrsim ovu plocu i dve daughterboard ploce (MCU i opcije) ne bih zeleo da cekam par nedelja - zato pitam za Ei Nis jer su oni ''lideri regiona" :)
Takodje, daughterboard ploce su sirine 102mm, sto je 2mm sire od Dirtypcb-ove povoljne opcije.
[ bogdan.kecman @ 08.06.2016. 14:14 ] @
hahaha oni lideri hahahahahhaha u neiskoristenom prostoru, hemikalijama
ostavljenim raji da uzimaju i dizu sebe u vazduh, pune kutije lampi ..

a vidi imas ove accredologistics.com ljudi
su imali dobra iskustva sa njima, isto rade kod kineza ali mozes da se
dogovoris za "Brze" nemas cimanje ti sa carinom i slicno ... e sad, vidi
ti koliko ti toga treba mozda ti comet free varijanta radi posao
[ mikikg @ 08.06.2016. 14:24 ] @
@scoolptor
Za sad mi ne treba vise I/O tako da mi MCP super zavrsava posao, on ima i HW interapte sto je sjajna opcija ali za sad ni za to nisam imao potrebe jer baratam relativno sporim tehnoloskim procesima. Kad mi bude trebalo kao nekad PLC sa 2048 I/O onda mora totalno druga postavka (pravilo se i to u neka srecna vremena sa Z80) ;)

BTW: Ove In/Out kartice koje sam radio, napravljene su tako da vrlo lako mogu da prebacim sa NPN na PNP logiku ubacivanjem potrebnih komponenti u druge rupice, imam jednu PCB za obe varijante.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 08.06.2016. u 15:47 GMT+1]
[ scoolptor @ 08.06.2016. 16:38 ] @
@Bogdan, jbg, imao sam pogresnu informaciju.
@mikikg, @Bogdan, hvala na korisnim informacijama.