[ pevac983 @ 30.09.2014. 14:49 ] @
Pozdrav svima.

Fabricki mi je komp imao 2gb rama, pa sam malo posle ubacio jos 2 gb. Obe memorije bi trebalo da rade na 1333 MHz ddr3. Jedna je apacer druga transcend. Juce slucajno skidoh cpu-z i ispostavilo mi se da mi memorije rade na samo 399 MHz sto se mnozi sa 2 pa je realna brzina 800. U biosu mi za brzinu rama nudi samo opcije auto i 800.

Ovo mi je maticna i pise da podrzava DDR3 1333/1066/800 SDRAM http://www.ecs.com.tw/ECSWebSi...duct_Detail.aspx?DetailID=1093 Cini mi se da su joj mnoge opcije zakljucane u biosu.

Procesor je E3400 intel celeron dual core. FSB mu je 800 MHz pa nisam siguran da li to limitira brzinu rama i da li to moze da se poveca i na kojoj brzini bi ram trebalo da radi na ovoj konfiguraciji?

Unapred hvala.

[Ovu poruku je menjao pevac983 dana 30.09.2014. u 16:09 GMT+1]
[ Binary Mind @ 02.10.2014. 19:12 ] @
Ne može sa tim procesorom ta memorija da radi na toj frekvenciji u životu. Ne može ni sa procesorima sa većim FSB-om. Čipset podržava max DDR3-1066, mada se DDR3-1333 moduli mogu malo overklokovati sa procesorima kojima je FSB 1066MHz ali ne do 1333MHz već negde do ~1200MHz i to pod uslovom da flešuješ BIOS matične na najnoviju verziju, i da su memorijski moduli identičnih tehničkih specifiacija (najbolje 2 identična modula istog proizvođača). Sve u svemu nisi trebao da uzimaš module brže od onoga što ploča zvanično može da podrži.
[ pevac983 @ 03.10.2014. 19:24 ] @
Tako je uzet komp sa memorijom 1333. Sklapan je u pakom-u i uzet kao gotova konfiguracija. Razmisljao sam o promeni procesora. Konkretno sam mislio na onaj core2duo e8400, on radi na 1333 fsb pa se nadam da ce i memorija tad raditi brze. Rekose mi neki poznanici, mada ni oni nisu sigurni da bi ram ovde trebao da radi na 1033 mhz. Probao sam i sa update-om biosa, skinuo neki program sa ecs sajta i on mi kaze da nema updatea za moj bios.
[ Binary Mind @ 07.10.2014. 19:07 ] @
Da tako se i dan danas sklapaju, da ne kažem sklepaju, konfiguracije u domaćim firmama koje slapaju gotove konfiguracije... Obično te gotove konfiguracije budu Frankenštajni slični tom tvom. Mada je sad situacija sa hardverom poprilično nezavidna pa shodono tome ni izbor komponenti nije neki, što sklapačima jeftinih konfiguracija dodatno otežava život.
[ pevac983 @ 20.10.2014. 18:54 ] @
Koliko para toliko i muzike. Da ne gresim dusu dobro me je sluzio i jos uvek lepo sljaka za ono sto meni treba. I pogresio sam oko prodavca, nije pakom nego comtrade.
Tada mi je crkao stari komp pa sam na brzinu kupio nesto sto sam nasao za koliko sam para imao.
Vidim da su neki overklokovali ovaj procesor, ali mislim da sa ovom plocom to jako tesko ide. Isprobao sam hiljade stvari i nista nije proslo.
Skoro sam mu ponovo podigao windows posle 2 godine koriscenja i radi bolje. Nista vise ne diram pa dok sluzi, sluzi. Kad me bude poceo nervirati kupicemo nesto novije i bolje.