[ chucktamo @ 06.10.2014. 20:11 ] @
Pozdrav svim forumasima hitno mi je potreban savet i pomoc.Koristim laptom lenovo g 585(cpu-amd e1 1200,2gb rama,graficka amd radeon hd 7310) na kom mi je trenutno windows 7 koji mi cesto baguje i koci i pri surfovanju internetom i ako pazim sta instaliram i gde ulazim, pa bih hteo da predjem na linux.Vec neko vreme citam o linuxu i nije mi bas sve potpuno jasno.Posto bih tek da se upustim u istrazivanje ovog operativnog sistema zanimama me da li mi je bolje da instaliram ubuntu,lubuntu 14.o4 ili mint 17.Pre svega bi ga koristio za muziku,filmove,internet,da nesto otkucam i za po neku igricu preko wina.Da napomenem da sam vec instalirao ubunt u virtuelnoj masini i da mi je sporo radio ali to je verovatno zato sto sam mu dodelio 512mb rama.U principu me zanima koja verzija je manje zahtevna a da moze sve ovo da obavi. i naravno da radi bey kocenja.Hvala...




[Ovu poruku je menjao chucktamo dana 06.10.2014. u 21:23 GMT+1]
[ balle @ 06.10.2014. 20:30 ] @
Skini bilo koji živi cd/dvd i probaj. Neće biti brzo kao kad se instalira ali videćeš otprilike kako izgleda.
Mint je odličan, a ja sam koristio Arch i bio je izuzetno brz. Doduše, instalacija je malo uvrnuta.
PCLOS je takođe dobar.
Nisam u poslednje vreme koristio linux, tako da je moguće da se nešto promenilo. Pogledaj distrowatch.
Pozdrav
[ jablan @ 06.10.2014. 21:12 ] @
Za početak skini 32-bitni Ubuntu (14.04) pa probaj live. Ako ti sve od hardvera bude radilo, instaliraj na jednoj particiji. Pre toga bekapuj sve vredno sa harda. Srećno.
[ chucktamo @ 07.10.2014. 11:04 ] @
Jer mozete jos da mi kazete koji od ova dva sistema je bolje podrzan,koji zahteva manje perfomanse i koja bi bila razlika izmedju 32-bitnog ubunta i 64-bitnog?
[ jablan @ 07.10.2014. 11:21 ] @
Performanse dolaze do izražaja kad se startuje neki zahtevan program (npr. browser na nekom sajtu sa puno JS-a), osnovni OS ne pravi neku veliku razliku na iole modernoj mašini. Ako instaliraš Ubuntu, uvek naknadno možeš da doinstaliraš LXDE i dobiješ faktički Lubuntu. 32-bitni troši manje RAMa. Rekoh ti, skini live DVD i isprobaj.
[ RF MasterX @ 07.10.2014. 11:31 ] @
Moja preporuka je Knoppix-> http://knopper.net/index-en.html

http://ftp.uni-kl.de/pub/linux...IX_V7.4.2DVD-2014-09-28-EN.iso

a moze i slax-> https://www.slax.org/

knoppix radi dobro i na slabijim racunarima i vec ima sve to sto si naveo i jos ponesto.

Dakle ima browser Chromium, i Iceweasel(firefox) ima VLC Player i jos neke, ima DosBox, Virtual Box,
WINE itd... Nemoras nista naknadno da skidas kompajliras/instaliras/podesavas, sve je tu samo pokrenes i uzivas :)

Vise detalja sta sve ima na knoppix dvd-u ovde-> http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix-dvd/dpkg-l-dvd-742.txt

Pozdrav.
[ chucktamo @ 07.10.2014. 12:10 ] @
Hvala svima puno na odgovorima i na savetima.Ostala mi je jos samo jedna nedoumica koja je mozda i glupa, a to je skidanje drajvera za Lenovo g585.

Evo neke specifikacije hardvera iz programa cpu-z> -CPU name-amd k140,spec-amd e1-1200
-graficka amd radeon hd 7310m
-najproblematicnija mi je maticna ploca-model-lenovo g 585,chipset amd k 12 mc,southbridge amd 12 fch,bios version 6ccn18ww(v1.o5)
[ balle @ 07.10.2014. 12:16 ] @
Još jednom, skini live dvd i probaj da li radi.
Da se ne ponavljam, meni je PCLOS radio iz prve. Kad se sad prisetim manje-više sve distribucije su radile dobro. Ali to je moj hardver.
Ako ne radi, promeniš distro.
[ olp29 @ 07.10.2014. 18:15 ] @
Ja koristim Ubuntu 14.04 64-bit. Naime po onome sto sam video da tebi treba, linux je ok i moze da ti sluzi. Ono na sta mozda trebas da obratis paznju je ta graficka krata. Naime, linux ( uglavnom sve verzije) imaju problema sa AMD grafickim kartama. Tako da nisam siguran kako ce da se ponasa u igricama. Uglavnom vidim da si student, e sada ako studiras neki informaticki fakultet i mozda planiras da radis nesto ozbiljnije na njemu kao sto su baze, tu imas samo mali problem sa fail system-om ubuntu-a, ali vrlo lako se sanira.
Sve u svemu, moje iskustvo za ova 4 meseca koricenja istog su vrlo pozitivna. Super radi, vrlo je pratican i lagan za upotrebu. Do duse ja ga vise koristim za rad :)

Nadam se da sam ti pomogao.
Pozdrav
[ Jing Jang @ 10.10.2014. 13:47 ] @
Ja imam AMD graficku i uglavnom koristim Ubuntu, Calculate, Manjaro i Pardus na laptopu pored Windows 8.1. Dakle, sa ovim distrama nemam problema pri radu. Koristio sam jos Netrunner (na bazi Ubuntu-a, Kwheezy ...
[ chucktamo @ 10.10.2014. 19:12 ] @
Jer moze neki link kako da kreiram taj live dvd posto nisam nasao na forumu?
[ Djetvan @ 10.10.2014. 19:58 ] @
Sa ove stranice može da se preuzme :
Lubuntu 14.04 download

Klikneš desnim klikom na pruzeti iso fajl i izabereš opciju Burn, ubaciš CD ili DVD zavisi od toga koliko je veliki fajl i pokreneš program za rezanje.
Tako izgleda rezanje cd-a direktno iz Windows-a a program koji to radi zove se Windows Image Burner.