[ nklak @ 14.10.2014. 20:39 ] @
Pozdrav,

treba mi savjet oko sledecg problema...imam u firmi cca 250 printera (uglavnom su mrezni HP i Lexmark printeri koji imaju embedded web servere) koji su iznajmljeni krajnjim korisnicima koji mjesecno placaju po odstampanoj strani. Trenutno se sve radi manualno, prozivaju se kupci da ocitaju brojace pa na osnovu toga radimo fakture. Postoje softweri koji vrse printer management, i koji automatski prikupljaju ove podatke te dodatno mogu raditi dijagnostiku svih printera u mrezi itd, itd ali ti softweri rade samo u lokalnoj mrezi.

Da li se neko susretao sa softwerom koji ima klijent dio u lokalnoj mrezi proziva printere preko http ili SNMP, prikuplja podatke i šalje na server koji je dostupan online?

Hvala unaprijed?
[ pajaja @ 14.10.2014. 21:40 ] @
Gde bi drzao te klijente koji se nalaze u korisnickoj mrezi? Ne znam za gotovo resenje, javice se sigurno neko ako zna ali ako tamo imas neki racunar/server to ti olaksava stvari, mislim da nije problem napisati neku relativno jednostavnu skriptu koja ce da u odredjenom intervalu SNMP-om kupi podatke za OID-ove koje definises i salje ih na neki tvoj server.
[ valjan @ 15.10.2014. 00:25 ] @
U bivšoj firmi imali smo 20-ak printera, i da bih sebi i kolegama iz IT-ja olakšao praćenje kreirao sam Excel makro, otvarao bi u jednom Excel sheetu stranicu printera i "čupao" iz odgovarajućih ćelija podatke i smeštao u odgovarajuće ćelije na glavnom sheetu. Tu mi je na ruku išla činjenica da su se tada sve web stranice radile preko tabela, a Excel je, je li, aplikacija za tabelarni prikaz i može bez većih problema da otvara html fajlove sa tabelama, i uvek se ista vrednost pojavi u tačno istoj ćeliji. Ovo smo najviše koristili za praćenje stanja tonera, ubacio sam i conditional formatting pa je farbao crvenom bojom tamo gde preostala količina tonera padne ispod nekog %, i to nam je olakšavalo poručivanje novih tonera jer se nabavka radila samo jednom-dvaput mesečno. Ne znam da li HP i Lexmark i dalje koriste tabele za dizajn web stranica svojih printera, i ako ne kako se Excel snalazi sa div-ovima i sličnim čudima, ali eto ideje šta bi se moglo probati u sopstvenoj režiji...
[ uporna_neznalica @ 15.10.2014. 08:03 ] @
Ako je u pitanju koncept, ja bih resavao kominacijom UNIX logging i accounting - podesiti custom software na stampacima da loguje podatke (broj stampanih stranica, sto on verovatno vec radi) i da ih kroz cron salje centralnom loghostu, koji onda cita podatke (a moze da ih dize i kroz web interfejs po zelji). Tu treba resiti dva problema: 1) utvrdjivanje da li korisnik brise logove i smanjuje racun; 2) pitanje bezbednosti komunikacije izmedju iznajmljenih masina i udaljenog centralnog loghost servera.

IMHO, treba ti iskusan UNIX system administrator da osmisli kokncept, testira, napise shell skriptu, ponovo testira, a zatim obuci onog ko ce proces sprovoditi i dnevno nadgledati.
[ Kljajoni @ 16.10.2014. 06:50 ] @
HP ima besplatni Web JetAdmin (ovo bi moglo da ti radi posao ako su ti svi HP štampači podržani). Prava multivendorska rešenja su skupa ko đavo na mali broj štampača, ali moguće je da ako radite outsourcing uređaja da će vam vendori izaći u susret i ponuditi neko rešenje. Nešto ovako npr.

Imaš npr ovo http://www.papercut.com/

Postoji i besplatna varijanta Papercut Print Logger koja se instalira na server/racunar, meni u firmi služi čisto da vidim šta se i koliko štampa (mada ovde npr nisam gledao šta se događa ako ti se štampa prekine na pola, tj da li se broj odštampanih stranica u softveru slaže sa brojem strana u štampaču, te ne znam da li može da se koristi )

Ovaj koliko god izgledao zanimljivo - preporuka za izbegavanje - http://www.redline-software.com/eng/products/pam/