[ nuruka36 @ 19.10.2014. 09:55 ] @
Dobio sam ponudu za posao u Kataru pa bih vas zamolio za mišljenje:

- plata 15 000 rijala (3000 €)
- stan 30% od osnovne plate plate
- auto 7% od osnovne plate
- škola za dvoje djece 50% od cijene školarine
- jednom godišnje povratna avionska karta za 4 člana porodice
- 3 sedmice godišnji odmor
- osiguranje

Imam 36 godina, inžinjer, 10 godina iskustva, četvero djece od toga troje ide u školu, radio bih za firmu koja bi me iznajmljivala po projektima, za početak nekoj vladinoj instituciji.

Koliko bih mogao uštedjeti odnosno šta dobijam odlaskom u Katar?

Evo šta ostavljam: Lagan posao od 1000 €, priznat u struci, supruga ne radi, imam stan, auto, kvalitetan život, puno slobodnog vremena, godišnji 30 radnih dana.

Vrijedi li probati?
[ ventura @ 19.10.2014. 10:32 ] @
Proveri samo da nije kao u Dubaiju da se kirija plaća 6-12 meseci unapred...
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 11:18 ] @
Sumnjam.

A onako genralno kako ti se čini ponuda?
[ ventura @ 19.10.2014. 13:31 ] @
Ja licno u te zemlje ne zelim da krocim ni turisticki, a kamoli da nesto jos radim tamo... Recimo ne znam da li znas, ali ako tamo uzmes bilo kakav kredit, karticu, leasing a ostanes bez posla, automatski ides u zatvor dok ne izmiris dug u potpunosti.
[ cika dacha @ 19.10.2014. 13:53 ] @
nuruka36@ sloboda zivljenja za tvoju suprugu je ovde mnogo bolja! i ovde si svoj na svome!
Za mene Evropa je zakon!
[ deedee5 @ 19.10.2014. 13:55 ] @
Eventualno sam da odeš na par meseci...
[ Braksi @ 19.10.2014. 13:57 ] @
Racunaj da od drzave Qatar neces nikada dobiti ni trajnu dozvolu, a kamoli pasos.

Katar ima 80 stranaca rezidenata i tamo mozes da zivis samo dok obnavljas radnu dozvolu inace bye bye.

Vrlo restriktivna politika.

Citat:
cika dacha: nuruka36@ sloboda zivljenja za tvoju suprugu je ovde mnogo bolja! i ovde si svoj na svome!
Za mene Evropa je zakon!


da budemo precizniji: moje selo lepse od Pariza...
[ Ivan Dimkovic @ 19.10.2014. 16:52 ] @
@Braksi,

Dobro je sto si to pomenuo (da je, prakticno, nemoguce emigrirati "za stalno") cisto kako bi autor teme znao i za to za svaki slucaj, ali to obicno nije problem posto sumnjam da ljudi iz Evrope, pogotovu tehnicki kadar, imaju i najmanju nameru da ostanu da zive u zalivu 'na stalno'. To bi mozda bio slucaj sa nesrecnicima iz najsiromasnijih delova sveta za koje su zemlje zaliva bolje mesto za zivot cak i u prakticni robovlasnickom odnosu, ali za ljude iz Evrope... sumnjam da je bilo kome to interesantno cak i kada bi bilo moguce, a nije.

Sto se autora teme tice: 3000 EUR mozda zvuci kao fina cifra ali moras uzeti u obzir da su troskovi zivota skuplji + da tvoja zena nece raditi a imacete troskove zajedno + deca. Tako da nisam siguran da ces ustedeti neku bog zna kakvu lovu osim ako ne ogranicite svoju potrosnju maksimalno tako da, prakticno, samo radis i spavate. Ako mislis da ce ti to bitno pomoci u kasnijem da ustedis par desetina hiljada EUR na 3-4 godine, onda mozda ima smisla. Ali moras uzeti u obzir da ce to zahtevati da, prakticno, smanjis troskove na minimalnu meru dok si tamo.

Plus, to ce biti velika promena za tvoju decu. Ako zelis da imas iole komotan zivot, na stednju od 3K EUR mislim da mozes da zaboravis sa troskovima za celu porodicu. A ako mislis da ustedis, onda ce ti zena i deca verovatno imati manje komocija nego sto ih trenutn imaju u Srbiji od tvoje plate od 1000 EUR.

Posto si inzenjer sa 10 godina iskustva, izvini ako postavljam glupo pitanje, ali da li si razmisljao o emigraciji u zapadnu EU ili USA/Kanadu/AUS?
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 16:53 ] @
Ne mogu da biram, rado bih u Evropu ali to je gotova priča. Sada je ispalo ovo, ponuda je uzmi ili ostavi.

Jasno mi je ovo za papire, pasoš i td.
[ Braksi @ 19.10.2014. 17:13 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Braksi,

Dobro je sto si to pomenuo (da je, prakticno, nemoguce emigrirati "za stalno") cisto kako bi autor teme znao i za to za svaki slucaj, ali to obicno nije problem posto sumnjam da ljudi iz Evrope, pogotovu tehnicki kadar, imaju i najmanju nameru da ostanu da zive u zalivu 'na stalno'. To bi mozda bio slucaj sa nesrecnicima iz najsiromasnijih delova sveta za koje su zemlje zaliva bolje mesto za zivot cak i u prakticni robovlasnickom odnosu, ali za ljude iz Evrope... sumnjam da je bilo kome to interesantno cak i kada bi bilo moguce, a nije.

Sto se autora teme tice: 3000 EUR mozda zvuci kao fina cifra ali moras uzeti u obzir da su troskovi zivota skuplji + da tvoja zena nece raditi a imacete troskove zajedno + deca. Tako da nisam siguran da ces ustedeti neku bog zna kakvu lovu osim ako ne ogranicite svoju potrosnju maksimalno tako da, prakticno, samo radis i spavate. Ako mislis da ce ti to bitno pomoci u kasnijem da ustedis par desetina hiljada EUR na 3-4 godine, onda mozda ima smisla. Ali moras uzeti u obzir da ce to zahtevati da, prakticno, smanjis troskove na minimalnu meru dok si tamo.

Plus, to ce biti velika promena za tvoju decu. Ako zelis da imas iole komotan zivot, na stednju od 3K EUR mislim da mozes da zaboravis sa troskovima za celu porodicu. A ako mislis da ustedis, onda ce ti zena i deca verovatno imati manje komocija nego sto ih trenutn imaju u Srbiji od tvoje plate od 1000 EUR.

Posto si inzenjer sa 10 godina iskustva, izvini ako postavljam glupo pitanje, ali da li si razmisljao o emigraciji u zapadnu EU ili USA/Kanadu/AUS?


ali problem sa Katarom je sto ne mozes ostati u zemlji ako ti istekne ugovor ! A to cini nemogucim bilo kakvo organizovanje zivota na duze staze, recimo kupovinu stana, automobila i nekih drugih aseta sto je poprilicno zeznuta stvar ili deca koja ti tamo odrastu, a nikada ne dobiju pasos i samim tim su iskljucena iz gomile dobro placenih poslova u drzavnoj sluzbi.

Pricali smo o tome na forumu Norveska, pa je jedan rekao bas me briga za drzavljanstvo ionako imam trajnu dozvolu, a onda sam mu ja rekao, pa jeste ali deca ti rastu tamo i sta ? Bice Norvezani bez drzavljanstva. ?!
[ Braksi @ 19.10.2014. 17:14 ] @
Citat:
nuruka36:
Ne mogu da biram, rado bih u Evropu ali to je gotova priča. Sada je ispalo ovo, ponuda je uzmi ili ostavi.

Jasno mi je ovo za papire, pasoš i td.


cuj, ni ti ni tvoja porodica necete umreti ako odes na probno neko vreme cisto da vidis. Ko zna sta sve moze da bude.
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 17:28 ] @
Ivane, odlično pitanje, ali vjeruj mi na riječ da bih rado negdje u Evropu ali sada to nije moguće. Imam nažalost jak razlog i objektivnu prepreku. Ostaje mi da pretrpim nekoliko godina ovdje ili da idem u Katar.

Znam da je to dijelom robovlasničko društvo i sve ostalo.

Konkretno me zanima u vezi ove ponude koju sam dobio da li mogu uštedjeti 1000€ mjesečno. Da li je to ikako moguće?
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 17:36 ] @
Exit Permit: Da li je zaista tačno da ne mogu napustiti Katar bez dozvole sponzora? Imam bosanski pasoš, zar mi u slučaju problema ne može pomoći naša ambasada? Kakva su pravila za suprugu i djecu, vrijedi li ovo i za njih? Nije valjda da se ne može otići turistički u UAE ili Saudijsku Arabiju? Treba li i za to dozvola?
[ Braksi @ 19.10.2014. 17:37 ] @
Citat:
nuruka36: Ivane, odlično pitanje, ali vjeruj mi na riječ da bih rado negdje u Evropu ali sada to nije moguće. Imam nažalost jak razlog i objektivnu prepreku.


haha jarane, da nis bolàn nesto z'eebo oko Sengena, a ?
[ Ivan Dimkovic @ 19.10.2014. 17:58 ] @
Citat:
nuruka36:
Ivane, odlično pitanje, ali vjeruj mi na riječ da bih rado negdje u Evropu ali sada to nije moguće. Imam nažalost jak razlog i objektivnu prepreku. Ostaje mi da pretrpim nekoliko godina ovdje ili da idem u Katar.

Znam da je to dijelom robovlasničko društvo i sve ostalo.

Konkretno me zanima u vezi ove ponude koju sam dobio da li mogu uštedjeti 1000€ mjesečno. Da li je to ikako moguće?


Mislim da je na ovo pitanje najbolje da se javi neko od ES clanova ko radi u Kataru.

Ono sto znam o zalivu i uzevsi u obzir da imas zenu i cetvoro dece, sumnjam da mozes ustedeti 1000 EUR mesecno bez velikih odricanja u smislu standarda zivljenja. Ali mozda gresim.

Ako ti je nemoguca trenutno opcija EU emigracije, da li si razmisljao o opciji da sam odes u Katar na neko vreme i da zenu i decu finansijski podrzavas odatle? To ima svojih komplikacija i teskoca, ali moze biti ekonomski efikasnije.
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 18:46 ] @
Braksi, nemoj me. ;)

Ivane, da, kada bih otišao sam sve bi bilo drugačije. I o tome razmišljam mada je to zadnja opcija, jako sam vezan za porodicu.
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 18:47 ] @
Nadam se da će se javiti neko ko živi ili je živio u Kataru.
[ Flo33 @ 19.10.2014. 19:24 ] @
Moj prijatelj je radio tamo neko vreme na postavljanju klimatizacija u novoizgrađenim zgradama. Znači EU firma, EU zaposleni, 3rd party posao u Kataru. Plata mu je ista i u Kataru, i u DE, i u GB, svejedno gde je "tezga" , osim bonusa. Posao je bio par meseci, dok se nije završio objekat, tako da je informacija iz druge ruke, i iz kratkog perioda. Sa 3000e sam, ako nemaš obezbeđeno sve, teško da ćeš nešto uštedeti. On je imao plaćen smeštaj, hranu. Njegovi utisci su bili da je sve skupo nenormalno. Ništa lepo nisam čuo od njega o Kataru.

Mada, svakako, nije reprezentativni uzorak.
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 19:29 ] @
Ovo sve gore od goreg. Zato i postoji forum. :) Bolje da se pripremim odmah...
[ Braksi @ 19.10.2014. 20:35 ] @
ja sam ovo saznao iz prve ruke jer znam jednu Katarku koja je nasla muza Italijana. Da, da, ima i toga. Otisli su tamo vencali se, bila velika svadba, onako ko po naski.

Njemu su odmah rekli da nema teorije da dobije pasos sto njega nije puno istraumiralo, a za zajednicko dete koje imaju ce da razmisle u Kataru. Da je on Katarac pa ajde de, ali posto se deca vode po ocu bice teze malo za HRH Katarski Pasos. Morace da potpisu da je dete islam valda tako nesto, a ne da mu nedajboze daju pasos, a ono bude Katolik.

Uglavnom pasos Vatikana je pussysmoke za ovaj Katarski.

Naravno cak i ako si musliman to nista ne znaci pravno jer od 80% stranaca bar 90% su cisti arapi i cisti muslimani i opet nista !
[ nuruka36 @ 19.10.2014. 20:39 ] @
Znam da nema šanse pasoš, o tome niko i ne razmišlja.
[ Miroslav Jeftić @ 19.10.2014. 21:36 ] @
Dok čekaš, uvek možeš odvojiti pet minuta za Google pretragu. Npr.:

Citat:
two bedroom apartment in a glistening high-rise in West Bay or the Pearl, Qatar’s man-made island, will cost at least 12,000 QR (£2,115) a month. Unless your employer gives you a generous housing allowance, this sort of rental will eat into even the most appealing tax-free salary.


Citat:
Aside from incredibly cheap petrol, many everyday goods are more expensive in Qatar than in the UK.


http://www.expatarrivals.com/qatar/cost-of-living-in-qatar
http://www.telegraph.co.uk/exp...efore-relocating-to-Qatar.html
http://www.numbeo.com/cost-of-...untry_result.jsp?country=Qatar
http://www.telegraph.co.uk/exp...costs-in-a-wealth-hotspot.html
[ žutokljunac @ 20.10.2014. 09:27 ] @
Citat:
nuruka36:
Dobio sam ponudu za posao u Kataru pa bih vas zamolio za mišljenje:

- plata 15 000 rijala (3000 €)
- stan 30% od osnovne plate plate
- auto 7% od osnovne plate
- škola za dvoje djece 50% od cijene školarine
- jednom godišnje povratna avionska karta za 4 člana porodice
- 3 sedmice godišnji odmor
- osiguranje

Imam 36 godina, inžinjer, 10 godina iskustva, četvero djece od toga troje ide u školu, radio bih za firmu koja bi me iznajmljivala po projektima, za početak nekoj vladinoj instituciji.

Koliko bih mogao uštedjeti odnosno šta dobijam odlaskom u Katar?

Evo šta ostavljam: Lagan posao od 1000 €, priznat u struci, supruga ne radi, imam stan, auto, kvalitetan život, puno slobodnog vremena, godišnji 30 radnih dana.

Vrijedi li probati?


Pozdrav... mogu ti reći za Emirate. Bio sam preko 30 puta tamo i 9 meseci sam radio. Teško da ćeš dobiti kvalitetne savete od ljudi koji ništa ne znaju o tom delu sveta. Pored Emirata, bio sam dva puta i u Kataru ( Doha ), i jednom u Kuvajtu. Pored toga, detaljno sam se raspitivao o otvaranju firme u Dubaiju, prošao veći deo procesa i odustao. Razlog? Jako skupi stanovi i kancelarijski prostor. Mogu detaljno o tome, ako hoćeš, ali koliko vidim tebe to ne zanima.

Ukoliko ti je ponuđen posao u Zalivu, obrati pažnju na nekoliko stvari. Od tih stvari direktno zavisi da li ćeš biti u prilici da nešto uštediš ili ne.

1) Da li u tvoju platu ulazi i smeštaj ili ne. Ukoliko ne ulazi, znaj da je smeštaj jako skup, i da bez minimum 1500$ nećeš moći ništa da iznajmiš. Plaća se uglavnom čekovima na minimum 3 meseca unapred, mada je ustaljena praksa da se uzima za 6 meseci unapred , do godinu dana. Kasnije se odobrovolje pa dozvole da se godišnja renta plaća kvartalno, tj, na svaka 3 meseca. To je prva stavka koja je osim plate, najbitnija. Pored toga, vodi računa o tome kakav je smeštaj. Insistiraj da ti poslodavac detaljno napiše. Oni znaju da u veći apartman smeste nekoliko ljudi. Pored toga, Induse npr smeštaju po 6 u jednoj sobi, ali to tebe ne zanima. Znam i naše ljude koje žive u koneksima udaljeni od grada. Koneksi su kao kontejneri, i čak i to znaju da stave nekoliko ljudi u jednu sobu. Pretpostavljam da ćeš ti imati svoj smeštaj, ali osim toga što ćeš se detaljno raspitati o smeštaju, pitaj da li je smeštaj blizu linije metroa. Ne znam za Katar, ali u Dubaiju ne priznaju našu vozačku dozvolu, pa se ceo proces mora ponoviti. Dakle polaganje ispita, časovi vožnje, poligon.... mada se naši ljudi dogovore i plate ali ne gube vreme na časove. U svakom slučaju, u Emiratima te dozvola košta oko 1000$. Raspitaj se za Katar.

2) Zdravstveno osiguranje. Raspitaj se detaljno, Nije ni malo naivna stavka. Ja sam vađenje zuba platio 1800 dirhama, što je preko 500$, iako sam imao full Sigmino ( američko ) osiguranje i medic i dental, ali nisam znao da moram ići samo u bolnice sa kojima osiguranje ima potpisan ugovor. Dakle, pitaj za osiguranje. Ne samo da li ćeš biti osigura ili ne, već i na koji iznos.

3) Škole za decu u Emiratima su jako skupe. U Dubaiju teško da možeš naći išta pristojno ispod 12 000$ godišnje. Uključujući i predškolsko. A pošto vidim da imaš dosta dece, rapitaj se oko toga.

4) Sve ostalo je ili isto ili jeftinije nego ovde. Hrana takođe. Izbor hrane neuporedivo veći nego ovde, iz svih delova sveta. Šta da ti kažem kad samo maslinke možeš da biraš da li ćeš iz Italije i kojeg dela zemlje, a da ne govorimo o drugim stvarima. Restorani - za svakoga po nešto. Od toga da večeraš da se razbiješ od klope za 20$, pa do ako hoćeš i 500$.

Ono što bi ti preporučio je da odeš na ova dva foruma. Da ih pažljivo iščitaš i da potom postaviš konkretno pitanje:

1) http://www.putovanja.info/foru...jem-istoku-pitanja-i-odgovori/

2) http://forum.krstarica.com/sho...3a3b9b649410511b3192ca4254c12e

Pusti savete ljudi koji tamo ne da nikada nisu radili, nego nikada nisu ni bili. Te fore, žene robinje i slične gluposti, jednostavno zaboravi na to. Uglavnom, iskustvo je nezaboravno. Ja se ni trenutka ne kajem što sam tamo bio. Ponovo ću čim mi se ukaže prilika.
[ jerryrain @ 20.10.2014. 10:52 ] @
3000eur je premalo za katar, jos imas porodicu, nema teorijske sanse da ustedis bilo sta.
Zet mi radi u Dohi za 7500eur, sestra 3500eur, dvoje male dece, jedno ide u finsku skolu (jedino je tu bilo slobodnih mesta a i morali su da pisu CV za petogodisnjaka, uzimali smo ovde preporuke sa engleskog, fizickog, svud gde je isao), drugo u vrtic, kola vise ne iznajmljuju vec su kupili i zive u trosobnom stanu.
Avionska karta je 800eur. Zivot nije sjajan, leti narocito a zenskim osobama pogotovo...
Kada se sabere i oduzme sve imaju neku racunicu da solidno ustede ali opet za 3000e a ovde imas 1000e, nemoj uopste ni da razmisljas, sem ako nije u pitanju neka evropska firma koja bi te posle zadrzala i dala posao negde u evropi...
[ nuruka36 @ 20.10.2014. 21:42 ] @
Ako sam dobro shvatio oni meni daju još 30% iznosa plate dodatno da sebi nađem smještaj, sumnjam da će mi oni davati smještaj ako su ovako naznačili. Ali ko će im ga znati.

Ovo što se škola tiče, svi to napominju da je užasno skupo, pa postoje li njihove državne škole i mogu li djeca pohađati takvu školu, zašto bi morali ići u privatnu?

Hvala vam svima velika.

[ žutokljunac @ 21.10.2014. 06:16 ] @
Kada sam ti pisao odgovor, trebao sam škole da stavim na prvo mesto jer imaš 4 dece. Uporavo na linkovima koje sam ti postavio ima puno devojaka koje su kao profesorke ( nastavnici / učitelji ) engleskog, fizičkog i čega sve ne, otišle tamo i time se bave. One će ti detaljno objasniti kako sistem funkcioniše i koliko šta košta. Čak mislim da je devojka ( nick " hmmm " na prvom linku ) koja je otvorila temu, nastavnica engleskog jezika i da je dugo živela u Omanu pa je pre par meseci dobila posao u Kataru u nekoj školi. Registruj se tamo i pitaj. Bolje ti je da znaš iz prve ruke, nego da ti ja solim pamet, jer nemam decu.

U principu nemam šta kvalitetno da te posavetujem, jer je meni bilo sve plaćeno, sve sređeno i obezbeđeno ( od viza, smeštaja, avio karata, čak i hrana ) moje je bilo da rintam. Mene čak i ne zanima da tamo više radim ( prošle godine u novembru, nudili mi da ostanem, pa kad su videli da nikako ne želim, ponudili su mi baš Katar i posao u Dohi ). Nisam napustio jer sam bio nezadovoljan, već što imam 4 banke a nisam oženjen, pa je moja logika bila jbš pare, nisu one sve u životu, postoje i važnije stvari, kao npr. porodica.


Jedino što mogu da te posavetujem je da uopšte nije lako dobiti tamo posao. Evo u poslednjih mesec dana sam se čisto iz zezanja registrovao na neke njihove sajtove za traženje, i aplicirao na jedno 30-tak mesta. Pored toga što mi je CV impresivan, što sam radio u 4 različite države, što imam mali milion sertifikata, preporuka, čak i dosta stvari od američkog State Departmenta, na svih 30 sam dobio odbijenicu!!!! Tako da, pamet u glavu, niko dole ne vuče za rukav i moli da neko dođe sa strane. Imaju oni masu ljudi koji su već godina dole rade, znaju posao i svi se guraju da dobiju bolju poziciju. A opet, imaju milione onih koji bukvalno mole da odu tamo da bi radili za 500$. Ne zaboravi da je njihovo okruženje jako siromašno, a svi gravititaju prema Emiratima, Kuvajtu, Kataru.


Generalno ta plata, uopšte nije loša, i mislim da se za 900€, može naći pristojan smeštaj, ali ne za tako veliku porodicu. Uglavnom ljudi kada prvi put idu dole, odu sami, pa posle sređuju vize za ženu i decu. Ta plata je skroz ok, samo me čudi da je izražavaju u €, jer oni sve obračunavaju u lokalnoj valuti i u dolaru. Dolarska su zona. Kao kroz maglu mi se vrti cifra od 800$ za neki manji apartman u Dohi. Da li sam negde pročitao, ili mi je dole neko rekao da je toliko i da je dosta jeftinije nego u Dubaiju, ne sećam se više, da te ne lažem.

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 21.10.2014. u 07:26 GMT+1]
[ nuruka36 @ 23.10.2014. 14:37 ] @
Žutokljunac, hvala na iscpnom odgovoru. Platu oni izražavaju u katarskim rijalima, ali sam ja preračunao u eure da svi znaju o čemu se radi.

Zna li iko postoje li tamo besplatne državne škole, neka djeca idu sa arapima u školu, nemam ništa protiv, neka nauče arapski, a engleski će svakako naučiti u usput.
[ žutokljunac @ 23.10.2014. 22:34 ] @
Vidim da ti ova Ivana iz Katara kaže da ne možeš da upišeš decu u državnu školu, a ja sam malo progulgao i kažu da expat može da upiše dete u državnu školu ukoliko radi za državu. Zato sam te uputio na ove učiteljice koje rade dole. Tamo za mnoge škole postoje liste čekanja i za većinu se polažu testovi ( engleski, matematika, IQ ).
[ nuruka36 @ 24.10.2014. 09:44 ] @
Da, osim što je škola jako skupa teško je i upasti... Baš loše informacije što se tiče djece.
[ žutokljunac @ 25.10.2014. 07:22 ] @
Imaš velika očekivanja od Katara. Vidim da tražiš trosoban stan. Realno, vas 6 a samo jedna plata, pa ne možeš očekivati da živiš u velikom stanu u zemlji gde su nekretnine jako skupe, voziš dobar auto, budete svi zdravstveno osigurani, i da još uštediš. Malo si nerealan.
[ nuruka36 @ 25.10.2014. 18:20 ] @
Zato sam i došao da pitam. Prihvatam da neću moću uštediti dok je stanje ovako. Ali treba početi od nečega.
[ nuruka36 @ 25.10.2014. 20:22 ] @
Ima li neko iskustva sa ovim:

- Kako prebaciti novac iz Katara (da mogu platiti platiti račune z režije za stan koji imam ovdje)? Možda elektronsko bankarstvo, ali kod koje banke?

- Koji je najbolji način za prebacivanje stvari u Katar (knjige, laptopi)?


[ Braksi @ 27.10.2014. 07:29 ] @
Ja sam koristio intesa i erste banku mada verujem da sve banke to imaju Srbiji.
[ Dexic @ 27.10.2014. 13:43 ] @
Ti si radio u Kataru?
[ Braksi @ 27.10.2014. 14:31 ] @
da.
[ nuruka36 @ 02.11.2014. 08:39 ] @
Za nekoliko sedmica trebao bih krenuti za Katar. Može li mi neko reći šta bi najbolje bilo da ponesem od odeće i obuće i ostalog? Da li ovdje da kupim katarske rijale ili da nosim dole eure? Lekovi? Ostalo... Svaki savet je dobro došao.
[ nuruka36 @ 03.11.2014. 06:15 ] @
Kakvo je stanje sa unošenjem u državu IT opreme, lične stvari su u pitanju, par laptopa, externi diskovi i slično, prave li probleme u smislu carine i sl?
[ Dexic @ 03.11.2014. 14:45 ] @
Tamo valjda nema carine i poreza, koliko sam ja video.
Sva zarada budzeta tih zemalja je od zemljista u sustini i od nafte naravno.
[ žutokljunac @ 05.11.2014. 18:02 ] @
Citat:
nuruka36: Ima li neko iskustva sa ovim:

- Kako prebaciti novac iz Katara (da mogu platiti platiti račune z režije za stan koji imam ovdje)? Možda elektronsko bankarstvo, ali kod koje banke?

- Koji je najbolji način za prebacivanje stvari u Katar (knjige, laptopi)?


Odgovorio sam ti privatnom porukom na pitanja koja si postavio. Vidim da ti na drugim forumima govore svašta, pa između ostalog da si upropastio svoj život.
Ja mogu samo da ti poželim sreću i čestitam na hrabrosti. Uglavnom, u početku ne možeš baš puno da očekuješ, ali verovatno planiraš da ti se i žena vremenom zaposli, da ti dobiješ bolji ugovor i da decu uguraš u državnu školu. Jedino tako i možeš nešto da napraviš, kada već ideš sa tolikom porodicom.
[ nuruka36 @ 06.11.2014. 14:11 ] @
Heh, hvala na javljanju, odgovorio sam ti, nisam vidio privatnu poruku odmah. Nisam još dobio konačan ugovor, ali očekujem ga jer smo dogovorili detalje...

Sve najbolje ti želim.
[ nuruka36 @ 08.11.2014. 05:32 ] @
Može li mi neko dati informacije u vezi ove tri stvari:

Government fees (vađnje vize za članove porodice, obnova vize, kako to ide)?

Medical Coverage (za članove porodice, kakve su opcije)?

Personal Insurance (o čemu se ovdje radi, jel obavezno)?

Hvala.
[ Magyarica @ 10.11.2014. 11:05 ] @
Citat:
nuruka36:

Koliko bih mogao uštedjeti odnosno šta dobijam odlaskom u Katar?

Evo šta ostavljam: Lagan posao od 1000 €, priznat u struci, supruga ne radi, imam stan, auto, kvalitetan život, puno slobodnog vremena, godišnji 30 radnih dana.

Vrijedi li probati?


Ako planiraš sam da dođeš, uz velika odricanja bi mogao nešto da uštediš. Sa porodicom, nema šanse da ih prehraniš za ove novce.
Kvalitetan život i puno slobodnog vremena nećeš imati.

Vredi li probati?? Nema ovde probe. U Dohu se dolazi na dobru platu, ili se ne dolazi uopšte. Imaš 36 godina i porodicu, nisi klinac da probaš.
Ukoliko ti se ne svidi "proba", i ako ti sponzor uopšte dozvoli da napustiš zemlju pre isteka ugovora, u većini slučajeva dobijaš zabranu ulaska u Katar na 2 godine. Pročitaj malo "srećne" primere po internetu...

http://www.telegraph.co.uk/fin...rs-of-working-in-the-Gulf.html
http://dohanews.co/movement-ma...rench-expats-trapped-in-qatar/

Citat:
nuruka36:
Exit Permit: Da li je zaista tačno da ne mogu napustiti Katar bez dozvole sponzora? Imam bosanski pasoš, zar mi u slučaju problema ne može pomoći naša ambasada? Kakva su pravila za suprugu i djecu, vrijedi li ovo i za njih? Nije valjda da se ne može otići turistički u UAE ili Saudijsku Arabiju? Treba li i za to dozvola?


Tačno je. Džaba ti i francuski pasoš ako sponzor ne da dozvolu. A ti još planiraš i da ideš negde turistički sa tom platom i šestočlanom porodicom??? U Saudiju? Stvarno??

Citat:
žutokljunac:

Generalno ta plata, uopšte nije loša, i mislim da se za 900€, može naći pristojan smeštaj, ali ne za tako veliku porodicu. Uglavnom ljudi kada prvi put idu dole, odu sami, pa posle sređuju vize za ženu i decu. Ta plata je skroz ok, samo me čudi da je izražavaju u €, jer oni sve obračunavaju u lokalnoj valuti i u dolaru. Dolarska su zona. Kao kroz maglu mi se vrti cifra od 800$ za neki manji apartman u Dohi. Da li sam negde pročitao, ili mi je dole neko rekao da je toliko i da je dosta jeftinije nego u Dubaiju, ne sećam se više, da te ne lažem.

[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 21.10.2014. u 07:26 GMT+1]


Generalno ta plata je užasna za šestočlanu porodicu. Neodrživa.
Stan je nemoguće naći za 900e (4000qar), posebno ne "pristojan" smestaj. Stanovi su najskuplji u regionu (da, Katar je skuplji nego Dubai i Abu Dabi), a i to se lako proveri na sajtovima za rentanje stanova. Ono sto se može reći da je pristojno i jednosobno je od 7000qar pa naviše. Ali u jednosoban nisam sigurna da možeš da ubaciš 6 kreveta... Tebi je minimum dvosoban stan potreba, a ne luksuz. Luksuz bi bila petosobna vila. A to bi i trebalo da mozes da priustis porodici, ako zelis da budete svi zajedno na Bliskom Istoku.
Stanovi se iznajmljuju sa ugovorom na godinu dana, to znači da praktično plaćaš stan na 12 rata. Samo u slučaju odlaska iz zemlje možeš da pokušaš da se dogovoriš sa vlasnikom stana da raskinete ugovor, tj da ti ne naplati svih 12 meseci.


Citat:
nuruka36:

Zna li iko postoje li tamo besplatne državne škole, neka djeca idu sa arapima u školu, nemam ništa protiv, neka nauče arapski, a engleski će svakako naučiti u usput.


Postoje državne škole u koje nećeš moći da ih upišeš, jer si stranac.

Citat:
žutokljunac:

Odgovorio sam ti privatnom porukom na pitanja koja si postavio. Vidim da ti na drugim forumima govore svašta, pa između ostalog da si upropastio svoj život.
Ja mogu samo da ti poželim sreću i čestitam na hrabrosti. Uglavnom, u početku ne možeš baš puno da očekuješ, ali verovatno planiraš da ti se i žena vremenom zaposli, da ti dobiješ bolji ugovor i da decu uguraš u državnu školu. Jedino tako i možeš nešto da napraviš, kada već ideš sa tolikom porodicom.


Možemo svi da mu želimo srećnu novu godinu, rođendan i slično, ali:
Žena će mu se zaposliti (možda, ako ima sreće) za minimum godinu dana... Njena plata će biti samo basic (u 99% slučajeva) A on ugovor može da promeni samo promenom firme. Što će reći, skoro pa nemoguće. Decu ne može da "ugura" u državnu školu. 100%.

Ako toliko želiš da dođeš - dođi sam. I obavezno se javi na forum posle par meseci.



[ nuruka36 @ 12.11.2014. 20:48 ] @
Jedno pitanje: trebao bih raditi, hajde da tako kažem, u blizini Sheraton Doha Resort & Convention Hotela.

Mogu li naći normalan smještaj za nekih 9000 QAR da ima tri spavaće sobe, u normalnom dijelu gradu, a da nije od posla dalje od pola sata vožnje?

Ima li neko prijedlog?
[ žutokljunac @ 13.11.2014. 05:18 ] @
@Magyarica

Da, slažem se sa tobom. Ja malo drugačuje razmišljam jer sam solo, pa kada računam, onda u problem mogu da dovedem samo sebe, ali kada pokušam da se stavim u njegovu poziciju... brrrr... stvarno mi se ideja čini jezivom.
[ nuruka36 @ 22.11.2014. 12:51 ] @
Obzirom da uskoro idem može li mi neko pomoći oko punomoći. Želio bih ovlastiti jednu osobu da može vršiti sve radnje vezane za dokumente, račune, ugovore i sl. u moje ime, ali je problem što kod ovjere punomoći u opštini treba navesti svaku stvar posebno. Našao sam formu za punomoć ali imam problem kako da formulišem stvari.

Evo šta mi je palo na pamet za punomoć, ako imate nekih ideja za još neke stvari recite, a volio bih da mi se neko javi kako da formulišem ove stvari:

- vađenje lične karte, vozačke dozvole, pasoša, rodnog lista, državljanstva, prijava prebivališta, vjenčani list
- sve vezano za režije: struja, telefon, internet, grijanje, voda, smeće, održavanje
- registracije auta, prodaja auta i sve vezano za auto
- bankarske usluge, zatvaranje računa, izmjene i td.

Ima li negdje ovo sve popisano i fino formulisano možda? I postoji li način da se dadne univerzalna punomoć za sve da ne moram nabrajati svaku stvar posebno?
[ žutokljunac @ 02.12.2014. 06:48 ] @
Sve vreme se trudim, da ti ništa više ne pišem jer neću da utičem na tvoju odluku, kakva god ona bila. Ipak, to što radiš je krupna stvar.

Ipak ću ti reći svoje mišljenje. Mislim da grešiš, a evo zbog čega.

Prvo, kao što sam ti rekao, ja sam solo, nemam porodicu, i kakvu god glupost da uradim, samo ja ću ispaštati. Ti imaš pored sebe još 5 o kojim se brineš.

Npr. prva stvar, pojma nisam imao da iz Katara ne može uopšte da se izađe, ako ti poslodavac ne odobri izlaznu vizu!!!!!! Za razliku od UAE ( najčešće 1 god. ), u Kataru su kontrakti na 2 godine. Ej bre, DVE godine! To znači da ukoliko ti se ne svidi ( a u početku znaj da sigurno neće, koliko god ti bilo dobro, ali neće jer menjaš sve i dolaziš u nepoznato ), ti moraš da ćutiš, radiš i moliš da ti neko odobri da odeš. Koliko vidim, slabe su ti šanse da će te poslodavac pustiti, pa čak i ako mu platiš.

Druga stvar - pa tamo su cene rentanja mnogo skuplje nego u UAE. Ni to vidiš nisam znao. Tamo ti je 2 soma evra za običnu gajbu kao dobar dan, dok npr. U Dubaiju može da se nađe dosta povonjije jer je izbor veći. Koliko vidim razlika je u tome, što su i u UAE skupe, ali ipak može da se nađe zbog ogromne ponude, dok je u Kataru to nemoguće!

Realmo, potpuno se slažem sa ljudima koji su te savetovali na ovom forumu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=332483&page=58
Ti druže baš možeš opasno da nahebeš. A jesi, mnogo si naivan, vidim kakva pitanja postavljaš.
[ smicovic @ 08.04.2015. 11:50 ] @
@nuruka36
da li si stigao?:)