[ bogdan.kecman @ 04.11.2014. 12:13 ] @
scenario potpuno cool za neku zapadnu zemlju

- nas 5 se skupi oko neke dobre ideje
- skupimo kompove uvalimo se kod mene u podrum i sljakamo
- skontamo da nam je u podrumu tesno, da keva zvoca, macka smara i iznajmimo neki prostor
- ubedimo jos par ljudi da nam se pridruzi
- dodjemo u situaciju da nas 7-8 sedi u iznajmljenom prostoru i radi na nekom buducem projektu, nikakva firma ne postoji, sve placamo iz dzepa
- kada, posle 2-3 godine, stignemo do cilja, registrujemo firmu ...

e sad pitanje, kako ovo u srbistanu ?

skupi se nas 5 u iznajmljenom prostoru, pokuca nam poreski inspektor i kaze - vi ovde radite na crno

kako se to legalno resava?

jasno je da je zloupotreba vrlo moguca, ja napravim firmu, registrujem je na kevinu gajbu, iznajmim prostor u centru, zaposlim 10 ljudi i kazem im ako dodje inspekcija recite da ste drugari koji rade na projektu i koji nemaju firmu ...

dakle ... kada je stvarno rec o radu na projektu bez firme, kako se to pravno formalno resava kod nas
[ Predrag Supurovic @ 04.11.2014. 15:13 ] @
Rešava se tako što ne prijavljuješ i neće ti inspektor ni doći. Oni idu samo kod prijavljenih. :)

Legalno, verovatno tako što osnujete udruženje građana pa to što radite proglasite projektom udruženja a vi ste volonteri. Ne morate ni da se regustrujem.

[ bogdan.kecman @ 04.11.2014. 15:17 ] @
pa sad to da ne dolaze, dolaze ... ako te komsija npr prijavi oni dodju
[ Marko_L @ 04.11.2014. 15:47 ] @
Najlegalnije je da ne prijavljujete ništa. Može komšija do sutra da ti zove inspekciju kada inspekcija nema za šta da se uhvati. Ti imaš pravo da kod kuće sa ortacima za ličnu upotrebu praviš šta god hoćeš (sa izuzetkom nekih zabranjenih supstanci poput opijata, a mislim da ne smeš da praviš ni nuklearni reaktor...). U krajnjem slučaju možeš da kažeš inspekciji da ste se okupili da igrate igrice ili učite programiranje. To uopšte nije predmet interesovanja inspekcije sve dok sa tim ne počnete da zarađujete, odnosno da nudite to što pravite pod komercijalnim uslovima u kom slučaju naravno valja osnovati firmu i uvesti to što ste napravili kao nenovčani kapital.
[ KrkaCiC @ 04.11.2014. 15:48 ] @
I ako komsija prijavi,oni dodju a ti kazes cepamo conter strike 1.6 u localnoj mrezi
[ ventura @ 04.11.2014. 15:59 ] @
Citat:
bogdan.kecman
skupi se nas 5 u iznajmljenom prostoru, pokuca nam poreski inspektor i kaze - vi ovde radite na crno

kako se to legalno resava?

Ako imate neke prihode, tj. naplaćujete to što radite, onda može da vam se pojavi inspektor i može da vam napravi problem zbog rada na crno. A ako radite za džabe, može da vas bude i 500 u podrumu da nešto čuka, inspekcija nema ništa sa vama.
[ bakara @ 04.11.2014. 16:14 ] @
Ma docice inspekcija cim neko prijavi... do tada nista.

A i ne moze inspekcija nista dok vas ne uhvati da motate neki kes ili bar sazna nacin na koji to radite. U praksi oni i ne dolaze dok ne znaju sta radite.
Kad znaju sta i kako radite izdace vam nalog sa odredjenim kratkim rokom za registraciju firme, i mozda zapacatiti taj prostor (zavisi kako se pogodite )

Ovo ti je iz iskustva...
[ DusanSukovic @ 04.11.2014. 16:54 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
scenario potpuno cool za neku zapadnu zemlju

- nas 5 se skupi oko neke dobre ideje
- skupimo kompove uvalimo se kod mene u podrum i sljakamo
- skontamo da nam je u podrumu tesno, da keva zvoca, macka smara i iznajmimo neki prostor
- ubedimo jos par ljudi da nam se pridruzi
- dodjemo u situaciju da nas 7-8 sedi u iznajmljenom prostoru i radi na nekom buducem projektu, nikakva firma ne postoji, sve placamo iz dzepa
- kada, posle 2-3 godine, stignemo do cilja, registrujemo firmu ...



Nije to nista, likovi su se ovde (DK - Kopenhagen ) ilegalno preselili u zgradu fakulteta, znaci napustili stanove i preselili namestaj da bi razvili igru :) Tek nakon 6 meseci boravka su ih provalili i izbacili :)


http://imgur.com/gallery/yacucU1

[ DusanSukovic @ 04.11.2014. 16:55 ] @
Najbolje da izrentate kucu neku, ako neko pokusa da udje, kazete da ste osnovali swinger klub :D

[ Aleksandar Đokić @ 04.11.2014. 18:45 ] @
Kakva je trenutno situacija sumnjam da bi vam iko rec rekao. i realno ne bi trebalo, pod uslovom da kad dodjete do realnih prihoda stvarnor sve registrujete i prijavite.

Trebalo bi neko meni blizak da ovako nesto krene uskoro pa javljam dal je zavrsio u zatvoru :).
[ pctel @ 04.11.2014. 21:49 ] @
Citat:
ako neko pokusa da udje, kazete da ste osnovali swinger klub

...jos naglasite da je iskljucivo za gejeve, pa ako vas neko popreko pogleda odmah ga prijavite zastitniku prava manjina
[ deedee5 @ 04.11.2014. 22:13 ] @
Mala ekipa, kažeš?



[ bogdan.kecman @ 04.11.2014. 23:20 ] @
:D ne moze nam niko nista, mi smo gej aktivisti iz podruma :D

pitam teoretski posto znam za ekipu (ne poznajem ih licno) koja tako radi, iznajmili prostor, sede tamo i rade, stim da ne rade ni na kakvom projektu nego su uzeli prostor i pice elance projekte, nema firme, cist ilegalni freelance, i skoro ih je prijavila bivsa riba od jednog od likova koji tamo sede ... e sad ne znam njihove detalje i nesto me preterano ne zanimaju, zanima me generalni koncept .. sta bi bilo kad bi bilo .. ne vidim razliku izmedju "skupili smo se da igramo kaunter" i "ozbiljna outsourcing firma" .. ni jedno ni drugo nema potrebu za registracijom u zemlji, prvo je legalno drugo nije .. zanima me kako se to hendla sa strane inspektora
[ Marko_L @ 05.11.2014. 00:43 ] @
Kako ne vidiš razliku? U prvom slučaju se ne radi o komercijalnoj aktivnosti i ne prima se nikakav novac, dok je u drugom slučaju obrnuto i samim tim ako se radi na crno to postaje krivično delo utaje poreza, a vrlo verovatno se krši i još po neki zakon o organizovanom kriminalu (pošto rade u grupi jel). Kako će inspektor to da hendluje, zavisi od dosta faktora, pa između ostalog i toga kakve je volje tog dana. Može recimo da odluči da bude blag i da im naloži da plate porez na to što su do tada radili, a da ako žele da nastave sa radom dobiju nekoliko dana da registruju delatnost i prebace se u legalne tokove. A može da se desi da se odmah bez posebnog objašnjavanja terete za utaju poreza i još koješta, što uključuje poveće finansijske, a potencijalno i zatvorske kazne.

Iskreno, ja se ne bi sam tim zezao. Ako njih nekoliko radi na tim freelance projektima i to im se isplati, sigurno mogu da nakupe dovoljno da registruju nekakvu agenciju ili firmu i da rade koliko toliko legalno. Ili to, ili da se preko noći na brzinu presele u neki drugi prostor i ubuduće da ne dovode devojke u svoju poslovnu jazbinu :)
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 00:57 ] @
Citat:
Marko_L: Kako ne vidiš razliku? U prvom slučaju se ne radi o komercijalnoj aktivnosti i ne prima se nikakav novac, dok je u drugom slučaju obrnuto


pa u tome i jeste problem... zamisli ovako, ti si inspektor i udjes u gajbu u kojoj sedi 10 gej aktivista za racunarima i odradjuje elance projekte
ti pitas - sta se ovde radi, oni kazu "igramo counter strike, mas napolje marvo bezobrazna"

kako ti mozes da znas/dokazes sta oni rade?
1. nemaju otvoren racun u srbistanu
2. nemaju registrovanu firmu u srbistanu
3. ne primaju pare od bilo koga iz srbistana
4. ne uplacuju pare bilo kome u srbistanu

ti si tu dosao zato sto ti je dojavio neko da sedi brdo ljudi sa kompovima u nekoj gajbi i posumnjao si na firmu i dosao si na lice mesta i sta sad?

dakle da naglasim opet, zanima me teoretski, tj kako se zakonski to kod nas regulise, koja prava ima inspektor, koja prava ima tih 10 gej aktivista ... uopste me ne zanima da krecem svoj projekat u takvom okruzenju, ni posao za leba ne radim iz tudjeg prostora vec iz svog stana, sigurno ne bih sam sebi napravio firmu da moram da putujem na posao .. dakle cisto sam cuo par stvari pa me zanima zakonski kakva je regulativa, a ovde znam da ima par advokata i knjigovodja koji imaju ideju kako to zakonski ide ... prakticno je to vrlo jednostavno, skuvas inspektoru kafu, pokazes mu kako pici kaunter, ako smara das mu 100 eura i posaljes ga kuci .. no ono sto me zanima je legalno resenje


Citat:
Marko_L:
Iskreno, ja se ne bi sam tim zezao. Ako njih nekoliko radi na tim freelance projektima i to im se isplati, sigurno mogu da nakupe dovoljno da registruju nekakvu agenciju ili firmu i da rade koliko toliko legalno. Ili to, ili da se preko noći na brzinu presele u neki drugi prostor i ubuduće da ne dovode devojke u svoju poslovnu jazbinu :)


ma to je potpuno sada druga prica .. znam ja milion nacina da resim taj problem .. registracijom firme u srbistanu postajes za mnoga trzista neisplativ posto ti se automatski uduplava cena no to je prica za neko drugo mesto, taj deo me uopste ne zanima ... mene mnogo vise zanima deo kada 10 ljudi potpuno legalno sedi i radi nesto za sta nije potrebna firma (radi na zajednickom projektu npr, dakle ne uzima pare, ne daje pare, nema potrebe za firmom ... ili sedi i igra cs ..) sta kad dodje inspektor, umeju da se navade na onih 100eur pa da dolaze svaki mesec .. koja su prava jednih a koja su prava drugih u toj situaciji ... dakle ne zanima me kako da izmuvam nesto, znam ja kako bih izmuvao resenje, nego me bas zanima zakonska regulativa i praksa inspektorska
[ mr. ako @ 05.11.2014. 01:59 ] @
@bogdan
Pa to sto si naveo "(radi na zajednickom projektu npr, dakle ne uzima pare, ne daje pare, nema potrebe za firmom ... ili sedi i igra cs ..)" nema nikakve veze sa nekim poreskim inspektorom, niti bi pametan inspektor koji ima sta da radi, uopste i odlazio na takvo mesto. Ako i dodje, treba mu nalog policije na bi usao. :)
Ako dodje policija i njima treba nalog ili osnovana sumnja da se unutra u tom trenutku odvija krivicno delo ili da je neciji zivot u opasnosti da bi usli i povredili neciji privatni prostor (i to moraju posle debelo da pravdaju).
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 02:05 ] @
jel to sigurno tako ili? posto meni to deluje ok ali imam vrlo cudna
iskustva sa srbistanom i pandurima/inspektorima :(
znam ja da nema to veze sa inspektoratom ali kao sto rekoh potpuno
identicno izgleda i ekipa koja definitivno cini poreski prekrsaj i ima
veze sa inspektoratom (dakle ako je to grupa freelancera) stim da i za
njih realno tesko da sta mogu da dokazu ..

kao sto rekoh, cisto me zanima regulativa.. nemam licno problem :D ..
[ mr. ako @ 05.11.2014. 02:11 ] @
Nisam inspektor pa ne mogu da kazem da je sigurno tako, ali... :)
Ako inspektor ima dokaze, onda ce imati i eventualni nalog i policiju i sta mu vec treba. A rekla-kazala od neke devojke, sigurno nije dovoljan dokaz. :) Moze da bude polazna tacka i osnov za sumnju i dalju istragu, ali ne vidim da bi tako nesto posluzilo kao dokaz i dovoljan razlog za ulazak u neciji privatni prostor tek tako.

Otprilike sve se zavrsava na vratima:
Inspektor: (kuc, kuc) "Dobar dan! Jel radite vi tu unutra neko hakovanje?"
Cyber-gejevi: (kroz otskrinuta vrata) "Mjok, samo cyber-anal."
Inspektor: (proviruje kroz otskrinuta vrata) "OK, nastavi po nahodjenju. Ajd'!"
Cyber-gejevi: (skljoc, rez, cing, kljuc,... klik, klik, klik, klik, kuc, kuc, kuc, kuc, kuc, kuc, kuc, kuc, hack!)

[ Odin D. @ 05.11.2014. 02:18 ] @
Upravo tako. Nema šta tržišna inspekcija da dolazi u privatnu kuću/stan bez odgovarajućeg sudskog naloga, a za sudski nalog potrebni
su neki dokazi ili osnovane sumnje ili indicije da se tu odigrava nešto nelegalno.

U svakom slučaju, (zajednički) rad na bilo kakvom projektu koji ne uključuje neke komercijalne aktivnosti ne podliježe nikakvoj obavezi nekog registrovanja ili ozakonjivanja.

Otprilike je to isto kao kad bi ti inspektor upao u kuću i popovao nešto oko toga što te zatekao da ti slikaš nešto vodenim bojicama ili se igraš plastelinom, pod optužbom da bi ti to kasnije mogao nekom prodati, ili upao u neku garažu i zatekao grupu tinejdžera kako mlate na gitarama i bubnjevima u pokušaju da sklepaju neki muzički materijal za neki album.

Dok nema para koje nekom za nešto naplaćujete niko vam ništa ne može.
A teret dokazivanja je uvijek na tužiocu, znači prvo moraju da vas uhvate u krivičnom/prekršajnom djelu, pa onda da vas gone.
To što neko sumnja na nešto, ili što bi neko teoretski tako mogao nešto da izvrdava - takođe ne znači ništa u konkretnom slučaju,
tj. samo to što bi mogao nije dovoljan osnov da se neko službeno sumnjiči ili goni.
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 02:23 ] @
ma odine kapiram ja da oni ne mogu nista ... ali isto tako imam iskustva gde dodju u firmu gde je sve 100000% legalno i onda nece da izadju po 3 meseca iz firme, trkeljisu, maltretiraju etc ... fora je, ja sam davno batalio misljenje da "normalno" i "spojeno sa mozgom" ima ikakve veze sa tim kako se ponasaju drzavni sluzbenici, zato pitam kakva je praksa ... po zakonu je bilo da se placa pdv na sve posiljke koje dolaze u jugu pa je praksa bila da se ne naplacuje, pa je onda praksa promenjena pa se naplacivalo za svaku stinicu, pa je sad opet praksa promenjena pa se naplacuje ponekad .. tako i ovde .. meni je normalno da mu treba nalog da bi usao ali mi je normalno i da ako je stan moj i neko mi za 10 dana dok sa na odmoru udje u stan zovnem pandure i govedo oteram u zatvor ali prc, situacija nije takva u realnom zivotu iako je van pameti
[ Odin D. @ 05.11.2014. 02:38 ] @
Neće oni nigdje gdje nema para ili gdje ne mogu da izmuzu neke pare trkeljisati duže od tri minuta.
A i šta mogu da trkeljišu na mjestu na kom ne postoji ništa osim računara.
Da otvore Visual Studio i bleje u njega?!
[ bakara @ 05.11.2014. 07:00 ] @
Citat:
Odin D.:
Upravo tako. Nema šta tržišna inspekcija da dolazi u privatnu kuću/stan bez odgovarajućeg sudskog naloga, a za sudski nalog potrebni
su neki dokazi ili osnovane sumnje ili indicije da se tu odigrava nešto nelegalno

Napisao vec na prethodnoj strani da sam ja vec imao isto iskustvo.

A to obicno ide ovako...
oni pokucaju na vrata i kazu dosli smo po prijavi da se tu odvija to i to...
Ti kazes necu da vas pustim...oni dodju sa policijom ali onda vec ludi, ljuti i besni.

Tako da, oni kad dodju vec su prilicno upuceni u to sto radite...
[ Marko_L @ 05.11.2014. 07:46 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
Citat:
Marko_L: Kako ne vidiš razliku? U prvom slučaju se ne radi o komercijalnoj aktivnosti i ne prima se nikakav novac, dok je u drugom slučaju obrnuto


pa u tome i jeste problem... zamisli ovako, ti si inspektor i udjes u gajbu u kojoj sedi 10 gej aktivista za racunarima i odradjuje elance projekte
ti pitas - sta se ovde radi, oni kazu "igramo counter strike, mas napolje marvo bezobrazna"

Pa ja baš ne volim da zamišljam, nego odgovaram na konkretna pitanja :) Dakle, prvo si pitao kako može grupa ljudi legalno da radi na nekom u tom trenutku nekomercijalnom projektu i da ga kasnije komercijalizuje (ala Apple computers garažni počeci). Dobio si odgovor da grupa ljudi može sasvim legalno da se okupi u bilo čijoj gajbi, podrumu, iznajmljenom prostoru, čemu god i da radi na kakvom god projektu hoće i da kao takvi nisu predmet interesovanja inspekcije, već to postaju kada krenu da primaju neki novac za to što rade. Posle si pitao koja je razlika između pikanja CS-a i rada na Elance-u. I tu si dobio odgovor da je razlika velika jer ovo drugo je komercijalna aktivnost, dok ovo prvo nije. A sad već postavljaš treće pitanje koje otprilike glasi kako će neko da dokaže da li ste se (ne ti ili vi konkretno, već neka imaginarna grupa ljudi) okupili da igrate CS ili da radite outsourcing. Na to pitanje već ne postoji jednoznačan odgovor, već se on zavisno od slučaja do slučaja i različitih okolnosti kreće od lako do nikako. I neće nikakav inspektor da dolazi na vrata, ali o tome ću kasnije. Dalje
Citat:
kako ti mozes da znas/dokazes sta oni rade?
1. nemaju otvoren racun u srbistanu
2. nemaju registrovanu firmu u srbistanu
3. ne primaju pare od bilo koga iz srbistana
4. ne uplacuju pare bilo kome u srbistanu

Ne moraš ni da dokazuješ šta rade. Ukoliko ne postoji nikakva novčana transakcija prema licima koja to rade, onda oni nisu u nadležnosti inspekcije, jer se praktično radi o grupi ljudi koja besplatno radi na nekim privatnim projektima. Tako da, ako ti držiš zarađeni novac na nekom virtuelnom Elance računu ili gde već, šansa da ti neki inspektor napravi problem oko toga je minimalna do nepostojeća. Međutim, pošto takav novac za tebe nema nikakvu upotrebnu vrednost, za očekivati je da ćeš nešto uraditi sa njim, recimo uplatiti ga na neki svoj račun, poslati ga nekome i slično. U tom trenutku ta transakcija ostaje negde zabeležena i otvara se mogućnost da se nekom istragom otkrije da ti nisi samo neki nevini gejsvingerkanterstrajk aktivista, već kontroverzni biznismen koji ne plaća porez :)

Citat:
ti si tu dosao zato sto ti je dojavio neko da sedi brdo ljudi sa kompovima u nekoj gajbi i posumnjao si na firmu i dosao si na lice mesta i sta sad?

Dakle, kao što već rekoh, neće nikakav inspektor da dolazi na vrata samo zato što je neko prijavio da tu sedi gomila ljudi sa kompovima, šta više, lice mesta je potpuno nebitno u celoj priči. Da je bitno, onda bi i svaka firma mogla jednostavno da eskivira plaćanje poreza, time što će da pošalje zaposlene sa laptopovima u park da odrađuju posao i nikom ništa :) No, stvari tako ne funkcionišu. Isključivo je bitno samo to da si ti nekakvom akcijom postao vlasnik određene količine novca koja je oporeziva i ti si zakonski dužan da sam obračunaš, prijaviš i platiš taj porez. Nečinjenjem toga, izvršio si krivično delo utaje poreza i to je to. Tako kaže zakon. A da li će u praksi nego da te navata ili ne, kazni ili ne, zavisi od toliko faktora da je besmisleno i nagađati bilo šta u vezi toga.

Stvar je u tome da istorija nije počela juče, niti se završava današnjim danom, tako da, možeš ti i godinama da se provlačiš, pa da te naposletku navatuju i napakuju to što si godinama radio. A može da se desi da se za koju godinu legalizuješ, otvoriš firmu, uredno plaćaš dažbine, pa ako te nisu navatali do tada, verovatno neće ni ubuduće. A može da se desi i dosta toga između. Jednostavno, svako kršenje zakona predstavlja određeni rizik za onoga ko ga krši, a šta će se desiti u praksi, to niko ne može da ti kaže. Imaš slučajeva da su neki odavno poznati policiji zbog 250 krivičnih dela, pa i dalje mirno šetaju ulicom, imaš ubice i silovatelje koji umesto da služe doživotnu, iznova ponavljaju to isto delo, imaš ove koji su proneverili milione, pa su prošli sa nanogicom... a imaš i nesrećnike koji su se samo našli na pogrešnom mestu u pogrešno vreme, pa robijaju godinama zbog toga. Garancije ne postoje ni za šta.

Citat:
dakle da naglasim opet, zanima me teoretski, tj kako se zakonski to kod nas regulise, koja prava ima inspektor, koja prava ima tih 10 gej aktivista ... uopste me ne zanima da krecem svoj projekat u takvom okruzenju, ni posao za leba ne radim iz tudjeg prostora vec iz svog stana, sigurno ne bih sam sebi napravio firmu da moram da putujem na posao .. dakle cisto sam cuo par stvari pa me zanima zakonski kakva je regulativa, a ovde znam da ima par advokata i knjigovodja koji imaju ideju kako to zakonski ide ... prakticno je to vrlo jednostavno, skuvas inspektoru kafu, pokazes mu kako pici kaunter, ako smara das mu 100 eura i posaljes ga kuci .. no ono sto me zanima je legalno resenje

Jedino legalno rešenje je da na sve što zaradiš uredno platiš dažbine koje su zakonom propisane, bez obzira da li radiš kao firma, preduzetnik ili fizičko lice. Sve ostalo je kršenje zakona. A to da li će neko da te navata ili ne, da li ćeš inspektoru da ćušneš 100 evra ispod žita, da li će on to da prihvati ili da te dodatno tereti zbog nuđenja mita službenom licu, da li će moći nešto da dokaže ili ne, kao što već rekoh, niko ne može da ti kaže sa sigurnošću i zavisi od dosta faktora od kojih neki mogu, a neki ne mogu da se predvide.

Citat:

Citat:
Marko_L:
Iskreno, ja se ne bi sam tim zezao. Ako njih nekoliko radi na tim freelance projektima i to im se isplati, sigurno mogu da nakupe dovoljno da registruju nekakvu agenciju ili firmu i da rade koliko toliko legalno. Ili to, ili da se preko noći na brzinu presele u neki drugi prostor i ubuduće da ne dovode devojke u svoju poslovnu jazbinu :)


ma to je potpuno sada druga prica .. znam ja milion nacina da resim taj problem .. registracijom firme u srbistanu postajes za mnoga trzista neisplativ posto ti se automatski uduplava cena no to je prica za neko drugo mesto, taj deo me uopste ne zanima ... mene mnogo vise zanima deo kada 10 ljudi potpuno legalno sedi i radi nesto za sta nije potrebna firma (radi na zajednickom projektu npr, dakle ne uzima pare, ne daje pare, nema potrebe za firmom ... ili sedi i igra cs ..) sta kad dodje inspektor, umeju da se navade na onih 100eur pa da dolaze svaki mesec .. koja su prava jednih a koja su prava drugih u toj situaciji ... dakle ne zanima me kako da izmuvam nesto, znam ja kako bih izmuvao resenje, nego me bas zanima zakonska regulativa i praksa inspektorska

Pa već je odgovoreno na to pitanje. Ako 10 ljudi sedi (ili stoji :)) i radi na nekom projektu, a ne uzimaju nikakve pare za to, ne potpadaju pod nadležnost bilo kakve inspekcije i mogu mirne duše da rade tako koliko god hoće. To je sasvim legalno. Problem može da nastane onda kada počnu da uzimaju neke pare, a ne plaćaju porez na to. Prosto i jednostavno. Ako si hteo da pitaš nešto drugo, onda preformuliši pitanje :)
[ Aleksandar Đokić @ 05.11.2014. 07:47 ] @
@Bogdan

Ako uzimas pare za to sto radite onda ide registracije, porez itd. Ako se razvija projekat onda nista. Kako ja shvatam.

[ pctel @ 05.11.2014. 08:21 ] @
Citat:
bakara:
Tako da, oni kad dodju vec su prilicno upuceni u to sto radite...

Da nisi pomalo previse optimistican? Pa u Srbiji gde god vidis da se nesto gradi mozes naci ljude koji rade za dnevnicu bez slema, pa ako su inspektori zaista toliko raspolozeni da se time bave, onda je valjda red prvo njih da pohvataju - ne uplacuju nikakvo osiguranje a zbog sekunde nepaznje mogu ostati invalidi. Vecina gradjevinaca koje znam nema ni jedan dan legalnog radnog staza, vec ceo zivot radi tako ilegalno. A ti kako pises ispada da ni deca vise ne smeju fudbal na livadi da igraju ako nemaju izvod iz APR na kom pise da su legalno registrovali fudbalski klub...
[ dava @ 05.11.2014. 08:54 ] @
Ja često pomislim da se na ovom ES-u preklapaju stvarnosti iz više paralelnih univerzuma!
[ bakara @ 05.11.2014. 08:59 ] @
Ma nece oni ni da se bave sa boranijom bez slema ali kad cuju da se mota neka lova dolaze odmah.
Mene su zatvarali, pecatili stan i na kraju smo morali da registrujemo.
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 09:33 ] @
Citat:
Marko_L:
Ne moraš ni da dokazuješ šta rade. Ukoliko ne postoji nikakva novčana transakcija prema licima koja to rade, onda oni nisu u nadležnosti inspekcije, jer se praktično radi o grupi ljudi koja besplatno radi na nekim privatnim projektima.


dakle ako ne postoji novcana transakcija koju srpski inspektor moze da vidi to je legalno


Citat:
Marko_L:
Jedino legalno rešenje je da na sve što zaradiš uredno platiš dažbine koje su zakonom propisane, bez obzira da li radiš kao firma, preduzetnik ili fizičko lice.


taj deo je, naravno, potpuno jasan

Citat:
Marko_L:
Pa već je odgovoreno na to pitanje. Ako 10 ljudi sedi (ili stoji :)) i radi na nekom projektu, a ne uzimaju nikakve pare za to, ne potpadaju pod nadležnost bilo kakve inspekcije i mogu mirne duše da rade tako koliko god hoće. To je sasvim legalno. Problem može da nastane onda kada počnu da uzimaju neke pare, a ne plaćaju porez na to. Prosto i jednostavno. Ako si hteo da pitaš nešto drugo, onda preformuliši pitanje :)


nisam uspeo da ga preformulisem u svojoj glavi dovoljno dobro da bi umeo da ga preformulisem kako valja u tredu .. da je konkretan slucaj bilo bi lako :D ..
ono sto sam skontao do sada je da je definitivno ok sto se tice zakona da 10 ljudi sedi i radi na nekom projektu u iznajmljenom prostoru i da nemaju legalno registrovanu organizaciju .. to je i bilo za pretpostaviti .. deo koji je tu meni problematican je "nece doci inspektori zato sto nema novcanih transakcija / nista nije registrovano" posto sam ja cuo za price da su dolazili .. a znam iz iskustva da kad dodju ko kuce sa koskom uvate i ne pustaju .. evo bakari su bili, voleo bi da napise u par reci scenario .. zato spominjem ja sve ove ilegalce, cisto oni spolja mogu da izgledaju isto kao ovi legalni .. zato me zanima ako dodje inspektor u legalnu pricu, kako mu objasniti da je prica legalna, da iskulira .. no mozda je ipak to sve suvise virtualan sklop bem li ga .. ko ce jos da radi na projektu bez para u ovakvoj zemlji
[ bakara @ 05.11.2014. 09:38 ] @
@Bogdane

samo napred, prakticno tu nista lose ne moze da se desi...
Najvise sto moze da se desi je da narede da se registrujete u nekom kratkom roku, a vi opet na to mozete da promenite prostor i sl...

Prakticno ne mogu vam mnogo toga jer ne radite sa ljudima i niste vezani za mesto.
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 09:49 ] @
@bakara .. ma kazem ti opet, celu pricu sam poceo jer me cisto zanima
kako te stvari kod nas funkcionisu .. na zalost vec nekoliko godina,
iako bi mozda mogao po drugom pitanju da otkacim sav posao i bacim se na
neki svoj projekat, mi se ne "javlja" nikakva ideja za projekat a brdo
ideja koje sam cuo od drugih, koji su me zvali da se prikljucim, mi se
nije dojmilo kao vrednih mog vremena .. tako da, meni licno, prvo treba
ideja pa tek onda bi mogao da mislim o realizaciji .... nego sam
primetio da malo ko sta ovde radi a ima ovih mladih koji uopste nisu
glupi, nemaju nikakve troskove u zivotu, nikakve obaveze, i trose vreme
radeci za cente na sat takmicuci se sa indijcima, kinezima, tajvancima
.. pa se nesto mislim "kada bi imali ideju, koliko bi im bilo tesko da
je ostvare" ... i iz cele ove price vidim da im ne bi bilo tesko uopste
.... ako se secas ja sam tamo 2000 napravio sa 2 drugara onaj prvi it
inkubator na ovim prostorima gde smo nudili prostor, racunare, internet,
telefone etc etc .. sve dzabe .. i to je na kraju propalo .. mozemo da
diskutujemo zasto je probalo i kolika je greska bila u nama troici,
kolika u tadasnjoj novopecenoj vlasti ali ono sto nikako ne moze da se
izbegne je da je za nekoliko godina postojanja bilo "milion" ljudi koji
su dosli da kazu "ja znam xyz, ocu radim, kolika mi je plata" i skoro pa
niko, ko je dosao sa "ja imam ideju da napravim X aj da pricamo" .. i od
tada me non stop grebe dal drzava koci svojom retardinoscu ili je prosto
svako ko ima ideju sta ce sa sobom jednostavno otisao odavde ...

ono sto citam iz ovog treda je realno odgovor koji nisam zeleo da cujem,
a to je da drzava u ovom slucaju nije ta koja bilo sta koci ...
[ Odin D. @ 05.11.2014. 14:14 ] @
Ja imam suprotan problem - imam ideja nemam ljudi :(
[ Marko_L @ 05.11.2014. 15:03 ] @
^ Isto
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 15:30 ] @
ako imas dobru ideju u koju verujes
- ubedis ljude da ti se prikljuce
- uzmes kredu i platis ljude da rade za tebe

ako je ideja dobra lako ces naci pare za nju, ako ne mozes da ubedis
investitora/banku da ti da pare - ideja je busna .. i to su onda mnogo
cesce zelje a ne ideje .. napravis biznis plan i ako valja lako ces
dobiti pare za izvedbu ili naci ljude da ti se prikljuce
[ DaliborP @ 05.11.2014. 15:50 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
ako je ideja dobra lako ces naci pare za nju, ako ne mozes da ubedis
investitora/banku da ti da pare - ideja je busna .. i to su onda mnogo
cesce zelje a ne ideje .. napravis biznis plan i ako valja lako ces
dobiti pare za izvedbu ili naci ljude da ti se prikljuce

Ne ide to bas tako, potrebno je pre biznis plana i kontakta sa investitorima zavrnuti rukave i napraviti nesto, a za to je potrebno i vreme i novac.
Da se tako lako dolazi do investicija samo na osnovu ideje, niko u toj garazi ne bi ni sedeo. Ideja retko kad vredi bilo sta.
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 15:58 ] @
znam, ja sam vec realizovao 3 takva projekta .. zato i kazem, trenutno
sam bez ideja... imam ja zelja koliko god hoces ali ozbilje ideje iza
koje mogu da stanem .. na zalost, vec duze vreme, jok :(
[ KrkaCiC @ 05.11.2014. 16:18 ] @
Ja nemam ideju,i hocu da udjem u te vase "ljude",imam volju, jedino sto nemam to je znanje php,java itd......
Dakle,ako vam treba neko da strazari,kuva kafu,bude spoljni momak call me
[ pctel @ 05.11.2014. 16:44 ] @
@KrkaCiC
jesi li siguran da neces da izgubis volju u trenutku kada konstatujes da vec 6 meseci dolazis na "posao" a da za to prebijenu paru nisi inkasirao i da sigurno neces jos 2x toliko, a posle mozda bude nesto, a mozda ne?
Znam ljude koji su upravo tako posle pola godine dolazili do nacina razmisljanja tipa "znas, ja bih da se iskljucim iz svega ovoga, sve sto sam ti do sad uradio je drugarski poklon, pa smatram da ti ne dugujem da se zadrzim ovde ni jednog minuta duze". Meni su se par puta obracali tako neki prijatelji sa idejama tipa radimo par godina nizasta, a onda odjednom inkasiramo po 100.000 evra. Ja sam to uvek odbijao uz obrazlozenje dasam ja tip coveka koji vise voli sigurnih 100 evra sutra, nego nesigurnih 100.000 evra za dve godine...
[ bakara @ 05.11.2014. 17:23 ] @
@pctel

Ja uvek volim da citam tvoje poslovne savete, jer uvek imas realno vidjenje svih troskova i problema....imas palac gore od mene !


@bogdane

Mislim da nemas razloga da odustanes od te ideje jer su troskovi i rizik prilicno niski (bar ih ja tako iz ove pozicije vidim), vredi probati...ako ne probas, neces znati.
[ bogdan.kecman @ 05.11.2014. 17:41 ] @
@pctel - amin, haug .. :)

@bakara ?!, rekoh "nemam ideju", nemam od cega da odustanem ... imao sam za zivota par ideja, ulozio vreme, novac, zivce, kontakte ... za neke nasao investitore ... neke uspele neke propale .. potpuno nebitno za ovu pricu no zato znam vrlo dobro kako to ide .. i stojim iza onoga "ako ne mozes da ubedis investitora da ti je biznis plan solidan, biznis plan ti ne valja" .. a ono ideja "aj napravimo novi konf program" ili "aj napravimo novi os" ili "aj dizajniramo bolji i jeftiniji audio player od svih postojecih" ili "aj da napravimo grid mrezu preko beograda preko koje cemo da nudimo nase usluge i drugima da kroz nju prodaju svoje usluge" - tu ideju mi je pitchovalo jedno 20 ljudi do sada sa varijantom "mi imamo ideju, ti nam to napravi, nase sto smo bili pametni i smislili je 90% a tvoje 10% da smislis kako ce to da radi i da to implementiras" i slicne zelje i cestitke .. tih ideja sam se naslusao ... samo svi imaju "zelju" a ideji nisu ni blizu ..
[ mr. ako @ 06.11.2014. 06:45 ] @
U Novom Sadu je tesko doci do ljudi, jer sve sto valja prog. firme pokupise, pocetne plate za OK programera krecu od 800-1000, posle godinu-godinuipo i do 2k. Prilicna je otimacina, a kako spadam u tu grupu "Imam ideje, nemam ljudeTM", jedino mi ostaje da idem na fakultet i vrbujem pametnu mladjariju zeljnu kuckanja. :D Pokusao sam sa par druga u nekoliko prilika i uglavnom su svi ispocetka ZA, ali kada se prica uozbilji, onda se tesko ko odlucuje da zaore i zrtvuje - jer letimicnim pogledom na Business Model Platno :) vide da nece biti kinte u skorije vreme - a sto rece pctel, valjda razmisljaju treba sebi obezbediti hranu i komunalije svaki mesec.

Inace, vecina tih "firmica" (pod navodnicima, jer ipak ubijaju projekte ~$500k+) ima programere koji su ustvari zaposleni u svojoj ageniciji i porez placaju pausalno 20-30k din. Tako da Srbija nije bas neprijateljsko mesto za pocetne "firmice". ;)
Ne znam tacno kako je u BG bogdane, ali verovatno moze da se nadje opstina gde je pausal slican, pa ovi cyber-gejevi mogu da se legalizuju i nemaju problem s inspektorima. :)

[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 16:11 ] @
@mrako, pa ovde su plate nesto nize uglavnom (pocetne su 600-800 a posle
nekog vremena odu 1200-1500 i tesko idu preko) - pricam o proseku ima
extrema i na gore i na dole .. agencije uglavnom placaju u odnosu na
promet od prosle godine, ko ima mali promet placa oko 20k, ko ima malo
veci oko 30k ono sa max pprometom placaju oko 55k u svakom slucaju uvek
manje od 10% primnjenih para sto je i dalje extra povoljno

a sto se tice cybergay ekipe, 1din koji mora da se plati mesecno je
puno! .. cela fora je da treba ekipa ljudi od kojih svi veruju u jednu
ideju .. ne jedan covek koji veruje u ideju i par ljudi koji veruju
njemu .. fora je da svi veruju u jednu ideju i onda svi uloze sebe u tu
ideju i naprave nesto (kao npr ovi momci sto napravise tu igricu koji su
ulozili zajedno svu svoju ustedjevinu, vreme, nerve, zivot..) ... bitno
je i umeti bataliti ideju ... ja sam imao ideju, nasao 2 coveka koji su
verovali u istu ideju, napravili nesto, trajalo to nesto, ja sam video
da je ideja ok ali za pogresno vreme i povukao se, oni su pokusali jos
godinu dana pa su se povukli i oni ... to sto se nismo povukli u isto
vreme nije zato sto sam ja rekao "necu vise da ulazem vreme zato sto mi
treba 100e u dzepu" nego zato sto sam zakljucio da ideja ima gresku
(vreme i mesto) i da koliko god mi ulazemo ideja nece doneti nista te
sam je batalio .. a taj sto ce da batali zbog 100e u dzepu, taj ne
veruje u ideju, takav i ne treba na takvom projektu ... naravno to moze
da znaci i da je projekat pogresan (posebno ako mnogo njih ne veruje u
tvoju ideju :D )... problem je kad imas sigurnu ideju, 99% je vec neko
realizovao istu ili je vec duboko u realizaciji iste
[ Odin D. @ 06.11.2014. 16:55 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ... problem je kad imas sigurnu ideju, 99% je vec neko
realizovao istu ili je vec duboko u realizaciji iste

A ako i nije, biće uskoro, i to sa xz puta više sredstava i ljudstva od tebe.
Tako da, u 99% slučajeva, ono jedino što mali startup može donekle efektivno protiv toga da uradi je
da zapnu od jutra do sutra kao da im se radi o glavi.

A naći danas nekog takvog (ne jednog nego ti obično treba više) ko to hoće - i kome životne prilike
dozvoljavaju da može
- tako da radi, paaaa... odoh ja da uplatim loto, nekako mi se čini lakše...
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 18:43 ] @
ne bi se slozio sa tim ... to vazi za "sigurnu" ideju .. gde "sigurna"
== jasno je svakome da ce da donese pare 101% ali i tu ima veliki
problem oko izvedbe ... pretrazivac su sigurne pare, bile su sigurne
pare odavno, pa opet eno ih ubacili cudo para u tu pricu i propali ..
vise nego jedni .. ista prica sa vertikalnim pretrazivacima .. isto
"sigurna" kinta pa opet mnogi propali ... social networking sajtovi -
sigurna ideja, 99% njih propalo ...

> A naći danas nekog takvog ko to hoće - i može

tu je sada vec moj stav u suprotnosti sa popularnim stavom .... ja
smatram da taj neko ko ne moze sebi da priusti da radi 2 godine free na
takvom projektu - ne treba ti u ekipi. dakle mora da moze sebi to da
priusti, to je osnovni zahtev ... e sad, dal "hoce", ako nece, ne veruje
u ideju, ne treba ti. ako ne mozes da nadjes ljude koji hoce, znaci da
ti je ideja losa
[ DusanSukovic @ 06.11.2014. 20:50 ] @
Citat:
bogdan.kecman:ista prica sa vertikalnim pretrazivacima .. isto
"sigurna" kinta pa opet mnogi propali



Da vam ne miniram pricu, samo da pitam, sta ti je 'vertikalan pretrazivac' ?

:)
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 21:14 ] @
vertikalni pretrazivac .. pa pretrazujes vertikale ... npr najveci
srpski vertikalni pretrazivac ti je vast.com .. ono sto ti je sigurno
poznato je npr polovniautomobili.rs to ti je isto vertikalni pretrazivac
ili www.trovit.com, www.ooyyo.com, www.mobile.de ... trulia.com,
zillow.com ...
[ DusanSukovic @ 06.11.2014. 21:31 ] @
Ahhh, nisam znao da se tako zove, ja sam to zvao portal :-)
[ bogdan.kecman @ 06.11.2014. 21:36 ] @
danas svi sve sto na netu nesto radi a nije statican content (a nekad
cak i tad) zovu portal :D
[ Predrag Supurovic @ 07.11.2014. 16:45 ] @
Citat:

ono sto sam skontao do sada je da je definitivno ok sto se tice zakona da 10 ljudi sedi i radi na nekom projektu u iznajmljenom prostoru i da nemaju legalno registrovanu organizaciju ..


Nije bas tako. Ima tu par problema:

1. svaki rad je obavljanje delatnosti. Delatnost mora da bude registrovana da bi se mogla obavljati po zakonu. Delatnost mozes obavljati kao komercijalnu (neki oblik firme) ili kao nekomercijalnu (udruzenje gradjana). Zato sam ti ja udruzenje naveo kao izvesno resenje.

Vezano za to, Zakon kaze da je nelegalno udruzivanje gradjana ako udruzenje nije osnovano. Dakle, nema nista, seli mi u podrumce, nego se napravi osnivacka skupstina, odrede zadaci, ciljevi i delatnost udruzenja, usvoji statut, izabere predsednik, upravi odbor i ostali organi i tek tada moze da se mirno sedi i radi na projektu. Udruzenje ne mora da bude registrovano, bitno je samo da je osnovano, a to znaci da je odrzana skupstina usvojen statut i organi.

I onda ako ti bane inspektor, dobar dan, dobar dan, cime se vi ovde bavite, mi smo znate udruzenje ljubitelja hakovanja i bavimo se hakovanjem, dajte resenje o registraciji, nemamo - nismo registrovani, aha, u redu, dajte statut, evo, dajte odluku o izboru ovlascenog predstavnika, evo, hvala, dovidjenja, dovidjenja...

2. moze da zvuci malo blesavo ali poreznici umeju da smatraju da i besplatan rad (kao i poklon) imaju vrednost i da traze da se na to plati porez. To resavas ovim pod jedan, jer tad kao udruzenje radite za sebe pa vrednost ne menja vlasnika i time nema osnova za oporezivanje.
[ Aleksandar Đokić @ 07.11.2014. 19:22 ] @
Citat:
nego se napravi osnivacka skupstina, odrede zadaci, ciljevi i delatnost udruzenja, usvoji statut, izabere predsednik, upravi odbor i ostali organi i tek tada moze


Haha koji cirkus.