[ Branko.R @ 12.11.2014. 17:48 ] @
Citat:
Japanska strana je izrazila želju da se izgradi gasovod iz Rusije do Tokija, rekao je direktor „Gasproma“ Aleksej Miler.

- Dobili smo predlog od japanske strane. Radi se o gasovodu za Hokaido, a moguće i do Tokija, o našem učešću u distribuciji gasa i električene energije u Japanu. Projekat se razmatra, nismo još odgovorili – citirala je Milera agencija Interfaks.

Ako je ovo tačno, pored gasnog sporazuma sa Kinom, možda će onda Rusija odustati od Južnog toka, pošto se najavljuje i gasovod prema Indiji.
Količine gasa koje kupuje Evropa u odnosu prema količinama koje trebaju Kini a sutra Japanu a možda i Indiji, smešne su!
Sa ovakvim ponašanjem, oko uslovljavanja Južnog toka, meni se čini da Evropa sama sebi puca u nogu?
[ test1234 @ 12.11.2014. 17:58 ] @
Izgleda da je bilo pogresnog navodjenja prilikom nisanjenja.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 18:39 ] @
@Branko R., u Gazpromu ne rade idioti pa im planovi za gasovode ne zavise od emocija i budalastina balkansko-kafanskog tipa.

Drugim recima, prodaju svima koji hoce da kupe i na istoku i na zapadu kao sto bi svako normalan radio. Te kvazi-analize o nekakvom odustajanju od prodaje gasa regiji od 500 miliona ljudi su nista drugo nego buncanje. Hoce to tako, da neko investira milijarde u infrastrukturu zezanja radi i onda kaze, zezali smo se.

Ljosnula Rublja samo tako ove godine zbog pada cene fosilnih goriva i sad ce Rusi sebi onu stvar da odseku. Mozda i bi, da se zovu Balkanoidi, ali se ne zovu.

Tako da, sanjajte - mozda mrmot i zavije cokoladu :)
[ Odin D. @ 12.11.2014. 19:09 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ljosnula Rublja samo tako ove godine

Nadam se da cika dacha nije puno štetovao kad se onomad zaletio da se nakupuje rublji :)
[ Branko.R @ 12.11.2014. 19:10 ] @
@Ivane,

kako si brz u analizama?!
Citat:
BRISEL/VAŠINGTON – U Evropskoj uniji je sve vidljivija podela na zemlje članice i velike kompanije koje su za to da se krene u izgradnju gasovoda Južni tok i vlade EU naročito na severu Evrope koje se, uz Ukrajinu, tome protive, a zvanični Vašington se sad jasno oglasio pozivom da se „prekinu sklopljeni prljavi poslovi” za Južni tok.

Evropa se ponaša marionetski i to će joj se olupati o glavu, negirao ti to ili ne.
Citat:
Južni tok više nije prioritet za Rusiju

Ukoliko Moskva uspe da iz istočnog i zapadnog Sibira izgradi gasovode do Kine, Evropa više neće biti najveći kupac ruskog gasa

Nije to baš tako kako ti pišeš!
[ Java Beograd @ 12.11.2014. 19:44 ] @
Pri tome treba jasno definisati šta to Amerikanci podrazumevaju pod terminom "sklopljeni prljavi poslovi":

Oni pojma nemaju ništa o tzv. Evropskom zakonodavstvu, niti ga razumeju. Niti možemo od njih očekivati da oni razumeju pojmove kao što su "Evropska komisija", "vlasnik gasovoda", "vlasnik gasa", "iznajmljivanje svog gasovoda trećim licima za distribuciju gasa" i slično. Oni razumeju pojmove "sila" i "dolar".

Zamisli kako bi Amerikanci pogledali nekoga ko bi im rekao da oni sami ne smeju da grade svoj gasovod da bi transportovali svoj gas iz Aljaske. Mislili bi da je taj neko, ko to kaže, lud !

Šta je onda "prljav posao" ? To je svaki posao koji poboljšava međunarodni položaj Rusije (ekonomski i strateški) i svaki posao koji Rusiji donosi prosperitet i blagostanje.
[ Odin D. @ 12.11.2014. 20:06 ] @
Citat:
Java Beograd: Šta je onda "prljav posao" ? To je svaki posao koji poboljšava međunarodni položaj Rusije (ekonomski i strateški) i svaki posao koji Rusiji donosi prosperitet i blagostanje.

Sudeći po tome, u poslednjih 100-njak godina nije bilo nijednog prljavog posla na našoj planeti.
[ cika dacha @ 12.11.2014. 20:26 ] @
Ivan Dimkovic@
Izgleda da ne poznajes dovoljno Ruse cim mislis da se oni sekiraju za par rublje...

Oni su uzeli KRIM !!!
27,000 km2 teritorije sa 2,5miliona ljudi!!!!! Je3e se njima za rublju.
To je apsolutna pobeda Rusije!


Odin D.@ tek je sad pravo vreme za kupovinu rublji :-)




[ Braksi @ 12.11.2014. 20:40 ] @
Evropska unija je go koorac, Hitlerov Vavilon.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 20:51 ] @
Ne provocirajte Ivana i ne dirajte mu EU, zaključaće temu!
[ Braksi @ 12.11.2014. 21:03 ] @
Otkud ti to da on obozava Evropu, on je bas korektan kriticar jedino mi nije jasno sta mu bi danas ?!

Spominje nekakve Blkance a JT je blokirala Nemacka naravno posto su sebi obezbedili nordstream.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 21:08 ] @
Citat:
Braksi: Otkud ti to da on obozava Evropu, on je bas korektan kriticar jedino mi nije jasno sta mu bi danas ?!

Spominje nekakve Blkance a JT je blokirala Nemacka naravno posto su sebi obezbedili nordstream.

Prelistao sam teme gde se spominjala Rusija a on učestvovao i zaključao. No batalimo to.
Nemci bi, verovatno, da oni kontrolišu tokove ruskog gasa. Možda grešim ali kako drugačije tumačiti da za ST nisu važili uslovi koji MORAJU da se primene na JT?
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:10 ] @
Nema nista to veze sa Evropom vec sa zdravom logikom.

Balkanoidni kafana-analiticari mogu da se jave kada Rusi odseku sebi q*ac i prestanu da prodaju gas Evropi.

Mislim da ce puno brlja popiti dok se do ne desi.

Za kafana analiticare evo male doze realnosti, da klizi uz brlju:



Struktura ruske ekonomije je takva da je izvoz energenata glavni izvor prihoda u spoljnoj trgovini.

Ruska drzava jeste korumpirana, ali kada je lova u pitanju idioti nisu.

Tako da sumnjam da ce u skorije vreme pristupiti odsecanju sopstvenog pimpeka. To je ipak specijalnost nekih juznijih naroda.
[ Braksi @ 12.11.2014. 21:14 ] @
Ivane, skrajnuo si.

Prvo Balkanci nemaju veze sa propascu JT njega je osujetila Nemacka preko svog komesara Etingera.

Ne znam sta si se navrzao na Balkance. ljudima je tamo stalo da imaju neke prihode, ne mogu svi da budu skolovani gebelsovci i da zauzimaju visoku poziciju u Rajhu.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 21:17 ] @
Hahahaha....Balkanoidni kafana-analiticari...
I ti si sa Balkana i loš si analitičar i ne želiš da prihvatiš da svet više nije onakav kakvog ga zamišljaju ameri i vazalna EU!
Jeftin barel sluti izmenjeni svet
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:18 ] @
Samo zaludni rusofilski Balkanci zamisljaju svet kao mali Perica gde ce hrabri i dobri Rusi zavrnuti slavinu zlim Evropljanima, i podrsku takvim suludim idejama nalaze u najavama dodatnih gasovoda ka drugim zemljama, kao da je u pitanju ili-ili a ne i-i.

Takva doza surealnosti se u drugim slucajevima moze postici samo uz visoku koncentraciju halucinogenih supstanci.

Rusima su najveci izvozni partneri za gas upravo u zapadnoj EU. Zbog toga su Rusi investirali milijarde i milijarde cvrste valute u infrastrukturu kako bi mogli sto bolje i vise gasa da dostave svojim najboljim musterijama.

To ne ide bas u prilog metil-alkoholnim idejama kakva je, recimo, ideja da izgradnja nekakvog hipoteticnog gasovoda ka Japanu ima veze sa Evropom i nekakvim gasenjem prodaje ruskog gasa ljudima koji ga placaju odlicno sve ovo vreme.
[ ventura @ 12.11.2014. 21:21 ] @
Citat:
cika dacha:
Oni su uzeli KRIM !!!
27,000 km2 teritorije sa 2,5miliona ljudi!!!!! Je3e se njima za rublju.
To je apsolutna pobeda Rusije!

Pa vidi, možda se njima je3e za rublju, ali ti da si pre godinu-dve-tri svoju ušteđevinu pretvorio u rublje, sad bi izgubio 30% svoje ušteđevine... Ali nema veze što gubiš 30% ušteđevine, bitno da ti je toplo oko srca zbog krima :)
[ cika dacha @ 12.11.2014. 21:22 ] @
Ivan Dimkovic@

Dug drzava

Rusije 12% GDP http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/russia

United States 73.60% GDP http://www.usdebtclock.org/

EU 87.4% GDP http://www.eudebtclock.org/

:-)

http://rt.com/business/204383-china-russia-deals-apec/



Ventura@
Ti vrlo dobro znas da sam te rublje brzo potrosio :-)
al da mi je toplo oko srca zbog Krima i jeste jer su ljudi tamo srecniji u Rusiji.

[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:24 ] @
Citat:
Branko.R
Nije to baš tako kako ti pišeš!


Cuj, potpuno je irelevantno sta ja pisem.

Potpuno nebitno.

Realnost je samo jedna, i prilicno je nesumnjivo kome Rusi prodaju gas i koliko.

Ta realnost nije kompatibilna sa metil-alkoholnim isparenjima i sanjarenjima i to sta ti ili ja mislili o tome nece ama bas nista promeniti.

@cika dacha,

Dug je stvar izmedju duznika i onog ko mu zajmi lovu. Nisam primetio da EU i USA imaju problem sa tim. Kad budu imali problem sa tim, onda bi mozda trebalo da se zabrinu. Medjutim takvih problema do sada nije bilo, ne znam sta da ti kazem, mozda ima razloga za to :-)

Medjutim, i onaj bednik ispred tvoje gajbe nije nista nikome duzan - ali to mu nece pomoci da kupi nesto u prodavnici. Sa druge strane, onaj cvikeras kompjuterista mozda ima kreditnu karticu sa par hiljada EUR minusa, ali banka nema problem da mu zajmi pare.

Sad vidi u cemu je razlika, i zasto je to tako.
[ Braksi @ 12.11.2014. 21:26 ] @
Rublja je pala zbog sankcija. Ili je trebal mozda da skoci u sankcijama ?!
[ Miroslav Jeftić @ 12.11.2014. 21:27 ] @
Hehe, propada Južni tok, a mi se radujemo, ne mari što će najviše štete od toga imati verovatno baš Srbija, ali neka crkne krava.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:29 ] @
Citat:
Miroslav Jeftić: Hehe, propada Južni tok, a mi se radujemo, ne mari što će najviše štete od toga imati verovatno baš Srbija, ali neka crkne krava. :D


Za to je potrebna posebna doza iracionalnosti i sludjenosti kakva se, generalno, retko vidja u civilizaciji - cak i van nje. Vecina ljudi se generalno racionalno ponasaju i inacenje i suludost ovog tipa nisu normalni za njih.

Na zalost, negde to nije slucaj... Ovde ga upravo vidimo na delu :(

Ruski drzavno-ekonomski kompleks i zapadna EU su racionalni aktori i cak u vrhu politickih igrarija bez problema trguju sa energentima zato sto je to na obostranu korist.

Samo iracionalnima to nije jasno - pa se nadaju da ce to da prestane, ocekivajuci toboz da ce neko da lupi sakom od sto i svoju kitu odsece. Cirkus.
[ cika dacha @ 12.11.2014. 21:31 ] @
Ivan@


'' Nisam primetio da EU i USA imaju problem sa tim. Kad budu imali problem sa tim, onda bi mozda trebalo da se zabrinu. Medjutim takvih problema do sada nije bilo, ne znam sta da ti kazem, mozda ima razloga za to''

^
NISI primetio da EU i USA imaju problema sa svojim dugovima?!?!?!?


Da li treba sad ovde da kacim jedno 10 linkova sa informacijama o unutrasnjim problemima EU i USA zbog duga?? Ili ces i dalje da zatvaras oci?!

[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:37 ] @
Mislim da ti brkas neke stvari.

Ni USA ni EU nemaju problem u servisiranju svojih dugova. Zbog toga, oni koji im zajme pare (Japanci i Kinezi pre svega) nastavljaju to da rade bez problema.

Najbolji pokazatelj poverenja u neciju sposobnost vracanja dugova su kamate. Primetices da su kamate obveznica najjacih drzava vrlo niske. To je zato sto mogu da priuste niske kamate, zato sto im poverioci veruju i zajme novac pod takvim uslovima.

To ti je jedini realan indikator stanja sto se dugova tice.

- Da li imas problem da vracas dugove (kasnis ili nisi uopste u mogucnosti da vracas)
- Da li imas problem da zajmis (izdajes obveznice ali niko nece da ih kupi)
- Da li ti je kamata velika (moras da izdajes obveznice sa kamatama koje su visestruko vece od najstabilnijih ekonomija)

Odgovore za zapadne zemlje ces lako naci i ni jedan od njih ne idu u prilog tvojim tvrdnjama.

Sorry, to je realnost a realnost je samo jedna.

Mozda u nekom paralalelnom univerzumu jedna, na primer, Nemacka, UK ili USA, ne mogu da prodaju svoje obveznice posto niko nece da ih kupi (to je obicno znak da su bezvredne), ili moraju da ih nude po lihvarskim kamatama kako bi bile primamljive i to samo teskim spekulantima... ili ne mogu da vrate vec postojece dugove.

To mozda postoji u nekom drugom, paralelnom, univerzumu - ali u ovom nasem... bojim se da ne.

U ovom nasem, realnom, univerzumu, obveznice jakih zapadnih ekonomija planu i ako imaju vrlo niske kamate. To ukazuje da postoji veliko poverenje u sistem iza njih i iste se koriste kao "sigurica".

Sorry.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 21:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Realnost je samo jedna, i prilicno je nesumnjivo kome Rusi prodaju gas i koliko.

Ko spori da Rusija ne prodaje gas EU?
Reč je o tome da Rusija polako okreće leđa EU!
Za gasni sporazum sa Kinom si čuo, informacija nije iz kafane.
Citat:
Dok Zapad uvodi nove sankcije protiv najvećih ruskih energetskih kompanija, Rusija se okreće Istoku i već je spremna da potpiše drugi veliki ugovor sa Kinom o direktnim isporukama gasa u najudaljenije regione Kine i po ''zapadnoj maršruti“, a to će iz korena prevrnuti raspored snaga, ne samo na azijskom energetskom tržištu, piše časopis Foreign Policu.

Citat:
Indija želi da ruski gasovod, koji će ići prema Kini, bude produžen do njenih granica. Nju Delhi planira da počne pregovore o produženju gasovoda, navode indijski mediji.

[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:42 ] @
Citat:
Branko.R
Reč je o tome da Rusija polako okreće leđa EU!


Ako se gleda prodaje gasa, tj. obim, moze se zakljuciti bilo sta samo ne da Rusija polako okrece ledja EU.

To su fantazije.

Mozda jednog dana te fantazije postanu realnost. Onda tog dana mozemo pricati o tome kao realnosti. Do tada je samo skup necijih zelja.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 21:44 ] @
Daj jedan jedini dokaz za tvoje tvrdnje, a da nisu kafanske!
[ Braksi @ 12.11.2014. 21:45 ] @
Rusija ne okrece ledja od EU, vec samo diverzifikuje svoju klijentelu sto je jako pametno. Sad ce umesto samo Evropi prodavati gas u vecem obimu i Kini, a dogledno i Japanu ili cak Indiji.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:47 ] @
Citat:
Branko.R:
Daj jedan jedini dokaz za tvoje tvrdnje, a da nisu kafanske!


Dokaz za moje tvrdnje je obim izvoza i najveca trzsta za ruski gas.

Dijagram imas vec okacen.

Najveci kupci ruskog gasa su zapadni Evropljani. Danas je najveci % gasa koji Rusi izvezu namenjen evropskom trzistu.

Kada se izgrade novi gasovodi ka Kini, Japanu, situacija ce se naravno promeniti ali nista od toga ne znaci da Rusi nece nastaviti da prodaju robu svima koji su spremni da plate za istu.

Da bi uopste dosli do tog momenta kada takva rasprava ima bilo kakvog smisla, morali bi prvo da sacekamo da Rusi zaista sprovedu te gasovode u delo. Kada se to desi, sledeca stvar koja ce biti aktuelna je da li ce bilo ko drugi biti ogranicen koliko gasa moze da kupi zbog novog trzista. U ovom momentu je suludo uopste i pricati o tako necemu bez postojanja te hipotetickie infrastrukture o novih konzumenata.
[ Braksi @ 12.11.2014. 21:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Dokaz za moje tvrdnje je obim izvoza i najveca trzsta za ruski gas.

Dijagram imas vec okacen.

Najveci kupci ruskog gasa su zapadni Evropljani.

Kada se izgrade novi gasovodi ka Kini, Japanu, situacija ce se naravno promeniti ali nista od toga ne znaci da Rusi nece nastaviti da prodaju robu svima koji su spremni da plate za istu.


Imace malo jacu pregovaracku poziciju sto se tice cene. Oni su sada Nemackoj dali veliki skonto, a zna se i zasto. Zvanicna prica je da je Nemacka veliki uvoznik, sto stoji, ali pravi razlog je sto bi Nemacka koja sada svoje potrebe podmiruje sa 30% ruskim gasom mogla i manje da uvozi iz Rusije, ali onda bi i Rusi mogli manje da kupuju od nje.

Kad krene ka Kini i Japanu, idu novi pregovori sa Nemcima.
[ Odin D. @ 12.11.2014. 21:56 ] @
Ma nije to ništa prema onome što će da ih zadesi kad Rusi krenu da prave gasovod prema međunarodnoj svemirskoj stanici!
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 21:57 ] @
@Braksi,

U tim pregovorima, ako i kad zatreba, obe strane mogu da imaju jaku batinu.

Rusi neke buduce jake konzumente gasa koji mozda Rusima mogu da sluze za pokrivanje eventualnog worst-case scenarija sa zapadnom EU (propast pregovora / biznisa), Nemci mogu da idu sa pozicije dugorocnog planiranja povecanja uvoza od drugih (USA i sl.) kao i fakta da je Nemacka stabilna zemlja tj. idealan kupac - koji placa svoje racune bez pravljanja frke, to rade na vreme i imaju predvidljiv rast potraznje koji nije preterano volatilan.

Sve u svemu, sumnjam da su pregovori izmedju Gazproma i Nemacke preterano zanimljivi, kada se uzmu i u obzir ostali klijenti. Cisto sumnjam da Gazprom provodi bitan % vremena nesto specijalno ostro pregovarajuci sa Nemcima kada je sistem uhodan i na obostranu korist.

Sasvim druga prica su kojekakve banana drzave koje em sto nemaju kes sa gas pa traze stalno na ler jos se pozivajuci na nekakvo "bratstvo" sa Rusima (za koje, sam siguran, CEO-u Gazproma eksplozivno puca ona svar), ili po nekoj specijalnoj "bratskoj" ceni i sl... cenim da sa njima prodajni timovi Gazproma imaju daleko vise muke nego sa Nemcima posto su ceste neplatise, stalno mora da im se preti zavrtanjem slavina, pa onda reprogramiranje dugova, potencijalni napadi na samom gasovodu od strane nezadovoljne rulje i sl... cirkus.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 22:02 ] @
@Ivane:

ti neke stvari ili ne kapiraš ili ne želiš da ukapiraš?!
Ponavljam ti, niko ne spori da je trenutno EU najveći kupac gasa od Rusije i to direktno smeta amerima. Da im ne smeta, zašto bi "pretili" Orbanu, zašto bi sve nazivali prljavim poslom?
Jel ti misliš da su rusi pečurke pa ne kapiraju da se treba okrenuti daleko većem tržištu koje je gladno gasa a ima i čime da plati?!
Scenario sa obaranjem cene nafte je deja vu iz Reganove ere. Uspelo mu je tada da pomrsi planskoj privredi SSSr-a račune. Pa zar misliš da će na istu foru opet to da urade? Rekoh, zar vstvarno misliš da su rusi toliko glupi i da nemaju razrađene planove?
Temu o rušenju dolara si zaključao a tamo je, kada se izuzme trolovanje, pisalo o strategiji Rusije.
Ameri ruše cenu nafte a ruski odgovor je rušenje dolara!
Tvoj odgovor već znam, više puta si ga ponovio. Rušenjem petro dolara ameri su gotovi i oni to dobro znaju i otuda sva ova trvenja i tenzije!
Evropi, da ima iole pameti, sve ovo ne treba!
Da je pametna, tu prekookeansku bagru bi trebalo davno da najuri iz svog dvorišta u njihovo dvorište!
[ da.li.sam.to.ja @ 12.11.2014. 22:03 ] @
Ventura
Jeste rublja oslabila ali nista ni 1% nije poskupilo u rusiji pa tako da to narod ne pogadja. Cak je izvoznicima lakse da izvoze I plasiraju rovu iz rusije.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 22:07 ] @
Citat:
Branko.R
Jel ti misliš da su rusi pečurke pa ne kapiraju da se treba okrenuti daleko većem tržištu koje je gladno gasa a ima i čime da plati?!


Err, ne, ja to ne tvrdim. To mozda ti mislis da drugi tvde, iz razloga meni potpuno nepoznatim.

Naravno da ce Gazprom gledati svaki nacin da siri biznis, sto ukljucuje i nove regione.

Samo kakve to veze sa "okretanjem" nema, to zaista ne znam. Zasto bi se Rusi "okrenuli" od kesa koji inkasiraju prodajom gasa Evropljanima, to samo metilalkoholicari znaju.

To je kao kada bi neko rekao - Mercedes se "okrece kineskom trzistu" zato sto su poceli da valjaju modele tamo i izgradili dilersku mrezu. Ko da, toboz, Mercedes mora da se odluci da li koce da valja automobile u EU ili u Kini, a ne upravo ono sto rade: i jednima i drugima.

Sve dok ruskog gasa ima dovoljno, Rusija ce ga prodavati svima.

Kada/ako gasa pocinje da ponestaje, kupovacega onaj ko je spreman najvise da plati.

Kao i sa svim drugim u zivotu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 22:07 ] @
Citat:
Branko.R
Jel ti misliš da su rusi pečurke pa ne kapiraju da se treba okrenuti daleko većem tržištu koje je gladno gasa a ima i čime da plati?!


Err, ne, ja to ne tvrdim. To mozda ti mislis da drugi tvde, iz razloga meni potpuno nepoznatim.

Naravno da ce Gazprom gledati svaki nacin da siri biznis, sto ukljucuje i nove regione.

Samo kakve to veze sa "okretanjem" nema, to zaista ne znam. Zasto bi se Rusi "okrenuli" od kesa koji inkasiraju prodajom gasa Evropljanima (koji svoj gas i te kako placaju u cvrstoj valuti i nemaju problem sa tim), to samo metilalkoholicari znaju. Pa njima je jos bolje da mogu od jos vise musterija da uzmu solidan kes, koji im ekonomski i te kako treba.

To je kao kada bi neko rekao - Mercedes se "okrece kineskom trzistu" zato sto su poceli da valjaju modele tamo i izgradili dilersku mrezu. Ko da, toboz, Mercedes mora da se odluci da li koce da valja automobile u EU ili u Kini, a ne upravo ono sto rade: i jednima i drugima.

Sve dok ruskog gasa ima dovoljno, Rusija ce ga prodavati svima koji ga zele i do kojih ga je moguce dostaviti. Za velike musterije, kao sto se vidi, ce biti izgradjeni i gasovodi da ne moraju da placaju nekim suludim lihvarima ili da budu u panici ako neki lokalni velmoza po ex-SSSR drzavama odluci da se malo "cera" sa Rusima (lil obrnuto).

Kada/ako gasa pocinje da ponestaje, kupovacega onaj ko je spreman najvise da plati.

Kao i sa svim drugim u zivotu.
[ Branko.R @ 12.11.2014. 22:11 ] @
@Ivane,

da li si ti dobro pročitao moj prvi post?
Niko nije rekao da će Rusija prestati da prodaje gas EU nego da će dići ruke od JT!
Šta misliš ko će imati direktnu korist od toga?
Pametan si, razmisli!
[ Ivan Dimkovic @ 12.11.2014. 22:22 ] @
Ako Rusija digne ruku od JT-a od toga ce direktnu korist imati svi koji trenutno rade transport koji bi zamenio JT.

Uzevsi u obzir da su upravo Buraska i Madjarska potvrdili svoju podrsku za JT, uprkos navodno nekompatibilisnoscu projekta sa EU propisima (za sta se Bugarska vec zvanicno tereti). To znaci da su pregovori i igre u toku.

http://www.novinite.com/articl...nfirm+Support+for+South+Stream

http://www.bloomberg.com/news/...-sream-as-orban-defies-eu.html

http://www.euractiv.com/sectio...ass-eu-law-south-stream-309750
[ plus_minus @ 12.11.2014. 22:26 ] @
@Branko.R

A kako će da dignu ruke od Južnog Toka? Misliš da će Putin morati da zaroni pa da sve one silne 'cevčice' u crnom moru vrati tamo odakle su i došle, to jest da ih uz pomoć medveđe snage prešalta 'par kilometara' .. udesno, na drugi kraj Rusije, ili će to sve da prepusti bratsko-pravoslavnoj Bugarskoj državi, da ima narod šta da mete na tezge po buvljacima.. ?
[ Branko.R @ 12.11.2014. 22:34 ] @
@Ivan:

Tačno.
Što se tiče obaranja cene nafte i razloga za to, interesantan članak:
http://evroazija.info/pepe-esk...ni-ekonomski-rat-protiv-briks/

@plus_minus:

Manja je šteta dići ruke od tek započetog posla nego graditi nešto što EU (ili SAD) ne želi?!
Jel vam ne treba još jedan pravac za rad sigurnog snabdevanaj? Ok, doviđenja, ima kome treba!
[ plus_minus @ 12.11.2014. 22:51 ] @
@Branko.R

Ama, bre .... dal' si ti pri zdravoj pameti? :) Pa znaš li ti koliki je to posao i kakav je to posao i koliko dugo traje ... da uz duž celog crnog mora.. ili ispod crnog mora - naređaš, eto cevke nekakve. Ma, danas se države trkaju koja će što luđe da se popiša na enormno potrošeni kapital i radne sate i resorse.. Šta si jeo? Oni pijani majmuni što se naručkaše onih žutih voćki iz onog dokumentarca "ta divna stvorenja" .. kako se zvao onaj što je zadnji sišao sa drveta, znaš li mu ime?
[ Braksi @ 12.11.2014. 22:59 ] @
Povlacim se iz rasprave.
[ ventura @ 12.11.2014. 23:18 ] @
Citat:
da.li.sam.to.ja: Ventura
Jeste rublja oslabila ali nista ni 1% nije poskupilo u rusiji pa tako da to narod ne pogadja. Cak je izvoznicima lakse da izvoze I plasiraju rovu iz rusije.

Ma jok... samo moraš da daš 30% više rubalja za novi Mercedes nego pre godinu-dve...
[ SlobaBgd @ 12.11.2014. 23:43 ] @
Pu, majku mu, kako će sad prosečni Rus da preživi svu tu skupoću?! Šta misli taj Putin, svojim inaćenjem direktno ugrožava malog čoveka, birača, radnika, seljaka i poštenu inteligenciju! Poskupeli nanoviji modeli Mercedesa! Katastrofa!
[ Braksi @ 13.11.2014. 00:04 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
da.li.sam.to.ja: Ventura
Jeste rublja oslabila ali nista ni 1% nije poskupilo u rusiji pa tako da to narod ne pogadja. Cak je izvoznicima lakse da izvoze I plasiraju rovu iz rusije.

Ma jok... samo moraš da daš 30% više rubalja za novi Mercedes nego pre godinu-dve...


Sto i nije tako lose, smanjujes trgovinski deficit.
[ ventura @ 13.11.2014. 00:25 ] @
Citat:
Braksi: Sto i nije tako lose, smanjujes trgovinski deficit.

Siguran sam da svi koji misle poput tebe voze Ladu... Da pomognu majci Rusiji...
[ Braksi @ 13.11.2014. 00:37 ] @
H h cuj, voze ladu, voze sta mogu. Pruzaj se spram gubera i ne boj se i sto je najvaznije nauci da pravis kvalitetne stvari i sve ce biti ok.

[ Branko.R @ 13.11.2014. 07:58 ] @
Citat:
plus_minus:
@Branko.R

Ama, bre .... dal' si ti pri zdravoj pameti? :) Pa znaš li ti koliki je to posao i kakav je to posao i koliko dugo traje ... da uz duž celog crnog mora.. ili ispod crnog mora - naređaš, eto cevke nekakve. Ma, danas se države trkaju koja će što luđe da se popiša na enormno potrošeni kapital i radne sate i resorse.. Šta si jeo? Oni pijani majmuni što se naručkaše onih žutih voćki iz onog dokumentarca "ta divna stvorenja" .. kako se zvao onaj što je zadnji sišao sa drveta, znaš li mu ime?

Izvini, u čemu je tvoj problem pa mi se obraćaš na ovakav način?
Citirao sam izvore koji su kompetentniji od tebe a i od mene pa se njima obrati i objasni da nisu pri zdravoj pameti.
Možda si ti ekspert ali i eksperti moraju svojue pisanje potkrepiti nečim što je relevantno.
Daj izvore i podatke koliko je km cevi položeno u Crnom moru i koliki su troškovi do sada za iste!
Daj konkretno, bez ovakovog rečnika, rečnika prozivki i uvreda koji govori o tebi da nisi savladao ni elementarnu kulturu, kulturu komuniciranja!
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 08:31 ] @
Čitava tema je započela zarad novog tržišta za ruski gas - Japan. A već nekoliko meseci unazad, punom parom kreće realizacija ugovora sa Kinom, tj. izgradnja gasovoda.


A Dimković sve isto-pa-isto raspisao se o tome koliko SADA ruskog gasa ide u Evropu, i koliki je to procenat SADA i td i td.
Dimkoviću, na temi se diskutuje šta će biti kad se gasovod prema Kini potpuno sagradi, i šta će biti ako se eventualno potpiše ugovor sa Japanom, pa distribuicja ruskog gasa krene i tamo.

Koliki će procenat u tom slučaju zauzimati prodaja Evropi ? ( Preko Ukrajine ? ) 10 % ? Ili 15 % ? Koliki će to biti procenat ruskog BDP ?
Koliko će tada koštati gas za Ukrajinu i Evropu ?
Kakva će tada biti pregovararčka pozicija Rusa ? Da li će biti primorani da snize cenu gasa ?
Razmisli malo.



S druge strane, diversifikacija gasovoda je dobra stvar, sa bilo koje tačke gledišta. I za Ruse, i za Austrijance, i za celu južnu i srednju Evropu. A time i za celu EU. Dakle, Južni tok je po svojoj prirodi dobar projekat. Jedino je loš Ukrajincima, jer ne bi imali više monopol nad transportom ruskog gasa Evropi (faktički monopol, ne računajući gasvod kroz Baltik).

I kome je još loš ? Amerima ! Da se upišaš od smeha, u kojoj su čorbi oni zaprška. "Sklopljeni prljavi poslovi". Čitaš i ne veruješ koliko je EU jedna poslušnička podguzna mušica. Ameri su u stanju da nateraju Evropljane da sami sebi odseku noge, samo da ne bi kupovali ruske cipele. Pri tome će Ameri naravno trčakarati sa svoje sve noge, i naravno transportovati svoj gas, kroz svoje gasovode i prodavati kome god oni hoće, po ceni koju oni odrede.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 08:31 ] @
Citat:
ventura:Ma jok... samo moraš da daš 30% više rubalja za novi Mercedes nego pre godinu-dve...

Verovao ili ne, informacija od pre pola sata od prijatelja iz Moskve. Euro je dostigao kurs od 60 rubalja za euro a cene u radnjama nisu menjali?! Za mercedese ga nisam pitao nego za hranu i komunalije.
Iskreno, meni tu mnogo toga nije jasno pošto im je preko 50% procenata artikala bilo iz uvoza.
Jedino ako nisu uspeli da nadomeste uvozom iz drugih zemalja po povoljnijim senama ili putem kompezacija (artikli za naftu)?
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 09:13 ] @
@Java Beograd,

Ja samo mogu da pricam o tome kako je sada.

Sta bi bilo kad bi bilo i sanjarije ostavljam drugima. Kao ovima sto se svaki dan loze da ce Amerika i Engleska biti zemlja proleterska :-)

Posto su oni mnogo pametni, a ja mnogo glup, svima super - ja eto volim sto sam mnogo glup a Voren Bafetima i Nostradamusima sa ove teme toplo preporucujem da uloze svoju kintu i short-uju i EU i USA i u*eru se od love kada EU i USA konacno puknu.

Citat:

Čitaš i ne veruješ koliko je EU jedna poslušnička podguzna mušica


Koliko ja mogu da primetim, te tzv. podguzne musice placaju gas jeftinije od hrabrih i pametnih "prijatelja", bice da oni nemaju pojma o diverzifikaciji i pucaju sebi u noge svaki dan, samo se covek pita kako su uspeli da prezive bez nogu do dana danasnjeg :-)

Kao po obicaju, na Balkanu su ih sve izvalili - po ko zna koji put.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 09:49 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Posto su oni mnogo pametni, a ja mnogo glup, svima super - ja eto volim sto sam mnogo glup a Voren Bafetima i Nostradamusima sa ove teme toplo preporucujem da uloze svoju kintu i short-uju i EU i USA i u*eru se od love kada EU i USA konacno puknu.

Niko se ne bavi proricanjem budućnosti nego o logičnom rasuđivanju. Činjenica je da je potpisan gasni sporazum između najjače ekonomije sveta (Kina) i Rusije. Činjenica je i da je treća ekonomija po snazi (Japan) zainteresovan za isti kao i deseta ekonomija sveta (Indija).
Ne treba ti kristalna kugla pa da vidiš da ponuda i potražnja određuju i cene i uslove. Da je to tačno, znaš i sam šta se desilo 2008/9 posle gasne krize. Nemci su po hitno sproveli u delo ST, da im se ne ponovi ukrainski scenario. Ali šta će biti ako se Rusija okrene potpuno istoku?!
Možda zato i ne žele JT. Nabuko je puko! Šta im je preostalo? Spominje se gasovod iz kaspijskog basena preko Turske i Italije ali....?
Opet ista priča. Forsira ga SAD (kao i Nabuko), da ga finansira EU a da bude pod kontrolom SAD-a?!
Ne mogu da razumem taj mazohizam koji EU trpi od SAD-a. Ok je da zavisimo od njihove volje ali ne i od ruskog gasa?!
Nema sve ovo veze sa gasom nego sa borbom za dominaciju svetom a i vrapci znaju koje bolesno željan te vladavine po cenu totalnog uništenja Evrope!
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 10:17 ] @
Citat:
Branko.R
Ali šta će biti ako se Rusija okrene potpuno istoku?!


To je to sto pricam - sta bi bilo kad bi bilo. Stari kafanski sport. Ostavljam tvojoj masti da zamisljas sve moguce i nemoguce nacine na koje ce Rusija pokazati EU - jednog lepog dana.

Ja se drzim sadasnjosti, a koliko vidim trenutno je rublja prilicno dole a EU nema problema sa gasom sto je otprilike sasvim dovoljan indikator koliko je sati. Sta ce biti za 10 godina, mislim da niko ne zna, samo moze da se pravi da zna, to ostavljam tebi i slicnim Nostradamusima.

A taj troll-fest o "mazohizmu" i "totalnom unistenju Evrope" mozes da ponavljas do zore, tu mozes zlatnu medalju da dobijes. Jedino sto je to tako samo u tvojoj glavi, kontinent je vec odavno na cisto sta im je pametnije ciniti i sa kime saradjuju.


[ Branko.R @ 13.11.2014. 10:22 ] @
@Ivane,

mnogo si brz u etiketiranju neistomišljenika. Možda si ti dobra vegeta ali nisi baš za sve. Ukus ti kvari veća doza sujete!
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 10:34 ] @
Ma pusti ti moju sujetu, ja sam samo noname korisnik, moje politicko misljenje je irelevantno i prakticno nebitno.

Postavi ti sebi pitanje zasto trolujes ovaj forum sa sablonskim politickim komentarima. Mislim da nema nikakve potrebe posto sumnjam da se bilo ko ovde peca na te kojestarije.

Promasio si forum i publiku. Ljudi na ovom forumu su pismeni i ne podvlace prstom dok citaju, o mogucnostima da se danas vrlo lako sedne u minibus/avion i vidi 'mazohizam'i da ne pricamo.
[ plus_minus @ 13.11.2014. 10:36 ] @
@Branko.R

Jesi li stigao pa pitao tamo te tvoje kompetentne izvore? Eto, oni će da ti kažu kolika je kilometraža.
Ja odmah mogu da kažem samo - mnogo. Golema. "Godža". A ako ni oni ne znaju tačno, nikakav problem.
Odradi jedan "rent-a-submarine" preko tvojih kompetentnijih izvora, pa zaroni, meri, zapisuj i znaćeš.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 10:42 ] @
@Ivane,
ko unosi politiku?
Da ima politike u poslu sa energentima, to je jasno svima ali ovde se ne priča o tome nego da će manje zemlje izvisiti zbog toga.
Šta je tebi sporno u ovoj temi da je od početka ti vodiš u pogrešnom smeru, počev od spominjanja ljoskanja rublje, sečenju pimpeka, kafanama, prorocima a onda druge optužuješ za trolovanje?!
Ako ne bude po tvome, uvek imaš argument, hard lock! Zar ne?

@plus_minus,
mislio sam da si ozbiljniji?!
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 10:48 ] @
U pravu je Branko.

Ne radi se ovde o naklapanjima "Šta bi bilo kad bi sleteli vanzemaljci u Belu Kuću" i "Šta bi bilo kad bi Nemci započeli treći svetski rat". Nego se priča o logičnim posledicama poznatih geostrateških promena i ekonomskih ugovora velikih svetskih ekonomskih sila.

A ti Ivane, iz nekog razloga ne želiš da objektivno učestvuješ u diskusiji, nego zapravo troluješ nazvijaći diskusiju "kafanskim naklapanjima" a učesnike u diskusiji "častiš" neprimerenim etiketama.




Citat:
Ja se drzim sadasnjosti, a koliko vidim trenutno je rublja prilicno dole a EU nema problema sa gasom sto je otprilike sasvim dovoljan indikator koliko je sati. Sta ce biti za 10 godina, mislim da niko ne zna, samo moze da se pravi da zna, to ostavljam tebi i slicnim Nostradamusima.
Da se svi drže samo sadašnjosti, svet ne bi bio ovakav kakav jeste. Pitaj Holanđane, kad grade svoje brane i bedeme da li se drže sadašnjosti, ili izigravaju Nostradamuse i prave se pametni kao da znaju šta će biti za deset godina. A zaparvo ne znaju šta će biti ni slede'e godine. Glupaci. Grade bedeme, a napolju lep sunčan dan.
[ Braksi @ 13.11.2014. 11:01 ] @
Branko,

Putina je na vlast doveo Jeljcin jer je oligarhija morala da nadje nekoga ko ce zameniti omrazenu i kompromitovanu pijanduru. A posto su se vec dosta bili napljackali sada im je trebao sistem da to sve ozvanice i zastite.

Putin je politicki kentaur. On je istovremeno i uzorni sovjetski gradjanin i verni obozavalac carske Rusije. Oni strasno mrzi Nemce koji su gladju umorili milion gradjana njegovog rodnog grada i brata, a zatim se izvinjava u Bundestagu na skriputavom nemackom za Staljinove zlocine protiv sirotih i nadasve nevinih Nemaca. On je istovremeno sampion globalizacije koji najvise uziva kad je sa svojim zapadnim partnerima, a u isto vreme on je i mudar pravoslavni vodja koji pali svece po namastirima i uspesno se odupire okrutnom jeretickom i antihriscanskom Zapadu.

U sustini, Putin je klasicni lider neoliberalne zaledjine i sama Rusija je klasicna prcija treceg sveta sa konceptom razvoja glavni grad i pustinja do granice. Rusiju jedino vadi nuklearno oruzje, ali to nije izmislio Putin vec SSSR za koji on tvrdi da je bio uzasan sistem. Gle, to isto misli i patrijarh Kirill koji kaze "da ovako bogato nisu ziveli od 1917". Slazem se i dodajem, tako bogato popovi i lopovi nisu ziveli vec su bili sabijeni u misiju rupu tj vraceni da se bave CRKVOM I SAMO CRKVOM ili poslati u Sibir da rade drustveno koristan rad i tako upoznaju i zavole svoju zemlju umesto da je peljese.

Putin zato nista i nikoga vise na svetu ne mrzi nego Lukasenka jer je Lukasenko pokazao da se i sovjetski sistem mogao pazljivom i domacinskim vodjenjem transformisati u modernu privredu. I evo, Lukasenkova diktatura ima sve EU ateste i izvozi na Zapad, a fantasticna Putinova Rusija izvozi gas, naftu, naucnike, zene i tajkune koji iznose milijarde i milijarde dolara.

Dakle, Putin nije nikakav car kako hoce da se predstavi. Odlaskom Putina Rusija nece biti ista.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 11:08 ] @
@Braksi,
tema nije Putin niti istorija Rusije i ne vidim zašto se time meni obraćaš?
Tema je gasovod, a to što Rusija ima gas za izvoz nije politika nego prirodno bogatstvo.
Rusija će gas izvoziti i sa Putinom i bez Putina.
Takođe, mogao si videti da sam temu stavio u podforum "Ekonomija".
[ DaliborP @ 13.11.2014. 11:36 ] @
Citat:
Java Beograd:
U pravu je Branko.

Ne radi se ovde o naklapanjima "Šta bi bilo kad bi sleteli vanzemaljci u Belu Kuću" i "Šta bi bilo kad bi Nemci započeli treći svetski rat". Nego se priča o logičnim posledicama poznatih geostrateških promena i ekonomskih ugovora velikih svetskih ekonomskih sila.

"Sta bi bilo kad bi Rusi sproveli gas do Japana"

A sta je drugo to nego naklapanje? Pricate tako vazno o necemu sto je samo spomenuto kao opcija u buducnosti, kao da licno ucestvujete u projektu i imate garancije da ce se dogoditi.

Klasicno prikriveno trolovanje protiv EU i Amerike, vise puta vidjeno od istih ljudi na ovom forumu. Kao da vama nesto specijalno znaci sta ce Rusija uraditi sa gasom, pa eto zanimate se. How yes no. Ustvari samo mrzite Ameriku i folirate se da vas zanimaju ovakve teme.

[ plus_minus @ 13.11.2014. 11:42 ] @
Citat:
Ustvari samo mrzite Ameriku i folirate se da vas zanimaju ovakve teme.


Delimično tačno. Razlika je u tome što (ja lično) P R E Z I R E M američku inostranu i vojnu politiku i sve što nema dodirnih tačaka sa vrednim i radnim narodom u americi.
I ne foliramo se da nas zanimaju ovakve teme. Gde god može da se popiša po američkoj ambasadi i pederima kirbijevcima i tako tome sličnim, tu sam. Prvi.
Dakle, zanimaju nas i te kako.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 11:44 ] @
Citat:
Java Beograd
A ti Ivane, iz nekog razloga ne želiš da objektivno učestvuješ u diskusiji, nego zapravo troluješ nazvijaći diskusiju "kafanskim naklapanjima" a učesnike u diskusiji "častiš" neprimerenim etiketama.


Kao sto Dalibor rece, sama tema je "Sta bi bilo kada bi Rusi sproveli gas do Japana".

Tu nema nikakve ozbiljne diskusije, sama tema je pis zivi. Uzevsi u obzir da je dosla od osobe koja svaki dan baci po koji anti-EU anti-USA pro-Rusija trol-post jasno je koliko je sati.

Rusija ce mozda jednog dana sagraditi gasovod do Japana. Kul, i sta onda? Ni prvi ni poslednji gasovod. Pricati o tome u kontekstu "okretanja Rusije istoku" je smejurija. Pa ceo "zapad" vec decenijama trguje sa Kinom i jos vise decenija sa Japanom, big f*ckin deal.

Cudno bi bilo da Rusi ne uzimaju u obzir tako nesto, a ne obrnuto.

Sve sami eksperti za medjunarodne gasovode ovde pa ih vrlo zanima gasovod strane zemlje do jos jedne strane zemlje. Nije nego. Ne znam za tebe, ali ja se ne kopcam na ledja pa da ne prepoznajem trolovanje kada je vise nego jasno o cemu se radi.

Citat:
plus_minus
I ne foliramo se da nas zanimaju ovakve teme. Gde god može da se popiša po američkoj ambasadi i pederima kirbijevcima i tako tome sličnim, tu sam. Prvi.
Dakle, zanimaju nas i te kako.


Mislim da si i i ti onda na pogresnom forumu.

Cenim da ima daleko boljih mesta za po3.14savanje po Amerikancima i EU.

Ovde samo po neki trol gusla o tome. Slabo je to, mislim ako nekoga to lozi... nece se bas nacitati.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 11:45 ] @
Citat:
DaliborP: Klasicno prikriveno trolovanje protiv EU i Amerike, vise puta vidjeno od istih ljudi na ovom forumu. Kao da vama nesto specijalno znaci sta ce Rusija uraditi sa gasom, pa eto zanimate se. How yes no. Ustvari samo mrzite Ameriku i folirate se da vas zanimaju ovakve teme.

Prvo niko normalan nikoga ne mrzi a drugo, tvoje je pravo da prepoznaš to što želiš!
Činjenica je da je politika umešala prste u sve i da će ispaštati male zemlje, poput nas, Bugarske, Mađarske, Austrije.... a sve nameće SAD iz svojih globalnih interesa!
Šta je tebi sporno ako je rasprava krenula u tom pravcu, da batina ima dva kraja (okretanje Rusije ka Aziji)?
Slobodno sa Ivanom skreći temu a druge optužuj. U nedostatku argumenata, valja neki i izmisliti.
[ DaliborP @ 13.11.2014. 11:46 ] @
@plus_minus,

Znaci zanima te Amerika tako sto sanjas o sprovodjenu gasa od Rusije do Japana, da bi to ostetilo ekonomiju EU, a samim tim zadalo udarac Americi?
[ DaliborP @ 13.11.2014. 11:47 ] @
Citat:
Branko.R:Šta je tebi sporno ako je rasprava krenula u tom pravcu, da batina ima dva kraja (okretanje Rusije ka Aziji)?

Rusija se okrece ka Aziji...vezite se polecemo
[ plus_minus @ 13.11.2014. 11:50 ] @
@DaliborP

Ne. Ne zanima me amerika niti jedan jedini promil. Zanima me amerika i sekiram se za nju isto koliko za prvi mali kamenčić, baš tu preko puta tvoje ulice.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 11:50 ] @
Citat:
Branko.R:
Citat:
DaliborP: Klasicno prikriveno trolovanje protiv EU i Amerike, vise puta vidjeno od istih ljudi na ovom forumu. Kao da vama nesto specijalno znaci sta ce Rusija uraditi sa gasom, pa eto zanimate se. How yes no. Ustvari samo mrzite Ameriku i folirate se da vas zanimaju ovakve teme.

Prvo niko normalan nikoga ne mrzi a drugo, tvoje je pravo da prepoznaš to što želiš!
Činjenica je da je politika umešala prste u sve i da će ispaštati male zemlje, poput nas, Bugarske, Mađarske, Austrije.... a sve nameće SAD iz svojih globalnih interesa!
Šta je tebi sporno ako je rasprava krenula u tom pravcu, da batina ima dva kraja (okretanje Rusije ka Aziji)?
Slobodno sa Ivanom skreći temu a druge optužuj. U nedostatku argumenata, valja neki i izmisliti.


Cuj, pre ce biti da puca ona stvar svakome ovde za virtuelne gasovode do Japana.

Nego si ti nasao neku hipoteticku vezu sa zamisljenom potencijalnom stetom za "zapad" pa si odlucio da svoje odusevljenje podelis sa forumom, kao i obicno.

Medjutim, realnost je da ti postujes sa masine na kojoj pise "Intel Inside" ili "AMD Inside", da ne vozis Ladu da ti nista u kuci osim gasa nije iz Rusije i da samo mozes da trolujes o nekakvoj propasti EU.

Razlika izmedju snova i prakse je vrlo jednostavna: kako izgleda kada ljudi beze od tirana se videlo 80-tih. Nije bilo potrebno trolovati, ljudi su odlucili svojim nogama i rukama gde ce i sta ce. Vrlo jasno i bez dvoumljenja.

Danas nema bas takvih desavanja, bice da je zbog nedostatka pravih argumenata pa ostaje trolovanje i zamisljeni gasovodi i "okretanja Aziji".

Ceo normalan svet se "okrenuo Aziji" - otkrio si Ameriku sa par decenija zakasnjenja.
[ plus_minus @ 13.11.2014. 11:54 ] @
Citat:
DaliborP:
Rusija se okrece ka Aziji...vezite se polecemo


A i francuzi koliko vidim..



E, ali tek kada se i sami amerikanci okrenu protiv svoje vlade i prigrle neku možda malo humaniju politiku, .. ustvari ne. Čak i tada.. ti ćeš se pitati "kako to, šta je to sa tim rusofobima danas.. ?"
[ DaliborP @ 13.11.2014. 11:56 ] @
Bolje se ti zapitas o cemu ti zapravo trol...pardon pises ovde.

Od gasa, preko Japana, dosli smo do Francuske i Americke vlade...maske padaju, trolovi pokazuju svoje pravo lice.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 11:57 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Medjutim, realnost je da ti postujes sa masine na kojoj pise "Intel Inside" ili "AMD Inside", da ne vozis Ladu da ti nista u kuci osim gasa nije iz Rusije i da samo mozes da trolujes o nekakvoj propasti EU.

Uh Ivane...ovo je deja vu!
Kakve ovo veze ima sa temom, verovatno ni sam ne znaš ali važno je da nisi trolovao?!
[ plus_minus @ 13.11.2014. 12:01 ] @
@DaliborP

Dabome. Jedan Trol započeo o amerikanijancima, drugi trol nastavio i došao do francuza koji eto, vole amerikanijansku/eu politiku.
Onako, situacija se odvija baš kako treba i baš tu gde treba, na pravom ES pristaništu. Ne čini li te to dežurni trolu (činjenice, šta ćeš.. ), izuzetno srećnim? :)
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 12:03 ] @
Ej, Branko, ajde mojne te fore i fazone pa nismo veverice, OK?

Mislim da bi samo trebalo da smanjis malo sa pro-ruskim auto-postovanjem ovakvih SF i SBB-KBB tema i sve ce biti OK. Nema potrebe da se glumi francuska sobarica, te fore ne prolaze bas.

Kapiram da volis Ruse i Rusiju i to je skroz OK. Samo nije dobro kada se masta muti sa onim sto dolazi culima iz okoline. Kontinent u kome zivis mahom nije zbunjen oko nekih osnovnih stvari i dobro znaju ljudi sa kim hoce da imaju posla a sa kim nece.

Ako sumnjas, pogledaj malo po kuci ili kupi neku politicku mapu Evrope noviju od 25 godina pa uz kafu proveri kako stoje stvari.
[ DaliborP @ 13.11.2014. 12:07 ] @
Citat:
plus_minus:
@DaliborP

Dabome. Jedan Trol započeo o amerikanijancima, drugi trol nastavio i došao do francuza koji eto, vole amerikanijansku/eu politiku.
Onako, situacija se odvija baš kako treba i baš tu gde treba, na pravom ES pristaništu. Ne čini li te to dežurni trolu (činjenice, šta ćeš.. ), izuzetno srećnim? :)

Ma slobodno ti troluj, sad se bar zna o cemu se prica. Nisam "izuzetno" srecan, ali bar se tema procistila i zna se tacno o cemu se radi. Zla Amerika je tema, predvodi Branko uz pomagace.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 12:10 ] @
@Ivane,
ajde otvori karte i dušu i reci šta te muči. Znam da ti dobijaš povišenu temperaturu na spomen Rusije i krećeš sa prepoznatljivim rečnikom dok u ruci držiš katanac!
Čuj, u temi o gasovodu ti pišeš o intelu i amd-u a onda kažeš da drugi troluju.
Postaješ smešan i očekujem da ćeš usled nedostataka argumenata zakatančiti temu.
[ plus_minus @ 13.11.2014. 12:15 ] @
@DaliborP

Ako nisi primetio, Branko treba malo da dezinfikuje vijuge i ja dodirnih tačaka nemam sa njim. Ama baš nikakvih. To o čemu on mašta i razmišlja i ono o čemu ja razmišljam se poprilično razlikuje. Neka sprega možda postoji, ali ta sprega je tu samo - da bi tebe pothranila, koji npr.. (nagađam) želiš da se južni tok nastavi, ali da .. ni u kom slučaju ne ide preko Srbije .. ili da Nevina i Čista Amerika, pobedi dvolične Ruse koji su zlo i pretnja po mir u svetu, te smatraju blesavi i zatucani da jedino utikač i utičnica, daju dobar i normalan rezlutat.. i da drugačije neće.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 12:20 ] @
@plus_minus,
rekao sam ti da nemaš osnovnu kulturu komuniciranja. Ni slovom te nisam prozvao a kamoli uvredio što tebe ne sprečava da vređaš!
Slobodno nastavi, navikao sam na likove poput tebe, likove koji su kuražni pišući po forumima sa spuštenim roletnama.
U realnom životu si verovatno gmizavac!
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 12:24 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
Java Beograd:
U pravu je Branko.

Ne radi se ovde o naklapanjima "Šta bi bilo kad bi sleteli vanzemaljci u Belu Kuću" i "Šta bi bilo kad bi Nemci započeli treći svetski rat". Nego se priča o logičnim posledicama poznatih geostrateških promena i ekonomskih ugovora velikih svetskih ekonomskih sila.

"Sta bi bilo kad bi Rusi sproveli gas do Japana"

A sta je drugo to nego naklapanje? Pricate tako vazno o necemu sto je samo spomenuto kao opcija u buducnosti, kao da licno ucestvujete u projektu i imate garancije da ce se dogoditi.

Klasicno prikriveno trolovanje protiv EU i Amerike, vise puta vidjeno od istih ljudi na ovom forumu. Kao da vama nesto specijalno znaci sta ce Rusija uraditi sa gasom, pa eto zanimate se. How yes no. Ustvari samo mrzite Ameriku i folirate se da vas zanimaju ovakve teme.

Neverovatno koliko zlobe i mržnje. Nikako da skapiram šta se ovde dešava.

Fakat je sa su se 11. novembra sastali premijer Japana i predsednik Rusije, i da se između ostalog diskutovalo i o mogućem gasovodu. Do Hokaida, a možda i južnije.
Jel' nešto ovde sporno ? Nije. Jesu li njih dvojica naklapali gluposti ? Prema Dimkoviću i prema tvom pisanju - jesu.

Dakle, njih dvojica seli i lupali gluposti "bez ikakvih garancija da će se dogoditi". Nalupetali se gluposti, glumili Nostradamusa, sve to, naravno, kao trolovanje koje treba da zamaskira mržnju prema EU i SAD.

E sad, Putin je "the diktator", dokazani "The Evil" i tu vam je lako da manevrišete. Ali, šta ćemo sa Japancem. Kako njega da okarakterišemo u ovoj ujdurmi ?

[ DaliborP @ 13.11.2014. 12:30 ] @
Citat:
plus_minus:
@DaliborP

Ako nisi primetio, Branko treba malo da dezinfikuje vijuge i ja dodirnih tačaka nemam sa njim. Ama baš nikakvih. To o čemu on mašta i razmišlja i ono o čemu ja razmišljam se poprilično razlikuje. Neka sprega možda postoji, ali ta sprega je tu samo - da bi tebe pothranila, koji npr.. (nagađam) želiš da se južni tok nastavi, ali da .. ni u kom slučaju ne ide preko Srbije .. ili da Nevina i Čista Amerika, pobedi dvolične Ruse koji su zlo i pretnja po mir u svetu, te smatraju blesavi i zatucani da jedino utikač i utičnica, daju dobar i normalan rezlutat.. i da drugačije neće.

Pazi, ja za razliku od tebe i Branka, nisam navijac. Ne znaci mi nista gde ce ici juzni tok, niti ko ce da "pobedi" u tom vasem ratu. A posebno ne verujem u "mir u svetu". Svetske sile uvek vode istu politiku, zvale se USA ili Rusija, razlike nema.

Nisam izabrao nikakvu stranu, jer mi je to na nivou fudbalskog navijanja, koje me ne zanima vec dugo godina. Kao sto gledam fudbal danas, bez biranja strane, samo radi same igre tako posmatram i svetsku politiku.

Sigurno bi ne bi palo na pamet da likujem nad nekim izjavama tipa "Sta bi bilo ako bi Rusija sprovela gasovod do Japana" samo zato sto bi to hipoteticki naskodilo Americi. To je po meni jako detinjasto. Kao da imas 16 godina, navijas za Zvezdu i drago ti sto je Partizan kaznjen zbog ubacivanja baklji u teren.
[ DaliborP @ 13.11.2014. 12:35 ] @
Citat:
Java Beograd:
Nikako da skapiram šta se ovde dešava.

Ne foliraj se.
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 12:36 ] @
@ DaliborP

Pa dobro, ako te tema ne zanima, zašto čitaš i šalješ komentare ?

Pogledaj, da li ja komentarišem na temi "Veš mašina Indestit W505 ne prima vodu".
[ plus_minus @ 13.11.2014. 12:39 ] @
@DaliborP

Ali jesi izabrao ovu temu, zato što je smešna. Vidiš, smešna je i meni. I meni jeste cilj da se što pre zaključa. I ja sam zato ovde, javno trolujem, vređam samo iz tog razloga.

Između ostalog, slažemo se oko jednog. Više sam za Putinovu politiku. Ali, NIKADA neću smetnuti sa uma da je i on takođe.. JAKO, JAKO BOGAT. KGB-ovac.. POLITIČAR.
A političare bih sve obesio. I na kraju svega, nije reptilijanac niti vanzemaljac, već čovek. Što znači da je takođe podložan korupciji... itd. A ja, vrlo teško mogu da bezdušno verujem BILO KOME. Kamoli jednom ili drugom ili trećem - političaru. Koji god taj bio. No, neka dela ipak govore sama za sebe. Ona mala doza optimističnijeg pogleda na svet, kod mene još uvek nije zamrla. Da li je moguće da postoji takav čovek koji se nikada neće apsolutno korumpirati, onda kada bude dobio apsolutnu vlast?
[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 13:01 ] @
I da postoji i da nekako uspe da dodje na vlast , oni drugi bi ga brzo skinuli.
Citat:
Java Beograd:
Čitava tema je započela zarad novog tržišta za ruski gas - Japan. A već nekoliko meseci unazad, punom parom kreće realizacija ugovora sa Kinom, tj. izgradnja gasovoda.


A Dimković sve isto-pa-isto raspisao se o tome koliko SADA ruskog gasa ide u Evropu, i koliki je to procenat SADA i td i td.
Dimkoviću, na temi se diskutuje šta će biti kad se gasovod prema Kini potpuno sagradi, i šta će biti ako se eventualno potpiše ugovor sa Japanom, pa distribuicja ruskog gasa krene i tamo.

Koliki će procenat u tom slučaju zauzimati prodaja Evropi ? ( Preko Ukrajine ? :)) 10 % ? Ili 15 % ? Koliki će to biti procenat ruskog BDP ?
Koliko će tada koštati gas za Ukrajinu i Evropu ?
Kakva će tada biti pregovararčka pozicija Rusa ? Da li će biti primorani da snize cenu gasa ?
Razmisli malo.



S druge strane, diversifikacija gasovoda je dobra stvar, sa bilo koje tačke gledišta. I za Ruse, i za Austrijance, i za celu južnu i srednju Evropu. A time i za celu EU. Dakle, Južni tok je po svojoj prirodi dobar projekat. Jedino je loš Ukrajincima, jer ne bi imali više monopol nad transportom ruskog gasa Evropi (faktički monopol, ne računajući gasvod kroz Baltik).

I kome je još loš ? Amerima ! Da se upišaš od smeha, u kojoj su čorbi oni zaprška. "Sklopljeni prljavi poslovi". :) Čitaš i ne veruješ koliko je EU jedna poslušnička podguzna mušica. Ameri su u stanju da nateraju Evropljane da sami sebi odseku noge, samo da ne bi kupovali ruske cipele. Pri tome će Ameri naravno trčakarati sa svoje sve noge, i naravno transportovati svoj gas, kroz svoje gasovode i prodavati kome god oni hoće, po ceni koju oni odrede.

http://www.gazprom.com/about/production/projects/pipelines/ kaze da Juzni Tok ima kapacitet od 63 milijarde kubnih metara gasa (Severni 55) , a Power of Siberia (Rusko-Kineski) 61 , od cega je 38 za Kineze. Nek za Japance bude isti takav , to je opet daleko manje nego za EU

[Ovu poruku je menjao Homer J. Simpson dana 13.11.2014. u 14:12 GMT+1]
[ Odin D. @ 13.11.2014. 13:24 ] @
Nakon neuspjeha verzije v1.0, projekat se napušta i pokreće se druga verzija: "Rusija do Tokija!"
[ madamov @ 13.11.2014. 13:27 ] @
Citat:
Braksi:
H h cuj, voze ladu, voze sta mogu. Pruzaj se spram gubera i ne boj se i sto je najvaznije nauci da pravis kvalitetne stvari i sve ce biti ok.



Reči "kvalitet" i "Lada" mogu da budu u istoj rečenici samo uz treću reč: "loš". Mada, sada kad je kupie Francuzi možda i bude nešto za par godina, kao što su već napravili sa Dačijom.

Bivši vlasnik Lade 110.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 13:45 ] @
Citat:
Homer J. Simpson
Nek za Japance bude isti takav , to je opet daleko manje nego za EU


A ne ne ne, ne daj da ti neke tamo cifre pomute viziju: Press Release da Rusi razmisljaju o sirenju biznisa ka Japanu = Evropljani ima da se smrznu :-)

Fakti nikada nisu bili prepreka budalastinama.

Mislim, kad je VW poceo da valja kola Kinezima, opste poznata stvar je da su nestali sa drugih trzista :-)
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 13:56 ] @
^
Mislim, kad god je neko našao novo tržište, manje je pristajao na kompromise i ucene sa starog tržišta. Logično je da mu je, kad ima i novo tržište za plasman, pregovaračka pozicija mnogo bolja, i može da diktira svoju cenu.

Kad su Rusi počeli da kupuju srpsku jabuku za 60 din/kg, nije više seljak bio primoran da prodaje zadruzi za 20 din/kg. Nego je, ako hoće, ponudi i zadruzi i kaže: "60 dinara kilo, uzmi ili ostavi".

Ako to ne kapiraš, džaba onda diskusije. Ili i ovo spada u domen lupetanja i Nostradamusa i "ko zna šta će biti za 10 godina" ?
[ ssi @ 13.11.2014. 14:12 ] @
@Branko.R a jesi li ti uopste proverio neke stvari vezane za Japan ?

Znas li ti da oni nemaju (uglavnom) centralno grejanje ?

Vidi pod "kotatsu" :)

[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 14:14 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Homer J. Simpson
Nek za Japance bude isti takav , to je opet daleko manje nego za EU


A ne ne ne, ne daj da ti neke tamo cifre pomute viziju: Press Release da Rusi razmisljaju o sirenju biznisa ka Japanu = Evropljani ima da se smrznu :-)

Fakti nikada nisu bili prepreka budalastinama.

Mislim, kad je VW poceo da valja kola Kinezima, opste poznata stvar je da su nestali sa drugih trzista :-)

Da znas da vidjam sve manje Golfova i Passata po Srbiji , ima tu nesto
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 14:16 ] @
Citat:
Java Beograd:
^
Mislim, kad god je neko našao novo tržište, manje je pristajao na kompromise i ucene sa starog tržišta. Logično je da mu je, kad ima i novo tržište za plasman, pregovaračka pozicija mnogo bolja, i može da diktira svoju cenu.

Kad su Rusi počeli da kupuju srpsku jabuku za 60 din/kg, nije više seljak bio primoran da prodaje zadruzi za 20 din/kg. Nego je, ako hoće, ponudi i zadruzi i kaže: "60 dinara kilo, uzmi ili ostavi".

Ako to ne kapiraš, džaba onda diskusije. Ili i ovo spada u domen lupetanja i Nostradamusa i "ko zna šta će biti za 10 godina" ?


Jedini problem sa tom pricom je taj sto Rusi snadbevaju Evropu 30% sa gasom. Ostalih 70% dolazi iz drugih trzista.

Samim tim, njihova mogucnost da diktiraju cenu nije neogranicena, daleko od toga.

Cena energenata na svetskom nivou se ne formira tako sto se nekome digne patka da ucenjuje nekog. Ako >ti< to ne kapiras, onda definitivno dzaba diskusije.
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 14:22 ] @
A gde sam ja napisao da će bilo ko da formira cenu tako što mu se "diže patka" ?

Niko nije lud na međunarodnom tržištu energenata. Ni kupci ni prodavci. Samo je neko nekad u boljoj pregovaračkoj poziciji, a nekad u lošijoj. I svaki učesnik se trudi da postigne što bolju pregovaračku poziciju. Rusi se trude da to postignu diversifikacijom kupaca. EU se trudi da to postigne diversifikacijom dobavljača.

Danas, Evropi treba ruski gas, to je jasno, ali i Rusima trebaju evropski kupci. Mogu da se svađaju, ali su vezani jedni za druge. Ne mogu jedni bez drugih.

Jedino Ameri uleću kao džoker u poker i pominju "prljave poslove".
[ Branko.R @ 13.11.2014. 14:25 ] @
@Ivan Dimkovic
@Homer J. Simpson
A zašto ste upreskočili gasovod Altaj?
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 14:38 ] @
Evropa decenijama pokušava da se oslobodi zavisnosti Rusije kao dobavljača za gas. 'Teli su da grade Nabuko gasovod, pa im se nešto omaklo. I sada vazda nešto smišljaju kako da kupe gas od Kazahtana, Azerbejdžana, preko Turske, preko Italije ...

Rusi, jednako pokušavaju da se oslobode zavisnosti od Evropskih kupaca. Zato i pominju projekte sa Kinom, Indijom, i evo sad, pominje se Japan kao kupac.

Svako radi na poboljšanju svoje pozicije.

Ali, jednako kako se trude da se reše zavisnosti kupaca/dobavljača, tako se trude da reše zavisnost prenosnih sistema. Nije dobro da postoji samo jedan gasovod. Nije dobro ni za kupce ni za dobavljače.
Rusi i EU su zajedno hteli da se oslobode zavisne pozicije prema Ukrajini. Jer, Ukrajina fakat, drži ventil na svojoj teritoriji, što smeta i jednima i drugima. Zato je svojevremno sagrađen "Severni Tok", a sada se ozbiljno ušlo u realizaciju projekta "Južni Tok". "Južni tok" donosi benefite i kupcima i dobavljačima. Samo ne Amerikancima.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 15:24 ] @
Citat:
Java Beograd
Samo ne Amerikancima.


Po toj "logici" ne bi ni severni tok postojao posto "ne odgovara Amerikancima".

Po toj "logici" bi svi poslali svoje vojnike da se rokaju po Iraku 2003 posto to "odgovara Amerikancima".

Po toj "logici" bi USA GMO hrana bila u prodaji po EU posto to "odgovara Amerikancima"

Po toj "logici" bi TTIP vec bio potpisan onako kako odgovara USA firmama.

To se, naravno, ne desava, zato sto svet ne funkcionise kako ga Djole Cutura zamislja dok tuce ljutu u Baniji. EU bira svoje bitke, bas kako se i ocekuje od racionalne strukture.

Kada to ne rade, to nije zato sto su "podguzne musice" vec zato sto nisu idioti pa da ulupavaju besmislenu kolicinu love i resursa i prave stetu tamo gde ne ih ne dotice puno. Da Evropi hitno treba Juzni Tok, bio bi izgradjen odmah.
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 15:54 ] @
Ko je rekao da Evropi hitno treba "Južni tok" ?! Ti Dimkoviću, izmisliš neku pretpostavku, i onda se žestoko trudiš da je opovrgneš. I onda samozadovoljno čitaš svoj post.

Nekim evropskim zemljama treba "Južni Tok". Pre svega onima koje gas dobijaju preko Ukrajine. Dakle, Bugarskoj, Rumuniji, Grčkoj, Mađarskoj, Austriji, Italiji, Sloveniji ... I Srbiji, naravno iako nije u EU. Svakome je u interesu da ima što manje transportera od izvora do odredišta.

Upravo te zemlje su rado i potpisale ugovor o Južnom Toku, i svakako bi ga sprovele u delo da im ovi nisu zapretili.

Aj ti meni objasni kakav je interes Amerikanaca da stopiraju takav projekat. Da li su se nekad Evropljani bunili oko gasovoda iz Aljaske ?


Uostalom, svi su i poslali svoje vojnike da rokaju po Iraku 2003. http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-National_Force_%E2%80%93_Iraq
Bili su tu, među ostalima i Makedonija i Tonga, i Honduras i Albanija.
Što je već pokojni Ljuba Moljac opevao u Hamletu "K'o što vidiš, moj pokojni oče, i zec oštri klinac na siroče"
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 15:58 ] @
Nisam ja izmislio nikakve pretpostavke vec si ti taj koji EU naziva "podguznim musicama" sto je totalna besmislica, zato sto si proizvoljno uzeo neku stvar koja ti odgovara i oko nje si bazirao radikalnu pretpostavku ignorisuci stvari koje ne idu u prilog takvom zakljucku. Elementarna zabluda, iz knjige.

Ja sam ti samo naveo nekoliko primera iz bliske istorije gde EU ne da nije uradila to sto USA hoce / sta im odgovara, vec upravo obrnuto. To je valjda dovoljno razumnom coveku da ukapira da EU ocigledno nisu nikakve "podguzne musice".

E, sad, ako ti hoces da ignorises stvari iz istorije koje ne govore u prilog tvojim subjektivnim ocenama onda samo nastavi, mislim ko sam ja da ti kvarim licne utiske.

Citat:

Aj ti meni objasni kakav je interes Amerikanaca da stopiraju takav projekat. Da li su se nekad Evropljani bunili oko gasovoda iz Aljaske ?


Pojma nemam kakav je interes USA. Zapravo pojma nemam odakle ti to da je USA stopirala Juzni Tok.

To su neke kafanske teorije zavere. O tako necemu je potpuno nemoguce diskutovati racionalno zato sto je sama polazna osnova necija subjektivna ocena. Sa takvim stvarima je moguce samo trolovati i vezbati (se)(o)ratorstvo do zore gde je svako "u pravu".
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 16:02 ] @
Citat:
To su neke kafanske teorije zavere. O tako necemu je potpuno nemoguce diskutovati racionalno zato sto je sama polazna osnova necija subjektivna ocena. Sa takvim stvarima je moguce samo trolovati i vezbati (se)(o)ratorstvo do zore gde je svako "u pravu".


Čitaj. Zvanični stav USA. Ispričala ga Viktorja Nuland.

http://euobserver.com/foreign/125881

I odjednom, par godina posle potpisivanja ugovora, setile se EU zemlje da im zapravo "Južni tok" ne odgovara, da je to za pi*kice.
[ Ivan Dimkovic @ 13.11.2014. 17:25 ] @
Vidi, @Java, diplomate laju, to im je posao, medjutim ne odlucuju oni o tome sta se prihvata a sta ne.

Dao sam ti nekoliko konkretnih primera iz najblize istorije gde su EU zemlje otvoreno isle protiv USA interesa. Ti na to kacis izjave nekih karijerista diplomata koji grade svoj CV i silje q nad 100x slabijom drzavom. OK :-)

To sto ti citiras je medjunarodna diplomatija. Naravno da ce USA, bas kao i svako drugi, da diplomatski pritiska druge. To radi svako ko moze. Medjutim misliti da razvijeni region od 450 miliona stanovnika samo klima glavom je... pa sta da ti kazem, naivno.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 17:49 ] @
@Ivane,

nema veze ko kakav argument navede, važno je da si ti uvek u pravu.

Citat:
SAD: Obustaviti prljavi posao "Južni tok"

Vašington pozvao Evropu da se "prekinu sklopljeni prljavi poslovi" za "Južni tok". U tom stavu prepoznat zahtev SAD da članice EU stave van snage ugovore koji su s Rusijom sklopljeni za izgradnju gasovoda. Sve vidljivija podela i unutar Unije.


Citat:
Mađarska, zakon za bržu izgradnju "Južnog toka"

Mađarski parlament je usvojio zakon kojim će biti otvoren put za izgradnju gasovoda "Južni tok", rekao je premijer te zemlje Viktor Orban.

Citat:

Amerika uvodi sankcije Madjarskoj zbog saradnje sa Rusijom

Mađarska pod vodjstvom Viktora Orbana sve više postaje „problematična“ za sile Zapada, kako za evropske elite, tako i za SAD. Jedna vrsta antagonizma prema Mađarskoj se zbog toga već oseća duže vreme, no ovih dana pojedini potezi ukazuju na to da bi Budimpešta uskoro mogla biti identifikovana kao jedan od većih izazova za dominaciju atlantističke ideologije u ovom delu Europe.
[ Java Beograd @ 13.11.2014. 18:43 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Vidi, @Java, diplomate laju, to im je posao, medjutim ne odlucuju oni o tome sta se prihvata a sta ne.

Sve šta imaš da kažeš to je "diplomate laju, to im je posao" !?

Ovaj citati koje je Branko linkovao za Mađarsku, još su drastičniji kad je u pitanju Bugarska. Zemlja koja bi imala esktra pogodnosti sa Južnim Tokom. Milioni i milioni od naplate transporta. Direktno snabdevanje gasom, bez posrednika. Projekat od vitalne važnosti za tu zemlju. Ugovorili i krenuli sa izgradnjom. Sve dok im ovi nisu objasnili da su to "prljavi poslovi". Batko Bugarin se koprcao koliko je mogao i koliko je jak, a na kraju "leg'o na jaram". Ne može šut sa rogatim.

Šta da ti kažem ? Neko razume međunarodne odnose, neko ne.

[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 18:55 ] @
Citat:
Branko.R:
@Ivan Dimkovic
@Homer J. Simpson
A zašto ste upreskočili gasovod Altaj?

Pa jel sam stavio link na zvanican sajt Gazproma , pa preskaci i gledaj sta god te interesuje
Citat:
Java Beograd:
Evropa decenijama pokušava da se oslobodi zavisnosti Rusije kao dobavljača za gas. 'Teli su da grade Nabuko gasovod, pa im se nešto omaklo. I sada vazda nešto smišljaju kako da kupe gas od Kazahtana, Azerbejdžana, preko Turske, preko Italije ...

Rusi, jednako pokušavaju da se oslobode zavisnosti od Evropskih kupaca. Zato i pominju projekte sa Kinom, Indijom, i evo sad, pominje se Japan kao kupac.

Svako radi na poboljšanju svoje pozicije.

Izgleda da Evropi ide nekoliko puta bolje
[ Branko.R @ 13.11.2014. 19:08 ] @
Citat:
Homer J. Simpson: Pa jel sam stavio link na zvanican sajt Gazproma , pa preskaci i gledaj sta god te interesuje

Nije link problem nego komentarom dovodiš u zabludu učesnike teme. Ivan je prvi prihvatio zdravo za gotovo tvoj komentar!
Citat:
Homer J. Simpson:http://www.gazprom.com/about/production/projects/pipelines/ kaze da Juzni Tok ima kapacitet od 63 milijarde kubnih metara gasa (Severni 55) , a Power of Siberia (Rusko-Kineski) 61 , od cega je 38 za Kineze. Nek za Japance bude isti takav , to je opet daleko manje nego za EU

Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Homer J. Simpson
Nek za Japance bude isti takav , to je opet daleko manje nego za EU


A ne ne ne, ne daj da ti neke tamo cifre pomute viziju: Press Release da Rusi razmisljaju o sirenju biznisa ka Japanu = Evropljani ima da se smrznu :-)

Fakti nikada nisu bili prepreka budalastinama.

Mislim, kad je VW poceo da valja kola Kinezima, opste poznata stvar je da su nestali sa drugih trzista :-)

Baška što bi gasovod za Japan, najverovatnije, išao sa Sahalina.
A što se tiče Kine:
Citat:
The top priority of the current talks is the western route. The supply contract for 30 billion cubic meters of gas a year is being prepared. The Altai project is fully ready to initiate the construction. Later on, the second and third gas pipeline strings might be constructed to reach the potential output of up to 100 billion cubic meters a year.

[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 19:15 ] @
I , koliko je 38 + 30 + 30 (za Japance) ? A koliko je za EU ? Idi saberi pa se vrati da se pravis pametan.
[ Branko.R @ 13.11.2014. 19:28 ] @
@Homer J. Simpson:
Ne pravi se ti pametan!
Navodiš JT a EU ga neće?!
Gasovodi za Kinu nisu sporni. Gasovodi za Japan i Indiju su u perspektivi i zbog toga je moguće da Rusija odustane od JT.
To sam naveo i na početku teme ali...?!
[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 19:31 ] @
Ja sam samo poredio kapacitete , zabole me za JT ko ga hoce ko ga nece.
Ti pricas sve vreme da Gasprom odustaje od EU i okrece se dalekom istoku a sasvim je suprotno.
Evo ti jos ovo http://www.gazpromexport.ru/en/statistics/ , bolje da te demantuju braca Rusi nego ja
[ Branko.R @ 13.11.2014. 19:34 ] @
Ne pričam ja, naveo sam izvor, ja samo učestvujem u temi!
Ništa ne tvrdim jer ne zavisi od mene ali znam, jer sam trebao da učestvujem u izgradnji JT kroz Srbiju, da bi to bila odlično za naše firme da se pokrenu iz ovog mrtvila!
Zbog jebhanja na višem nivo mi opet najebhali!
[ Homer J. Simpson @ 13.11.2014. 19:41 ] @
Mali uvek naebu , samo je pitanje koliko - mnogo ili malo
[ Branko.R @ 13.11.2014. 19:48 ] @
Konkretno, ja bi poslom na južnom toku obezbedio minimum 10 godina bezbrižnog života!

[ Braksi @ 13.11.2014. 21:45 ] @
Putin je novi Hitler.
[ Miroslav Jeftić @ 13.11.2014. 22:52 ] @
Ako se Južni tok poveže na japanski gasovod, dobićemo konačno Srbiju do Tokija.
[ test1234 @ 13.11.2014. 22:53 ] @
Vise mi lici na Slobu.
[ mr. ako @ 14.11.2014. 06:19 ] @
Citat:
madamov:
Citat:
Braksi:
H h cuj, voze ladu, voze sta mogu. Pruzaj se spram gubera i ne boj se i sto je najvaznije nauci da pravis kvalitetne stvari i sve ce biti ok.



Reči "kvalitet" i "Lada" mogu da budu u istoj rečenici samo uz treću reč: "loš". Mada, sada kad je kupie Francuzi možda i bude nešto za par godina, kao što su već napravili sa Dačijom.

Bivši vlasnik Lade 110.

Lada (Avtovaz) je odavno u grupaciji Renault-Nissan (Renault-Nissan-Daimler-AvtoVaz) pod palicom genijalnog Carlosa Ghosna. :)






@Java +1 (na sve postove u temi)


Malo je cudno da se sada odjednom, u nedostatku boljih argumenata, Dimkoviceva omiljena recenica "Sorry, to je realnost a realnost je samo jedna.", po potrebi pretvara u "diplomate laju, to im je posao", iako je realnost da su diplomate "izlajale" zapravo zvanican stav jedne de facto super-sile kao sto je USA. :)

Jos nisam cuo da je neko okarakterisao zvanicne americke izjave vezane za spoljnu politiku, "lajanjem"... Oh, well... there's first time for everything.
Bice da Ameri samo laju, a ne smeju da delaju... iz nekog nepoznatog razloga... a Evropljani sami sebi "seku kituTM" jer ne zele taj prokleti Juzni Tok.



[ Java Beograd @ 14.11.2014. 07:41 ] @
Sadam je stari Putin.
[ Braksi @ 14.11.2014. 08:00 ] @
Putin nema veze sa zivotom, to je jedna obicna KGB spijuncina koja je umislila da je novi Petar Veliki. A tek ono njegovo glupavo provociranje zapada oko Sirije, Libije, Irana, Depardieua, Snowdena i sad kad su mu Amerikanci uterali u Ukrajini on kao - pa nismo hteli, evo ruke - hajde da opet budemo pajtosi. Haha, kako da ne.
[ Branko.R @ 14.11.2014. 08:08 ] @
Lada odavno nije ono što je nekad bola, sovjetski auto, mada to nema ama baš nikakve veze sa temom:

http://www.avtovaz.ru/en/



Rusofobi su neverovatni, čim se spomene reč Rusija, kreće enormna količina gluposti, pisanje koje se zasniva na rekla-kazala.
Sve ide po staroj praksi, više puta ponovljena laž postaje istina!
Za gomilu tvrdnji o Rusiji i Putinu, izvor je zapadna propaganda. Koliko je ona jaka, setite se šta su nama radili, koliko su nas satanizovali da bi opravdali neviđene zločine koje su nam počinili!
Znači, tema koja nije trebala da ima političku ikonotaciju, pojedinci namerno zagađuju, čak i to javno kažu:
Citat:
plus_minus:Ali jesi izabrao ovu temu, zato što je smešna. Vidiš, smešna je i meni. I meni jeste cilj da se što pre zaključa. I ja sam zato ovde, javno trolujem, vređam samo iz tog razloga.

ali uvaženom administratoru foruma to ne smeta, smeta mu sve što ima veze sa Rusijom. Sve naziva politikom, trolovanjem i rešava zaključavanjem teme.
Na klasično trolovanje ne reaguje, koristi ga kao opravdanje za lock!
[ Braksi @ 14.11.2014. 08:15 ] @
od rusofoba su gori samo Putinofili.

Njima je Putin ne jednako vec ekvivalentno (to je onaj simbol sa tri crte) Rusija. Napad na Putina je napad na Rusiju, a bez Putina nema Rusije, bez Rusije Srbije, itd....
[ Branko.R @ 14.11.2014. 08:18 ] @
@Braksi,
za pražnjenje koristi toalet!
Nalupetao si se za medalju, parkiraj se malo!
Tema je gasovod a ne Putin!
[ Braksi @ 14.11.2014. 08:30 ] @
Gasovod je Putin.
[ Branko.R @ 14.11.2014. 08:36 ] @
Ajde i ostali trolovi, naređajte se, pišite, dajte Ivanu povod da zaključa temu umesto da vas zaključa.
Besmislenom, navijačkom, politikom svodite es na nivo ulice i pijace.
Koliko pojedinci treba da napišu gluposti, uvreda, izmišljotina da bi neko od administratora, moderatora reagovao?!
Ne, oni su endemska, zaštićena, vrsta na es-u!
[ Braksi @ 14.11.2014. 08:47 ] @
Dobro sta se ti toliko uzbudjujes zbog Putina ?

Zar Putin ne sme da se kritikuje. Mislim ja znam da je Putin za tebe svetitelj, ali moras da shvatis da se ne svidja svima taj tvoj kgbovac.
[ ssi @ 14.11.2014. 08:55 ] @
@Branko.R imas covece druge domace forume gde administracija podrzava i stiti rusofile i guslare putinu.
Idi tamo Branko.

Tamo niko nece proveravati tvoje tvrdnje i "senzacionalne" vesti o propasti EU od kojih ti jurne krv u glavu
pa pocnes svasta da haluciniras.

[ Miroslav Jeftić @ 14.11.2014. 09:00 ] @
Citat:
Branko.R
Za gomilu tvrdnji o Rusiji i Putinu, izvor je zapadna propaganda. Koliko je ona jaka, setite se šta su nama radili, koliko su nas satanizovali da bi opravdali neviđene zločine koje su nam počinili!
Znači, tema koja nije trebala da ima političku ikonotaciju, pojedinci namerno zagađuju, čak i to javno kažu:


A koja je bila konotacija? Ja ne vidim da si rapravljao o tehničkim specifikacijama gasovoda.
[ Java Beograd @ 14.11.2014. 09:06 ] @
Merkelova je Hitler
[ Braksi @ 14.11.2014. 09:10 ] @
Putin je Merkel, a Obama je Osama.
[ Branko.R @ 14.11.2014. 09:11 ] @
@ssi,
ja tebi predlažem da odeš do zoološkog vrta, tamo će te podržati i zadržati!
Obećavam da ću ti vikendom donositi banane!
[ SlobaBgd @ 14.11.2014. 09:12 ] @
Braksi je trol.

Nego, ssi, umesto da rasteruješ ljude sa foruma, zašto ti ne bi pronašao neki koji ti više odgovara? Mislim, nepristojno je izbacivati ljude i iz svoje kuće, a kamoli negde gde si i sam gost.
[ Branko.R @ 14.11.2014. 09:14 ] @
Ajde Ivane, pobedili ste!

[ Java Beograd @ 14.11.2014. 09:17 ] @
Citat:
Braksi:Putin je Merkel, a Obama je Osama.
A Merkelova i Putin su najbolji ortaci. Pre svake "neugodne" državne odluke, oni se čuju telefonom i izjadaju se međusobno, i kažu, kao, "... jbg, morao/morala sam, ali nema frke, proći če i ovo, pa ćemo opet da budemo i zvanično ...."

U međuvremenu, Rusi Nemcima gas preko Severnog Toka za sve pare, Nemci Rusima hi-tech tehnologiju za sve pare. Pa se zajedno ispišaju po sirotinji.
[ whitie2004 @ 14.11.2014. 09:23 ] @
Da se vratimo na realne cifre:
- Japan je veliki uvoznik gasa. Preko 40% ukupne svetske proizvodnje gasa zavrsi kod njih. Sa preko 550 miliona kubnih metara 'magacinskog prostora' su najveca i najstabilnija 'banka' gasa.
- Oni nisu EU - ne dozvoljavaju da ni u jednom trenutku uvoz sa nekog podrucja predje 20%. Konkretno: Katar, Malezija i Australija figuriraju sa nekih 17%. Rusija sa 10% !
- U vlasnistu su, ili imaju velike uloge u svim svetskim firmama. Prakticno su vlasnici svega na Aljasci i odatle ne uvoze nista! Za*ebancija sa porezima i medjudrzavnim sporazumima. US su dozvolili izvoz sa nekog free terminala u meksickom zalivu ali to je nesto malo ...
- Sto se tice Rusije: Sahalin I - firma SODECO - 30% japansko vlasnistvo. Sahalin II - firme Mitcu i Micubisi - 22.5% vlasnistva. Brodski terminal u okviru njega je sa 60% kaparisan za Japance!
- Dve trecine ukupne potrosnje gasa u Japanu ode na proizvodnju struje. Kada su zbog cunamija poispadale one nuklearne elektrane bilo je prisutno sve potrebno da se srusi trziste gasa. I desilo se -> nista. Vise se promenila cena gasa kada se Australija pojavija kao izvoznik ... Oni nemaju problem svojih Ukrajina. Oni nisu EU.
[ CakNoris @ 14.11.2014. 10:22 ] @
Da bi tema bila konstruktivna, a ne rekla, kazala treba izneti, između ostalog, sledeće činjenice:
- Koliki je trenutni kapacitet proizvodnje ruskog gasa,
- Koje su prognoze za promene u narednih 10 godina,
- Kolika je razdaljina od izvorišta/najbližeg gasovoda do Japana
- Kolika je cena i koji je vremenski rok izgradnje gasovoda do Japana
- Kolika je razdaljina od izvorišta/najbližeg gasovoda do Kine
- Kolika je cena i koji je vremenski rok izgradnje gasovoda do Kine
- Kolika je razdaljina od izvorišta/najbližeg gasovoda do Indije
- Kolika je cena i koji je vremenski rok izgradnje gasovoda do Indije

Power of Siberia (formerly known as Yakutia–Khabarovsk–Vladivostok pipeline)

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_of_Siberia
http://en.itar-tass.com/infographics/7218

Najave su do kraja 2017 počnu prve isporuke do Vladivostoka, iz ove maršute bi se odvajao deo za Japan.
Razdaljina od izvorišta Irkutsk do Vladivostoka je 4000km (odakle je moguć tankerima izvoz u Japan).
Na 3200km od izvorišta Irkutsk (Khabarovsk/Habarovsk) bi bilo odvajanje za Japan, s tim da bi gasovod prvo išao do severa sahalinska gde takođe postoji manje izvorište gasa.
Razdaljina do Hokaida bi bila:
+800km do Nevelskoy moreuza
+150 do Oha na severu Sahalinska
+900km do Južnosahalinska na jugu Sahalinska
+200km do Hokaida
Ukupno 5250km od Irkutska

Širina cevi bi bila: 1420mm
Kapacitet: 61 milijardi m3 godišnje

Sakhalin–Khabarovsk–Vladivostok pipeline



http://en.wikipedia.org/wiki/Sakhalin–Khabarovsk–Vladivostok_pipeline
Dužina do Vladivosoka: 1,822 km
Kapacitet prva faza: 6 milijardi m3 godišnje
Kapacitet do 2020.: 30 milijardi m3 godišnje
Proizvodnja u Sahalinu: 8 milijardi m3 godišnje

Razdaljina do Hokaida
+900km do Južnosahalinska na jugu Sahalinska
+200km do Hokaida
Ukupno 1100km od Ohe

Gasovod Kina - Rusija
Razdaljina: 3,968 km
Planirana isporuka: 38 milijardi m3 godišnje
Investicije: više od $70 billion
Vrednost ugovora za 30 godina: $400 billion

Gasovod za Japan
Iz navedenih podataka, ne mogu da zaključim da će biti pominjanih 61 milijardi m3 godišnje gasa za izvoz u Japan.

Azerbejdžan
Azerbejdžan vredno radi na svojim projektima za gasovod:
- projekat South Caucasus Baku-Tbilisi-Erzurum je započet u septembru 2014.
- Planirano je da se ovaj gasovod nastavi u dva pravca, odnosno prema Italiji preko Grčke i do Bugarske
- gasovod do Turkmenistana za zajednički izvoz do Turske evrope, ali ovaj projekat već tri godine ne mogu da reše zbog nerešenog pitanja granica u Kaspijsom moru.

Azerbejdžan i Turkmenistan
Pominje se i zajednički projekat ove dve zemlje na projektu Central Asian Nabucco koji bi preko Irana vodio do Pakistana i Indije.
In the meantime, French energy giant Total announced that it will begin the commercial production of its Absheron gas field in Azerbaijan in 2021.

Ruski gasovodi u Evropi


Yamal – Europe
Zanimljivo je da niko ne pominje gasovod kroz Belorusiju i Poljsku do Nemačke.


http://www.gazprom.com/about/production/projects/pipelines/yamal-evropa/

Zaključak po EU
Nisam uspeo da nađem podatak o kapacitetima izvorišta gasa u istočnom Sibiru, ali čini mi se da Rusija nema dovoljno gasa za sve (za sebe, EU, Kina, Indija i Japan).
Indija će po svemu sudeći prva da izvisi.
Sve ovo ne dovodi u pitanje snabdevanje ruskim gasom EU barem u narednih 10 godina!
Imajući ove podatke može, koliko-toliko, precizno da se priča o snabdevanju gasom.

[Ovu poruku je menjao CakNoris dana 14.11.2014. u 11:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao CakNoris dana 14.11.2014. u 11:35 GMT+1]
[ Branko.R @ 14.11.2014. 10:43 ] @


Citat:
Da bi smanjili zavisnost od Ruskog gasa EU očajnički traži alternativu. Gas iz škriljaca koji bi Amerika dopremala Evropi bio je pucanj u prazno. Tako se EU ponovo orjentisala ka državama Kaspijskog basena, prventstveno Azerbejdžan i Turkmenija. Nadjen je i postojeći cevovod Baku-Erzurum, ali nisu nađene dovoljne količine gasa. Nedavno oformljeni konzorcijum Šah Deniz II, nema dovoljne količine gasa sa naftnog polja Šah Deniz. Potrebno je uraditi podvodni cevovod od Turkmenije kroz Kaspijsko more do Bakua. Turkmenija nije pokazala zainteresovanost za ovu investiciju.

Citat:
Nabuko ili TANAP cevovod od Kaspijskog mora je pretnja Ruskom izvozu gasa. Rusija će sve učiniti da osujeti takve projekte. U pretpostavljnim trasama gasovoda najslabija karika je Gruzija. Mnogi tvrde da je rat Rusije i Gruzije 2008 g. vođen upravo zbog gasovoda. Rusija je pokazala Zapadu da je Gruzija jako rizičan i nepouzdan koridor za gasovode. Upravo je Gruzija bila ključni igrač u Nabuko planovima pošto je Tursko - Jermenska granica zatvorena. Cevovod BTC Baku - Tbilisi - Ceyhan je u funkciji, s tim da je pod budnom prismotrom Rusije koja kontroliše Južni Kavkaz.

Citat:
TAP, TANAP gasovod

Posle vesti o suspenziji cevovoda Južni Tok preko Bugarske, Evropska Unija traži alternativu ruskom gasu. Poslednjih dana učestale su posete visokih evropskih zvaničnika Azerbejdžanu. U projektu Transatlantic Pipeline (TAP), gas bi se dopremao sa gasnog polja Shah Deniz II koji nema dovoljne količine gasa pa je neophodno dopuniti cevovode gasom iz susedne, preko-kaspijske države Turkmenije.
Intenzivirani su pregovori evropskih zvaničnika sa obe kaspijske države. Neprekidno se pregovara, navodno dobijene su garancije da će projekat krenuti... ali još nema obavezujućih ugovora. U čemu je problem ?

Kaspijsko more je takozvano unutrašnje more i ne spada pod međunarodnu jurisdikciju. Preostalo je da pet kaspijskih zemalja podele more međusobno, a još uvek nema dogovora jer se Iran i Rusija zalažu da podela bude samo litoralna (priobalska) dok bi centralni deo Kaspijskog mora bio zajednički. Pošto jedino Rusija ima vojnu Kaspijsku flotu, ne mogu se polagati podvodni cevovodi bez odobrenja Rusije. Nedavno je Rusija sa Volge (koja se uliva u Kaspijsko more) dovukla još brodova da pojača flotu. Iz ministarstva spoljnih poslova Rusije javili su da neće biti podvodnih cevovoda bez saglasnosti Rusije!

Citat:
Transibirski gasovod

Po novom ugovoru sa Kinom, Gasprom će od 2018g. isporučivati Kini 38 milijardi kubnih metara gasa godišnje, što je jedna četvrtina ukupnih kineskih potreba za gasom. Gasprom je ubrzao pregovore, jer se rivalski snadbevač Rosnjeft takođe uključio u trku sa tečnim gasom. Rosnjeft koji vodi Putinov blizak saradnik Igor Sečin, isporučio je prošle godine 300.000 barela tečnog gasa Kini, i već planira da učetvorostruči isporuke u narednom periodu. Gasprom je već deceniju u pregovorima sa kineskom petro-gasnom kompanijom CNPC. U igri je bila cena gas od $ 400 dolara za 1.000 kubika gasa... kako kažu, na kineskoj granici. Prosečna cena za Evropu je $ 387 dolara za 1.000 kubika gasa. Kako izveštava Blumberg, Gasprom je pokušavao da veže baznu cenu gasa za promenjljivu cenu nafte.

Citat:
Nakon događaja na Krimu, razmatra se mogućnost promene trase gasovoda. Poznato je da ukupna kopnena deonica "Južnog Toka" košta 5 milijardi evra, a kraća Crnomorska(podvodna) deonica košta 11 milijardi evra. Ukoliko se usvoji nova trasa gasovoda preko Krima, Crnomorska deonica bi koštala 4,8 milijardi evra što za polovinu pojeftinjuje projekat.


[ ssi @ 14.11.2014. 11:45 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
Braksi:Putin je Merkel, a Obama je Osama.
A Merkelova i Putin su najbolji ortaci. Pre svake "neugodne" državne odluke, oni se čuju telefonom i izjadaju se međusobno, i kažu, kao, "... jbg, morao/morala sam, ali nema frke, proći če i ovo, pa ćemo opet da budemo i zvanično ...."

U međuvremenu, Rusi Nemcima gas preko Severnog Toka za sve pare, Nemci Rusima hi-tech tehnologiju za sve pare. Pa se zajedno ispišaju po sirotinji.



Zaboravio si da pomenes Berluskonija, cije zurke Putin ne propusta.


@Branko.R provalio si ih. Sada sam 100% siguran da su ljudi koji vode tu EU inferiorniji, po svim parametrima, od domaceg kafanskog rusofila.

Citat:
SlobaBgd:
Braksi je trol.

Nego, ssi, umesto da rasteruješ ljude sa foruma, zašto ti ne bi pronašao neki koji ti više odgovara? Mislim, nepristojno je izbacivati ljude i iz svoje kuće, a kamoli negde gde si i sam gost.



Ne teram ja nikoga. To je samo preporuka. Covek je ocigledno zeljan paznje.
[ cika dacha @ 14.11.2014. 19:13 ] @



da li treba još nešto da dodam?
[ Braksi @ 14.11.2014. 20:18 ] @
dacho jer smo se dogovorili da se ne mesas u politiku. Tvoje je poljoprivreda.
[ Odin D. @ 14.11.2014. 20:25 ] @
Citat:
cika dacha: da li treba još nešto da dodam?

Poneko zrnce soli, kao i obično.
[ Branko.R @ 15.11.2014. 12:24 ] @
Izgleda da iza gasovoda prema Aziji ne stoji samo puka prodaja gasa nego nešto više:
Citat:


Rusija je spremna da se izbavi od dolarske omče. Danas se radi o tome da se izbegne zelena valuta u trgovini naftom i gasom. Rusija treba da stvori svoj rubaljski sistem formiranja cena za energente koji će zameniti dolarski.


U težnji Rusije da pređe na obračunavanja u nacionalnoj valuti ona ima potencijalne saveznike. Najsnažnija je Kina. U oktobru 2013. godine predsednik kompanije Rosnjeft Igor Sečin, istupajući na Međunarodnom energetskom kongresu, izjavio je da je neophodno stvoriti globalni mehanizam trgovine prirodnim gasom i međunarodnu berzu za zainteresovane zemlje na kojoj bi se poslovi obavljali u regionalnim valutama. U novembru 2013. godine Narodna banka Kine je donela odluku da nagomilavanje strane valute više ne odgovara interesima zemlje, a Peking je izjavio da je neophodno odabrati novu međunarodnu rezervnu valutu, koja će zameniti dolar.

Rat protiv dolara se vodi na nekoliko frontova paralelno – naftnom, gasnom i deviznom.

Naftni front. Projekat međunarodne trgovine energetskim sirovinama bez dolara počeo je da stiče obrise realnosti na bazi Sankt-Peterburške međunarodne robno-sirovinske berze od maja 2014. Godine. Ključna ideja izgleda ovako: odvajanje ogromnog i najperspektivnijeg dela svetskog energetskog tržišta – Azijskog – od dolara i korišćenje umesto njega juana i rublje. Ruske državne kompanije se pripremaju za to da sva dodatna vrednost ostane kod njih. Pored Kine, potencijalni saveznici Rusije su Indija i Iran. Indiji je Rusija ponudila niz velikih projekata u naftnoj i gasnoj sferi još u martu. Iran se od 2004. godine nalazi u procesu organizacije nezavisne od dolara naftne berze.

Moskva namerava da dobije kolosalni resurs koji je u stanju da minimalizuje zavisnost od zapadnih tržišta, istovremeno osiguravajući maksimalni profit. Uspešni koraci u tom pravcu već su učinjeni. 13. oktobra Rosnjeft i Kineska nacionalna petrohemijska korporacija (CNPC) potpisale su sporazum o daljem produbljivanju strateške saradnje u naftnoj i gasnoj sferi u dugoročnoj perspektivi.

Gasni front. U maju Vladimir Putin, po oceni lista Vašington tajms, odneo je stratešku pobedu, sklopivši gasni ugovor sa Kinom. Prema američkoj štampi, ovaj posao veka će omesti pokušaje SAD da izoluju Rusiju pomoću ekonomskih sankcija i pomoći će da se dolar liši satusa svetske rezervne valute. Na leto rukovodstvo Gasproma i Kine usaglasilo je izgradnju gasovoda Snaga Sibira, a u junu spremnost da ga dovede do svoje granice izrazila je Indija.

U septembru predsednik Gasproma saopštio je da je postignut dogovor o drugom velikom gasnom ugovoru sa Kinom – izgradnji gasovoda Altaj i isporukama u region Pacifičkog prstena do sto milijardi kubnih metara gasa godišnje, planira se da on bude potpisan već u novembru. Prema ocenama zapadnih eksperata, isporuke gasovodom Altaj istisnuće sa kineskog tržišta oko 21 milion tona uvoznog gasa. To će udaraiti po zemljama izvoznicima kao što su SAD, Kanada, Australija i Katar, čije postavke su orijentisane uglavnom na azijsko tržište.

Valutni front. U oktobru na forumu Rusija zove! Vladimir Putin je izjavio da zemlja namerava aktivno da prelazi na nacionalnu valutu u obračunavanju sa Kinom i drugim partnerima. Rusija smanjuje ulaganja u državne obligacije SAD i izvodi iz američkih banaka svoje depozite od proleća ove godine. Samo u martu sa računa Federalne rezervne službe je povučeno preko sto milijardi dolara.

Rusija je naglo aktivizirala kupovinu zlata na svetskom tržištu, u poslednjih 6 meseci zlatne i devizne rezerve su uvećane za preko 18% i od početka jeseni pretekla je po obimima zlata u ukupnom obimu rezervi Kinu i Švajcarsku. Istovremeno Banka Rusije smanjuje udeo dolara. Na slični način postupa i Nacionalna banka Kazahstana. Neki zapadni eksperti smatraju nagomilavanje zlata u Moskvi i Astani delom koordinisane novčano-kreditne politike.

Kina koja ima najveće u svetu dolarske rezerve, već stvara na bazi Šangajske berze zlata centar za formiranje tržišta ovog metala. Cilj, kako smatraju zapadni ekonomisti, jeste da se uzeme pod kontrolu čitav promet zlata, da se on povuče sa američke berze Comex. Zatim da se izvede potpuno valutno „restartovanje“ – na rčaun nagle promene cena zlata.

Vlasnici dolara na sve načine pokšavaju da ometu smrtno opasne po zelenu valutu dejstva i alijanse. SAD više ne kriju da vode rat protiv Rusije. 17. septembra sekretar za štampu Bele kuće Džoš Ernest, komentarišući pad kursa rublje, rekao je: Naš cilj je prvo bio da izolujemo Rusiju i nateramo je da plati ekonomsku cenu. SAD u alijansi sa Saudijskom Arabijom pokušavaju da igraju protiv Rusije na pad cena nafte. Pri tome za rusku ekonomiju pad cena nafte opasan je ne sam po sebi, koliko kao povod za velike špekulante da organizuju napad na rublju.

http://serbian.ruvr.ru/2014_10_28/Recimo-dolaru-Goodbye-2430/

Bojim se da sve ovo ne ode predaleko i da se iza ovoga ne krene i u oružanu konfrotaciju?!
Već se zvecka oružjem a gde ima dima biće i vatre?
Ode svet u tri lepe....
[ Braksi @ 15.11.2014. 14:29 ] @
vidi, sve zemlje koje su probale da izbace petrodolar bile su rasturene.

Iduci logikom, teoretski, jedine dve zemlje koje bi mogle da to uspostave su prve dve najjace posle Amerike koje Amerika ne moze da pobedi VOJNO. A to su: Rusija i Kina. Rusija moze i Japanu da ponudi izbacivanje petrodolara, ali Japan ne sme zbog Amerike.

Medjutim, cinjenica da Amerika ne moze vojno da pobedi Kinu i Rusiju ne znaci da ne moze da im naudi, kao sto ne znaci da bi Japan rasturila ko Irak, ali svakako bi mu nanela dovoljno stete da Japan odustane od takve zamisli vec u startu.

I evo, ushiceni rusofili su srecni jer Rusija tera ocin prokletoj Americi, ali to nikako nije za dz. Duge su ruke Amerike, pad rublje 30%, odliv kapitala enorman, sankcije EU itd itd... Skupo koortschenje...

Medjutim, realno gledano nije mi ni jasno koji genije u Moskvi je resio da rusi petrodolar s obzirom da Rusiji bas i pogoduje petrodolar zbog toga sto ona bas i izvozi naftu. Petrodolar smeta Kini i Japanu koji su veliki uvoznici sirovina, a ne Norveskoj, Rusiji ili Sad. Arabiji.
[ cika dacha @ 21.11.2014. 09:47 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/r...11&dd=19&nav_id=925837
[ mr. ako @ 22.11.2014. 04:47 ] @
Ha, pusti ti to, Madjari, stari rusofili... Tacnije rusofilcici. :D

Nego zasto Srbija zeli taj gasovod ako USA i EU lepo kazu da nije dobar?! XD
[ Branko.R @ 22.11.2014. 14:02 ] @
Citat:
mr. ako: Ha, pusti ti to, Madjari, stari rusofili... Tacnije rusofilcici. :D

Nego zasto Srbija zeli taj gasovod ako USA i EU lepo kazu da nije dobar?! XD

Kakve veze ima USA sa gasovodom u Evropi?
Da li Evropa odlučuje o kanadsko-američkom gasovodu?
Zašto je ST dobar a JT nije dobar?
[ Odin D. @ 22.11.2014. 17:05 ] @
Citat:
Branko.R: Kakve veze ima USA sa ________ u Evropi?

Ako ti nisu uspjeli objasniti '99-te bombom u glavu, teško da će ti neko uspješno objasniti pomoću nekog drugog učila.
[ bbrasnjo @ 23.11.2014. 03:33 ] @
Čitam temu i razmišljam šta da napišem.

1. Mali smo i siromašni. Kako dune tako se savijamo. Ne možemo puno da utičemo na svetska dešavanja i korelacije.

2. Jeftina energija je pokretač industrije. A još novac. Jasno je da je Južni tok za dobrobit Srbije, što bi rekli političari i da bi njegovom izgradnjom bilo obezbedjeno dosta radnih mesta i porodica.

3. Rusi su porasli poslednjih 20 godina, mi se srozali. Oni su sada gospoda, mi smo najamna radna snaga poput one iz Uzbekistana.

Sada sve više sumnjam da će Južni tok brzo krenuti. U pitanju su prioriteti i novac.

Recimo Severni tok je uradjen (2 cevi, trecu nece Nemci), iako je suvozemni transport preko Belorusije jeftiniji.

Veliki gasovod je stigao do Vladivostoka, ali gasa sa izvorišta još nema. Za izvoz treba još napraviti i postrojenje za ukapljavanje gasa (LNG). Za sve ovo su potrebne godine.Japanci iz Rusije, za sada, dobijaju LNG sa Sahalina iz jedine ruska fabrike LNG.

Takođe cena proizvodnje i transporta 1m3 gasa stalno raste, novi gasovodi je još više opterećuju.

Rublja je sada malo porasla ca 57,5 za eur, ali nije istina da ništa ne poskupljuje u prodavnicama. Godišnja inflacija je 8-9%, energetski su nezavisni, ima dosta fabrika stranih brendova u Rusiji, ali se kurs ugradjuje u cenu uvoznog proizvoda.

http://www.eegas.com,

http://cdki.ru
[ Branko.R @ 28.11.2014. 18:34 ] @
Rusija otpisuje Južni tok?

Rusija će graditi gasovod Južni tok samo ukoliko Evropi bude potrebno smanjenje rizika koje nosi tranzit gasa kroz Ukrajinu. Ovo je izjavio ruski ministar za ekonomski razvoj Aleksej Ulokajev, a prenosi ekonomski dnevnik "Vedomosti".

[ adler4s @ 07.12.2014. 13:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Branko R., u Gazpromu ne rade idioti pa im planovi za gasovode ne zavise od emocija i budalastina balkansko-kafanskog tipa.

Drugim recima, prodaju svima koji hoce da kupe i na istoku i na zapadu kao sto bi svako normalan radio. Te kvazi-analize o nekakvom odustajanju od prodaje gasa regiji od 500 miliona ljudi su nista drugo nego buncanje. Hoce to tako, da neko investira milijarde u infrastrukturu zezanja radi i onda kaze, zezali smo se.

Ljosnula Rublja samo tako ove godine zbog pada cene fosilnih goriva i sad ce Rusi sebi onu stvar da odseku. Mozda i bi, da se zovu Balkanoidi, ali se ne zovu.

Tako da, sanjajte - mozda mrmot i zavije cokoladu :)

Ne rade u Gazpromu idioti, da se to videti poslednjih par dana a da se videti da si prilično omašio u procenama.
Rublja je "ljosnula" ali batina ima dva kraja: http://voxbblog.blogspot.co.uk...ruski-sah-mat-na.html?spref=fb
[ Odin D. @ 07.12.2014. 14:31 ] @
Mani nas patetike.
Tekst sam čitao dok mi se nije prisralo od njega.
Za osporavanje imam mozak, nažalost nije u formi teksta za rado čitanje.
Ali onima sa manjkom mozga za razumijevanje tog teksta može poslužiti i digitron.
"Imresivnih" i "nevjerovatnih" 55 tona zlata za koje su se uvećale ruske rezerve
je nešto preko 2 milijarde US dolara.
Kad se to podijeli sa brojem Rusa, ispada da je svaki Rus teoretski bogatiji
za po jednu kinesku patiku (lijevu ili desnu, po izboru) osrednjeg nekvaliteta.
Iliti npr. 14 dolara po glavi boljševika.
Vrlo impresivno, nema šta. Svijet će da se usere od tolikog ruskog zlata i toliko
narasle moći i standarda kod rusa i prosječnog Rusa.

Za usporedbu: toliko zaradi kompanija Samsung za 90 sati, a Apple za 128 sati.




[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2014. 14:57 ] @
Covek ti lepo kaze. Ignorisi ti slobodno sta pise, mozes sam racunati.

Ne delim investicione savete ali u ovom slucaju cu napraviti izuzetak: digitron. Mislim da bi ti dobro dosao pre nego sto copy-pasteujes petparacki "zurnalizam".

Ne mora biti leva ili desna patika, moze i kafa sa sendvicem na SVO aerodromu, svakom po soljica i sendvic, bez baksisa. Vec su se zabrinuli u Tokiju, Vasingtonu, Londonu i Berlinu of te siline udara na finansijsko trziste Rusa.
[ adler4s @ 07.12.2014. 15:05 ] @
Suština je da se oslobađaju dolara!
No, letimičnim pregledom vaših postova, iz aviona se da videti da ste obojica ostrašćeni rusofobi.
Tamo gde ja fobija, ne može biti normalnog dijaloga jer su uvrede i etiketiranja sastavni deo vokabulara takvih sagovornika.
U takvoj prepisci ne želim da učestvujem!
[ Odin D. @ 07.12.2014. 15:19 ] @
Citat:
adler4s: Suština je da se oslobađaju dolara!

Dabome. Tim tempom oslobodiće ga se za par hiljada godina (opet taj digitron).
Ako je to tebi suština, onda se nadam da imaš dovoljne zalihe gore pomenutih šarenih pečuraka.
[ adler4s @ 07.12.2014. 15:25 ] @
Ne moraš se više truditi, i posle prvog posta sam mogao videti nivo primitivizma kojim raspolažeš i ne sumnjam da ga imaš u izobilju!
Citat:
Primitivizam (od latinske reči primitivismum) je svo ono neadekvatno ponašanje osobe ili grupe ljudi, tj. ponašanje koje nije u skladu sa već određenim okvirima ponašanja mentalno zdrave osobe ili više osoba u međusobnoj komunikaciji.

[ Odin D. @ 07.12.2014. 15:36 ] @
Ok, slažem se, primitivan sam, nema spora o tome, sam priznijem, te je nepotrebno više baviti se time i dokazivati ono što niko i ne osporava.

Imaš li možda reći nešto o brojevima i digitronu?
[ cika dacha @ 07.12.2014. 16:29 ] @
''Ovdje bi čak i laiku bilo jasno da je riječ o začaranom krugu u kojem Moskva dobiva umjetno ojačan dolar, kojim kupuje umjetno sniženo zlato.''

:-)
[ Odin D. @ 07.12.2014. 16:37 ] @
Svakom laiku je jasno da Moskva može da dobiva samo tuki, a da dolare (pa i umjetno ojačane) može samo da kupiva nečim. U slučaju Moskve to nešto mogu da budu samo (umjetno oslabljeni) energenti. Tako da je začarani krug prekinut već na početku.
[ adler4s @ 07.12.2014. 16:39 ] @
Citat:
cika dacha: ''Ovdje bi čak i laiku bilo jasno da je riječ o začaranom krugu u kojem Moskva dobiva umjetno ojačan dolar, kojim kupuje umjetno sniženo zlato.''

:-)

Upravo to.
To je proces i vodi ka izbacivanju dolara kao svetske monete. Koliko će trajati, na žalost ne posedujem digitron koji to može izračunati. Bitno je da je započeto a kako kažu kinezi: "I najduži put počinje prvim korakom".
Da se nešto dešava govori i http://www.nezavisne.com/posao...bracune-u-dolarima-271039.html
[ Odin D. @ 07.12.2014. 16:48 ] @
Citat:
adler4s: Koliko će trajati, na žalost ne posedujem digitron koji to može izračunati.

Svaki operativni sistem za PC i mobilni telefon posjeduju digitron koji to mogu izračunati.
Izgleda da ti ne posjeduješ osnovno matematičko znanje za upotrebu osnovnih računskih operacija,
ali ti stare kineske poslovice ovdje neće naročito pomoći da to sakriješ.
[ adler4s @ 07.12.2014. 17:03 ] @
Ti ne poseduješ elementarnu kulturu komuniciranja. Gledajući tvoj profil, ukapirao sam i zašto!
S obzirom da ti se toleriše takav rečnik, to je na obraz foruma. Na tvoj nije, nemaš ga!
[ Odin D. @ 07.12.2014. 17:11 ] @
Dobro to, to smo apsolvirali, čak sam se i ja složio, tako da nema potrebe da ponavljaš nešto sa čime sam se čak i ja već složio.
Ali šta imaš reći o brojevima kao ekonomskim pokazateljima u tekstu koji si linkovao kao dokaz za nešto?
Možeš li nam reći kako brojevi i činjenice koji se pominju u tom tvom linkovanom tekstu idu u prilog onome što pričaš?
To bi za ovu temu bilo mnogo zanimljivije i bitnije od mog lika i (ne)djela.
[ mr. ako @ 07.12.2014. 17:47 ] @
Evo jos par glupaka sto povlace neke sitne tonice zlata... kakvi slepci - Nemci - bez DIGITRONA! :D

Citat:
On January 16, 2013 Germany's central bank, the Bundesbank, said it will ship back home all 374 tonnes it had stored with the Banque de France in Paris, as well as 300 tonnes held in Manhattan by the US Federal Reserve, by 2020.
Fast forward 18 months and Buba, as the Federal Bank of Germany is often called, has only managed to bring home a paltry 37 tonnes of gold.

And a mere 5 tonnes of that came from the US, the rest from Paris. The US Fed holds 45% or roughly $635 billion of the total 3,396 tonnes of gold Germany have in reserve, the world's second largest hoard.

http://www.mining.com/germans-give-up-on-getting-back-their-gold-held-in-us-45305/


Germany Gives Up On Trying To Repatriate Its Gold, Will Leave It In The Fed's "Safe Hands"

Citat:
Several months after it was revealed that Germany was able to only recover a miserable 5 tons of its gold in all of 2013 (under 10% of the 84 tons it was scheduled to repatriate), Germany appears to have given up entirely in its attempt to recover gold which simply is not there, and as Michael Krieger reports, citing Bloomberg, has decided to keep "it" (by "it" we don't mean the gold since that clearly has not been at the Fed for decades, but merely the paper promises of ownership



German Gold Stays in New York in Rebuff to Euro Doubters

Citat:
The Americans are taking good care of our gold,” Norbert Barthle, the budget spokesman for Merkel’s Christian Democratic bloc in parliament, said in an interview. “Objectively, there’s absolutely no reason for mistrust.
:D
http://www.bloomberg.com/news/2014-06-23/german-gold-stays-in-new-york-in-rebuff-to-euro-doubters.html


The Germans Are Coming for Their Gold

Citat:
A German federal court has said that country's central bank should conduct annual audits and physically inspect its gold reserves worldwide, including gold in the custody of the Federal Reserve Bank of New York. In addition to the FRBNY, Bundesbank gold is stored in London, Paris and Frankfurt.

http://www.cnbc.com/id/49540593




Dutch move 122 tons of gold out of US

Citat:
AMSTERDAM--The Dutch central bank said Friday it is repatriating some of its gold reserves from the U.S., making it the latest central bank in Europe to address public concerns about the safety of its gold.

De Nederlandsche Bank, or DNB, said it is moving some of its reserves of 612 metric tons back to the Netherlands in an effort to spread its gold stock in "a more balanced way." The measure could have "a positive effect on public confidence," it said.

http://www.marketwatch.com/story/dutch-central-bank-repatriates-some-gold-reserves-2014-11-21






[ mr. ako @ 07.12.2014. 17:54 ] @

A demokratija na vlasti u Ukrajini je malo ukrala iz zemlje i odnela u USA. :)

Ukraine Admits Its Gold Is Gone: "There Is Almost No Gold Left In The Central Bank Vault"

Citat:
Back in March, at a time when the IMF reported that Ukraine's official gold holdings as of the end of February, so just as the State Department-facilitated coup against former president Victor Yanukovich was concluding, amounted to 42.3 tonnes or 8% of reserves...




Citat:
... and notably under the previous "hated" president, Ukraine gold's reserves had constantly increased hitting a record high just before the presidential coup...




... we reported of a strange incident that took place just after the Ukraine presidential coup, namely that according to at least one source, "in a mysterious operation under the cover of night, Ukraine's gold reserves were promptly loaded onboard an unmarked plane, which subsequently took the gold to the US."



Citat:
In any event, now that the disappearance of Ukraine's gold has been confirmed, perhaps it is time to refresh the "unconfirmed" story that a little after the current Ukraine regime took power the bulk of Ukraine's gold was taken to the United States.



Sitnica tih 50 tona sto je Rusija kupila, USA se muci da krade iz Ukrajine daleko manje. :D :D :D
Izgleda nisu imali digitron... XD

[ Odin D. @ 07.12.2014. 18:07 ] @
^ Neko na pečurkama, a neko na Zero Hedge-u:

Citat:
Zero Hedge is a financial blog that aggregates news and presents editorial opinions from original and outside sources. It has been described as offering a "deeply conspiratorial, anti-establishment and pessimistic view of the world".[2] It reports on economics, Wall Street, and the financial sector and is credited with bringing the controversial practice of flash trading to public attention in 2009 via a series of posts alleging that Goldman Sachs' access to flash order information allowed the firm to gain unfair profits. The news portion of the site is written by a group of editors who collectively write under the pseudonym "Tyler Durden", a character from the novel and film Fight Club.


Hehehe...

Khm, izvinjavam se našem uvaženom članu Tyler Durdenu, svaka sličnost u pogledu njegovog pseudonima i ove grupe pajaca kojom se doteže uvaženi član mrako je slučajna.
[ Ivan Dimkovic @ 07.12.2014. 18:43 ] @
Posto ove zime, po svemu sudeci, nista od "smrzavanja po Evropi" kako su predvidjali pre nekoliko meseci redovni kafanski analiticari, ostaje samo da se pusta standardni vruci vazduh sa aromom metana tj. standardne teorije zavere, zlato, petrodolar, Amerika samo sto nije propala, sad ce da ih sp*caju Rusi, tuc muc.

Dakle, situacija normalna :) Kafanskim hedgerima puno srece sledece zime, a ako ste shortovali zapad ove godine... Sorry, dupla doza vinjauka uz zvuke violine mozda pomogne.
[ yolja624 @ 07.12.2014. 19:14 ] @
Ma sve mi je jasno ali mi nije jasno ta zaslijepljenost Rusijom? Sta to ima tamo sto vas, rusofilicare, tjera u tako tesku zavisnost? U cemu je fazon? Jel problem u kompleksima koje pokusavate da isperete rusofilijom?

I eto, taj zapad je propao, a svi idu tamo, a Rusija napreduje, samo tamo niko ne ide. Paradoks!

I onih 10K tenkova turira oko Moskve, samo sto nije krenulo protiv NATO, a rusofilicari u transu. Nije valjda neko toliko blesav da vjeruje da ce Putin (i Rusija, sa svim svojim potencijalom) da rizikuje nuklearni rat, zbog BILO CEGA? E pa gospodo, malo ste se zaebali. Kao sto ste vidjeli sa Juznim tokom, rusija i te kako zna da racuna. Zna sta bi mogla da dobije, a jos vise zna sta moze da izgubi.

I ako je Rusija toliko mocna, "da se cijeli NATO trese", samo mi objasnite kako da Ceceniju onolicnu jos ne mogu da smire? U cemu je zaeb?

I sto se tice brojki... Rusa je cca 200 miliona, a samo stanovnika SAD preko 300. Ostale clanice NATO necu ni da ubrajam u te brojke. Sto se tice tenkova, svaka cast, ali kakvih? Recimo, NATO ima toliiko aviona... jbg, za akciju je avijacija glavna, tenkovi su ipak malo obsolete. Ko nije pratio dogadjaje u Zalivskim ratovima, nek pogleda malo sta se tamo desavalo sa tenkovima.
[ Nika Matejic @ 07.12.2014. 22:37 ] @
Svi bi u Rusiju već 200 godina - Drang nach Osten ... a široka je ta ruska, slovenska duša, za svakoga se nađe mesta - dva metra u dužinu, metar u širinu i metar u dubinu.
[ mr. ako @ 08.12.2014. 03:31 ] @
@Odin
Hehe, congratz, Sherlock! :D Znas da koristis Google? Ili znas da pogledas linkovane slike? :) Jedini razlog sto si to morao da radis je zato sto sam zaboravio da prekopiram zerohedge linkove u postove. Ipak, ucenje sa Wiki te nece daleko dobaciti. Cim ti moras da gledas u encikopediju sta je Zero Hedge uopste, a dajes onakav komentar "Neko na pečurkama, a neko na Zero Hedge-u"... meh, sazaljevam slucaj.
Ako ti se ne svidjaju vesti (koje Zero Hedge uglavnom samo prenosi) ili njihovi komentari i tekstovi, onda sve ostalo sto objavljuju - dobavljeni materijal, one brojke i grafici (koje nisu njihovo delo vec preneto iz drugih medijskih izvora) ti se moraju dojmiti... ili ces pak i ostale medijske kuce da stavis na hate listu? :)
Takodje ne rece nista, Bloomberg? CNBC?
Nemacka zeli da povuce neku sicu zlata, al' ne daju... a i koji ce im...


Nego, nista to nije bitno u svetlu u kojem ti vidis (ili pokusavas da predstavis)... sto bi ti reko: "Imaš li možda reći nešto o brojevima i digitronu?"




Posto ste ostrasceni i bespotrebno lako padate u vatru, propustili ste da vidite zasto su postavljene te konkretne vesti. A postavljene su kao kontra-argument glupim izjavama poput "sta je 50 tona zlata"... cisto da steknete utisak o kolicinama i koliko je kome bitno. E sad, kad ste procitali navode, kad ste se edukovali i kad vas je realnost demantovala TM , mozemo dalje kroz temu.

Takodje, jedini cilj postavljenih vesti je edukacija o tome sta je malo, a sta mnogo zlata i koliko ko zeli da ukrade, a kamoli kupi. Cisto da se stekne neki osecaj za kolicinu - a u cilju prekidanja nakaradnog ispustanja metana na prethodnoj strani. Nigde slovom nisu pomenuti niti gas, niti zima, ni Ameri ni Rusi - neopterecenim ljudima se hebe i za jedne i za druge, ipak, vi se time ne mozete pohvaliti, jer umesto slova t (tona), vi ste videli neka halucinogena slova - g-a-s (gas), z-i-m-a (zima) i E-U (EU). :D OMFG. Zaprepascen sam koliko je ostrascenost uznapredovala.

A te niske fore "kafanska prica", "lozenje na zimu" i sl. mogu da prodju bas samo u kafani. Kao i price "sta je 50 tona zlata, kome to treba?!" i "niko nece da se cima za zlato vrednosti 2milijarde". :D

Dakle, nikakav pokusaj spinovanja, propagande, navijanja, niti lozenja na Amere i Ruse, vec samo realnost - ovaj put u brojkama o kolicini zlata. OK, vesti mozda malo peckaju ako navijate za OTAN timove, ali avaj - trenutno se doticni provlace po vestima, cak se i medjusobno trpaju.







[ Odin D. @ 08.12.2014. 05:30 ] @
Ajde ne lupetaj, ko to može više čitati.
Tuce debila izmišlja budalaštine za budaletine, i sad mi oko toga treba da diskutujemo.
55 tona zlata je 14 dolara po glavi boljševika, a to je 14 dolara i nema nikakvih dijagrama koje neko može da linkuje sa nekih drugih sajtova koji će od 14 dolara napraviti nešto drugo.
Pa čak i da su ih dobili džaba, pa da se može reći da su na dobitku, nego su ih platili nikad jeftinijim energentima, i to u vreme kada cijena zlata pada, tako da su time samo ustvari i štetovali.
Što se tiče toga koliko je to - imaš poređenje: čitava Rusija uspjela je za trećinu godine zgnuti zlata u vrednosti koliko jedna američka firma zaradi za 5 dana.
Ujjeeee, to je ogromna količina zlata za remećenje odnosa sila u svijetu, niko ne može izračunati kolika, ali pod uslovom da se uz nju linkuje vijest da su Švabe pokušale vratiti svoje zlato iz američkih sefova. Inače, da Švabe nisu pokušale da povrate svoje zlato - to bi onda bilo običnih 14 dolara po glavi boljševika.
I sve to kad bi išta od toga bilo istina, nego izmišljene budalaštine i o ruskom zlatu i o švapskim pokušajima vraćanja zlata iz US u DE; trtljarije iz izvora tipa Treće Oko i Zona Sumr.aka.
Ajde uozbilji se i prestani zatrpavati forum takvim smećem.
Njemačka nije Sprdija, pa da takve priče o takvim "neuspjelim pokušajima" prolaze na tom nivou bajki i tom nivou debilizma.
Ispričaj to Švabama na nekom švapskom forumu i gledaj kako će od tebe za 6 minuta napraviti budaletinu godine.

Prdili ste čitavo ljeto o Napoleonu, Staljinovim orguljama, rusko-kineskom rušenju petrodolara itd.
Kad se ispostavilo da se niko nije usrao staljinovih orgulja i da je umjesto dolara počela da trokira perilica rub(a)lja, onda ste čitavu jesen prdili": "The winter is comming", "Vidjećemo kad Putin zavrne ventil" i tako dalje u tom stilu.
Došla je zima i kad ste vidjeli da se niko nije smrzao, niti da koga interesuju te vaše zime i Putinovi ventili - počeli ste da prdite o nekakvom ruskom zlatu.
To će da vas drži do proljeća, pa kad se na proljeće objavi da su negdje netragom sprcali i ono zlata što su imali onda ćete da izmislite neku sledeću budalaštinu kojom ćete dalje budalesati čekajući da vam rusi naprave neki votkovod, sa specijalnim ogrankom ka ibarskoj magistrali.



[ Ivan Dimkovic @ 08.12.2014. 09:25 ] @
Kazem ja:



Ili ovo, ili votkovod (C) OdinD., pa ko sta vise voli...

STO MARAK... tj. 50 milijardi, BRE! Znate li bre vi koji je to kes?
[ Nika Matejic @ 08.12.2014. 11:07 ] @

Citat:
Odin D.: Ali onima sa manjkom mozga za razumijevanje tog teksta može poslužiti i digitron.
"Imresivnih" i "nevjerovatnih" 55 tona zlata za koje su se uvećale ruske rezerve je nešto preko 2 milijarde US dolara.
Za usporedbu: toliko zaradi kompanija Samsung za 90 sati, a Apple za 128 sati.


A jel' možeš da mi kupiš jedan taj digitron u Diznilendu, pa da ga pošalješ poštom ovamo?
Ili da mi kažeš koji je tačno model u pitanju, pa da sama naručim?

[ adler4s @ 08.12.2014. 17:48 ] @
Citat:
Nika Matejic:A jel' možeš da mi kupiš jedan taj digitron u Diznilendu, pa da ga pošalješ poštom ovamo?
Ili da mi kažeš koji je tačno model u pitanju, pa da sama naručim?

Zašto sebe degradiraš pišući osobi koja nema gram kulture?
Forumi su puni likova kao on, u realnom životu senke, otirači, na forumima junačine koje se ne libe da vređaju i provociraju.
[ Odin D. @ 08.12.2014. 18:12 ] @
Citat:
adler4s: Zašto sebe degradiraš pišući osobi koja nema gram kulture?

Zato što imam digitron.
Ljudi sa činjenicama, makar i nekulturni, su kao sagovornici i takvi znatno zanimljiviji nego kulturni glupaci koji nisu u stanju sabrati ili pomnožiti dva broja.

Ako nekog isključivo zanima kultura, kupiće bonton pa je odatle na miru proučavati, neće sigurno zarad kursa iz kulture trpiti maltretiranje svog mozga priglupim budalaštinama.
[ Odin D. @ 08.12.2014. 19:04 ] @
Ne znam zašto te digitron asocira na nešto drugo, nisam stručnjak, ali rekao bih da se radi o nekakvim frustracijama i neiživljenim porivima.
U svakom slučaju, tebi ne treba digitron.



Kao što možeš vidjeti na slici, Samsung ima priliv od skoro milijardu dolara dnevno (priliv je adekvatno poređenje sa (izmišljenim) ruskim gomilanjem zlata, jer i da je to gomilanje istina - Rusi ga kupuju - ne beru ga dresirani majmuni sa samonaraslog drveća, bez plate, pa da kažemo da se radi o čistom profitu).
Sa slike takođe možeš vidjeti i da Samsung zarađuje (profitira) po jednu milijardu svakih 12 dana.
Dabome.
Prijatno.

[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 08.12.2014. u 20:21 GMT+1]
[ Nika Matejic @ 08.12.2014. 19:45 ] @

Primetila sam čudne stvari sa logovanjem ovde, a tek sad sam ukapirala da je ovo drugi deo foruma - stručni.

Sad mi je jasno zašto je milijarda za 12 dana i 2 milijarde za 90 sati isto - u pitanju su dani koji traju po 3 sata i 45 minuta.

Izvinjavam se, da sam znala stvarno se ne bih upuštala u rasprave sa stručnjacima.
Odjavljujem se sa ove teme.
Hvala.
[ Ivan Dimkovic @ 08.12.2014. 22:49 ] @
Pazite se da vas detalji ne sprece u prepoznavaju cinjenice da je 55 tona zlata na globalnom nivou irelevantna suma, a na nivou drzave od 150 miliona ljudi dovoljno za patiku po lobanji.

Da li je Samsung zaradio te pare za 1, 5, 10 ili 60 dana je daleko vaznije.
[ Odin D. @ 08.12.2014. 23:15 ] @
Citat:
Nika Matejic:

Primetila sam čudne stvari sa logovanjem ovde, a tek sad sam ukapirala da je ovo drugi deo foruma - stručni.

Sad mi je jasno zašto je milijarda za 12 dana i 2 milijarde za 90 sati isto - u pitanju su dani koji traju po 3 sata i 45 minuta.

Nema problema, sačekaćemo još malo i da ukapiraš da se upoređuju babe sa babama, a ne babe sa žabama, pa kad to ukapiraš
možeš onda početi i računati da li je jedna milijarda prometa dnevno više od dvije milijarde za 90 dana ili 2 milijarde za trećinu godine,
i gdje treba upoređivati promet, a gdje čist profit.

Citat:
adler4s: E neka si mu vratila loptu u dvorište. Sa takvima se, na žalost, samo tako može razgovarati!
Bruka i sramota kome se dozvoljava nesmetano pisanje, odnosno, provokacije i vređanje!

Jel' ti u međuvremenu još uvijek nisi uspio da smisliš ikakav komentar koji ima veze sa temom i brojevima iz primjera koji si ubacio na ovu temu?!

Mislim, zašto se javljaš na ekonomskim temama ako nisi u stanju da uporediš dva broja, da odgovoraš na pitanja koja ti se postavljaju u vezi primjera
koje sam postavljaš ili ako želiš da se igraš psihologa i gatara?!
Za te stvari ima daleko pogodnijih tema i podforuma od ovoga.
Ima čak i tema o mom psihološkom profilu, liku i djelu. Koristi pretragu.
Očigledno je da si na pogrešnom mjestu.
[ mr. ako @ 09.12.2014. 01:13 ] @
@Odin

Ne znam zasto se zaprzavas bez potrebe, ako ti se ne svidja ZeroHedge, eno imas linkove na CNBC i Bloomberg (pogledaj na Wiki ako ne znas ko je ko). Za njih se ne moze reci da su "tuce debila koje izmišlja budalastine za budaletine" - dok se za likove koji kazu "sta je 50 tona zlata, kome to treba?!" i "niko nece da se cima za zlato vrednosti 2milijarde", vec moze dati epiteti debili i budaletine. :)
Za zarade US komapnija ti je pojasnjeno, a tome mozes da dodas i cinjenicu da vrednost valute koja propadne ne vredi mnogo, makar je zaradjivao 2 milijarde/s, ipak da ne idemo u tom smeru, cisto je bilo ilustrativno. ;)
Linkovanje Nemaca je, kao i linkovanje kradje u Ukrajini, ili povlacenje 122t holandskog zlata, bilo iskljucivo u edukativne svrhe o kolicinama koje su bitne, nema mesta ostracenosti, ali ni lazima - osim ako ne mislis da CNBS i Bloomberg nesto kuju zaveru protiv tebe i slicnih vernika.



"Njemačka nije Sprdija, pa da takve priče o takvim "neuspjelim pokušajima" prolaze na tom nivou bajki i tom nivou debilizma."

http://www.bloomberg.com/news/...n-rebuff-to-euro-doubters.html



"Ispričaj to Švabama na nekom švapskom forumu i gledaj kako će od tebe za 6 minuta napraviti budaletinu godine."

Hihihihi, koji je ovo nivo zaludjenosti?! :D Ne znam odakle da pocnem da navodim logicke i ideoloske zatrovanisti. :D Niti krace recenice, niti obimnijeg materijala za psihoanalizu... "ispricaj svabama", "neki svapski forum" -> "budaletina godine".



"Prdili ste čitavo ljeto o Napoleonu, Staljinovim orguljama, rusko-kineskom rušenju petrodolara itd.
Kad se ispostavilo da se niko nije usrao staljinovih orgulja i da je umjesto dolara počela da trokira perilica rub(a)lja, onda ste čitavu jesen prdili": "The winter is comming", "Vidjećemo kad Putin zavrne ventil" i tako dalje u tom stilu.
Došla je zima i kad ste vidjeli da se niko nije smrzao, niti da koga interesuju te vaše zime i Putinovi ventili - počeli ste da prdite o nekakvom ruskom zlatu.
To će da vas drži do proljeća, pa kad se na proljeće objavi da su negdje netragom sprcali i ono zlata što su imali onda ćete da izmislite neku sledeću budalaštinu kojom ćete dalje budalesati čekajući da vam rusi naprave neki votkovod, sa specijalnim ogrankom ka ibarskoj magistrali.
"

Ovaj poslednji pasus... hmm... ne znam sta da kazem... niti znam ko smo to "mi", niti sta smo to radili... Ne znam zasto mene ubrajas u tu neku grupu, jer ne zastupam nikakvu insert.foreign.country.name.here-filiju, niti sam negde iznosio te tvrdnje. Dok za tebe tako nesto ne mozemo reci (pogledaj iznad to idealizovanje Nemacke, Nemaca i njihovih foruma). :D





[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 09.12.2014. u 02:49 GMT+1]
[ mr. ako @ 09.12.2014. 01:22 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Kazem ja:



Ili ovo, ili votkovod (C) OdinD., pa ko sta vise voli...

STO MARAK... tj. 50 milijardi, BRE! Znate li bre vi koji je to kes?



Jbt, nisam mislio da cu ovo ikad reci, ali pocinjem da te sazaljevam. Velik deo tvojih postova i nacin komunikacije od skora, i oni postovi od pre samo par meseci, ne mogu da se porede... kao da ih pisu razlicite osobe.

Drzao sam te kao jednog od najpametnijih i informisanijih ljudi na forumu, kao i jednog od 10ak takvih koje poznajem ili "poznajem" u ovom slucaju.

Nego, kad smo vec na tom nivou... jel to mara inhibira receptore? :D Amsterdam povukao 122t zlata iz US, bezveze su se cimali, to je sica. :) Nemci objavili da ce povuci 674t, pokusali 84t, dobili 37t, a samo 5t iz NY Fed-a. :) Niko od vas da im ponudi taj Simple Calc, da vide ljudi da se bespotrebno cimaju za sicu. Lepo me dusa boli koliko su neuki. Ne znaju da to "nije neki kes!". :)


P.S.
Ono sto me cudi je da ti malo furas, malo ne furas libertarijanske stavove.
Valjda po potrebi, radi konverzacije. :)

[ Odin D. @ 09.12.2014. 02:24 ] @
Citat:
mr. ako: Nego, kad smo vec na tom nivou... jel to mara inhibira receptore? :D Amsterdam povukao 122t zlata iz US, bezveze su se cimali, to je sica. :) Nemci objavili da ce povuci 674t, pokusali 84t, dobili 37t, a samo 5t iz NY Fed-a. :) Niko od vas da im ponudi taj Simple Calc, da vide ljudi da se bespotrebno cimaju za sicu. Lepo me dusa boli koliko su neuki. Ne znaju da to "nije neki kes!". :)

Dobro, dobro, smiri se, evo vjerujemo ti da je 55 tona zlata puuuuunoooooo para. U apsolutnom iznosu. Ili na primer u poređenju sa platom vašeg dragog predsjednika Tomislava, ili npr. u poređenju sa nosivošću tamića. Ogromne su to pare i za malu, ali ponosnu, Srbiju, zemlji na rubu propasti, 20 puta manju od Rusije po broju stanovnika 195 puta manju po površni, i koja toliko para sprca za par mjeseci na plate onih na sisi i za pokoji namješteni tender.

Međutim, možeš li da nam predočiš nekim plastičnim primjerom koliko je to para u nekim mjerama relativnim za procjenu narastanja moći u svijetu, npr. u odnosu na budžet nekih sila koje Rusija po tebi ugrožava tolikim količinama zlata? Koliko se npr. raketa (pošto se, jel'te, u ratu sukobljene strane ne gađaju zlatnim polugama u glavu nego obično raketama), aviona, tenkova, metaka, i ostalih stvari koje remete globalnu ravnotežu moći može nabaviti/napraviti za to zlato? Koliko te dvije milijarde dolara u zlatu po tri puta godišnje podignu standard i moć Rusije u odnosu na neke pretpostavljene ruske protivnike i moguće neprijatelje?

Evo, npr. budžet US za vojsku je 530 milijardi dolara. To je otprilike 13 727 tona zlata.
Ruski budžet za vojsku je istovremeno 70 milijardi dolara. To je otprilike 1 813 tona zlata.
Dakle, razlika u budžetu za vojsku je u startu 11 914 tona zlata u korist Amerikanaca.

I sad, Rusi (navodno) zgomilaju još 55 tona svaka četiri mjeseca.
To znači da na svaku tu rusku dodatnu tonu zlata, ameri imaju 217 tona od ranije, ne računajući nikakvo dodatno zgomilavanje bilo čega (iako američka privrede
generiše xxx puta više vrednosti od ruske).

I šta sad, ti ćeš ovdje nekom da slažeš priču da 217 nije 217 puta veće od 1, nego je mnogo manje, možda je čak 1 i veće od 217 - samo zato što su Holanđani odlučili da dovlače kući neko zlato, pa se zbog toga poremetila čitava matematika, pa se ne može više ni reći ni da su 2 i 2 u zbiru 4, nego neki drugi broj, koji mora biti takav da navedeni zbir ide u korist Rusima?!

I kakav je to uopšte debilan argument da se vrednost nečega određuje ili dokazuje time da li to Holanđani povlače iz nekog trezora ili ne?!?!?!
Tačno se zna koliko zlato vredi, možeš to pročitati u svakim novinama, i činjenica je da mu u poslednje vreme cijena opada bez obzira što ga Holanđani dovlače kući, kao što je i činjenica da mu je vrednost rasla kad ga Holanđani nisu dovlačili kući.

Ali dobro, recimo da se meni pokvario džepni kalulator te da sam negdje izgrešio u računu računajući u nuždi na džepni bilijar i da ništa od ovoga gore ne mora biti tako, ili da na kraju krajeva nije ni tačno.
Ajd' onda ti objasni nama slikovito koliko je to 55 tona zlata u nečemu što je relevantno za promjenu balansa moći u svijetu, pošto se svi - nadam se svi - valjda
slažemo da nema smisla da neprijatelja bombardujemo zlatnim ciglama. Dakle, koliko se za to zlato može kupiti nekih tih buzdovana ili bilo čega drugog šta ti smatraš
relevantnim oruđem ili oružjem koje dovodi do rebalansa sile?
[ mr. ako @ 09.12.2014. 04:21 ] @
Mrzi me da citiram sve te besmislice posebno, a pogotovo sto si naskrabao svasta, ne osvrcuci se mnogo na vec napisano.
Ali evo zbrzanih odgovora redom na ono sto si istresao:


–Nije to "puuuuunoooooo para", ali nije ni zanemariva kolicina zlata. Nebitno ko uzima tu kolicinu, bilo Rusi ili Ameri, Nemci ili Holandjani.

–Toma mi nije drag. Ne mrzi ga, ali ga uopste ne simpatisem.

–Rusija tim kolicinama ne ugrozava ostale velike sile, ali eto, konkretno toliko su kupili, a to nije malo - za slikovitu ilustraciju poredjenja imas navedene primere.

–Slazem se, ratovanje nije gadjanje sa zlatnim polugama vec raketama, to si dobro primetio... i posto se zlato ne koristi za gadjanje, sluzi za druge namene, recimo iz finansijske sfere... stabilnost valute ili npr. u slucaju da svetska valuta krahira, dobro dodje. Da zlato nije bitno, kako ti (u ovoj situaciji) zelis da ga predstavis, ni Amerikanci ga ne bi imali toliko, ali ne bi ni sprecavali Nemce da povuku svoje. A ne bi ni iz Ukrajine iznosili onu sicu.

–Pazi, nazalost, ti si opterecen Rusima i Amerima i ratovima imedju njih. Cilj mog posta nije bio to, jasno sam naveo nekoliko puta. Vi sto se ostraceni valjda ste i zaslepljeni... ali i haludzate Boga mi.

–Ne ide nikakav "zbir u korist Rusima", nego na stetu vama sto pustate metan. :D Pokusavate da predstavite 55t zlata kao nista, a citava jedna Ukrajina ima, pardon, je imala 42t u svojim rezervama! :D

–To sto Holandjani povlace 122t, isto ne sluzi za merenje i zbir, vec tebi za edukaciju i konstipaciju. :)

–I ovo u poslednjem pasusu, vec rekoh, nije zlato za gadjanje u ratu, to je samo kod vas ostrascenih kojima se na pomen Rusije i zlata u istoj recenici obavezno ishaludza rat, zli Putin i siljenje patke. Takve vizije su dokaz zatrovanosti. Zlato je radi finansijske stabilnosti, posebno u slucaju da svetska valuta krahira. I kao sto si naucio, to ne radi samo Rusija, vec i Nemacka i Holandija. Radili bi i ostali da mogu i imaju. A i Ukrajina, ako ne bi kupovala, bar bi cuvala svoje zlato... da joj nisu poslali demokratske-placenike. :D






Sta jos necemo videti ovde... Ivan korsiti Odinovu ogavnu retoriku, Odin citira i odgovara na tekst upucen Ivanu, valjda da ga "brani"... omg. Eno Odine imao si citav post upucen bas tebi, sa sve citiranim delovima i konkretnim odgovorima, ti se u'vatio bas onoga sto nije upuceno tebi... :D Jel to pokusavas da izgradis neki MPP? XD



[ Odin D. @ 09.12.2014. 06:34 ] @
Svo to besmisleno natucanje dodatno (ako je to uopšte moguće još dodatno obesmisliti) obesmišljava prosta činjenica da na stabilnost holandske privrede za dva reda veličine više utiče cvijeće nego zlato.

Citat:
ali ne bi ni sprecavali Nemce da povuku svoje

Forum bi ti bio zahvalan kad bi prestao ponavljati ovakve besmislice kao da su istina.

Citat:
Pokusavate da predstavite 55t zlata kao nista, a citava jedna Ukrajina ima, pardon, je imala 42t u svojim rezervama! :D

Kad je cijena nečega određena uniformno na nivou planete, apsolutno je nebitno koliko neki XY ima ili nema toga nečega.
Da li možeš da shvatiš da je cijena zlata trenutno 38.6 miliona dolara za tonu i da to što ga Ukrajina nema puno uopšte ne znači da vredi više od 38.6 miliona dolara za tonu
ili da 55 tona negdje na ovoj planeti vredi više od 2.1 milijarde dolara?

Sem toga, Kina, Švajcarska, Japan, Holandija, S. Arabija, Tajvan, UK, Austrija, Belgija, Singapur, Švedska, Južna Koreja, Australija, Kuvajt... sve redom imaju manje količine
zlata od Rusa, neke i drastično manje, pa ne vidim da su im nacionalne valute (ili one koje koriste) slabije i nestabilnije od ruske rublje, niti da Rusima generalno nešto bolje
ide nego navedenima.

Prema tome, sem možda u tvojoj glavi, ne vidim niučemu što si napisao neku vezu između nagomilanog ruskog zlata i besmislica sa kojima si ga "povezao".

Sem toga, gomilanje zlata u situaciji (krajnje nizak standard i privreda bazirana na izvozu sirovinama) je pokazatelj nesposobnosti ili nedostatka volje za napretkom.
Da je umjesto toga što na svakih 4 mjeseca skupi 55 tona zlata vijest bila da na svakih 4 mjeseca Rusija poveća broj strugova, viljuškara, kranova, kompjutera,
industrijskih traka itd... u vrednosti 2 milijarde dolara, onda bi to bila dobra vijest, jer bi značilo da nešto prave i rade, umjesto što gomilaju zlato u nekom podrumu.
Čim oni - u situaciji u kakvoj su - nemaju ili ne znaju šta drugo da urade sa dvije milijarde dolara osim da kupe zlata i zguraju u neki podrum da tamo leži ko zna dokad
i ko zna zašto (čekajući možda kao i ti pad neke svjetske valute) onda je jasno kako im ide.

Razvijene zemlje uzmu kubik pijeska i od njega naprave kubik čipova.
1 kubik standardnih pc Haswell čipova računam da vredi cirka 40-50 miliona dolara, dakle dobrano više nego kubik zlata.
To je pravo "zlato" koje interesuje zdravu privredu.
A to što rade Rusi - buši zemlju, vadi milione galona nafte, sijeci šumu... pa zamjeni za zlato koje će da stoji u podrumu "za nedaj bože"... već viđeno.
Svaki takvi "pozlaćeni" su - kad su bili najpuniji zlatom - bili razbucani od neke gomile primitivaca koja naleti jašući na nekim poludivljim konjićima.

Naravno, sve ovo pod uslovom da je priča o ruskoj kupovini zlata tačna. Nisam provjeravao, pa se ograđujem.
A i ako jeste tačna, pitanje je da li je to iz razloga iz koga rusosvrši pretpostavljaju ili iz sasvim nekih drugih razloga kao što su sankcije, srozavanje rublje,
nemogućnost izvoza zlata za ruske rudnike zbog sankcija itd...
[ Ivan Dimkovic @ 09.12.2014. 19:17 ] @
Citat:
mr.ako
P.S.
Ono sto me cudi je da ti malo furas, malo ne furas libertarijanske stavove.
Valjda po potrebi, radi konverzacije. :)


Fascinantno!

Mislim da ces daljim istrazivanjem ustanoviti da ljudi koji nisu botovi i ne idu negde da preuzmu ili podignu svoje misljenje odstupaju od knjiskih nivoa leve/desne opredeljenosti. Moji licni stavovi su negde libertarijanski, negde konzervativni, negde liberalni u zavisnosti od konkretnog pitanja. Ne nalazim nista cudno u tome iz prostog razloga sto ne idem da pitam nekoga da mi kaze kakav stav da imam kako bih se svrstao u neku proizvoljnu grupu "istomisljenika".

Ukratko: briga me da li je neki moj stav "levicarski", "desnicarski", "libertarijanski" ili mozda liliputanski.

Licno stavove delim na:

a) Racionalne i koji su potkrepljeni cinjenicama i logickim operaterima izmedju njih, ali sa nekim nivoom (>0) subjektivnosti zbog licnih politickih afiniteta. Razlog za to je za dosta svakodnevnih situacija i stavova neophodno "popuniti" praznine licnim iskustvom i afinitetima tj. nemoguce je da svako sve zna i ima pristup svim informacijama i nekom 100% pouzdanom meracu "istinitosti" istih.

b) Racionalne i koji su potkrepljeni cinjenicama i logickim operaterima izmedju njih i samo sa njima, dakle moguce ih je objasniti i potkrepiti cistim apelom na cinjenice i logiku, bez ikakvog mesanja subjektivnosti. Ovaj nivo rigora je standardan u prirodnim naukama ali je, prakticno, u medjuljudskim interakcijama redji, iz istih razloga kao i prosla grupa

c) Netacne stavove, bez obzira na politicku obojenost - stavove u cijem procesu potkrepljivanja postoji jedna ili vise gresaka ili u cinjenicama ili logici.

d) Besmislene stavove, koji cak nisu ni pogresni vec nemaju nikakvog smisla

Konstatacija da neka proizvoljna grupacija cesto koristi odredjeni stav, pa se time on uzima za "levicarski", "desnicarski" meni licno ne znaci nista. Ova podela gore je moja licna, ne mora nikome drugom nista znaciti ali meni isto tako ne znaci apsolutno nista sto neki stav neko smatra za "levicarski", "desnicarski" ili sta ti ja znam.

Citat:

Jbt, nisam mislio da cu ovo ikad reci, ali pocinjem da te sazaljevam. Velik deo tvojih postova i nacin komunikacije od skora, i oni postovi od pre samo par meseci, ne mogu da se porede... kao da ih pisu razlicite osobe.


Niti ti mene iskreno sazaljevas niti mislim da je nekoga na diskusionom forumu briga o licnim emocijama koje neki ucesnik gaji o drugom ucesniku. Niti se poznajemo niti smo u nekom srodstvu tako da mislim da nema razloga da izigravamo nekakvu bliskost i navodno sazaljevanje, molim te.

55 tona zlata je cifra koja je globalno nebitna, pretvorio ga ti u Eure/Rublje/Dolare ili odlucio da nastavis da sedis na njemu. Zlato drzave danas drze samo kao vid diverzifikacije svojih rezervi i nista vise od toga, a cak ni to ovde nije bitno posto se radi o sumi koja je globalno potpuno irelevantna. Kao sto Odin D. vec napisao jedan Samsung zaradi vise za kratko vreme pa je potpuno suludo uzimati takvu kolicinu za nesto sto bi trebalo globalno da znaci nesto. Vruc vazduh.

Dalje, ako cemo da se frljamo izrazima kako bi ispali pametni, marihuana ne "inhibira receptore". Zapravo sam izraz "inhibirati receptore" nema nikakvog smisla, tj. ne znaci nista. Ta izjava cak nije ni pogresna, vec nema smisla.

a) Neuronski receptori se ne "inhibisu" niti "pobudjuju". Receptori mogu biti aktivirani i deaktivirani a da li ce efekat aktivacije ili deaktivacije nekog receptora biti pobudjujuci ili inhibisuci po pre ili post sinapticki neuron zavisi od prirode receptora i neurotransmitera/neuromodulatora koji se vezuju za njih, a ne od samog aktiviranog ili neaktiviranog stanja (postoje receptori koji aktivacijom izazivaju pad membranskog potencijala kao i receptori koji deaktivacijom izazivaju pad membranskog potencijala nervne celije)

b) Kao drugo, marihuana tj. njen primarni psihoaktivni sastojak THC deluje na jednu klasu neuronskih receptora koji se zovu kanabinoidni receptori. Kanabinoidnih receptora ima 3 pod-vrste i najzastupljenija podvrsta u CNS-u je tzv CB1. Aktivacija CB1 receptora izaziva tranzijentno smanjenje inhibicije post-sinaptickog neurona (dakle, povecanje membranskog potencijala u okolini receptora!) i redukciju u oslobadjanju GABA neurotransmitera. GABA neurotransmiter aktivira GABAa/b receptore i njegova akcija je inhibitorna. Posledica aktivacije CB1 receptora THC-om je suzbijanje GABA oslobadjanja i, samim tim, ukupan efekat nije ihibitorni vec upravo obrnut.

Cak i ako bi smo ignorisali besmislenost izraza "inhibirati receptore" i pretpostavili da se sa tim izrazom zapravo misli na smanjenje membranskog potencijala (inhibiciju) neurona aktivnoscu koja ukljucuje aktivaciju odredjenog receptora odredjenim neurotransmiterom/neuromodulatorom, to onda vise nije besmisleno vec samo netacno zato sto se THC vezuje za CB1 receptore cija je ukupna akcija pobudjivanje a ne inhibicija post-sinapticke celije (zbog redukcije oslobadjanja GABA neurotransmitera).
[ mr. ako @ 10.12.2014. 00:23 ] @
@Odin

"Svo to besmisleno natucanje dodatno (ako je to uopšte moguće još dodatno obesmisliti) obesmišljava prosta činjenica da na stabilnost holandske privrede za dva reda veličine više utiče cvijeće nego zlato."

Javi im, ljudi se iscimase bezveze prenoseci tih tricavih 122t iz USA... Koji ce im kad imaju cvece.



"Forum bi ti bio zahvalan kad bi prestao ponavljati ovakve besmislice kao da su istina."

http://www.bloomberg.com/news/...n-rebuff-to-euro-doubters.html



Za proizvodnju si u pravu, ona je korisna za svaku ekonomijiu pa i rusku, ne sporim, ali nisam to ni pominjao, vec samo da su kupili zlato i da to nije mala kolicina. Bilo bi odlicno za njih kada bi proizvodili procesore i zaradjivali od toga kao Samsung sto zaradjuje od svog biznisa, ali eto, to nije slucaj. Ipak, nevezano za Samsung i proizvodnju cipova, oni su kupili odredjenu kolicinu zlata...



[ mr. ako @ 10.12.2014. 00:36 ] @

@Ivan

Takodje sam misljenja da stavove ne treba kalupiti i kvalifikovati po nomenklaturi, vec po sadrzaju... (Zato bilo koje pominjanje recimo Rusije u dobrom svetlu ne treba automatski karakterisati kao rusofiliju, niti pominjanje Amerike u losem svetlu kao amerofobiju). Uglavnom, razlog za ono sto sam napisao u PS-u, je zato sto sam stekao utisak da si ti vrlo cvrstog libertarijanskog opredeljenja, pa mi je upalo u oko sto povremeno odstupas od tih nacela, a posebno u poslednje vreme i po mom misljenju u zavisnosti od situacije - ipak, izvinjavam se za pogresne navode.
Protiv nepostojanja cvrste politicke opredeljenosti nemam apsolutno nista, jer ni sam ne trpim guranje u neke sablone ili striktne smernice, bilo da je u pitanu politicko, ekonomsko ili drustveno opredeljenje.


Sto se tice inhibiranja receptora, u pitanju je lapsus, htedoh reci inbibiranje neurona, no, vidim da to nije tacno - hvala na edukaciji i objasnjenju.
Namera je bila sitna provokacija (kao odgovor na tvoju u prethodnom postu), sa insinuacijom na Amsterdam i konzumaciju THC-a i smanjenu mozdanu aktivnost* (na koju mi je licio tvoj post sa digitronom). :) *Ipak, sad sam se setio da smo ranije na nekoj temi vec diskutovali o tome i da THC pojacava ucestalost opaljivanja neurona.

Ipak, sve si objasnio sto se tice trave, ali ne i zlata - taj deo si preskocio. :) Tvrdis da je "globalno potpuno irelevantna" kolicina zlata, ali za slicne kolicine, ili manje, se vrlo angazuju i Holandija i Nemacka, pa i Amerika. Ako su tebi i Odinu te kolicine zlata male, Nemackoj izgleda nisu. ;)





[ Odin D. @ 10.12.2014. 03:44 ] @
Citat:
Javi im, ljudi se iscimase bezveze prenoseci tih tricavih 122t iz USA...
....
Tvrdis da je "globalno potpuno irelevantna" kolicina zlata, ali za slicne kolicine, ili manje, se vrlo angazuju i Holandija i Nemacka, pa i Amerika.


Pa ti uzmi sutra npr. 50 evra i zaputi se pješke, sa rancem punim cigli na leđima, recimo do Niša ili Leskovca ili nekog drugog od tebe udaljenog grada, da tamo kupiš neki zlatni prstenčić.
Pa pošto si se toliko cimao to mora da će - kad dotegliš to zlato pješke kući - vrediti mnogo više od 50 evra.
Vrednost je u cimanju.

I još kad bi umjesto gotovih para nosio dvije kante benzina od po 25 litara, pa njih zamjenio za zlato - ihaaa! koliko bi tek onda taj prstenčić vredio...
[ mr. ako @ 10.12.2014. 04:08 ] @
Ma jok, nisi razumeo, nebitno odakle su vukli, vec da su dovukli kod sebe. I da to rade i Rusi i Nemci. Grebu svi da prebace zlato u svoj sef. Kupuju, vuku, cimaju se. Jedino si ih ti nadmudrio sve i savetujes da im je dovoljno da imaju cvece umesto zlata. :D



[ DaliborP @ 10.12.2014. 09:44 ] @
Na ovom tvom zadnjem linku pise da Nemci upravo rade suprotno od toga sta ti pricas - ostavljaju zlato u USA. Gde je onda to cimanje i grebanje?
[ Ivan Dimkovic @ 10.12.2014. 12:20 ] @
Citat:
mr.ako
Ipak, sve si objasnio sto se tice trave, ali ne i zlata - taj deo si preskocio. :) Tvrdis da je "globalno potpuno irelevantna" kolicina zlata, ali za slicne kolicine, ili manje, se vrlo angazuju i Holandija i Nemacka, pa i Amerika. Ako su tebi i Odinu te kolicine zlata male, Nemackoj izgleda nisu. ;)


Razlog zasto sam "objasnio" za travu je zato sto mi je fiziologija nervnog sistema hobi, pa mogu uz jako malo truda da objasnim gde gresis, posto se receptorima "bavim" svaki dan.

Nisam hteo da ulazim u detalje sa zlatom, zato sto mi treba vise vremena i mentalnog napora da odgovorim detaljno, a i sama tema je daleko laksa za filozofiranje kako god nekom odgovara, dok je pitanje receptora prirodna nauka i nema puno mesta za vruc vazduh.

Ali posto pominjes ponovo, hajde da vidimo to oko zlata.

Kao dokument si postavio ovaj link: http://www.bloomberg.com/news/...n-rebuff-to-euro-doubters.html

Ne znam, mozda citamo neki drugi clanak ili moja upotreba engleskog nije na nivou, ali koliko ja mogu da procitam, Nemci nista nisu "dovukli" vec su ostavili to svoje zlato gde je bilo - u USA i manji deo u UK.

Dakle, nista nije "odvuceno", "dovuceno" vec je ostalo tamo gde stoji vec decenijama.

A razlog zasto to zlato stoji tamo je, isto tako, daleko manje zanimljiv: to zlato je nagomilavano za vreme hladnog rata, kada je na teritoriji Nemacke postojala vrlo konkretna opasnost od unistenja. Prakticno svaki scenario sukoba izmedju NATO i varsavskog pakta bi ukljucivao katastrofalnu destrukciju Nemacke (jedan od planova: Seven Days to the River Rhine)

Sa ovim gore u vidu, sasvim je logicno da su Nemci diverzifikovali i same lokacije gde cuvaju svoje rezerve, za slucaj da, recimo, Stutgart, Minhen i Nirnberg budu zbrisani sa lica zemlje. U takvom slucaju bi dobro doslo imati koju tonu zlata u New York-u.

Dalje, zlato kao dragoceni metal ima atribute koji ga cine korisnim za diverzifikaciju drzavnih rezervi. Koje atribute? Vrednost zlata je u obrnutoj korelaciji sa rastom privrede tj. u krizama vrednost zlata ima tendenciju da raste. Obrnuta korelacija kao pozitivan atribut za diverzifikaciju investicije nije jedini zahtev za dugorocno drzanje kao sto su drzavne rezerve: instrument mora biti i dugorocno stabilan, u smislu da ne postoji rizik da sledece godine nestane ili postane bezvredan. Zlato ima oba atributa i zbog toga se koristi kao jedan od instrumenata rezervi. Takodje, zlato poseduje jos atributa koji ga cine dobrim za tu namenu: u slucaju kriza, nije problem konvertovati zlato za neku valutu posto u vremenu panike akteri na trzistu kupuju zlato.

To sto je zlato jako koristan instrument za drzavne je samo to - i nista vise.

I dalje je 55 tona zlata na globalnom nivou statisticka greska, pretvorio ti to zlato u neku konkretnu valutu (u kom slucaju dolazimo do Odinovog poredjenja sa Samsungom) ili ostavio ga u zlatu. Na planeti zemlji je iskopano 165000 tona zlata, i tih 55 tona predstavlja 0.03% zlata koje je iskopano do sada.

Iliti, kolicina da se u*eres u svakom smislu.

Jedini razlog zasto je 0.03% svetskog zlata uopste "vest" je nedostatak bilo kakvih smislenih argumenata od strane lokalnih rusofila, koje kognitivna disonanca sprecava da primete dve ocigledne cinjenice:

a) Da je ruska ekonomija de-facto jako zavisna od izvoza energenata (a samim tim i da je rast ruske ekonomije jednostavna posledica rasta cene nafte na svetskom trzistu 90-tih a ne miticnih super-sposobnosti trenutnog diktatora tamo), pa je visemesecni pad cene nafte dovoljan da Rublju posalje u nokaut

b) Da, iako je "stigla zima" nema nista od smrzavanja zapadne Evrope. Ne samo da nema smrzavanja, vec im ocigledno puca ona stvar i mogu da blokiraju izgradnju JT gasovoda. Samo, za razliku od Rusije, koja je kao narkoman zavisna od izvoza jednog tipa robe, drzave zapadno od njih imaju ekonomije koje su diverzifikovane i imaju jos nesto da ponude osim supstanci iskopanih iz zemlje
[ mr. ako @ 12.12.2014. 03:30 ] @
Mrzelo me juce da odgovaram i da se ponavljam... danas imam nesto vise volje za copy-paste onoga sto je vec ispisano ili dostupno u temi.




Citat:
DaliborP:
Na ovom tvom zadnjem linku pise da Nemci upravo rade suprotno od toga sta ti pricas - ostavljaju zlato u USA. Gde je onda to cimanje i grebanje?

Pise na ostalim linkovima. :D
A na tom poslednjem, ako zelis da vidis, a ne da pokusavas po svaku cenu da me nadjebes nekako, pise takodje da su prvo imali nameru da povuku, pa odustali.
Na ostalim pise (http://www.elitesecurity.org/p3515213), da su pokusali da povuku, pa nisu uspeli kolicinu koju su hteli, pa su "odlucili" da je dobro da ostave svoje zlato u US i da prvobitne namere nisu bitne jer su shvatili "Da je njihovo zlato u dobrim rukama" i da "Nema mesta nepoverenju" (iako su slali svoje timove da pogledaju to zlato uzivo i licno se uvere, a Ameri im nisu dali bas mnogo da gledaju). :)
Mrzi me da pisem i ponavljam svaki drugi post jedno te isto samo zato sto neko ne cita ili se pravi da ne cita ili cita samo ono sto mu odgovara. Uostalom, eto, cak da Nemci nisu ni imali nameru da povuku 674 tona i da nisu uspeli da dovuku 30ak tona i da nisu uspeli da nekako izvuku 5 tona iz NY Fed-a, da to uopste nisam napisao, niti da se ista od toga desilo, ti rec Nemci zameni sa recju Holandjani u onom mom postu na koji si dao komentar. Eto Holadjani se iscimali i dovukli. Neko se iscimao da iz Ukrajine "prenese" vecinu njihovih rezervi od tricavih 40ak tona.
Zali Boze ovih slova i tastature sto je istrosih bezveze.
Koliko je uopste besmisleno raspravljati da li se drzave cimaju za svoje zlato?! :D Ali sta ces, kad ponestane argumentacije, onda se diskusija obesmisljava do tog nivoa da moras objasnjavati da im je zlato bitno. Da je cak i 5 tona koje je dovuceno iz NY-a bitna kolicina... kamoli 50 tona KUPLJENO na trzistu.






Citat:
Ivan Dimkovic:
Razlog zasto sam "objasnio" za travu je zato sto mi je fiziologija nervnog sistema hobi, pa mogu uz jako malo truda da objasnim gde gresis, posto se receptorima "bavim" svaki dan.

Nisam hteo da ulazim u detalje sa zlatom, zato sto mi treba vise vremena i mentalnog napora da odgovorim detaljno, a i sama tema je daleko laksa za filozofiranje kako god nekom odgovara, dok je pitanje receptora prirodna nauka i nema puno mesta za vruc vazduh.
Ma u redu, tvoja stvar i tvoji razlozi zasto nisi hteo da ulazis u pricu sa zlatom, nego samo o tome picamo poslednjih par strana, pa sam smatrao da je korisno da te podsetim.
Kao sto rekoh, pominjanje inhibiranih neurona je bilo vise kao sala i mala provokacija, a odgovor na tvoju prvobitnu provokaciju, pa to smatram kao nesto apsolutno sporedno sto nije vredno detaljnog analiziranja u ovoj temi.


Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne znam, mozda citamo neki drugi clanak ili moja upotreba engleskog nije na nivou, ali koliko ja mogu da procitam, Nemci nista nisu "dovukli" vec su ostavili to svoje zlato gde je bilo - u USA i manji deo u UK.

Dakle, nista nije "odvuceno", "dovuceno" vec je ostalo tamo gde stoji vec decenijama.
Mozda citamo drugi clanak, ali sigurno nismo na istoj temi. :) Ili mozda ovo sto pisem, meni izlazi na srpskom, a tebi na kineskom. Neki bug postoji.
Taj clanak kaze da su hteli, ali odustali. A ostali clanci kazu detaljnije sta su Nemci uradili, objavili da ce povuci 674t, pokusali 84t, dobili 37t, a samo 5t iz NY Fed-a, a clanci kazu i sta su ostali uradili i koliko su povukli. Dakle, dovuceno je 37t, tj. nije ostalo tamo gde je decenijama. A dovuceno je i u Holandiju 122t. A i prevuceno je iz Ukrajine u Ameriku skoro 40t. Dakle ne stoji sve tamo gde je stojalo decenijama, ali najvazniji takeout iz ovoga je da se drzave angazuju oko svog zlata za vrlo uporedive kolicine sa onim koliko su Rusi kupili.


Citat:
Ivan Dimkovic:
I dalje je 55 tona zlata na globalnom nivou statisticka greska, pretvorio ti to zlato u neku konkretnu valutu (u kom slucaju dolazimo do Odinovog poredjenja sa Samsungom) ili ostavio ga u zlatu. Na planeti zemlji je iskopano 165000 tona zlata, i tih 55 tona predstavlja 0.03% zlata koje je iskopano do sada.

Iliti, kolicina da se u*eres u svakom smislu.
Ovaj tvoj pokusaj poredjenja 50t sa ukupnom kolicinom zlata koja je ikad iskopana je cist spin, takvo poredjenje je besmisleno. Opusteno mozes reci to za
Niti je svo zlato u polugama, niti u drzavnim rezervama, niti se koristi kao finansijski instrument, niti je svo to zlato uopste upotrebljivo na taj nacin. Osim ako ne mislis da ce da pretapaju mobilne telefone i maticne ploce i bave se modernim ispiranjem zlata. :D Da je kolicina 50t zlata tako nebitna, onda bi ono definitivno bilo jeftinije, bilo bi mnogo manje korisno da ga drzave uopste imaju u rezervama, ne bi se uopste ni angazovale toliko da premestaju tricavih 5t iz USA u Nemacku, jer je na svetu iskopano 165000t!

Uostalom, kao kada bi poredio zaradu Apple-a u odnosu na sav novac ikad istampan ili recimo zaradu Apple-a sa ukupnim americkim dugom... sta su tih par milijadri naspram silnih TRILIONA! Sto bi ti reko, "kolicina da se u*eres u svakom smislu".


Citat:
Ivan Dimkovic:
Jedini razlog zasto je 0.03% svetskog zlata uopste "vest" je nedostatak bilo kakvih smislenih argumenata od strane lokalnih rusofila, koje kognitivna disonanca sprecava da primete dve ocigledne cinjenice:

a) Da je ruska ekonomija de-facto jako zavisna od izvoza energenata (a samim tim i da je rast ruske ekonomije jednostavna posledica rasta cene nafte na svetskom trzistu 90-tih a ne miticnih super-sposobnosti trenutnog diktatora tamo), pa je visemesecni pad cene nafte dovoljan da Rublju posalje u nokaut

b) Da, iako je "stigla zima" nema nista od smrzavanja zapadne Evrope. Ne samo da nema smrzavanja, vec im ocigledno puca ona stvar i mogu da blokiraju izgradnju JT gasovoda. Samo, za razliku od Rusije, koja je kao narkoman zavisna od izvoza jednog tipa robe, drzave zapadno od njih imaju ekonomije koje su diverzifikovane i imaju jos nesto da ponude osim supstanci iskopanih iz zemlje
Rusiju, rublju, stigla zima, toplovod i ostale kafanske price zadrzi za sebe.




[Ovu poruku je menjao mr. ako dana 12.12.2014. u 04:41 GMT+1]
[ DaliborP @ 12.12.2014. 09:44 ] @
Citat:
mr. ako
Pise na ostalim linkovima. :D
A na tom poslednjem, ako zelis da vidis, a ne da pokusavas po svaku cenu da me nadjebes nekako, pise takodje da su prvo imali nameru da povuku, pa odustali.
Na ostalim pise (http://www.elitesecurity.org/p3515213), da su pokusali da povuku, pa nisu uspeli kolicinu koju su hteli, pa su "odlucili" da je dobro da ostave svoje zlato u US i da prvobitne namere nisu bitne jer su shvatili "Da je njihovo zlato u dobrim rukama" i da "Nema mesta nepoverenju" (iako su slali svoje timove da pogledaju to zlato uzivo i licno se uvere, a Ameri im nisu dali bas mnogo da gledaju). :)
Mrzi me da pisem i ponavljam svaki drugi post jedno te isto samo zato sto neko ne cita ili se pravi da ne cita ili cita samo ono sto mu odgovara. Uostalom, eto, cak da Nemci nisu ni imali nameru da povuku 674 tona i da nisu uspeli da dovuku 30ak tona i da nisu uspeli da nekako izvuku 5 tona iz NY Fed-a, da to uopste nisam napisao, niti da se ista od toga desilo, ti rec Nemci zameni sa recju Holandjani u onom mom postu na koji si dao komentar. Eto Holadjani se iscimali i dovukli. Neko se iscimao da iz Ukrajine "prenese" vecinu njihovih rezervi od tricavih 40ak tona.

Dobro sam ja procitao sta pise, a to sto pise je kontradiktorno sa onim sto ti pokusavas da kazes. Tj argument ti je na klimavim nogama, da je to tako vazno kao sto ti predstavljas, zar ne bi trebalo da ocekujemo da Nemci to ipak prenesu kod sebe? Ili kao cimali su se ali se nisu dovoljno cimali? Sta tacno to treba da znaci, da i nije toliko vazno onda? Jak argument, nema sta.

Uostalom to sa Nemcima i Holandjanima i Ukrajinom i celom tom pricom sa kojom si nastupio, sta je to ako nije nadjebavanje? Upao si u diskusiju da "ponizis" ostale sa vaznim argumentima o prenosu zlata, a koji se uopste ne doticu sa prvobitnim postom, koji je pokupljen sa nekom trecerazrednog bloga i predstavlja nekakvu "pobedu" Rusije kupovinom tog zlata. Dakle promasio si od pocetka, a sta sad pokusavas, nemam pojma.
Citat:
Koliko je uopste besmisleno raspravljati da li se drzave cimaju za svoje zlato?! :D Ali sta ces, kad ponestane argumentacije, onda se diskusija obesmisljava do tog nivoa da moras objasnjavati da im je zlato bitno. Da je cak i 5 tona koje je dovuceno iz NY-a bitna kolicina... kamoli 50 tona KUPLJENO na trzistu.

Da, tu i jeste razlika. To sto neko se "cima" za svoje zlato apsolutno nema veze sa onim sto je receno - a to je da se Rusija za 55 tona polako(ali bas polako) oslobadja dolara, odakle je i krenula prica.

Stvarno jeste besmisleno raspravljati na takav nacin. Hteo si da nadjebes ostale ali si promasio temu a sad se pravis pametan.
[ Ivan Dimkovic @ 12.12.2014. 12:00 ] @
@mr.ako,

Citat:
DaliborP
Stvarno jeste besmisleno raspravljati na takav nacin. Hteo si da nadjebes ostale ali si promasio temu a sad se pravis pametan.


Mislim da je apsolvirano da je 55 tona zlata go klinac globalno a verovatno ni tebi to ne bi bilo nista sporno da nisi linkovao blog nekog idiota u pokusaju nalazenja nekakvog pozitivnog spina u vezi sa Rusima i sad iz nekog razloga i po svaku cenu pokusavas da nekako ispadnes u pravu.

Uzgred, uredjene drzave se "cimaju" i oko jednog $/EUR/... (ako im, recimo, dugujes) a kamo li oko neke tone zlata, ali to i dalje ne bi promenilo cinjenicu da je taj $/EUR/... globalno irelevantna cifra. Mislim da argumentacija u tom smeru predstavlja slepu ulicu tj. od koje tone zlata nece napraviti koju hiljadu tona i, samim tim tesko moze biti indikator "oslobadjanja od dolara".
[ mr. ako @ 13.12.2014. 01:33 ] @
Citat:
DaliborP:
Dobro sam ja procitao sta pise, a to sto pise je kontradiktorno sa onim sto ti pokusavas da kazes. Tj argument ti je na klimavim nogama, da je to tako vazno kao sto ti predstavljas, zar ne bi trebalo da ocekujemo da Nemci to ipak prenesu kod sebe? Ili kao cimali su se ali se nisu dovoljno cimali? Sta tacno to treba da znaci, da i nije toliko vazno onda? Jak argument, nema sta.

Uostalom to sa Nemcima i Holandjanima i Ukrajinom i celom tom pricom sa kojom si nastupio, sta je to ako nije nadjebavanje? Upao si u diskusiju da "ponizis" ostale sa vaznim argumentima o prenosu zlata, a koji se uopste ne doticu sa prvobitnim postom, koji je pokupljen sa nekom trecerazrednog bloga i predstavlja nekakvu "pobedu" Rusije kupovinom tog zlata. Dakle promasio si od pocetka, a sta sad pokusavas, nemam pojma.

Da, tu i jeste razlika. To sto neko se "cima" za svoje zlato apsolutno nema veze sa onim sto je receno - a to je da se Rusija za 55 tona polako(ali bas polako) oslobadja dolara, odakle je i krenula prica.

Stvarno jeste besmisleno raspravljati na takav nacin. Hteo si da nadjebes ostale ali si promasio temu a sad se pravis pametan.
Ono sto sto pise nije kontradiktorno sa ciljem zbog kojeg je linkvano, jer je taj clanak linkovan kao ilustracija kolicine zlata koja je bitna. Iskljucivo iz tog razloga sam se ukljucio u temu u tom trenutku, jer su ovde pojedinci pokusali da predstave da su pomenute kolicine zlata nebitne - a taj clanak, izmedju ostalog, pokazuje da nisu. Kada na to dodas i ostale clanke koje sam linkovao, onda mozes da steknes bolju sliku o kolicinama i bitnosti zlata drzavama - jer su, takodje, pojedinci ovde pokusali da predsdtave pomenuto angazovanje drzva kao nebitno. To da li je Nemacka prevukla ili nije, zasto nije i koliko jeste, sam pojasnio u predjasnjim postovima, ali u krajnjem nije kljucno za ono sto pokazujem tim clankom.

Ti si se u jednom trenutku ubacio, necitajuci temu i formirajuci misljenje iskljucivo na osnovu jednog posta, valjda u zelji da me nadjebes iz nekog razloga ili sta vec. :) A da si pratio temu, video bi da je clanak pre svega linkovan u cilju ilustracije i/ili edukacije, kako kome je vec bilo potrebno - jer stavovi koji su iznoseni o toj kolicini zlata su bili vise nego neozbiljni. Kao sto rekoh, moje ukljucivanje nije imalo za cilj nikakvo ponizavanje ostalih, vec samo skretanje paznje da takve kolicine zlata nisu male, kakvim pojedini zele da ih predstave. Dalje, nekoliko puta sam se ogradio od tih country-filijskih oputzbi i nekavih "pobeda" ovih ili onih, i napomenuo da sam clanke linkovao iskljucivo radi edukacije i informisanja, a radi kvalitetnije diskusije bez ostrascenosti. Ipak, vec u sledecim postovima sam proglasen za rusofila, amerofoba i ljubitelja vodtke, samo zato sto sam naveo par informacija koje mozda pomalo vuku na rusku stranu. :D
E sad, ne bih rekao da sam promasio, vec da sam bio spot-on sa linkovima, i pokusao da dodam informacije koje, ocigledno, pojedinima nisu bile poznate. A sta ti sad pokusavas, e to ne znam.

Da li se cimaju ili ne cimaju, da li je to polako po tvojim merilima ili nije, potpuno je nebitno, jer je prvobitni razlog linkovanja bio upravo da tih 55 tona nije malo.
Vidim da qoutujes rec cimanje, ali tu rec i taj nacin komunikacije sam namerno poceo da upotrebljavam nakon sto je diskusija pala na takav nivo.
Kao sto rekoh, za razliku od tebe, moje ukljucivanje nije bilo u cilju nadjebavanja, vec skretanja paznje da takve kolicine zlata nisu beznacajne, kakvim pojedini zele da ih predstave. Nebitno cije je zlato. Bar meni.







@Ivan
Vidis, ja mislim da je apsolvirano da je 55t znacajna kolicina, a koja je pritom kupljena. Ali u svakom slucaju, cak i da samo lezi u NY Fed odajama, ta kolicina je znacajna, sto pokazuju i ostale drzave. Nego ti i pored linkovanih clanaka i ilustracija odbijas da prihvatis da se svetske sile angazuju za slicne, pa i manje kolicine zlata. Heck, pa mnoge drzave u svojim ukupnim rezervama imaju neuporedivo manje od 55t zlata.
Ne znam na koji blog kog idiota mislis, ali Bloomberg i CNBC, ne bih rekao da su u vlasnistvu idiota. ZeroHedge i Mining su vrlo respektabilni u svojim sferama, a to sto je predmet postova uglavnom ima izvore i prenete su vesti velikih medijskih kuca, pa ne bih rekao ni za njih da su idioti. Svejedno, namera mi nije nikakav spin u korist Rusima, vec debunk-ovanje vasih tvrdnji da je 55t zlata nistavna kolicina.


[ Odin D. @ 13.12.2014. 14:38 ] @
mr.ako

Pokušao sam više puta da ti skrenem pažnju da "veličina" ili "bitnost" nečega nisu apsolutne kategorije nego relativne, ali ne znam u čemu je problem da to dopre do tebe i da odgovoriš na to pitanje, nego nastavljaš neumorno jednu te istu priču.

Da li je 55 evra bitna ili nebitna suma besmisleno je tvrditi ako se ne referencira za neku namjenu.
Npr. to je vrlo bitna suma ako pričamo o kupovini sirovina za doručak, a prilično nebitna ako pričamo o kupovini stana.

Isto tako je i za 55 tona zlata: bitno je rudniku od koga si ga otkupio, banci koja ga je kupila i sl., ali je nebitno ako si ga kupio za osvajanje prevlasti u svijetu, podizanje standarda u državi od 140 miliona stanovnika, remećenju svjetskog balansa sila, kolonizaciju Marsa, osvajanje galaksije i sl.

Prema tome, diskusiji bi mnogo doprinjelo kada bi ti napisao za šta je 55tona bitno u svjetlu položaja Rusije u svijetu, umjesto da nabrajaš ko se sve cima za 55 tona.
Na ovoj planeti postoje milioni ljudi koji se cimaju za 100 dolara daleko više nego što se cima nekolicina holandskih ili švapskih bankara oko tih 55 tona zlata,
ali to uopšte ne znači da je 100 dolara neka relevantna suma za problematiku o kojoj mi pričamo na ovoj temi.
"Cimanje" nije nikakvo mjerilo, jer je i ono sasvim relativno: nisam čuo da je neki holandski ili švapski bankar hrabro položio život za to zlato, dok svakodnevno
čujem kako ljudi gube glave za par desetina ili stotina dolara.

Postoje i države koje se beskonačno više "cimaju" među sobom oko par metara zemlje ili par ostrva nego što su se ovi tvoji "cimali" oko tog zlata, pa to opet ne znači da ćeš zauzjašiti svijet ili da si postigao ko zna šta ako si se iscimao za nekih par stijena u moru.
Bivše SFRJ republike se 20 godina krvavo cimaju oko nekakvih zapuštenih, poluporopalih zgrada, suvlasništva u propalim preduzećima, para preostalih u nekim bankama i sl. stvari kompletno nebitnih za bilo kakav prosperitet na nivou države - pa se svejedno cimaju.
To što se cimaju ne znači da će onoj koja pobijedi u cimanju oko nekog konzulata u Džibutiju biti išta primjetno bolje.
[ mr. ako @ 13.12.2014. 20:43 ] @
Da li je neka suma bitna ili nebitna, takodje, moze se videti uporedjujuci tu sumu sa slicnim sumama sa slicnom namenom. Imas ilustovano nekoliko puta dosad.


Da li je 55 tona zlata dovoljno za svetsku dominaciju, ne znam, rekao bih da nije (slobodna procena :D ). Ali takve termine upotrebljavate jedino vi zaludjenici i zagrizenici jedne od dve opcije. :D "Ovi moji" ne postoje u ovom kontekstu, cim pre to shvatis, diskusija ce postati zdravija.

[ Odin D. @ 14.12.2014. 02:44 ] @
Citat:
mr. ako: Da li je neka suma bitna ili nebitna, takodje, moze se videti uporedjujuci tu sumu sa slicnim sumama sa slicnom namenom. Imas ilustovano nekoliko puta dosad.

Jedina "slična namena" o kojoj si ti pričao i pričaš je cimanje, i nijedna druga.
Znači, Rusi kupuju zlato da bi dominirali svijetom u cimanju.
Ok, to već ima smisla.
[ DaliborP @ 14.12.2014. 12:49 ] @
Citat:
mr. ako:
Ono sto sto pise nije kontradiktorno sa ciljem zbog kojeg je linkvano, jer je taj clanak linkovan kao ilustracija kolicine zlata koja je bitna. Iskljucivo iz tog razloga sam se ukljucio u temu u tom trenutku, jer su ovde pojedinci pokusali da predstave da su pomenute kolicine zlata nebitne - a taj clanak, izmedju ostalog, pokazuje da nisu.

Bitna za sta? To i jeste kontradiktorno, jer ti uporno pricas svoju pricu koja nema veze sa prvim postom vezanim za rusko zlato, a to je bilo o ruskom oslobadjanju dolara i nekakvoj dominaciji i vaznosti 55 tona zlata. I onda si ti upao kao expert da objasnis sta je bitno i kakve kolicine su bitne. I potpuno promasio temu, a sad se pravis lud. Odin ti je objasnio, i 1 gram je bitan u zavisnosti od konteksta o kom se prica.

Citat:

Ti si se u jednom trenutku ubacio, necitajuci temu i formirajuci misljenje iskljucivo na osnovu jednog posta, valjda u zelji da me nadjebes iz nekog razloga ili sta vec. :)

A kako ti znas da ja nisam citao temu, vidovit si? Procitao sam sve sto je napisano, pratio od pocetka i misljenje sam stekao na osnovu svih postova, inace ti ne bi ni ukazivao zasto to je tvoje uplitanje, tj nadjebavanje ostalih sa nekakvim linkovima promasaj.
[ mr. ako @ 15.12.2014. 02:57 ] @
Jeste Odine, cimanje, cimanje! Odlicna poenta, touche! :D
Ipak, imas cak i to pojasnjeno, tj. zasto sam upotrebio taj izraz, a uzrok tome, izmedju ostalog je i tvoj nacin pisanja i obracanja na ovoj temi. :)
Ali iz nekog razloga ti je slatko da se pravis blesav ili slep. :D Ili, mozda ponestalo argumenata. :)



@Dalibor
Citat:
Bitna za sta? To i jeste kontradiktorno, jer ti uporno pricas svoju pricu koja nema veze sa prvim postom vezanim za rusko zlato, a to je bilo o ruskom oslobadjanju dolara i nekakvoj dominaciji i vaznosti 55 tona zlata. I onda si ti upao kao expert da objasnis sta je bitno i kakve kolicine su bitne. I potpuno promasio temu, a sad se pravis lud. Odin ti je objasnio, i 1 gram je bitan u zavisnosti od konteksta o kom se prica.
Ajde da ti ponovim jos jednom, valjda i dalje imas problema sa pracenjem teme. Ta kolicina zlata nije dovoljna za svetsku dominaciju, ali nije za podsmevanje kako su ovde pojedinci pokusali da je predstave. Angazovanje neke drzave za takvu kolicinu nije beznacajno ni kada je u pitanju vracanje sopstvenog zlata pod svoju jurisdikciju, a kamoli kupovina i dodavanje na postojece drzavne rezerve. Da je tako nebitna kolicina kako je vi predstavljate, Nemacka ne bi vracala svoje zlato cak iz USA, vec bi dala tricavih par milijardi kao i Rusija i kupila sebi koliko joj fali za balans u domacim trezorima. :D OK, mozda je Odinu i tebi 55t zlata nista, ali eto Nemacka se na kraju zadovoljila sa 5 tona iz USA, a ni Holandija nije htela da se trosi kao vas dvojica sto bi. :)

Citat:
A kako ti znas da ja nisam citao temu, vidovit si? Procitao sam sve sto je napisano, pratio od pocetka i misljenje sam stekao na osnovu svih postova, inace ti ne bi ni ukazivao zasto to je tvoje uplitanje, tj nadjebavanje ostalih sa nekakvim linkovima promasaj.
Pa znam da nisi citao temu, jer da jesi, ne bi se ukljucio sa ovakvim postom:
"Na ovom tvom zadnjem linku pise da Nemci upravo rade suprotno od toga sta ti pricas - ostavljaju zlato u USA. Gde je onda to cimanje i grebanje?"
u kojem totalno zanemarujes sve sto je receno pre tog linka koji pominjes (a zanemarujes jer i ne znas sta se ranije pisalo), i u kojem zanemarujes sve ostale linkove koji su ostavljeni pre toga. A da si pratio, takodje, ne bi se uhvatio ni Nemaca i rekao da rade suprotno, jer ne rade suprotno zato sto su imali nameru da povuku 674 tone, ali su povukli daleko manje (ne kolicinu koju su prvobitno hteli). E sad, zasto zelis da se ponavljam, kad vec imas ispisano sve ovo, detaljnije - ne znam - samo skroluj gore i procitaj ostale poruke, ukratko, prati temu ako vec zelis da ucestvujes. :) Makar procitaj odgovore koje si vec dobio...



[ biciklista @ 01.01.2015. 17:54 ] @
Citat:
mr. ako: ...


Zamisli samo koliko ima zlata u svemiru, argumenti su ti skroz šuplji.

http://www.b92.net/info/vesti/...09&dd=10&nav_id=541062