[ bobans72 @ 22.11.2014. 00:34 ] @
Pozz...

Firebird baza mi se nalazi na mom računaru a aplikacija kreirana u delphi-ju na drugom računaru kada neko hoće da se poveže preko te moje aplikacije iz njegovog računara na toj bazi na mom računaru nije uvek moguće jer se desi da ta ip adresa koju sam ja postavio u aplikaciji ili komponenti u mom slučaju (Zeos komponenti-npr:Connection/Database/192.168.0.1:C:\Baza\Test.fdb) na koju će se povezivati drugi korisnik bude kod mene promenjena jer su mi dinamičke ip adrese. Kako može i na koji način da samim pokretanjem ove aplikacije korisnik automatski primi poruku ili informaciju možda u nekom edit-u o promeni moje ip adrese, da li to može iz koda?
Ili to može na drugi način a da nisu to dinamičke ip adrese.
[ savkic @ 22.11.2014. 02:07 ] @
> bude kod mene promenjena jer su mi dinamičke ip adrese. Kako može i na koji način da samim pokretanjem ove aplikacije korisnik automatski
> primi poruku ili informaciju možda u nekom edit-u o promeni moje ip adrese, da li to može iz koda?
> Ili to može na drugi način a da nisu to dinamičke ip adrese.

Da bi direktno dojavio, opet moraš znati IP adresu ili DNS naziv tog udaljenog računara, indirektno možeš npr. da pošalješ mejl sa novom adresom a na drugom računaru ga pročitaš (sve to može iz koda).
Možeš i koristiti neki od dinamičkih DNS servera, npr. registruješ [email protected] i onda se tako povezuješ. U ruteru ili već odgovarajućem DNS klijentu će biti podešeno da se promena IP adrese registruje kod DNS servera. Problem je naći pouzdan a besplatan dinamički DNS.
[ bobans72 @ 23.11.2014. 15:02 ] @
Ovaj prvi način je malo komplikovan i ja sam razmišljao o tome ali drugi korisnik bih izgubio volju za povezivanjem.
Ne znam da li bih moglo pošto koristim zeos komponente i ZIBEventAlerter komponentu koja se nalazi u aplikaciji na drugom računaru sa koga se treba povezati pa da se na osnovu te komponente primi informacija o promeni (IP Adrese) ,a takodje se nalazi i aplikacija u računaru gde je i baza na koju se treba korisnik povezati pa na taj način ako se može nekako pristupiti, pokušavao sam nešto na taj način ali to nisam uspeo da odradim. Ako postoji neka ideja na ovaj način biće mi dobrodošla.

A što se tiče drugog načina takodje sam i to pokušao da kreiram dinamički DNS na (dyndns.com) ali nije free nego 14 trial. Pa sam napravio na www.dynu.com zatim sam pokušao i u ruteru da podesim u Advanced/DDNS ali nemam da odaberem ovog servis provajdera (www.dynu.com) u opciji samo ima opcija (TZO, dyndns.org, other) možda sam na pogrešnom mestu to hteo podesiti. Ako može neka pomoć oko ovog podešavanja, ili mi ostaje samo mogućnost da zatražim (Statičku IP Adresu) od mog servis provajdera koju su mi rekli da se ona dodatno naplaćuje na mesečnom računu.
[ Milan Milosevic @ 23.11.2014. 16:23 ] @
Za servere ako se ozbiljno time bavis uvek uzima staticka IP adresa, zato je i ona skuplja jer se uglavnom za to i koristi.
[ savkic @ 23.11.2014. 19:54 ] @
> Ovaj prvi način je malo komplikovan i ja sam razmišljao o tome ali drugi korisnik bih izgubio volju za povezivanjem.

Misliš preko mejla? Zapravo to ti je najlakši i ništa ne košta, napraviš neki gmail nalog i tu razmenjuješ podatke, Indy ima smtp i pop komponente za slanje i prijem mejla i to sve možeš automatizovati. Ako nisi ranije radio sa time, verovatno će ti trebati nekoliko dana, ako jesi par sati.

> Ne znam da li bih moglo pošto koristim zeos komponente i ZIBEventAlerter komponentu koja se nalazi u aplikaciji na drugom računaru sa koga
> se treba povezati pa da se na osnovu te komponente primi informacija o promeni (IP Adrese) ,a takodje se nalazi i aplikacija u računaru gde je i baza na koju
> se treba korisnik povezati pa na taj način ako se može nekako pristupiti, pokušavao sam nešto na taj način ali to nisam uspeo da odradim. Ako postoji
> neka ideja na ovaj način biće mi dobrodošla.

IBEvents se može koristiti samo ako si već povezan na bazu, a tebi je problem što ne znaš promenjenu IP adresu.

> A što se tiče drugog načina takodje sam i to pokušao da kreiram dinamički DNS na (dyndns.com) ali nije free nego 14 trial. Pa sam
> napravio na www.dynu.com zatim sam pokušao i u ruteru da podesim u Advanced/DDNS ali nemam da odaberem ovog servis provajdera (www.dynu.com) u
> opciji samo ima opcija (TZO, dyndns.org, other) možda sam na pogrešnom mestu to hteo podesiti. Ako može neka pomoć oko ovog podešavanja,

Ja imam dyndns (komercijalan) tako da druge besplatne nisam trazio godinama, sigurno se još mogu naći besplatni koji imaju isti updejt protokol kao i ti koje ruter podržava, ili možeš instalirati na računaru updejt client. Koliko će ti trebati vremna da nađeš neki, ne znam, možda i par dana a možda i par sati.

> ili mi ostaje samo mogućnost da zatražim (Statičku IP Adresu) od mog servis provajdera koju su mi rekli da se ona dodatno naplaćuje na mesečnom računu.

Pa sad, to ti je sigurno najbrže, nemaš šta da kodiraš i isprobavaš, sam moraš sračunati šta ti se više isplati (plaćati svakog meseca više, ili utrošiti više vremena na podešavanje).
[ komplikator @ 28.11.2014. 07:26 ] @
Ako od svega imaš zaradu i financijski je opravdano uzmeš windows VM hosting i na njega si instaliraš sve što želiš (FB server i sl.) i rješio si problem sa mjesečnim i godišnjim članarinama, padom (DSL) linka, resetom ili smrzavanjem plastičnih DSL (all in one) routera i sl.

Zapravo nisam ni shvatio radi li se o WAN-LAN konekcijama ili konekcijama unutar LAN-a?
Ako su unutar LAN-a. onda pristupaj po netbios imenu i sve 5.