[ krisskross @ 27.11.2014. 10:13 ] @
Pozdrav,

Žena i ja skupljamo papire da se prijavimo za PR vizu. Interesuju me iskustva onih koji žive ili su posetili ove gradove. Mi bismo otišli u Brizbejn .... čisto zbog klime tj stabilnog, toplog i sunčanog vremena.

Ono što nas interesuje je:
1. kakav je grad za porodičan život,
2. gradska kultura,
3. gradski prevoz,
4. školstvo,
5. kakvo je IT tržiste rada,
6. šta/što vam se svidja?
7. šta/što vam se ne svidja?


[ noskich @ 29.11.2014. 02:02 ] @
Prvo, izgovara se Brizben bez j.
Moje licno miseljenje je da je Brizben najbolja opcija od ova tri grada. Najmanji je, ali se najbrze i razvija. Cene nekretnina su najnize.
1. Odlican - imas da biras od zivota pored reke koja je centralni deo grada pa preko predgradja u siroj okolini grada pa do daljih predgradja od kojih su neka pored plaza i na ostrvima, a nisu skupa za iznajmiti.
2. Ne jaka kao Melburn koji je prestonica kulture, ali opet ima dosta toga, muzeja, bioskopa, izlozbi, univerziteta... ne znam sta te tacno zanima.
3. Dobar, ali skup. Voz (nadzemni metro) za dalje distance, dosta autobusa i brodica na reci za krace.
4. Odlicno - ima dva jaka univerziteta, a pored njih i nekoliko osrednjih.
5. Za IT Sidnej je centar, tako da u Brizbenu ima manje posla, i manje je placeno, ali moze da se nadje solidan posao, samo treba vise truda i srece.
6. Najbolja (najtoplija) klima od sva tri grada, blize si ostatku sveta, dva velika aerodroma u blizini, Gold Coast turisticka Meka ti je tu isto (kao Beograd - Pancevo), razudjen je grad, manje ima ljudi/buke/saobracaja nego u ostala dva, dosta zelenih povrsina... U blizini imas dosta lepe prirode za obici.
7. Mozda mozes reci da nema nista narocito specificno, Brizben nije mesto u koje se dolazi da se obidje kako se to radi u Parizu ili Londonu jer nema nikakvih znamenitosti, to je mesto da se zivi, bas to sto si pitao za miran porodican zivot, takav je.
[ krisskross @ 30.11.2014. 17:05 ] @
Noskich hvala na odgovoru!

Jel imas da podelis neku mudrost sto se tice Sidneja?
[ noskich @ 01.12.2014. 13:59 ] @
Sve zavisi sta te interesuje. Sidnej ukratko - najvece plate, centar IT-ja i finansija, ali i ludacki skupe nekretnine. Grad predgradja, centar je mini, prepesaci se za 15-ak minuta, ostalo su sve predgradja, manja ili veca. Jako rasplinut grad zato se i dosta putuje do posla u proseku. Imas preko 40 plaza, ali ako kao ostala sirotinja zivis sat vremena od vode i vise onda ce ti biti malo teze to koristiti. Jasna gentrifikacija, ne-anglo sirotinja je na zapadu, anglo sirotinja na jugu, a imucni su na severu i istoku blize okeanu. Uglavnom tako uz izuzetke. Svako predgradje ima dominantnu grupu, ali je ipak sve miks.