[ ludidzora28 @ 12.12.2014. 23:54 ] @
E ovako, imam telefon kojem je fabricki punjac 5V 1.5A. Uz telefon nisam dobio original punjac nego original navodno od Samsunga 5V 2A. Posto je u pitanju jaca baterija, 2600 mAh i imam originalni HTC punjac od 1A zanima me sa kojim je bolje puniti. Ovim Samsung-ovim od 2A za koi nisam 100% siguran da je original ili da punim sa HTC-ovim od 1A? Covek od koga sam uzeo tel, inace serviser mobilnih kaze da nepunim nikako slabijim od 2A ili preko USB-a jer ce baterija oslabiti jer je velikog kapaciteta i treba jos veca struja punjenja. Zanima me koliko ima istine u ovome i cime puniti dok ne nabavim originalni punjac?


[Ovu poruku je menjao ludidzora28 dana 14.12.2014. u 09:37 GMT+1]
[ espresso @ 13.12.2014. 11:35 ] @
Ako telefon ima usb priključak, to znači da se može puniti i sa 0,5 A koliki je i limit usb 2.0.
Baterija neće oslabiti ako se punim manjom strujom, taj ne zna šta priča. A svašta sam čuo od "servisera". Neki jesu serviseri a neki se samo tako zovu.
[ pctel @ 13.12.2014. 12:17 ] @
Pretpostavljam da je u pitanju Lion baterija kojoj odgovara sto sporije punjenje, sto sporije praznjenje, ne punjenje preko 70% i ne praznjenje ispod 30%, ne ostavljanje na toplom mestu. Uz takvu upotrebu baterija sluzi oko 8x duze nego uz brz punjac, intenzivnu upotrebu, punjenje do maksimuma, praznjenje do minimuma i dozvoljavanje da se cesto pregreva. To otprilike znaci da radni vek baterije moze da bude 8 godina ako radis sve kako sam opisao. To naravno ne znaci da treba da budes rob baterije, pa kad putujes negde napuni do 100% i trosi dok ne nadjes gde da napunis, ali ako si u kuci i svejedno ti je, onda bolje koriati onako kako sam napisao.
Naravno, proveri tehnologiju baterije, za drugu vrstu moze biti potpuno suprotno.
[ ludidzora28 @ 13.12.2014. 13:12 ] @
Baterija u telefonu je Li-Po 2600 mAh. Ja bi radije koristio ovaj HTC punjac od 1A nego Samsung-ov od 2A za koji niosam 100% siguran da je original. Brzina mi nije bitna, puni se on dovoljno brzo i sa ovim sto je 1A, a i uglavnom ga punim preko noci tako da se puni do 100%. Svaki teelfon sa muvek punio tako, napuni se on 100% i jos stoji ostatak noci do ujutru na punjacu, ne smeta mu nista je tel sam iskljucuje punjnje baterije...

Dakle, kolio sam ja zakljucio, posto ovi nvi telefoni imaju baterije 2500-3000 mAh i vise, proizvodjaci daju uz njih i jace punjace da bi vreme punjenja ostalo isto kao i sa starim baterijama? Ali opet je ta brzina/jacina punjenja bezbedna po bateriju, valjda znaju sta rade... I ono najbitnije, bateriji nece faliti nista ako se puni sa 33% slabijim punjacem, s' obzirom da sad znate da je u pitanju Li-Po baterija... Ili mozda postoji sansa da strada punjac posto je 1A a telefon "trazi" 1.5A?

Jos nesto, posto ste verovatno serviseri, mozda neko moze i da nabavi ili ima pomenuti punjac, dakle 5V 1.5A, model P900, ako neko ima neka javi u PM, ipak bi najvise voleo da imam ono sto ide uz telefon...
[ pctel @ 13.12.2014. 14:10 ] @
Procitaj ovde, imas sve detaljno, sa tabelama i grafikonima:
batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries
[ bachi @ 13.12.2014. 14:12 ] @
Ne znam, kada punim telefon preko usba i napuni se 100%, mnogo mi kraće traje baterija taj dan, nego kada punim sa originalnim punjačem, isto do 100%.
[ Matarese @ 13.12.2014. 22:51 ] @
Meni LiIon baterija na E72 radi već četiri ipo godine - četiri dana.
Punim je svaki put kada se isprazni do kraja i uglavnom stoji na punjaču
celu noć (tako mi najviše odgovara, a baterija se ne buni).
Nekada se desi da je punim a da nije "na izdahu" ali to veoma retko. Još
uvek koristim originačni punjač - onaj tanki, za koji su mi rekli da je
"brzi". Napuni je za oko dva sata.
[ ludidzora28 @ 14.12.2014. 08:35 ] @
I ja punim tako, uvek cekam da dodje do 15% kad i trazi da se stavi na punjac. Naravno ima izuzetaka kad punim samo po 20-30-40% baterije ali retko...

Meni je ovde najbitnije da punjenjem punjeacem od 1A necu osteti bateriju jer je fabricki punjac 1.5A i isto tako da nece biti posledica po punjac posto telfonu treba 1.5A a on je 1A...