[ ksrele @ 24.12.2014. 07:29 ] @
Kupio sam SSD disk, ubacio ga umesto HDD-a, a HDD sam ubacio u Caddy (fiokicu koja je dimenzije kao DVD sa rupom za HDD) i ubacio ga u laptop umesto optickog uredjaja (DVD).

Sada imam problem da mi se HDD posle samo par sekundi nakon koriscenja ugasi (spindown-uje), pa kada mu pristupam mora da se spinupuje ponovo. Bukvalno se ponasa kao DVD :)

Ima li neka opcija da se ovo resi?

Laptop je Acer 5750G.

Koristim neki "odkljucani" BIOS, znaci dostupne su mi sve opcije podesavanja ali nista nisam podesavao, sve je na default. Kada odem na podesavanje sa SATA kontroler mogu da podesavam svaki SATA kanal (ili kako se to kaze) posebno i za svaki imam opciju "spinup" i ona je na svakom (po defaultu) podesena na "enabled". Sta ce se desiti ako ovo podesim na "disabled"? Da li mogu nesto da pokvarim ako promenim ovu vrednost?

U pitanju je Windows 7 Ultimate SP1.
[ ksrele @ 24.12.2014. 07:33 ] @
E da, zaboravih da napisem da sam u Power Options -> Power Plan podesio da mi se harddisk nikad ne gasi.
[ ksrele @ 25.12.2014. 16:55 ] @
Ne zna niko kako ovo da se rasi?
Citao sam na nekim stranim sajtovma da postoje neki programcici koji iskljuce power management za odredjeni disk ali pitam se da li je to OK raditi?

Razmisljao sam isto da se to nikad ranije nije desavalo kada je taj HDD bio na primarnom mestu u laptopu (na mestu gde stoji disk, tj SATA1) a sada kada sam ga prebacio na mesto gde je stojao DVD uredjaj tacno se ponasa kao i DVD :). Posle nekog kraceg vremena uspori svoje okretanje i onda kada je zelim da mu pristupim onda mu treba dobrih 1-2 sekunde da se zavrti pa da mi ocita trazene podatke.

Takodje sam nasao na netu informaciju da zeleni WD diskovi imaju ugradjenu tu opciju spindown-ovanja i da se to ne moze zaobici, ali moj disk je plavi WD, mislim da kod njega nema te opcije...

Nista, ja cu skinuti program koji moze da iskljuci power management za disk i tako cu resititi problem, ja ne znam sta drugo.

[ iculibrk @ 25.12.2014. 18:19 ] @
Probaj da nabavis jumper i njime ukljucis RPS enabled. Pogledaj sliku:

[ ksrele @ 25.12.2014. 19:03 ] @
E super, hvala na pomoci. Da imam te pinove na disku a i imam brdo starih jumpera, probacu veceras to da odradim.
[ ksrele @ 02.01.2015. 23:38 ] @
Probao sam foru sa jumperom ali to ne pomaze.
Doduse, nesto se ipak desilo a to je da ja ne cujem vise kada disk ubrzava (spin-up), ne znam zasto ali prosto nekako je disk postao mnogo tisi nego pre (a ista mu je brzina kopiranja ostala kao i pre). Pre sam mogao da cujem kada disk pocne da ubrzava i onda posle sam cuo "click" kada glava krene da skakuce.

Ono sto je problem jeste da ja i dalje imam problem sa pristupom disku. Najbolji primer je kada slusam muziku iz Winamp-a. Mp3 pesme su mi na "problematicnom" mehanickom disku a Winamp je izgleda tako podesen da dobar deo pesme odmah ubaferuje prilikom ucitavanja. E sada, kada on sam prelazi na sledecu pesmu ili kada ja hocu sam da predjem na drugu pesmu odna se ceo Winamp smrzne na 1-2 sekunde a HDD lampica konstantno svetli. Onda ucita pesmu i sve radi kako treba do sledece pesme.

Stvarno mi nije jasno zasto se ovo desava...
Da li je moguce da to ima veze sa tim stim sto je HDD spojen na mesto gde je pre bio DVD?

Naravno, ovaj isti disk je radio sasvim normalno kada je on bio jedini HDD u laptopu (na primarnom mestu) a DVD je takodje bio na svom mestu.
[ iculibrk @ 03.01.2015. 10:52 ] @
A kako taj hdd vidi bios?
Ako si sve uradio kao na ovom klipu

windows bi trebalo da vidi taj hdd i bez jmper-a i hdd bi ukoliko je ispravan trebao da radi sasvim normalno.
[ ksrele @ 03.01.2015. 11:25 ] @
Odgledao sam ceo snimak ocekujuci da ce na kraju da udje u BIOS i nesto podesi, ali je sve bilo samo hardverski i upravo kako sam i ja uradio. Nema tu mnogo matematike. Izvadis stari disk (zvacu ga HDD), umesto njega ubacis SSD, izvadis DVD, ubacis HDD u Caddy, ubacis Caddy nazad u laptop ukljucis laptop i to je to.

Sto se tice BIOS-a, rekao sam da ja vise nemam default fabricki BIOS ali imam bas tu istu verziju (poslednju) samo su u njoj sve opcije otkljucane koje su inace fabricki skrivene. Ono sto me zbunjuje jeste da u BIOS-u (u boot opcijama) ne mogu da izaberem drugi disk. Od opcija imam samo HDD i Optical drive.

ALI

Kada se laptop ukljuci, pre ucitavanja OS-a vidi se listing uredjaja i OBA diska (i SSD i HDD) su prisutna.
[ iculibrk @ 03.01.2015. 21:21 ] @
Poslednji bios za tvoj laptop je verzija 1.21. Po meni jedino jos mozes probati da uradis update bios-a, ukoliko si siguran da je taj hdd skroz ispravan. Kao sto si video na snimku, nije potrebno raditi nikakva podesavanja u bios-u, samo sto kazes raspakuj, spakuj skini i montiraj masku, prikljuci i radi.
Da li kada ides na F12 (boot meni) pri ukljucivanju racunara imaju ponudjeni i ssd i hdd?
[ gilopile @ 03.01.2015. 22:03 ] @
Jedno bitno pitanje: Da li se taj HDD u kucisu gasi nakon odredjenog vremena i kada si u BIOS-u? Ako se gasi, mrka kapa. Ako ga gasi OS, onda ima nade. Ajd za pocetak, napisi tacno veme gasenja. Uposli ga sa winamp-om da se ukljuci, zatim ugasi winamp i stopaj vreme kada ce se zagasiti i napisi ovde.
[ ksrele @ 04.01.2015. 12:57 ] @
Ovako, situacija je sledeca:
Pre svega, zaboravio sam navesti podatke o "problematicnom" disku:

Code:

WDC WD7500BPVT-22HXZT3 ATA Device

Manufacturer                Western Digital
Hard Disk Family            Scorpio Blue
Form Factor                 2.5"
Formatted Capacity          750 GB
Physical Dimensions         100.2 x 69.85 x 9.5 mm
Max. Weight                 150 g
Average Rotational Latency  5.5 ms
Rotational Speed            5400 RPM
Max. Internal Data Rate     1104 Mbit/s
Average Seek                12 ms
Track-To-Track Seek         2 ms
Interface                   SATA-II
Buffer-to-Host Data Rate    300 MB/s
Buffer Size                 8 MB
Spin-Up Time                4 sec


Disk je radio sasvim normalno (barem ja nisam primecivao ova "gasenja") ranije, dok je bio jedini HDD u laptopu.

Sada se ugasi za 15 sekundi posle poslednjeg pristupa. Merio sam stopericom, ne pricam napamet.

U BIOS-u ne mogu da otkrijem da li se gasi jer ne mogu da ga cujem od ventilatora koji radi u punoj brzini a i izgleda da je sam ventilator malo otisao pa krcka i pravi buku i nema sanse da cujem HDD da li se vrti ili ne.

Evo i slika iz mog BIOS-a.



Dakle, kao sto se vidi, u podesavanju BIOS-a nigde ne vidim HDD ali kada iskljucim quick i quiet boot onda tamo u listingu (pre bootovanja Windows-a) na kratko vidim da izlista oba diska, nazalost to nit stignem da uslikam nit stignem da stisnem pauzu na tom mestu... bukvalno preleti ali nekako uspem da vidim da ispise dva diska da je nasao.

Na poslednjoj slici se vidi da imam opciju da izaberem Acpi4.0 ali ja ne znam zasto to nije po defaultu izabrano a ne znam sta je razlika izmedju Acpi3.0 i Acpi4.0 (sad cu da pogledam na Googletu).
[ ksrele @ 04.01.2015. 12:59 ] @
Hteo sam da izmenim poruku pa sam nekako uspeo da napravim dve jednu za drugom. Molim moderatore da obrisu ovu jer ja ne vidim opciju da je sam obrisem...

Ovako, situacija je sledeca:
Pre svega, zaboravio sam navesti podatke o "problematicnom" disku:

Code:

WDC WD7500BPVT-22HXZT3 ATA Device
Manufacturer                Western Digital
Hard Disk Family            Scorpio Blue
Form Factor                 2.5"
Formatted Capacity          750 GB
Physical Dimensions         100.2 x 69.85 x 9.5 mm
Max. Weight                 150 g
Average Rotational Latency  5.5 ms
Rotational Speed            5400 RPM
Max. Internal Data Rate     1104 Mbit/s
Average Seek                12 ms
Track-To-Track Seek         2 ms
Interface                   SATA-II
Buffer-to-Host Data Rate    300 MB/s
Buffer Size                 8 MB
Spin-Up Time                4 sec


Disk je radio sasvim normalno (barem ja nisam primecivao ova "gasenja") ranije, dok je bio jedini HDD u laptopu.

Sada se ugasi za 15 sekundi posle poslednjeg pristupa. Merio sam stopeticom, ne pricam napamet.

U BIOS-u ne mogu da otkrijem da li se gasi jer ne mogu da ga cujem od ventilatora koji radi u punoj brzini a i izgleda da je sam ventilator malo otisao pa krcka i pravi buku i nema sanse da cujem HDD da li se vrti ili ne.

Evo i slika iz mog BIOS-a.





[ ksrele @ 04.01.2015. 13:49 ] @
Resio sam problem.
Skinuo sam program "hdparm" pa sam pomocu njega za taj HDD podesio neku vrednost na 255 (ne znam sta mu dodje ta vrednost) i sad se vise ne zaustavlja posle 15 sekundi. A posto to vazi samo za trenutnu Windows sesiju, podesio sam odma i da se prilikom podizanja Windowsa pokrecece taj batch file sa tom komandom za drugi disk.?

Sad za sad je sve OK, ali da je ovo OK resenje ili ima neko bolje - pravilnije?
[ ksrele @ 04.01.2015. 16:07 ] @
Pronasao sam sta znace oni brojevi, odnosno APM vrednosti, mozda nekom budu od koristi.
Svi potrebni podaci se nalaze na ovom sajtu: http://www.freeminded.org/inde...r-down-drives-when-not-in-use/
[ gilopile @ 04.01.2015. 16:17 ] @
Fino, nego, nisam bas najbolje skontao, da li se tebi taj HDD gasi i kad je u BIOS-u, tj. samo prikacen na napon ili mu na osnovu firmware-a OS `kroji sudbinu`. Ipak mislim da ima veze gde je prikljucen, u tvom slucaju umesto DVD, pa je moguce da sam BIOS upravlja, tj. salje podatke OS-u za spindown. U svakom slucaju, bitno je da si resio problem.

Pozz
[ ksrele @ 04.01.2015. 17:26 ] @
Pa ne znam druze to ni ja...
Mislim da on konstantno dobija napon na ulaznom naponskom konektoru (bilo bi nevidjeno glupo da sama maticna ploca regulise napon koji dolazi do SATA uredjaja), ali da sama elektronika u disku (vodjena nekim softverom) odlucuje kada ce "upotrebljavati" taj napon a kada nece...
Ja nemam nacina da testiram da li se disk ugasi u BIOS-u. Ako neko ima ideju kako to da probam meni nije problem da se igram. Kazem da sluhom nema sanse jer ventilator ludi kada je u BIOS-u, ne znam zasto ali tada je na maksimumu. Od njega nema sanse ista da cujem.
Ono sto ja znam da Windows7 radi jeste da stalno proverava nesto na glavnom disku (ako disk nije SSD). To znam zato sto imam jos jedan laptop (Dell) kog koga se HDD malo glasnije cuje (ne znam zasto) i onda svaku sekundu cujes "click" pa opet "click" i tako SVAKE J. sekunde cujes "click". Mene je to izludjivalo pa sam istrazivao o cemu se radi. Prvo sto su mi ljudi pisali jeste da mozda nema veze sa tim sto OS proverava opticki drajv da li je disk jos u njemu... mislim glupost ali ajd. I stvarno, postoji i ta opcija u Windows7 pa sam je iskljucio ali nije to bilo to, kliktanje se nastavilo. Nisam posle skontao zasto se to desava ali mislim da mi se to isto desavalo i na mom Acer-u samo je disk u njemu bio noviji i brzi i tisi pa se em nije culo em se nije ni videlo po LED indikatoru da OS pristupa disku. Kontam da ga je tako drzao "u zivotu" i da to radi samo sa primarnim diskovima (gde mu je OS). E posto sam ja ubacio jos jedan disk a HDD prebacio da ne bude primarni onda je OS prestao da ga "odrzava" u zivotu i onda se on sam od sebe gasio.

Ja sve ovo skroz pisem napamet i jako nagadjam, nemoj slucajno da ovo uzme zdravo za gotovo!

Naucio sam malo danas i sta je to ACPI. Mislim da je razlika izmedju ACPI3.0 i ACPI4.0 u tome sto ovaj noviji ima podrsku za USB3 a posto ja nemam USB3 na laptopu to meni onda ne treba...

Jedino mi je glupo sto se da ACPI tablea cuva u RAM memoriji a ne zapise se nekako u sam disk da on zna kako da se ponasa a ne da ga OS kontrolise... ali ajd...