[ kriper @ 03.01.2015. 17:02 ] @
Pozdrav svima,kupio sam ovih dana nov laptop Lenovo G serija tacnije g 585 i hocu da na njemu instaliram Linux Mint 17.1 mate pa ako neko moze da mi odgovori na par pitanja znacilo bi mi.
-Da li su je potrebno da se instaliraju drajveri za linux?
-Da li postoji mogucnost da se resi problem za wi fi,negde sam na forumu procitao da za ovaj lap top mozda nece da radi?
-Da li je bolje da instaliram 32 bitnu ili 64 bitnu verziju?
-Kada instaliram i pokrenem Mint 17.1 cinamon u virtuelnoj masini u gornjem desnom uglu mi izbaci sledeci teks dok na mate verziji to ne pokazuje>running sottware in rendering mode.Cinnamon is currently running without video hardware acceleration and as a results you may observe much hinger that normal cpu usage.There could be a problem with you drivers or some others issue.For the best experience it is recommended that you only use this mode for troubleshooting purposes.

[Ovu poruku je menjao kriper dana 03.01.2015. u 20:05 GMT+1]
[ Djetvan @ 04.01.2015. 19:52 ] @
Drajveri se dobijaju kroz instalaciju, pa ako radi dobro sa njima nema potrebe tražiti druge.
Pomoć za wi fi traži ako bude problema a ne unapred !
Ako imaš 4 GB RAM-a možeš da instaliraš bilo koju verziju.
Virtuelna mašina ne može da pokaže normalne performanse os-a.
Uradi normalnu instalaciju pa ako ti se ne sviđa , obriši i stavi nešto drugo !





































































1
[ kriper @ 04.01.2015. 23:04 ] @
Hvala,probao sam live cd minta i pronasao je wi-fi tako da bi trebalo da radi i kada ga instaliram ovih dana.Imam 2 gb rama tako da predpostavljam da nebih dobio nista ako instaliram 64 bitnu verziju?Probacu cinnamon pa ako mi tada bude izbacivalo ovu poruku prebacicu na mate...
[ Djetvan @ 05.01.2015. 09:26 ] @
Opa, trebalo je odmah da napišeš da imaš 2 GB RAM-a a ne naknadno, jer nas dovodiš u zabludu.
Ja sam na netu pogledao taj laptop i video da ima 4 GB RAM-a.
Sa 2GB RAM-a sigurno će bolje raditi os sa 32 bit-a.
[ 1OXB @ 05.01.2015. 10:59 ] @
MINT 17.1 MATE radi lepo, brzo i glatko sa 2GB RAM-a, i prepoznao mi je sve zivo za normalan rad. KDE je vec dosta zahtevniji i radi upola sporije na istoj konfiguraciji.
[ kriper @ 05.01.2015. 19:53 ] @
Krenuo sam sa instalaciom minta i kada rucno podesim particije izbacujemi ovaj problem za koji uopste nisam naso resenje na netu pomagajte?

Ovo pise u prozoru koji mi izbaci

The partitition table format in use on you disks normally requires you to create a separate partition for boot loader code.This partition should be marked for use a Reversed bios boot area and should be at last 1 mb size.Note that this is not the same as a partition mounted on/boot.
If you do not back to the partition menu and correct this error,boot loader installation may fail later,althoungh it may still be possible to install the boot loader to partition.

Podesio sam jednu primarnu particiju i izabrao iz padajuceg menija /,jednu swap,i jednu logicku /home.

Da napomenem samo da i kada izaberem prvu opciju da on sam particionise disk isto nece da nastavi instalaciju.Na laptopu imam trenutno imam windows 7 koji hocu da zamenim linux mintom.



[Ovu poruku je menjao kriper dana 05.01.2015. u 21:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kriper dana 05.01.2015. u 21:22 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 05.01.2015. 22:44 ] @
Pobrisi SVE particije (ovo znaci da idu svi podaci sa racunara cao-zdravo pa ako imas
nesto bitno na tom hard disku prebaci negde prvo) i onda kreiraj ponovo jednu swap,
jednu root, i jednu odvojenu za home ako zelis. Ja uvek stavim swap na pocetak HDD-a
da tamo stoji fizicki jer je nesto brzi pristup podacima odande, a onda stavim root i ostalo.
[ lega99 @ 06.01.2015. 00:17 ] @
Ne vidim potrebu za tako radiklanim merama da brise sve. Kad mu prvi put zaglavi linux ima da cupa kosu
i prekljinje dan kad ga je stavio. Najlakse je predloziti brisi sve, koliko je tvoje znanje linuxa, da li ce ovi ljudi
koji ti to predlazu doci kod tebe da ti pomognu kad bude zatrebalo. Uostalom tvoj je izbor, ja bi uvek zadrzao win7,
nista ne smeta da imas dual boot ako vec nisi zeznuo win. Skoro je neko bas kukumacio na nekom forumu za taj
laptop da mu ne radi wi-fi, o sto ti je radio sa live diska ne znaci da ce raditi kad ga instaliras, dal bese tu
problem i oko tachpada.
i
[ 1OXB @ 06.01.2015. 09:11 ] @
Svi ovi ljudi ovde koje sam sreo su tako velike lafčine i uvek spremni da se udube u nečiji problem i pomažu, da je pomalo čak i neukusno da ih ovako adresiraš "lega99". Pretpostavljam da niko normalan ne očekuje da mu bilo ko od njih dolazi kući da mu rešava probleme sa kompjuterom... dovoljno je valjda da su tu skoro po celi dan svakog dana, pa se sve polako reši. U ostalom, nisu ni duzni... oni to rade spontano i iz zelje da pomognu, ali nemaju brate nikakvu obavezu prema bilo kome u bilo kom smislu!
[ lega99 @ 06.01.2015. 12:00 ] @
Citat:
1OXB: Svi ovi ljudi ovde koje sam sreo su tako velike lafčine i uvek spremni da se udube u nečiji problem i pomažu, da je pomalo čak i neukusno da ih ovako adresiraš "lega99". Pretpostavljam da niko normalan ne očekuje da mu bilo ko od njih dolazi kući da mu rešava probleme sa kompjuterom... dovoljno je valjda da su tu skoro po celi dan svakog dana, pa se sve polako reši. U ostalom, nisu ni duzni... oni to rade spontano i iz zelje da pomognu, ali nemaju brate nikakvu obavezu prema bilo kome u bilo kom smislu!

Kad si vec replicirao onda da ti i ja repliciram, takve radikalne mere se ne predlazu pocetniku.
Uvek i uvek sam protiv takvih predloga a pogotovo sto su sad forumi polumrtvi pa se treba cekati da li ce
neko uopste nesto odgovoriti ili ce tema ostati bez odgovora.
Procitao sam i tvoju temu, sta si ti sve radio, boze sacuvaj. Kakav maunt pont za particiju koju samo pravis,
mount point se definise kroz proces instalacije za distro koj instaliras, pa tu ide grub itd.... Za ostale distroe samo pripremis particije,
formatizujes a u procesu instalacije defiise de mount point za taj distro koji instaliras. Mozes ti da pravis particije
i da ih montiras ali to ide onda rucnjaka azuriranje fstab za taj distro. Instaler nije "vidovita Zorka" i da pogoti da ces ti
instalirati jos dva distroa i da za 3 / particije pogodi da si ti bas tu prvu / particiju namenio za taj linux koji instaliras.
Mozeda moze i to da se resi tako sto instaler nece dozvoliti da napravis vise od jedne / paricije.



[Ovu poruku je menjao lega99 dana 06.01.2015. u 13:12 GMT+1]
[ 1OXB @ 06.01.2015. 16:14 ] @
Citat:
lega99:
Procitao sam i tvoju temu, sta si ti sve radio, boze sacuvaj. Kakav maunt pont za particiju koju samo pravis,
mount point se definise kroz proces instalacije za distro koj instaliras, pa tu ide grub itd.... Za ostale distroe samo pripremis particije,
formatizujes a u procesu instalacije defiise de mount point za taj distro koji instaliras. Mozes ti da pravis particije
i da ih montiras ali to ide onda rucnjaka azuriranje fstab za taj distro. Instaler nije "vidovita Zorka" i da pogoti da ces ti
instalirati jos dva distroa i da za 3 / particije pogodi da si ti bas tu prvu / particiju namenio za taj linux koji instaliras.
Mozeda moze i to da se resi tako sto instaler nece dozvoliti da napravis vise od jedne / paricije.


Hvala za poduku, slicno mi je napisao i drugi covek "calexx" u drugoj temi ALI LJUDI JA TO NISAM MOGAO ZNATI!? Mozda se to ocekuje od onih kojima su kompjuteri struka i zanimanje, ali ja sam potpun laik i samouk a mnogo stvari vi majstori "podrazumevate" pa ih zato i ne objasnjavate.
Ma bre, ovo je simpaticno zezanje u slobodno vreme i sad cu sve da obrisem pa ponovo.
[ lega99 @ 06.01.2015. 21:24 ] @
@1OXB,

Viids bas iz tih razloga ja sam protiv radiklanih metoda, kolega @calexx je iskusan i mod je na ovom delu.
Kad sam pocinjao sa linuxom ja sam pazljivo citao sve sta sam nasao, isao sam na dual boot, mislim
da je to bio XP sa Suse. Evo i dan danas drzim win7 i par linuxa, KDE okruzenje mi je zakon kao i kolegi
@Calexxu. Ima na Ubuntu forumu lepo gradivo u pdf formatu, malo je zastarelo sto se tice verzije ali
osnove su uvek iste, to je napisao kolega _Aleksandar_, primenjivo je i za Ubuntu i za Mint.
Ja cekam Mint 17.1 LTS sad je RC, imam Kubutu 14.04 LTS ali volim da ima u rezervi dva tri distroa
koji imaju sve istopodesavanje i programe. Volim i da isprobavam kernele, dogurao sam do 3.16 mainline
sa AMD drajverima. Zadnja verzija v3.16.7-ckt3-utopic, to mu dodje neki super stabilan kernel kod
mene stuca, v3.16.7-ckt2-utopic radi ok.
[ calexx @ 06.01.2015. 22:12 ] @
Ne, ja sam iskusan početnik a ovde nisam mod, daleko bilo. To moje znanje je stečeno malom praksom i ništa više.

Nije problem ako neko ima višak hardova da stavi samo linux ili linuxe pa i da greši, tako će najlakše da nauči. Zato manje kritike a više praktičnih saveta. ;)

Izašao je Mint 17.1 KDE, vidim da je i dalje zasnovan na LTS ali sam ja davno digao ruke od Minta i instaliram ga samo reda radi. Ne verujem da neko može da napravi Ubuntu u KDE varijanti bolje od samih autora, zašto bi par njih to bolje uradilo nego ceo K/Ubuntu tim? Ako ništa drugo, ovo mislim zbog čestih sitnih brljotina koje mi Mint pravi već godinama. Jedina prednost mu je što ima unapred nabačene neke programe ... što bi se reklo, kao XP gold, black i slične brljotina. Od te sorte samo Kubuntu a od glavnih samo Arči.

Kod mene na Arčiju redovno radi 3.17.6-1 dok je 3.18 tu negde a vidim da se pominje i 3.19RC. Meni ovaj dobro radi a stalno očekujem da pređe na 3.18. Ti imaš problem sa duplim monitorom pa kuburiš sa drajverima, ja odavno koristim isključivo otvorene i mene leđa više ne bole. ;)
[ kriper @ 07.01.2015. 07:43 ] @
Evo da se javim i ja.Instalirao sam uspesno mint kao jedini sistem na ovom racunaru i sve radi kako treba cak i wi fi,nadam se da ce tako i ostati.

Zanima me jos ako neko zna da li postoji defragmater diska i da li je on potreban za linux posto ga nisam nasao u sotware manageru i da li je ova komanda dovoljna da obrise sve sto je instalirano sa programom iz sotware managera sudo apt-get remove clamav,naisao sam i na ovu komandu ali predpostavljam da ona brise i paket ovog programa iz sotware managera sudo apt-get remove --purge clamav ?
[ calexx @ 07.01.2015. 08:26 ] @
Evo nekih informacija o tome pa ćeš malo manje da brineš o defragmentaciji.

Ako sam dobro razumeo drugi deo, ova komanda deinstalira antivirus program clamav a druga ga sasvim uklanja. Softver menadžer nije u lokalu pa da možeš nešto da obrišeš sa njega. ;)
[ 1OXB @ 07.01.2015. 09:10 ] @
Citat:
calexx:Nije problem ako neko ima višak hardova da stavi samo linux ili linuxe pa i da greši, tako će najlakše da nauči. Zato manje kritike a više praktičnih saveta. ;)

Upravo to i radim. Glavni HDD od 320GB ima savrseno funkcionalne Win 7 i Linux Mint 17.1 KDE i veliki prostor za "storage" svega i svacega. To se ne dira i po tome ne brljam. To sam novo i cisto instalirao i taj hard ima svoj Grub.
Imam fizicki prisutan i drugi manji HDD od 80GB sa kojim se igram i na njega instaliram razne Linuxe a i on ima svoj Grub i prakticno samo u BIOS-u odredjujem sa kog harda ce sistem da se butuje, mada na tom drugom Grub-u imam u listi sve OS sa svih HDD jer on to pokupi tokom instalacije tako da iz tog Gruba mogu da pokrenem bilo koji OS na bilo kom disku. Ako na drugom HDD bilo sta zeznem, samo kazem BIOS-u da se butuje sa velikog diska i sve mi je uvek funkcionalno i bez rizika.
[ calexx @ 07.01.2015. 10:17 ] @
To je i najbolja kombinacija, dva nezavisna harda pa ako sa jednim zabrljaš, onda drugi spašava. Kada instaliraš novi linux ili uradiš bitan update/upgrade nekog, uvek na tim startnim linuxima odradi
Code:
sudo update-grub
i on će da pokupi informacije o svim operativnim sistemima na svim hardovima. Posle toga svejedno sa kog harda startuješ sistem, uvek će u ponudi da budu svi OS. Možeš da ubaciš i treći hard pa da i on bude u kombinaciji, eto mesta za još neki linux.

Posle nekog vremena ćeš da budeš načisto koji ti se sviđa, koji ne pa one druge obrišeš ili zameniš trećim.
[ 1OXB @ 07.01.2015. 11:10 ] @
Bas tako Slavoljube, samo sto se vise igram nesto mi sve vise slicno jedno-drugom.... barem za mene obicnog korisnika. Ja ne radim sa video fajlovima, obradom slika, renderovanjem, obradom audio snimaka niti sa bilo cime sto bi trazilo neke strasne osobine i mogucnosti od OS-a pa ni grafika mi nije kriticna.... sve ostalo kod svih ovih distroa je vise manje isto ili slicno osim vizuelnih resenja.
[ calexx @ 07.01.2015. 14:52 ] @
Baš tako, linux je linux a razlikuje se u nekim vizuelnim rešenjima, grafičkom izgledu i dodatnim mogućnostima. Zato i tražiš onaj koji ti se najviše sviđa i u kome ćeš najbolje i najlakše da radiš svoj posao. Ako je to sitan surf i poneki dokument bez posebnog hardvera onda koristiš bilo koji. Kod mene je pobedio KDE zato što mogu da podesim da izgleda kako mi se sviđa a usput su KDE verzije programa za mene mnogo bolje od Gnome programa iste namene, ovo se uglavnom odnosi na standardne programe. Svejedno što uglavnom svi mogu da rade i tamo i vamo.

Za početak upoređuj razne linuxe pa kad izabereš neki, onda razmišljaj kako ćeš da ga koristiš za sve što ti je potrebno. Ja sam ostao na Arch KDE, Kubuntu mi je prva rezerva a na hardu su mi još neki linuxi sli se njihovo korišćenje svodi na instalaciju nove verzije, par sati probe i vraćanje na provereno. Nekada sam imao i preko 20 linuxa na kompu, sada imam 3-5 a 95% vremena koristim samo jedan. Windows otvaram samo kad moram.

Izbegavaj one prenatrpane, postoje linuxi u kojima ima gomila DE i kod kojih uglavnom većina brlja kao što postoje i linuxi sa milion instaliranih programa od kojih ćeš da probaš 5% a koristiš nekoliko a verovatno ni to neće da radi kako valja.
[ plus_minus @ 07.01.2015. 15:56 ] @
Ja sam svoje prohteve zadovoljio sa čistim (stable) debilijanom. Grafičko okruženje je u tom slučaju nebitno. Koje god. A ako je baš nužda, ne mora ni jedno. Pored debilijana, Fedora Core KDE spin je takođe ono što prosto i jednostavno meni - DOBRO - radi i poprilično teško je zeznuti takav jedan sistem. A kad su derivati u pitanju...kako ja volim da zovem i mint i debiluntu .. to može da posluži kao dobar alat za uvod novih i manje iskusnijih korisnika u linux svet. No, iskustva variraju... mišljenja se prepliću... potrebe su različite i obrni okreni, na kraju, niko nije u zabludi sa svojim izborom.
[ Djetvan @ 07.01.2015. 17:10 ] @
Citat:
kriper:
Evo da se javim i ja.Instalirao sam uspesno mint kao jedini sistem na ovom racunaru i sve radi kako treba cak i wi fi,nadam se da ce tako i ostati.

Zanima me jos ako neko zna da li postoji defragmater diska i da li je on potreban za linux posto ga nisam nasao u sotware manageru i da li je ova komanda dovoljna da obrise sve sto je instalirano sa programom iz sotware managera sudo apt-get remove clamav,naisao sam i na ovu komandu ali predpostavljam da ona brise i paket ovog programa iz sotware managera sudo apt-get remove --purge clamav ?


Evo primera kako se proverava da li je potrebna defragmentacija particije :

Code:
djetvan@djetvan-desktop:~$ sudo e2fsck -fn /dev/sdc3
[sudo] password for djetvan: 
e2fsck 1.42.9 (4-Feb-2014)
Warning!  /dev/sdc3 is mounted.
Warning: skipping journal recovery because doing a read-only filesystem check.
Pass 1: Checking inodes, blocks, and sizes
Pass 2: Checking directory structure
Pass 3: Checking directory connectivity
Pass 4: Checking reference counts
Pass 5: Checking group summary information
/dev/sdc3: 539269/6225920 files (0.2% non-contiguous), 7897666/24903680 blocks
djetvan@djetvan-desktop:~$ 

Izlaz komande pokazuje da defragmentacija nije potrebna !
Preporučuje se da se particija prethodno odmontira ali komanda radi i bez toga.

Ako je antivirusni program clamav na Mintu istaliran po defoltu zašto bi ga deinstalirao ?
Na ubuntu nije instaliran po defoltu ali se nalazi u skladištu (Synaptic Package Manager) i može da se instalira, što retko ko radi a ja nikad !
Sistem se može povremeno čistiti od nepotrebnih programa komandama :
Code:
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean

To su dve komande koje se iz terminala startuju posebno.
[ plus_minus @ 07.01.2015. 17:46 ] @
Ne čisti se sistem pomoću tih komandi, već se čisti apt baza podataka, listing repoa. To se čisti tim komandama.
A ako hoćeš da očistiš sistem od onoga na šta si zapravo mislio, drugačije rečeno od viška, te od iskeširanih podakata sa svih strana, instaliraj bleachbit.
[ 1OXB @ 07.01.2015. 19:24 ] @
Sve znate bre... k'o matori!
[ Djetvan @ 07.01.2015. 20:13 ] @
Citat:
plus_minus:
Ne čisti se sistem pomoću tih komandi, već se čisti apt baza podataka, listing repoa. To se čisti tim komandama.
A ako hoćeš da očistiš sistem od onoga na šta si zapravo mislio, drugačije rečeno od viška, te od iskeširanih podakata sa svih strana, instaliraj bleachbit.

Dobro, priznajem da si veći stručnjak !
[ plus_minus @ 07.01.2015. 22:18 ] @
^^
~$ man apt-get

I tako za svaki program imaš manual. Ako te interesuje nešto povodom nečeg, a nema lepo prevedeno i objašnjeno negde na nekom sajtu o tome, tu su uvek konzola i man.
U svakom slučaju, tvoja pretposlednja konstatacija nije tačna, dok je poslednja nepotrebna.
Ne radi se ovde o tome ko je koliki stručnjak, već ko koliko čita i jeste voljan da nauči, a linux se inače, uči godinama.
[ Djetvan @ 08.01.2015. 17:02 ] @
Saveti koje daješ meni su apsolutno nepotrebni.
Ako neko ispravlja nečije greške a to nije neophodno, znači da se pravi suviše pametan tj. prepotentan, što je ovde slučaj !
[ man in the box @ 09.01.2015. 00:44 ] @
Jer moze neko da mi kaze da ne otvaram bezveze novu temu kako da podesim gde se instaliraju programi iz sotware menagera?
[ Panta_ @ 09.01.2015. 12:21 ] @
Citat:
Jer moze neko da mi kaze da ne otvaram bezveze novu temu kako da podesim gde se instaliraju programi iz sotware menagera?


Ne mozes. Software menager za instalaciju koristi kompajlirane binarne datoteke u kojima je vec definisana lokacija gde se program instalira. Sve Linux distribucije koriste LFH (Linux Filesystem Hierarchy) standard za strukturu direktorijuma. Sve datoteke i direktorijumi se nalaze unutar glavnog root direktorijuma koji je oznacen sa "/", za razliku od npr. Windowsa koji ima razlicit raspored za svaku particiju C, D, E, itd., kod Linuxa su sve particije poddirektorijumi glavnog root direktorijuma, npr. /podaci, /video, itd.

Na Linuxu programi se instaliraju na nekoliko razlicitih lokacija, obicno su to /bin, /usr/bin, /usr/share, /usr/lib, /opt itd. Da vidis gde je program instaliran mozes da koristis whereis ime_programa komandu, npr. whereis firefox. Za vise informacija o rasporedu direktorijuma na Linuxu pokreni man hier komandu.
[ plus_minus @ 09.01.2015. 12:23 ] @
Citat:
Djetvan:
Saveti koje daješ meni su apsolutno nepotrebni.
Ako neko ispravlja nečije greške a to nije neophodno, znači da se pravi suviše pametan tj. prepotentan, što je ovde slučaj !


Jesu, moram da ti odgovorim, zato što nesvesno ali iz najbolje namere, pretpostavljam, hoćeš da nekome pomogne to što ti znaš, a ne znaš dobro. I onda praviš štetu.
Znači "ophodno" je da neko ispravlja nečije greške, samo iz tog razloga da neki novi klinci ili tek novi korisnici ne bi shvatili da su apt-get clean/autoclean sasvim dovoljni za čišćenje računara od nepotrebnih programa, potencijalnih virusa i malware-a, keyloggera, phishing scama, itd. A ti takav, ako nadalje uvek budeš shvatao da je neko ko te ispravi, prepotentan ili suviše pametan, šta da ti kažem, srećno sa takvim stavom.
[ Panta_ @ 09.01.2015. 13:31 ] @
Citat:
Sistem se može povremeno čistiti od nepotrebnih programa komandama :
Code:
sudo apt-get clean
sudo apt-get autoclean


Pod "nepotrebnim programima" verovatno mislis na zavisnosti programa koje su automatski instalirane i vise nisu potrebne? Za tu namenu sluzi komanda autoremove tj. sudo apt-get autoremove. Ove dve gore navedene komande uklanjaju kes tj. *.deb pakete iz /var/cache/apt/archives direktorijuma koriscene za instalaciju programa. Razlika je u tome sto prva (clean) brise sve pakete iz pomenutog direktorijuma, pa ako je potrebno reinstalirati neki program paket mora ponovo da se preuzima, dok druga (autoclean) uklanja samo pakete koji vise ne mogu da budu preuzeti (zastareli).
[ lega99 @ 09.01.2015. 14:31 ] @
Citat:
plus_minus: Ne čisti se sistem pomoću tih komandi, već se čisti apt baza podataka, listing repoa. To se čisti tim komandama.
A ako hoćeš da očistiš sistem od onoga na šta si zapravo mislio, drugačije rečeno od viška, te od iskeširanih podakata sa svih strana, instaliraj bleachbit.

Od tog programa dobije nervni napad, uvek kad radi stane i kaze nemam dovoljno prostora a ima prostora koliko ti duza zeli.
Nebitno je da li cisti /home ili / uvek isto se ponasa.
[ man in the box @ 09.01.2015. 14:36 ] @
Ok hvala.Postavi bih jos samo par pitanja da ne smaram vise,da li bezbedno da preko gpparted programa oduzmem jedan deo home particije i dodelim root partici tj. onoj sa oznakom /,da li je dovoljno sto sam dodelio 3,8gb swapa na 2gb ram i hard od 300gb i da li mi je potreban firewall za klasicnu upotrebu tj za net,filmove poneku igru i prebacivanje podataka mreznim kablom na drugi racunar?





[Ovu poruku je menjao man in the box dana 09.01.2015. u 16:21 GMT+1]
[ Panta_ @ 09.01.2015. 16:14 ] @
Bezbedno je ako znas sta radis. Ako imas neke podatke na home, backup-uj ih prvo, nikad ne znas sta sve moze da krene po zlu. Velicina za swap je dovoljna. Firewall je ukljucen u kernel tako da nije potrebno nista dodatno da instaliras ali je potrebno da ga konfigurises. Za lakse konfigurisanje firewalla imas ufw alatku koja ima jednostavniju sintaksu. U principu, za neku osnovnu desktop upotrebu ti je dovoljno sudo ufw default deny && sudo ufw enable. https://help.ubuntu.com/community/UFW
[ calexx @ 09.01.2015. 20:13 ] @
Citat:
man in the box: da li bezbedno da preko gpparted programa oduzmem jedan deo home particije i dodelim root partici tj. onoj sa oznakom /
Jedan od razloga zašto ne pravim posebno / i /home je to što na početku nisam znao koliko će da bude potrebno pa se i meni dešavalo da se / prepuni a /home bude poluprazna. Onda sam počeo da instaliram bez posebne /home particije i zaboravio na ovakav problem.
[ Panta_ @ 09.01.2015. 22:52 ] @
Citat:
Jedan od razloga zašto ne pravim posebno / i /home je to što na početku nisam znao koliko će da bude potrebno pa se i meni dešavalo da se / prepuni a /home bude poluprazna. Onda sam počeo da instaliram bez posebne /home particije i zaboravio na ovakav problem.


Home na Linuxu je prakticno isto sto i D na Windowsu. Nakon instalacije sistema na njoj nema nista sem nekih osnovnih korisnickih podesavanja. Posebna home particija ima nekoliko prednosti, laksa reinstalacija sistema, brze vracanje izgubljenih podataka, itd...
[ Srđan Pavlović @ 10.01.2015. 10:13 ] @
@lega99,

Citat:
Ne vidim potrebu za tako radiklanim merama da brise sve.


Pa jasno sam napisao da idu svi podaci ako se brisu particije
i da treba napraviti bekap, a predlog da obrise sve i napravi
nove particije je zato sto mu je installer javljao onu poruku, pa
da ne razmislja kako i sta, mislim da mu je onako najlakse i najsigurnije.

EDIT: But... whatever :)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 10.01.2015. u 11:25 GMT+1]
[ Djetvan @ 10.01.2015. 14:07 ] @
[/url]
Citat:
plus_minus:Jesu, moram da ti odgovorim, zato što nesvesno ali iz najbolje namere, pretpostavljam, hoćeš da nekome pomogne to što ti znaš, a ne znaš dobro. I onda praviš štetu.
Znači "ophodno" je da neko ispravlja nečije greške,

Dakle, sada produbljuješ polemiku i tvrdiš da su komande koje sam predložio za čišćenje,štetne, što nije istina jer sam ih koristio više puta i nikakve štete nije bilo, naprotiv, izbrisan je nepotreban "cash".
Što reče ti "predlažem savete u skladu sa svojim znanjem" i nikad ne predlažem ono što nisam isprobao i proverio lično.
Da bi se produbilo znanje preporučuješ internet i čitanje pa se nadam da ćeš i ti više da ga koristiš jer tamo možeš da nađeš dosta tema o korišćenju spornih komandi :
[url=http://www.stchman.com/cleanup.html]http://www.stchman.com/cleanup.html

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=140920
http://askubuntu.com/questions...autoclean-autoremove-and-clean

A što se tiče tvoga predloga za korišćenje "bleachbit"-a izgleda da po kazivanju kolege ,@lega99, taj program je skroz problematičan !!




[Ovu poruku je menjao Djetvan dana 11.01.2015. u 10:52 GMT+1]
[ plus_minus @ 10.01.2015. 20:38 ] @
Mladiću, izvini što moram da ti napišem ovo, ali, ti si izgleda malčice glup.
[ 1OXB @ 10.01.2015. 21:20 ] @
Citat:
plus_minus: Mladiću, izvini što moram da ti napišem ovo, ali, ti si izgleda malčice glup.



Sta god da je razlog i bio on opravdan ili ne, ali mladicu ovo je ruzno... BAS RUZNO!
I NEPOTREBNO!
[ plus_minus @ 10.01.2015. 22:17 ] @
^^ Čiko, neka je.
[ lega99 @ 31.01.2015. 16:53 ] @
^^ Kod mene u kraju kažu: Nisam ja Čiko ja sam Zagor (Zagor - Duh sa sekirom) :D
Bas sam juče pustio Bleachbit da malo radi wipe opet ista fora,
jao nemam prostora, zanemario sam poruku, program je nekako zavrsio.