[ glodacsk @ 11.02.2015. 15:49 ] @
Pozdrav svima,ne znam kooliko mi mozete pomoci,a ja se bavim cad\cam programiranjem.problem mi nije bas 100% vezan za cad\cam ali ne znam kako ga da rijesim.Masina na kojoj radim je upravljanje heidenhain tnc 426 i imam problem da su mi se svi programi na masini zakljucali nemogu vrsiti korekcije,mogu dopisivati recenice ali nemogu brisati.Takodjer nemogu ni rucno napisati program a niti prebaciti sa racunara.Radim u ESPRIT cad\cam softveru i imam postprocesor ne bas potpun tako da imam nekih eror recenica koje moram prepraviti ali nemogu,kaze datoteke zasticene.radim ovaj posao pet god.i nikad mi se nije ovo desilo.Bio bih veoma zahvalan ako neko ima da mi pomogne
[ GROMOVNIK @ 11.02.2015. 18:44 ] @
Ako ti na listi programa iza svakog programa stoji slovo P onda su svi programi zasticeni od brisanja, sa desne strane imas taster unlock (pricam ti za TNC370 i TNC415b slicni su), sifra je 86357 pa enter (to je za 370, mislim da je univerzalna). Sto se tice rucnog pisanja i prebacivanja, koju gresku ti izbacuje kad pokusas da otvoris novi program? Moze da se desi da nema vise mesta u memoriji. Sto se tice prebacivanja, opet zavisi od greske pregledaj parametre.
[ glodacsk @ 11.02.2015. 19:55 ] @
znam za slovo P kad stoji ali nema nigdje nista,a kad pokusavam da pravim program na masini ili da prebacim sa racunara,dok napravim ime programa i prje nego li odlucim da li cu da pisem na masini ili cu da idem na RS232 Odmah mi kaze zahtjev odbijen.Nije ni do memorije,ima slobodno dosta,ne znam sam sta da radim,nemogu znaci nigdje nista pobrisati ni na programu od prije dva ni od deset dana,kao da se sve zakljucalo.Hvala na pomoci
[ RVR @ 11.02.2015. 20:53 ] @
vidi šta ti piše u mašinskim parametrima
MP 7224.0 i
MP 7224.1
tačno prepiši pa javi
uglavnom treba da imaš
MP 7224.0 %00000000
MP 7224.1 %00000000

pretpostavljam da možda kod tebe stoji
MP 7224.1 %00000001
ili .....
[ glodacsk @ 11.02.2015. 21:44 ] @
ok pogledat cu jos to pa vidjeti da li je do toga.Hvala na pomoci,sutra javim rezultat
[ glodacsk @ 12.02.2015. 20:46 ] @
Pozdrav i hvala RVR tacno tako je bilo,stvarno se nikad nisam susretao stim,nit sam imao ovaj problem.puno si mi pomogao,u mom okruzenju nema bas puno znalaca u ovom poslu.hvala
[ RVR @ 15.02.2015. 14:13 ] @
Lepo što si se javio i zahvalio.
Pozdravljam.
Ali prijatelju, nisi napisao šta je stojalo u MP
Zašto ovo tražim.
Da vidimo šta je uzrok promene parametara?
Ako su bile sve jedinice možda je uzrok pad napona ili
nestanak struje dok si bio u edit modu
ako nisu sve jedinice možda je uzrok opet isti ili si ti
ili neko iz tvoje okoline istraživao komande na UJ te doveo do ovoga
ili možda (što je malo verovatno) kod prebacivanja programa u UJ
Intrigantno je da je došlo do promene MP
Ovo me kopka i ne sviđa mi se ama ni malo.
Pozdrav
[ glodacsk @ 17.02.2015. 14:53 ] @
Pozdrav RVR rekao sam da je bilo tako kao sto si napisao sa 1 na kraju,ne znam zbog cega moze biti napon,zna da zeza,a i mozda sto sam slao duzi progrsm,slanje je trajalo 3minute.program je imao oko 24 000 recenica.da li je moguce da je to utjecalo na parametre.ali to smo rijesili i puno ti hvala,pomogao si mi mnogo.Ali ja sad imam drugi problem,desavalo mi se i prije ali sam uspio da odklonim ali sada nemogu.
Desilo mi se da prilikom izmjene alata ruka pokupi alat iz pinole ali nece da ubaci alat u pinolu.i onda ona naravno izbaciva greske ali rijesenja gresaka ne mogu to rijesiti.ja bih uvjek do sada izvadi alat iz ruke rucno,morao sam,😊 ali danas mi to ne pali.Da li se moze ponistiti nekom M naredbom ili sta.M naredba M 50 ona je kod situacije kad se zbuni magacin,probao sam ne pali.Neznam znas li ti sta bi moglo biti u ovom slucaju i da li si imao nesto slicno.Pozdrav