[ veinna @ 16.02.2015. 12:27 ] @
Pozdrav ekipi!

Evo skarabudzio sam nekakvu kantu nalik na cnc s namjerom da rezuckam pleksi i alu-ploce. Strojcic ima hod po xy 3020x1600mm, z 140mm. Zapravo, iskoristio sam sasiju od stare kineske plazme koja ima zupcaste letve na x i y osi a z je sa navojnim vrtenenom. Vremenom kanim na x/y takodjer dodati navojna vretena. Radnu platformu sam slozio od alu T-nut profila 45x45mm i "upucao" je u nekih +/- 0,1mm na kompletnoj povrsini, za mene zadovoljavajuce. Steperi su pogonjeni Leadshine M860 driverima na 75VDC. U half stepu mogu postici brzine od 25m/min (i ne preskacu motori) ali ipak ne trebam takve brzine kretanja nego mirniji rad. U mikrostepu driveri mogu ici do 256 ali max brzina koju mogu podesiti u Mach-u rapidno pada. Inace, koristim racunaljku s procesorom pentium 4 na 2,6GHz, 512MB RAM. Recimo da bi mi vrlo prihvatljiva bila brzina i od 10m/min ali uz pogodnosti koje pruza mikrostep. Uopce, max brzine koje se mogu podesiti u Mach-u direktno ovise o procesoru? I kakav bih procesor morao imati u slucaju da zelim brzine od 10ak m/min u mikrostepu 128 ili cak 256? Sto savjetujete za optimalno podesavanje brzina/akceleracija?
Ulaznu karticu sam napravio sa 7414 schmidt triggerima i 4N28 optokopplerima za krajnje prekidace. To za sada uredno funkcionira.
Jos nesto, ako u radu zaustavim stroj dok je Z os na radnoj dubini i zadam mu GOTO Z, on prvo ode po X/Y do nule a tek potom podigne Z os. U praksi, glodalom ce projuriti kroz materijal po x/y a tek potom podici Z os u gornji polozaj. Postoji mogucnost da se to nekako podesi? Naime, ne zelim ga svaki put ako trebam neku korekciju vracati u Home poziciju.
Na istom kompjuteru imam i Artcam koji koristim kao post procesor. Ali da bih pokrenuo Artcam moram zatvoriti Mach3 i obrnuto. Da li je u pitanju relativno tanka konfiguraciju kompjutera ili...?
Pokusao sam pronaci rjesenja u manualu od Mach3 ali sam tanak s engleskim :( a koristiti google translator za ovakve stvari je.... hmmmm...

unaprijed hvala na svakom odgovoru!

P.S. prije i kasnije ... ;)

upload img


how to take a screen shot


[ grabik @ 16.02.2015. 13:15 ] @
Nisi napisao ,pretpostavljam da mislis na upravljanje preko LPT porta, za mach3 ne znam ali linuxcnc ne zavisi od brzine procesora nego do maticne ploce.
Imas za mach3 i druga rjesenja osim LPT-a. USB port, nisam radio s istim ali vidim da se prodaju.
Ovaj problem sa pokretanjem po X,Y i Z zavisi kako si to napisao u G kodu.
[ Azzrael @ 16.02.2015. 17:22 ] @
Za uStep mod je potrebno podići brzinu Kernela: Config>General Config. Verovatno je trenutno 25KHz ili 35. Podigni na 45 ili 60, pa RESTARTUJ Mach. Nakon toga ćeš biti u mogućnosti podići brzinu ose. Postoji verovatnoća da će Mach postati nestabilan na većim brzinama Kernela ukoliko je superiorniji od računara. Što se Go To Z komande tiče, potrebno je uključiti i konfigurisati Safe Z: Config>Safe Z setings. Štikliraj Enable Safe Z Move i selektuj Work Coords. Unesi vrednost u mm i to je to.

Pozdrav,
[ veinna @ 16.02.2015. 18:17 ] @
Da, Kernel je na 25kHz... trenutno nisam u blizini stroja tako da cu ujutro ovo sve isprobati.
Hvala na konkretnom odgovoru!!! :) Slijedi pivce ako i kada se sretnemo! A za svaki slucaj, u to ime cu ja sada "zavrnut" jos jedno... ;)
Ima le netko objasnjenje za enigmu nemogucnosti istovremenog pokretanja Mach3 i Artcam-a ? Ili je to mozda problem do moje racunaljke?
pozzzz!
[ ackopk @ 10.11.2023. 06:13 ] @
Izvinjavam se pre svega sto pisem u staroj temi ali mislim da nije potrebno da otvaram novu.


Potrebna mi je pomoc a vezano za SheetCam i Mach3 na CNC plazmi. Pitanje je: Da li postoji podesavanje koje moze da podize brener plazme po Z osi (na odredjenu visinu) nakon svakog isecenog komada? Ili je to iskljucivo moguce izmenom postprocesora? Odgovaralo bi da ga vrati i u nulu po Z osi - onda bih namerno Z osu postavio malo vislje od komada.

Problem je da THC prati visinu brenera normalno ali nakon isecenog komada on zadrzi poslednju visinu od reza - sto nekad napravi problem da brener udari u komad ili slicno. Znaci trebao bi da nakon zavrsetka reza podigne brener i tek onda ide na sledece probijanje.


Hvala unapred.
[ ackopk @ 14.11.2023. 12:51 ] @
Da odgovorim sam sebi. Nema drugog resenja osim izmene postprocesora. U delu gde je
Code:
function OnPenUp()
potrebno je dodati
Code:
post.Text (" G00 Z5.0\n")  -- Prilagodite Z5.0 prema svojim potrebama naravno
na kraju tog koda.
[ ackopk @ 28.11.2023. 07:20 ] @
I jos jedan odgovor...

U SheetCam-u, u Job option meniju, stavka Rapid clearance. Uneti vrednost u mm koliko hocete da se brener podigne nakon zavrsene konture.