[ alexa @ 11.03.2015. 16:02 ] @
Imam instaliran ubuntu studio na celom disku, da li je moguce instalirati pored linuxa windows xp? Danas sam sve preguglao i nisam nasao da moze! Ako to ne moze da li je moguce instalirati xp na zaseban disk pa onda iz linuxa podesiti grub da ga startuje? Ako jeste ima li neko primer kako to da se uradi. Unapred hvala...
[ calexx @ 11.03.2015. 16:50 ] @
Moguće je, ukratko moraš da smanjiš tu particiju sa linuxom (najbolje da nova particija za windows bude na početku harda) pa na taj deo diska (veličinu sam izaberi) nabaci windows a posle će da bude lako da se linuxu vrati grub tj da on startuje.

Možda ovo ne bude jednostavno (mada jeste ali uvek ima šanse da nešto pođe naopako) i onda ostaje drugi način koji si pomenuo, nije nikakav problem da linux pokupi info o svim operativnim sistemima na svim hardovima i ponudi da ih pokreće. Instaliraj windows na drugi hard, preporučujem da tada otkačiš onaj sa linuxom pa ga po instalaciji vrati, startuj, odradu update-grub i windows će da bude na spisku operativnih sistema u grubu.
[ tavance @ 11.03.2015. 18:15 ] @
Biće problema ako na linux pokušaš da instaliraš windows, ali ako uradiš obrnuto, instaliraš prvo win pa posle linux, sve će da radi besprekorno.

Pozdrav
[ tuxserbia @ 11.03.2015. 19:46 ] @
Može da bude problema samo ako ti zezneš nešto, inače je calexx sve lepo rekao. Izaberi soluciju, pa možemo da počnemo.

PS I ja navijam za drugi disk sa XP, cimanje samo da otkačiš prvi disk dok se ne sredi XP, i posle da ga zakačiš i startuješ sistem s njega.
[ plus_minus @ 11.03.2015. 19:51 ] @
A zašto bi ti alexa hteo da kazniš svoj hard disk sa tom dodatnom, jadnom i ne tako malom gomilom začepljenog, zastarelog i zatvorenog koda? :)
[ alexa @ 11.03.2015. 20:34 ] @
Razlog su zastarele kartice koje su odlicno zavrsavale posao na xp-u a nisu podrzane u linuxu.

Posto na linuxu imam vazne podatke bez kojih ne bih da ostanem sutra nabavljam HD od 80Gb.


U BIOS-u sam video da je HD sa linuxom zakacen na master 1 a da je master 0 prazan da li ima to veze sa prioritetom dizanja diskova npr da se OS prvo trazi na master 0. To mi nekako izgleda logicno. Ako to ima veze onda bi posle instalacije xp-a trebalo povezati HD sa linuxom na master 0 a sa xp-om na master 1?
[ tuxserbia @ 11.03.2015. 20:54 ] @
Pa poveži ga sad na master 0 pa vidi. Nema razloga da čekaš drugi disk. Tako će i da ostane i posle dodavanja diska na prvom mestu. A imaš i onaj Boot order, F8 ili F10 ili F12, trebalo bi da piše prilikom startovanja kompjutera.

Čista radoznalost, koje su kartice u pitanju?
[ calexx @ 11.03.2015. 21:09 ] @
Citat:
alexa: U BIOS-u sam video da je HD sa linuxom zakacen na master 1 a da je master 0 prazan da li ima to veze sa prioritetom dizanja diskova npr da se OS prvo trazi na master 0. To mi nekako izgleda logicno. Ako to ima veze onda bi posle instalacije xp-a trebalo povezati HD sa linuxom na master 0 a sa xp-om na master 1?
Nebitno koji je gde povezan, redosled podešavaš u biosu i onda se sistem startuje kako kaže disk koji si podesio da bude prvi. Možeš i taj "novi" disk sa XP-om da staviš na master 0 a onda samo podesi da se sistem diže sa master 1 harda. Možeš i da promeniš pa staviš sadašnji na master 0 ... nebitno.
Samo pazi šta radiš, previše često čitam o problemima ... ja sam izabrao neku opciju kod instalacije linuxa a on mi je obrisao sve. Zato je najsigurnije da prikačiš taj novi za XP, otkačiš stari, instaliraš XP, vratiš stari i onda startuješ sa njega. Jedan sudo update-grub i posle restarta će da ponudi i XP.
[ alexa @ 12.03.2015. 12:56 ] @
Dodao u komp HD od 80Gb, instalirao winXP u BIOS-u selektovao da se dize sa linuxovog HD-a
usao u linux i:

sudo update-grub

Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-3.13.0-46-lowlatency
Found kernel: /boot/vmlinuz-3.13.0-45-lowlatency
Found kernel: /boot/vmlinuz-3.13.0-44-lowlatency
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

Kada restartujem ulazi direktno u linux. Grub nije aktiviran...

fdisk vidi oba HD-a

fdisk -l

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 63 160816319 80408128+ 7 HPFS/NTFS/exFAT

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 * 2048 972580863 486289408 83 Linux
/dev/sdb2 972582910 976769023 2093057 5 Extended
Partition 2 does not start on physical sector boundary.
/dev/sdb5 972582912 976769023 2093056 82 Linux swap / Solaris


[ Djetvan @ 12.03.2015. 13:16 ] @
Pokušaj da reinstaliraš grub po uputstvu sa Wiki.
[ lega99 @ 12.03.2015. 14:13 ] @
Od najprostije stvari ziva nauka, digni taj linux startuj gparted ako ga nema instaliraj.
Udji u gparted samo pogledaj koji ti je disk sda a koji sdb i na kojoj paericiji ti je linux
da li na sda1 ili sdb1.
Ona pogledaj link koji ti je ostavi Djetvan, pazljivo prociraj, 2 ili tri komade treba da se kucaju
Ako ti i dalje nije jasno ne pokusavaj nego ovde napisi gde ti je XP koji sda i sdb
ili okaci slike iz gparteda. Nemoj nesto slucajno da cackas sa gpartedom.
Fora je u tome sto ti sad imas grub na linuxu ali taj grub mora da se uvali u XP
i boot disk nora biti XP disk, kad uvalis grub u MBR od XP i uradis update-grub i restart dobices
grub menu.u kojem je i XP.
[ calexx @ 12.03.2015. 14:26 ] @
A da malo ne komplikujete? Zašto bi instalirao grub po uputstvu ako se linux normalno startuje? Po ovome je XP na sda1 a linux na sdb1 pa ni to ne mora da se gleda. Jedino bi bilo dobro da se instalira grub2 a ne grub pa će posle da bude lakše. ;) Ne smem da se kladim ali mi se čini da nekad davno, dok je bio stari grub, nisam lako dodavao OS sa drugih hardova. Možda je baš tu problem.
A ovo da boot disk bude onaj sa XP baš i nije neko rešenje, mada i tako može da radi. Kod mene su oba harda startna a povremeno menjam koji linux time upravlja.
[ Panta_ @ 12.03.2015. 14:28 ] @
Koliko vidim, Linux mu je na sdb1 a Windows na sda1, tako da nema potrebe za Gparted-om. Podigni Linux u Live rezimu, montiraj sda1 particiju i instaliraj Grub na sda disk prema pomenutom uputstvu.
[ calexx @ 12.03.2015. 15:31 ] @
Ajde opet, zašto da instalira grub sa live linuxa kada mu je grub instaliran i radi? Jedini problem je što je ovde izgleda u pitanju grub a ne grub2 ... koji je Ubuntu Studio u pitanju?
[ tavance @ 12.03.2015. 15:53 ] @
Baš zbog ovakvih situacija sam savetovao da prvo stavi WIN pa LIN. Slažem se ja da za nekoga ko poznaje odlično ovu oblast ovo nije problem, ali je meni bio, a verujem i njemu čim je postavio pitanje.

Pozdrav.
[ alexa @ 12.03.2015. 16:20 ] @
Ubuntu Studio 14.04.2 Trusty Tahr LTS
trebalo bi da je grub2
[ lega99 @ 12.03.2015. 16:26 ] @
Pa koji je to Ubuntu studio kad grub2 egzistira vec godinama, terao sam ga na mojoj staroj masini koja je usla
u 13-tu godinu i upravo na toj krsini je neki win7 i par linuxa.
[ calexx @ 12.03.2015. 16:33 ] @
Grub2 ne koristi menu.lst nego grub.cfg, mrzi me da ga sada instaliram da proverim ali je najlakše da odeš u softver centar ili šta već koristiš pa proveriš šta je instalirano.
[ alexa @ 12.03.2015. 16:38 ] @
Ubuntu Software Center kaze

grub 0.97-29ubuntu66
[ calexx @ 12.03.2015. 16:50 ] @
Au, taj je tek prastar, mislim da ga još samo PCLinuxOS koristi. Instaliraj grub2 pa da vidimo kako će da radi.
[ alexa @ 12.03.2015. 18:15 ] @
instalirao. kada restartujem ispise
grub>
i ceka komandu

sa ls dobijem
(hd0) (hd0,msdos5) (hd0,msdos1) (hd1) (hd1,msdos1) (fd0)
[ alexa @ 12.03.2015. 19:59 ] @
Problem resen sa Boot-Repair

Prvo sam probao po predlozenom uputstvu za vracanje grub-a ali to nije imalo efekta.

Hvala svima na pomoci
[ lega99 @ 12.03.2015. 20:51 ] @
Ne mogu da verujem Ubuntu Studio 14.04.2 Trusty Tahr LTS svi iz te serije i sa tim kernelom imaju grub2.
[ calexx @ 12.03.2015. 22:19 ] @
Ima ga i ovaj Ubuntu Studio a odakle se stvorio 0.97 nem pojma. Važno da sada sve radi.
[ lega99 @ 13.03.2015. 00:07 ] @
Citat:
calexx: Ima ga i ovaj Ubuntu Studio a odakle se stvorio 0.97 nem pojma. Važno da sada sve radi.

To se i ja pitam, odakle, cudno mi bilo al mislis valjda covek zna sta pise a i operacija je p*ck*in dim.
Prekjuce sam stavio 8.1 da probam i morao sam da namestam grub, minut posla po onom uputsvu.
Bilo kasno pa nisam otkacio disk sa 7 tako da su mi sad stoji 8 u grubu ali kad udjem onda biram 8.1 ili 7.
[ Djetvan @ 13.03.2015. 07:50 ] @
Citat:
alexa:
Problem resen sa Boot-Repair
Prvo sam probao po predlozenom uputstvu za vracanje grub-a ali to nije imalo efekta.
Hvala svima na pomoci

Upravo sam jutros hteo da predložim taj postupak jer sam i ranije bio došao do zaključka; kada se posle Linux-a instalira Windows a on se ne podigne već se podiže i dalje samo Linux, mora da se odradi Repair Windows-a.
Ali još nisam načisto da li se posle Repair-a mogu normalno podizati oba os-a ili je potrebno ponovo izvršiti reinstalaciju gruba.
Molim pokretača teme da to objasni pošto je ostao nedorečen !
[ calexx @ 13.03.2015. 08:00 ] @
Nisam siguran za prvu rečenicu, ovde je windows instaliran na drugi hard a pri tome je prvi (sa linuxom) bio otkačen. Posle je vraćen i startovan sistem sa njega, nije se pojavio windows ali bi sigurno i on krenuo da je izabrao startovanje sa njegovog harda.
Po poslednjoj rečenici mi deluje da sada sve radi.
[ Djetvan @ 13.03.2015. 09:54 ] @
Citat:
alexa:
Dodao u komp HD od 80Gb, instalirao winXP u BIOS-u selektovao da se dize sa linuxovog HD-a

@calexx, u pravu si, nisam primetio da je naveo biranje hard diska u BIOS-u.
Sem toga ovde ne kaže da je prilikom instalacje Windows-a otkačio hard disk na kojem je Linux, nego samo da je dodao novi disk i uradio instalaciju Windows-a.
[ calexx @ 13.03.2015. 13:22 ] @
Nije baš detaljno opisao šta je krajnji rezultat a ja sam više puta preporučio da otkači stari hard kad instalira XP. Svejedno, ako se linux startuje bez upisanog drugog OS a po svemu sudeći je bio prastari grub, novi grub bi trebalo da sve reši.

Inače se previše diže frka oko višestruke instalacije i više hardova, dovoljno je da se samo zna šta se radi i greške nema. Problem je što mnogi ne razmisle nego kliknu očekujući da će da se desi ono što bi želeli a ne ono što je izabrano. :) Prvih nekoliko instalacija sam tri puta merio pa kliknuo na OK, sada već to radim usput, imam gomile raznih OS na hardovima i odavno nijedan nije zabrljao.
[ lega99 @ 13.03.2015. 13:45 ] @
@Djetvan,

Gore sam opisao sta sam radio pre par dana, kako je pokretac mogao da ima onaj prastari grub nije mi jasno.
Jedino sto mi pada na pamet da je imao prastari grub da nije kod upgrade ako je tako radi nikad dozvoli da mu uradi upgrade i gruba.
Po onom tvom linku ja radim i to radi ko sat, nikavi repairi mi ne trebaju, samo to sto si dao link, otkucam gde i sta, restart i update-grub.
[ calexx @ 13.03.2015. 16:57 ] @
Ama ovaj Ubuntu Studio dobija u startu grub2 a ko zna zašto je u funkciji bio stari grub. Instalirao sinoć i proverio. Valjda nećemo sada i o ovome da raspravljamo, ako je problem rešen, tema je gotova. ;)
[ lega99 @ 13.03.2015. 21:38 ] @
Citat:
calexx: Ama ovaj Ubuntu Studio dobija u startu grub2 a ko zna zašto je u funkciji bio stari grub. Instalirao sinoć i proverio. Valjda nećemo sada i o ovome da raspravljamo, ako je problem rešen, tema je gotova.

Pa to sto je resi nije ni bitno pogotovo sa tim programima za cupanje iz g*vana, mene kopka stari grub i meni je interesantnije zasto i odakle je imao stari grub. Ja sam izmozgao tu varijantu jer mi je jedino to logicno.
Gde moze neko ko se toliko cimao oko dual boot-a sam da stavi umesto gruba2 grub. Problem resen, @Calexxa nervira ta tema, nesto je zaredjalo sa unistavanjem gruba ovde a i na drugim forumima, valjda takva predprolecna sezona
[ calexx @ 13.03.2015. 22:41 ] @
Eto ti sad. ;) Napisao sam da Ubuntu Studio u startu ima grub2, da li je možda alexa greškom instalirao tj pokrenuo grub a ne grub2, zašto se uopšte pojavljuje stari grub ... nemam pojma. Ako nekome znači, onda da sačekamo da kaže kako je to izveo. Ne verujem da je nešto što može da se tek tako desi, jedino da saznamo još nešto ... što nas praktično i ne zanima. Ja ne planiram da koristim taj linux kao ni bilo koji drugi xfce, ne planiram da isprobavam kako se grub 0.97 ubacuje u prvi plan i tu je kraj mog interesovanja za ovu temu. Slobodno nastavite.