[ mmix @ 12.03.2015. 22:22 ] @
Nesto su mi nadigli dzevu da od 1. januara vaze nova pravila za skupljanje VATa u evropi, izmedju ostalog za digitalnu robu i usluge, kojom se za lokaciju oporezivanja vise ne uzima lokacija prodavca, vec lokacija kupca i da su sada svi online vendori, ilo da su locirani u EU ili ne, obavezni da za svaku clanicu EU (tj njene gradjane koji kupuju uslugu) skuplja VAT? U prevodu, cak iako ti je firma registrovana u USA i prodaje u EU online, duzan si da skupljas poreze za svaku od clanica EU pojedinacno?

Ja sam prvo otkacio te tvrdnje kao neosnovane, medjutim po veb sajtovima su pocele da se pojavljuju informacije o promenama EU Vat sistema. Npr: http://www.kinguin.net/eu-vat-changes-2015

Jel ima neko konkretne informacije o ovome? Ne razumem, po kom osnovu moze EU da potrazuje porez od non-EU vendora? Sta ce da radi ako im ne platis, da ti blokira domen na ISPevima?
[ Dexic @ 12.03.2015. 23:30 ] @
mmmmm, welcome to 10 years ago, sinak, ovo vazi skoro punu deceniju :)
I razlog je zasto ima toliko otvorenih predstavnistava USA firmi u LUX i NED - samo zbog skupljanja VATa.

U stvari promena je da se sada gleda visina VAT po zemlji kupca, a ranije je bilo da se bira zemlja prodavca (iz EU). Sto se kupaca tice - samo je pitanje iznosa VATa.


Mogu naravno da te prisile, tako sto EU ima ozbiljne trade agreements sa velikim zemljama, i njihove firme moraju da postuju te ugovore, kao da je zakon :) Ne brine njih ako Srbija ili Makedonija to ne urade za sada, ali USA recimo, nece moci.


Sta mogu da urade? ne znam :) To ce Ivan sigurno ispisati jedan politicki esej, ja sam spremio kokice!
[ mmix @ 13.03.2015. 08:51 ] @
ne, cekaj, ja znam da vec X godina vazi da EU firme moraju da skupljaju VAT za usluge prodate u EU. Ali to nikad nije vazilo za non-EU kompanije. Niti verujem da postoje ti trade agreements o kojima pricas jer EU firme ne skupljaju VAT za prodaju usluga rezidentima USA. To bi bila ista prica kao da sada USA zahteva da prodavci u EU skupljaju 9% sales tax za kalifornju i tako za svaku US drzavu i da onda vode knjigovodstveno za svih 52 drzava da bi znao koliko kome da uplati?
[ Dexic @ 13.03.2015. 12:55 ] @
Citat:
mmix: ne, cekaj, ja znam da vec X godina vazi da EU firme moraju da skupljaju VAT za usluge prodate u EU.

Ovo znaci da su EU firme u obavezi da placaju EU porez - zamisli... to moraju od osnivanja EU :)

Citat:
Ali to nikad nije vazilo za non-EU kompanije.

Jeste ;) Mi smo dobili zahtev za izmenu ugovora sa USA firmom za slucaj prodaje e-servisa prema EU, jer oni moraju da ubiraju VAT i placaju ga u EU drzavi po izboru, jos ~2003. Nista tu nije novo.
Novo je sto sada ne mogu da biraju drzavi po cijoj stopi placaju VAT, vec moraju po tome u kojoj je drzavi korisnik.

Citat:
Niti verujem da postoje ti trade agreements o kojima pricas jer EU firme ne skupljaju VAT za prodaju usluga rezidentima USA.

Ne skuplja jer USA nema VAT, niti su USA citizens u obavezi da taj porez plate u slucaju kupovine e-servisa van USA.
EU fizicka lica jesu u zakonskoj obavezi da plate VAT na elektronske usluge koje ne poticu iz EU, tj. ne prodaju se iz EU (samo sto je ovo nemoguce realno odraditi u praksi, pa su preneli na firme strane). I kod nas je tako - ti si kao fizicko lice, a i kao firma, u obavezi da platis uvozni PDV na elektronske usluge koje kupis preko interneta.
Niko to ne radi naravno.

Citat:
To bi bila ista prica kao da sada USA zahteva da prodavci u EU skupljaju 9% sales tax za kalifornju i tako za svaku US drzavu i da onda vode knjigovodstveno za svih 52 drzava da bi znao koliko kome da uplati?

Tako je. Samo sto se u USA ne oporezuju digital goods, i drzave koje imaju state level tax verovatno to rade u suprotnosti sa ITFA iz 1997, tako da ovo nije bas direktno poredivo.

Inace:
http://www.forbes.com/sites/ja...on-digital-goods-and-services/
Citat:

1. Since 2003, VAT is due on any and all sales of digital goods and services to retail consumers in Europe.

Izmena iz 2015:
Citat:
5. US groups can no longer avoid VAT compliance complexity by setting up sales subsidiaries in low VAT rate jurisdictions like Luxembourg.

Bas ovo sto sam ti rekao.