[ Savkex @ 12.03.2015. 22:53 ] @
Dakle, kao sto naslov kaze, trazio sam razne teme na ovom sajtu ali nije to to pa se unapred izvinjavam zbog “duplog” posta ili sta vec

Dakle, zelim da kupim konkretno tastaturu (sto ja msm spada u elektroniku) pa me interesuje kolika ce carina biti sa obzirom da je shipping free a tastatura kosta 100$ ... Interesuje me kolika ce biti carina na tu cenu ili kolike su sanse da ne bude carine ako napise prodavac na kutiji da kosta npr : 40$ ili da je kao gift ... kako to vec ide, btw KUPUJEM PREKO EBAY-A Takodje me interesuje kolika je carina na uvoz odece (ne mislim na veleprodaju) npr : Duks neki majca i to.Hvala unapred.
[ valjan @ 13.03.2015. 08:08 ] @
Očigledno nisi dobro pretraživao teme, jer je na ovo sve odgovoreno barem stotinjak puta... Ukratko, nema veze šta prodavac napiše na kutiji jer carina to ignoriše, to nije zvaničan dokument, i nema veze preko čega i odakle kupuješ, bitna je faktura, i pošto kupuješ preko ebay (jer ovi sa kineskih online šopova uglavnom ne šalju fakture) možeš tražiti da ti prodavac ispostavi fakturu i ubaci je u pošiljku pa će carina to uzeti kao zvaničan dokument za obračun osnovice. Pošto je cena toga 100$ onda definitvno plaćaš carinu 10%, pa na osnovicu uvećanu za iznos carine plaćaš PDV 20%, drugim rečima plaćaš 10$ carine u dinarskoj protivvrednosti, i 22$ PDV takođe u dinarskoj protivvrednosti.

Što se dukseva ili bilo kakve druge robe tiče, ako poručuješ kao fizičko lice poštom, carinjenje uvek ide po skraćenom postupku po stopi od 10%, bez obzira na vrstu robe, u carinsku osnovicu ulaze i poštanski i transportni troškovi, i na to ide PDV 20% kao što sam malo pre i napisao. Ako je cena toga što si poručio manja od 50€, onda plaćaš samo PDV od 20% i u osnovicu ne ulaze oni dodatni troškovi. Pogledaj malo bolje po ovom forumu, jer kao što rekoh sve ovo je prežvakano barem stotinjak puta, ako ne i više...