[ Peronica @ 13.03.2015. 18:53 ] @
Pozdrav.

Zanima me knjiga koja je najbolja za javu a da ima na srpskom. Tj da se moze naruciti preko mikroknjige, kompijuter biblioteke ili CETA. Ja sam nasao nekoliko knjiga za koje me zanima vase misljenje. Samo da napomenem da sam pocetnik, tek sam naucio nesto o metodama i konstruktorima.

CET: http://www.cet.rs/index.php/kn...od-devetog-izdanja-detail.html
MikroKnjiga : http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=86-7555-286-6
MikroKnjiga: http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7555-308-3

Za ovu zadnju knjigu, "Misliti na javi" Sam cuo da je malo teza za pocetnike jer se odma radi sa objektima i teze je malo da se pohvata.

Tacnije se razmisljam izmedju I i 3 knjige, sta bi ste mi vi preoprucili ?
Hvala svima unapred.
[ nekicneko99 @ 13.03.2015. 19:47 ] @
Cela java radi sa objektima, tj. program je jedna klasa.

Ja sam citao Thin in Java, ali na engleskom. Odlicna knjiga, mada koliko mi se cini, dobra je i Core Java, ali nisam je procitao.
[ Peronica @ 13.03.2015. 20:35 ] @
Koju bi mi preporucio od te dve kao pocetniku ?
Ta thinking in java sam cuo da se radi odma sa objektima, jel ti bilo tesko da pohvatas ? Ili se vec imao solidno znanje ?
[ Rusi @ 13.03.2015. 21:16 ] @
Ako ti engleski bas ne predstavlja veliki problem ja bi ti preporucio Head First Java Second Edition. Ubedljivo najbolja za pocetak i da lagano i postepeno ulazis medju kompleksnije stvari. Misliti na Javi je po meni za nekog ko je vec radio na nekom drugom jeziku pa hoce da predje na Javu. Veoma je opsirna, glomazna, a dosta zadataka, po meni, su ne bas dobro za pocetnika objasnjena i deprimirujuca je kada vidis tih 1200 str.
[ Peronica @ 14.03.2015. 10:16 ] @
Nije mi problem engleski, ali imam zelju da uzmem knjigu na srpskom. Jos ne mogu da se odlucim izmedju "Misliti na javi" i "Osnove jave". Da li ima jos neki predlog koja knjiga je bolja od ove dve ? Znam da se u "Misliti na javi" odma radi sa objektima i klasama, i mislim da bi mi bilo zeznuto da pohvatam to..
[ balavi @ 14.03.2015. 13:42 ] @
Meni se dopala Programski Jezik Java, prevod treceg uzdanja, autori Arnold Gosling Holmes, u izdanju CET-a

mislim da nema da se kupi , ja sam je jedva nasao
[ nekicneko99 @ 15.03.2015. 12:27 ] @
Ja sam imao solidno znanje pre knjige "Think in java". Znao sam vec Pascal/Delphi, C/C++, nesto malo C#, i naravno HTML/PHP/CSS, kao i nesto malo Clipper-a.

Najbolje je, po meni, da za pocetak uzmes neku "laksu" (ne znam kakva je Osnove jave, nisam je citao, skini sa net-a pdf, pa pogledaj, ako ti se svidi kupi).

Ali posle obavezno Eckell-a, najbolji je. Mada on objasnjava i objekte na pocetku, ali to sam poglavlje preskocio, pa ne znam kako je objasnio.
[ DusanSukovic @ 12.04.2015. 10:45 ] @
Citat:
Peronica:
Nije mi problem engleski, ali imam zelju da uzmem knjigu na srpskom.


Ako zelis da napredujes na polju programiranja - kloni se ove zelje. Dok izadje neka knjiga koja se dotice tvoje teme, a ti cekas da izadje prevod na srpskom jeziku, ode voz, a mozda i potencijalni musterija. Zamisli da radis kao freelancer programer na svetskom trzistu i pises komentare, nazivas imena klasa, varijabli i ostalo na srpskom jeziku? Recimo ja kad sam studirao vani, niko me nije pitao znam li ili ne znam engleski jezik posto su knjige bile na istom, pretpostavka (a i zahtev - niko nije drzao casove engleskog jezika) je bila da znas "lingua franca" od Computer Science , evo liste knjiga - bujrum i uci..
[ casperns2 @ 16.04.2015. 21:09 ] @
Bitnije od knjige je da uzmes da pocnes da ucis i vezbas ODMAH. I ako nesto procitas sto nije potrebno sigurno ti nece skoditi ali je bitno da udjes u ritam i stalno da ucis. Ne treba se ni ogranicavati samo na jednu knjigu .. koristi neke najnovije tutorijale sa neta ( imas na sajtovima od fakulteta tutorijale sa njihovih vezbi i primere zadataka) , koristi forume za probleme i razmenu misljena.

Mozes da uzmes i moje poruke iz jave u zadnjih godinu dana pa da ih procitas, mozda nadjes dosta korisnih saveta jer ja sam od pre godinu dana od skroz pocetnika u javi poceo da radim kao java programer gde sam na 3 intervijua koja sam isao imao rezultate bolje nego sto se ocekuje za Java web / Java developera.

Sto se tice engleskog, konkretno za ucenje ti nije potreban i ja sam ucio iz literature koja je sva na srpskom bila ali sam povremeo citao na stranim sajtovima neke tekstove i cesto trazio na stranim sajtovima resenje nekog problema. U svakom slucaju pri samom zaposlenju ili radu u 95% firmi je potrebno dobro znanje da bi mogao uopste da radis.

Po meni ono sto je za tebe kao pocetnika i najbitnije je da li si spreman da narednih pola godine - godinu dana se odreknes drustvenog zivota i svakodnevnih provoda , ako od pocetnika hoces da postanes zaista programer moras zaboraviti jedan period i na sport i izlaske i odmore , ako nisi spreman na takvo nesto bez izuzetaka, onda se zapitaj da li da kreces uopste. Moje je misljenje da svako moze ali mora da ima cvrstu volju i zelju. Druga je situacija kada si na faksu i imas vremena i 4 godine svaki dan pomalo slusas o tome.. tada se ima vremena za sve, ali ako nisi zavrsio faks za programera i moras da udjes u ceo taj svet, onda moras da mu se i posvetis skroz .
[ balavi @ 16.04.2015. 23:01 ] @
@casperns2

nemas nikakvo visoko obrazovanje, u potpunosti si sam naucio javu, jel da ... koliko sam mogao da zakljucim iz tvog posta
[ casperns2 @ 17.04.2015. 05:17 ] @
Imam zavrsenu visu skolu i matematika mi je bila najaca strana tokom celog skolovanja . Samo programiranje nisam znao osim , znao sam otprilike da napisem program da izracuna zbir dva broja... A o web programiranju nisam nista znao ijako mi je to sad mozda i bolje ide od standardne jave.

Ali po meni je manje bitno kakvo predznanje imas od onoga koliko zelis i koliko ces se potruditi da naucis to. Mnoge pojmove i stvari neces nauciti niti se dotaci koje se uce na faksu a sto pomaze pri celoj izgradnji i razumevanju programiranja, zato moras uciti 5puta vise nego studenti.

Manje razmisljaj o tome jel mozes ili ne mozes vec da li zelis i koliko si spreman se odreci dosadasnje svakodnevnice. Pocni da vezbas. Ovde ima osoba koje ce uvek pomoci, na samom pocetku dosta su mi pomogli na ovom forumu ali ne trazi pomoc dok bas ne zapne i sto vise problema sam redis to bolje. Danas svako zeli biti programer i nije bitno samo na kratko imati zelju i planove vec zaista to zeleti iskreno i voleti to, a tek onda kao 3.il 4. razlog za ucenje da gledas novce, mada svako ima svoje misljenje i verovatno drugaci put prosao do pocetka rada kao programer...

Srecno...