[ lega99 @ 15.03.2015. 14:09 ] @
Kao sto sam naslov kaze manjko je, Manjaro 8.12 Catalyst 15.200 manjko.
Lepo Octopi kaze imas upgrade, ja kao "posteni gradjanin" odobrim ugrade
systema, vidim usput a i procirao sam ranije stavlja Catalyst 15.200 beta.
Kazu i pisu Manjaro nije bas 100% RR jer sa zadrskom od nedelju ili vise
instalira pakete iz Archa jerbo ih navodno proverava i testira.
Pustim ja njega da odradi sta ima da odradi, uradim restart
poce pridizanje i onda klasika BSD black sreen off dead, niit mu moz sta uraditi,
nemere ulazak u terminal, nemere ni preko root moda jer je kod njih root isto sa GUI.
Rezime mogu da ga duvam u prstice dok tamo Manjarovci ne smisle kako da ispridignem
taj distro. Bas nesto ti RR i polu RR omanjuju. @Calexx evo domaci ti si strucnjak za ARCH
da pronadjes sta su omanuli i kako sad prici tom distrou
Nema brige i sekiracije imam distroe koji sigurno rade evo iz jednohg i pisem.
[ calexx @ 15.03.2015. 14:24 ] @
Ne znam šta da ti kažem, podigni neku prethodnu verziju ili ako opet grub brlja, startuj supergrub disk pa sa njega izaberi da startuje Manjaro grub pa možda i prođe. Imam Ati na dva kompa ali svuda trošim open drajvere jer mi je Kataljist uvek brljao.

Ako ne pomogne, imaš dva putića, ili reinstaliraj komplet ili batali Manjara i pređi na Arčijevu stranu.
[ lega99 @ 15.03.2015. 15:18 ] @
Nije grub, pocne pridizanje, sad su Catalyst 15.200 metuli su ih i jos se ponosneo hvale za XFCE,
ovo moje je KDE a i tu su mu ga metli kroz update ili upgrade, ne znam kako da krstim update u RR
distrou imam jezicku dilemu. Kako se radi rol-back ako to nije pusta teorija.
Nedam ja svoj grub :D da mi tako upropascuju, grub je zna se Mintov ili Kubuntov, ostali nemaju
tu eksluzivu da prckaju. :)
Ako ga je ovaj upsko sa 15.200 Arch bi samo ranije isto uradio jer Manjaro samo sacekuje neki
period i onda stavlja tosve iz Archija. Puj, puj reinstalacija, ne radim to vise, ako apisu negde kao da
ga izlecim ako ne zna se leti u vecna lovista. To RR covek bi pomislio Rolls-Royce a Manjaro svaki drugi
update-upgrade ne prodje pa onda ide neko krpljenje pa na kraju prodje, zadnje sam se kecao sa kljucevima
onih dobrovoljaca sto spremaju-namestaju programe za AUR, nameste prog a pgp kljuc zaborave pa
onda citamkuknjavu ljudi koji pokusavaju da instairaju. Ajd pusticu da odlezi, pitam se samo sta ce
biti kad krene KDE5, lele majci tu ce tek biti motika i kopanje, kocevi, stapovi i kanap.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 15.03.2015. u 16:52 GMT+1]
[ calexx @ 15.03.2015. 15:23 ] @
Nisi probao supergrub, inače se ne bi plašio za nešto za šta i ne moraš da se plašiš jer se lako rešava. Startuješ supergrub disk, izabereš ono što i ponudi (everything) i on ispiše spisak svih OS koje je našao na hardovima. Nađeš gde je Manjaro (imaš i opis tipa hd0, msdos 07 ili tako nekako) i izabereš ga. Onda se pokrene Manjaro grub bez čačkanja po mbr ili bilo gde. A prethodno ... pa u grub ponudi uvek imaš konkretnu verziju i prethodne koje postoje.
[ lega99 @ 15.03.2015. 16:14 ] @
Citat:
calexx: Nisi probao supergrub, inače se ne bi plašio za nešto za šta i ne moraš da se plašiš jer se lako rešava. Startuješ supergrub disk, izabereš ono što i ponudi (everything) i on ispiše spisak svih OS koje je našao na hardovima. Nađeš gde je Manjaro (imaš i opis tipa hd0, msdos 07 ili tako nekako) i izabereš ga. Onda se pokrene Manjaro grub bez čačkanja po mbr ili bilo gde. A prethodno ... pa u grub ponudi uvek imaš konkretnu verziju i prethodne koje postoje.

Koji sad super-grub, juce sam nesto stavio na USB bas oko namestanja gruba, ima bre tih programa ko kusih pasa, ne
mogu ni da se setim sta sam stavio. Idem u drugi linux ako me pamet sluzi tamo sam skiuo da vidim sta sam to
stavljao. Ovo je boot-repair disk.iso ko ce vise popamtiti, za svaki klinac neki USB da kupujem i da stavljam
[ lega99 @ 15.03.2015. 16:29 ] @
Imam taj super-grub, pogledao sam slicice, to mi je vec na jednom USB, znaci sad sam zauzeo vec 2 USB.
[ lega99 @ 15.03.2015. 18:44 ] @
Bio sam preko drugog linuxa stavio xorg.conf sto mi je omogucilo da nekako udjem u terminal mod.
Porbao sam pomocu pacmana da stavim noviji kernel zakoji su ovi drajveri pravljeni, to nista ne reaguje,
nemam laptop pa da tamo gledam sta bi trebalo tako da ce Manjaro da leti za sva vremena.
Sad ide jedan lep format particija :D :D :D
Lock
[ calexx @ 15.03.2015. 19:31 ] @
Tebi će ti Ati drajveri da prave probleme koji god linux da probaš. Zato sam ja odustao od njih, mada i nemam te prohteve kao ti. A za zauzimanje fleške ... pa ja sam na jednu stavio i supergrub i neki noviji windows 10 i Kubuntu i PartedMagic i onaj Ubuntu Studio ... možda i još neki linux. Dovoljne su mi dve fleške za sve, jedna sa ovakvim paketom i druga slobodna za neke druge varijante.

Šta dolazi umesto Manjara? ;)
[ lega99 @ 15.03.2015. 21:08 ] @
Citat:
calexx: Tebi će ti Ati drajveri da prave probleme koji god linux da probaš. Zato sam ja odustao od njih, mada i nemam te prohteve kao ti. A za zauzimanje fleške ... pa ja sam na jednu stavio i supergrub i neki noviji windows 10 i Kubuntu i PartedMagic i onaj Ubuntu Studio ... možda i još neki linux. Dovoljne su mi dve fleške za sve, jedna sa ovakvim paketom i druga slobodna za neke druge varijante.

Šta dolazi umesto Manjara? ;)

To su mi male flaske, imam jos 2 slobodne jedna od 2GB na njoj je instalacija Mint KDE 17.1, druga od 16GB juce sam je osposobljavao, bio je
neki manjaro ali to je napravilo gpt particiju,to sam zbrisao i unormalio.
Umesto Manjara prosiro sam /home particiju a sad upravo pomeram celu particiju da vidim da li ce da uradi degfrag kako kazu 2.4% je defrag na toj
particiji jer drljam velike fajlove i sortove. Kazu ne treba defrag to ce pomeranje da sredi e sad cu to da proverim u praksi. Polako suzavan broj kinuxa
koje drzim na masini, ovaj Manjaro nacisti je u*s*rao stvar. Sto ulaze u frku kad nisu jaci, guraju update-upgrade beta drajvere a nisu gurnuli i 3.18 kernel
i onda dobijes kao rezultat nista, ne se majem vise sa njim i kucanjem komandi. Pred bozic kupio sam si android tel, kad tu moze prstom da se vuce
ko da gladis klitoris a ja ovde treba da imam dva kompa jedan kao ispomoc da bi osposobio taj Manjaro. Ne se zezam vise sa tim, iskljucili nam i lift,
opasno po zivot, ne mogu napolje i jos da se zezam sa ovim vala necu.
[ lega99 @ 15.03.2015. 21:16 ] @
Code:
sudo fsck.ext4 -vpf /dev/sdc4

       60099 inodes used (0.71%, out of 8519680)
        1436 non-contiguous files (2.4%)
          79 non-contiguous directories (0.1%)
             # of inodes with ind/dind/tind blocks: 0/0/0
             Extent depth histogram: 59860/191
    10258794 blocks used (30.11%, out of 34075873)
           0 bad blocks
           3 large files

       55750 regular files
        4300 directories
           0 character device files
           0 block device files
           0 fifos
           0 links
          40 symbolic links (40 fast symbolic links)
           0 sockets

Evo i sta sad reci ispomerao sam particiju i sve je ostalo isto:
1436 non-contiguous files (2.4%)
I sad kome ja da verujem svojim ocima ili pisanju da to pomeranje-skracivanje sa leve strane, pomera sve i odradi defrag,
e pa ne odradi
[ calexx @ 15.03.2015. 21:25 ] @
Ja ne radim defragmentaciju od windows 98 vremena ... mada sam i tada više trošio NT4 a ni na njemu nisam to radio. A na Manjaru (oba koja su na ovom kompu) je kernel 3.19. ;)
[ lega99 @ 16.03.2015. 20:28 ] @
Citat:
calexx: Ja ne radim defragmentaciju od windows 98 vremena ... mada sam i tada više trošio NT4 a ni na njemu nisam to radio. A na Manjaru (oba koja su na ovom kompu) je kernel 3.19. ;)


Ni moja cerka nije radila u windowsu XP, win7; nakamarise sve i svasta, malo zvek stuja pa tako upropasti najmanje 4 SATA svaki od 1TB.
Dok sam radio a i ti znas i sam zasto su odlazili diskovi, tamo gde se stalno cita i pise po tom delu diska tu ode isto kao i na magnetnim trakam
ili ketridzima, uvek ode pocetak. Tu onda makzice pa jedno 20metara sec pa jos 10 i nalepis novu tape mark i teras.
Normalnoda ti radi Manjaro sa 3.19 kad si stavio druge repozitroijume. Ovi bi da se j a d aim ne udje ostao kerlen 3.16 a stavili nove drajvere,
u xfce verziji pisu da su metuli i 3.18 i 3.19. Ali sad sam se resio tog zezanja necu da razmisljam kod svakog update-upgrade dal ce posle da se pridigne.
[ calexx @ 16.03.2015. 21:41 ] @
Ne, nisam menjao repozitorijume, imaš (tj imao si) Manjaro settings (ili tako nekako se zove) gde se podešavaju neke interne sitnice, između ostalog i kerneli a i da li će hardverski sat da bude na lokalu ili na Londonu i odmah po instalaciji Manjara možeš da dodaš najnoviji kernel. Probao sam i 0.9 sa KDE5 ali je to toliko nedovršeno da mi se uopšte ne sviđa, svejedno na kom je linuxu.

Naravno, Manjaro osim stable mirora nudi i unstable i testing (nemam pojma koji je sa novijim verzijama) i onda mislim da radi paralelno sa Arčijem. Jedino je dobro da se odmah odlučiš jer ako nekoliko puta odeš tamo-vamo, postoji mogućnost da se zbuni.

Kako god, odustao si i sad čekam da pokreneš temu o Arčiju. Ovde negde postoji tema o instalaciji pomoću skripte a ako ti nešto nije jasno, imam vremena koliko god hoćeš pa mogu da pomognem.
[ lega99 @ 16.03.2015. 23:26 ] @
Ne znam to oko kernela ja sam to radio rucno, znaci po defaultu on je u startu bio na 3.16 sto je plafon za
Catalyst 14.12. Sad kad su mu uturili Catalyst 15.200 beta logicnobi bilo da su uturili i njanoviji kernel za koji je to pravljeno.
Ali ocekivati logiku od njih to samo ja naivac ocekujem, znas onu izreku kad si mi dao da jedem g*vna
daj mi i kasiku da ne jedem prstima. RR distro pogotovo Manjaro koji je RR sa zadrskom trebalo bi tako da radi.
Ne znam ali tesko da ces zateci sa moje strane temu o Arciju, suvise toga sto ja koristim mora iz AUR-a tako
da mi se bas ne mili da to sve prolazim ponovo. Jbg. kad ne mozes distro da dignes ako nisu dobri drajveri u bilo
kakvom GUI okruzenju izem ti ja tu rabotu. Jedva sam bio uspeo da bilo sta dignem tj. da dobijem terminal
i zadam pacman -h dobije 5 stavki a one fazone kako sta dovuci i sta dovuci iz tog helpa ne dobijam.
Mozda sam trebao da kucam man pacman ali nije mi padalo na pamet u tom trenutku jer sam u terminalskom
modu i sve ode u nepovrat a nisam se ni setio cuvene DOS | more komade koju koristim da mi lista parce po parce.
Cim se tako covek ukopa a nema drugi komp pored sebe najbolje resenje je brisi sve i u p.m sa tim. :)
[ lega99 @ 16.03.2015. 23:33 ] @
Ono sto sam napisao i proverio za defragmentaciju je tacno a to sto pise da treba pomriti je netacno.
Defragmetacija moze da se uradi ili preko komade ili rucnim kopiranjem grupe direktorijuma
u neki zbirni, posle rename izvornih, copy iz tog zbirnog dira i na kraju ako je sve ok
brisanje onih dirova za koje je uradjen rename i na kraju brisanje tog zbirnog.
Setanje particie prosirenjem na levo kod mene ne pali, povecavao sam je cak za 20GB
i nista, drvi to po sat vremena i na kraju rezultan je isti 2.4%.
[ calexx @ 17.03.2015. 00:07 ] @
Citat:
lega99: Ne znam to oko kernela ja sam to radio rucno, znaci po defaultu on je u startu bio na 3.16

Ne znam ali tesko da ces zateci sa moje strane temu o Arciju, suvise toga sto ja koristim mora iz AUR-a tako
da mi se bas ne mili da to sve prolazim ponovo.

Jbg. kad ne mozes distro da dignes ako nisu dobri drajveri u bilo
kakvom GUI okruzenju izem ti ja tu rabotu. Jedva sam bio uspeo da bilo sta dignem tj. da dobijem terminal
Pa što nisi pitao? ;) Arči u startu (ili bar tako radi skripta) odmah uvali aktuelan kernel, sada je to 3.18.6-1 pa bi sa te strane bio mirniji. Ipak, Manjaro je to lepo rešio tim svojim dodatnim podešavanjima pa se lako promeni. Zato je kod njega lakše da se uvali i 3.19 i stariji, ja bih to morao ručno.

Zašto te AUR toliko plaši? OK je ako u nekoj distribuciji imaš sve programe koji te zanimaju ali sam ja to imao samo u *ubuntu a svi ostali nisu imali po nekoliko programa ... dok AUR nije doneo sve što mi je nedostajalo. Tu ne računam dodatke za Thunderbird koji mogu da se nabace kao i kod svih drugih a ti si i za njih vukao AUR.

Ja nisam uspeo da nabacim Ati drajvere za dve Ati kartice koje imam i to nisam uspeo ni na jednom linuxu. Ako na bilo kom rade, radiće i na arčiju. Što se same instalacije tiče, ne pomišljam na pešaka nego samo preko skripte, tu je potrebno da zapamtiš/zapišeš dve komande i posle samo biraš od ponuđenog. Mada znam da ti više voliš teži i komplikovaniji način. ;)
[ lega99 @ 17.03.2015. 12:17 ] @
Otkud ja da znam unapred da ce da gurne beta drajvere a da nece da gurne kernel koji treba, nisam video barem iz Octopi na koji nacin
da vidim sta ce sve da instalira, jbg. u synapticu kad kazes da uradi on prvo izlista sta ce sve da uradi pa lepo vidim i ako mi se ne svidja
ne radim tako nego deo po deo a to sto mi se ne svidja preskocim..

Ne plasi me AUR nego mi je smorno to pravljenje paketa koji idu na neki sistemski /tmp/,,,, pa ja onda to kopiram kod sebe na na neki dir u home,
octopi sve vreme ukljucen i onda ponovo iz Octopi kazem e sad instaliraj to, e da ga hebem... Usao u Octopi, nasao sta mi treba u AUR,
onda to drvi i pravi pa ako imam srece napravi iz cuga i sad umesto da ga instalira ja opet moram nazad u meni od Octopi i da mu
pokazem a taj napravljenji file. To je ako imam srece da ne fali zavisnost, ako fali i ako imam srece onda moram da instaliram prvo zavisnosti,
pa sad tu molim boga da zavisnost nema zavisnost ili da uopste imam tu zavisnost. Znaci teska smaracina :)
[ calexx @ 17.03.2015. 14:27 ] @
Citat:
lega99: Ne plasi me AUR nego mi je smorno to pravljenje paketa koji idu na neki sistemski /tmp/,,,, pa ja onda to kopiram kod sebe na na neki dir u home, octopi sve vreme ukljucen i onda ponovo iz Octopi kazem e sad instaliraj to, e da ga hebem... Usao u Octopi, nasao sta mi treba u AUR, onda to drvi i pravi pa ako imam srece napravi iz cuga i sad umesto da ga instalira ja opet moram nazad u meni od Octopi i da mu pokazem a taj napravljenji file.
E ovo mi nije poznato, ako Octopi nađe u AUR bazi, on to otvara u terminalu i završi komplet. Ako kojim slučajem negde zabrlja (desi se da mora da nešto deinstalira pa to nekako promakne) onda otvorim terminal i kucam yaourt -S imetogpaketa i to u 99,9% prođe.
[ lega99 @ 17.03.2015. 15:29 ] @
Citat:
calexx: E ovo mi nije poznato, ako Octopi nađe u AUR bazi, on to otvara u terminalu i završi komplet. Ako kojim slučajem negde zabrlja (desi se da mora da nešto deinstalira pa to nekako promakne) onda otvorim terminal i kucam yaourt -S imetogpaketa i to u 99,9% prođe.

Pa tu je Kvaka22, to radi tako do prvog update-upgrade, otvris Octopi, AUR, nadjes, kazes instaliraj, on otvori terminal drvi i instalira.
Kad odradim prvi update-upgrade situacija se menja, onda pocinje to smaranje, samo ponekad ide bez tog smaranja ako naidje
na neki komplet binarni paket u AUR-u. Nazalost kod mene je to raritet da uradi sven abrzaka, inace sve ide postupkom koji sam ti opisao.
99% paketa u AUR-u su Arch paketi koji cak nemaju istu ekstenziju i ne mozes direktno da skines takav paket i iz Octopi direktno ga instaliras.
Octopi dovuce ARCH paket iz AUR-a onda mulja i pravi paket koji moze da se instalira, to stavlja na systemski /tmp i ako hoces da ti
paket ostane moras da ga prepises negde kod sebe na/home jer /tmp kod prvog gasenja ili restarta se brise. Teska smaracina, e
sad zastoto meni tako radi voleo bi i ja da znam, cim prodje prvi update-upgrade krece smaracina. Kad u 21 veku nemas neki normale
GUI instaler, da vidis sta ti se nudi, sta je upgrade i da to vazi i za AUR i za ostale repozitorijume sta reci nego dovidjenja.
Probao sam razne navodno GUI nstalere, pisao sam neki su sramota sto se uopste zovu GUI a neki pola od opcija ne radi.
Na kraju oces neces ostaje Octopi takav kakav jeste. Drazao sam ga zato sto je RR uz sve mane, eto npr iritira u panelu setac
virtuelnih ekrana, to od kad znam za sebe nije u stanju da se centrira u panelu ili je previse dole ili previse gore. Oko Catalyst
drajvera zasto ih drzim ne bi vise da elaboriram, 100x sam napisao, ako ti isti mogu lepo da rade u Kubuntu i Mintu i Debijanu (kad
gospoda dopuste da rade) ne vidim zasto bi klao svoju karticu sa obicnim drajverima, plus lakoca rukovanja sa dva ili vise uredjaja
kad imas Catalyst drajvere. Linux je cudo ja to uvek govorim, vidis tebi se to ne dogadja sa instalacijom iz AUR-a, vidis ja imam 2.4%
defragmetaciju / home i pisu samo pomeri particiju sa leve strane i sve se sredi, eto kod mene bas nece...
Code:
yaourt -S imetogpaketa

Probao sam ja i to preko te komande ali je sve isto. Imao sam cak i txt fajl u kome sam zapisao varijante te komade a pogotovo
da ne bi greskom kucao yourt, yoaurt, yogurt i slicno

ps.
evo sam me keca i ovaj forum posaljem ovo a ono izadje error, morao sam da se izlogujem i ponovo ulogujem da i ovo poslao,
da ne pricam vise o obavestenjima koje dobijam na e-mail a sve sam disable po 100x
[ Branimir Maksimovic @ 18.03.2015. 22:41 ] @
Ja koristim Manjaro, i desilo mi se slicno, stavio sam free drajver umesto propretary NVIDIA drajvera. Naravno boot nije prosao.
I kako sam se izvukao? Pa boot-ao sa live CD-a , mountovao particiju otisao
u taj dir i systemd-nspawn i otkucao #mhwd-gpu -a pci nonfree 300
i tako resio problem. Isto tako mozes staviti i noviji kernel i odraditi sta treba.
Sve dok je live CD-a nema frke ;)