[ X Files @ 22.03.2015. 15:17 ] @
Finland schools: Subjects scrapped and replaced with 'topics' as country reforms its education system
Citat:

[...]
For years, Finland has been the by-word for a successful education system, perched at the top of international league tables for literacy and numeracy.

Only far eastern countries such as Singapore and China outperform the Nordic nation in the influential Programme for International Student Assessment (PISA) rankings. Politicians and education experts from around the world – including the UK – have made pilgrimages to Helsinki in the hope of identifying and replicating the secret of its success.
[...]
[ Časlav Ilić @ 23.03.2015. 09:55 ] @
Mene kopka nešto donekle tangencijalno na temu. Kad god vidim neku vest u vezi sa finskim srednjoškolskim obrazovanjem, nađe se tu i komentar nalik ovome u ovom tekstu:

Citat:
[...] Only far eastern countries such as Singapore and China outperform the Nordic nation in the influential Programme for International Student Assessment (PISA) rankings. [...]


I onda se zapitam, zašto često iskaču ovi tekstovi o finskom sistemu, a ne, recimo, o singapurskom?
[ Shadowed @ 23.03.2015. 11:31 ] @
Pretpostavljam da na istoku iskacu o Singapurskom a eventualno se pominje finski.
Mislim da je razlog to sto je Finska je bliskija zapadnim zemljama (gde su vesti objavljene) i da je zbog toga zanimljivije videti kako su oni uradili tako nesto nego kako je Singapur to uradio. Da bas hoce da potenciraju Finsku, mogli bi bez problema da Singapur (i Kinu) i ne pomenu.
[ Ivan Dimkovic @ 24.03.2015. 10:45 ] @
Citat:
Časlav Ilić
I onda se zapitam, zašto često iskaču ovi tekstovi o finskom sistemu, a ne, recimo, o singapurskom?


Sto Shadowed vec pomenu, verovatno geografski razlog pojacan i kulturoloskim/etnickim/... faktorima.

Finska je daleko bliza (ne samo geografski), recimo, jednoj Engleskoj od Singapura. Pa je i interesantnija sto se vesti tice za lokal.

Takodje i za rasprave na politickom nivou: za Singapur ili Kinu ili Juznu Koreju moze da se pojavi dosta "suma" - eto oni su potpuno drugacija kultura, drugacije uredjeno drustvo, u Singapuru dobijas bar 3x preko g00zice za pisanje grafita i sl... sve odlicna municija za politicke protivnike neke eventualne reforme.

Ako koristis Finsku, nista od toga ne moze da se koristi - niti im je drustvo organizovano kao vojska, niti imaju fizicko kaznjavanje za prestupe niti imaju totalnu cut-throat ekonomiju koja zahteva da buduci radnik ne spava duze od 5 sati i zavrsi fakultet sa maksimalnim ocenama. Prakticno su identicni ostalim evropskim drzavama (u okviru nacionalnih razlika, naravno) pa ako rade nesto dobro, to se verovatno moze primeniti i u komsiluku bez velikih promena.
[ Časlav Ilić @ 25.03.2015. 08:15 ] @
Možda, ali bi to tako trebalo i analizirati i napisati:

„Evo rezultata. Najbolji su ti-i-ti; međutim, da bismo bili dobri kao ti-i-ti, trebalo bi da promenimo kulturu i pogled na život tako-i-tako, a to ne dolazi u obzir jer ipak mi-smo-mi. Drugi najbolji su ti-i-ti; da bismo bili...“ itd.

Nedostatak ovakve razrade meni ostavlja utisak fušeraja, ili još goreg.
[ dule_ns @ 25.03.2015. 09:30 ] @
Citat:
Časlav Ilić: Možda, ali bi to tako trebalo i analizirati i napisati:

„Evo rezultata. Najbolji su ti-i-ti; međutim, da bismo bili dobri kao ti-i-ti, trebalo bi da promenimo kulturu i pogled na život tako-i-tako, a to ne dolazi u obzir jer ipak mi-smo-mi. Drugi najbolji su ti-i-ti; da bismo bili...“ itd.

Nedostatak ovakve razrade meni ostavlja utisak fušeraja, ili još goreg.


To već prestaje da liči na novinski tekst (daleko ga prevazilazi).
[ Ivan Dimkovic @ 25.03.2015. 16:10 ] @
Citat:
Časlav Ilić:
Možda, ali bi to tako trebalo i analizirati i napisati:

„Evo rezultata. Najbolji su ti-i-ti; međutim, da bismo bili dobri kao ti-i-ti, trebalo bi da promenimo kulturu i pogled na život tako-i-tako, a to ne dolazi u obzir jer ipak mi-smo-mi. Drugi najbolji su ti-i-ti; da bismo bili...“ itd.

Nedostatak ovakve razrade meni ostavlja utisak fušeraja, ili još goreg.


Mislim da imas jako visoka ocekivanja od medija.

Na zalost, mislim da takav nacin prenosenja fakata moze da se ocekuje samo u strucnim zurnalima i, eventualno, nekim novinama/sajtovima koji su fokusirani na neku specificnu oblast.

U medijima namenjenim masama sve mora biti razvodnjeno tako da bude ne samo razumljivo vec i zanimljivo ciljnoj grupi - prosecnim gledaocima / citaocima. Na zalost, to zahteva ogranicavanje na max. nekoliko pasusa sa bombasticnim naslovom i sazetim uvodom koji "govori sve" ("govori sve" = staje u attention span prosecnog citaoca od 10-tak sekundi).

Osim tog drasticnog uproscavanja (koje neminovno dovodi do gubitka informacija) tu moras dodati i ubacivanje kakvog god politickog/urednickog bias-a za konkretan medij i, u nekim slucajevima, naduvavanje/skandal-stimovanje vesti tako da budu bombasticnije / skandalozne itd.

Tuzno ali istinito. Prakticno, za ljude koje nesto stvarno zanima nema druge nego da sami nadju izvestaje online (pomaze ako sami izvestaji imaju "executive summary").
[ Sale_123 @ 25.03.2015. 19:18 ] @
Sto se tice PISA testova i razlike izmedju evrope i azije, tu je dr. Rajovic dao dobro objasnjenje/tezu. Objasnjenje se nalazi u prvom djelu video ali ako neko ima klince nebi bilo lose ni da pohleda video do kraja: https://m.youtube.com/watch?v=-E7GWiEjju4
[ tosa @ 01.04.2015. 10:44 ] @
U Kini i sličnim zemljama ti testovi nemaju veze sa mozgom, prosek znanja je na nivou marinkove bare. Ti testovi su ocenjeni na toliko malom uzorku da može da se posmatra kao šum.
[ dejanet @ 01.04.2015. 12:34 ] @
Nije lose procitati: personalno vs eksterno znanje

Yale Study: You're not as clever as your Googling suggests
http://www.engadget.com/2015/0...ver-as-your-googling-suggests/