[ svr @ 23.03.2015. 10:34 ] @
Treba mi aparat koji bi koristio samo kod kuce, i planiram da uzmem neki polovan Canon PowerShot ili IXUS.
Vidim da koriste razne baterije pa i litijum jonske. Za AA baterije naravno nije problem kupovina ali za Li-Ion bas ne bi davao pare jer rekoh koristio bi u kuci -i gledam neko alternativno napajanje.
Da li ti Canon compact mogu da se napajaju preko USB i da dok su prikljuceni fotografisu??
Da li neki modeli imaju prikljucak za ispravljac preko koga mogu da rade?
[ bakara @ 23.03.2015. 16:19 ] @
Litijum bateriju svakako dobijes uz aparat, a rekao bih da one na kraju ispadnu i jeftinije od AA baterije tako da ne vidim cemu budzenje.
[ Zarko Silic @ 24.03.2015. 21:37 ] @
Preko USBa ne moze da se napaja ni jedan fotoaparat pa ni Canon.

Preko ispravljaca mogu, ali je takvo napajanje skuplje od napajanja baterijama.
[ ((BugA)) @ 24.03.2015. 22:11 ] @
Citat:
Zarko Silic: Preko USBa ne moze da se napaja ni jedan fotoaparat pa ni Canon.

Zapravo, neki foto-aparati mogu, kao na primer Sony RX-100 serija. I da, ovaj aparat moze da se puni dok radi. E sad, ne znam bas da li bi USB port racunara mogao da pruzi dovoljno struje potrebne za neprestan rad (da puni brze od brzine trosenja), ali bi neki ekterni punjac (sa jacom strujom, koji se opet prikljucuje na USB port aparata) mogao da radi bez problema.

Sto se Canon-a tice, tu se, mislim, slazem - barem se ne secam da je neki mogao da se puni preko USB-a (sto ne znaci da ih nije bilo), uglavnom se dobija punjac za bateriju koja se prilikom punjenja vadi iz aparata i stavlja u punjac. Inace bi ovo bio i uobicajeni postupak za punjenje klasicnih (AA) baterija, pa mislim da kupovina dodatne (litijum-jonske) baterije i njeno punjenje u punjacu ne bi trebalo da predstavlja problem. Nisu ni preterano skupe - originalne obicno jesu, ali se daju naci "zamenske" koje su i vise puta jeftinije, a sasvim lepo vrse posao.

Sto se ispravljaca tice, ne znam koji PowerShot / IXUS modeli ih koriste (i da li), ali mislim da ih nema medju novijima. Neka kucna radinost umesto baterije bi MOZDA mogla da zavrsi posao - mozda, zato sto proizvodjaci aparata/baterija vec neko vreme koriste razne nacine da provere da li je (originalna) baterija prisutna (ne samo puki napon koji baterija treba da da), pa mozda bude trebalo manje ili vise muke da se aparat "prevari" i prihvati alternativni izvor napajanja.

Mozda da svoju potragu okrenes u tom pravcu, prvo da vidis koji proizvodjaci aparata omogucavaju USB/kablovsko punjenje, pa tek onda da razmisljas o konkretnim modelima...?