[ SirPsycho @ 25.03.2015. 10:51 ] @
Dobri ljudi,

molim za pomoc... Imam problem sa cudnim zujanjem iz kucista koje se javlja s`vremena na vreme. Nekada traje kratko, nekada ne prestaje dok se racunar ne ugasi.

Ono sto pouzdano znam da nije jeste graficka karta, jer se isto desava i kada iscupam graficku a monitor prikacim na integrisanu.

Najgore je sto zvuk ne mogu da lociram. Evo snimka, video je los ali se zvuk jasno cuje



Nadam se da ce neko znati o cemu je ovde rec.

Moze li napajanje da pravi problem?
[ Predrag Supurovic @ 25.03.2015. 11:47 ] @
Zujanje je obicnood ventilatora. Ventilator imas na procesoru i na ispravljajcu racunara.

Probaj da lago kucnes prstima po ispravljacu ili kucistu i vidi da li se zvuk menja. Ako se menja, ventilator je.

[ gilopile @ 25.03.2015. 12:00 ] @
Po zvuku nesto kaci na FAN od CPU-a, po nekoj mojoj proceni vrti se na 3000. Ili neki kablic kaci, ili je ispao malo iz lezista i kaci hladnjak ili samu plastiku kulera. Proveri da li su sva krilca tu, moze biti i da je jedno krilce otpalo i FAN ispadne iz ose i kaci na sve strane i vibrira...

Najlakse ces to proveriti tako sto ces iscupati konektor FAN-a dok racunar radi, mada nema sta da je drugo. U napajanju se ne vrti FAN tolikom brzinom, jedino u onim matorim kineskim napajanjima je znao vent da ide oko 3000rpm.

Da li imas jos koji FAN unutra, recimo na chipset-u...?

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 25.03.2015. u 13:17 GMT+1]
[ SASA M. @ 25.03.2015. 19:19 ] @
Moze i da se primeni metoda blagog usporavanja vent-a blagim pritiskom na rotor po osi. Moze i speedfan program ili neki slican, ako se neko boji da moze da ostane bez prsta prvom metodom.
[ SirPsycho @ 28.03.2015. 11:22 ] @
Hvala puno na odgovorima...

Zamenio sam vent. od procesora, uzeo sam nov ali sad imam drugi problem :-(

Ja sam, kako bih bio siguran odakle konkretno dolazi zujanje, izvadio graficku kartu
i prikacio kabal od monitora na integrisanu grafiku na maticnoj.

Sad, kada sam graficku vratio ne desava se nista... Komp se upali ali nema apsolutno nikakve slike - ne vidi se ni bios, nista...

Kad kabal vratim u integrisanu, sve funkcionise normalno... Slika, sistem... Sve...

Interesantno da u Device manageru vidim samo integrisanu grafiku, dok moje prave nema nigde.

Inače, na grafičkoj karti, kada je ubacim u maticnu, ventilator normalno vrti - a da napomenem - grafika nema nikakvo dodatno napajanje.

Takodje, probao sam i drugu graficku kartu, desava se isto. Sto znaci da nije graficka karta u pitanju.

Vadio sam bateriju da resetujem bios, nista ne pomaze.

Maticna ploca je GIGABYTE-H55-UD3H
Fraficka je ATI Radeon HD4670


[ gilopile @ 28.03.2015. 11:55 ] @
Hmm, mozda da odredis prioritet PCI-e u BIOS-u. Udji u BIOS i trazi `graphic adapter priority` ili kako se vec zove na toj ploci/BIOS-u...

Znaci sa integrusom udjes u BIOS, trazis tu opciju, postavus na PCI-e, ugasis racunar ( snimis postavke BIOS-a posle te promene, naravno ) , bocnes graficku u slot ( Pogledaj lepo da li je legla u slot kako treba, svi pinovi lepo moraju podjednako da su u slotu ) i pokusaj da li ce da proradi.

[ SirPsycho @ 28.03.2015. 12:42 ] @
Hvala puno na odgovoru...

Usao sam u BIOS , i u Advanced Bios Feature imam sledece opcije:

- Init Display First : PCI ( odabrao sam PCI a imam jos ponudjene opcije: On Board , PEG i PEG2 )
- On Board VGA ( imam opcije Enable if No Ext PEG i Always Enable )

Probao sam sve moguce kombinacije: PCI i sa Enable if No Ext PEG i sa Always Enable

Ista situacija... Cak sam probao i sa VGA i sa DVi kablom, integrisana radi, ova moja grafika nista... Samo vrti ventilator a slike nema
[ Zricfield @ 04.04.2015. 23:18 ] @
Testiraj jedan po jedan fan, samim tim tako sto ces ih zaustaviti u toku rada. Zaustavi ga tako sto ces prstom navaliti na sredini kulera.
Kada dodjes do kulera koji zuji tj. lociras ga. Skines ga maknes nalepnicu odozdo i videces kapicu kada maknes kapicu stavis nekoliko kapi ulja za podmazivanje i resen problem.
[ abyss @ 06.04.2015. 07:40 ] @
Kod mene je slicna situacija. Na netu kazu da to nisu ventilatori nego "coil whine".
Resenje je zamena ploce :)
[ Binary Mind @ 06.04.2015. 19:12 ] @
Za kalemove koji "cvile" elegantno rešenje je na primer lak za nokte, ili onaj pištolj lepak...
[ abyss @ 07.04.2015. 08:09 ] @
Kod mene se kalemovi uopste ne vide na ploci. Ili su u nekoj plastici ili ih uopste nema (?!).
Znam da mogu da se premazu.
[ Binary Mind @ 08.04.2015. 16:43 ] @
O kojoj se ploči tačno radi. Ako priložiš sliku bilo bi dobro da obeležiš koje SMT i/ili THT komponene po tebi "cvile"...
[ abyss @ 09.04.2015. 07:14 ] @
Mislis na mene ili na postavljaca teme?
[ Binary Mind @ 09.04.2015. 17:17 ] @
Mislim na tebe...
[ abyss @ 10.04.2015. 21:25 ] @
Ploca je ova
Veca slika:


Ne mogu da provalim tacno odakle dolazi, ploca je mala.
Ali posle duzeg rada primetio sam da se cuje pistanje dok cita ssd i kad cpu menja frekvenciju. Probao sam da fiksiram brzinu i slicno se ponasa, onda cuje se kad se poveca opterecenje.
Menjao sam napajanje, isto.
[ Binary Mind @ 10.04.2015. 22:13 ] @
Ima 7 komada "solid state" prigušnica oko socketa, i kod DIMM slotova (velike kockastog oblika). I one mogu da pište. Nema na toj ploči vidljivih klasičnih zavojnica...
[ abyss @ 10.04.2015. 22:23 ] @
Ima li leka?
[ Binary Mind @ 10.04.2015. 22:30 ] @
Teško, ako si probao sa više napajanja. Jeftina ploča. Jeftine elektroničke komponente, a zamena prigušnica... hm... Mož' da se proba u nekom servisu, mada je po meni ipak bolje da se zameni cela ploča.