[ SirPsycho @ 28.03.2015. 11:28 ] @
Ljudi, problemima nikad kraja
Morao sam da otvorim novu temu jer mi je odgovor potreban sto hitnije.

Prvo sam imao problem sa cudnim zujanjem iz kucista, alo sam to resio.
Zamenio sam vent. od procesora, uzeo sam nov ali sad imam drugi problem :-(

Ja sam, kako bih bio siguran odakle konkretno dolazi zujanje, izvadio graficku kartu
i prikacio kabal od monitora na integrisanu grafiku na maticnoj.

Sad, kada sam graficku vratio ne desava se nista... Komp se upali ali nema apsolutno nikakve slike - ne vidi se ni bios, nista...

Kad kabal vratim u integrisanu, sve funkcionise normalno... Slika, sistem... Sve...

Interesantno da u Device manageru vidim samo integrisanu grafiku, dok moje prave nema nigde.
Inače, na grafičkoj karti, kada je ubacim u maticnu, ventilator normalno vrti - a da napomenem - grafika nema nikakvo dodatno napajanje.

Takodje, probao sam i drugu graficku kartu, desava se isto. Sto znaci da nije graficka karta u pitanju.

Vadio sam bateriju da resetujem bios, nista ne pomaze.

Maticna ploca je GIGABYTE-H55-UD3H
Fraficka je ATI Radeon HD4670

Sta da radim?
[ gilopile @ 28.03.2015. 11:56 ] @
Hmm, mozda da odredis prioritet na PCI-e u BIOS-u. Udji u BIOS i trazi `graphic adapter priority`, `init display first` ili kako se vec zove na toj ploci/BIOS-u...

Znaci sa integrusom udjes u BIOS, trazis tu opciju, postavus na PCI-e, ugasis racunar ( snimis postavke BIOS-a posle te promene, naravno ) , bocnes graficku u slot ( Pogledaj lepo da li je legla u slot kako treba, svi pinovi lepo moraju podjednako da su u slotu ) i pokusaj da li ce da proradi.

Postovao sam i u staroj temi greskom...Nema veze...


Evo slikovitio sta treba da trazis:

[ SirPsycho @ 28.03.2015. 12:45 ] @
Hvala puno na odgovoru... I ja sam prvo ovo napisao u staroj temi... Od sad pisemo ovde

Usao sam u BIOS , i u Advanced Bios Feature imam sledece opcije:

- Init Display First : PCI ( odabrao sam PCI a imam jos ponudjene opcije: On Board , PEG i PEG2 )
- On Board VGA ( imam opcije Enable if No Ext PEG i Always Enable )

Probao sam sve moguce kombinacije: PCI i sa Enable if No Ext PEG i sa Always Enable

Ista situacija... Cak sam probao i sa VGA i sa DVi kablom, integrisana radi, ova moja grafika nista... Samo vrti ventilator a slike nema
[ gilopile @ 28.03.2015. 12:51 ] @
Ajd izvadi g. karticu, pa lepo obrisi kontakte sa nekom krpicom i malo alkohola, lepo istrljaj. Ocisti i PCI-e slot. Moze lepo da posluzi cetkica za zube, pa lepo izduz protrljaj, mozda ima prasine na kontaktima...

Vrati g. karticu, odradi CLEAR CMOS na ploci i pokusaj da startujes.

Ako nece, moguce je da je odapelo nesto na ploci vezano za PCI-e slot. Moze biti chipset, FET za napajanje....
[ SirPsycho @ 28.03.2015. 13:41 ] @
Hvala jos jednom na brzim odgovorima .


Ovako, ono sto sam ja ponovo uradio, to je da sam izvadio bateriju 10ak minuta...

Nasao sam i opciju za CLEAR CMOS - stavio dzamper par minuta , skinuo ga i nista... I delje slike nema.

Sto se tice dela odgovora: "Ako nece, moguce je da je odapelo nesto na ploci vezano za PCI-e slot. Moze biti chipset, FET za napajanje...."

Da li je to moguće s obzirom da ventilator na grafičkoj normalno vrti ( a nema nikakvo dodatno napajanje osim tog slota ) ?

Mozda je chipset...

Mesec dana ranije je na toj istoj ploci crkla integrisana zvucna



[Ovu poruku je menjao SirPsycho dana 28.03.2015. u 15:18 GMT+1]
[ gilopile @ 28.03.2015. 14:46 ] @
Sve je moguce sto se PCI-e slota tice.

Problem 99% nije vezan za crknuce integ. zvucne, jer je ona zasebna i zaduzen je poseban chip za zvuk koji neretko crkne usled neispravnog pojacala, ulazak napona, statickog elektriciteta...

Ako ne radi ni sa frendovom g. karticom, onda je najverovatnije HW kvar na ploci, tako da bi morao u servis da nosis..

Probaj tu tvoju g. karticu u drugom racunaru, pa ako tamo radi, znas sta je.