[ ap61 @ 01.04.2015. 20:57 ] @
Malo trazim po netu neku zanimljivu kolinearnu antenu za vhf i nasao sam ovu zanimljivu ali mi se ne svidja jer mi se cini da je previse slabe konstrukcije i izlomio bi je vetar na planini. Da ne zna neko za neku malo robusniju konstrukciju slicne dobiti ... jedno 5-6 DBd-a

http://www.4x4ham.com/showthre...Three-Element-Collinear-J-Pole

gledao sam i one sa lambda 1/4 parcicima koaksijalnog kabla i to bi se moglo staviti u neki bolji fiberglas stap za pecanje al ni to mi se bas ne svidja jel je velika mogucnost da na toj
duzini pukne lemno mesto od klimanja antene na vetru....

Ajte ako neko ima iskustva na terenu sta moze da prezivi 1300 m nadmorske visine a da je omnidirekciono i veceg pojacanja

jedino sto mi pada na pamet da stavim 4 vertikalna dipola jer bi tu imao pojacanje i mehanicku cvrstocu al mi za njih treba stub i imam masu konektora....

73

[Ovu poruku je menjao ap61 dana 01.04.2015. u 22:25 GMT+1]
[ zica49 @ 03.04.2015. 18:48 ] @
Kako bi se odradila ta kolinerka zavisi od maste konstruktora i materijala koji se upotrijebe.Ja bi isao na aluminijum nikako bakar i te na oko plasticneo juvidor cijevi zamijenio sa ozbijnom tokarenom plastikom. Ankerisanje najlonskim uzetom i to bi prezivjelo planinu bez po muke.

Takodje pogledaj isoplole antene i njihovu konstrukciju.
[ ap61 @ 04.04.2015. 08:32 ] @
Hvala na odgovoru,

Pogledacu isopole sada... stvarno imam veliku dilemu sta napraviti jer su uzasno surovi uslovi ovde...
a i secam se dok sam radio po cukama kako zimi led i vetar olupaju profi vhf antenu a ne ove nase skalamerije a ne bih po tom vremenu bas da izlazim da je sredjujem.
Nekako mi se cini da se najrobusnije moze napraviti 4 stakovana dipola kao sto su na difuznom fm-u ali ajde da vidim jos malo...

Ove isopole izgledaju dosta robusno samo mi je problem ko da mi napravi taj aluminijumski levak?

[ emiSAr @ 04.04.2015. 11:40 ] @
Umjesto limenog lijevka za rasprezuci rukavac ili dva, sta vec budes radio postavi 6 radijala potrebne duzine i pod uglom kao lijevak.
Otidji na PROCOM- ovu stranicu pa ces vidjeti kako izgleda. Procom je Danska firma (sjediste) ima pogone u UK i USA, proizvodi skoro sve vrste
antena.-
Radijali pruzaju manji otpor vjetru od lijevaka.-
Vjerovatno ti je poznata stranica YU1AW (Dragoslav Dobricic)- mozda i tamo dobijes kakvu ideju.-
Imaj na umu da isopole ima totalno horizontalan dijagram zracenja- mozda bude "preskakala" neke potrebne lokacije.-

Za stimanje je pozeljno imati ili moci posuditi analizator potrebnog opsega, kao onaj MFJ sa linka koji si postovao, ali iz napomene da si obilazio
cuke, znas sta ti je sve potrebno.-

pOz
[ ap61 @ 04.04.2015. 20:27 ] @
Hocu hvala Vam na savetu,

zanimljivo je to sa radijalima za ovu isopole antenu...

Nista idem da skupljam materijal pa cemo da vidimo... imam network pa cu probati da isteram sta se moze...
A sto se tice Gospodina Dragana, svidja mi se ona njegova big jim ali bih ipak nesto veceg pojacanja probao da napravim jer ovde bas nemam uslove za neke direkcione antene zbog jakog vetra a da me ne kostaju po 1k eur komad.... do duse nesto se i ne majem mnogo po vhf-u pa mi je to cisto da imam....

73 Nikola
[ emiSAr @ 04.04.2015. 22:27 ] @
Kod isopole antene donja polovina 5/8 lambda dipola je galvanski vezana sa nosacem i zato se stavljaju ti rukavci za rasprezanje da se dipol zavrsi van nosaca,
a donji rukavac se stavlja da samo pojaca "izolaciju" od nosaca. Gornji kraj ima mali induktivitet u izolatoru kao i sve 5/8 lamda antene.
Radijali su lamda cetvrtina duzine. Fabricka antena ima samo feritni prsten na gornjoj polovini dipola koja je n apravljena kao teleskopska radi lakseg
stimanja.
84 pokojni M. Vožnjak u Radioamateru objavio konstrukciju i kasnije, cini mi se cak 86 napravljena ispravka u vezi induktiviteta u gornjoj polovini
dipola.-

73 Emir