[ anakin14 @ 12.04.2015. 19:34 ] @
Da li je zakonski dozvoljeno da na primer 2 firme zakupe istu lokaciju i obavljaju slične delatnosti?

Imam u zakopu restoran, i želim da kuhinju iznajmim drugoj firmi za obavljanje delatnosti pripreme i služenja hrane. a ja da pritom nastavim da služim piće istim gostima.

Ko naruči piće dobija fiskalni isečak jedne firme, ko naruči hranu dobija fiskalni isečak druge firme?

Ne vidim da išta može sprečiti ovakav vid poslovanja ali najbolje je da pitam.

Hvala na odgovorima.
[ Dexic @ 13.04.2015. 08:52 ] @
Ja sam tako nesto pitao pre nekoliko godina, ali cini mi se da je bilo vezano za sediste firme, gde mora biti samo jasno definisano gde je sta, i nije problem.

Za tvoj slucaj postoji realno zackoljica "ciji je kelner" (ne moze tek onako tvoj kelner da usluzi "moje" goste ili donosi "moju" hranu/pice). Taj deo mora biti kroz papire definisan (ugovor izmedju firmi). Nije nesto veliko, ali ne zaboravi na to. Jer postoji odgovornost!

Za samo iznajmljivanje nisam siguran. Ako ne mozes kako si opisao iz nekog razloga, predlazem da uradis outsourcing prosto (znaci ugovor o koriscenju tvojih kelnera njima, njihovih kuvara tebi, a placanje iznosi koliko i kirija za kuhinju sto iznajmljujes)
[ S A J A @ 13.04.2015. 08:58 ] @
Pogledaj zakon o Turizmu i Pravilnik o poslovnom prostoru za ugostiteljske objekte, ima mnogo teksta pa me mrzi da čitam...

Koliko vidim, piše da moraš na objektu da istekneš ime firme, znači ti bi istakao 2 firme, ali ne bi bio podeljen prostor nego mušterija za jednim stolom potpada pod dve firme, to može da pravi zabludu pa čak i nezadovoljna mušterija može da te optuži za obmanjujuće poslovanje koje je kažnjivo po zakonu o zaštiti potročaša.

Zakon o turizmu
http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_turizmu.html

1. Obaveze ugostitelja

Član 62

Ugostitelj je dužan da:

1) na ulazu u ugostiteljski objekat vidno istakne poslovno ime i sedište, naziv i vrstu ugostiteljskog objekta, kao i radno vreme i da ga se pridržava u svom poslovanju;

2) na ulazu u ugostiteljski objekat vidno istakne oznaku kategorije odnosno posebnog standarda koji se u njemu pruža, utvrđenog rešenjem ministra odnosno nadležnog organa jedinice lokalne samouprave;

3) se evidentira u Registru turizma i da u svakom poslovnom prostoru, odnosno mestu poslovanja u kom obavlja ugostiteljsku delatnost drži rešenje o upisu u odgovarajući registar i uverenje o evidentiranju u Registru turizma;

4) u ugostiteljskom objektu održava prostorije i opremu i pruža usluge prema propisanim standardima za vrstu objekta u kojoj obavlja delatnost i za kategoriju koja mu je određena rešenjem ministra odnosno nadležnog organa jedinice lokalne samouprave;



Pravilnik...
http://www.beograd.rs/download...nts/NOVI%20PRAVILNIK%20MTU.pdf