[ Aries1404 @ 20.04.2015. 19:23 ] @
Radio sam instalaciju arch-a po instrukcijama medjutim imam problem sa grubom
poruka glasi...

attempting to install GRUB to a disk with multiple partition label.embendding is not possible.
grub can only be installed in this setup by usingblocklist.However, blocklist are unreliable and their is dis

100x sam pokusavao na kraju odustajao cak isao na druge distribucije al ocu da se vratim strom archu koga sam nekada koristio

[ calexx @ 20.04.2015. 19:30 ] @
Vidim da se pominju varijante sa MBR i GPT particijama i još neke kombinacije. Da li je tu problem? Koje particije si pravio tj koje trenutno postoje na hardu/hardovima? Da li si osim / i swap pravio još neku?
Ja ne bih imao strpljenja da instaliram po zvaničnom uputstvu, pokrenem helmutovu skriptu i čas posla sve odradi.
[ Aries1404 @ 20.04.2015. 19:44 ] @
U pitanju je lap top, imam jedan HDD (SSD) stavio sam swap, boot. root, home, moguce da je tu problem, pošto sam morao da pravim particije napravio sam ih u systemrescue al formatirao sam ih i u arch-u
mkfs...ext4 sam stavio
možeš li mi pojasniti to sa skriptom, pa ako će da pije vodu da to okinem?
[ Aries1404 @ 20.04.2015. 20:21 ] @
Hmm...nešto sa diskom, da napomenem da sam opensuse instalirao danas, juče mint, hdd je ispravan al evo i sličice šta dobijem kada hoću da instaliram git
dakle po uputstvu sam radio nema šta da sam propustio

[ calexx @ 20.04.2015. 21:18 ] @
Poslednjih meseci se kod mene instalacija (helmut skripta) čudno ponaša. Prvih par dana normalno prolazi ali kada kasnije probam, posle pacman -Syu komande se otprilike javljaju ovakve greške i više ne može da se nastavi. To rešavam tako što sam pronašao da Arch iz maja prošle godine uvek lepo radi pa ako ne prođe iz prve, onda njega koristim. Ili posle pomenute komande ili posle instalacije gita ovo krene i kraj priče.
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 05:34 ] @
Da li imas neku ideju kako onda da stavim, jer pomocu skripte i bez nje meni instalacija nece, redovnim tokom kada idem zapne mi sa grubom, cak sam razmisljao da pokusam da podizem sa supergrubom al nije mi to resenje, mora da radi kako treba.
[ calexx @ 21.04.2015. 07:40 ] @
Jedino da probaš ovu verziju iz maja prošle godine, ona mi još nije omanula, instalirao sam je bar deset puta. Ostale (novije) još i prođu prvih nekoliko puta, posle obavezno pucaju. Našao sam torrent link za tu verziju pa probaj.
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 11:48 ] @
Brate nece meni ovo nista, ni jedan ni drugi nacin
Nisam tup, koristio sam linux godinama, jeste da sam bez njega par godina al relativno znam kako i sta treba.Evo tri dana se patim sa tim i mrka kapa.ni chakra mi nije htela, to sam probao cisto da vidim jel prolazi iako je ne bi zadrzao, opensuse oce, mint oce...
lepo mu i particije napravim sa cfdisk posle formatiram stavim 500mb za boot 2gm swap 20 root ostalo home imam samo jedan hdd u lap topu ako pretpostavljamo da je neki za..b kod particija.probao sam cd iz 2015, 2014 i 2013.
[ calexx @ 21.04.2015. 12:39 ] @
Ako koristiš Helmutovu skriptu, tu možda i mogu da pomognem. Jesi li probao prošlogodišnji majski Arch? Da li se startuje i da li posle negde zapne ili tek kod particionisanja? Pošto je u pitanju laptop, da nema on neke svoje particije pa si potrošio 4 primarne? Ja u principu ne pravim ni /boot a ni /home particiju, linuxi su mi na extended particiji pa onda ne brinem oko toga, tu može koliko hoću logičkih. Inače sam odavno napravio particije mislim gpartedom i posle u instalaciji samo izaberem onu koju hoću.
Probaj da napraviš samo / i swap, možda prođe. Ako ne, kaži gde zapne pa da idemo dalje.
[ Jing Jang @ 21.04.2015. 13:30 ] @
Kako si instalirao grub? Ako moze, objasni ukratko kako bih mogao da vidim u cemu je problem. Lakse ti je ovako instalirati Arch neko preko git clone-a.
[ tuxserbia @ 21.04.2015. 14:15 ] @
Ako je i dalje validna slika na početku i poruke koje daje GRUB, izgleda da je na tom disku celokupan prostor zauzet LVM-om, pa je onda nad njim izvršeno particionisanje, zato i prijavljuje dm-0, a ne normalne particije tipa sda(b,c,d)1, 2, 3...

Ako je stvarno samo jedan disk u pitanju, i nije neophodno spašavati postojeće podatke, najlakše je da se startuje parted (Gparted, fdisk, ...) i krene ispošetka sa pravljenjem particione tabele i particija. Parted uvek ostavi prvi MB slobodan, a ostatak diska po želji korisnika...
[ calexx @ 21.04.2015. 14:23 ] @
Meni se ponekad pojavljuje to sa dm-0 a disk nije video LVM a kamoli koristio. ;) Obično nova verzija prođe instalaciju prvih par puta a ako probam malo kasnije, eto ih dm-0. Onda napravim staru instalaciju i uvek prođe ... dođe mi da i ne probam novije. :)
Citat:
Jing Jang: Lakse ti je ovako instalirati Arch neko preko git clone-a.
Lakše je samo ako neko hoće da instalira po zvaničnom uputstvu inače se prema skripti fifo instalira pre nego se i pročita prvi deo zvaničnog uputstva (meni uvek manje od 5 minuta) dok lilo i ne može da se meri pošto se tu instalira brdo svačega.
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 15:18 ] @
Napravio samo swap i root i krenuo preko skripte...

[ Jing Jang @ 21.04.2015. 16:50 ] @
Evo ti najlaksi nacin da instaliras Arch linux.
https://www.youtube.com/watch?v=WAXcrjWCHTg
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 17:18 ] @
Ma uspeo sam konacno, isto radim 20x i eto...samo jos xorg da podesim mislim da me secanje nesluzi bas dobro nesto tu sad mucim muku
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 17:47 ] @
aj sad moram da budem i malo glup, kako da startujem X, stavio sam nvidia drajver i istalira xorg
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 21:21 ] @
Imam ovaj izlaz komande
lspci -k | grep -A 2 -E "(VGA | 3D)"

Nvidia Corporation GT218M [NVS 3100] (REV A2)
Subsystem:Lenovo Device 215c
Kernel modules:nouveau, nvidia

Tu je greska sto su izgleda oba ucitana, kada sam stavljao xorg imao sam pitanje koji drajver tu sam stavio pod 4 sto je nvidia i nju instalirao
[ Aleksandar Đokić @ 21.04.2015. 21:22 ] @
startx?

https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinitrc
[ Aries1404 @ 21.04.2015. 21:38 ] @
[ calexx @ 21.04.2015. 22:20 ] @
Sa drajverima (uopšteno za linux) nemam dobra iskustva pa ostavljam otvorene a ne vlasničke drajvere i nisam imao problema.
[ Aries1404 @ 22.04.2015. 08:48 ] @
Nece brate kale, ni da pipne X!
I nvidia i nouveau i mrka kapa na sve :/ aj da pokusamo ako vas ne mrzi ne bi da odustajem nema smisla nesto ne uradim kako treba davno sam radio linux samo treba da izvalim sta naravno
pacman -S xorg i xorg-server pa nvidia i bez nje, stavio sam fluxbox od X-a
u logu kaze da nvidia 346.59 ignorise graficku
no screen found i da posetim wiki xorg-a... tipicne poruke koje je svako od nas bar nekada imao
kada stavim nvidia drajver nece da mi ucita modul
modprobe nvidia
[ calexx @ 22.04.2015. 09:02 ] @
Ja sam u poslednje vreme imao samo jednu nvidia grafičku (krš u kršu, fx5200 u nekom starom sempron kompu) i linuxi su imali probleme kako god okrenem. Tada nisam trošio Arčija ali sam mogao da instaliram samo Kubuntu 11.10 pa da ga apgrejdujem do 12.10 i tu je bio kraj. Mislim da je posle prošla instalacija 14.04 ali sam već otpisao taj komp i nisam dalje probao.
Kada skripta dođe do grafičke, šta ponudi? Jesi li izabrao open ili vlasničke drajvere? Sada uglavnom imam Ati i Intel grafičke, za Ati biram open a za Intel i ne nudi izbor, samo potvrdu da je prepoznao karticu.

Probaj da podigneš Manjaro live, to je Arči u drugom pakovanju pa ćeš da znaš koliko ta grafička može u Arčiju.
[ Jing Jang @ 22.04.2015. 09:21 ] @
Prije ovoga sto je dolje navedeno, treba da si uradio sledece:

# umount /mnt/home ili
# umount /mnt/boot ako ti je bila ta particija instalirana i
# umount /mnt
# reboot

Evo kako sam ja to odradio kod mene

$ sudo pacman -S alsa-utils mesa xorg-server xorg-server-utils xorg-xinit xf86-video-vesa xf86-input-synaptics xf86-video-ati iw dialog wpa_supplicant networkmanager kdemultimedia-kmix kdemultimedia-mplayerthumbs kdebase-workspace kdebase-konsole pulseaudio pulseaudio-alsa kdeplasma-applets-plasma-nm kdebase-dolphin kdeutils-ark

Kod mene je u pitanju instalacija kde desktopa, ati graficka karta

$ sudo dhcpcd
$ sudo system enable dhcpcd
$ sudo systemctl start NetworkManager
$ sudo systemctl enable NetworkManager
$ sudo system enable kdm
$ sudo kdm

Sistem treba da ti startuje i da se prijavis tj. da uneses nadimak i lozinku i to je to.
[ Panta_ @ 22.04.2015. 12:02 ] @
Ukloni taj nvidia driver pa probaj samo sa slobodnim da startujes X. Vidi koji je drajver u upotrebi lsmod|grep -Eo 'nouveau|nvidia', ako je omogucen nvidia ukloni ga sa rmmod nvidia i ucitaj nouveau modprobe nouveau, zatim probaj da startujes X. Ako nece, vidi u Xorg log u cemu je problem journalctl -e _COMM=Xorg ili journalctl -p err.
[ Aries1404 @ 22.04.2015. 14:00 ] @
Samo je ucitan nouveau drajver, a log ze da drm nije startovan tj.ucitan, sta god mu dodje taj drm
[ Panta_ @ 22.04.2015. 15:05 ] @
Preko drm-a X server komunicira sa grafickom karticom. Kako startujes X. Da li si instalirao neki login manager? Mozes li da okacis taj log file. Pokreni dmesg|grep drm ili journalctl|grep drm pa iskopiraj izlaz komandi ovde.
[ Panta_ @ 22.04.2015. 15:38 ] @
Citat:
Poslednjih meseci se kod mene instalacija (helmut skripta) čudno ponaša. Prvih par dana normalno prolazi ali kada kasnije probam, posle pacman -Syu komande se otprilike javljaju ovakve greške i više ne može da se nastavi.

Mozda zato sto se projekat vise ne odrzava: https://github.com/helmuthdu/aui
Citat:
-### This project is looking for a new maintainer
+### Project no longer maintained

To mu je zadnji commit. Tako da, ubuduce ko zeli da instalira arch morace da koristi zvanicno uputstvo koje nije bas user-friendly ali sta je tu je.
[ calexx @ 22.04.2015. 16:30 ] @
Ne znam kada je baš prestao, ovde ima nekih izmena od pre tri dana ali ... meni se ovo dešava nekoliko meseci, mislim da je počelo pred kraj prošle godine. Nebitno, nadam se da će neko da nastavi posao ili ću već da nađem bar sličnu skripru (a ima ih) jer baš ne bih da idem po zvaničnom uputstvu. ;)

Mene više plaši ova Plazma, postoji nekoliko detalja koji nisu urađeni a bili su mi bitni do sada pa ako to ne reše, ostaću ja na starijem KDE. Pošto je Arči RR, možda se vratim na Kubuntu 14.10.
[ lega99 @ 23.04.2015. 00:25 ] @
@calexx,

Dobro je sto te nisam poslusao i gurao Arch na masinu, Manjaro je dovoljno pravio problema. Da sam pokusao Arch i naisao na ovakve probleme
kao sto covek opisuje ne znam sta bi uradio, poludeo bi sigurno i bacio linux u tri lepe. Nisi dosad pisao da toliko problema ima oko instalacije.
[ calexx @ 23.04.2015. 09:00 ] @
Mislim da je sve ovo vezano za tranziciju (bar u mom KDE slučaju) na plazmu i na odustajanje Helmuta od skripte. Problema sa instalacijom verovatno nema ako se koristi zvanično uputstvo ali to možda ostavim ako baš baš nikakav drugi način ne nađem. Nije bilo ni sa skriptom do pre par meseci kada su počele da se javljaju one greške ali sam slučajno provalio da prošlogodišnja majska verzija radi i opet nije bilo problema. Naravno, rekao sam za brljanje sa grafičkim, naročito sa vlasničkim drajverima ali je sa mojim grafičkim uvek brljalo na svakom linuxu pa sam se okrenuo otvorenim drajverima koji mi rade posao.
Samo da potvrdim da se i meni sada javlja Anatol Pomozov problem kada probam tu staru verziju a nova redovno brlja sa dm-0 greškama. Jedino da se nadam da će za nedelju dana da izađe nova verzija i da će bar malo da radi sa skriptom. ;) Inače sam probao razne alternative i ne sviđaju mi se, imaju previše svojih bubica, počev od same instalacije kada zabrljaju sa grubom ili sa UUID detaljima. Ako se ovo ne opravi za nekoliko dana, taman ću da probam sve alternative i ako ostane kako jeste, Kubuntu mi je uvek pri ruci i spreman je za dalji rad.

Juče sam primetio drugi problem a mislim da ima veze sa pomenutim prelaskom na plazmu, odjednom više neće da se otvori Krusader u root modu a ako probam u konzoli, izbacuje grešku ... koja se javlja i sa delfinom:
Code:
[cale@archi:~]$ sudo krusader 
No protocol specified
krusader: cannot connect to X server :0
[cale@archi:~]$ sudo dolphin 
No protocol specified
dolphin: cannot connect to X server :0
Ne znam da li je baš od juče jer nisam par dana pokretao dotične ali je skoro sigurno vezano za apdejte. Prvo su počeo da brljaju gwenview i konzola (na sitno ali ipak brljaju) a izgleda da će sada još neki. Bar dok ne prebace sve na novo a to će sigurno vrlo brzo da urade jer danas izlazi Kubuntu 15.04 koji će da bude na plazmi ... koja ne da nije ispeglana nego mi liči na alfa a ne ni beta verziju. :(
[ Panta_ @ 23.04.2015. 09:50 ] @
GUI aplikacije bi trebao da pokreces sa gksudo (Gnome) ili u tvom slucaju kdesudo (KDE) umesto sudo ili kdesu umesto su.
[ calexx @ 23.04.2015. 10:01 ] @
Do sada sam sve slično pokretao sa sudo iz terminala dok sam gksu ili kdesu koristio kada idem preko Run Command varijante. Naravno, sinoć sam i to probao, instaliram kdesu (koji kao nije bio instaliran) ali i dalje ne reaguje na njega.

Evo, uz reinstalaciju ...
Code:
[cale@archi:~]$ yaourt -S kdesu
warning: kdesu-5.9.0-1 is up to date -- reinstalling
resolving dependencies...
looking for conflicting packages...

Packages (1) kdesu-5.9.0-1                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                                           
Total Installed Size:  0.25 MiB                                                                                                                                                                            
Net Upgrade Size:      0.00 MiB                                                                                                                                                                            
                                                                                                                                                                                                           
:: Proceed with installation? [Y/n]                                                                                                                                                                        
(1/1) checking keys in keyring                                                                                            [##########################################################################] 100%
(1/1) checking package integrity                                                                                          [##########################################################################] 100%
(1/1) loading package files                                                                                               [##########################################################################] 100%
(1/1) checking for file conflicts                                                                                         [##########################################################################] 100%
(1/1) checking available disk space                                                                                       [##########################################################################] 100%
(1/1) reinstalling kdesu                                                                                                  [##########################################################################] 100%
[cale@archi:~]$ kdesu krusader
bash: kdesu: command not found                                                                                                                                                                             
[cale@archi:~]$
Malopre sam probao i na Arčiju sa plazmom i tu sve radi. Izgleda da polako gase staro i uključuju novo bez neke provere kako će da radi. :(

edit: hm, ovde kdesu i kdesudo nisu isto, kada sam instalirao kdesudo (iz AUR-a), onda tako radi. Biće dovoljno da promenim komandu za neke programe.
[ Panta_ @ 23.04.2015. 10:26 ] @
kdesu je frontend za su komandu a kdesudo za sudo. Da vidis gde se program/komanda nalazi koristi whereis ili which komande. Na primer:
Code:
$ which kdesu
/usr/bin/kdesu
$ /usr/bin/kdesu krusader
[ calexx @ 23.04.2015. 14:08 ] @
Na primer:
Code:
[cale@archi:~]$ which kdesu                                                                                                                                                                            
which: no kdesu in (/usr/local/bin:/usr/local/bin:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/bin:/usr/lib/jvm/default/bin:/usr/bin/site_perl:/usr/bin/vendor_perl:/usr/bin/core_perl)                             
[cale@archi:~]$
a kdesu je instaliran. Zato radi kdesudo ali ... i daqe se Krusader u root-mode ne startuje.

Neko rešenje je napisano ovde, instalirao sam kde-cli-tools (pkgdesc="Tools based on KDE Frameworks 5 to better interact with the system") i sada radi ono što sam na početku prijavio. Ipak, mislim da je to trebalo da se ubaci kroz neki apdejt a ne da se istražuje i peške postavlja.
[ calexx @ 02.05.2015. 21:51 ] @
Citat:
Aries1404:
Hmm...nešto sa diskom, da napomenem da sam opensuse instalirao danas, juče mint, hdd je ispravan al evo i sličice šta dobijem kada hoću da instaliram git
dakle po uputstvu sam radio nema šta da sam propustio

Kao što sam i očekivao, došao je novi Arch, jutros sam probao da instaliram i uredno je prošao skriptu bez ovih I/O dm-0 grešaka. Tako je bilo i ranije, prvih nekoliko dana ili bar do neke promene sve lepo radi, posle nekog vremena krenu ove greške. Da li se pojavi još nešto ne znam ali sam ja jutros instalirao još dva Arčija da se nađu jer nešto ne verujem da bih imao strpljenja da instaliram na redovan način. ;) Ako ova sada instalacija nešto zabrlja, imam rezervu. Još bolje, sve što nisam 100% siguran, probam na rezervnim instalacijama.
[ dejan matejic @ 03.05.2015. 00:51 ] @
Ajde jedan spam da bacim , instalirajte SuSe, radi perfektno, cak i nvidia je OK.
Dugo mi Arch radio ok dok nije mreo jedan dan, onda me je gentoo davio par godina.
Sada sa suse je pravi odmor posle svega.
[ calexx @ 03.05.2015. 08:05 ] @
Suse je ispao iz kombinacije pre otprilike 3-4 godine kada sam video da ima neke neispravne ćirilične fontove. Jedini OS koji sam probao (ne računam par nekih koji su rađeni na Susetu) i koji ima neispravne fontove. Možda to nekome izgleda i nevažno ali ako neka firma koja hoće da deluje preozbiljno ima ovakav propust, ko zna šta je još promašeno.

Da ponovim, u pitanju je većina fontova, neki imaju T umesto Ć i Đ, neki N umesto NJ i L umesto LJ, ne mogu da se setim još par promašaja ... neki imaju samo jedan ili dva od pomenutih, neki sve ... a ima i par ispravnih fontova. ;) Da se to jednom desi pa da i razumem ali mi se čini da se provlači negde od verzije 11.x i do sada nije ispravljeno. Eto, malo kasnije ću da podignem Suseta i proverim da ne bude da mi je promaklo to da su opravili. ;)

Inače mi Arči u principu dobro radi, pomenuti problemi sa instalacijom se verovatno ne pojavljuju kod standardnog načina ali sam ja lenj da tako radim. Od ostalih mi je dovoljan Kubuntu i tu bi bio kraj mog izbora linuxa.
[ calexx @ 03.05.2015. 11:15 ] @
Instalirao sam Suse da proverim i evo na šta sam mislio.

Ovo su fontovi koji nisu ispravni, sklonio sam one koji su OK.

[ maksvel @ 03.05.2015. 16:08 ] @
Haha, calexx, pre neku godinu si isto ovo ponovio i isto kačio primer, evo sada history repeats :D
[ calexx @ 03.05.2015. 16:34 ] @
Pa da, ja sam i napisao da ću opet da proverim da nisu u međuvremenu opravili ... a nisu. Mislio sam da će neko da im javi da se uozbilje ali pošto nisu onda i ja odustajem za naredne 3-4 godine pa ću onda opet da probam.
Citat:
calexx: Eto, malo kasnije ću da podignem Suseta i proverim da ne bude da mi je promaklo to da su opravili. ;)
[ dejan matejic @ 03.05.2015. 18:12 ] @
Cirilicu ne koristim, meni ne smeta, ako zatreba bice cackanja.
Ajd , mozda oprave za koju godinu, pa probaj ponovo.
[ calexx @ 03.05.2015. 21:33 ] @
Nebitno da li neko koristi ćirilicu ili ne, uvek mogu da se koriste ispravni fontovi ali mislim da firma koja hoće da deluje ovako ozbiljno ne sme da ima ovoliki propust. Ako ovo što je očigledno ne vide, ko zna šta im je još promaklo.
Sledeća provera za par godina, dotle će valjda da posluži Arči. ;)
[ dejan matejic @ 04.05.2015. 22:25 ] @

Radice Arch, sto da ne :)