[ Jing Jang @ 27.04.2015. 12:47 ] @
Kako konfigurisati kernel modula na Gentoo-u? Nije mi jasno kod ovoga kad treba da navedem koji kernel modula treba da zamijenim sa kojim. Cini mi se, da sam instalirao modul 3.49.2, e sad ne znam koji drugi da stavim i kako da to napisem u naredbi tj. kao komandu.
[ Panta_ @ 29.04.2015. 10:43 ] @
Ne znam sta te buni. Kao sto ti i pise, ako hoces da ti se modul automatski ucita unesi ga u /etc/conf.d/modules datoteku:
Code:
nano /etc/conf.d/modules

i dodaj liniju:

modules="tvoj_modul"


Mozes da ga ucitas i sa komandom modprobe tvoj_modul

Ako te buni ovo <kernel_version> u find komandi, zameni ga sa verzijom kernela koja je u upotrebi. Da to vidis pokreni uname -r komandu, ili je iskombinuj sa find komandom, na primer:
Code:
find /lib/modules/$(uname -r)/ -type f \( -iname "*.o" -o -iname "*.ko" \) | less

Ovo -iname trazi sve datoteke sa ekstenzijom .o ili .ko, tako da mozes taj obrazac da zamenis sa imenom modula koji trazis, npr. -iname "*3.49.2*.
[ Jing Jang @ 29.04.2015. 15:58 ] @
Trebalo bi da sam sad shvatio. Dakle, naredba bi trebalo da glasi kao sto sam dole naveo. Za primjer sam uzeo da mi je novi modul 3.50.5 tj. novi.

Code:
find /lib/modules/kernel-3.18.11/ -type f -iname"3.49.2*.o" -o -iname"3.50.5*.ko" \ | less
[ Panta_ @ 29.04.2015. 17:42 ] @
Koji modul i za sta pokusavas da konfigurises? Komanda find ti sluzi samo za trazenje, ne mozes sa njom da konfigurises module. Karakter * ima specijalno znacenje (menja nula ili vise znakova izmedju 5 i .ko) i ne moras da ga koristis ako znas pun naziv trazenog modula, ako je to na primer 3.50.5.ko (mada sumnjam) onda samo uneses -iname "3.50.5.ko", na primer:
Code:
find /lib/modules/kernel-3.18.11/ -type f -name "3.50.5.ko"
[ Jing Jang @ 29.04.2015. 19:06 ] @
U tutorijalu koji sam gore naveo, trazi se da se u /etc/conf.d/modules navedu moduli koji ce se automatski ucitati. Osim toga, trazi se i da se navede koji kernel treba zamijeniti sa kojom verzijom.
Detalji tutorijala su dati na:https://wiki.gentoo.org/wiki/Handbook:AMD64/Installation/Kernel
[ Panta_ @ 29.04.2015. 20:42 ] @
Citat:
U tutorijalu koji sam gore naveo, trazi se da se u /etc/conf.d/modules navedu moduli koji ce se automatski ucitati.

Pa navedi ih. Kao sto i pise u uputstvu, nakon instaliranja kernela moduli se nalaze u /lib/modules direktorijumu. Dakle kao sto sam i napisao, samo u /etc/conf.d/modules datoteci uneses liniju modules="modul1 modul2 itd...", ili za odredjenu verziju kernel-a modules_3_18_11="modul1 modul2...".
[ dejan matejic @ 03.05.2015. 00:38 ] @
Opet zavisi i kako pompailiras kernel, rucno ili genkernel.
Ako rucno peske pravis kernel, onda moras da odvojis dooosta vremena da procesljas sve i da nadjes te module koje zelis, kasnije sa lsmod mozes proveriti jel su ucitani (pod uslovom da posle prvog restarta proradi sve).
Ili genekernel koj ce sam sve uraditi. (i ubaciti sve i svasta)
Ovo sta si ti naveo i sta pise za find .... ti je samo primer kako da se ucita neki modul koj nije ucitan a tebi treba zbog neceg.

Ako vec imas gotov gentoo, koj je funkcionalan a hoces novi kernel , onda prvo ides sa eselect kernel list , proveris imas li noviji, ako imas onda eselect kernel set broj novog pa u /usr/src/.....

Uopste nisi naveo jel to prva instalacija ili nadogradjujes .... svrha ubacivanja modula itd
[ Jing Jang @ 04.05.2015. 13:57 ] @
Uglavnom se predeljujem za genkernel. U ovom slucaju se radilo o rucnom kompajliranju u virtualbox-u. I kod rucnog kompajliranja ubacuje se instaliranje modula. Kad radim instaliranje Gentoo i prema tutorijalu sa Tecmint-a sve prodje kako treba, a kad radim prema zvanicnom tutorijalu onda sistem ne moze ni da buta. Dakle, kod mene je glavni problem, sta kasnije instalirati nakon odradjenog posla prema
http://www.tecmint.com/gentoo-linux-installation-guide/
http://www.tecmint.com/gentoo-linux-installation-guide-part-2/
Kod mene je problematicno poslije tacke
Code:
32. After the system loads login to Gentoo environment using root account, remove stage3-*.tar.bz2 tarball and perform a Portage tree update.


i posebno ovaj zadnji dio
Code:
Congratulations! Now you have installed a minimal Gentoo Linux environment on you system but system configuration is far for finishing. On the next series of tutorials I will show you how you can install Xorg server, Graphics Adapters drivers, a Desktop Environment and other features and how you can transform Gentoo into a powerful Desktop or Server Platform based on this minimal system installation.
[ dejan matejic @ 04.05.2015. 22:23 ] @
Instaliraj Gento na hard, mukotrpno je to raditi u VB.
Uradi minimalnu unstalaciju bez X, posle instaliraj sta zelis DE,WM ......
Puno je lekse nego mucenje u VB.
[ Jing Jang @ 05.05.2015. 07:02 ] @
Radio sam ja instaliranje Gentoo na hard disku i sve je OK proslo. Problem nastaje kada prema uputstvu treba da instaliram xorg, x11 i da se ulogujem. Po nekima ne treba to da instaliram, po drugima treba a ja nikako to ne mogu privedem kraju. U tome je problem.
[ dejan matejic @ 06.05.2015. 01:05 ] @
A doro , poalko retko kome je instalacija od prve prosla OK.