[ pctel @ 04.05.2015. 16:45 ] @
Monitor mi ima HDMI, pa mi pade na pamet da kupim jedan STB uredjaj i pri pauzama gledam TV. Zanima me sta da radim sa zvukom, kako da povezem STB na ulaz zvucne kartice, da li moram da budzim zvuk sa skarta ili neki od uredjaja ima spremnu "rupu" za 3.5mm stereo?
[ calexx @ 04.05.2015. 18:58 ] @
Nađeš STB koji ima SCART za analognu vezu sa televizorom, HDMI za digitalnu i činčeve za rezervu i onda uzmeš odgovarajući kabl. Meni je to najlakši način a kablovi sa činčevima i 3,5 bananicom su skoro pa standard. Ja sam tako povezao SBB D3, HDMI na DVI monitora, audio u zvučnu karticu.
Ovde je SCART onako pomenut, verovatno ako hoćeš da povežeš i televizor. ;)
[ Sceka @ 05.05.2015. 13:04 ] @
Ako ti monitor ima Audio izlaz onda bi bilo najbolje da kupis neku 2.1 varijantu, to moze bas jeftino da se pazari, pa tako nisi vezan za rad kompjutera. A STB ima Audio izlaz pa je i tada bolje da imas neki mali 2.1 sistem opet radi mogucnosti upotrebe nezavisno od kompjutera. U principu je najgora kombinacija STB Audio > PC Audio kartica.

BTW, kako to mislis "kupim jedan STB uredjaj i pri pauzama gledam TV"? Kod kojeg si kablovskog provajdera? Ili je u pitanju "digitalizacija je pocela" varijanta?


Pozdrav!
[ calexx @ 05.05.2015. 15:48 ] @
Pa u pauzama rada na kompu gleda teve. A šta fali kombinaciji STB->audio in na kompu? Ja sam tako povezao i ništa mi ne fali, naročito kada hoću glasno da slušam teve program. ;) Naravno, odnosi se na varijantu da se i teve program gleda na monitoru. Ko ima više televizora i pare da kupi audio sisteme za svaki će sigurno da uradi drugačije ali ja niti imam televizor niti imam pare pa moram da skrpim. :(
[ Sceka @ 05.05.2015. 23:42 ] @
Fali to sto u zavisnosti od ploce i Audio kartice (i interne i externe) cesto dodje do degradacije kvaliteta zvuka, nekada prilicno. A nije retka pojava "zuja", "bruma", "šušta" i ostalih iritantnih pojava koje su najcesce neobjasnjive ali sto je najgore i nema sanse da se uklone. Nije vezano za cenu kostanja ploce i kartice. Imao sam prilike da "resavam" to i sa plocama red velicine 600€ i sa nekim SB-ima i samo jednom se desilo da je uspesno reseno ali je ostao "puc" pri ukljucivanu i iskljucivanju kompjutera ali to je samo u tim trenucima pa nije strasno. Kod profi Audio varijanti kartica se to ne desava a ako nesto od toga bude lako je resivo.

To je moje iskustvo, ne samo moje licno.

2.1 sistem je bas jeftina farijanta... Ja trenutno koristim tri monitora.

"Desni" je 22" Full HD i VGA povezan sa kompjuterom i HDMI sa STB slejvom SBB-a. I sa njegovog izlaza za slusalice na 2.1 koji sam dobio a kosta tipa 'iljadu i po (ne verujem da je vise ) i to radi savrseno dobro. Gledam na njemu tenis dok radim na "srednjem" 24" Full HD monitoru a na "levom" 15" 4:3 su gazdeti (sat, kalendar, Network Monitor) i ono sto je "Temp" (neki read me, text u Word-u Exel...) i slicno. Tako da imam i zvuk sa kompjutera na standardnom 5.1 sistemu plus zvuk sa TV-a nevezano i po nivou...


Pozdrav!


[Ovu poruku je menjao Sceka dana 06.05.2015. u 00:53 GMT+1]
[ calexx @ 06.05.2015. 08:00 ] @
Da postoji neki problem sa zvukom, ne bih ni koristio taj način. Naročito zato što su u priči solidno dugački kablovi što inače ne volim ali sam tako morao. Jedan kabl reda 4m ide od STB do audio in na kompu a drugi sličan iz audio out do pojačala. Inače STB stoji pored pojačala i lakša varijanta je da ga tu uključim ali bi to značilo da moram da ustajem svaki put kad hoću da promenim ono što slušam tj komp ili STB a ovako sve to radim miškom. ;)
Kod tebe u startu vidim dve greške, prva je korišćenje VGA a druga što izlaz za slušalice ide u audio in na tom 2.1 sistemu što baš i nije dobro povezivanje. ;)

Znaš i sam da su meni sada sve cene ogromne pa i tih 'iljadu i po za nepotrebne zvučnike. Inače ne volim te aktivne varijante, osim ako im cena nije trocifrena na stranom jeziku. ;)
[ pctel @ 06.05.2015. 08:46 ] @
Sceka se profesionalno bavi obradom zvuka, tako da on cuje neke degradacije, koje obicni ljudi kao ti i ja uopste ne cuju, mi samo razlikujemo da li zvuka ima ili ga nema . Ja mogu da mu se zahvalim na predlogu, ali jos jedan komplet zvucnika ne dolazi u obzir, to mi narusava koncepciju estetike i organizacije prostora. Inace, ja kad sam pre nekoliko meseci gledao STB uredjaje, nije bilo nijednog sa cinc audio izlazom, pa sam postavio pitanje verujuci da je i dalje tako, ali sad vec vidim da moze da se nadje.
[ calexx @ 06.05.2015. 10:11 ] @
Znam ja čime se on bavi ali i moje uši decenijama slušaju čist zvuk i sigurno mogu da primetim degradaciju, brujanje i zujanje. Naravno, predlog da se za sve postavi poseban audio sistem (pa makar to bilo i nešto tipa 2.1 ili 5.1) je OK pod uslovom da to može da se razmesti i da neko hoće (i može) da odvoji dodatne pare za tako nešto. Kod mene se sve vrti oko jednog starog pojačala i para zvučnih kutija pa sam sve tako i rešio.

Drugar je skoro kupovao STB za vikendicu i gledali smo te detalje. Uzeo je Horizons A115 koji ima i SCART i činčeve pa je prvim povezao (stari) televizor a činčevi su otišli na pojačalo i sve radi bez greške.
[ Sceka @ 06.05.2015. 12:34 ] @
Pa kazem da moze da se desi, nije pravilo (bilo bi suludo) ali se desava a ja sam se sretao cesto kod komsija i ortaka...

Meni je, recimo, problem sa ovim slejvom SBB-ovim. Sta god da sam probao, ma kakve kablove i konektore (od 'kineza' do Nojtrikovih) upotrebio ima neki zuj sa blagim zvucnim/slusnim izoblicenjem Audia bilo da povezem sa kompjuterom ili sa nekim pojacalom a isto i direktno na 5.1 koji su po difoltu u prostoriji. Za razliku od master STB-a (onaj "normalni" V2) gde to nije slucaj, njega kad povezem na bilo sta ima samo zvucni signal koji je dobar i kvaliteto i nivoom. Onda sam sasvim slucajno trazeci neki adapter primetio taj mali 2.1 pa probao sa njim i isto. Kad sam sklanjao to onako iznerviran, pogled mi pade na neke slusalice za mobilni, u sekundi mi sine, nadjem kabl, povezem sa izlaza za slusalice iz monitora sa 2.1 i dobijem cist zvuk bez ikakvih anomalija. :) Stavim 2.1 iza tog monitora i sad se i ne vidi a zvuk kao da dolazi iz monitora, dve musice... :) Tako da - ako radi nije greska.

Prva greska "dve greške, prva je korišćenje VGA" ne razumem zasto bi bila greska? Taj monitor ima dva ulaza, VGA i HDMI. Nije mi glavni monitor nego pomocni "desni" pa VGA povezivanje radi savrseno dobro a na HDMI je prikljucen SBB STB. Treci ulaz u monitor nemam... A Full HD je monitor i ima savrsenu sliku za HD kanale sa kablovske...


Pozdrav!
[ calexx @ 06.05.2015. 15:03 ] @
Prva greška je zbog mog iskustva ali i priča sa svih strana ... monitor je bio povezan na DVI na glavni komp i imao savršenu sliku a na VGA sa krš kompom koji je tada bio a slika je bila blago očajna, što zbog sitnih duhova što zbog malo mutnjikave nijanse ali sam to pripisao krš grafičkoj na tom kompu. Onda sam jednom nešto probao, povezao na DVI sa krš kartice i slika perfektna.
Monitor ima tri ulaza ali nažalost, treći (DP) ne funkcioniše sa signalom koji nije sa DP pa sam tako koristio, sve dok nisam kupio jedan HDMI razdelnik i onda u njega dolaze obe grafičke i D3 a na monitor ide na DVI i sve radi ko ludo. Možda bi trebalo sada da probam i DP pošto imam DP na matičnoj ali to će da bude kada skupim malo para za kabl. :(
[ Sceka @ 06.05.2015. 19:11 ] @
Meni je slika na ovom sa VGA konekcijom odlicna. Oba monitora su povezana sa sada vec matorom (ali DX11...) GTX 650 OC karticom. Dell 24" je DVI-D kablom a Asus 22" VGA kablom. Obe slike su odlicne (oba su sa LED pozadinskim...). Treci, Sharp 15", je vezan VGA kablom na integrisanu Intel Graphic 4600 i slika je dobra (velika je razlika izmedju Sharp-a i druga dva u slici ali je to razumljivo).

U sustini je meni bitno da ovaj ispred Dell ima stvarno dobru sliku, a ima, a ostala dva su tu za pomocne stvari. HD kanali koje gledam na Asus-u su savrsene slike i ja zadovoljan. Uz 2.1 zvuk za TV - prezadovoljan.


Pozdrav!
[ pctel @ 06.05.2015. 22:28 ] @
Ja ne vidim nikakvu razliku u kvalitetu izmedju DVI i HDMI veze racunara i monitora. Trenutno su povezana oba kabla i pojma nemam preko kog trenutno gledam dok ne pritisnem ono dugme da promenim pa mi napise na OSD.
[ calexx @ 06.05.2015. 22:54 ] @
To nije ni pomenuto. ;)
[ pctel @ 06.05.2015. 23:16 ] @
Pardon, VGA i HDMI.
[ Sceka @ 07.05.2015. 13:08 ] @
VGA vs HDMI bi trebalo da je u korist HDMI-a u svakom slucaju. Mada se desava da se vizuelno nekada ne moze uociti razlika. Najveca razlika je kad se radi nesto specificno u vezi boja. Mada se ogleda i u "cistoci/ostrini" slike .

Razliku najvise primete oni koji posle dugog rada na monitoru koji je DVI ili HDMI prikljucen na karticu povezu (iz nekih razlog) umesto takve veze VGA spajanjem signala na isti monitor. I meni licno je to uvek bilo ocigledno. Od kada imam razne veze i cesto menjam monitore ne obracam paznju mnogo na to. Ono - svesno eliminisem to jer mi je lakse, ne nerviram se... :)


Pozdrav!
[ Miladinovic @ 07.05.2015. 19:05 ] @
Slika preko VGA je malo "mekanija", što i nije tako loše s obzirom da se većina kanala kod nas još uvek emituje kao SD ;)
[ Sceka @ 07.05.2015. 21:34 ] @
Ne razumem ovo?

TV slika ne ide preko VGA nego preko HDMI kabla. Direktno sa SBB STB-a na monitor HDMI kablom - tako da je slika kao na televizoru jer je monitor Full HD... a SD kanale inace ne gledam...


Pozdrav!
[ Milos578 @ 26.03.2020. 15:37 ] @
--- POMOĆ ---

Imam klasičan model set top box-a koji se dobija u mts poslovnicama - ec2108v5 iptv/ott stb!
I imam želju da povežem stari PC monitor - PHILIPS 192E
Kupio sam hdmi na vga adapter sa zvukom - https://www.gembird.rs/artikal...e-port--alt-a-hdmi-vga-03--479
Problem je što nikako STB neće da mi prikaže sliku na monitoru, adapter je ispravan testirao sam ga na lap topu.. ali na monitoru kad povežem stb i monitor, izlazi mi da nema video ulaza i odma se pali sleep mod. Pokušavao sam i u podešavanjima da čačkam ali ništa nisam uspeo da uradim kad promenim rezoluciju.
Molim da mi neko napiše ako zna kako i šta da uradim da bi dobio sliku, jer po velikom broju komentara i postova na netu vidim da je to izvodljivo povezivanje. Ne znam samo koja je greška kod mene.
[ calexx @ 26.03.2020. 16:29 ] @
Nema razloga da ovo ne radi, kod mene je i dalje monitor (DVI) povezan za STB (HDMI) i normalno radi. Testirao si adapter (valjda i monitor) a sada je red na STB. Možda je potrebna neka detaljnija promena rezolucije, bilo bi dobro da za početak probaš na nekom HDMI monitoru.
[ Milos578 @ 26.03.2020. 17:23 ] @
Ponavljam, monitor je ispravan i koristi se svakodnevno, takođe adapter je testiran sa tim istim monitorom je povezan na lap top kao da duplira sliku i sve radi u najboljem redu! Jedini problem je kad ubodem u MTS STB. (drugi monitor nemam).
[ gilopile @ 26.03.2020. 17:42 ] @
Ne pase mu rezolucija koju salje STB.
Jel uopste ima nekih opcija na STB sto se tice promene rezolucije?

Skopcaj STB na neki TV i vidi sta ima od opcija, pa ako ima odaberi 576i - 480p, jer ako je AUTO ili 1080p/i ili 720p ne moze to da `proguta` taj monitor.

Mozes i da probas to na neki FHD monitor da skopcas i vidis da li radi, a radice 99%.
[ Milos578 @ 26.03.2020. 18:35 ] @
Ne znam koliko ste upoznati sa MTS STB ali na daljinskom stoji kružić za podešavanje koji neće da radi kad stisnem. Našao sam foru da kucam brzo *104030* i onda kad se otkuca stisnem taj kružić, otkucam šifru i otvori mi neka skrivena podešavanja.. izmenjao sam sve rezolucije ali ni jednu neće da proguta.. Što me dovodi da možda još nešto treba da se podesi a ja ne znam šta.. Inače STB je povezan preko činčeva i skarta sa nekim malim debelim televizorom koji je star 100 godina i okej radi.. ali šta god podesio.. nikako da prebacim sliku na monitor.
[ gilopile @ 26.03.2020. 18:50 ] @
Cudno.

Jedino ta podesavanja ako ima nesto, jbg. Ili jednostavno taj signal iz tog adapera se ne mirise sa tim monitorom.
Ima tu peripetija sa tim adapterima...Dovoljno da baguje hor/vertical sync sa tog adaptera i da se monitor ne pali, kao da mu nista nije ni spojeno na VGA.
Posto je to konvertovanje iz digitalnog u analogni signal, uvek se moralo izgovoriti 3x zdravomarija i pomoliti se da to proradi kako treba sa takvim kineskim adapterima.
Da monitor ima DVI ne bi bilo problema sa DVI to HDMI.
Pokusaj drugi VGA kabel da stavis.
Ako nece, onda ti ostaje da nabavis drugi monitor ili da probas sa drugim adapterom VGA/HDMI ( drugi proizvodjac ). A taj, ako si kupio skoro, vratis i kazes da ti jednostavno ne radi posao i to je to.