[ zaludniposao @ 05.05.2015. 09:07 ] @
imam problema sa podesavanjem servera. Naime, od skoro sam poceo da radim u firmi i za sada sam jedini iz ove struke. Kako ranije nisam imao iskustva (a sada nema nikoga u firmi da me uputi) nadam se da cete mi vi pomoci.

U okviru firme imamo organizovanu mrezu koju odrzava privatna firma. Svi racunari su u domenu i sa određenim ogranicenjima (nema instalacija programa i slicno). Serveri sa korisnickim nalozima se nalaze kod privatne firme.

Od skora smo u firmi dobili windows server 2012 sa instaliranom oracle bazom podataka i apache tomcat. Za oracle bazu podataka odradjena je aplikacija i pristupa joj se preko nekog od internet pregledaca i to na nacin da se ukuca localhost/ime aplikacije. Dok je pokrecem na serveru nije problem, ali kada pokusavam da je pokrene sa drugog racunara nemam pristupa tako da sam dobio zadatak da i drugima omogucim pristup aplikaciji.

Cilj nam je da server sa bazom ostavimo kod nas i stavimo u funkciju kako ne bi zavisili od drugih i ujedno placali održavanje i konfigurisanje.

Sada moj problem je u tome sto ne umijem da podesim tako da se sa drugih racunara moze pristupiti serveru i navedenoj aplikaciji npr ukuca se na nekom drugom racunaru iz firme adresa tipa 8.8.8.8/aplikacija i da se tada pokrene i prikaze aplikacija. Guglao sam bez nekih vecih rezultata, pa me je interesovalo da li mozete postupno da mi pojasnite kako da podesim server i aplikaciju kako bi omogucio pristupanje ili gdje bih mogao da procitam kako se isto podesava.

Svaka predlog, link, sugestija je dobrodosla.
Hvala unaprijed.
[ citizenx @ 05.05.2015. 09:18 ] @
prvo podesi staticku adresu za taj server i onda mozes da pristupas sa drugih racunara kroz web browser, npr:

192.168.1.100/aplikacija

moguce je da ces morati da propustis port koji koristi aplikacija kroz firewall, a za pristup spolja, obicno se koristi port forwarding koji se podesava na ruteru.

pozz
[ zaludniposao @ 05.05.2015. 09:24 ] @
Hvala Vam puno na brzom odgovoru,

isprobacu sve varijante na ovu temu pa se javljam.

Jos jednom hvala.
[ gogi100 @ 06.05.2015. 06:26 ] @
mozda su problem i podesavanja u apache-u?
[ zaludniposao @ 06.05.2015. 07:41 ] @
Trenutno pokusavam sa podesavanjem staticke adrese, mada nije bilo pomaka.
Nakon toga cu da provjerim portove, a sto se tice apacha - ne znam nista o njemu i podesavanju, tako da ako ne trazim previse svaka susgestija je dobrodosla...
Hvala Vam jos jednom..
[ zaludniposao @ 07.05.2015. 08:44 ] @
Podesio sam staticku adresu na serveru, otvorio sam oracle port 1521 i probao da pristupim, ali odbija vezu.
Moram postaviti par glupih pitanja, ali ako ih ne postavim, necu ni nauciti..
Server je trenutno preko svica vezan za jos par racunara – da li to smeta i da li treba da svic zamijenim sa ruterom i da ugasim dhcp?
Da li je potrebno serovati aplikaciju?
Da li se mora posebno podesavati na apachu?

Hvala unaprijed..
[ drvlada75 @ 07.05.2015. 09:16 ] @
Da li si podesio listener.ora i tnsnames.ora?
Ovo je primer sa jednog starog clienta, nadam se da ce pomoci

tnsnames.ora:

XE.WORLD =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (COMMUNITY = tcp.world)(PROTOCOL = TCP)(Host = 192.168.1.201)(Port = 1521))
)
(CONNECT_DATA =
(SERVICE_NAME = xe.db)
(SID = xe)
)
)

XE.WORLD =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = 192.168.1.201)(PORT = 1521))
)
(CONNECT_DATA =
(SID = xe)
)
)

TCP-LOOPBACK.WORLD =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (COMMUNITY = tcp.world)(PROTOCOL = TCP)(Host = 127.0.0.1)(Port = 1521))
)
(CONNECT_DATA =
(SID = ORCL)
)
)


listener.ora:

LISTENER =
(DESCRIPTION_LIST =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = vlada)(PORT = 1521))
)
(ADDRESS_LIST =
(ADDRESS = (PROTOCOL = IPC)(KEY = EXTPROC0))
)
)
)

SID_LIST_LISTENER =
(SID_LIST =
(SID_DESC =
(SID_NAME = PLSExtProc)
(ORACLE_HOME = C:\ORAWIN95)
(PROGRAM = extproc)
)
)

[ zaludniposao @ 08.05.2015. 10:19 ] @
Postovani drvlada75,

Ovo su podesavanja iz tnsnames.ora. Vidim da se razlikuju, pa me je interesovalo da li je potrebno da ga podesim kao kod navedenog primjera, jer podesavanja sa portovima i statickom adresom mi nisu omogucila pristup.

ORCL =
(DESCRIPTION =
(ADDRESS = (PROTOCOL = TCP)(HOST = oradb)(PORT = 1521))
(CONNECT_DATA =
(SERVER = DEDICATED)
(SERVICE_NAME = orcl)
)
)

Takodje se i listener razlikuje..

Unaprijed hvala.

[ drvlada75 @ 08.05.2015. 11:51 ] @
@zaludniposao Pogledaj ovu temu:
http://www.elitesecurity.org/p2342352
Skini Dream coder, probaj da se nakacis na bazu preko njega.
[ zaludniposao @ 08.05.2015. 12:12 ] @
Ok, hvala. Pogledacu.
Javljam se svakako sa novostima..
[ zaludniposao @ 14.05.2015. 08:10 ] @
Ovih dana sam pokusavao sa mislim svim mogucim varijantama…
Statička adresa, otvoren port..
Podesavanja tnsnames i listener (danas cu pokusati da iskopiram kompletan tns i prilagodim mojoj bazi. – napravicu back-up prije toga)
Ne znam nista o podesavanjima apacha, pa trenutno guglam o tome..

Malo me zbunjuje jer mogu preko remote desktop da se povezem na server i pokrenem aplikaciju, a kada je pozivam preko internet pregledaca nista ne prijavljuje samo vrti.


Svaka sugestija je dobrodosla, link, bilo sta.. Ocajan sam, doslo mi je da ga na stari nacin popravim (cekic i po njemu..)


Hvala Vam na dosadasnim i buducim savjetima..
[ Aleksandar Đokić @ 14.05.2015. 20:02 ] @
Logovi?