[ eddy_yu @ 07.05.2015. 17:42 ] @
Asusova 17" laptop masina sa I7 ,8Gb ram-a ,1TB hdd i 24GB SSD ..... Za sta pametno da ga iskoristim (ssd) ?? Mali je za neki sistem sa win 8.1 a Intel kesiranje nece raditi jer u BIOS-u nema RAID rezima ... Jel ima neki free prog za kvalitetno kesiranje.Bilo kakava ideja je dobro dosla...

Hvala
[ balavi @ 07.05.2015. 17:53 ] @
skini od negde windows 8.1 lite

ili skini WinReducer 8 sa kojim ti izbacis iz ISO-a sta ti je visak

ili skini ovaj od 24GB, prodaj ga i kupi veci ...
[ eddy_yu @ 07.05.2015. 18:06 ] @
Masina je nova tako da zbog garancije nema otvaranja , pa ne mogu da izbacim mali ssd.....
[ balavi @ 08.05.2015. 05:18 ] @
ja bih pokušao da smanjim ISO windowsa i stavio bih Program Files na većoj particiji, ne znam šta ćeš od programa da koristiš i koliko zauzimaju prostora ...
pa pokretanje programa sa te particije će možda malo usporiti njihov rad

jediino da na SSD staviš nešto što ti je najpotrebnije zbog brzine

ali opet 24GB je malo, mislim da i kad instaliraš 8-cu, pa recimo office, pa popsle kreneš da apdejtuješ sistem, apdejt za sistem i office ima da iskoristi dosta prostora
pa i da ostane i dalje nešto prostora, sistemu i programima treba dosta prostora za svakakva keširanja , temp fajlove ....

ma šta ti je 24GB sada, ništa, ne znam zašto su ga i stavljali ...

ja zaboravio da je sistem sa 8GB RAMA, znači ići će 64bit-na 8-ca , a minimum potrebnog prostora na hardu je 20GB

http://windows.microsoft.com/is-IS/windows-8/system-requirements

ostaje 4GB ...
[ Miroslav Cvejić @ 08.05.2015. 06:13 ] @
Stavi page file na taj SSD.
[ balavi @ 08.05.2015. 08:45 ] @
šta dobija ako uključi page file
[ Predrag Krstic @ 08.05.2015. 09:27 ] @
Možda i "Compress this drive to save disk space" doda malo prostora.
[ Zlatni_bg @ 08.05.2015. 22:57 ] @
Prijatelju, to sto imas nije SSD a ni HDD, imas SSHD. Tih 24GB SSD (to ustvari nije pravi klasican SSD vec fles memorija) sluze za kesiranje podataka sa 1TB HDDa i tako treba da se koriste. Znaci sistem ce u tih 24GB stavljati ono sto najcesce koristis (mislim da je automatski regulisano) ili sam podesis kesiranje. Dakle nije za stavljanje OS na flash memoriju vec samo za koriscenje kao cache. Cak i da gresim oko toga da je SSHD u pitanju, tako se mora koristiti tih 24GB.
[ boba511 @ 13.05.2015. 08:26 ] @
U potpunosti se slazem sa clanom Zlatni_bg, objasnio covek sve. To je sad nova fora da se pored 1TB ubacuje i ta memorijska kartica da bi malo ubrzalo rad racunara. Svakako da to doprinosi brzi rad racunara, ali daleko je to od toga kada bi ceo sistem bio na SSD. Mnogi se zalete pa kupe laptop misleci da je to SSD, ali nije, samo prodavci cute, jer im je u interesu da prodaju. :)