[ sjaker @ 22.05.2015. 19:03 ] @
Kupio sam ovaj ruter i namera mi je da delim internet. Tj. preko pci kartice na desktopu primam preko spoljne antene wireless signal. Ruter sam povezao kablom wan ruter na lan kompjuter sta treba dalje?

Tako da mi kompjuter bude uvek upaljen da je povezan na internet i da salje internet lan kablom na ruter a on dalje na uredjaje...
[ balavi @ 22.05.2015. 22:08 ] @
ufffff zamršeno ...

jesi li se informisao da li ovo može što ti hoćeš pre nego što si pazario ruter
valjda će da se javi neko iskusan i da odgovori, i mene zanima kako bi to moglo da se izvede
kad pogledam ovako, komplikovano

[ sjaker @ 23.05.2015. 07:56 ] @
Nista nije zamrseno, nego ne znam kako da podesim adrese. lan wan..
[ balavi @ 23.05.2015. 08:01 ] @
e to će biti zamršeno
[ elektroničar @ 23.05.2015. 14:46 ] @
Kao prvo puno lakše je da koristiš ruterboard (jeftinije) ili mikrotik u virtualki.

Ali pošto trebaš savjet oko ip adresa ima online kalkulatora za koliko ip adresa i podmreža želiš.
Npr. par stranica:
www.subnet-calculator.com/subnet.php?net_class=A

jodies.de/ipcalc

ipcalc.nmonitoring.com/?zmena=7&ip1=192&ip2=168&ip3=1&ip4=80&netmask=23&mask_bits=23&max_subnets=23&max_addresses=4
[ sjaker @ 23.05.2015. 17:58 ] @
Kupio sam ovaj ruter za 3000 dinara, ali ne znam da ga podesim. Ima default adresu 192.168.0.1 da li treba dhcp ili static ip, da li treba i lan karticu da podesim, jel moze neka pomoc od nekoga?
[ gilopile @ 23.05.2015. 18:12 ] @
Sta je tu zamrseno?!

Ukljuci mu DHCP, seruj konekciju u kompu, povezi iz kompa LAN u ruter WAN i to je to. Eventualno zastiti wi-fi mrezu, stavi WPA2-PSK...i to je to.

http://windows.microsoft.com/e...nnection-sharing#1TC=windows-7
[ sjaker @ 23.05.2015. 19:36 ] @
Na laptopu sad mogu da pristupim ruteru wirelessom znaci wireless mreza je dobra . ali kad probam da otvorim neki sajt izgleda da mi trazi dns takodje nisam upisao u ruter hostname i dns...
[ sjaker @ 24.05.2015. 18:26 ] @
Citat:
gilopile:
Sta je tu zamrseno?!

Ukljuci mu DHCP, seruj konekciju u kompu, povezi iz kompa LAN u ruter WAN i to je to. Eventualno zastiti wi-fi mrezu, stavi WPA2-PSK...i to je to.

http://windows.microsoft.com/e...nnection-sharing#1TC=windows-7


Nije bas lako, evo sad mi bio drug koji kao nesto bolje zna, ali dzaba, nece.

Izgleda da je problem sto se na wireless kacim pomocu pppoe naloga. Prvo se povezem na wireless pa onda ostvarim ko0nekciju preko pppoe. ne znam mozda i nije. Ne mogu da serujem i wireless i pppoe samo jedno od ta dva, pokusavao sam i bridge lan i wirelss ali onda mi se diskonektuje sa interneta pppoe. Sigurno moze, ali ne znam kako. Kada u ruteru stavim dhcp onda mi trazi mac adresu, ja ne znam koju da mu dam i jos trazi hostname.
[ gilopile @ 24.05.2015. 18:33 ] @
Gledaj, posto se kacis sa pppoe, onda dvoklik na pppoe/ properties/ advanced/ pa cekiras `Allow other network users to connect through this computer's Internet` odaberes mrezu, u tvo slucaju da ide preko LAN ( local area connection ) i to je to. Ukljucen je ICS na LAN na koji ces skopcati Wi - fi ruter i to je to. Konektujes se sa pppoe i gotovo. Ako si vec bio konektovan, onda uradi reconnect da bi se postavke primenile.

Ovo je za XP ( nemam trenutno win7 ili 8 ovde ), ali snacices se. U desnom uglu gde ti je pppoe konekcija, kliknes i kada izadje na sredini desktopa prozor gde kucas user i pass tu ides na properies, advanced...vec sam gore napisao...
Znaci, na pppoe uradis ICS, konektujes se i to bi trebalo da radi.

Eventualno u ruteru ukucaj googletov DNS 8.8.8.8 i 8.8.4.4 i cekiraj UPnP ako ima opciju
[ sjaker @ 24.05.2015. 18:40 ] @
a jel to na host kompjuteru?
[ gilopile @ 24.05.2015. 18:42 ] @
NA racunaru preko kojeg ides na net sa pppoe....
[ sjaker @ 24.05.2015. 18:47 ] @
Da ali NE moze da se stavi ICS na pppoe i na lan.
[ gilopile @ 24.05.2015. 18:48 ] @
Ne na LAN - iskljuci na LAN, stavi na pppoe, a sherovace tu konekciju preko LAN gde ces skopcati Wi-Fi ruter.
[ sjaker @ 24.05.2015. 18:52 ] @
uradio sam to, nece i dalje. da ti napomenem da laptop i desktop nisu u istoj mrezi desktop je na wan a laptop na lan rutera, pokusavam da serujem bez wirelessa, mozda da stavim i desktop na lan rutera?