[ stoprocentni @ 27.05.2015. 15:49 ] @
Firefox sam koristio od početka, kao default browser, od neke verzije 0.x, više od 10 godina konstantno. Konačno mi ga je dosta, evo i zašto...

Kada su ušli u frekventniji ciklus izbacivanja novih verzija (na svakih 6 nedelja, ako se ne varam), ne mogu se oteti utisku da je žrtvovana stabilnost zarad marketinga. Bagovitiji je nego pre, nestabilniji. Posebna je tek priča to što mi update na svakih par verzija ubije po neki add-on bez koga ne mogu - a add-on-ovi su meni najvažniji i, rekao bih, jedno od glavnih oružja Firefoxa. Meni stvarno nije presudno da mi stranicu otvara 0,15 sekundi brže, HTML5 test da potuče Chrome ili u nekom još benchmark testu da ubedljivo izdominira. Meni su kod browsera bitni stabilnost, pouzdanost, sigurnost i mogućnost što većeg i boljeg prilagođavanja potrebama i ukusima korisnika. To je bio zaštitni znak Firefoxa dugo.

Australis je po meni bio promašaj. Zašto juriti Chrome izgled? OK, postoji veoma popularan add-on da to sanira, ali zar stvarno treba sve više truda korisnici da ulažu samo da bi vratili Firefox na staro?!

Hello je bilo potpuno nepotrebno inkorporirati u browser, kao i Pocket. To je sve moglo i kao add-on. Share this page isto tako.

New Tab Page sa reklamama... koristim oduvek about:blank za homepage i new tab, no vidim da ljudi koji koriste speed dial nisu baš oduševljeni ovom promenom, nekako, osećaj je kao da je stara priča izneverena i da sve više postaje beskompromisna potera za kintom.

Mislim da je pad Firefoxa počeo kada su ušli u direktni fight sa Chrome i počeli jurnjavu za njim. Umesto da nastave svoju priču, pomislio neko da će dobiti Google na svom terenu. Oh, well, vidi se kako im dobro ide, share Firefoxa je u konstantnom padu, to se može videti lepo ovde: http://www.favbrowser.com/index.php?s=firefox .

I taj bloat koji se umesto kroz add-on-ove sve više forsira kao integralni deo browsera je sasvim pogrešna politika. U stara-dobra vremena, dobiješ ogoljeni browser pa ga praviš po svom ukusu. Milina. Sada se troši vreme da bi se poisključivale nepotrebne novotarije.

A i to što zvanične stabilne x64 verzije nema već eonima nije baš da pomaže...

Uglavnom, prešao sam na Pale Moon i veoma sam zadovoljan.

https://www.palemoon.org/technical.shtml#Firefox_Differences
https://docs.google.com/spread...Vh-SALb7cWTmUKgeJOvk00/pubhtml

Zasnovan je na FF 24 ESR kodu, bez Australis-a, bez e10s, bez svih stvari koje mnogima deluju suvišno. Pale Moon je ono što je Firefox trebalo da bude.

Disclaimer: Ovo je tek lično viđenje, lična ispovest da tako kažem. Mnogo sam voleo taj browser i teško mi je bilo posle toliko godina da ga napustim. Shvatam kako je bilo pasioniranim korisnicima Opere (Presto). Kapiram da je mnogo toga što sam napisao stvar ukusa. Kapiram da je Mozilla firma koja mora da igra po pravilima tržišta. Kapiram i da još uvek mnogo ljudi gotivi Firefox, štaviše da su im nove verzije i pravac u kome se cela priča kreće sasvim OK - sve ja to shvatam, no, ja nisam jedan od njih.





[Ovu poruku je menjao stoprocentni dana 27.05.2015. u 16:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stoprocentni dana 27.05.2015. u 17:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stoprocentni dana 27.05.2015. u 17:13 GMT+1]
[ pctel @ 27.05.2015. 17:25 ] @
Saglasan. Ja cu da sacekam jos malo da vidim kako su korisnici zadovoljni posle nekoliko nedelja upotrebe, pa onda da se odreknem ff-a. Ako ti nije tesko, napisi ovde iskustva za mesec dana.
[ stoprocentni @ 27.05.2015. 20:03 ] @
Napisaću, sa zadovoljstvom. Koristim Pale Moon desetak dana i iskustva su odlična. Vidim, kako postoje neke nekompatibilnosti sa FF add-on-ovima (AB+ najkonkretniji primer, kao alternativa/zamena za PM je odrađen Adblock Latitude) jer se brauzeri polako ali sigurno sve više udaljavaju, krenuli su žestoko u svoju priču:

https://addons.palemoon.org/extensions/all-extensions/

Jednostavno, doakalo mi je čim odradim Firefox update da je prva stvar koju radim odlazak na ghacks.net gde ću naći uputstva kako da poisključujem najnoviji bloat. Neka, hvala. Svaka čast ko ima živaca, ja više nemam.

Pale Moon FTW! :)
[ valerijan @ 11.06.2015. 19:41 ] @
Da li još neko koristi Pale Moon? Intalirao sam ga pre desetak dana, pa pokušavam da se polako prebacim...
[ deedee5 @ 11.06.2015. 20:22 ] @
Prebacio sam komplet bookmarks, polako se spremam za šifre i čini mi se da će to biti početak jednog velikog prijateljstva :)
[ valerijan @ 11.06.2015. 21:04 ] @
Deluje mi ok. Ne mogu da se snađem sa "fiksiranjem" sajtova/linkova na početnu stranu. Da kad pokrenem Pale da bude npr: ES, Gmail, Flickr, IMDB...
Postoji varijanta da ostane samo taj speed tab pa da se u Options podese Use current ali nikako mi ne uspeva da direktno poveže link i speed dial.

Kad sam video ovu temu, odmah sam instalirao. Malo je u početku bilo sporije, verovatno dok se ne uštimuje ali pošto Firefox nastavlja da krahira..neke stvari su neminovne. Koristio sam Operu, isto nakon ES preporuke ali je i ona izgleda "završila" svoje nakon nekoliko godina druženja...