[ kan042 @ 05.06.2015. 08:48 ] @
Najprije pozdrav svima. Nadam se da ćete mi pomoći jer sve pretrage i pokušaji da sam nešto uradim su pali u vodu.
Trebam napraviti formu, zasnovanu na upitu, ili tablici svejedno ali prikazani slog mora biti izabran sa padajuće liste, tako da se mogu mijenjati podaci u njemu.
Radi se o maloj aplikaciji za ispis radnih naloga, davno napravljenoj kao pomoć prijatelju, laički i dosta je pojednostavljena.

Sama forma ima navigaciju naprijed nazad i radi preko DoCmd.GoToRecord (AcNext i AcPrevious) Sada se već radi velikom broju stavki izbor sa padajuće liste bi bio jako poželjan ali ne znam kako da to izvedem.
Uspijem odabrati šifru komponente u padajućoj listi ali svi ostali podaci su i dalje za prethodno prikazanu komponentu. Trebam dobiti podatke za izabranu komponentu i moći promijeniti ih po potrebi.
Koji događaj da koristim i koji kod?

[ nenadmarkoni @ 05.06.2015. 09:42 ] @
http://www.praktikum.rs/skola/Access/sk_ac_08.asp
Jedan od nacina
[ BiloKoje @ 05.06.2015. 10:56 ] @
Ja bih uradio ovako. Imaš polje Sifra, napravi kopy/paste tog kombo boxa u heder forme i izbriši mu Data source, tako da ostane unbaund. Taj combo nazovi npr: Izbor.
Na događaj After Update stavi cod, otprilike: Docmd OpenForm "Form3",,"Sifra="&me.Izbor.
Ili možeš da koristiš Macro.
GoToControl > Sifra; FindRecord > = [Izbor]; Set Value > [Izbor] = null
[ kan042 @ 05.06.2015. 13:34 ] @
Hvala na brzim odgovorima. Nažalost niti jedan način ne funkcionira a pretpostavljam da je opet neka moja greška.
Probao obadva savjeta a evo po redu.

1. Nakon upisa događaja AfterUpdate dobijam ovakvu grešku:
Err_1

Pretpostavljam da je problem zato što mi je [Sifra] formatirana kao tekst pa sam po nekom savjetu uslov napisao drugačije i
sad dobijam drugačiju grešku:
Err_2

Forma vuče podatke iz Query-a.
[ BiloKoje @ 05.06.2015. 13:55 ] @
Dobro bi bilo da okačiš primer, tu formu i nekoliko zapisa.
Evo jednog primera, na brzinu, kako se to može uraditi. Ima i drugih, boljih načina.
[ nenadmarkoni @ 05.06.2015. 13:57 ] @
Najbolje da zakacite primjer. Sto se tice pretrage najbolji nacin je, po meni, koriscenje datasheet ili continuous forme iz koje se otvara forma za prikaz.
[ kan042 @ 05.06.2015. 14:00 ] @
Na drugom savjetu isto imam problem. Pretpostavljam da iza tačke (Docmd OpenForm "Form3",,"Sifra="&me.Izbor.)
treba još nešto a logično mi izgleda 'Text' i 'Value' no i tako dobijem grešku:
Err_3

Makro sam valjda dobro napravio ali rezultat se pojavljuje samo u novom ComboBox-u a ostala polja se ne mijenjaju.
[ kan042 @ 05.06.2015. 14:04 ] @
Citat:
nenadmarkoni:
Najbolje da zakacite primjer. Sto se tice pretrage najbolji nacin je, po meni, koriscenje datasheet ili continuous forme iz koje se otvara forma za prikaz.


Pokušat ću da malo reduciram jer je ovako baš veliko a ima i dosta suvišnog što je ostalo sa nekim izmjenama.
Poslat ću čim pripremim.
[ BiloKoje @ 05.06.2015. 15:50 ] @
U ovom primeru sam promenio tip podatka za šifru, stavio sam string.
Nastavio sam na predhodnom primeru, moguće da sam nešto prepravio, uglavnom, kod mene ove forme, "rade".
[ BiloKoje @ 05.06.2015. 15:52 ] @
Citat:
kan042:

Makro sam valjda dobro napravio ali rezultat se pojavljuje samo u novom ComboBox-u a ostala polja se ne mijenjaju.


Ostala polja i imaju iste podatke.

[ kan042 @ 05.06.2015. 16:47 ] @
Citat:
BiloKoje:
Dobro bi bilo da okačiš primer, tu formu i nekoliko zapisa.
Evo jednog primera, na brzinu, kako se to može uraditi. Ima i drugih, boljih načina.


Ne znam da li još nije bio okačen primjer ili je meni promakao ali na osnovu njega, s malim izmjenama, sam uspio dobiti što trebam.

Ovako sad izgleda događaj AfterUpdate:

Private Sub NadjiS_AfterUpdate()
Dim stDocName As String
Dim stLinkCriteria As String
stDocName = "Stavke"
stLinkCriteria = "[Sifra] = '" & Me.[NadjiS] & "'"
DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria
NadjiS.Value = ""
End Sub

Nažalost, sad ne radi navigacija naprijed/nazad i dodaj (novu komponentu) ali to ću pogledati večeras.

Puno vam hvala na trudu i pomoći. Nadam se da neće više biti problema ali eto mene opet ako bude ;-)
[ BiloKoje @ 06.06.2015. 06:39 ] @
Kodom koji si primenio, bira se jedan zapis i nema prelaska na sledeći, sledeći ne postoji.
Sledeći kod, dobijen prevđenjem makroa, forma prikazuje traženi zapis ali su učitani i svi ostali, može se pomoću strelica kretati napred nazad.

Code:
With CodeContextObject
        DoCmd.GoToControl "Sifra"
        DoCmd.FindRecord .NadjiS, acEntire, False, , False, acCurrent, True
       
        .NadjiS = ""
   End With
[ kan042 @ 06.06.2015. 18:20 ] @
Rasuo sam se k'o biža, jedva da išta stižem pa nemojte zamjeriti što sporo odgovaram.

@BiloKoje
da skužio sam da dobijem samo jedan slog koji odgovara uslovu i nema ni naprijed ni nazad.
Ovaj tvoj kod mi nije potpuno jasan, da li treba kompletno zamijeniti postojeći ili..?
U svakom slučaju onako na brzinu mi nije radilo ali moguće da sam napravio neku grešku sa poljima i/ili kontrolama.
Ja sam već prije to riješio tako da nakon izbora sloga onemogućim kontrole 'naprijed' 'nazad' i 'dodaj',
a dodao sam i dugme za povratak na sve zapise koje ih opet oslobađa. Nažalost, vraćam se na početni
slog i to bi trebalo napraviti da ostaje pozicija na izabranom slogu. Imam još jedan problem sa
prikazom broja trenutnog sloga i ukupnog broja slogova jer mi sad prikazuje trenutnu šifru umjesto trenutnog sloga.

Volio bih da dodam i dugme za obrisati trenutno prikazanu komponentu pa ako ima neka natuknica.
Izabrao sam loše vrijeme za ovo jer me druge obaveze totalno okupiraju pa nedostaje i vremena i koncentracije,
i utoliko mi je pomoć dragocijenija.

Pripremam bazu za okačiti ali eto i to mi traži vremena. Od zadnje izmjene stalno se ruši kod otvaranja.
Šta bi moglo biti uzrok i može li se spasiti da ne radim ponovo?

Pozdrav

[ BiloKoje @ 06.06.2015. 20:55 ] @
Citat:
kan042: Rasuo sam se k'o biža, jedva da išta stižem pa nemojte zamjeriti što sporo odgovaram.

@BiloKoje
da skužio sam da dobijem samo jedan slog koji odgovara uslovu i nema ni naprijed ni nazad.
Ovaj tvoj kod mi nije potpuno jasan, da li treba kompletno zamijeniti postojeći ili..?
...
Pozdrav

Kod postavi na event After Update kombo boxa NadjiS, u listi izabereš zapis koji želiš da ti forma prikazuje. Dobićeš upravo ono što tražiš, biće učitani svi zapisi ali će se prikazivati odabrani, moći će bez intervencije da se koriste komande findNrxt i FindPrevius
Citat:
kan042: Rasuo sam se k'o biža, jedva da išta stižem pa nemojte zamjeriti što sporo odgovaram.
..
Pripremam bazu za okačiti ali eto i to mi traži vremena. Od zadnje izmjene stalno se ruši kod otvaranja.
Šta bi moglo biti uzrok i može li se spasiti da ne radim ponovo?
...
Pozdrav


Ukoliko imaš problem, baza puca, a veliki je posao raditi iz početka, dobar postupak može biti izrada nove baze, pa preuzimanje, uvoz, objekata iz problematične baze. Uvezeš jednu formu pa isprobaš, drugu pa isprobaš, tako redom, dok ne nađeš gde je problem, tada se obično lako nađe i šta konkretno pravi problem.