[ Inkotec @ 04.07.2015. 12:05 ] @
Postoji li neko ko poznaje rad u WINPC-NC ,verzija sa USB modemom.
Posle normalnog podešavanja osa za konkretan zadatak, Y osa ne reaguje uobičajeno, nego se otežano kreće uz poruku "ERROR REFERENCE SWITCH ACTIVATED"
Od tog momenta ne mogu da postavim mašinu u njen referentni položaj, odnosno ne mogu mašinu da postavim u njenu nultu tačku.
X i Z osa normalno funkcionišu, ali Y se otežano kreće.

Pretpostavljam, da bi trebalo da se ponovo definišu referentni prekidači, da bi se ponovo utvrdila referentna tj.nulta tačka mašine, ali tu ima dosta setovanja izlaza, signala, pa zato molim za pomoć, hitno je.
Hvala unapred
[ cnct56 @ 04.07.2015. 15:08 ] @
dodjes do tastera i odblokiras ga jer je osto aktiviran prilikom prelaska granicnika preko njega, desava se jer se ulje i mast speknu oko nega i nedaju mu da se vrati u normalan polozaj.
[ Inkotec @ 04.07.2015. 19:20 ] @
Hvala na odgovoru i odmah sam otišla da očistim, međutim sve je po starom. Y osa se pomera teško uz neartikulisan izražen zvuk i ne može da se zaustavi bez moje komande stop. Kao da nema svoj referentni položaj. Pomoć neophodna i hvala unapred.
[ cnct56 @ 05.07.2015. 08:16 ] @
Koja je priroda tog kvara, da li je problem nastupio odjedanput u normalnom radu ili je osa greskom u rukovanju izasla izvan prostora kontrole ili nesto trece?
[ Inkotec @ 05.07.2015. 11:18 ] @
U normalnom radu, prilikom definisanja nulte tačke za materijal koji je trebalo da obradim. Tačnije, pozicionirala sam X0 i Y0, memorisala te dve nulte tačke i pomerila Y osu radi određivanja Z nulte tačke i nije htela da se pomeri. Motori su se čuli, da bi nakon kratkog vremena, mogla da se pomeri y osa, ali uz otežano kretanje i neverovatan zvuk. I stalno ista poruka da je uključen referentni prekidač.
Hvala puno na pomoći.
[ cnct56 @ 05.07.2015. 12:27 ] @
Sada bi trebalo zamijeniti drajvere X i Y i vidjeti sta se dalje desava, da li je problem ostao isti ili se premestio na X osu. ako niste to nikada radili pozovite nekog od struke da to uradi.
[ Inkotec @ 05.07.2015. 12:47 ] @
Hvala na predlogu, postupićemo tako uz stručnu pomoć, koju najpre moram da nađem. Još jedanput hvala na pomoći.
[ cnct56 @ 05.07.2015. 19:22 ] @
neka obrati takodje paznju na setovanje pozadi drajvera, mora biti isto za svaku osu kao sto je bilo
[ Inkotec @ 06.07.2015. 11:42 ] @
Kontaktirala sam proizvođača i upravo je uradio ono što ste Vi predložili i svaka Vam čast i hvala na sugestiji. Međutim, postoji jedna nova stvar, koja se mogla i očekivati. Naime kontroler za CNC mašinu kod Y ose treba da se pregleda, tu nešto ne štima. Trebao bi stručnjak iz te oblasti na teritoriji Novog Sada da pregleda kontroler, pošto je proizvođač daleko i posebna je procedura i dugo će da traje. Molim za pomoć, unapred hvala.
[ cnct56 @ 06.07.2015. 13:30 ] @
Hvala, napisite proizvodjaca i tip kontrolera, ono sta pise na njemu


[Ovu poruku je menjao cnct56 dana 06.07.2015. u 14:57 GMT+1]
[ Inkotec @ 06.07.2015. 17:55 ] @
Izvinjavam se, pobegao mi je odgovor i ne znam šta se desilo, pa ću ponoviti. Proizvođač kontrolera je CNC-TECHNIK HEIZ STEP-CONTROL ZERO 2.
Oni su i proizvođači mašine. Neke detaljnije informacije nemam, osim što znam da je 4-kanalni, da upravlja step motorima. Nadam se da i ovo malo informacija nečemu može da posluži. Hvala
[ cnct56 @ 06.07.2015. 21:43 ] @
Da sad su stvari mnogo jasnije, radi se o konroleru sa 4 izlaza, znaci sve je u jednoj kutiji. Mogu li se X i Y direktno zamijeniti na izlazu iz kutije pa probati da li je problem presao na X ili je osto na Y osi i dalje, to ce nam reci mnogo. Ako ne onda neko ko se ipak bavi elektronikom ili slicnim poslom da na iskljucenoj kutiji sa napona skine poklopac i zamijeni mjesta poluprovodnika TA8435 (ukoliko nisu lemljeni)za X i Y osu tako da konstatujemo da li je do njega ili do neceg drugog.To je sve sto Vam sa daljine momentalno mogu pomoci.
[ Inkotec @ 07.07.2015. 10:35 ] @
Još jednom hvala na informacijama i izvinjavam se što ranije nisam odgovorila, bila sam opravdano odsutna.
Y kanal na kontroleru ne funkcioniše dobro, tj. nešto nije u redu i odnet je kod elektroničara. Otprilike sutradan bi trebalo da se zna o čemu se konkretno radi, ako budem imala dovoljno sreće. Hvala na strpljenju, savetima i lepo je znati da ima dobrih ljudi.
[ cnct56 @ 07.07.2015. 10:45 ] @
upravo sam hteo to i da predlozim da kontrolera odnesete kod elektronicara ili Rtv mehanicara i da mu kazete da zameni mesta za dva stepera TA8435 kako bi se utvrdilo da li je to u pitanju, po meni 80% je to , ili ev. motor.

http://www.eccom.ee/public/Materials/Cnc-Step/kontroller_eng.pdf
[ Inkotec @ 08.07.2015. 17:42 ] @
Po ko zna koji put hvala i izgleda da ne radi čip i dok ne nabavi originalni deo, uzeće čip sa izlaza 4. ose pošto ona nije u upotrebi, nemamo strug. Otprilike tako sam ja shvatila, pa ću možda znati večeras. Čekam poziv elektroničara. Hvala, hvala.
[ cnct56 @ 08.07.2015. 18:08 ] @
http://www.ebay.de/itm/TOSHIBA...ain_77&hash=item33978749b2

ca. 10 eura i cip i postarina .....ovo gore greska jer je iz Kine

http://www.ebay.de/itm/TA8435H...ain_77&hash=item2c9bad7baf ovo je iz Engleske

[Ovu poruku je menjao cnct56 dana 08.07.2015. u 19:40 GMT+1]
[ Inkotec @ 08.07.2015. 19:33 ] @
Evo me, donela sam kontroler od elektroničara. situacija je sledeća: sve ose se kreću ok, ali postoji jedan problem, ne znam da setujem nultu tačku mašine, tj. mašina ne odreaguje na automatsko slanje u njen referentni položaj. Pokazuje istu poruku o grešci "REFERENCE SWITCH ACTIVE". Takva poruka je bila i pre, zašto sada kada se ose kreću ok prijavljuje istu grešku?
[ Inkotec @ 08.07.2015. 19:47 ] @
Upravo se desilo nešto pozitivno. Sada to testiram, ali odjednom je proradila, laički rečeno. Još ispitujem pre nego što je uposlim za rad, jer se bojim nekih iznenadnih i opasnih pokreta ose i reagovanja mašine, pošto sam totalni autsajder što je očigledno, ali sam zaljubljenik u duborez i umetnost, pa spajam malo teško spojivo. Hvala na strpljenju i razumevanju.
[ cnct56 @ 08.07.2015. 19:58 ] @
Drago mi je da si konacno rijesila taj problem, ako je uzela nultu tacku za sve tri ose slobodno je pusti u rad kao i do sada,

pozdrav