[ anon70939 @ 06.07.2015. 17:21 ] @
Pozdrav,

treba mi pomoć oko uređaja, a još nisam video tu mrežu šta oni sve imaju.

Imaju neku mrežu u jednom objektu, i odatle su izmestili jedan računar u drugi objekat u istom dvorištu koji je udaljen nekih 150m.

Šta bi bilo tu najbolje uraditi? Koja oprema da ne bude preterano skupo, a stabilno?
Preporučite hardware, pa da vidim koliko bi trebalo odvojiti novca za tako nešto.
[ alekksandar @ 10.07.2015. 07:29 ] @
dva SXT samo im smanji snagu na izlazu maltene na minimum, trebalo bi da radi ko doxa
[ anon70939 @ 10.07.2015. 18:16 ] @
Jbg proucio sam dva Nanostation Loco M5.
Valjda ce posluziti svrsi.
[ alekksandar @ 11.07.2015. 08:13 ] @
Hoce naravno, samo sam ja vise pristalica MT, ali nemam nista protiv ni protiv UBNT. Radice to bez problema
[ anon70939 @ 11.07.2015. 10:27 ] @
Sto se ne javi onda odmah :). Sad mi krivo sto nisam uzeo SXT :/

Nego ovo uputstvo je OK za podesavanje u bridge?




[ alekksandar @ 11.07.2015. 10:40 ] @
Da, to je to sto ti treba, bridge i vozis, jedna strana u ap druga station, mode bridge i cepas
Za podesavanje ti bukvalno treba 10 minuta sa kaficom i cigarom :D
[ anon70939 @ 11.07.2015. 10:58 ] @
Da li ovde postoji opcija za smanjivanje signala kao što postoji na STX. Ipak je to samo 100m vazdušna linija.

Evo fotke gde treba to da postavim. Jedan će biti na tom mestu odakle sam fotografisao, drugi tamo gde je bela strelica.




UTP kabal običan koristim? Pitam zbog grmljavine i tih stvari, da li uopste ima neke veze?.
[ alekksandar @ 11.07.2015. 11:03 ] @
U sustini ne bi trebalo da ima veze sto je obican, mada se ne preporucuje, ali nedaj Boze da lupi grom tu ne pomaze nista. Ako se ne varam mozes i snagu na uredjaju da smanjis, gledaj da ti signal bude izmedju -50 i -60. Ovde si mozda mogao i jeftinije da prodjes da na pola puta od tacke a do tacke b stavis switch i pustis poe kroz UTP. Naravno posto vidim da je neka hala mogao bi da uzmes Kabl UTP za spolja i da ne razmisljas. Sigurno bi ti jeftinije izaslo.
Kad si napisao 150 m, mislio sam da ide preko ulice ili nekog dvorista pa sam ti zato preporucio WiFi varijantu.
U sustini neces imati problema ni sa UBNT veoma su pouzdani uredjaji.
[ gilopile @ 11.07.2015. 11:12 ] @
Imas da podesis izlaznu jacinu ( output power u dB ), smanji do panja i opet ce signal biti negde oko -55 . Radice ko zmaj taj UBNT. Njemu ni 2 km ne bi predstavljalo problem :)

Sto se grmljavine tice, ne mozes nista uraditi po tom pitanju. Ohrabruce je to da imaju odlicnu zastitu od ststickog elektriciteta, tako da ce ti bilo koji UTP kabel odraditi posao. Ipak uzmi sto kvalitetniji sa boljim oklopom za spoljnu montazu..Ali ako lupi grom bas u njegovoj blizini, nema pomoci. Ne mora znaciti da ce crci, ali...
[ anon70939 @ 11.07.2015. 12:59 ] @
Aleksandre, oni su bili za to da bude kabal i što jeftinije.
Kada sam došao i počeo da merim, na kraju je to ispalo da je potrebno oko 140m kabla. To je ipak mnogo više nego onih max 100m koliko je preporučeno.
Pored toga, izmedju tog hangara po duzini i te hale ispod strelice ima oko 30m brisanog prostora. Tu bi opet morala neka sajla, ali i outdoor kabal koji opet nije baš jeftin.
Znam da sam možda mogao tih 140m da prevarim sa nekim switchem na sredini, ali opet mi to sve izgleda kao "budženje" koje bi bilo neznatno jeftinije.

Ovako me ova dva Loco M5 koštaju po 7500 din sa KP + 1000 din običan UTP kabal :).
Jeste roba iz Mađarske, ali valjda neće biti problema oko eventualne reklamacije.

Bitno mi je samo da ovo podesim i da ne pipam godinama. A vidim da ljudi imaju samo pozitivna iskustva :)


Vidim da je 150 Mb/s transfer rate za ove uređaje. To mi deluje i previše za jedan racunar sa obicnim knjigovodstvenim programom i bez interneta.
Pretpostavljam da u nekoj buducnosti bi radilo isti posao i 5 takvih racunara bez problema... Mada mi ovi govore da nece biti vise od 1 racunara.

Cev na koju bih montirao, kog prečnika je najbolje da bude? Ne mogu da nađem nigde u specifikacijama. 5cm prečnik je OK?
[ gilopile @ 11.07.2015. 13:51 ] @
SVe zavisi od duzine te cevi. Sto je kraca, precnik moze da bude manji, naravno. Ako je duza, morao bi deblju cev ili da napravis vesanje na 3 strane sa sajlama. Bitno da se bas ne klati puno kada se razduva. Nece ni tada biti problema, jer je blizu i antene su sirokopojasne, ali ipak nije lepo videti da landara :)

Ja imam jedan grid na vodovodnu cevku oko 2 metra viri sa krova i ne klati se. E sad koliki bese taj promer te cevke, ne znam. Ona standardna za ugradnju vode u stan ( metalna naravno ).
[ anon70939 @ 11.07.2015. 14:12 ] @
Pitao sam vise zbog onog oblog dela na uredjaju, koji naleze na cev.
Cev, odnosno uredjaj nece ici na krov, nego sa strane pored prozora. I bice fiksirana u dve tacke, na dnu i na vrhu cevke. Vidim da ce mi biti dovoljno pola metra dugacka cev posto je uredjaj prilicno mali. Koliko videh, oko 160mm.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 11.07.2015. u 15:24 GMT+1]
[ gilopile @ 11.07.2015. 14:18 ] @
Ako i bude tanja cev i zafali navoja na stegi, uvek mozes podmetnuti po par sajbni. Na grid je to mana i ne moze na tanju cev, mora 5-6 sajbni da se postavi da se moze stegnuti.

Lagan je uredjaj, tako da nece biti problema i ne treba ga bas iz petnih zila stezati. Dovoljno da lepo uhvati i da nema lufta i malo dotegnuti i gotovo.
[ anon70939 @ 17.07.2015. 12:09 ] @
Stigli APovi,

i sav srećan uzmem kod kuće prvo malo da čačkam i da vidim da li umem :)

Na žalost negde grešim :)


Po nekim tutorialima sam podesio, i vrlo je jednostavno trebalo da bude.

Prvo podesio "AP", onaj koji mi je zakačen na Router.
Njemu sam dodelio neku adresu 192.168.88.250, postavio ga u AP WDS, podesio security i sl.



Pa sam podesio "Station". Dao mu adresu 192.168.88.251, zakacio ga na drugu mreznu karticu koja mi je na mom racunaru. Tako da mogu da imam pristup istovremeno na oba AP iako nisu povezani medjusobno.
Na njemu sam kliknuo da izaberem SSID, skenirao i nasao mi je taj jedan koji emituje AP, i selektovao, uneo security podatke i mislio sam da bi to bilo to :).
Ali jednostavno na Main stranici ne vidim da postoji bilo kakva konekcija


Gde grešim?
Mislio sam da će mi ovo biti baš jednostavno :)



E da... testiram u stanu, razmak između je nekih 4-5m :)
Jedan je horizontalno postavljen na krevet, drugi na policu. Ali sam ih usmerio jedan prema drugom kako valja :). Da nije možda to problem?




[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 17.07.2015. u 13:35 GMT+1]
[ alekksandar @ 17.07.2015. 15:47 ] @
Ajd za probu stavi country uzbekistan i vrati snagu na max. Tebi se uredjaji ne asociraju jedan na drugi, Mada ne bi trebalo da bude to pproblem, ali probaj ovako kao sto sam ti napisao. Lako ces kasnije snagu izlaznu da smanjis.
[ anon70939 @ 17.07.2015. 17:25 ] @
Izlazna snaga, odnoson Output Power, klizač treba da pomerim skroz u levo da bi snaga bila jača?
Samo da razmotam ponovo ovo po sobi, jer me žena malopre za malo izbacila iz stana :), pa javljam rezultate
[ anon70939 @ 17.07.2015. 20:29 ] @
Probao i dalje isto...

Čitam po netu, kažu da može biti problem jer su previše blizu i u zatvorenom prostoru.
Da mogu da izazovem "havoc" šta god da je to.

edit:
Dok sam ovo pisao međusobno su se našli i zakačili, i našao sam problem :)
Dođe mi samom sebi da lupim ćušku.

Dok sam podešavao AP, gledao sam šta ima sve od opcija i štiklirao sam MAC ECL, i čekirao enabled. A nisam uneo MAC adresu ovog drugog AP-a, odnosno "Station-a" :)
Vidi se i na screenshotu A1 moja ludačka greška :)


Sada mi je rezultat ovakav.
Kada budem to montirao tamo gde treba, dakle razdaljina 100m, savršena optička vidljivost, kakvi rezultati treba da mi budu?
Mislim na
- Signal strenght
- Noise floor
- Transmit CQQ
- TX/RX rate
- airMAX Quality
- airMAX Capacity




Ovde u stanu uradih speedtest i ovo je rezultat. Je l' to OK za ove uređaje?



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 17.07.2015. u 21:41 GMT+1]
[ anon70939 @ 17.07.2015. 22:23 ] @
Našao sam odgovore ovde

https://maitechnowiki.wordpress.com/point-to-point/

hvala u svakom slucaju :)

[ alekksandar @ 18.07.2015. 06:06 ] @
Signal -43/-55 je ok i to treba da radi ko doxa. Samo napred. Ako nemas guzvu u etru, odnosno ako ne skeniras ni jednu drugu mrezu mozes ostaviti frekvencu kao sto je - 5180.imas ok i ccq i data rate tako da ce to da ti sljaka bez problema.
[ anon70939 @ 18.07.2015. 14:23 ] @
Ovo su rezultati u sobi na 3m razdaljine. napolju će biti još bolje :)

Mislim da je slobodan etar, jer je ovo u industrijskoj zoni, nema baš puno hala u okolini, a i ne verujem da koriste wi fi.

Pokušao sam kod kuće da koristim onaj AirView. Prvo mi je pravilo problem što nemam Javu, i što koristim chrome pa ne mogu da downloadujem.
Instalirao sam Firefox i novu Javu i skinuo, ali pri pokretanju mi prijavljuje kao da nemam uređaj.
Posle ću ponovo da razvučem kablove i da okačim screenshot baš da vidiš, pa ako si imao takvih problema da mi kažeš šta me muči :) pošto ne mogu da izguglam rešenje.


Drugo, da li da Channel width spustim na 20 MHz?
Negde pročitah da je zabranjeno koristiti 40MHz.
Da li tih 20MHz može da utiče znatno na brzinu?
Mislim da im switch-evi nisu gigabitni, tako da verovatno ni ne mogu da proteraju pun signal od 170Mbps? (nadam se da pravilno razmišljam, da nisam nešto pogrešno ukapirao)
Koliko će Chanel Width na 20MHz smanjiti protok?
[ bachi @ 20.07.2015. 08:01 ] @
Uplo manje.

Stavi 40MHz i uživaj.
[ alekksandar @ 20.07.2015. 10:53 ] @
Vozi sa 40Mhz i ne sekiraj se kao sto kaze bachi, i javi sta si napravio bas me interesuje
[ alekksandar @ 25.08.2015. 07:02 ] @
Sta Bi sa umrezavanjem, jesi li uspeo?
[ anon70939 @ 25.08.2015. 09:44 ] @
Podesio jos onda kod kuce, i sad samo cekam da montiram.

Ispade da je gazda te firme neki saosecajan covek i nije hteo da cima svoje radnike da se penju po krovovima po onoj vrucini, jer je bio dogovor da oni razvuku kabal od switch-a i montiraju nosecu cev...

Mada sada je lepo vreme, dobro je sto si me podsetio, zvacu ih malo kasnije da dogovorim za subotu.
[ zivanicd @ 02.09.2015. 20:31 ] @
Obavezno aktiviraj WDS (transparent mode)!
[ anon70939 @ 07.11.2015. 17:46 ] @
Nisam ni pretpostavio da je proslo ovoliko vremena.
Konačno sam završio danas :)


Ovo su rezultati.
Ping ka serveru kao da sam kabal razvukao, konstatno 1ms, ponekad skoci na 2ms :)
Hvala svima na pomoći