[ PasaZadek @ 13.07.2015. 13:46 ] @
Instalirao sam iz grupe "najbolje besplatne aplikacije" VIBER MEDIA S.a.r.l.
Razgovarao sam sa inostranstvom (Izrael) nekoliko puta i razmenjivao fotografije i posle dva dana primetio da mi je iznos računa znatno veći od uobičajenog.
O čemu se radi?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 13.07.2015. 14:04 ] @
Ako si to radio preko mobilnog interneta, a ne preko kućnog ili nekog drugog WiFi interneta, onda ti je operater tarifirao taj saobraćaj.

Ako si koristio WiFi, onda je nešto drugo u pitanju, ne Viber.
[ Bufalo Kikiriki @ 13.07.2015. 14:45 ] @
Moraš napraviti razliku između besplatne aplikacije, što viber i jeste, i troškova koji mogu nastati korišćenjem te iste aplikacije.
[ PasaZadek @ 14.07.2015. 11:29 ] @
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-:
Ako si to radio preko mobilnog interneta, a ne preko kućnog ili nekog drugog WiFi interneta, onda ti je operater tarifirao taj saobraćaj.

Ako si koristio WiFi, onda je nešto drugo u pitanju, ne Viber.


Razgovarao sam od kuće, gde imam kablovski internet (SBB). Zato mi i nije jasno otkud povećani troškovi. Hvala na odgovoru.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.07.2015. 11:33 ] @
Svi operateri nude besplatne listinge preko svojih sajtova, a mislim i da računi imaju specifikacije na poleđini, pa pogledaj tamo.
[ PasaZadek @ 14.07.2015. 11:38 ] @
Citat:
Bufalo Kikiriki:
Moraš napraviti razliku između besplatne aplikacije, što viber i jeste, i troškova koji mogu nastati korišćenjem te iste aplikacije.

U redu, samo me zanima da li njegovo korišćenje košta i kad ga koristim u okviru svog kućnog interneta?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.07.2015. 11:42 ] @
Ne, ne košta ništa, ako komuniciraš sa osobama koje takođe imaju Viber. Radi na istom/sličnom principu kao i Skype i drugi slični servisi.
[ gilopile @ 14.07.2015. 11:42 ] @
Ne kosta nista. Trosis samo MB od interneta koji si platio, naravno.
[ Dexic @ 14.07.2015. 16:37 ] @
Ovo nije bas tacno.

Viber, izgleda po defaultu, ima ukljucenu opciju da koristi Phone dialer ukoliko ne moze preko Vibera da uspostavi poziv kao i da u slucaju da je moguce preko Vibera uspostaviti poziv, da preuzme GSM poziv.
Ovo prvo kosta kao i obican poziv, a korisnik NE PRIMETI da je poziv GSM mrezom isao, iako je iz Vibera izabrao Free Call. To poveca racun za telefon ocigledno.

Neki programi koriste Dialer, tj. ne zovu sami - Viber izgleda ima pune dozvole da sam pozove i da se to ne primeti. Ne znam da li je tako u sadasnjoj verziji, skorasnja jeste bilo tako. Nisam video da je GSM preuzeo poziv, izgledalo je kao da Viberom zovem Free Call, ali sagovornik je video da ga zovem obicnim brojem pa mi otisli minuti.
[ Gerovit @ 14.07.2015. 17:53 ] @
Citat:
PasaZadek:Razgovarao sam od kuće, gde imam kablovski internet (SBB). Zato mi i nije jasno otkud povećani troškovi. Hvala na odgovoru.

To što si razgovarao od kuće je jedno a sasvim drugo je da li u kući imaš wifi? Ti si napisao da imaš kablovski net ali ne i wifi ruter?!
Još da znaš, viber je besplatan samo kada se nakačiš na tuđi wifi a u svim ostalim opcijama nije. Da te ne zbunim ovim, zašto nije besplatan. Pa i na kućnom wifi-ju ti koristiš net koji plaćaš što automatski znači da nije besplatan. Jedino ti nije ograničen protok na kućnom wifi-ju i ništa drugo dok je kod komšije džabe!
Takođe, ako kod tvog mobilnog provajdera nemaš u paketu i internet obavezno isključi opciju mobilni podaci!
[ Gerovit @ 14.07.2015. 17:59 ] @
Citat:
Dexic:Viber, izgleda po defaultu, ima ukljucenu opciju da koristi Phone dialer ukoliko ne moze preko Vibera da uspostavi poziv kao i da u slucaju da je moguce preko Vibera uspostaviti poziv, da preuzme GSM poziv.

Ne, poziv putem GSM mreže je opcion!
Pošto viber automatski prikazuje iz imenika sve koji koriste viber, uvek pri vrhu stoji i da li je na vezi ili on line. Ako zovete bilo koga ko je na vezi nema teoretske šanse da poziv prosledi na GSM.
Ako nije na vezi, pretpostavljam da nikome ne pada na pamet da onda zove?
[ Dexic @ 14.07.2015. 20:54 ] @
Pretpostavljas pogresno :)

Ovo se desilo, ne vidi se neka razlika da se zove preko GSMa i napravio je trosak, tj. meni je potrosio minute, jer je domaci poziv.
[ Gerovit @ 14.07.2015. 21:01 ] @
Citat:
Dexic: Pretpostavljas pogresno :)

Ovo se desilo, ne vidi se neka razlika da se zove preko GSMa i napravio je trosak, tj. meni je potrosio minute, jer je domaci poziv.

Da li ti koristiš viber?
Ako koristiš a ne vidiš razliku između viber poziva i GSM-a, onda...?
[ popusicko @ 14.07.2015. 21:04 ] @
I meni se čini da je samo stojao pored SBB-ovog modema/routera i da se nije konektovao na wifi a da je preko 3g pricao.
[ Sceka @ 14.07.2015. 21:16 ] @
Viber glasom relativno cesto koristim (svakih par dana se desi neki poziv, ili ja zovem, po nekoliko minuta do petnaestak minuta najvise) van kuce i van necijeg/nekog WiFi-a. "Data" mi je stalno ukljuceno pa kad nije WiFi ulogovano automatski koristi "Data"vezu. Nikada mi nije zvao putem GSM niti to moze automatski da radi. Za to je porebno da se kupi Viber kredit, a obzirom da to nikada nisam kupio (taj Viber kredit) nemam pojma kako to funcionise, to pozivanje "zemaljske" linije/broja.

Ali je sigurno da je Viber (bez ukljucenog tog njihovog kredita) iskljucivo na bazi Internet konekcije.


Pozdrav!
[ bakara @ 14.07.2015. 21:25 ] @
Citat:
Sceka: "Data" mi je stalno ukljuceno pa kad nije WiFi ulogovano automatski koristi "Data"vezu. Nikada mi nije zvao putem GSM niti to moze automatski da radi. Za to je porebno da se kupi Viber kredit, a obzirom da to nikada nisam kupio (taj Viber kredit) nemam pojma kako to funcionise, to pozivanje "zemaljske" linije/broja.

Ali je sigurno da je Viber (bez ukljucenog tog njihovog kredita) iskljucivo na bazi Internet konekcije.

Nesto si pobrkao...

"Viber out" se ne koristi putem gsm mreze, vec takodje putem interneta samo sto tada imas mogucnost pozivati sve brojeve ukljucujuci i one koji ne koriste viber.

[ Gerovit @ 14.07.2015. 21:30 ] @
Da, pobrkao je. Viber out je jedno a alternativa da kada je neko van internet konekcije, potrebne za korišćenje viber, pa vam se ponudi gsm konekcija je nešto drugo.
Ta opcija nije automatska nego se nudi i to se jasno vidi.
[ Sceka @ 14.07.2015. 21:36 ] @
Nisam pobrkao nego jasno napisao da nemam pojma sta i kako radi taj Viber kredit koji se kupuje a sluzi za zvanje "zemaljskih" brojeva.

GSM mi nikada nije ponudio niti moze da se ostvari takva veza automatski - to je poenta price kako sam razumeo.

Nemoguce je da racun za telefon bude uvecan koriscenjem Viber-a, zar to nije poenta/pitanje razvijeno na temi? Mozda nisam dobro razumeo, A?! Neko je tako nesto napisao...


Pozdrav!
[ Gerovit @ 14.07.2015. 21:43 ] @
Koliko sam ja razumeo postavljača pitanja, nadam se da ne grešim, on nije imao uključen wifi nego je trošio mobilni net koji nema u paketu što mu je povećalo troškove? Verovatno se radi o pripejd broju?
[ Sceka @ 14.07.2015. 22:07 ] @
Ovo sam procitao pa je moj odgovor bio da ovo nije tacno:
Citat:
Viber, izgleda po defaultu, ima ukljucenu opciju da koristi Phone dialer ukoliko ne moze preko Vibera da uspostavi poziv kao i da u slucaju da je moguce preko Vibera uspostaviti poziv, da preuzme GSM poziv.
Ovo prvo kosta kao i obican poziv, a korisnik NE PRIMETI da je poziv GSM mrezom isao, iako je iz Vibera izabrao Free Call. To poveca racun za telefon ocigledno.

Neki programi koriste Dialer, tj. ne zovu sami - Viber izgleda ima pune dozvole da sam pozove i da se to ne primeti. Ne znam da li je tako u sadasnjoj verziji, skorasnja jeste bilo tako. Nisam video da je GSM preuzeo poziv, izgledalo je kao da Viberom zovem Free Call, ali sagovornik je video da ga zovem obicnim brojem pa mi otisli minuti.

Nema sanse da se ovo desi, da Viber koristi GSM a da korisnik ne primeti jer se bazira na Internet konekciji.

Takodje ni ovo nije tacno jer je nemoguce:
Citat:
Ovo se desilo, ne vidi se neka razlika da se zove preko GSMa i napravio je trosak, tj. meni je potrosio minute, jer je domaci poziv.



Pozdrav!

[ Dexic @ 16.07.2015. 14:35 ] @
To se meni desilo na nekoj od ranijih verzija, skoro, i ne primeti se da je koristio GSM, jer nije prebacio u Phone app vec je sam Viber pozivao preko obicne GSM veze, nije koristio net.
Druga strana je videla obican GSM poziv, nije imala net u tom trenutku.


Da li je i u najnovijoj verziji tako ne znam, ne updatujem appove dok rade i ne baguju.

http://www.viberhelps.com/making-a-gsm-call-from-viber/
Evo i potvrda da postoji ta opcija, ali kod mene ne pita, ili je ekran reagovao na uho, pa ja nisam primetio.

http://www.addictivetips.com/m...ls-text-messages-over-wifi-3g/
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2015. 16:08 ] @
Na iPhone-u bar te opcije nema - ima samo Viber Out ako se plati kredit, i Viber In koji omogucava da se obicni pozivi primaju preko Viber aplikacije.

Bez Viber Out kredita, bar na iOS-u nema mogucnosti da Viber napravi poziv preko GSM mreze.
[ Dexic @ 16.07.2015. 17:58 ] @
Viber Out ne koristi GSM vec isto Net, i zahteva isti :) Mesate pojmove.
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2015. 18:13 ] @
Verovatno, ne koristim Viber Out pa i nemam pojma kako tacno funkcionise.

Ali, u svakom slucaju, bar na iOS-u Viber nema mogucnosti da koristi GSM mrezu ako je kvalitet internet poziva los. Pretpostavljam da je na Androidu situacija drugacija ako su informacije sa sajtova koje si linkovao tacne (nemam Android telefon pa ne mogu da proverim).
[ Dexic @ 16.07.2015. 22:37 ] @
Viber na Androidu je trazio Dialer permission, tj. da bi se instalirao morao je imati dialing opcije.

https://support.viber.com/cust...l/articles/1369501-permissions
"
Directly call phone numbers - Allow switch to GSM call, by user request only
"

Za iOS:
https://discussions.apple.com/.../2793366?start=30&tstart=0
"When you make a Viber call, make sure your screen stays purple (Viber) and does not switch to the regular calling screen of your phone (meaning - a cellular call). Sometimes the call is switched to a normal cellular call because your internet connection is disrupted or the destination contact is temporarily not recognized as a Viber user.

When this happens, a message pops up alerting the user that the call is switching to a regular, cellular call (thus costing money). The user has to accept it to continue the call.
"

Dakle moze i na iOSu. Ili je moglo barem, posto je thread iz 2012/2013.
[ PasaZadek @ 19.07.2015. 12:05 ] @
Citat:
Gerovit:
Citat:
PasaZadek:Razgovarao sam od kuće, gde imam kablovski internet (SBB). Zato mi i nije jasno otkud povećani troškovi. Hvala na odgovoru.

To što si razgovarao od kuće je jedno a sasvim drugo je da li u kući imaš wifi? Ti si napisao da imaš kablovski net ali ne i wifi ruter?!
Još da znaš, viber je besplatan samo kada se nakačiš na tuđi wifi a u svim ostalim opcijama nije. Da te ne zbunim ovim, zašto nije besplatan. Pa i na kućnom wifi-ju ti koristiš net koji plaćaš što automatski znači da nije besplatan. Jedino ti nije ograničen protok na kućnom wifi-ju i ništa drugo dok je kod komšije džabe!
Takođe, ako kod tvog mobilnog provajdera nemaš u paketu i internet obavezno isključi opciju mobilni podaci!


Prvo, hvala na odgovoru.
Imam WiFi ruter i kad dodjem kući, automatski me poveže. Takodje, na poslu imam WiFi i uvek proverim da li sam povezan pre nego što idem na internet ili koristim Viber.
Inače, mobilni mi je Nokia Lumia 925.