[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2015. 16:31 ] @
http://arstechnica.com/gadgets...bles-to-the-test-in-las-vegas/

Citat:

Ars prepares to put “audiophile” Ethernet cables to the test in Las Vegas

We’ve partnered with James Randi's foundation to prove or debunk magic cables.

Back in February, we ran a piece discussing a hyper-expensive "audiophile-grade" Ethernet cable, the Audioquest Diamond. An 8-meter version of the Audioquest Diamond costs about $4,500, and a 12-meter version will run about $10,000; proponents (like Audiostream reviewer Michael Lavorgna) say that the Audioquest Ethernet cables have a meaningful and positive impact on sound when you use them to listen to audio files hosted on a NAS.


Ovaj svet je stvarno otisao dodjavola... ladno je moguce da neko preporucuje $10K ethernet kabl kao nesto sto moze imati uticaj na pustanje audio fajlova sa NAS-a.

Neko ce reci, dokle god je curana bice podvarka - tacno, ali ipak... da li je moguce da ima ovoliko idiota cak i medju IT pismenom populacijom.

To je bilo retoricko pitanje :(
[ Ivan Dimkovic @ 23.07.2015. 16:39 ] @
Sad pogledah "review" $10K kablova i komentare...

OK, kapiram, reviewer ima sigurno fin interes u pisanju takvih budalastina, dobija sigurno neki ad-revenue, proizvodjaci hardvera ga vode po lepim vecerama u Las Vegasu, mali su to troskovi za uvaljivanje parceta bakra za $10K.

Ali citajuci komentare gde gomila slucajnih likova filozofira o "subjektivizmu", ruga se fizicarima/inzenjerima i njihovim glupim testovima, ignorisu elementarne savete da provere da li su im fajlovi uvek isti kada ih prebace preko etherneta... sta li te njuske motivise da sire svoje gluposti, mozda neki neotkriveni zakon fizike da idiotizam privlaci novi idiotizam :-)

Prosto je neverovatno da neko ko zna da upali racunar, ko kapira ideju iza prenosenja digitalnih informacija (bar prakticno, ono kopira fajl i vidi da je uvek isti :-) nema 3 ciste u glavi da to zajedno poveze sa idejom da je PCM signal prenesen preko fckin Ethernet kabla uvek... isti.
[ Nedeljko @ 23.07.2015. 21:39 ] @
A brzina prenosa? Ja b' to kupio, pa probo.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 23.07.2015. u 23:50 GMT+1]
[ plus_minus @ 23.07.2015. 22:27 ] @
Pa to onda znači da će uskoro da se pojavi i novi set kodeka koji će da radi samo uz odgovarajuću PCI LAN/zvučnu karticu... A cenim ga da će jedan od učesnika ES foruma (Zoran Šćekić) biti među prvima koji će to da isproba. Što je u svakom slučaju dobro za srpsko-crnogorski audio biznis i vrhunsku produkciju.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2015. 09:53 ] @
Citat:
Nedeljko:
A brzina prenosa? Ja b' to kupio, pa probo.


Moze, ali samo preko Amazona - oni ne prave frku ni kad im vratis otvorenu kutiju posle intenzivnog testiranja :-)
[ nkrgovic @ 24.07.2015. 10:46 ] @
Audioquest mislim da prodaje Telegartner kablove. Stavise, mislim da to negde i pise..... :) OK, imaju svoje konektore i da, jesu dobri konektori :). Nije da nisu.

Problem je sto je softver koji se koristi (UPnP) zapravo UDP, pa moze da ima gubitaka u prenosu. Pod dobro podesenim test uslovima, moguce pokazati da postoji razlika ako je kabl B neki krs koji ima lose konektore. S'druge strane, audiofili su navikli da daju velike pare za kablove..... :)

Da bar hoce da proguraju u consumer industriju 10GBase-T ili 10GBase-N jos bolje, plus kucne 10G switcheve, to bi bilo mnogo bolje. Na zalost, vecina proizvodjaca streamera stavlja 100Mbit kartice (ili 1Gbit ako ima srece) - jer ZNAJU da im ne treba bolje.
[ Java Beograd @ 24.07.2015. 12:17 ] @
Citat:
nkrgovic: S'druge strane, audiofili su navikli da daju velike pare za kablove..... :)

Onda ih i treba šišati !
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2015. 13:21 ] @
Citat:
nkrgovic
Problem je sto je softver koji se koristi (UPnP) zapravo UDP, pa moze da ima gubitaka u prenosu. Pod dobro podesenim test uslovima, moguce pokazati da postoji razlika ako je kabl B neki krs koji ima lose konektore. S'druge strane, audiofili su navikli da daju velike pare za kablove..... :)


Istini za volju, UPnP podrzava i HTTP preko TCP-a kao i RTP preko UDP-a za dostavku sadrzaja, stavise mogu da se zakunem da je daleko jednostavnije implementirati UPnP source kao najobicniji HTTP server.

Jasno, moguce je "dobro podesiti test uslove" tako sto nadjes neki UPnP server koji streamuje preko UDP-a, neki totalni skrndelj od kabla koji je dodatno iseckan :-) i sve sto staviti u neku sobu sa vrlo jakim EM zracenjem - mozda se i izgubi neki paket...

@Java,

Nije uopste dovedeno u pitanje to da ovce treba sisati.

Meni je fascinantno do koje mere ide nedostatak bilo kakvog integriteta i 2 grama ciste pameti po tim sajtovima.

Ajde integritet, nema to svako, ali brate mili koliko treba da budes lud da se pozivas na "subjektivizam" u vezi izmedju tvojih usiju i NAS servera...
[ bakara @ 24.07.2015. 13:38 ] @
Pa realno ovo jeste vrhunac gluposti, ali nije nista novo i do sada su se prodavali "vrhunski" AV digitalni kablovi tako da "vrhunski" mrezni kablovi dodju kao logican sled dogadjaja.

Verovatno je sledece "vrhunski" audiofilski storage disk
[ gilopile @ 24.07.2015. 13:45 ] @
Da, da, audiofilski HDD - kristalno cist zvuk :D

Sve, sve, ali kada vidim da neko baci 10,000rsd za par chinceva, trostruko simovan, pozlata, cuda - muda, misleci da ce da primeti razliku izmedju njega i nekog solidnog od 500-1000RSD, mene jeza uhvati.
Mislim da najpreciznija merenja nece registrovati razliku, a kamoli uho.

Ali to je ona: `kada sam dao na desetine hiljada eur za opremu, mogu i 100Eur za kabel `:) I naravno, takvom liku ne mozes objasniti - nece ni da cuje :D
[ KrkaCiC @ 24.07.2015. 13:55 ] @
Prijatelj je imao obican cinc kabl za povezivanje pojacala,i pojacalo je malo zujalo. Na nagovor,kupio je malo skuplji kabl,mislim da je platio oko 40e 5m kabla,fabricki,i zujanje je nestalo

PS verovatno je zujalo jer je prvi kabl bio cistokrvni kinez sa buvljaka
[ bakara @ 24.07.2015. 13:56 ] @
Pa sad, nije ni to isto.
cinchevi su analogni, a ovde je rec o digitalnim kablovima.
[ gilopile @ 24.07.2015. 13:59 ] @
Da, naravno, nije isto, samo sam pomenuo.

@Krka, ne pricam o kineskim, jer su gotovo neupotrebljivi. Pricam izmedju astronomsko skupima i oni solidni, dosta kvalitetni koji se krecu u rasponu od 500-1000 za par. Rade za sve pare. :)
[ nkrgovic @ 24.07.2015. 14:02 ] @
Neki digitalni signali, kao sto je S/PDIF su podlozni jitter-u. Glup signal, koji nema clock, u kombinaciji sa losim kablom moze da izazove smetnje koje jesu cujne. Najcesci problem zapravo nije kabl - vec konektor, tj. prelazne pojave na spoju kabl-konektor. Ali da pomaze bolji kabl - pomaze, posebno ako je reper neki kinez.....

Doduse, ja slusam neki hi-fi, i i dalje koristim kablove koji su dosli uz uredjaje :D. Ali ponekad ima smisla uzeti bolje - cak i za digitalne kablove.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2015. 14:13 ] @
@nkrgovic, stoji. Ali cak i da neko ima situaciju iz hipoteticke, tipa neki stvarno olinjan LAN kabl - pre nego sto izvadi $10000 za "audiofilski LAN kabl" problem moze resiti sa najobicnijim novim LAN kablom od $10 - ili besplatnim prelaskom na TCP protokol :-)

A ovi "puristi" sto pricaju o sumu koji moze da im poveca broj digitalnih retransmisija... problem daleko bolje mogu resiti sa... (fanfare) optickim kablom, i resen problem elektricnih distorzija permanentno, plus ne kosta $10000 :-))))) Doduse, trebalo bi da izbegnu clockless protokole kao S/PDIF kao sto si pomenuo inace mozda potrose novih $10K na "najbolji" opticki kabl.

Kako kaze ona stara izreka - fool and his money are easily parted.

Moj problem nije sa tim, to je fakat zivota - vec sa evidentnom beskonacnoscu ljudske gluposti kakva se moze videti u "odbrani" ovog curan kabla.

Cuo sam ja vec da "audiofili" odbijaju da prihvate stvari kao sto su ABX testovi na nekoj kvazi-filozofskoj bazi.

Ali ovo je nesto drugo, glupost je ovde "pojacana na 11" :-)

Ja se ozbiljno razmisljam da otvorim neki audiofilski biznis... jedino moram da nadjem neku dobru stipaljku da me ustine da ne pocnem da se smejem dok lozim rulju :)
[ nkrgovic @ 24.07.2015. 14:24 ] @
@Ivan: Mislim da se radi o ljudima koji imaju neki hardverski strimer, koji podrzava samo UDP UPnP striming - ne mozes lako da samo "predjes" na TCP... :( Njima pomaze samo dobra infrastruktura. Na zalost, iz meni nepoznatog razloga, ti likovi ce zbilja dati 500 EUR za mrezni kabl, a nece dati 250 EUR za dobar switch. :D

Vodi racuna, prodavati Ethernet kabl od 10k$ sluzi mnogo manje za zaradu - a mnogo vise za to da bi prodao brdo onih od 500$, po pricnipu "jevtina verzija kabla od 10k$", pa onda masa kupi to. Kazem, prilicno sam siguran da taj 500$ Audioquest ethernet kabl ima samo natpis razlicit od 20$ kabla koji prodaje Telegartner.

Da se razumemo, ja bi rado dao 10-20$ za Telegartner kabl u LAN-u, posebno u server ormanu. :)
[ bakara @ 24.07.2015. 14:34 ] @
[Quote]

Doduse, ja slusam neki hi-fi, i i dalje koristim kablove koji su dosli uz uredjaje . Ali ponekad ima smisla uzeti bolje - cak i za digitalne kablove.
[/quote]
A uz koji to hi fi uredjaj dobijes kabl?
Nego nisam citao ceo text pa me zanima kako se u ovoj prici kotira wifi?
[ nkrgovic @ 24.07.2015. 14:35 ] @
Uz vecinu dobijes NEKI kabl u kutiji :D Ja konkretno imam Naim CD i pojacalo, IC je dosao u kutiji sa CD plejerom.
[ Ivan Dimkovic @ 24.07.2015. 14:36 ] @
Citat:
nkrgovic
Na zalost, iz meni nepoznatog razloga, ti likovi ce zbilja dati 500 EUR za mrezni kabl, a nece dati 250 EUR za dobar switch. :D


Pa, ako su to isti likovi sto komentarisu review sprdajuci se sa "objektivistima" razlog je vrlo jednostavan: cista nerafinisana glupost.

Ima ona stara izreka da je razlika izmedju pametnog i budale da pametan zna koliko ne zna.

Ovde nemas samo budale koje ne znaju koliko ne znaju, vec su spremne da svoju glupost "brane" i pokusaj edukacije ismeju. Ajde nekako da ukapiras kada to radi neki kauboj kome se "ne svidja" veliki prasak ili evolucija OK mozda je previse komplikovano, ali brate mili da neko ko ume da se registruje na sajtu, skida fajlove sa neta i tvrdi da moze da cuje razliku izmedju FLAC-a i PCM-a cak i ako su bitovi isti... to je vec nova dimenzija.
[ Java Beograd @ 25.07.2015. 11:15 ] @
Onima koji ne kapiraju:

Boljim kablovima može se umanjiti šum. Ali:

- šum uz audio signal menja signal i menja zvuk.
- šum uz digitalni signal, ne menja signal i ne menja zvuk, naravno.
[ nkrgovic @ 25.07.2015. 16:55 ] @
Citat:
Java Beograd: Onima koji ne kapiraju:

Boljim kablovima može se umanjiti šum. Ali:

- šum uz audio signal menja signal i menja zvuk.
- šum uz digitalni signal, ne menja signal i ne menja zvuk, naravno.

Ima sigurno ovde kolega koji se bave mrezama i rade kod ISP-ova, pa ovo znaju bolje od mene, ali sum u digitalnom signalu stvara jitter - koji menja signal i cini ga necitkim. Kad signal nema clock, nema korekcije i nema retransmisije a pojavi se jitter, onda se signal i te kako menja. DAC nije magican, on se snadje kako moze, ali to realno degradira kvalitet signala.

Lose napravljen S/PDIF kabl moze vrlo lako da napravi cujnu razliku u audio signalu.
[ plus_minus @ 25.07.2015. 20:50 ] @
^^

Deder sad ti sa tim tvojim tvrdnjama, smanji doživljaj.. ES čitaju svakojaki.
Odakle znaš da za koji dan/mesec neće da se pojavi i S/PDIF/ethernet verzija kabla .. ?
[ ventura @ 25.07.2015. 22:19 ] @
Ontopic :)

[ nkrgovic @ 26.07.2015. 12:42 ] @
Citat:
plus_minus: Deder sad ti sa tim tvojim tvrdnjama, smanji doživljaj.. ES čitaju svakojaki.
Odakle znaš da za koji dan/mesec neće da se pojavi i S/PDIF/ethernet verzija kabla .. ?

Da si ti ziv i zdrav, da znas koliko ljudi traze za S/PDIF kablove - pogledaj samo gorepomenuti AudioQuest. Imas WEL Signature S/PDIF, za 1m je 3700 USD, a u varijanti 5m je fantasticnih 9350 USD. Sto je za nekog ko je dao preko 120K$ za npr. dCS Vivaldi zapravo sitnica.
[ xtraya @ 26.07.2015. 22:00 ] @
Citat:

Da si ti ziv i zdrav, da znas koliko ljudi traze za S/PDIF kablove - pogledaj samo gorepomenuti AudioQuest. Imas WEL Signature S/PDIF, za 1m je 3700 USD, a u varijanti 5m je fantasticnih 9350 USD. Sto je za nekog ko je dao preko 120K$ za npr. dCS Vivaldi zapravo sitnica.


Zato lepo AES3 pa ide do 400m bez problema (naravno neutrick XLR na krajevima pod obavezno).

Citat:
Lose napravljen S/PDIF kabl moze vrlo lako da napravi cujnu razliku u audio signalu.


Pocnu glitchevi da prste, pucketanja itd... narocito kad je velika izracena energija oko neoklopljenih nebalansiranih vodova kao sto je SPDIF. Doduse, moze i optical ali opet i tad je moguc uticaj na transiver sa obe strane , max do 15m opticala i to nekog fensi ...
[ plus_minus @ 27.07.2015. 05:28 ] @
@nkrgovic

Mislim da ti nisi razumeo šta sam ja zapravo napisao. :)
Nema veze, bio sam neozbiljan u svakom slučaju, jer se slažem sa činjenicom da LAN port može da bude "jako bitan" za kvalitet već digitalnog, kompresovanog mp3 zapisa (nije dakle ni zvuk) isto koliko i poni bicikla za razvoj nuklearnih bojevih glava. Otud i S/PDIF/ethernet sprdnja kao `novy proizvod` za zgrtanje profita od debosa koji se lože na sve što je propraćeno lepom rečju uz kvalitetanu vizuelnu potvrdu i grafikone.

A što se tiče cene kablova, znam da su papreni i ne čudi me to. To nije ništa novo, taj takav signal kroz odgovarajući uređaj i jeste kvalitetan.
Da li je razlika u ceni kablova opravdana, ne znam (čisto sumnjam, mi živimo u opasno bolesnom svetu).
Ja sam jedan od onih koji ne mogu da žive bez hi-fi uređaja i stereo loudspeakera, ali, solidno debeli crveno/crni kablovi mi koštaju 20 dinara metar i to je sasvim ok za moje potrebe.
[ Java Beograd @ 27.07.2015. 07:04 ] @
Citat:
nkrgovic:... ali sum u digitalnom signalu stvara jitter - koji menja signal i cini ga necitkim. Kad signal nema clock, nema korekcije i nema retransmisije a pojavi se jitter, onda se signal i te kako menja. DAC nije magican, on se snadje kako moze, ali to realno degradira kvalitet signala.


Ajde, realno koliko ti se puta u životu desilo da downloaduješ neki fajl sa lokalne mreže - pa ne možeš da ga otvoriš (a na originalnom folderu je u redu). Meni - nikad. A ako nisam jedno milijardu fajlova iskopirao - nisam ni jedan.

Da bi digutalni signal bio nečitak, mora da se degradira i da se svede na svega 20% originalnog izgleda. Kad bi audio signal degradirao na 20% originala, ne bi čuo ništa.



Evo, našao sam neku sliku na netu. Ovo crvenim sam ja dodao. Dakle, ekstremno degradirani digitalni signal i dalje će biti 100% prepoznat (šta je 0 a šta je 1) i u DA konverziji dobiće se kristalno čist zvuk.
Ekstremno degradirani audio signal, postaje neprepoznatljiv.

Kalitetnim kablovima (i nesuvislo i nebulozno skupim kablovima) pokušava se da se audio signal ne degradira ni malo, jer se svaki detalj odrazi na kvalitet zvuka.

Primena iste logike u digitalnom prenosu je neviđena glupost i služi samo da se bogatim glupanima uzme što više para iz džepa, što i treba

Moralno je nedopustuvo dozvoliti naivičanama da zadrže svoj novac.
[ dava @ 27.07.2015. 08:08 ] @
Nema veze što je digitalni signal, zavisi i od protokola koji prenosi informacije. Kad skidaš fajl sa neta, to ide TPC (Transmission Control Protocol) protokolom što praktično znači da se kontroliše svaki paket informacija da li je isporučen kako treba i u slučaju da nije, šalje se ponovo, dok postoji i UDP protokol koji je dosta jednostavniji i brži jer nema kontrolu da li je paket dobro isporučen.

[ Java Beograd @ 27.07.2015. 09:05 ] @
Aha, dakle onda pravim audioflima svakako teba ponuditi i Ethernet TCP kablove, a bogami i Ethernet UDP kablove. Cena za UDP je naravno 50% veća, ipak je to UDP.

Ne stranu to što je ovaj njihov fuckin kabl samo u najužem lokalnom lokalu, a odma' čim se izađe iz kuće i krene prema ISP - obični kablovi - često obična telefonska plavo bela parica. WTF onda jeli UDP ili TCP ?

Ja mislim da bi vlasnika Ethernet kabla od 10 soma dolara strefila srčka kad bi video da njegov internet protok muzike ide kroz plavo belu paricu.



Već vidim sledeću ponudu: optički kablovi za audiofile ! Brand new !

"Znaš tebra, kad se sluša malo glasnije, ova obična digitalna optika ne može da podnese toliku snagu. Mora tu znato deblja optika, da mogu komotno da se prenesu svi ti bitovi i bajtovi i tako to. Cena - sitnica. Svega 20 k po metru. Ali onda kad krene kristalno čist signal - bruka ! "
[ dava @ 27.07.2015. 10:11 ] @
Nisi razumio. Po mrežnom UTP kablu mogu pičiti TCP, UDP i mnogi drugi mrežni protokoli. Tako isto i kroz tel. paricu. Protokol je nevezan za vrstu bakarnog provodnika, može ići i bez kabla, šta bi na to rek'o.

Citat:
Java Beograd:
često obična telefonska plavo bela parica. :) WTF onda jeli UDP ili TCP ?


Tu se koristi PPP protokol preko DSL tehnologije.


Hoću da kažem da u slučaju ovog "džuboksa" koji pušta audio fajlove, ako je bitno da ide u realnom vremenu, tad se koristi neki protokol koji nema kontrolu ispravnosti isporučene informacije i tu je bitan kvalitet kabla koji će biti otporan na vanjske uticaje i bez unutrašnjih preslušavanje itd.


[Ovu poruku je menjao dava dana 27.07.2015. u 11:31 GMT+1]
[ legija @ 30.07.2015. 17:50 ] @
Videofili su zajebali audiofile.
http://www.ebay.com/itm/Konig-...1243435972?hash=item43cf7627c4
[ flighter_022 @ 09.09.2015. 22:26 ] @
$10K?!?!?!

Pa za te pare se da kupiti brdo opreme... c-c-c-c-c-c-c-c-c-ccccccccccccc
[ newtesla @ 21.10.2015. 17:26 ] @
Da li barem ljudima ovde na ES-u može da se objasni da čak i protokoli tipa UDP imaju error-correction algoritme, od prvog sloja pa naviše?

UDP jednostavno nema ACK... aman, za telefoniju se koristi UDP!
[ commissar @ 08.02.2016. 22:01 ] @
Havarija, kolikih imbecila ima.
A onaj sa eBay-a bar treba dzabe
worldwide slanje da da, ako nista......