[ muamerino @ 01.08.2015. 20:49 ] @
Kako bi uradio upit da mi u prvoj koloni pišu džemati (id ili naziv svejedno), u a prvom redu pišu sergije (id ili naziv), a da mi potom na mjestima krizanja pisu uplate, kao u formi matrice.

Lp

Baza na linku
https://onedrive.live.com/redi...c4CVzc&ithint=file%2caccdb
[ Getsbi @ 01.08.2015. 21:19 ] @
Treba ti Crosstab query. Izvor podataka mora da bude jedna tabela ili query (ne može više).
Napravio sam ti jedan query koji se zove "sergija_uplate_Crosstab".
Probaj da napraviš neki drugi, ako ti ovaj ne odgovara, koristeći Crosstab Query Wizard.
[ muamerino @ 02.08.2015. 11:07 ] @
to je to, hvala ti, Lp
[ muamerino @ 02.08.2015. 12:56 ] @
Imam još jedno pitanje, to ne znam ni preko crosstab a nisam siguran ni da li može.

Želim u prvoj koloni džemate, a prvom redu

Zekat (2013), Sadekatul(2013),Zekat (2014), Sadekatul(2014),Zekat (2015), Sadekatul(2015),Ukupno

Da li se to može ikako uraditi sa ovom organizacijom tabela ili moram drugacije organizovati tabelu zekat_fitr_uplate.

Lp
[ Getsbi @ 02.08.2015. 14:16 ] @
Kada je Crosstab query u pitanju, u jednom redu može do tri polja. Poslovni problem ne razumem usled nepoznavanja terminologije, pa ne bih da komentarišem model podataka. Ono što primećujem sa tehničke strane u Relationships-u je nedostatak forsiranja referencijalnog integriteta, sa ili bez kaskadnog brisanja i ažuriranja. Modeli uglavnom tako ne izgledaju kada treba da odražavaju realni svet.

Moj savet je da za ovo što želiš, napraviš dobar izvor podataka kombinacijom tabela i query-ja za jedan parametarski report, gde ćeš za taj report na nekoj formi da zahtevaš unos parametara (od-do) , a na dugme POKRENI, da startuješ report.