[ mmix @ 05.09.2015. 19:45 ] @
Ni pardon ni izvinte, ni dal je ok, nego mucki dok sam bio na odmoru skunili mi ETH2 i 3 portove sa EPC3925 voice/data modema/switcha. Po njhovim recima uradili su to svima za ne daj boze ako nam zatreba digitalni risiver i slicno?!? Jer zaboga zasto bi oni pitali bilo koga dal im to treba uopste. Umesto toga mi nude da mi zamene ovaj jedan uredjaj sa dva nova (posebno modem, posebno ruter) sto mi uopste ne odgovara jer mi ovaj jedan sasvim fino radi posao i zauzima samo jednu uticnicu.

Ne vidim na uredjaju nigde console port, ima li nacina da se pridje tom uredjaju i vrati rutiranje tih portova? Od customer suporta nema nikakve koristi.

Pozdrav.
[ calexx @ 05.09.2015. 19:59 ] @
Kada su krenuli sa drugim prijemnikom, imali su master i slejv varijantu i ruter nije ulazio u priču. Sada menjaju te mastere za krš koji ne može da kontroliše drugi prijemnik pa su zbog toga posao prebacili na HG. Ovo sa dva porta mi deluje kao plan da od oktobra (ili kada već budu ponudili nove pakete i ostalo) bude standard do tri digitalna prijemnika a to u svakom slučaju ne može bez ovako nečega. Tu je i priča o novim HG uređajima na kojima možda bude i drugačije.
Kako god, deluje mi da se SBB sve više svađa sa logikom a dobra stvar u priči je da mi UO ističe krajem oktobra pa idem kod onih koji to rade malo bolje.
[ mmix @ 05.09.2015. 20:44 ] @
Da, ali ja vec imam Home varijantu bas sa mater/slave uredjajima preko PowerEth uredjaja koje su mi lepo prodali za 5 somica. Cela ta prica od pocetka nema apsolutno nikakve logike, zasto uopste slave mora da bude vezan za bilo kog mastera kad su svi risiveri digitalni i kad mogu da se aktiviraju i gase daljinski. Celo to izd*kavanje izgleda sluzi samo za security, da budu sigurni da nisam rugi risiver dao komsiji. Alii tada je prica besmislena jer isto tako mogu komsiji da razvucem cat5 kabl i da povezem uredjaje kao da su u istoj kuci.

U svakom slucaju nistao od toga nije razlog za masovno prekonfigurisanje svih uredjaja. TO se valjda radi tokom provisioning procesa kad zatreba, nenormalno je da jednostavno preores svim korisnicima LANove za ne daj boze.
[ calexx @ 05.09.2015. 23:08 ] @
Koliko se sećam pisanja, slejv prijemnici se povezuju na mastera ili na HG da bi mogli da koriste one dodatne usluge koje su u paketu koji imaš. Valjda nemaju neki modem koji bi to mogao da odradi i onda uzimaju info od gazda prijemnika. Bez povezivanja radi televizija ali valjda ne rade VoD, 72č i slično.
[ mmix @ 05.09.2015. 23:28 ] @
moguce, mada, kad pogledam svoj slave i komsijin novi (v3) master, razlike su minorne, ti uredjaji defacto i rade D3 kao IPTV uredjaji, iako su na kablu. Njihov TV backbone je klasicni HCF, optika do poslednjeg noda, analogne kanale tj RF modulaciju radi opticki cvor i pusta u coax zajedno sa DOCSISom i digitalnim kanalima. Sto znaci da svi imaju neku vrstu modema unutra, ako ne DOCSIS onda nesto veoma slicno, pa kako master moze da cita i zahteva digitalni sadrzaj preko tog digitalnog vektora, mogao bi i slave. Kao sto rekoh, nista u vezi toga sto rade nema neke logike i smisla.
[ Sceka @ 05.09.2015. 23:48 ] @
Citat:
mmix:
Umesto toga mi nude da mi zamene ovaj jedan uredjaj sa dva nova (posebno modem, posebno ruter)
Pozdrav.

A koji modem i koji ruter? Ako je onaj ruter koji klasicno do sada nude on ima 4 porta pa kako onda na njega moze slejv i tri slobodna za Internet a ne moze na HG.

Probao sam malocas, na mom HG, ni na 3 ni na 4 ne radi Internet. jesu li vezani...???


Pozdrav!
[ mmix @ 05.09.2015. 23:53 ] @
Nisu vezani, tj ne rutiraju se na gateway i nisu na istom broadcastu kao ETH0 i 1, verovatno su interno na Cisco konfiguraciji prebaceni na poseban VLAN. Zbog toga sam i pokrenuo poruku, reko mozda neko zna nacin da se to ponisti.

Kakav waste ispravnih portova.

Sto se tice zamene, verovatno nude neki matori non-Cisco modem i off-the-shelf switch. Taj switch mozes i sam da kupis i ubodes u ETH0 i imaces vise funkcionalnosti sa istim brojem zauzetih uticnica.
[ Sceka @ 06.09.2015. 00:25 ] @
Meni trenutno ne pravi problem (a HG mi radi savrseno dobro za sada) jer imam na 1>PC na 2>TV i na 3>PDS2100 a laptop je inace bezicno oduvek (i telefoni, logicno). Ali samo ogranicenje na dva porta je suludo i vrlo bezobrazno...

Ono sto je napisao @calexx je verovatno tacno, bice promena najverovatnije od oktobra pa cemo videti. Da, plus sam ja od ovih povecanja dobio samo 1,5 megabita UL a DL ostao isti pa sada imam 100/5. I to ce menjati u oktobru, nadam se...


Pozdrav!
[ mmix @ 06.09.2015. 13:40 ] @
Pa ja ne znam kome su oni povecali brzine 1. septembra jer meni nisu, ja 100 bio 100 ostao.
[ Sceka @ 06.09.2015. 13:58 ] @
Ako si Premium onda je kao meni povecan samo UL sa 3,5 na 5 megabita. A svi ostali su dobili povecanje i DL i UL. Od prvog.


Pozdrav!
[ mmix @ 06.09.2015. 20:02 ] @
Ma znam, nego je bedak. Igra "nahvatajmo socijalu" je postala glavna preokupacija firmi u Srbiji. Ako si power user, niko te ne je*e pola posto iako im plcas finu sumu za tu uslugu, jer ako te izgube nisu izgubili mnogo. Ali siroke narodne mase o koje se otimaju sa Radisuom, Orionom i telekomom, e to im je vec vazno. Farma se lepse gleda ako uz nju ide triple play paket sa 5 Mbps vise od konkurencije...
[ Sceka @ 06.09.2015. 20:34 ] @
+1

A bolje da su razmisljali na drugaciji nacin i povecali Premium drasticno u odnosu na ostale pakete - tako bi dobili veliki broj prelazaka na Premium jer bi se isplatila ta razlika u cifri. Ovako, zasto bi neko davao i hiljadu dinara vise za malo necega, za malo brzi Internet...

Nego, nesto kontam... ovo je bilo u stvari samo u vezi UL brzine koje se verovatno opet dugo nece menjati jer "pa eto, povecali smo u septembru 2015 UL...". Ali ce DL svakako morati da revidiraju uskoro jer su ostali "bitni" povecali na nivo ili vise od SBB-a.


Pozdrav!

[ madamov @ 07.09.2015. 08:24 ] @
Meni nisu maznuli dva porta, ali sam oko 01.09. morao da radim factory reset zato što uređaji povezani na Ethernet portove nisu dobijali IP adrese od DHCP servera.
[ mmix @ 07.09.2015. 11:10 ] @
veroatno je to bio taj trenutak, jesi ti uredjaji bili na ETH 2 i 3?

Mozda factory reset ubija podesavanje?
[ Sceka @ 07.09.2015. 12:35 ] @
@madamov - Imas HG ili neki od modema + ruter?

Mada imam informaciju od ortaka koji zivi na drugom delu grada da je on jos pre skoro dva meseca prikljucio slejv na HG (na port 4) i radilo mu sve bez problema, sa starim firmware-om! Prikljucena su mu dva desktopa i laptop vec par godina i taj cetvrti port uvek bio prazan pa je praveci neki razmestaj u kuci probao da tu poveze slejv i radilo - do drugog septembra kad je njegov HG dobio novi firmware. Onda se gubi mogucnost za PC na portovima 3 i 4 tako da je sad u nedoumici da li da kupi neki svič ili da saceka jer mozda to promene (lose mu radi bezicna veza sa laptopom...).

Factory reset ne bi promenio nista jer je u firmware-u odredjeno sta radi koji deo hardvera... samo bi se vratilo "User" podesavanje koje je van difolta.


Pozdrav!
[ mmix @ 07.09.2015. 13:37 ] @
Ne mora da znaci, to je cisco oprema. Ako prati standard, onda se sva konfiguracija radi u "Console configuration" modu i snima na interni non-volatile deo memorije zasebno od forware-a a svi portovi na uredjaju su konfigurabilni. Factory reset bi trebalo da taj deo vrati na osnovna podesavanja, koja zavise od uredjaja do uredjaja. Ja sam razmisljao o tome ali se nisam usudjivao zbog potencijalnih podesavanja same internet veze i telefonije.

Ja cisto sumnjam da su oni flashovali i menjali firmware na svim uredjajima, to je proces koji traje neko vreme i to bi se primetilo. Sa druge strane, skripta moze komotono da projuri kroz spisak svih RG uredjaja u bazi i da svakom posalje seriju komandi koji bi prebacili portove na novi VLAN kroz remote konzolu. Mogu da se opkladim da su to uradili.
[ Sceka @ 07.09.2015. 19:09 ] @
Iz istog razloga ni ja necu da probam...

Meni je promenjen firmware sigurno, bio je iz 2013 a sada je iz 2015, bio je ...301c.bin (tako nesto a sigurno tri stotine i nesto) a sada je ...716c.bin - naravno ako je validno to sto pise kad se pristupi HG-u mada nema razloga da nije. Promenu su prijavili svuda u Srbiji...


Pozdrav!
[ madamov @ 08.09.2015. 08:08 ] @
Citat:
mmix:
veroatno je to bio taj trenutak, jesi ti uredjaji bili na ETH 2 i 3?

Mozda factory reset ubija podesavanje?


Ni na jednom od 4 porta nije radilo. Cimnuo sam @SBBSupport na Twitteru i oni mi rekli da uradim factory reset.
[ madamov @ 08.09.2015. 08:12 ] @
Citat:
mmix:
Pa ja ne znam kome su oni povecali brzine 1. septembra jer meni nisu, ja 100 bio 100 ostao.


Izgleda da su nama na Trio Fiber paketima samo digli upload na 9, down je ostao na 100, iako najjači internet paket ima 150.
[ calexx @ 08.09.2015. 08:52 ] @
Ne, najjači paket ima 100/5 (tj 100/9 na optici) a tih 150 se dobija uz dodatak Ubrzaj NET. Mislim da će ipak oktobra da ponude još nešto i da je ovo bilo vanredno i sitno ubrzanje. Mada ... znajući SBB, možda je ovo samo mali dodatak da većina potpiše nove ugovore a onda za mesec-dva ponude nove pakete koji će da budu bitno bolji ali opet neće moći da se pređe na jeftiniji (sličan) paket nego samo na sledeći skuplji. Ne bi im bilo prvi put da tako urade.
[ whitie2004 @ 09.10.2015. 14:15 ] @
Mozda stvar nije nova, tek ja primetih prvi put na reklami na poledjini racuna za septembar:
Citat:
" Ocekuj uskoro UNIFI i u kucama tvojih prijatelja koji imaju SBB uslugu... "

To ispada da planiraju da nam maznu i bezicni interfejs. Gledam nesto ugovor - moze im se!

Sto bi neki ovde rekli, meni kul - imam modem! A bezicni ruter je samo moj i bozji.
[ madamov @ 10.10.2015. 09:20 ] @
Dokle god mogu da držim isključen WiFi na njemu, nema problema.
[ mmix @ 13.10.2015. 13:42 ] @
Pa ako ga oni otmu neces moci, vidis da nikog nista ne pitaju, samo idu djonom u glavu.

Ako mi otmu i WiFi onda cu da trazim da mi zamene modem/switch i stave samo onaj stari modem sa jednim Eth izlazom. Tad si bar znao da ne mozes da racunas na njih.
[ pajaja @ 14.10.2015. 00:47 ] @
Nece maznuti interfejs, zracice dva SSID-a gde ce javni imati manji prioritet od vaseg. Sto se pravne strane tice ne znam kako je tacno reseno.
[ _owl_ @ 14.10.2015. 07:52 ] @
Ako ne možeš da ugasiš interfejs onda i nemaš kontrolu nad njim. Pretpostavljam da oni planiraju da onemoguće gašenje tj. WLAN će uvek biti upaljen dok će korisnik na raspolaganju imati jedan SSID koji će moći da pali/podešava/gasi ...
[ mmix @ 14.10.2015. 17:03 ] @
Pod uslovom da to uopste mogu na ovom uredjaju da urade.
Druga opcija je da otmu interfejs i naloze ti da ubuduce za WiFi u kuci koristis UniFi account.

Moze im se, sve je njihovo, tvoje je samo da klimas glavom i placas.
[ _owl_ @ 15.10.2015. 08:19 ] @
Zar u svakom slučaju na uređajima koje obezbeđuju ISP nije custom firmware? Mislim da je 100% moguće samo je pitanje da li će tako da naprave (da li im se isplati da toliko prepravljaju).
[ bachi @ 15.10.2015. 09:42 ] @
Upozorenje za SBB korisnike!

Ako ste SBB-ov korisnik i imate njihov Home gateway (pristupate Internetu i žično i bežično preko njihovog uređaja), SBB vas je nagradio tako što je vaše uređaje pretvorio u javne pristupne tačke unutar njihove UniFI mreže!

Šta ovo znači?

1. Vaš uređaj postaje otvoren svima, tako da iako će to ići posebnim "kanalom", odnosno, neće uticati direktno na brzinu vašeg Interneta, uticaće indirektno u smislu ako je već slab signal, da će češće ispadati sa mreže, usled opterećenja. Takođe će to dodatno uticati na opterećenje samih čvorišta, što će dodatno pogoršati već loš kvalitet usluge u pojedinim mestima.

2. Uređaj koji dodeljuje SBB ima samo Cisco-vu nalepnicu, ali je u stvari najgori kinez, kinez koji će se raspadati kada se gomila ljudi bežično nakači na njega, pa ćete imati problema u radu, ispadanje bežičnih uređaja iz mreže i drugo.

3. Ko može da garantuje da neće postojati način da se preko UniFI kanala snifuje saobraćaj unutar vaše privatne mreže, pogotovo kada se uzme u obzir da je cable net deljeni medijum unutar jednog čvorišta?

Šta činiti?

1. Ukoliko imate samo SBBov modem a ne Home Gateway onda ne treba ništa.

2. Ukoliko imate Home gateway, onda vam preostaje da zovete korisnički servis i insistirate da vam daju samo modem i u tom slučaju ako koristite bežične uređaje u kući, moraćete da kupite sami bežični ruter što je trošak od oko 2.500 dinara.

Ako je zamena nemoguća, onda pošaljite zahtev da vas isključe iz UniFI mreže. Međutim, u opštim uslovima stoji da ako to uradite, vaš uređaj neće biti UniFI predajnik, ali ni vi nigde nećete moći da koristite njihovu UniFI mrežu.

Korisnici koji imaju samo cable modem automatski nisu UniFI pristupne tačke, ali mogu da koriste UniFI mrežu, dok korisnici sa HG koji se odjave ne mogu da koriste UniFI mrežu što je u suštini diskriminacija ukoliko isključivanjem iz UniFI mreže srazmerno ne snize cenu mesečne pretplate!

3. Kolektivna žalba RATEL-u i eventualno tužba?

Sve u svemu, veeeeeeeeeeeelika sramota za SBB što su ovako nešto uradili bez obaveštenja korisnika i što su uključili da to bude podrazumevano!

Prilog:

- opšti uslovi, izmene i dopune br. 1 - http://sbb.rs/upload/document/sbb_opsti_uslovi_izmene1.pdf
[ calexx @ 15.10.2015. 10:36 ] @
Pa jesu li kod tebe pustili Unifi ili samo onako pišeš? Da li to uopšte može sa ovim HG ili mora da se uzme drugi uređaj?
[ bachi @ 15.10.2015. 11:14 ] @
Čekamo SBB da demantuje ovo, nešto ćute...
[ calexx @ 15.10.2015. 11:29 ] @
A oni su poznati po tome što vole da javno oglase kad zabrljaju. Da je nešto dobro za korisnike, već bi svuda bile reklame. Deluje mi da je ovo nešto oko čega se diže previše prašine, neko načuo, prepričao, dosolio i onda svi u glas ...
[ bachi @ 15.10.2015. 11:39 ] @
Nije načuo, prepričao, potvrđeno je da je tako. Pratiš i sam drugi forum.
[ Shon3i @ 15.10.2015. 19:15 ] @
Ja sam sad probao i iskljucio wifi unutar samog rutera, ali unifi ostaje... tako da nemamo kontrolu... pa ja stvarno ne mogu da verujem, nemam sad vremena da se bakcem sa njima, ali sledece nedelje cu tako da ih okrenem i da im se milosne majke... i naravno da uzmem modem...
[ bachi @ 15.10.2015. 19:15 ] @
Aj' u dvajes marki da "neće imati modeme na stanju"?
[ Shon3i @ 15.10.2015. 19:24 ] @
Ako ne bude bilo ja cu da palim lemilicu :P semu cu da nadjem da izvadim wifi iz njega...
[ calexx @ 15.10.2015. 20:08 ] @
Postoji slika pa se po njoj samo izvadi Unifi modul, ali kažu da mogu da se blokiraju sve mac adrese pa da niko ne može da ti se nakači.

Kad malo razmislim, bilo bi dobro da to što pre uvedu kod mene tj u komšiluku, ja odjavljujem SBB od idućeg meseca pa bih mogao da trošim Unifi ... uvek ima nekoga ko će da mi da svoj Unifi nalog jer ionako ne koristi. ;) Jel beše 5GB za svih 5 naloga ili za svaki po toliko? Ja već imam mobilni net sa takvim internetom ali neće da bude višak ni još jedna kombinacija.

Što se pristanka i odbijanja tiče, deluje da će vrlo uskoro nove ponude i ugovori u kojima se potpisuje pristanak na ovo ili otkazuje uz prateće radnje. Čini mi se da ne da neće da bude modema nego će svako ko hoće da koristi Unifi morati da menja svoj za HG da bi i on koristio taj vajrles.
[ bachi @ 15.10.2015. 20:17 ] @
5GB ti je po usernameu, dakle po jednom nalogu. Taj jedan nalog možeš da koristiš sa 5 uređaja max, ali je ukupna kvota 5GB, posle toga ide dialup brzina.

Ako nema UniFI ako ne želiš da budeš public hotspot, to nije problem, prvi ću ga odjaviti ionako im se na prometnim mestima UniFI mreža raspada.

Ali onda želim i nižu cenu pretplate.

Za sad imam cable modem kojeg sam jedna na silu zadržao kada sam potpisivao duo paket skoro, sad burazer kad bude uvodio dodatni d3, garant će uslovljavati HGom.
[ calexx @ 15.10.2015. 21:35 ] @
Ma sigurno sledećih dana izlazi nova ponuda i novi cenovnik sa uključenim Unifi deljenjem i uslovima. Ne bi me čudilo da cena sa Unifi bude niža od cene bez jer se na taj način pomaže da im mreža bude šire podeljena pa od niže cene za tebe neće da bude ništa. Ja čekam tu novu ponudu a tražiću još neke benefite da bih ostao inače ... navijam da Unifi što pre bude rasprostranjen. Ako ništa drugo, više ću da šetam po mestima gde ima fraj bežičnog interneta, sad imam tablet koji može da se koristi mada imam i jedan lajt laptop pa će da završi posao dok ne rešim budući internet. Ja bar nešto radim, vi se samo bunite, svađate i nastavljate da im dajete pare.
[ mmix @ 15.10.2015. 22:33 ] @
Znaci ne verujem, sad mi se u rodjenoj kuci mobilni uredjaji kace na UniFi umesto na kucni LAN?!?!

Bezobrazluk.

Kako se podnosi tuzba RATELu?
[ grbusic @ 16.10.2015. 03:17 ] @
Ne mogu da verujem, kako je ovako nesto uopste legalno?

Meni je inace iskljucen Wifi na gejtveju jer mi ometa drugi ruter, i samo vidim odjednom pojavi se UniFi.. Istrazujem malo kad ono mac adresa kao od mog gejtveja, samo poslednja cifra se razlikuje. Skinem wifi analyzer i vidim odatle dolazi signal.

Cak i da ne pravi nikakve probleme (a pravi, na mobilnom mi net sad vise ispada) ne verujem da je ovo bezbedno... Lemilica ce da radi, ko sto neko rece.

Uglavnom sam hvalio SBB ali ovo je stvarno cist bezobrazluk.
[ plague @ 16.10.2015. 03:40 ] @
Ne mora lemilica. Ko ne koristi WiFi moze da ubci ceo modem u metalnu kutiju. :)
[ grbusic @ 16.10.2015. 03:54 ] @
Sta mislite da li ce ovo funcionisati? Dozovolis pristup samo nekoj izmisljenoj MAC adresi a ostale su blokirane.

Sad probao da se povezem telefonom i dobijam "Authentication problem"

[ bachi @ 16.10.2015. 08:10 ] @
Hoće, ne mora ništa random, Stavi enable, permit i sačuvaj podešavanja.

Ali i dalje je wifi uključen i baca signal u etar, samo niko ne može da se nakači.

Za sada, dok se ne sete da onesposobe to.

https://www.facebook.com/notes...e-u-javne-pris/541075532710574
[ sinpetrovic @ 16.10.2015. 08:49 ] @
Da stavimo modem/ruter u alufoliju ili kesu od čipsa?
[ nkrgovic @ 16.10.2015. 09:18 ] @
Ja upravo prelazim na SBB, mada ne vidim neki problem:

- Taj njihov ruter je meni u rack ormaricu, da ne kazem metalnoj kutiji :)
- Sve jedno sam iskljucio wi-fi na njemu, nije da necemu sluzi.

Jedan port u moj ruter, dva porta odvojena za D3 adaptere, stoji u ormanu, sve probleme sam resio sa jednim malim ruterom. Ne ulazeci u pricu o korektnosti poslovne politike, problem se resava, sto neko rece, za par hiljada dinara.
[ whitie2004 @ 16.10.2015. 09:53 ] @
Ocekivao sam da ce radio spektar biti zatrpan tim novim dosadama, ali zapravo se nije pojavio ni jedan jedini. Izgleda da ta novotarija jos nije dosla do svih ...

Kakva su iskustva u Bg? Jer koriste isti kanal na svim ruterima ili se rasprse na sve strane. Kako postavljaju kanal / snagu. Jel konfiguracija dinamicna, ineligentna ali staticna ili jedinstvana za celo podrucje ...

Inace, junifi je besplatan samo do kraja meseca, a posle ....

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 16.10.2015. u 11:04 GMT+1]
[ madamov @ 16.10.2015. 10:08 ] @
Kod mene još ništa, videćemo za koji dan.
[ bachi @ 16.10.2015. 10:14 ] @
Citat:
nkrgovic:- Sve jedno sam iskljucio wi-fi na njemu, nije da necemu sluzi.

Čak i ako isključiš WiFi na ruteru, UniFI interfejs i dalje šljaka.
[ Tyler Durden @ 16.10.2015. 10:33 ] @
kod mene se pojavio prije dan-dva.
glupa im je fora. ali od ratela ne ocekujte pomoc.
[ calexx @ 16.10.2015. 10:47 ] @
Ni kod mene još ništa ali sam upravo promenio SSID pa se od sada zove UniFi ... ako neko u komšiluku prati ovakve teme, neka se malo zbuni. Ionako je do sada SSID bio HG530, sada će da bude još bolje. A možda 3925 i nema tu mogućnost za dupli wireless??
[ bachi @ 16.10.2015. 11:00 ] @
Vidi ovog Culexa, ubacio rogue AP da snifuje tuđi saobraćaj.
[ calexx @ 16.10.2015. 15:09 ] @
Nikako da razumeš moje namere. ;) Ako bi sada svi dali takvo ime svojoj bežičnoj, uskoro bi SBB mogao da ima mnogo pritužbi i žalbi potencijalnih korisnika. Zamisli neko reši da plaća UniFi, prođe kroz moj kraj, vidi mrežu i ... ne može da se nakači. Ako bude dovoljno lažnjaka, ova SBB akcija neće da bude baš uspešna pa će da promene planove.
Eto predloga, prekrstite svoje SSID-ove u UniFi pa da vidimo šta će da se dešava od novembra. :P
[ bachi @ 16.10.2015. 15:56 ] @
Pre ću da razumem lika koji je stavio SSID: UniFI kako bi presretao saobraćaj nego tebe koji to radi iz dosade.
[ calexx @ 16.10.2015. 16:04 ] @
Nisi razumeo, a nije dugačka poruka.
[ sinpetrovic @ 16.10.2015. 17:21 ] @
Citat:
calexx: Nisi razumeo, a nije dugačka poruka.


Možda nam SBB neće dozvoliti da držimo njihovu opremu sa fake SSID: UniFi, verovatno će krenuti u skeniranje konfiguracija HG.

Ideja nije loša.

Ili da staviš neki TP-link bez ikakve konekcije samo da emituje SSID :D
[ mmix @ 16.10.2015. 19:44 ] @
Ha, proverite opet.

Danas popodne su mi remotely dva puta rebootovali HG, u MAC Filter se vise ne vidi UniFi interfejs... Sakrili su ga da ne mogu da blokiram konekcije.

Citat:
grbusic:
Sta mislite da li ce ovo funcionisati? Dozovolis pristup samo nekoj izmisljenoj MAC adresi a ostale su blokirane.

Sad probao da se povezem telefonom i dobijam "Authentication problem"



[ mmix @ 16.10.2015. 19:51 ] @
Hmm, sad se pojavila nova kategorija, sta oni rade, ja vise nemam pojma:

[ Shon3i @ 16.10.2015. 19:58 ] @
I evo sad koliko sam hejtovao ovo... nisam mogao (prosto takav sam covek) da ne iskoristim priliku da nekome pomognem...

Odem malo pre kod ortaka, koji naravno nema para za bilo kakav net da placa mesecno, tj kad ima on uplati, kad nema onda nema...

Radost na njegovom licu.. neprocenjivo... Komsija do njega redovni platisa SBB usluga, hvata excelent signal... i kao sto rekoh samo sto znam da ovaj moj drugar nece zloupotrebiti jer nije zahtevan korsnik...
[ tuxserbia @ 16.10.2015. 20:00 ] @
@mmix

Kako šta rade?

Čitaju ES !!!
[ Monac2012 @ 16.10.2015. 20:44 ] @
do 2.11 moze dzabe da koristi a za dalje morace naci neciji sbb nalog za onih 5gb posle ide padanje brzine na 64/64
inace ovo je brzina nakacio se da odradim samo speedtestove


kao sto se vidi protok varira inace je 10/1 pusteno poseban link sa posebnim ip koliko sam cuo
test je radjen sa free nalogom UNIFI/UNIFI jer nemam sbb

[Ovu poruku je menjao Monac2012 dana 16.10.2015. u 22:06 GMT+1]
[ grbusic @ 16.10.2015. 22:45 ] @
Mislim da je realno očekivati da oni sad ponude neke UniFi-only pakete... Dobili su na hiljade hotspotova preko noći, bukvalno besplatna infrastruktura za nove korisnike... Ne trebaju nikakvi priključci, izlazak na teren, ništa.

Kako će to funkcionisati preko kineskog "Ciska", videćemo :D
[ calexx @ 16.10.2015. 23:23 ] @
Citat:
sinpetrovic: Možda nam SBB neće dozvoliti da držimo njihovu opremu sa fake SSID: UniFi, verovatno će krenuti u skeniranje konfiguracija HG.
Pa nisam mislio da baš mora sa njihove opreme, a ko ima svoju tek onda mu ništa ne mogu. Do sada je HG bio označen kao HG530 tj kao tadašnji Telekom ADSL ruter a sada kao UniFi ... baš me zanima na šta bi ličilo da se umesto često tupavih naziva svuda pojavi UniFi.
Citat:
mmix: Hmm, sad se pojavila nova kategorija, sta oni rade, ja vise nemam pojma:
Još ništa kod mene.
[ sinpetrovic @ 17.10.2015. 08:18 ] @
Citat:
calexx: Pa nisam mislio da baš mora sa njihove opreme, a ko ima svoju tek onda mu ništa ne mogu. Do sada je HG bio označen kao HG530 tj kao tadašnji Telekom ADSL ruter a sada kao UniFi ... baš me zanima na šta bi ličilo da se umesto često tupavih naziva svuda pojavi UniFi. .


Mislim da sam napisao ko ima svoj tplink, a mislio sam na svoju opremu :) još ako neko ima viška ap-ova da ih spoji bez ikakve konekcije da baca signal sa tim SSIDom :)

Ideja mi se dopada.
[ nkrgovic @ 18.10.2015. 07:27 ] @
Ono sto mene muci u celom scenariju:

Na svakom kucnom ruteru dignes AP za sve korisnike mreze. Ti ruteri nemaju neke napredne mogucnosti, tj. sigurno nemaju detaljan accounting. Ako neko bude zloupotrebio recimo moj ruter, kako ce iko (sud, policija), moci da dokaze da sam to bio ja, a ne neko zakacen na moj ruter preko unifi mreze? Kapiram da neki radius server moze da pokaze da li se neko autorizovao na moj ruter (mozda), ali ne cini mi se da ovaj ruter ima mogucnost da prijavi sbb-u kad se konekcija odjavi....

Drugim recima, kako ce iko ikad moci da ikome napravi prituzbu za npr. piratovanje sa SBB-a, ako je u pitanju moj kucni ruter?
[ calexx @ 18.10.2015. 09:34 ] @
Misliš na UniFi varijantu? Pitao sam to na SBB forumu ali verovatno neću da dobijem odgovor a proveriću kod nekih kojima je puštena UniFi mreža pa da bar znamo da li taj prolaznik ima istu IP adresu kao i ruter tj korisnik ili ide baš po posebnoj liniji. Teoretski je moguće i da će da bude identifikacija prema imenu jer više neće da bude fraj ali to kad bude krenulo komercijalno.
[ bachi @ 18.10.2015. 10:17 ] @
Autorizacija se vrši valjda preko EAPa na radius server. Ako je neko SBB korisnik, autorizacija se vrši preko username i passworda sa portala, ako nije, onda unifi unifi pa se onda doplati net verovatno preko sms poruke... Tom prilikom se verovatno šalje i mac adresa uređaja kome se pristupa, pa teoretski bi tako mogli da ga nađu.


E sad, ako ti kod kuće i ceo UniFI koji je na tvom hotspotu koristite samo jednu javnu IP adresu (ovo se još uvek ne zna), onda ako neko napravi neko zlodelo, panduri će sve da vas privedu, zaplene računarsku opremu, mobilne, tablete i to analiziraju do 45 dana!

Dakle, moraćeš da dokazuješ da nisi kriv. Naravno, navataće oni i ostale koji su u tom trenutku bili na tvom ruteru, ali ćeš doživeti neprijatnost i nećeš videti svoju računarsku opremu do 45 dana...

E sad, ako UniFI ima posebnu javnu IP adresu, a ti posebnu, tu je već situacija bolja, što opet ne znači da panduri neće doći na tvoj prag, jer ko kaže da se ti lično nisi nakačio na unifi uređaj kao gost i napravio neko zlodelo?
[ nkrgovic @ 18.10.2015. 11:22 ] @
Jos je malo gore, pazi: Ja kad se JEDNOM nakacim na unifi, ne vidim ko ce logovati kad sam se otkacio. Znaci, svaki problem sa mog IP-a moze da napravi bilo ko ko je bilo kad bio nakacen na njega, jer ti nemas log kad se on "otkacio" (osim ako nemas re-autorizaciju na svakih n....
[ bachi @ 18.10.2015. 11:25 ] @
To je već pitanje, možda ima neki idle timeout gde server odbacuje neaktivne klijente posle nekog vremena.

U suštini ne znamo kako je to sve rešeno.
[ pajaja @ 19.10.2015. 23:25 ] @
Necete dobiti istu adresu, taj javni saobracaj ide nezavisno do cmts-a.
[ calexx @ 20.10.2015. 09:54 ] @
Onda ne vidim ništa loše osim što će neki da budu oštećeni za koji (ako se to uopšte desi) mikrovat struje koju će da potroši to dodatno opterećenje HG-a. Naravno, ti isti ne razmišljaju da u slučaju da oni nekada negde koriste UniFi troše nečiju struju ali je to nebitno, tuđe oćemo, svoje ne damo.

Sve u svemu, na ovaj način se ne otkida od nečijeg interneta, ne koristi se ista IP adresa što može da dovede do eventualnih problema zbog moguće zloupotrebe a kao važan detalj koji svi preskaču kad kukaju je to da svako može da otkaže ovo i da "njegov" HG ne mora da bude u priči. Naravno, 99% ovih što kukaju će da potpiše novi ugovor/aneks ugovora koji će ovo da pokrije a kroz nekoliko nedelja ili meseci ovo će da im bude najomiljenija SBB usluga bez koje neće da prihvate nove ugovore. ;)
[ mmix @ 20.10.2015. 14:38 ] @
Ej, mani me tih komunistickih prica.

a) Meni je UniFi prodat kao deo moje Trio Gold usluge, meni uopste ne treba da se kacim na tudje HGove, ja hocu da se kacim na SBBove Access pointe, one koje su pricali kako ce da postave svuda po gradovima. Necu tudje, hocu ono sto placam, i ne dam svoje. Nekom volsebnom pricom je sada ova usluga postala trange frange komunjarska sema gde se mi kao djoramo signalima I ko nece taj nije dobar drug komunsita I treba da se samokritikuje. A SBB, nesposoban da napravi sopstvenu infrastrukturu koju mi je obecao, ispada veliki spasilac. Ovo su jajarsko sibicarske fore kojima je mesto u ulicicama iza zelenjaka.

b) Ono sto je najspornije u celoj ovoj prici je da jedan ISP provajder zapravo postavlja sebe u ulogu bezbedonosnog rizika. Oni bez blama imaju pun backdoor access u nase LANove. Kako mogu da naprave novi VLAN i otmu dva porta, i kao sto mogu da naprave treci VLAN I podignu access point, tako mogu da rade apsolutno sta hoce sa ostatkom LAN saobracaja. Ako im se tako izvoljeva mogu da snifuju sav sobracaj na LANu bez da ja to ikad saznam. Apsolutno ne ulazim u to zasto bi oni to radili i koji bi bili njhovi motivi, takva pitanja uopste ne bi trebalo da mogu da se postavljaju.

c) Ko meni moze da garantuje sigurnost lozinki UniFi korisnika i nemogucnost da se neko nakaci hakovanim UniFi nalogom i onda ishakuje ovo kinesko go*no sa Cisco nalepnicom? Jednom kad je konzolnom rezimu, moze bez problema da mi brlja po LANu. Oni zbog svojih prihoda i svog marketinga namerno urusavaju bezbednost moje mreze. Ja vidim svasta lose u tome.
[ whitie2004 @ 21.10.2015. 10:35 ] @
Mene je najvise plasilo da ce ovo malo wifi kanala biti zatrpano sa mnogo nepotrebnih predajnika... Zapravo ne vidim ni jedan! Ali videcemo ...

Trenutno, tamo gde je bio 1 njihov ruter, sada se vide 3 cisko masine. Izgleda da se jos igraju.
[url=https://static.elitesecurity.org/uploads/3/6/3616535/sbb.png][/url]


[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 21.10.2015. u 11:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao whitie2004 dana 21.10.2015. u 11:51 GMT+1]
[ calexx @ 24.10.2015. 22:26 ] @
Citat:
mmix: a) Meni je UniFi prodat kao deo moje Trio Gold usluge, meni uopste ne treba da se kacim na tudje HGove, ja hocu da se kacim na SBBove Access pointe, one koje su pricali kako ce da postave svuda po gradovima. Necu tudje, hocu ono sto placam, i ne dam svoje.
Nešto sam gledao i stigao do starih uslova korišćenja UniFi mreže. Po njima svaki SBB korisnik postpejd interneta ima pravo na 1GB mesečno, pet registrovanih uređaja i do tri istovremeno na vezi. Ne pominje se eventualno dokupljivanje ni nastavak po nižoj brzini. Takođe su na forumu napisali da D3go ne ulazi u ovih novih 5GB saobraćaja kao i da oni koji odjave deljenje na svojim HG i dalje mogu da koriste javne lokacije koje su i do sada bile dostupne.
[ mmix @ 25.10.2015. 20:15 ] @
Imas link?
[ Binary Mind @ 25.10.2015. 21:29 ] @
Jel' neko zna dal' ima onih Cisco EPC3208 HG-ova (jedan ethernet port, 2 telefonska porta, bez WiFi-a) na stanju u SBB-u? Znam da su ih pre davali. Koristim trio uslugu tako da bi mi takav uređaj trebao. Da imam samo net i kablovsku rado bih prihavtio i onaj stari Scientific Atlanata. :) UniFi u svakom slučaju ne želim, niti uređaj na kome on može biti uključen mimo mog znanja (sakriven na bilo koji način)...
[ calexx @ 25.10.2015. 21:41 ] @
Citat:
mmix: Imas link?

Ako misliš link za mogućnost pristupa javnim lokacijama, to je iz saopštenja za javnost koje je SBB objavio na nekim sajtovima, piše pred kraj.
Citat:
Opcija za one koji se opredele da ne budu deo UNIFI zajednice je deaktiviranje usluge preko naloga na portalu MojSBB. U tom slučaju, umesto na preko 100.000 lokacija širom regiona, internet će moći da koriste na javnim lokacijama u zemlji koje su i do sad bile dostupne u okviru SBB WiFi Zone.

Ono vezano za D3go je odgovor zvaničnika na SBB forumu.
Citat:
Poštovani,
Korišćenje D3go aplikacije preko Unifi mreže ne troši mesečnu kvotu od 5Gb.
E sad, koliko njima može da se veruje ... pa sam na forumu tražio da mi obe informacije pokriju linkom na sajtu a ne obaveštenjima koja mogu i da promene. Naročito zato što u zvaničnim dokumentima piše da ko ne pusti UniFi, gubi pravo na njega.
[ Tyler Durden @ 26.10.2015. 20:58 ] @
ja sam danas dosao do, za mene, nevjerovatne informacije da jednom kad postanes sbb korisnik ti to ostajes do kraja zivota, makar raskinuo sve ugovore, regulisao sve uplate i otisao na antartik. ako se vratis nakon 30 godina ti si i dalje stari korisnik 8-)
imao sam prije 3-4 godine sbb internet i presao na adsl. i sad sam htio ponovo da postanem njihov korisnik i uzmem ovu akciju od 4 besplatna mjeseca, ali to je nemoguce posto sam ja "stari" korisnik.
kakvaa smijurija.
[ calexx @ 27.10.2015. 00:30 ] @
Verovatno je mnogo njih raskidalo ugovor pa išlo posle par dana po novi i po popuste pa su doneli novo tumačenje po kome neko ko je bio korisnik kao ni bilo ko iz familije ko živi u zajedničkom domaćinstvu ne može da koristi popuste kao novi korisnik. Razmnožavaju im se zmije po džepovima, jedino su im važni novi ali stvarno novi korisnici dok jednom ne uđu u kolo. Većina ostalih daje popuste kod svakog novog ugovora pa čak i kada ga promeniš malo pre isteka, jedino oni dele korisnike na nove dobre i stare za koje spremaju ono za u ono. Čak i njihova ćerka firma daje tablete ili nešto slično uz novi ugovor, samo oni ništa.

U potpisu, korisnik SBB-a još 4 dana. ;)
[ Binary Mind @ 27.10.2015. 18:00 ] @
Citat:
bachi:

2. Uređaj koji dodeljuje SBB ima samo Cisco-vu nalepnicu, ali je u stvari najgori kinez, kinez koji će se raspadati kada se gomila ljudi bežično nakači na njega, pa ćete imati problema u radu, ispadanje bežičnih uređaja iz mreže i drugo.



Sa ovim se ne slažem. Svi Ciskovi uređaji, su već poodavno Kinezi, bez razlike na to za koje su tržište namenjeni. HG-ovi su Pegatronovi (bivša sestra firma Asusteka), a D3 koji sam dobio (onaj bez internog HDD-a [GRRRR!!!]) je Foxconn-ov i piše "Made in Mexico". Sve sad prave Kinezi, ili Kineske ispostave po svetu kao što je to slučaj sa Foxconnovom fabrikom u Meksiku (mislim da su zatvorili, ali treba proveriti), Foxconnovom fabrikom u Rusiji itd...
[ mmix @ 27.10.2015. 18:25 ] @
Zar postoji D3 sa internim HDDom?
[ Binary Mind @ 27.10.2015. 18:31 ] @
Da. Pre je SBB davao i takve uređaje.
[ calexx @ 27.10.2015. 18:55 ] @
Između ostalog ih je SBB na prevaru zamenio novim jer kao nisu mogli da koriste nove funkcije a mislim da jesu većinu, ako ne i sve.
[ Binary Mind @ 27.10.2015. 20:57 ] @
Ma djavola nisu mogli. Sve se to resava update-om firmvera. Da hoce mogu da omoguce bridge mode na aktuelnom HGu modifikovanjem firmvera, ali nece. Kao sto ubacuju novi, da ne kazem rogue SSID na HGu, bez saglasnosti korisnika, mogu da obezbede i bridge mode funkcionalnost, ali...
[ madamov @ 28.10.2015. 07:24 ] @
Citat:
Binary Mind:
Da. Pre je SBB davao i takve uređaje.


Imao sam ga i iskoristio tačno jednom. Ovaj novi je duplo manji, a može to isto da radi ako povežeš svoj disk.
[ Binary Mind @ 29.10.2015. 20:23 ] @
Znam, ali meni bi lično više odgovaralo da ta funkcionalnost bude integrisana u D3 uređaju, nego da arčim svoj hard disk za retke trenutke kad želim nešto da snimim... Ovo je stvar ličnih preferenci.
[ Dzoni103 @ 02.11.2015. 20:05 ] @
Koliko god ovo ludo bilo, meni cela ta prica sa UniFi na kucnim modemima zvuci veoma dobro. Ono sto sam ja cuo jeste da ti UniFi SSID-ovi su zakaceni na zaseban protok. Obzirom na to da je veliki broj tih modema zataskan ispod tepiha, fotelje, tv-a, itd.. A pola srbije ima one lepe i debele zidove... Sanse da se neko lepo veze na UniFi nisu bas nesto velike, sto znaci da ona prica sa "aaa zagusen mi WiFi" ne pije vodicu. Pretpostavljam da ce pustiti neki solidan protok za potrebe UniFi mreze, pa eto jos jedan nacin da se ima bolji net ako vec paket korisnika nije nesto.

Takodje, postoji opcija da se pozove SBB i zatrazi gasenje UniFi SSID-a, medjutim koliko sam ukapirao onda se gubi UniFi pristup za taj nalog.

Ovo je moje iskreno misljenje, ne koristim SBB uredjaje. Onaj BEOGRID-ov sam davno prestao da koristim.
[ Binary Mind @ 04.11.2015. 18:30 ] @
Pojavio se i meni "UniFi" među ponuđenim wireless mrežama. Nešto mi je jutros, pred odlazak na posao, bilo sumnjivo pošto je zasvetlela ona dioda za wireless na Cisku gde je wireless inače isključen pošto za tu namenu koristim drugi ruter. Odmah sam čvaknuo gumbić za isključivanje wirelessa i diodica je prestala da svetli. Malo pre proverih... Diodica nije svetlela. Upalio sam računar kad ono "UniFi" među dostupnim SSID-evima. Signal "fair". gledam u Ciskovom GUI-u. Nigde nema "UniFi"-ja čak i kad uključim Wireless opciju na HG-u. Lepo su ga izgleda zavukli SBB-ovci...

P.S. Sad sam na portalu video da mi je zaista aktiviran UniFI...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 04.11.2015. u 19:47 GMT+1]
[ r3ct0r @ 06.11.2015. 11:19 ] @
Mene interesuje sa pravne strane jel je ovo regulisano do kraja (jel postoji neka rupa preko koje bi mogao sudski postupak da se pokrene)?

Ja sam ugasio wifi sto zbog sigurnosti, sto zbog zracenja.. sada mi ukljucen mimo moje volje!
Ko mi garantuje (a ne moze niko) da je safe? da ne postoji propust da preko unifi-a pristupe mojoj mrezi?!
I ako je EMF svuda oko nas, mogu da uticem na to da smanjim zracenja barem u kuci (pocevsi od nemanja wireless uredjaja u kuci), sa ovim sam primoran da imam?!

Meni je ovo mac sa 2 ostrice, koliko daje "benefita", toliko je i stetan i otvoren zloupotrebi...


Sto neko rece, hvalio sam SBB, ovaj potez im debeo minus...


meni sve smrdi na neku dublju pricu a ne da daju "svima" wifi na svakom cosku, pogotovu sto mobilni operateri sada sve manje naplacuju data ...

ma... pozdravio nas David H. Petraeus.
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2015. 11:42 ] @
Citat:
r3ct0r
Ko mi garantuje (a ne moze niko) da je safe? da ne postoji propust da preko unifi-a pristupe mojoj mrezi?!


Niko.

Mada, opet, niko ti ne garantuje ni da ruter koji si dobio od operatera nema neku drugu rupu sa kojom bi ljudi mogli da se nakace na tvoju kucnu mrezu.

Opet, protiv ovakvih stvari bi korisnici trebalo da se bore, udruzivanjem i prijavama prvo nadleznom organu a onda i svojim novcanicima.

[ r3ct0r @ 06.11.2015. 11:53 ] @
Slazem se, al` valjda je do nas da smanjimo mogucnost koliko mozemo za tim?

I hocu ja kao korisnik da imam kontrolu nad takvim stvarima, pogotovu koje su u mojoj kuci...
Ovim sam fizicki dostupan nekom ko hvata moj signal... -.- a da ne pricam o stetnosti po zdravlje...
sve u svemu, disaster!

Nego, jel ima mogucnosti za tuzbom? il` prvo da probam da mi zamene za modem mirnim/lepim putem...
[ bachi @ 06.11.2015. 12:20 ] @
Poslao pre više od mesec dana dopis šantavom smRATELu, nisu se udostojili ni da mi odgovore.
[ Ivan Dimkovic @ 06.11.2015. 13:08 ] @
Za tuzbu uvek imas mogucnosti, samo sto ces to morati sam da finansiras i kostace vremena.

Plus, rezultat moze biti samo stavljanje tog s*anja eksplicitno u ugovore ako to vec nisu ucinili, u kom slucaju stari korisnici mogu da raskinu ugovore pre isteka. Sumnjam da bi ih proces nesto ostetio finansijski, jedina nada bi bila proglasavanje cele prakse nelegalnom.

Koliko je to verovatno, pojma nemam. Teorijski, firma je prakticno protiv volje korisnika ukljucila izvor signala i to jos u stanu korisnika. Medjutim, kako je u pitanju nelicenciran spektar i uredjaj "iznajmljen" korisniku stvar postaje komplikovanija i zahteva da se tim pozabavi neko strucan u domenu prava koje regulise telekomunikacije.

Druga stvar koja mozda moze da pomogne bi bilo organizovanje i bojkot firme od strane korisnika. Opet, pitanje je da li ima dovoljno korisnika spremnih na to ili ih jednostavno cela stvar ne zanima. Plus oni koji su vezani ugovornom obavezom ne mogu tek tako da bojkotuju, osim ako za to nemaju podrsku drzave u smislu da im je nametnuta promena usluge dovoljna za raskid ugovora.
[ Tyler Durden @ 06.11.2015. 16:29 ] @
Citat:
bachi:
Poslao pre više od mesec dana dopis šantavom smRATELu, nisu se udostojili ni da mi odgovore.


to ti je zaludan posao bio u startu.
ratel je servis velikih igraca i lobija. nista drugo.
[ mmix @ 06.11.2015. 16:55 ] @
I crkve, ne zaboravi crkvu. Mozda da si napisao da taj nicim izazvani signal muti svetu vodicu, imao bi neke sanse.
[ whitie2004 @ 06.11.2015. 18:09 ] @
Mozes traziti da ti to iskljuce, bez reci komentara i obrazlozenja - i bice iskljuceno!

Zasto ici na sud, bojkot, organizovanu akciju ... ?

A to da se neko zaigrao i reprogramirao nepotrebno da pokaze da ume .... na tupavom modemu su zakljucane sve strane sem prve. Signal, status i log su strogo poverljivi podaci koji nisu za svacije oci!
[ aLtipar @ 07.11.2015. 04:12 ] @
Na ovom sajtu ima zvanican odgovor SBB-a, gde se kaze:
http://www.nops.org.rs/index.p...nt/article/870-sbb-unifi-mreza

"UNIFI ne prouzrokuje nikakvo dodatno zračenje. Unazad 18 godina kako ova bežična tehnologija postoji u masovnoj upotrebi nema poznatih uticaja na zdravlje. Koristi se tehnološki standard IEEE802.11 na slobodnim frekvencijama 2.4GHz i 5GHz."

Pogledao sam uputstvo za Cisco EPC3925 (tj. SBB-ov Home Gateway). Ovaj uredjaj poseduje dve nezavisne, interne antene, i istovremeno moze da pruzi 4 SSID-a (svaka antena moze da radi na 2.4 i 5GHz, tj. 2x2). Dakle, NARAVNO da ce Unifi prouzrokovati dodatno zracenje, bez obzira sto SBB u javnost namerno plasira dezinformacije. Dve antene koje emituju na razlicitim frekvencijama svakako zrace vise od samo jedne. Ni ovaj drugi deo SBB-ove izjave nije tacan. U Izraelu je 802.11 zabranjen u vrticima i obdanistima i njihovoj neposrednoj blizini. U Rusiji je naucno dokazano da dugotrajna izlozenost smanjuje kognitivnu funkciju kod dece. U Svajcarskoj se u skolama besplatno uvodi iskljucivo zicani Internet, pri cemu Swisscom sam tvrdi da ne zeli decu nepotrebno da izlaze razlicitim izvorima (nejonizujuceg) zracenja. Primera ima zaista jos puno...

Inace, ako se od kucnog uredjaja ocekuje da svojim signalom pokriva i podrucje van kuce, onda budite sigurni da ce jedna od dve antene (tj. ona koja se koristi za unifi) uvek emitovati maksimalnom snagom.
[ calexx @ 07.11.2015. 09:26 ] @
Pa i televizori u boji zrače a tek mobilni ... ja bih zabranio da se u obdaništa i škole unose mobilni a bazne stanice mobilnih bih proterao iz gradova. Roditelji bi trebalo da gase mobilne pre ulaska u zgradu.
[ Slobodan Milivojevic @ 07.11.2015. 15:58 ] @
@calexx ...bazne stanice mobilnih bih proterao iz gradova...

Onda im dzabe mobilni, ne bi imali signal mobilne mreze... Catch22 :D
[ whitie2004 @ 07.11.2015. 16:13 ] @
Suskalo se i zvanicno su najvljivali neke akcijske ponude za jesen, pocetak novembra ...

Ja nadjoh samo povecane cena mesečnog održavanja ! I nije im neka fora! :-)
[ calexx @ 07.11.2015. 19:59 ] @
Kako ništa, a skraćivanje dva lan porta na HG, ukidanje pravog master prijemnika pa sada svaki slejv mora na HG, uključivanje UniFi-ja kod većine, nove akcije za nove korisnike ... kada SBB pravi akcije, to je u cilju povećanja njihove zarade a ne bolja ponuda. ;)
[ Binary Mind @ 07.11.2015. 22:43 ] @
Citat:
whitie2004:
Suskalo se i zvanicno su najvljivali neke akcijske ponude za jesen, pocetak novembra ...

Ja nadjoh samo povecane cena mesečnog održavanja ! I nije im neka fora! :-)


Kolika je sad cena mesečnog održavanja? Ne pratim to.
[ pajaja @ 08.11.2015. 01:00 ] @
Citat:
aLtipar: Pogledao sam uputstvo za Cisco EPC3925 (tj. SBB-ov Home Gateway). Ovaj uredjaj poseduje dve nezavisne, interne antene, i istovremeno moze da pruzi 4 SSID-a (svaka antena moze da radi na 2.4 i 5GHz, tj. 2x2). Dakle, NARAVNO da ce Unifi prouzrokovati dodatno zracenje, bez obzira sto SBB u javnost namerno plasira dezinformacije. Dve antene koje emituju na razlicitim frekvencijama svakako zrace vise od samo jedne.


Citat:
aLtipar: Inace, ako se od kucnog uredjaja ocekuje da svojim signalom pokriva i podrucje van kuce, onda budite sigurni da ce jedna od dve antene (tj. ona koja se koristi za unifi) uvek emitovati maksimalnom snagom.


Nece prouzrokovati dodatno zracenje, u pitanju je logicki odvojen saobracaj, ne fizicki. Nece uvek emitovati maksimalnom snagom.

[ aLtipar @ 08.11.2015. 01:47 ] @
Pajaja, jel mozes malo da pojasnis te tvrdnje? Sta konkretno znaci "logicki odvojen saobracaj" ako pricamo o dve nezavisne radio frekvencije koje se emituju istovremeno? Da li si mozda mislio da ce obe antene raditi na identicnoj mikro-frekvenciji? Tvoj post mi je potpuno nelogican.
[ djricky @ 08.11.2015. 03:17 ] @
1) primer bi bila npr. aDSL usluga koja je logicki odvojena od fixne voice telefonije, iako su fizicki obe realizovane kroz jednu bakarnu paricu
2) wifi ne zraci uvek max snagom, i SSID za UniFi zraci na istom kanalu i istom snagom kao i postojeci korisnicki...

a post ti je nelogican, jer se ne razumes u networking terminologiju
[ aLtipar @ 08.11.2015. 07:03 ] @
Znam ja networking terminologiju odlicno, ali ti i Pajaja izgleda ne poznajete osnove. 802.11 koristi CSMA/CA tehnologiju, a ne CSMA/CD tehnologiju. Prema tome, ako bi UniFi radio na istom kanalu (tj. mikrofrekvenciji) kao i postojeca korisnicka mreza, to bi se ozbiljno odrazilo na brzinu obe mreze. Plus sto bi stalno dolazilo do prekida i resetovanja obe konekcije, jer 802.11 automatski salje deauth pakete ukoliko se pojavi smetnja na kanalu koji je trenutno u upotrebi. Sa druge strane, iz SBB-a tvrde da UniFi ne smanjuje brzinu postojece korisnicke mreze - sta vam to govori? Citiram:

"Internet signal za kućni WiFi korisnici mogu da koristi nepromenjeno u odnosu na to kako su ga i do sada koristili, bez bilo kakvog ugrožavanja njihove bezbednosti i privatnosti, kao i bez mogućnosti da brzina i protok kućnog WiFi interneta bude usporena funkcionisanjem home gateway uređaja kao UNIFI pristupne tačke."

Ovo je apsolutno nemoguce ako se na postojeci kanal ubaci jos jedna bezicna mreza. To odgovorno tvrdim. Zato opet pitam, sta znaci "logicki odvojen saobracaj" i kako se to izvodi u CDMA/CA rezimu na jednoj te istoj mikrofrekvenciji bez obaranja brzine oba "logicki odvojena kanala"? Nemojte da mi bezite od teme i dajete primer sa adsl-om (koji koristi OFDM btw), nego mi dajte konkretan 802.11n primer za to sto tvrdite. Tek onda cu moci da vam argumentovano dokazem da niste u pravu.

Uzmimo sledeci primer. 802.11n AP je podesen da radi na 5Ghz, preko dve MIMO antene (koristeci spatial diversity tehniku, ocigledno), na odredjenoj frekvenciji. Tu sada dobijamo teoretski maksimum od 300 mbit/s (pola od toga za upstream, pola za downstream). Ali to je fabricki deklarisana brzina na fizickom, a ne na aplikacionom sloju. Na aplikacionom sloju ce biti za oko 20% manja. Onda na to ide overhead koji je poprilican za 802.11 tehnologiju, isto oko 20%. Dakle od 150 mbit/s za downstream u realnosti imamo svega 90 mbit/s i to u optimalnim uslovima. Sada u pricu stize i CSMA/CA tehnologija (dok jedan prica, drugi cute) koja brzinu obara proporcionalno broju wifi korisnika. Ako na kucnoj mrezi imamo 5 racunara umrezenih preko wifi, i svi istovremeno koriste mrezu, downstream brzina se spusta na 18 mbit/s po racunaru, u proseku. I sada na sve to dodajemo jos 5-6 nama nepotrebnih i nepoznatih uredjaja koji koriste UniFi, preko istih antena i iste mikrofrekvencije. Na koji nacin brzina moje kucne mreze nakog toga ostaje ista, mozete li to da pojasnite, djricky i pajaja? Imate li ikakvu predstavu vas dvojica na koji nacin rade multipleksing tehnike ("logicki odvojen saobracaj" u vasoj terminologiji)?

[Ovu poruku je menjao aLtipar dana 08.11.2015. u 10:14 GMT+1]
[ whitie2004 @ 08.11.2015. 09:10 ] @
Citat:
Binary Mind:
Kolika je sad cena mesečnog održavanja?

Podignuto za 10% i sada je 1245din => http://www.sbb.rs/upload/document/sbb_cenovnik_160101_pdf.pdf
Ima vise verzija od kada se primenjuje...
[ calexx @ 08.11.2015. 09:50 ] @
Ništa ja njima ne verujem, bilo je od decembra, sad od januara, menjaće oni to još. Mislim da proveravaju raspoloženje korisnika pa će da ponude još nešto ... ili neće.

E da ...
Citat:
Slobodan Milivojevic: @calexx ...bazne stanice mobilnih bih proterao iz gradova...

Onda im dzabe mobilni, ne bi imali signal mobilne mreze... Catch22 :D
Ovo se odnosilo na one kojima wireless zrači pa bi da ga proteraju iz stanova, verovatno je onaj u komšijinom manje štetan (nebitno što možda zrači komšiju) i takvi su poželjni. Ako neko misli da je zdrava mera samo njegov wireless ali da će onaj dodatni da mu isprži mozak, za njega nisu gradovi, wireless, mobilni ... nego pusto ostrvo bez komunikacija. Pored ovolikog trovanja oko nas, ovo je zanemarljivo. Zato sam i pomenuo opasno zračenje televizora u boji, nekad je bila baš frka oko toga.
A da ne pominjem hajku na slaninu i razne pršute. ;)
[ Binary Mind @ 08.11.2015. 14:18 ] @
Citat:
whitie2004:
Citat:
Binary Mind:
Kolika je sad cena mesečnog održavanja?

Podignuto za 10% i sada je 1245din => http://www.sbb.rs/upload/document/sbb_cenovnik_160101_pdf.pdf
Ima vise verzija od kada se primenjuje...


I koliko će to dići mesečne izdatke za SBB sa obzirom da sad plaćam 3380 din. za Trio gold?
[ calexx @ 08.11.2015. 21:24 ] @
Pa izračunaj, na tu sumu dodaj 1.245-1.136(=109) pa saberi. Ili prostije, umesto 3.380 od iduće godine ćeš da plaćaš 3.489. ;)
[ pajaja @ 11.11.2015. 12:56 ] @
Citat:
aLtipar: Znam ja networking terminologiju odlicno, ali ti i Pajaja izgleda ne poznajete osnove

Iako priznajem da nisam ekspert za radio mreze, niti da me one nesto preterano zanimaju, zbog prirode posla moram da ih poznajem u raznim oblicima, a u to spada i WiFi.

Ako pogledas moje poruke videces da sam izneo samo nekoliko tvrdnji od kojih je glavna ta da saobracaj korisnika UniFi mreze putuje logicki odvojenim kanalima do CMTS-a, tj. da se koristi ista fizicka infrastruktura. Sto se korisnickog dela tice (WiFi) to je pojasnio ricky i u pitanju je drugi SSID koji se nalazi na istoj frekvenciji kao i korisnicki. Sto se DOCSIS strane tice to su odvojen service flow za downstream i service flow za upstream sa razlicitim prioritetima i bandwidth-om od korisnickog.

Kao sto vidis nigde nisam pominjao to da li ovakva konfiguracija utice ili ne utice na korisnicki saobracaj, vec sam samo izneo cinjenice kako je ovaj servis implementiran, tako da ne vidim na osnovu cega si izvukao zakljucak da ne poznajem osnove mreza.
[ aLtipar @ 12.11.2015. 01:13 ] @
Prvo treba da pojasnimo oko cega se zapravo vodi rasprava. Ja sam postavio link i citirao deo teksta u kojem SBB sa jedne strane kaze da Unifi ne prouzrokuje nikakvo dodatno zracenje, a sa druge, da brzina kucne wifi mreze ostaje ista. Medjutim, cinjenica je da prethodno pomenute tvrdnje jedna drugu iskljucuju. Znaci, ili ce se koristiti obe antene na istom kanalu, pri cemu ce doci do osetnog pada brzine kucne wifi mreze; ili ce se koristiti na razlicitim kanalima, pri cemu brzina kucne wifi mreze ostaje netaknuta. Moja pretpostavka je bila da ce HG uredjaji ipak emitovati na dva razlicita kanala, jer bi u suprotnom brzina vase kucne wifi mreze direktno zavisila od, izmedju ostalog, broja trenutno prikacenih Unifi korisnika, sto bi zaista bilo nedopustivo. Ti i djricky tvrdite da je bas to SBB i uradio, odlucio se za jedan kanal sa dva SSID-a. Nazalost, nisam trenutno u mogucnosti da proverim te tvrdnje.

Ali hajde da podjemo od toga da ste u pravu. Hajde da podjemo od pretpostavke da je djricky u pravu kada kaze da "SSID za UniFi zraci na istom kanalu i istom snagom kao i postojeci korisnicki". Kada vec pricamo o zracenju, uzmite u obzir da tu nije najbitniji broj antena, vec njihova snaga. Sada ide jedan prost primer, cisto da dokazem nacin na koji obojica gresite. Podesili ste wifi mrezu tako da signal pokriva uglavnom samo vas stan, znaci domet je mali, a snaga predajnika podesena na minimalnu. Komsije oko vas nemaju ni Unifi, ni SBB. Ja se onda sa ulice, kao Unifi korisnik, kacim na vas AP. Sta se sada desava sa vasim signalom, da li njegova snaga ostaje ista? Pa, prema Cisco-vim korisnickim uputstvima za Unified Wireless Networks, ne! Vas AP ce osetiti da je moj signal slab, pa ce automatski povecati svoju snagu (u nameri da poveca domet). I sta se sada desava u sobi gde vam je AP/ruter, ima li "dodatnog zracenja" tj. povecanja radijacije? Pa naravno da ima, upravo ste povecali snagu vaseg primopredajnika (tacnije, oba primopredajnika)! I, kakve veze sad ima "logicko odvajanje saobracaja" sa zracenjem - pa nikakve!? Pa kakav vam je to onda argument bio, da nivo zracenja ostaje isti zbog "logickog odvajanja saobracaja" (multipleksing, VLAN, nazovite to kako zelite)? A opet, dinamicno (automatsko) odredjivanje wifi kanala, izlazne snage - pa to nije nista novo, to su ipak neke osnove na kojima se bazira bezicna tehnologija.

Znaci eto, posao sam od vasih pretpostavki, a ne mojih, i kroz prost primer dokazao da niste u pravu sto se "dodatnog zracenja tice". Ako bi posli od mojih pretpostavki, eeee onda je situacija jos gora po vas dvoje.
[ alekksandar @ 12.11.2015. 07:07 ] @
Da je to zracenje na 802.11a/b/g/n ruterima toliko stetno, zasto je onda neko odgovaran za uvoz pomenutih uredjaja dao dozvolu da se uvoze, jer se sigurno ne prave u Srbiji? I mikrotalasna zraci pa je svako ima u kuci, i CRT monitore koje smo koristili do pre par godina ubijaju sa zracenjem pa smo svi sedeli po ceo dan ispred njih.
Zracenje WiFi uredjaja je toliko zanemarljivo, da je uopste glupo raspravljati o tom. Uporedite samo zracenje Mobilnog telefona i bilo kog WiFi rutera. Mislim da je bila tema na ES-u bas o tome.
[ madamov @ 12.11.2015. 07:35 ] @
Samo da javim: pojavio se UniFi i kod mene.
[ r3ct0r @ 12.11.2015. 09:51 ] @
Paaa, ne bih se slozio da je zanemarljivo zracenje WIFI-a (generalno EMF remeti nas prirodni "ciklus"), postoje brojne studije koje govore da je stetno.
Mobilni "jace" zraci jer ga drzis (pogotovu dok razgovaras), al` to ne znaci da vise zraci od wifi-a.
Ako nekog zanimaju studije, ima dobar sajt gde su linkovane studije po grupama: http://oscillatorium.com/
Dobar dokumentarac: https://onedrive.live.com/redi...3JXbeS0&ithint=video%2cmp4
jos jedan: https://www.youtube.com/watch?v=oS6FGzh3ygw
random linkovi na tu temu:
https://t.co/Zs3lfcWMuf
http://patft.uspto.gov/netacgi...fSrch=yes&Query=PN/6506148
https://www.washington.edu/alu...umns/march05/wakeupcall01.html
https://t.co/vgDRJSHdfZ

i td. koga zanima, nacice dosta studija na tu temu, jednostavno je fact.
Posto je to masinerija koja ne moze tek tako da se zaustavi, nadam se da cemo evoluirati..
[ alekksandar @ 12.11.2015. 14:28 ] @
ne trebaju studije da bi zakljucio neko sta vise zraci. BTW mobilnim mozes da razgovaras i u gusto naseljenim sredinama (snaga je u W) , a probajte da sa obicnog tp linka uhvatite signal da radi kako treba kroz 3-4 zida (snaga u mW). Tak oda me ne moze niko ubediti da moze da smeta. Ako nekog bas interesuje koliko zraci Pedja Supurovic je to mnogo lepo objasnio. Evo i linka, mada kazem da je to vec spominjano ovde na ES-u.
http://wireless.uzice.net/uput...oliko-je-wifi-zracenje-opasno/
[ Binary Mind @ 12.11.2015. 21:07 ] @
Citat:
madamov:
Samo da javim: pojavio se UniFi i kod mene.


A kod mene je ponovo zasvetlela wireless dioda na SBB-ovom HGu, iako sam je prvi put kad je zasvetlela uredno isključio wireless na gumb. Kako gospodi iz SBBa da objasnim da mi wireless signal sa njihovog uređaja ne treba?! Wi-Fi signal na HGu je očajan u poređenju sa ruterom koji koristim za kućnu wireless mrežu.
[ madamov @ 13.11.2015. 06:53 ] @
Meni je wireless na njihovom ruteru bio isključen sve vreme, oni su ga uključili.
[ Binary Mind @ 13.11.2015. 20:23 ] @
^
Pa naravno. Meni su prvi put uključili wireless na HGu (zasvetlela diodica) kad su uključili UniFi. Tad sam isključio wireless na HGu, jer za kućnu wireless mrežu koristim drugi ruter koji ima mnogo bolji signal od Ciska. Prekjuče se opet upalila wireless diodica na HGu i opet sam je isključio. Inače UniFi radi, svetlela diodica na Cisku, ili ne. Mi tu kao korisnici imamo 0% kontrole.
[ armilian @ 14.11.2015. 17:06 ] @
Da li moze da se zove SBB, da iskljuce UniFi samo?
[ Binary Mind @ 14.11.2015. 17:19 ] @
^
Možeš i ti preko SBB portala da isključiš UniFi...
[ VlaK @ 16.11.2015. 19:09 ] @
Da pitam nešto u vezi Unifi mreže. Kada odem na Moj SBB, pod UNIFI-jem mi se pojavljuju dva uređaja. Jedan je moj telefon (Motorola), a za ovo drugo nem pojma šta je. Šifru nikom nisam rekao, ni sa jednog drugog uređaja se nisam konektovao na UNIFI, a taj Airgo ne troši uopše megabajte. Kada ga obrišem, evo ga ponovo sutra. Samo tamo stoji i ništa ne radi. Telefon kojim se kačim je Motorola Moto E, na kojoj stalno menjam romove, ali MAC adresa ostaje ista.


[ Binary Mind @ 20.11.2015. 21:25 ] @
Druga MAC adresa... Da nije od još nekog "pametnog" telefona sa Qualcomm-ovim chipsetom? 00:0a:f5:89:89:ff je MAC adresa karakteristična za neke smartfonove sa Qualcomm chipsetom flešovane sa Cyanogen Mod 12.x firmverom.
[ VlaK @ 21.11.2015. 15:29 ] @
Da jeste. Otkrio sam to pošto sam već napisao poruku i nisam je mogao menjati. (Ne znam koliko treba da prođe da se onemogući menjanje) Taj prvi uređaj Motorola Mobility je od mog telefona sa CM 11 koji sam isprobavao nekoliko dana. (CM 12.1 nisam stavljao na telefon jedno 6 meseci, uvek nešto ne radi kako treba), A ovaj drugi Airgo je isto moj telefon ali sa AOSP (Vanir) romom (5.1.1). Ja budala uopšte nisam gledao trenutnu MAC adresu već video ono Motorola i to je kao moj mobilni, a ovo drugo sam uporno brisao i normalno uređaj se uvek vraćao kada se konektujem na Unifi, jer koristim trenutno AOSP. Tja.
[ Binary Mind @ 24.11.2015. 22:19 ] @
Heh! Još par stvari koje sam u međuvremenu primetio na Cisko HG-u. Danas sam ga resetovao jer je zabagovao, i gle čuda, posle resetovanja ponovo se sam od sebe uključio wireless koji je inače isključen. To se pre nije dešavalo, dok nije dodat UniFi. Još jedan kuriozitet je da hebeni HG nema teoretske šanse da zapamti MAC filter podešavanja kad je uključen wireless. Sve se posle nekog vremena izgubi. To sam testirao ranije, ali opet nakon što je uveden UniFi...
[ Mongoose @ 05.12.2018. 18:36 ] @
SBB preko svojih rutera ima direktan pristup svakom racunaru i vizuelno/graficki mogu pratiti vasu aktivnost, cak i ako je komunikacija izmedju klijenta i servera zasticena. Zvuci vam neverovatno i paranoicno mozda?
[ Branimir Maksimovic @ 05.12.2018. 19:04 ] @
Kako to mislis direktan pristup?
[ vinted @ 05.12.2018. 19:41 ] @
Citat:
Mongoose:
SBB preko svojih rutera ima direktan pristup svakom racunaru i vizuelno/graficki mogu pratiti vasu aktivnost, cak i ako je komunikacija izmedju klijenta i servera zasticena. Zvuci vam neverovatno i paranoicno mozda?

Prvo kada ovako nešto napišeš, postaviš onda i dokaze, činjenice, snimiš sve to i postaviš javno da svi mogu da vide i da svi to možemo da proverimo. Ovako ispadaš neozbiljan, pogotovo kao neko koje postavio samo gore citiranu poruku. Znači validni dokazi, a ne rekla kazala. čuo sam i tome slično.
[ Branimir Maksimovic @ 05.12.2018. 19:46 ] @
Koliko znam mogu da vide dal je dobra linija ili ne, i da prate saobracaj ko i svaki drugi provajder. Ne vidim nacina kako modem/ruter moze imati direktan pristup bilo cemu...
[ dr0id @ 05.12.2018. 20:12 ] @
Citat:
Mongoose:
SBB preko svojih rutera ima direktan pristup svakom racunaru i vizuelno/graficki mogu pratiti vasu aktivnost, cak i ako je komunikacija izmedju klijenta i servera zasticena. Zvuci vam neverovatno i paranoicno mozda?

Vise o tome na x strani sutrasnjeg Informera...
[ mjanjic @ 05.12.2018. 22:23 ] @
Pa ima i Telekom. Pre 10-ak godina ili tako nešto sam imao problem da ADLS ruteru ne svetli nijedna lampica osim Power, a oni iz nadzornog centra se daljinski ulogovali u ruter.

Ali, da bi pristupili računaru, Windows ili neki drugi firewall bi ti izbacio upozorenje ako si aktivirao interactive režim.
[ Zlatni_bg @ 05.12.2018. 23:03 ] @
Zvuci nam neverovatno i paranoicno.

Da si izbacio jedno pola stvari iz recenice verovatno bi bio u pravu. Vise jedan cookie moze da zna sta ja radim nego SBB.

Da zaobidju lokalni NAT nisam siguran da mogu. To bi bio jedini nacin da dobiju neki iole ozbiljan pristup (recimo NAS nema apsolutno nikakvu zastitu jer nema portove ka WANu otvorene, tj ne forwarduju se). To opet ne spada pod pracenjem aktivnosti, eventualno pristupu podataka. Uostalom bas zato svaki uredjaj na mrezi ima svoj softverski FW.

A sumnjam da bi Cisco ili ko god im dobavljao opremu dozvolio tako nesto jer bi im firma istog trenutka propala. Firmware bas ne mogu da cackaju do iznemoglosti.
[ anon70939 @ 05.12.2018. 23:13 ] @
sta sve covek nece cuti danas...
[ mmix @ 05.12.2018. 23:38 ] @
Tehnicki ako zele mogu (izuzev Https, ako imas iole mozga neces pasti na man-in-the-middle foru), i nemas nacina da saznas jer nemas nikakvu kontrolu nad ruterom. Nemoj da se lazemo, to su Cisco uredjaji pod njihovom kontrolom, Cisco ne da ne zabranjuje VLAN bridging vec im je konfigurabilnost jedna od glavnih reklamnih osnova, ova tema je i pocela time sot je SBB uterao svoj VLAN u ruter bez pitanja, gde je jedan tu je i drugi. Zaobilazak NATa je najmanji problem kad imas remote pristup ruteru, rutiras svoj VLAN na LAN direktno kao da si host na LANu, NAT ni ne ucestvuje.

Pitanje je dakle samo da li zele. A mislim da ne zele, nista im to ne znaci.
[ Zlatni_bg @ 06.12.2018. 00:17 ] @
Pa sniffing moze da radi svaki provajder, osim bas kao sto si rekao, HTTPS. Fakticki je neizbezan. Sad, kad smo skoro u 2019. zakoracili, mislim da ne postoji ozbiljan sajt/aplikacija/stagod a da ne koristi neki vid enkripcije. Ono sto ne koristi verovatno ni nema nikakvu potrebu za istim.

Ovde mislim da je tema vise "homegateway se ponasa kao racunar kom neko sa WANa ima pristup" situacija. Jbm li ga, na prvu loptu glupo, na drugu je malo i tema za razmisljanje. FW stiti do neke granice. Takodje verujem da ruter ne radi sniffing (uzimam najgori slucaj gde SBB daje i ruter na koriscenje) pa su i sifre koje se koriste na lokalnoj mrezi sigurne. Ostaju kao problem samo protokoli/aplikacije koje ne koriste autentifikaciju/autorizaciju na lokalnoj mrezi - ili se samo na istoj i koriste, a firewall ne blokira pristup od strane rutera kao "klijenta".

Generalno ako imaju remote pristup svojim uredjajima (za sta sigurno znamo da imaju) a uredjaji mogu da izvrsavaju neke funkcije, ili jednostavno imaju neki lagani linux distro u sebi, mogu da rade sta hoce do ove gore granice. Bukvalno "injectovan" racunar na lokalnu mrezu. E sad pored toga i sniffinga mislim da vise i ne mogu.

Ovo sve pod pretpostavkom da na lokalnoj mrezi ne postoji VLAN, osim da jedini uredjaj kod korisnika u tom VLANu nije ruter/modem, odvojen od LANa i eventualnih ostalih VLANova.

edit:

sad vidim koliko glupo sam napisao neke stvari, budan preko 40h nije bas da nalazim najbolje reci i formulisem recenice. U poslednjem delu sam mislio da njihov ruter moze biti pristupljen preko VLANa koji je napravljen da oni drze svoje uredjaje organizovane van dinamickih javnih IP adresa koje daju, ali da iz istog ne moze dalje da se izadje na korisnicki LAN za pocetak pa dalje i VLAN.
[ Zlatni_bg @ 06.12.2018. 00:23 ] @
Inace, da urade bilo sta od ovoga o cemu pricamo, uradili bi "injection" i bili bi debelo krivicno odgovorni za nesto takvo. Sa zakonske strane bila bi debela kradja podataka ako bi i jedan prozorcic iskocio da je neki uredjaj pristupio vasem racunaru, za to i to. Mislim da bi onda provajder mogao slobodno da se pokupi iz zemlje. Osim ako stvarno nismo toliki idioti da budemo u fazonu "ma neka, ionako nemam nista osetljivo od podataka".

... sem ako ih tuzilastvo ne ugasi i spasi naseg idiotluka.
[ Sleepless_mind @ 06.12.2018. 09:10 ] @
Citat:
mmix:
Tehnicki ako zele mogu (izuzev Https, ako imas iole mozga neces pasti na man-in-the-middle foru), i nemas nacina da saznas jer nemas nikakvu kontrolu nad ruterom. Nemoj da se lazemo, to su Cisco uredjaji pod njihovom kontrolom, Cisco ne da ne zabranjuje VLAN bridging vec im je konfigurabilnost jedna od glavnih reklamnih osnova, ova tema je i pocela time sot je SBB uterao svoj VLAN u ruter bez pitanja, gde je jedan tu je i drugi. Zaobilazak NATa je najmanji problem kad imas remote pristup ruteru, rutiras svoj VLAN na LAN direktno kao da si host na LANu, NAT ni ne ucestvuje.

Pitanje je dakle samo da li zele. A mislim da ne zele, nista im to ne znaci.


Sve ovo je tacno, osim jedne stvari, a to je da je SBB uterao svoj VLAN bez pitanja. Prilikom opt-in za Unifi uslugu, postoji obavestenje da ce Unifi access point biti aktiviran na korisnickom ruteru, pa se tako i pojavljuje taj "ugurani" VLAN.

Sto se tice direktnog pristupa racunaru korisnika, SBB ima pristup isto kao i neki Zhào Wèi Zhāng iz udaljenog kineskog seoceta.

Da li zaista mislite da neko iz SBB-a, podrske ili administracije, ima zelju i vreme da se bavi ovakvim stvarima?!
[ Branimir Maksimovic @ 06.12.2018. 09:20 ] @
Pa cuj, ako neko koristi LAN njihovog rutera ko je onda kriv sto mogu da snifuju ;p
Medjutim cisto sumnjam da se na takvom lanu nesto znacajno desava ;p
[ anon70939 @ 06.12.2018. 09:28 ] @
Citat:
Sleepless_mind:ima zelju i vreme da se bavi ovakvim stvarima?!

zar treba da se oslanjamo na nečiji nedostatak želje i vremena?
[ mjanjic @ 06.12.2018. 10:09 ] @
Odavno kruže priče za SAD da pojedina računarska i mrežna oprema ima "backdoor". Za procesore smo videli, a za Cisco opremu?

A šta tek reći za neke druge provajdere, pa i Telekom, koji opremu uzimaju od kineza, da li tu postoji priča o tome da proizvođač neće dozvoliti da se njihova oprema zloupotrebljava za špijuniranje korisnika... pa u Kini je to kao "dobar dan".

Naravno da neće nekog malog Pericu da špijuniraju, ali su zato ekspresno nahvatali onaj bračni par koji je na FB pisao da bi likvidirali presednika. Dakle, neko ipak sve prati, ili se samo neki prate.

A kad već neko pomenu SSL, pričamo o HTTPS i sigurnosti na internetu, a upravo ga ovaj forum ne koristi :)
[ anon142305 @ 06.12.2018. 10:14 ] @
Jel to ovo? :)

[ anon70939 @ 06.12.2018. 10:26 ] @
Nije mi jasno samo što nije uključena automatska redirekcija sa http na https
[ Sleepless_mind @ 06.12.2018. 11:53 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Citat:
Sleepless_mind:ima zelju i vreme da se bavi ovakvim stvarima?!

zar treba da se oslanjamo na nečiji nedostatak želje i vremena?



Onaj Zhào Wèi Zhāng iz prethodnog posta ima i zelje i vremena, ali ga niko ne spominje.
Licno se ne oslanjam na to.
[ bachi @ 06.12.2018. 13:19 ] @
Citat:
Sleepless_mind:
Citat:
mmix:
Tehnicki ako zele mogu (izuzev Https, ako imas iole mozga neces pasti na man-in-the-middle foru), i nemas nacina da saznas jer nemas nikakvu kontrolu nad ruterom. Nemoj da se lazemo, to su Cisco uredjaji pod njihovom kontrolom, Cisco ne da ne zabranjuje VLAN bridging vec im je konfigurabilnost jedna od glavnih reklamnih osnova, ova tema je i pocela time sot je SBB uterao svoj VLAN u ruter bez pitanja, gde je jedan tu je i drugi. Zaobilazak NATa je najmanji problem kad imas remote pristup ruteru, rutiras svoj VLAN na LAN direktno kao da si host na LANu, NAT ni ne ucestvuje.

Pitanje je dakle samo da li zele. A mislim da ne zele, nista im to ne znaci.


Sve ovo je tacno, osim jedne stvari, a to je da je SBB uterao svoj VLAN bez pitanja. Prilikom opt-in za Unifi uslugu, postoji obavestenje da ce Unifi access point biti aktiviran na korisnickom ruteru, pa se tako i pojavljuje taj "ugurani" VLAN.

Sto se tice direktnog pristupa racunaru korisnika, SBB ima pristup isto kao i neki Zhào Wèi Zhāng iz udaljenog kineskog seoceta.

Da li zaista mislite da neko iz SBB-a, podrske ili administracije, ima zelju i vreme da se bavi ovakvim stvarima?!


Oooo, gde si Bojane, pohvala za NetLogic, radi kao švajcarski sat. :)

UniFi kada se pojavio nije bio opt-in, već je bio opt-out. Svi preko neći koji su imali home gatway uređaje su dobili novi SSID UniFi i on je bio u posebnom vlanu. Žalio sam se i Ratelu zbog toga kao i da sa tim guše ionako prezagušen 2,4GHz etar, ali su me iskusno odjebali odgovorom.

Što se mene tiče, kablovski modem i samo modem, nikako raznorazni home gateway uređaji. Ne zbog ove paranoje da će da me snifuju, nego jednostavno želim da JA imam kontrolu nad svojim mrežnim uređajem, a ne neko xyz.
[ mmix @ 06.12.2018. 15:58 ] @
Kao prvo prica ove teme nije pocela oko UniFi VLANa vec oko TV VLANa kojim su maznuli dva fizicka eth porta. VLAN za unifi je posebna prica, ali isto vazi, our way or the highway, ko te je*e sto si uzeo nasu opremu. Oba su indikator bahatog ponasanja sa komunikacionom opremom u rezidenciji korisnika a nad kojim on nema nikakvu kontrolu. Bachi je u pravu, prost modem u bridge modu i sopstveni ruter su jedino smisleno resenje.

Drugo, ne da mogu da snifuju vec mogu da montiraju interfejs na LANu i uzmu svoju lokalnu IP i preko nje rutiraju saobracaj sa svog VLANa kao da su zakaceni za lokalnu mrezu.


Opet, ovu naknadnu pricu ste poceli kako ne mogu jer ovo, ono, cisco ne da, ovako, onako. Mogu. Cisco je cudo, i postao je popularan bas zato sto empoweruje korisnike da rade sta hcoe sa njim. Ja licno nisam ekspert za Cisco ali sam gledao ljude kako madjijaju sa njim. Ja kuci imam Cisco ruter koji je integrisan u lokalnu mrezu i odrzava VPN VLAN sa firmom, tako da sam za odredjene interfejse na mom kompu vezan direktno na LAN firme i preko njega mi radi pristup resursima firme i Cisco IP telefonija tj lokal. Kriptovano preko mog provajdera a potpuno transparentno za mene a do nivoa da mogu da 1-hop pingujem masine u firmi. Konfigurisati Cisco gateway ruter da bridguje custom VLAN i LAN sa wifi/eth portovima u lokalu je decija igra.

Ali 99.9999% sam siguran da to ne rade, ako nista drugo onda zato sto im niste bas preterano zanimljivi :)
[ calexx @ 06.12.2018. 19:08 ] @
Da ne čitam od početka, možda sam i pisao, otkud ideja da je provajder dužan da vam pravi i organizuje mrežu? Njegovo je da dovede signal koji može da se koristi, otprilike je modem kraj te priče. Kabl koji može da se ubode u mrežnu karticu i daje signal je to što je nekakva obaveza. To što su počeli da se pojavljuju ruteri sa integrisanim svičom i 4 porta pa još i wireless je plus. Oni služe da se privuku korisnici jer je eto lepše da povežem dva kompa kablovima nego jedan. Ako su promenili opremu pa sada portovi služe još nečemu, to je i dalje OK sve dok postoji jedan port preko koga se dobija internet. Kad to ne bude moguće, onda je vreme da se vidi zašto provajder "krade" portove na svojoj opremi.

Sada se pojavljuju i oni koji imaju desetine uređaja koji mogu da koriste internet, da li je sledeće da će provajder morati da deli ekstra opremu koja će da opsluži sve to ... naročito ako se 90+% korisnika apsolutno ne buni?

Samo da dodam da ruteri i svičevi mogu da se kupe u mnogim radnjama koje prodaju takvu vrstu opreme.
[ mjanjic @ 06.12.2018. 19:20 ] @
Citat:
IUOP_1:
Jel to ovo? :)

Da, sad slučajno videh da na poslu koristi https, a kod kuće mi je ko zna od kada ostao u Firefox-u link bez SSL-a, a kao što reče CoyooteKG, ne radi automatsku redirekciju. Taman da to popravnim :)
[ bachi @ 06.12.2018. 20:11 ] @
Citat:
calexx:
Da ne čitam od početka, možda sam i pisao, otkud ideja da je provajder dužan da vam pravi i organizuje mrežu? Njegovo je da dovede signal koji može da se koristi, otprilike je modem kraj te priče. Kabl koji može da se ubode u mrežnu karticu i daje signal je to što je nekakva obaveza. To što su počeli da se pojavljuju ruteri sa integrisanim svičom i 4 porta pa još i wireless je plus. Oni služe da se privuku korisnici jer je eto lepše da povežem dva kompa kablovima nego jedan. Ako su promenili opremu pa sada portovi služe još nečemu, to je i dalje OK sve dok postoji jedan port preko koga se dobija internet. Kad to ne bude moguće, onda je vreme da se vidi zašto provajder "krade" portove na svojoj opremi.

Sada se pojavljuju i oni koji imaju desetine uređaja koji mogu da koriste internet, da li je sledeće da će provajder morati da deli ekstra opremu koja će da opsluži sve to ... naročito ako se 90+% korisnika apsolutno ne buni?

Samo da dodam da ruteri i svičevi mogu da se kupe u mnogim radnjama koje prodaju takvu vrstu opreme.

Provajder je dužan da održava onu opremu koju vam je dao na korišćenje.

U slučaju modema, dužan je da obezbedi da modem radi i da dodeljuje IP adresu uređaju koji je vezan na njega. I tu se njihova obaveza završava.

Međutim, ukoliko provajder daje i uređaj koji je i modem i ruter, dužan je da održava i taj uređaj, a to znači da je obavezan da obezbedi funkcionalnu wireless mrežu, da pruža tehničku podšku od podešavanja wifi parametara pa do prosleđivanja portova, pa čak i IPSec VPNa koji uređaj kvazi podržava.
[ mmix @ 07.12.2018. 10:17 ] @
Citat:
calexx: Da ne čitam od početka, možda sam i pisao, otkud ideja da je provajder dužan da vam pravi i organizuje mrežu? Njegovo je da dovede signal koji može da se koristi, otprilike je modem kraj te priče. Kabl koji može da se ubode u mrežnu karticu i daje signal je to što je nekakva obaveza. To što su počeli da se pojavljuju ruteri sa integrisanim svičom i 4 porta pa još i wireless je plus. Oni služe da se privuku korisnici jer je eto lepše da povežem dva kompa kablovima nego jedan. Ako su promenili opremu pa sada portovi služe još nečemu, to je i dalje OK sve dok postoji jedan port preko koga se dobija internet. Kad to ne bude moguće, onda je vreme da se vidi zašto provajder "krade" portove na svojoj opremi.

Sada se pojavljuju i oni koji imaju desetine uređaja koji mogu da koriste internet, da li je sledeće da će provajder morati da deli ekstra opremu koja će da opsluži sve to ... naročito ako se 90+% korisnika apsolutno ne buni?

Samo da dodam da ruteri i svičevi mogu da se kupe u mnogim radnjama koje prodaju takvu vrstu opreme.


Mogu da kupim svoj, naravno. Da se ne lazemo, provajder nije duzan ni modem da ti da, moze da ti ga proda ili da te uputi na "mnoge radnje". Zato je konkurencija vazna, i Telekom je stalno pravio ovakva sr*nja dok je bio jedini i mocan, sad je SBB narastao prevelik a Srbija nema efikasan last-mile zakon koji bi dozvolio reuse kablovske infrastrukture u zgradama, tako da su provajderi defakto mali monopoli po zgradama. Da je SBB imao realnu konkurenciju i da sam ja mogao da ga odje*em onog dana kad sam pocinjao ovu temu i kad su mi ukrali dva porta i sjebali LAN oni to ne bi radili ili bi ja bio u mogucnosti da preko customer supporta dobijem dva porta nazad. Ovako su oni odje*ali mene sa "bas nas briga, 90% muggles-a, ovaj, korisnika se ne buni"
[ calexx @ 07.12.2018. 11:25 ] @
Čini mi se da je Telekom među prvima počeo da daje rutere, pre toga je SBB davao uglavnom modeme. Onda su i oni počeli da dodaju rutere uz modeme i na kraju prešli na HG. Promena načina isporuke signala je dovela do "krađe" portova, to su mogli da reše od početka (umesto dodatnog prijemnika sa integrisanim modemom su počeli da dele one bez) ali su išli kontra smerom, počeli su i kao osnovni prijemnik da daju ovaj bez modema pa je već tada bila potrebna lan konekcija. Sada imaju taj EON za koji se nisam ni potrudio da saznam kako funkcioniše ali mi deluje da previše koristi internet za jedan uređaj za gledanje televizije. Ne znam da li postoji rešenje kao što mts primenjuje za dodatne prijemnike pa isporučuje svič po potrebi, ali u svakom slučaju je bitno da ima bar jedan slobodan port za internet.
Sam wireless je dovoljan da se pojave zahtevniji korisnici koji malo više koriste a neće da kupe ništa svoje, biće (tj već jeste) zašto nemam full brzinu na mobilnom koji i nema mogućnost za više, zašto nemam dobar signal u drugom kraju kuće na 30m od HG-a, zašto kad prikačim nekoliko laptopova, desetak mobilnih, poneki tablet nemam na svima ful ili bar veliku brzinu ...
Ja sam imao sreću da je naišao drugi provajder i ponudio optiku po mnogo nižoj ceni. Plus otključana digitalna plus daju android box za gledanje unazad koji i ne mora da koristi lan port, plus daju pristojnu opremu uz pristojne brzine. Dobio sam najobičniji DVB-C i mogu da koristim i svoje ako neću da im doplaćujem, dobio sam AC gigabitni ruter koji ima 4 upotrebljiva porta ... meni dosta. ;)