[ 93 Stefan @ 08.09.2015. 13:34 ] @
Zdravo svima,

Da li postoji način da kada se Ubuntu 15.04 upali stoji upaljeno NumLock i da kada menjam tastature idalje drži NumLock? Ovako moram svaki čas da ga palim i mnogo mi smeta, čak moram iz nekog razloga dva puta da pritisnem dugme. Očekivao bih da programeri koriste tu numeričku tastaturicu i da će da se potrude da stalno radi, a ne ovako...
[ Panta_ @ 08.09.2015. 16:54 ] @
Pogledaj -> https://help.ubuntu.com/community/NumLock
[ 93 Stefan @ 09.09.2015. 12:29 ] @
Video sam već taj sajt, ali nikako ne mogu da nađem taj prozor u podešavanjima (na srpskom mi je Ubuntu 15.04), a ni ne mogu da odradim ovaj korak (ne da mi da promenim fajl, a ne znam kako da mu pristupim kao administrator): Enabling NumLock from lightdm configuration...
[ Panta_ @ 09.09.2015. 13:43 ] @
Prebaci na engleski. Koristi sudo ispred komande, npr:
Code:
sudo nano /etc/X11/xinit/xinitrc

Ili. ako ti je lakse sa gedit:
Code:
gksudo gedit /etc/X11/xinit/xinitrc

Ili jednostavno:
Code:
sudo echo "/usr/bin/numlockx on" >> /etc/X11/xinit/xinitrc
sudo echo "greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on" >> /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/50-unity-greeter.conf
[ 93 Stefan @ 14.09.2015. 10:58 ] @
Hvala puno Panto. Jedino sam sa ovom nano komandom mogao da odradim, ali kad sam odradio nije bilo nikakve razlike.
Ipak je odrađen posao bio sa:
Citat:
sudo apt-get install numlockx
sudo sed -i 's|^exit 0.*$|# Numlock enable\n[ -x /usr/bin/numlockx ] \&\& numlockx on\n\nexit 0|' /etc/rc.local

Rekao sam bio da se, kada menjam tastaturu, ugasi NumLock, ali ipak to nije tačno. On ostane uvek upaljen, jedino se lampica ugasi. Zato sam morao dva puta da pritisnem dugme da bi se ona upalila (što sam gore napisao). Tako da lampica nije više povezana sa numeričkom tastaturom.
Da li zna možda neko rešenje za ovaj problem oko svetljenja lampice?
[ jolemisa @ 15.09.2015. 21:14 ] @
kada menjas tastature,onda moras restartovati komp da bi Num.Lock bio stalno ukljucen.Onda vidi sta ti se vise isplati da je sam palis ili da stalno restartujes.
[ 93 Stefan @ 01.10.2015. 21:08 ] @
Pa na kraju mi je najbolje da zapamtim da je stalno upaljena numerička tastatura iako ne radi lampica