[ kamicak @ 25.09.2015. 14:48 ] @
Uzmem pazar iz radnje i odem da uplatim u banku na žiro račun, i banka mi uzme proviziju od 20 dinara na tu "uslugu", kao eto: "to je od danas".
Jel to samo "moja" banka poludela, ili se kartel dogovorio? Ili , ne daj Bože, da nije država nekako naredila da više nema džaba uplate pazara?
Radi se o Alpha banci.
[ Dexic @ 25.09.2015. 16:22 ] @
"Od danas"? Pa to je postojalo od kako je ukinut SDK, ja nisam znao da postoji banka koja to ne naplacuje godinama.
(da odgovorim na pitanje - to odavno rade (skoro) sve banke)
[ kamicak @ 25.09.2015. 17:07 ] @
Hoćeš reći da sam ja pre 10 godina izabrao "pravu" banku?
Govorim o proviziji na uplatu DNEVNOG PAZARA, ono što si ti uspeo u toku dana da naplatiš, i što si doneo u banku da uplatiš na račun svoje firme, pošto te zakon na to obavezuje.Znači banka naplaćuje uslugu tete što sedi za šalterom i koja uzima od tebe tvoje pare i stavlja u sef od banke.Razumem proviziju, ali ne razumem "uslugu", da dođe kod mene u radnju i uzme pare, i da onda naplati uslugu, to bih razumeo, ovako.......
Neki dan mi je bio neki "muzičar" iz SOKOJ-a i tražio 500 dinara mesečno, ako želim da ostvarujem promet uz radio, mada moja delatnost nemas veze sa muzikom, i ona nikako ne može da utiče na moju poslovnost, bar ne pozitivno, mislio sam da je to najbesmislenije što su mogli da izmisle, ali iznenađenjima nikad kraja.
[ Dexic @ 25.09.2015. 18:14 ] @
Izgleda da jesi, ja od kad pratim tarifnike nekoliko banaka uvek je bilo te provizije (da, za uplatu pazara - ali je bila isto tako fixna 10-20RSD, nije zavisila od sume)
[ S A J A @ 26.09.2015. 10:15 ] @
Svaka banka ima tarifnik na sajtu, treba pogledati.

Evo ja sad pogledao na Societe Generale, piše da je "polaganje gotovine na račun" bez naknade.
http://www.societegenerale.rs/...va_sa_privredom_01.10.2015.pdf

[ kamicak @ 26.09.2015. 10:39 ] @
Ja mislim da većina banaka ne naplaćuje uplatu dnevnih pazara, pa sam se zato iznenadio kad sam čuo da moram od sada i tu "uslugu" da plaćam.
[ bakara @ 26.09.2015. 11:44 ] @
Citat:
Dexic:
Izgleda da jesi, ja od kad pratim tarifnike nekoliko banaka uvek je bilo te provizije (da, za uplatu pazara - ali je bila isto tako fixna 10-20RSD, nije zavisila od sume)

Ako uplacujes pazar u banci kod koje imas otvoren racun provizija se ne naplacuje na uplatu pazara, to nikad nije bilo uobicajeno.

To je isto kao kad bi ti naplatili proviziju kada hoces da uplatis na svoj tekuci racun.
[ kamicak @ 26.09.2015. 12:45 ] @
He,he, pa doće i to na red.
[ Dexic @ 26.09.2015. 16:06 ] @
Ne znam, ja vidim da neke jos uvek to naplacuju, i nisam primetio ranije izuzetak od toga :)
[ amaama @ 26.09.2015. 19:50 ] @
Žao mi je što moram da potvrdim da apsolutna većina banaka naplaćuje proviziju na uplatu pazara, praktično što veća banka to je pre/ranije uvela ovaj namet na vilajet. Za Intesu sam siguran da najmanje 7 godina naplaćuje, možda i više. Mislim da još Poštanska to nije uvela, ali verujem da je i to pitanje dana. Dakle, ne da ne prestaju nego će sve banke uvesti tu proviziju kad tad. Razlog je što imaju troškove manipulacije, čuvanja i transporta gotovine i to "velikodušno" prebacuju na teret klijenta. Jedino neko čudo da se desi pa da se nečeg odreknu u korist klijenta.
[ bakara @ 26.09.2015. 19:56 ] @
Cekaj bre...sasvim sam siguran da inteza nije naplacivala uplatu pazara (bar ne prethodnih godina dok sam ga uplacivao), nemojte pricati o stvarima koje ne poznajete.

Banke naplacuju procenat na promet novca ali to nema veze sa uplatom pazara, itekako banke imaju nacin da vam naplate svoje usluge ali to ne rade u trenutku kada taj novac uplacujete na svoj racun.
[ Dexic @ 27.09.2015. 15:30 ] @
O cemu ti? :D
http://www.bancaintesa.rs/upload/documents/Tarifa03042015.pdf
1.2.1.1 Uplata na racun u banci Min 35, 0.06% od iznosa
1.2.1.1 Uplata na racun preko 200 miliona 0.5%

Ovo traje prilican broj godina ;)
[ kamicak @ 27.09.2015. 16:21 ] @
Bakara?
[ bakara @ 27.09.2015. 22:48 ] @
Prilican broj godina?
[ Dexic @ 28.09.2015. 10:45 ] @
Da, stajala je ta stavka (cak je jedno vreme bila bas "uplata pazara" kao stavka).

Mozes sigurno naci ranije tarife Intese, da vidis unazad.
U svakom slucaju, ne pricaj o necemu sto ne znas.

(neke stvari nisu naplacivali preduzetnicima, ali vise nezvanicno, nego zvanicno, ali ipak je ovo u cenovniku Intese godinama, siguran sam, samo sto je bio drugi iznos)
[ bakara @ 28.09.2015. 11:39 ] @
Ma koji ce mi, uplacivao sam pazar, ne pricam napanet, nego me sad teras da trazim uplatnice.
[ djoka_l @ 28.09.2015. 11:51 ] @
Većina banaka nije naplaćivala i ne naplaćuje proviziju za uplatu dnevnog pazara po svakoj uplatnici nego proviziju obračunava nedeljno ili dekadno (isto kao i druge provizija po osnovu platnog prometa).
[ amaama @ 28.09.2015. 12:16 ] @
Upravo tako. Možda bakara nije primetio zbog toga, zbog zbirnih troškova koje 15 dnevno obračunavajau, ranije je to bilo na mesečnom nivou. Inače Intesa naplaćuje sigurno od 2008, em sam radio nekada u jednoj banci, em na suprugu imam registrovanu što radnju, što preduzeće, pa opet radnju od 2001. godine.
Zato što smo "sitna boranija" oduvek zavirujem u prikrivene troškove. Tako je kako je i neće se skoro promeniti
[ bakara @ 28.09.2015. 12:59 ] @
Taman izvukoh uplatnice, a vi me sad terate da trazim i izvode
Inace te druge troskove sam gore pominjao:
Citat:
bakara:
Banke naplacuju procenat na promet novca ali to nema veze sa uplatom pazara





[ amaama @ 28.09.2015. 14:21 ] @
Ne budi tvrdoglav, pa Dexic je stavio link na njihov tarifnik samo par postova pre:
Citat:
Dexic: O cemu ti? :D
http://www.bancaintesa.rs/upload/documents/Tarifa03042015.pdf
1.2.1.1 Uplata na racun u banci Min 35, 0.06% od iznosa
1.2.1.1 Uplata na racun preko 200 miliona 0.5%

Ovo traje prilican broj godina ;)

Dakle 35 din minimum, a praktično za npr. ukupno 2.000.000 din mesečno je 1.200 din. pa na sve lepo dodaš i provizije za transakcije, pa ako još moraš i da podižeš taj isti novac (npr. ko se bavi otkupom) ...
Možda će doći do nekog "pojeftinjenja" svih ovi usluga (ili kako kažu bankari - proizvoda) kad budu počele da rade te nove "platne agencije". Ima li ko informaciju o njima, da li je neka počela sa radom ?
[ bakara @ 28.09.2015. 14:29 ] @
Citat:
amaama: Ne budi tvrdoglav, pa Dexic je stavio link na njihov tarifnik samo par postova pre:

To je trenutno stanje, ja pricam o:
Citat:
bakara: Cekaj bre...sasvim sam siguran da inteza nije naplacivala uplatu pazara (bar ne prethodnih godina dok sam ga uplacivao)


A ti si rekao:
Citat:
Za Intesu sam siguran da najmanje 7 godina naplaćuje, možda i više.


Ako treba da kacim izvode, nije problem tu su...
[ amaama @ 28.09.2015. 18:00 ] @
Ovo je link sa sajta Narodne Banke Srbije, njihovi izveštaji, u vezi tarifa banaka sa datumom 14. mart 2008. godine
http://www.nbs.rs/internet/lat...35/pp_tarife_banaka/index.html
Ovo je link za izveštaj u XLS za "Pravno lice ili preduzetnik koji je klijent banke vrši uplatu na sopstveni račun u istoj banci":
http://www.nbs.rs/export/sites...plk_uplata_sopstveni_racun.xls
Tu ćeš videti da je Intesa i tada imala proviziju za ovu uslugu, istina uz ograničenje "Uplata u korist računa koji je u prethodnom mesecu imao uplate veće od 1 mln dinara je 0,06%, min. 25 dinara." Tu granicu su mislim ukinuli 2010. godine itd. i od tada naplaćuju proviziju na svaku uplatu.
Da rezimiram: to što to nisi primetio i što na izvodu ne piše eksplicitno "provizija na uplatu pazara" nego kurvinski "Obracun tarife za usluge PP + od-do datum", tj. samo suma svih naplata za sve tarife za PP (a u tarifniku su navedene koje) ne znači da banka ne obračunava i ne naplaćuje, naprotiv.
Proveri matematički šta plaćaš, a ako i dalje ne veruješ onda popričaj sa svojim bankarom u Intezi. Traži im tarifnike iz prethodnih godina pa ćeš se uveriti. A ako i posle toga ne veruješ ... pa šta da kažem, imaš pravo na to.
[ bakara @ 28.09.2015. 18:52 ] @
Ne placam ja vise nista, gotovo je sa tim...

Imam na izvodu stavku: Obracun tarife za usluge PP i Naknada za vodjenje računa za mesec ali sam uvek kontao da je ta naknada vezana za promet na racunu a ne puko uzimanje zivog novca kojeg uplatim na svoj racun.

Sad kad razmislim to dodje besmisleno, znaci uplatim milion dinara oni mi skinu 1000, posle podignem oni mi skinu jos 1000 i jos mi naplate to sto su mi skinuli pod parolom Naknada za vodjenje računa

[ kamicak @ 29.09.2015. 07:37 ] @
Da, da, naplate uplatu, naplate to što pare stoje kod njih (održavanje računa), i onda naplate isplatu tih istih para, i to sve sa tvojim parama,
tvoje je samo da otvoriš radnju, napraviš promet, i da se pojaviš kod njih sa parama, genijalno zar ne?
[ Dexic @ 29.09.2015. 15:46 ] @
Citat:
bakara:
Ne placam ja vise nista, gotovo je sa tim...

Imam na izvodu stavku: Obracun tarife za usluge PP i Naknada za vodjenje računa za mesec ali sam uvek kontao da je ta naknada vezana za promet na racunu a ne puko uzimanje zivog novca kojeg uplatim na svoj racun.

Sad kad razmislim to dodje besmisleno, znaci uplatim milion dinara oni mi skinu 1000, posle podignem oni mi skinu jos 1000 i jos mi naplate to sto su mi skinuli pod parolom Naknada za vodjenje računa :)



Sta bi na kraju, nije mi skroz jasno, priznajes da nisi bio u pravu?:)
[ bakara @ 30.09.2015. 14:22 ] @
Iskreno, nije ni meni...

Uplacivao sam velike iznose, podizao, prenosio, vise puta sam pitao da li se naplacuje uplata novca i svaki put mi je odgovoreno odricno, i to kao sto si video iz prilozenom se nigde i nije pojavljivalo kao stavka nekog troska.
Istina je da su mi naplacivali Obracun tarife za usluge PP, ali nije transparentno prikazano sta to podrazumeva, meni su u banci objasnili da se naplacuje procenat na promet novca preko racuna a ne na uplatu....mozda su samo vesto taj odgovor upakovali, sada mi to nije ni bitno, ali je tema svakako korisna za nekoga ko se sada bavi ovim.
[ Dexic @ 30.09.2015. 15:11 ] @
Brate priznaj lepo da nisi bio u pravu, kada ti je pokazano da nisi :D
(ne bi ovo rekao da nisi decidno tvrdio da mi ne znamo o cemu pricamo :))
[ kamicak @ 30.09.2015. 16:41 ] @
Bakara?
[ bakara @ 30.09.2015. 18:33 ] @
Pa priznao sam da vise nisam siguran nakon ovoga sto ste mi prikazali, a lepo sam i napisao da sam ja konkretno postavio to isto pitanje u banci i odgovoreno mi je (istina usmeno) da se to ne naplacuje, podizanje se naplacuje (a ja sam cesto i podizao)

Nije meni problem da se izvinim, ako mislite da izbegavam izvinjenje.
[ Dexic @ 30.09.2015. 19:53 ] @
Ja bi da se izvinis za ovaj deo:
Citat:
bakara:
Cekaj bre...sasvim sam siguran da inteza nije naplacivala uplatu pazara (bar ne prethodnih godina dok sam ga uplacivao), nemojte pricati o stvarima koje ne poznajete.

i priznas da si ti pricao o necemu sto ne poznajes :D
[ bakara @ 30.09.2015. 21:14 ] @
Izvinjavam se...ako ti je tako lakse

Ali i dalje nigde ne pise da mi je naplacena "uplata" pazara (a ja sam takav odgovor dobio od direktora filijale), uplatnice sam okacio, na izvodu isto ne pise transparentno, tako da nemamo nikakav materijalan dokaz da sam to platio.
[ Dexic @ 30.09.2015. 22:16 ] @
Ne moras imati. Mi imamo dokaz da naplacuju, i da imamo ranije tarife mogli i to da ti dokazemo, ali eto, dosta nas se seca da se naplacivalo.

Ti tvrdis suprotno, i to uz omalovazavanje, pa onda se izvini ili pokazi suprotno ;)
[ amaama @ 01.10.2015. 00:28 ] @
Citat:
bakara:
Izvinjavam se...ako ti je tako lakse :)

Ali i dalje nigde ne pise da mi je naplacena "uplata" pazara (a ja sam takav odgovor dobio od direktora filijale), uplatnice sam okacio, na izvodu isto ne pise transparentno, tako da nemamo nikakav materijalan dokaz da sam to platio.

Ja mislim da sad već zaje***** jer te čitam na forumu kao pametnog razumnog čoveka. Imaš materijalni dokaz. Obračunaj prema tarifniku proviziju za svaku izvršenu transakciju u 10dnevnom periodu u kojem si imao i uplatu na svoj račun - verujem da imaš max 50ak transakcija za 10 dana pa to neće biti veliki posao. Uporedi sa obračunatim iznosom za PP koji ti je iskazan na izvodu. Nisu ni provizije za isplatu posebno iskazane iz istog razloga kao i za uplate. Uplata novca na sopstveni račun je transakcija Platnog Prometa kao i isplata ili prenos na drugi račun. Zato se nalazi u tarifniku u sklopu tarifa provizija za PP, zato je sabrana u iznos Provizije za PP. Kao što rekoh, ako želiš da veruješ da samo tebi ništa nije naplaćeno, pa eto, veruj. I obavezno da pozdraviš tog direktora.