[ DusanSukovic @ 03.10.2015. 07:05 ] @
Licno sam fan vojnih vreca, imao sam JNA ona je cini mi se najlosija, ali ima fin koncept da se moze rasiriti kao cebe, imam austrijsku vojnu vrecu, Swiss army sa navlakom za kisu, British Arctic, US Army Patrol Green vanjsku (smrzao se ki ona stvar jednu noc na njivi bez satora blizu Berlina), koji je vas favorit vrece za spavanje? Licno mislim da je najudubnija Svajcarka vojna, ali najtoplija British Arctic :) Plus dobar madrac..i sator da ne propusta na jacem pljusku..:)

[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 03.10.2015. u 08:24 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 03.10.2015. 07:21 ] @
Nemam neko veliko iskustvo sa raznolikim vrećama. Imam klasičnu našu vojnu vreću i veoma mi odgovara baš zato što je prostrana i može se raširiti. Mumija vreće ne volim, previše su mi teskobne.

Što se hladnoće tiče, nikada nisam koristio samo vreću na velikoj hladnoći pa ne znam koliko je samo ona dovoljna.
[ DusanSukovic @ 03.10.2015. 08:00 ] @
Koliko je god bitna vreca, bitan je i dobar sator i madrac za lezanje, recimo ja koristim ovaj US army model koji sam kupio nov na ebay, nije bas jeftin 47 funti sa shippingom za EU, ali vredi svaki penny jer se naduva 2x brze od komercijalnih kineskih, dusa ti izadje dok naduvas kineza, a ovaj naduvam za manje od minute, i isto toliko ga brzo ispraznim od vazduha. Imam isto i onaj crveni mamut koji je Snezana Radojicic nahvalila na jednom tekstu, kosta oko 100 EUR, i mislim da je za zenu, ne za muskarca od 100 i kusur kila jer kad sam ga testirao, 2x sam morao tokom noci ustajati i naduvavati ga, bzv..
Inace moj je proizveden 1985, i celo vreme je stajao u nekom skladistu u kutiji, pravo je cudo koliko te vojne stvari mogu da traju :)

[ Predrag Supurovic @ 04.10.2015. 18:19 ] @
Moje iskustvo sa takvim dušecima da je mnogo hladno spavati na njima.
[ zica49 @ 05.10.2015. 14:32 ] @
I uglavnom su naduvani dok ne zaspis :)
[ peromalosutra @ 05.10.2015. 20:23 ] @
Odem na kampovanje kada uspijem iskombinovati sa društvom (mnogo rijeđe nego što bih htio), a od opreme imam McKinley Flinduka 3 šator, intexov ležaj na naduvavanje i neke jeftine vreće za spavanje kupljene za 10e komad (definitivno moram uzeti nešto bolje, ove nisu za ispod 12C). Već ovo je prilično kabasto za nositi, idem autom i dok još stavim prenosni frižider, neku hranu i par potrepština i ode cijeli gepek.

Skoro sam nabavio teleskop misleći da iskombinujem ljubav prema kampovanju i astronomiji, ali onda zauzmem i zadnju klupu sa tim, pa ne mogu 4 osobe u auto..

Što se intexovog ležaja tiče, prava stvar, ne izduvava po noći i kao da spavate na pravom ležaju, e sad, mana je što treba bar 10 minuta da se naduva i još više da se isprazni.
[ bogdan.kecman @ 06.10.2015. 02:17 ] @
na vojnom otpadu (knjazevac ili kako se vec zove tu u rakovici) ima vojnih vreca za spavanje u odlicnom (novom) stanju vrlo cesto. prosli put kada sam bio (ima tome min 6 meseci) imali su potpuno nove vrece nekoristene. jedini problem je onaj uzasni smrad od hemije kojom su natopljene (protiv gamadi, pacova i slicno) .. kazu ljudi da taj smrad nestane posle pranja vrece ali nisam mogao da se usudim, smrdi mega, dodatno ne znam ako je operem da li ce da nestane impregnacija posto znam za neke te vojne stvari ako operes u masini prestanu da budu vodonepropusne .. ja sam inace hteo bas tu nasu vojnu da uzmem zato sto moze da se koristi i kao vreca i kao cebe i to mi je idealno da uvek bude u kolima za "nedaj boze" (pokvari se auto negde usred nedodjije, ostanes bez grejanja, da ne crknes dok ne dodje pomoc) .. u dekatlonu sam video neke sportske vrece, materijali deluju vrlo "fancy" u odnosu na ove klasicne, kaze prodavac da ta vreca iako je mnogo manja i tanja i laksa daje vecu izolaciju od ovih starih glomaznih .. takodje ove nove prostirke kazu da trpe veliki minus da moze se spava na njima (kome ne smeta tvrdo naravno) .. te lezajeve na naduvavanje nikad nisam probao
[ bogdan.kecman @ 06.10.2015. 02:24 ] @
knezevac
[ SlobaBgd @ 06.10.2015. 07:49 ] @
Kakve su to vreće koje se transformišu u pokrivač/prostirku? Ima li neko slike, link?
[ Java Beograd @ 06.10.2015. 07:59 ] @
Ne znam za ove vojne, ali ja sam imao običnu kupovnu vreću za spavanje koja je imala rajfešlus po celom boku i dole po ivici dela gde su noge. Pa kad se ceo otvori, dobije se ćebasto / jorganska forma.
[ SlobaBgd @ 06.10.2015. 11:06 ] @
Aha, sad sam shvatio o čemu govorite...
Ja sam (ne znam zašto) utripovao da se radi o transportnoj vreći (rancu) koja se otvara u pokrivač...
[ Predrag Supurovic @ 06.10.2015. 23:31 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ne znam za ove vojne, ali ja sam imao običnu kupovnu vreću za spavanje koja je imala rajfešlus po celom boku i dole po ivici dela gde su noge. Pa kad se ceo otvori, dobije se ćebasto / jorganska forma.


Ista firma je pravila i jedne i druge. Kroj je isti, a verovatno i materijal.
[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:04 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Moje iskustvo sa takvim dušecima da je mnogo hladno spavati na njima.



Jeste, bez satora :-)
[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:10 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
na vojnom otpadu (knjazevac ili kako se vec zove tu u rakovici) ima vojnih vreca za spavanje u odlicnom (novom) stanju vrlo cesto. prosli put kada sam bio (ima tome min 6 meseci) imali su potpuno nove vrece nekoristene. jedini problem je onaj uzasni smrad od hemije kojom su natopljene (protiv gamadi, pacova i slicno) .. kazu ljudi da taj smrad nestane posle pranja vrece ali nisam mogao da se usudim, smrdi mega, dodatno ne znam ako je operem da li ce da nestane impregnacija posto znam za neke te vojne stvari ako operes u masini prestanu da budu vodonepropusne .. ja sam inace hteo bas tu nasu vojnu da uzmem zato sto moze da se koristi i kao vreca i kao cebe i to mi je idealno da uvek bude u kolima za "nedaj boze" (pokvari se auto negde usred nedodjije, ostanes bez grejanja, da ne crknes dok ne dodje pomoc) .. u dekatlonu sam video neke sportske vrece, materijali deluju vrlo "fancy" u odnosu na ove klasicne, kaze prodavac da ta vreca iako je mnogo manja i tanja i laksa daje vecu izolaciju od ovih starih glomaznih .. takodje ove nove prostirke kazu da trpe veliki minus da moze se spava na njima (kome ne smeta tvrdo naravno) .. te lezajeve na naduvavanje nikad nisam probao



Mislim da prodavac lupeta IMHO, al ajd. Ti si ono gabaritniji' kao ja? Jeftinu lezaljku na naduvavanje ima da regulare naduvavas 2x nocu. treba je istestirati kuci, pre puta..

Ova iz outwell.com se ne izduvava od tezine, imao sam 120 kg na prvoj bike turi , samo se teze naduvava kad je pripremas za spavku, i malo je glomaznija od ove vojne, i teze se izduvava i pakuje u bisage, ali 20 eur je, naspram mamutove koja kosta koliko se secam oko 100 evra koja nicemu ne vredi za tezeg jelena, osim sto je malecka i zauzima malu zapreminu u bisagama :-)



http://www.backpackinglight.co...mammut_light_pump#.Vhciwn8ayK0

http://www.campingudsalg.dk/outwell-luftmadrasser-enkelt.aspx




[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:18 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Moje iskustvo sa takvim dušecima da je mnogo hladno spavati na njima.




Bez satora, ako nije ekstra vreca na njemu - smrt.
[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:19 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
knezevac



Gde ti je to? :-)
[ bogdan.kecman @ 09.10.2015. 03:21 ] @
140kg nego nije prodavac pricao za lezaj nego za vrecu, tanji materijal a navodno mnogo bolji od onih starih debljih ... a prostirke izgledaju kao ono za jogu .. ne naduvavaju se (zato rekoh tvrdo), nisam probao ali nemam razloga da ne verujem, pre 20tak godina mi je covek pokazivao materijal u beogradu debljine 1cm koji on usija brenerom sa jedne strane a on ladan da drzis ruku sa druge strane, tako da ne vidim problem da naprave od kompozita 1cm debelu prostirku koja je ok izolator za neki minus :D .. a sto se tih na duvanje tice, ja sam probao "kucne" i ja na tome ne mogu da spavam sad te vojne deluju cool ali nisam probao ne znam

a knezevac je jedini pravi vojni otpad koji vodi vojska, ostali "vojni" otpadi su privatno vlasnistvo sa vojnom opremom .. knezevac kasarna je ovde negde u rakovici nacices je vec na google maps ja ne umem sam da je nadjem :D (voze me ili jedan drugar ili supruga, oni znaju gde je :D )
[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:24 ] @
Jedinu zamerku sto imam za ovaj US army madrac je da je impregniran nekom zescom hemijom, treba to stajati 30 godina zapakovano da se ne raspadne, jelte? Probao sam tu hemiju da operem pod tusem, brate ostale fleke na podu tusa od pranja, samo da nije neko kancerogeno njesra..
[ DusanSukovic @ 09.10.2015. 03:32 ] @
Da, i sator je vazan, da ne prokisnjava, nije lep osecaj probuditi se u 3 ujutro mokar kao mali pacov i presvlaciti se posle odmah :-)
[ zica49 @ 09.10.2015. 20:20 ] @
Idem jednom godisnje na kampiranje sa drustvom :)
Imam nekoliko vreca za spavanje ali moj favorit je jedna koju sam trampio 1993 godine sa Poljskim vojnikom (UN u BiH).U Njemackoj sam kupio jednu podlogu za spavanje deljine nekih 1,5 cm. Ispod moze biti led ako sam u vreci i na toj podlozi nema zime cak ni u 3 poslije ponoci :)
[ Rendisha @ 11.10.2015. 12:09 ] @
Za podlogu obavezno armaflex / armacell - penasta guma zatvorene strukture 1cm+ debljine po mogucnosti, plus za udobnost kome treba neki samonaduvavajuci "sundjer-dusek".
[ DusanSukovic @ 12.10.2015. 14:07 ] @
Citat:
Rendisha: Za podlogu obavezno armaflex / armacell - penasta guma zatvorene strukture 1cm+ debljine po mogucnosti, plus za udobnost kome treba neki samonaduvavajuci "sundjer-dusek".


Sisata plavusa, da bubrezi ne stradaju :p
[ skbua @ 28.11.2015. 11:18 ] @
Citat:
DusanSukovic: Bez satora, ako nije ekstra vreca na njemu - smrt.

Ja dok sam, na moju veliku zalost radio u VS, ne znam vise ni kolko sam puta bio na terenu, ali postavka za spavanje je uvek bila ista, sator (koji obavezno prokisnjava i ispusta smrad jos gori od vrece kad je tako mokar), poljski krevet (koji se cas posla prevrne, pa zavrsis u blatu) i vreca koju je Bogdan spomenuo (nece smrad da nestane posle jednog pranja, ali posle 10-ak hoce) moje iskustvo je veoma lose sa tom opremom i ne preporucujem je nikom. Jedino sto mogu da kazem za vrecu, da je mnogo bolje spavati u gacama i majici nego obucen, mnogo je toplije.
[ DusanSukovic @ 05.03.2016. 15:22 ] @
Citat:
skbua: Ja dok sam, na moju veliku zalost radio u VS, ne znam vise ni kolko sam puta bio na terenu, ali postavka za spavanje je uvek bila ista, sator (koji obavezno prokisnjava i ispusta smrad jos gori od vrece kad je tako mokar), poljski krevet (koji se cas posla prevrne, pa zavrsis u blatu) i vreca koju je Bogdan spomenuo (nece smrad da nestane posle jednog pranja, ali posle 10-ak hoce) moje iskustvo je veoma lose sa tom opremom i ne preporucujem je nikom. Jedino sto mogu da kazem za vrecu, da je mnogo bolje spavati u gacama i majici nego obucen, mnogo je toplije.



Mogu ti reci da isto delim tvoje misljenje. Standardna vreca u JNA/VS mi bas ne obecava, em tanka, em samo podloga donjeg dela, nema cirada da se navuce preko. Mislim da je plac majke bozije u usporedbi sa NATO modelima..
Mozda jedino za kasno prolece/leto bez kise..:)


[ bogdan.kecman @ 05.03.2016. 15:54 ] @
ja samo rekoh da "imaju" i da "smrde" i da ja nisam kupio :D a da sam mislio da uzmem "da mi stoji u kolima za nedaj boze" ... ne da koristim za kampovanje :D .. posto su skoro dz. kontam da su za to ok ... da ne bude da sam ih ja nesto predlagao za kampovanje .. nisam probao ni tu ni nato da bi mogao da ih poredim (nisam cak sta vise nikad u zivotu jesen/zima spavao u vreci napolju, samo tokom leta)
[ DusanSukovic @ 05.03.2016. 18:19 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja samo rekoh da "imaju" i da "smrde" i da ja nisam kupio :D a da sam mislio da uzmem "da mi stoji u kolima za nedaj boze" ... ne da koristim za kampovanje :D .. posto su skoro dz. kontam da su za to ok ... da ne bude da sam ih ja nesto predlagao za kampovanje .. nisam probao ni tu ni nato da bi mogao da ih poredim (nisam cak sta vise nikad u zivotu jesen/zima spavao u vreci napolju, samo tokom leta)



Probao i imao :


1. UK Army Arctic mummy sleeping bag (Samo joj ime sve govori)
2. US Army Tennier Industries mummy Modular Solution: Cold Crna debela unutra + "Green Patrol" bag vani, dupla izolacija :) A green patrol se moze leti donekle sama koristiti ali pod satorom ;-) :)
3. US Army mummy Arctic Cold Sleeping Bag M-1949.
4. Swiss Army mummy sleeping bag sa kapuljacom + vodonepropusna navlaka iliti Bivy Bag.
5. Austrian Army mummy sleeping bag.

Sve imaju svoje mane i prednosti, najveca je mana kod vojnih vreca u tezini vise od 2 KG za US & UK vrece, dok je Swiss Army vreca najlaksa i ima vodoneprepusnu navlaku.


Vreca od JNA/VS nije ni za primirisati ovima, em je tanka, em nema kapuljace, em nema kompletnu vodonepropusnu navlaku u standardu - samo na delu gde se lezi, (Bivy bag) a ove gore navedene imaju.
Jedino sto mi se dopada kod JNA/VS vrece je sto se moze rajfeslusom razvuci da nije vreca vec pokrivac. Tu soluciju otprilike vreca Danske Armije M92/M98 gde mozes 2 vrece rafjerslusom da povezes, to je sledeci primerak da probam :)


PS:. Dosta armija u Evropi koriste resenja firme Carinthia iz Austrije, mada nisam probao. Sledeca jedna na redu koju cu probati je:


http://webbingbabel.blogspot.d...s-arctic-sleeping-bag-set.html


za -40 stepeni...




[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 05.03.2016. u 19:32 GMT+1]
[ skbua @ 27.03.2016. 10:18 ] @
Uopsteno sva ta vojna oprema nje ni za q..c, neprakticna, teska (kao sto rece kolega Dusan) a povrh svega, sad jos i dotrajala, vojska je jedna velika deponija, pa kad oni nesto rashoduju to onda stvarno nikom ne treba iako deluje mozda kao novo (izuzetak su radio uredjaji i merna oprema, jer papani neznaju vecinu stvari da ispitaju, pa ih klasifikuju kao neispravne i rashoduju, pa tako cetso moze da se naleti na potpuno ispravan uredjaj koji je samo razdesen od nestrucnog rukovanja za smesne pare) . Kazem radio sam u VS 6 godina i znam na kakvim mestima se to cuva, nagledao sam se svega i svacega i ne preporucujem nikom da kupuje rashodovanu vojnu opremu, bar ne odecu, obucu, tj. nista sto doolazi u dodir sa kozom.
[ DusanSukovic @ 03.05.2016. 15:53 ] @
Citat:
skbua:  Kazem radio sam u VS 6 godina i znam na kakvim mestima se to cuva, nagledao sam se svega i svacega i ne preporucujem nikom da kupuje rashodovanu vojnu opremu, bar ne odecu, obucu, tj. nista sto doolazi u dodir sa kozom.



Ovaj vojni dusek americki sto imam je iz 1985, stajao svih 30 godina godina u nekom skladistu konzerviran nekom samo njima znanom zeznutom hemijom, a jos se naduvava duvanjem, jeste odlican je, hemija jako smrdela u ustima okus kao da si popio razredjivac, pokusao sam da to isperem u kupatilu vodom, ostale fleke nod toga na podu - onda znas kako je to jako..najbolje ni ovo da ne dolazi u doticaj sa kozom :)
[ Predrag Supurovic @ 03.05.2016. 19:57 ] @
Ja nemam nikakvih zamerki za nasu vojnu vreću. Pogodna je za letnje kampovanje u našem podneblju, ameni za drugo nikad nije ni trebala.

Prijatna je, može se raširiti kao prekrivaš, ima kapuljaču za one kojima treba da pokriju glavu dok spavaju.
[ skbua @ 07.05.2016. 08:37 ] @
Citat:
DusanSukovic: Ovaj vojni dusek americki sto imam je iz 1985, stajao svih 30 godina godina u nekom skladistu konzerviran nekom samo njima znanom zeznutom hemijom, a jos se naduvava duvanjem, jeste odlican je, hemija jako smrdela u ustima okus kao da si popio razredjivac, pokusao sam da to isperem u kupatilu vodom, ostale fleke nod toga na podu - onda znas kako je to jako..najbolje ni ovo da ne dolazi u doticaj sa kozom :)

Ne znam stvarno za te americke, ali cinjenica kako nasa vojska funkcionise, tj. NE funkcinise i koliko stvari upropasti ne zbog nebrige vec neznanja, pa tako recne mine drzi u totalno neobezbedjenom magacinu na kojem su drvena vrata, a na fasadi potpisi vojnika iz 70-tih i 80-tih godina, zamislite onda kakva su ta vrata, bolesnog psa vode na strazu, pa ga ujutru nadju mrtvog u kucici, gajgerove brojace rashoduju sa sve komadicima uranijuma (sluzi za kalibraciju instrumenta), za njih je to nekakva kockica metala, oruzje drzi u prostorijama gde zimi nema grejanje, pa vlaga ide i do 90%... mogao bih da nabrajam do sutra.
A u magacinima u kojima se cuvaju odevni predmeti se redvno vrsi deratizacija, naravno s razlogom, pa tako kad se i rese da malo ociste magacin, samo tu crkotinu sto je na vidnom mestu izbace, a ovu koja se zavukla medju stvari i crkla nadju raspadnutu kad je vec samo kostur ostao od nje.
Tako da iz najbolje namere svima koji ovo citaju kazem sto dalje od toga, stvarno, nagledao sam se svega, a verovatno postoje jos i gore stvari.