[ dusanboss @ 16.10.2015. 10:15 ] @
Naravno prerano za ovakve zaključke. Učena je anomalija koja kruži oko zvezde i ne odgovara ničemu što bi trebalo da bude tu tako da su načnici odma uleteli sa tezom da su to moguće veštačke strukture napravljene od strane vanzemljskih inteligentnih bića. Šta će ljudi i oni se bore za fondove.

[ anon142305 @ 16.10.2015. 10:53 ] @
Citat:
dusanboss:
tako da su načnici odma uleteli sa tezom da su to moguće veštačke strukture napravljene od strane vanzemljskih inteligentnih bića. Šta će ljudi i oni se bore za fondove.

Recenice
Citat:
Tačno je da su vanzemaljci poslednja hipoteza koju bi trebalo da uzmete u obzir kada otkrijete nešto neobično

ili
Citat:
sada je zadovoljavajuće jedino objašnjenje da je neka druga zvezda privukla niz kometa ka KIC 8462852, što bi predstavljalo gotovo nemoguću slučajnost

meni ne deluju kao da su "odma uleteli sa tezom".

http://www.b92.net/zivot/vesti...0&dd=15&nav_id=1051527
[ dusanboss @ 16.10.2015. 11:48 ] @
Nisu odmah ali, ipak prerano. Za sad je potvrdjeno samo da neke nekarakteristične strukture orbitiraju oko date zvezde. Postoji gomila mogućnosti (dosta stvari o svemiru ne znamo). Koliko mi je poznat način na koji kepler radi jako teško je zaključiti da su to vanzemaljske gradjevine.
Mada bih voleo da su predpostavke tačne.
Jeste izjava data od strane stručnjaka ali... ne znam. U januaru okreću antenu ka zvezdi pa će mo znati nešto više nadam se.
[ Miroslav Jeftić @ 16.10.2015. 14:46 ] @
Nije niko ni zaključio, rekli su samo da bi to moglo biti jedno od rešenja.
[ dusanboss @ 17.10.2015. 00:17 ] @
Naravno. Nemam nameru da raspravljam više o ovoj temi do pojave bitnih podataka. Svako može da izvodi zakljčke kakve želi ali,mislim da su eminentni stručnjaci malo preterali.
[ anon142305 @ 19.10.2015. 22:38 ] @
Nikako nisam mogao da shvatim sta su to 'megastrukture'.
Clanak koji mi je bacio svetlo na ovu temu: Vanzemaljci ili čudna planeta: Šta kruži oko zvezde KIC 8462852?

Citat:
Keplerov posao je da registruje male promene u snazi svetla zvezde, a koje nastaju kada ispred nje prođe planeta ili neki drugi objekat koji oko nje orbitira. Kada planeta veličine Jupitera prođe ispred svoje zvezde ona zakloni tek oko jedan osdto svetlosti koja dolazi do Keplera.

Ipak, u slučaju zvezde KIC 8462852, ta je promena puno veća, a naučnici zasad ne znaju šta bi je moglo uzrokovati. Telo ili tela koja orbitiraju oko nje zaklanjaju enormne količine svetlosti – čak 15 do 22 odsto.

Pored toga, planete prave ravnomerna zaklanjanja s obzirom na svoju konstantnu brzinu orbitiranja, dok nepoznato telo oko KIC 8462852 pravi neravnomerna zatamnjenja.


Ali sad mi druga stvar nije jasna. Dobro, ja sam naravno laik za ovo, pa mi se da oprostiti :)
U tekstu se kaze:

Citat:
Reč je o mladoj i blještavoj zvezdi


E sad, ako je zvezdani sistem mlad, zar to nebi znacilo da inteligentni vanzemaljski zivot jednostavno ne bi imao vremena da se razvije?
A ako je tako, zasto onda naucnici ne iskljucuju tu mogucnost, vec kazu da je i ona moguca??
[ djoka_l @ 20.10.2015. 08:39 ] @
Citat:
E sad, ako je zvezdani sistem mlad, zar to nebi znacilo da inteligentni vanzemaljski zivot jednostavno ne bi imao vremena da se razvije?
A ako je tako, zasto onda naucnici ne iskljucuju tu mogucnost, vec kazu da je i ona moguca??


Kao i uvek kada nešto nije jasno u tekstu u našim novinama koji je preveden, treba videti originalnu vest.

Prvo, NIJE reč o mladom sistemu. Čak i u članku piše:

Citat:
Postoje određene šanse da je reč o mladom solarnom sistemu koji nije uređen


dok ovde piše:

Citat:
Whatever’s causing the flickering can’t be a planet. With great care, the researchers ruled out many possibilities: instrumental errors, starspots (like sunspots but on other stars), dust rings seen around young, evolving stars (this is an older star) and pulsations that cover a star with light-sucking dust clouds.

http://www.universetoday.com/1...-comet-or-alien-megastructure/

Znači, ovo je starija zvezda i uzrok treperenja ne može biti protoplanetni sistem prstenova.

Ova zvezda ima u "susedstvu" i znatno stariju zvezdu crvenog patuljka, pa je moguće i da je promena sjaja uzrokovana oblakom kometa koje je ta starija zvezda "gurnula" prema njoj.
Ako je u pitanju vanzemaljski inteligentni život, on nije morao da se razvije u tom sistemu, jer je ta susdna zvezda udaljena manje od 500 AJ, što čak i za našu tehnologiju nije prevelika udaljenost (dobro, sada nam je i Mars predaleko, ali mi nismo ni blizu toga da napravimo neke megastrukture oko Sunca).

Ispostaviće se, najverovatnije, da je reč o nekoj prirodnoj formaciji ili anomaliji zvezde, ali ove spekulacije donose popularnost i fondove za dalja istraživanja.
[ djoka_l @ 20.10.2015. 08:43 ] @
http://www.phdcomics.com/comics.php?n=1174
[ payge @ 20.10.2015. 09:56 ] @
Jbt,opet krenuo krs i kamara od jeftinih brejking njews: Voda na Marsu, vanzemaljci na million miles away...

Custom made by NASA bulsit za skretanje skrene paznje na nesto tamo daleko samo da ne gledate u ono sto vam se desava ispred nosa.
[ dusanboss @ 20.10.2015. 13:30 ] @
Slažem se sa djokom. Ladno su preneli da je u pitanju mlada zvezda kod koje bi bilo normalno da se vidi ovako nešto. Što neznači da ne može slično da se formira i oko starije zvezde. Na primer kao posledica nekog velikog sudara. Ili nešto treće što neznamo. Kepler je pogledao jako mali broj zvezda da bi mogli da kazemo da znamo kako se ponašaju svi sistemi. Ali baš vanzemljske megastrukture. Toliko toga može da bude. Dobro postoji mala šansa i za megastrukture. Šta ćeš i naučnici su ljudi i vole pažnju i fondove.
[ Miroslav Jeftić @ 20.10.2015. 13:42 ] @
U čemu je problem s tim fondovima kad ih neko svako malo pominje? Ni da se iz vašeg džepa plaća.
[ anon142305 @ 20.10.2015. 13:50 ] @
^ Pa valjda da neke vesti namerno 'zacine', da deluju bombasticnije da bi dobile vecu paznju
i tako istrazivaci dobiju vece fondove, ili da ih barem ne smanjuju :)
[ superbaka @ 20.10.2015. 13:56 ] @
procitaj izvornu vest na oficijelnom sajtu... masa zute stampe preuzima vest sa razlicitih izvora, i prilagodjava je svojim korisnicima... od tuda i masa idiotskih komentara, sto zbog budaletina za tastaturom, sto zbog stoke od novinara...
[ dusanboss @ 03.11.2015. 01:20 ] @
Posle nekoliko piva potegne moj drugar priču u zaverama i tome kako naučnici mnogu znaju ali, ne žele da nam saopšte istinu. Složim se sa njim u vezi nekih stvari i kažemu da po pitanju većine drugih nemaju potrebe da lažu. Zašto bi neko krio da je T-rex bio mesožderi itd. Dotaknemo se i ove teme. Dečko je ubedjen da ima vanzemljskog života sa čim se slažem i ja. ili ide korak dalje i ubedjuje ma da posle toliko istraživanja svemira nije moguće da ništa nije pronadjeno.
Drugar je inače po meni da kažem prosečno inteligentan sa zvršenom srednjom školom.
Pokušam ja da mu objasnim veličinu svemira (koju ni ja ne mogu da zamislim i ako mi je to svera interesovanja) i koliko smo mizeran deo pretražili. Pomenem mu galaksiju i skapiram da on ne zna šta je to. Onda se kasnije setim koliko sam ljudi sreo koji ne znaju isto. Meni je to šokantno. OK ne mora svako da zna princip rada Kepler teleskopa ali, ovo mi je nekako opšta kultura. Baš bi zanimljivo bilo da se napravi anketa sa pitanjem "Šta je to Galaksija?"
Al bi bilo lupetanja... Nadam se da bi većina umela da poveže pojam sa svemirom.

[ anon142305 @ 26.11.2015. 23:56 ] @
Citat:

Koristeći NASA-in Spitzer Space Teleskop, tim je zaključio kako su tajanstvena tela u zvezdinoj orbiti najverovatnije jata kometa.

Pored toga, vođa pomenutog tima profesor Masimo Marengo, tvrdi da je za potpunu potvrdu postojanja jata potrebno izvršiti dodatna posmatranja.

http://www.b92.net/zivot/vesti...1&dd=26&nav_id=1067796
[ 93 Stefan @ 06.03.2016. 16:03 ] @
Netačna vest jer ne postoje vanzemaljci.
Ovo kažem nakon malo učenja genetike, čitanja knjiga koje razmatraju evoluciju i razmišljanja o pročitanom. Ko želi neka samo uloži malčice vremena i biće dovoljno, npr. par sati. Ovde smo verovatno svi dovoljno informisani da možemo da sagledamo ove stvari iz svih uglova.
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2016. 16:11 ] @
Sa stanovista trenutnog znanja je nemoguce reci da li vanzemaljski zivot postoji ili ne.

Genetika ne donosi nista definitivno na tom pitanju, rupa u znanju je suvise velika kako bi se moglo zakljuciti bilo sta osim da zivot van zemlje nije otkriven.
[ radgosta @ 06.03.2016. 16:36 ] @
Teorija o kometama ne moze objasniti promenu sjaja zvezde jer je kolicina istih previse velika da bi objasnila pojavu.

Na zalost dok ne odemo tamo i vidimo sta se desava sve je zasad samo "educated guess". Kratak je ovaj zivot za sva cuda sveta, suvise kratak.

https://www.newscientist.com/a...-megastructure-star-after-all/

Citat:
To confirm the fade was real, Schaefer went to Harvard to look at the original photographic plates and inspected them by eye for changes, a skill few astronomers possess these days. “Since no one uses photographic plates any more, it’s basically a lost art,” says Wright. “Schaefer is an expert at this stuff.”

Schaefer saw the same century-long dimming in his manual readings, and calculated that it would require 648,000 comets, each 200 kilometres wide, to have passed by the star – completely implausible, he says. “The comet-family idea was reasonably put forth as the best of the proposals, even while acknowledging that they all were a poor lot,” he says. “But now we have a refutation of the idea, and indeed, of all published ideas.”

“This presents some trouble for the comet hypothesis,” says Boyajian. “We need more data through continuous monitoring to figure out what is going on.”
[ eeestablishment @ 06.03.2016. 18:29 ] @
Citat:
93 Stefan:
Netačna vest jer ne postoje vanzemaljci.
Ovo kažem nakon malo učenja genetike, čitanja knjiga koje razmatraju evoluciju i razmišljanja o pročitanom. Ko želi neka samo uloži malčice vremena i biće dovoljno, npr. par sati. Ovde smo verovatno svi dovoljno informisani da možemo da sagledamo ove stvari iz svih uglova.



jos jedan glas da ih nema .
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2016. 18:55 ] @
Ali ne radi se o glasanju.

Tvrditi da vanzemaljaca ima ili nema u vascelom univerzumu nije puno drugacije od tvrdnji o svetu izvan zatvorene crne kutije ili tvrdnju o kopnu koje nije nikad vidjeno iz brodica na sred okeana.

Jednostavno nema dovoljno podataka za bilo kakve konkluzivne tvrdnje osim da nista nije pronadjeno do danas.

Da stvar bude jos teza, sve dosadasnje "formule" o verovatnoci za postojanje zivota su besmislene zbog nepoznatib za koje pojma nemamo kolike su i koliko uticu na verovatnoce. To je klasicna pseudonauka.

"Cuti i osmatraj" bi trebala biti ideja vodilja naucnicima, ostalo je za SF pisce.
[ gilopile @ 06.03.2016. 19:08 ] @
@eeestablishment, eh da je tako jednostavno.

Ne mozemo znati nikako. Ogroman je to prostor, a mi ne mozemo ni ispred nosa da ispitamo, a gde su udaljene galaksije od 10, 50, 100+ mil. sv. godina i dalje...Neka predvidjanja su da slicnih kao nasa ima bezbroj...Negde mora da ima bar neka buba svaba :)

[ radgosta @ 06.03.2016. 22:50 ] @
Ima jedan divan XKCD strip koji odlicno sumira nasu potragu za vanzemaljskim zivotom, pogotovo SETI i slicne programe



https://xkcd.com/638/
[ Ivan Dimkovic @ 06.03.2016. 23:20 ] @
Citat:
gilopile
Negde mora da ima bar neka buba svaba :)


Mozda, mozda ne - sto je najgore, ne znamo da li "mora" da ima ili ne, zato sto ne znamo koje su neophodne stvari da bi se stvorio zivot, da li je "stvoren" uopste ili je postojao oduvek i sl.

Bez tih odgovora (ne svih, mogu i samo neki od njih - dovoljno da se izbegnu nepoznate u jednacini koja opisuje verovatnocu postojanja zivota u odredjenoj zapremini kosmosa) se uopste ne moze ni sa kakvom sigurnoscu tvrditi bilo sta o nekom eventualnom zivotu van zemlje.

Zdrav razum kaze da u ovolikom vidljivom univerzumu mora postojati zivot van zemlje, ali "zdrav razum" je samo intuicija - toj intuiciji nedostaju neki kljucni parametri o zivotu bez kojih je cisto nagadjanje.
[ dusanboss @ 09.04.2016. 00:12 ] @
Ivane ovde se zalažeš (kao i svuda) za čist naučni, ogledno proveren pristup. I pored toga većina astranoma ili biologa će ti reći da najverovatnioje život van zemlje postoji. Narvno ni je se ne slažem sa postojećim formulama za izračunavanje broja planeta sa životom pošto su sve zasnovane samo na jednom sigurnom uzorku.

Ipak mislim da olako odbacuješ mogućnost postojanja života van zemlje (barem se takav utisak stiče). Naravno ne može niko da tvrdi suprotno dok se ne nadju konkretni dokazi, ali mišljenje da smo sami u tolikom svemiru je po meni neozbiljno koliko i tvrdnje da nas redovno posećuju vanzemaljci.

Mislim, da se razumemo, nisma pristalica tog verovanja da su vanzemljci posetili zemlju. Ipak kada se razmotri veličina svemira, kartko vreme koje smo mi kao vrsta na ovoj planeti, mogućnost nastaka intelektualno visoko razvijenih bića, (ovo je priznajem nagadjanje, ali smatram da je veća mogućnost nastanka jedoćelijskih organizama nego inteligentnih bića sposobnih za interstelarna putovanja) teško da će se poklopiti sve karte i da su nas posetili za ovih 100 000 g koliko smo ovde.

Ako samo uzmemo u obzir vodene medvediće. Čak i da je život orginalno nastao samo na zemlji, postoji mogućnost da su neka od ovih bića udarom asteroida izbačena u svemir i da su dolaskom na za život pogodno mesto uspeli da opstanu.
Ovo je samo jedan bezvezni primer.

Postoje teorije da rani život nije nastao na zemlji. Teorija da je većina vode na zemlji dospela sa kometama koje su udarale u zemlju je poprilično priznata. Zašto odbaciti da i je život dospeo sa tom vodom.

Tvoj pogled na stvari je inžinjerski. Koji je ponekad dobar, a sa druge strane poguban za napredovanje nauke. Gde bi Ajnštajn bio da se pisajući svoje terije oslanjao samo na dokazane i proverene stvari?
Gde bi kvantna mehanika bila da su svi prvo čekali eksperimentalni dokaz, a tek posle pisali teorije?

Razmume ja tebe. Ne može niko da tvrdi postojanuje vanzemaljskog života bez konkretnih dokaza, ali zar ne smatraš konzervativnim i pomalo nazadim mišljenje da je život na zemlji jedini u svemiru ?

Da li bi se kaldio na tu opciju da postoji mogućnost da se ispita ceo ili barem deo svemira? Znam da ćeš reći da nauka nema veze sa kladjenjem i nagadjnjem, ali razmisli malo dublje o ovome i gde bi danas bili nauka da su svi veliki naučnici razmišljali na taj način.

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 09.04.2016. u 13:49 GMT+1]
[ goropad @ 09.04.2016. 07:26 ] @
Ja sam siguran da vanzemaljaca nema u suncevom sistemu. A ni taj jadni suncevi sistem nismo obisli. Otisli smo samo na mesec, a to je satelit. Znaci saznanje o tome da li negde u svemiru postoje vanzemaljci je ravno saznanju da li postoji bog. ni na jedno ni na drugo necemo naci odgovor. dok to bog ili vanzemaljac sam ne zazeli.
[ adzo_ @ 09.04.2016. 11:57 ] @
Dusane, dobronameran savet: Moras poraditi na svojoj pismenosti. Imas preko 10 gresaka u ovom postu a to se ponavlja.
Pre nego posaljes post, procitaj ga jednom, ispravi greske u kucanju, ako ne zbog sebe bar zbog kolega sa foruma
Od mene si dobio + da te podstaknem da radis na sebi.
[ dusanboss @ 09.04.2016. 12:42 ] @
Znam jao! Ne znam šta da radim. Mislim, mogu ja da napišem ispravan post, ali mi oduzme mnogo vremena. Dva puta moram da proveravam i opet mi ostane neka greška

Evo, ispravio sam to što sam našo. Ako neko nadje grešku neka mi skrene pažnju rado ću je popraviti. Još je ovaj post gore s obzirom na dužinu za moje standarde dosta dobro napisan . Umem ja to i bolje. A tek da pišem rukom. Vićna bi odustala od čitanja

[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 09.04.2016. u 13:52 GMT+1]