[ cobra-11 @ 19.10.2015. 23:26 ] @
Potreban mi je savet u vezi rutera . Navest cu one koji su mi dostupni i molim da mi preporucite najbolji od tih navedenih koji moze raditi i u client modu .

1. Tenda F303
2. Tenda W303R
3. Tenda W308R
4. D-link dir-605l
5. TP-link WR841N
6. Zyxel nbg-418n
7. Asus rt-n12lx
8. TP-link WR843ND
[ I AM BORGS @ 20.10.2015. 09:02 ] @
ja bih na tvom mjestu uzeo ruter sa što više opcija ( naravno i client mode ) , moj komšija par kuća dalje ima Zyxel... već godinama i nema nikakvih problema. eto : glasam za Zyxel , na tebi je da odlučiš . pozdrav
[ gilopile @ 20.10.2015. 09:40 ] @
Ja bih izabrao Tenda F303. Odlican ruter, ima sve sto je potrebno, par shorcut dugmica, veoma lak setup, lepog je izgleda...Za tu cenu odlican.
[ Mile-Lile @ 20.10.2015. 11:16 ] @
moje mišljenje (cene ne znam, kontam da postavljač teme ove može da priušti pa rapsravljam o ovoj kombinaciji rutera):

sa ovog spiska bih odmah isključio Tende. Bez obzira šta će ko reći iz ove konkurencije odmah ispadaju. Tende koriste Ralink čipove tako da ih ne bih upoređivao sa Atheros... (primetićete da Mikrotik korsti isključuvo QCA)
Tp link 99% koristi Atheros osim nekih High Power varijanti... Dalje, Tenda ima taj fazon da uštedi da bi ruter bio jeftiniji pa imaju minimalno i RAM-a i Flash-a (16MB i 2MB)... onda imaju fazon da stave
3 antene a ustvari su 2T2R i zato samo i mogu da izvuku 300Mbps a ne 450Mbps jer u stvari nemaju 3 "stream"-a...

Zyxel i taj model D-linka 605 imaju Realtek chip-ove pa nisu pogodni za "nadogradnju" - flešovanje... Realtek ne objavljuje source (GPL) za svoje čipove jer su "proprietary"...

Birao bih između ovog Asus-a (broadcom) i Tp linka (Atheros)...

Pretpostavljam da je Asus skuplji pa bih opet birao Tp link:)

841n i 843nd su slični sem što 843 je Poe varijata i mogu da mu se skidaju antene...

Konačno ako je to kućni ruter izabrao bih 841n s tim što bih u nekoj budućnosti stavio DD-WRT, OpenWRT ili Gargoyle... ali i bez toga sam siguran da će imati bolju pokrivenost a i cenu o odnosu na konkurenciju...

Cost to benefit ratio ide u prilog TP Link 841n...
[ Mile-Lile @ 20.10.2015. 11:22 ] @
e, sad gledam tp link emulatore... 841n ne vidim da ima Client mod sa fabričkim (stock) firmaware-om, ali ima WDS bridging pa ako je ruter na koji se povezuješ isto TP link (Atheros) radiće...
a za ostale ne znam koji podržava Client. I ruteri uglavnom nemaju Client mod to je nešto što je verovatnije da ćeš naći kod klasičnih Access Pointa-a... ili metneš DD-WRT, OpenWRT i imaš sve što ti treba...
[ cobra-11 @ 20.10.2015. 11:56 ] @
Što se tice cena ovo su modeli koji se uklapaju u budzet i koje imam u ponudi da biram . Zyxel je od navedenih najjeftiniji , ova Tenda f303 je najlepsa na izgled kako je vec kolega rekao . Mile kako si naveo ruter je za kućnu upotrebu . Ako neko zna neki model koji je bolji od ovih navedenih , a ne odstupa mnogo sa cenom neka navede pa da probam potraziti ...
[ alekksandar @ 20.10.2015. 14:08 ] @
@Mile-Lile
"sa ovog spiska bih odmah isključio Tende. Bez obzira šta će ko reći iz ove konkurencije odmah ispadaju. Tende koriste Ralink čipove tako da ih ne bih upoređivao sa Atheros... (primetićete da Mikrotik korsti isključuvo QCA)"
ko kaze da tende koriste Ralink? Ne tvrdim 100% ali mislim da tende imaju Brodacom Chipset, neka me neko ispravi ako gresim
[ Jbyn4e @ 20.10.2015. 18:21 ] @
Mislim da je najbolji u tom cenovnom rangu (ako grešim ispravite me) Linksys E1200. A i neki renomirani sajtovi koji se bave alternativnim firmware-om ga preporučuju kao najbolju varijantu jeftinih rutera.
[ Mile-Lile @ 20.10.2015. 18:37 ] @

@alekksandar
u pravu si nisam update-ovao podatke. Izvinjavam se... Znam da su nekad koristili Ralink, tako sam ih barem ja zapamtio pa mi nikada više nisu bili privlačni...

odavde se vidi da stariji modeli su svi Ralink...

http://wiki.openwrt.org/toh/tenda/start

Izgleda noviji modeli Tende koriste broadcom ali i dalje stoji za 2t2r i malo fleša... da ne pričam da i ti broadcom chipset koji se ugrađuju u Tende nisu najnovije generacije koje kupuje Asus npr...

sa spiska:

1. Tenda F303 CPU1: Broadcom BCM5357C0 (300Mhz), FLA1: 2 MiB (Winbond 25Q16BVSIG), RAM1: 32 MiB (Winbond W9425G6JH-5), WI1 chip1: Broadcom BCM5357C0

2. Tenda W303R CPU1: Broadcom Model? FLA1: ? MiB (Brand? Model?) RAM1: 16 MiB (Winbond W9812G6JH)

3. Tenda W308R http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=539232

Znam ja da ima ljudi po našim forumima koji se kunu u Tende, i ne želim nikoga da uvredim ali po stranim forumima vidim da su u klasi kineskih klonova...
verovatno Tenda radi stabilno kod nekog ko samo koristi FB i ima par uređaja ali sam ubeđen da 16MB RAM-a nikako nije dobro za torrente... kome završava posao super...
[ Mile-Lile @ 20.10.2015. 18:51 ] @
Citat:
Jbyn4e:
Mislim da je najbolji u tom cenovnom rangu (ako grešim ispravite me) Linksys E1200. A i neki renomirani sajtovi koji se bave alternativnim firmware-om ga preporučuju kao najbolju varijantu jeftinih rutera.



841n je jeftiniji a ima dve eksterne antene od po 5dBi, brži CPU?



[ Jbyn4e @ 20.10.2015. 19:22 ] @
@Mile-Lile

Nemam pojma da li je ovaj bolji, brži ili šta, samo videh da ga i dalje preporučuju za dd-wrt...
[ cobra-11 @ 20.10.2015. 20:21 ] @
Ako sam dobro video 841n nema client mode ...
[ Jbyn4e @ 20.10.2015. 21:19 ] @
Ima kad mu staviš dd-wrt ili neki drugi custom firmware. Npr.
http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=702030

Ako baš tražiš fabrički firware, onda zaboravi da smo pomenuli i e1200 i 841n.
[ cobra-11 @ 22.10.2015. 17:21 ] @
Nije mi se dalo stavljati custom firmware i danas je stigao zyxel nbg-418n , mislim da ce biti dovoljan za moje potrebe .

Ali prije pustanja u pogon imam odma problem , default ip za pristup routeru je 192.168.1.1 i uredno se uloguje , zatim kad promenim iz defaultnog router moda u client mode ide automatski reset i sam menja ip u 192.168.1.2 , nakon sto to odradi, radi u client modu nekih 10-tak sekundi u puca veza izmedju routera i racunara . Nakon toga ne mogu pristupiti routeru ni sa jednom od ove 2 ip adrese dok ne uradim hard reset . Isto se dešava kad prebacim u bilo koji drugi mod osim defaultnog - pocetnog router moda . Kako ovo resiti ili da odma nosim na reklamaciju ?
[ Jbyn4e @ 22.10.2015. 21:35 ] @
Glupo pitanje: Da li si povezan kablom na ruter? Kad ode u client mod, on više ne šalje svoj wireless signal...

Hajde malo bolje opiši mrežu tj. šta pokušavaš da napraviš sa tim ruterom u client modu?
[ cobra-11 @ 22.10.2015. 22:54 ] @
Uspio sam nastimati .

Kad se u ruteru odabere client bridge mode i krene reset rutera, izbaci da se ponovo uloguje na ruter tad se pre unosenja user name-a i pass mora otici u postavke mrezne kartice u rucno postaviti ip adresa i subnet mask , pa tek onda uneti podatke za logovanje i pristupiti ruteru u client bridge modu . Tad nema problema , nakon podesavanja kad odradimo logout, u postavkama mrezne moramo vratiti obtain ip automatically da bi proradio net . Net radi normalno , opet kad treba zbog neceg pristupiti ruteru opet se rucno mora uneti ip i subnet mask i normalno se uloguje na 192.168.1.2 , nakon toga opet vratimo na automatically i vozi .

Sa ostalim ruterima sa kojim sam se susretao nije bilo potrebe ovo raditi i normalno se pristupalo , kao i na ovom sto radi ali samo u pocetnom "router" modu sa 192.168.1.1 .

U postavkama mrezne konkretno sam unosio za ip 192.168.1.110 , a subnet mask 255.255.255.0 .


Citat:
Jbyn4e: Glupo pitanje: Da li si povezan kablom na ruter? Kad ode u client mod, on više ne šalje svoj wireless signal...

Hajde malo bolje opiši mrežu tj. šta pokušavaš da napraviš sa tim ruterom u client modu?


Konkretno ovaj Zyxel je sad nakacen na Technicolor tc7200 kao client .
[ Mile-Lile @ 23.10.2015. 07:07 ] @
to je sasvim normalno... na bežičnom ruteru kad je uključen AP ruter radi u tzv. Gateway modu i uključen mu je DHCP, kad AP promeniš u Client mode ruter prelazi u ruter mod i isključen mu je DHCP (jer IP adrese dobija od DHCP servera Gateway-a) a pošto je isljučen DHCP moraš podesiti statičku IP adresu na kompu kako bi pristupio ruteru...
[ cobra-11 @ 23.10.2015. 17:08 ] @
Citat:
Mile-Lile: to je sasvim normalno... na bežičnom ruteru kad je uključen AP ruter radi u tzv. Gateway modu i uključen mu je DHCP, kad AP promeniš u Client mode ruter prelazi u ruter mod i isključen mu je DHCP (jer IP adrese dobija od DHCP servera Gateway-a) a pošto je isljučen DHCP moraš podesiti statičku IP adresu na kompu kako bi pristupio ruteru...


Tako je , samo nisam odma skontao sta zeza . Trenutno dok je u client modu cim ukljucim DHCP vise ne mogu pristupiti routeru , samo reset i ponovo podesiti .
[ Mile-Lile @ 23.10.2015. 19:10 ] @
zato je dobro što kod ddwrt-a an Atheros-ima imaš Client i Client Bridge (Routed)...
Client ima sve kao i gtw dok je kod Client Bridge (Routed) ugašen NAT (nema maskarade na WAN-u) i nema DHCP-a...
tako lepo možeš da biraš da li hoćeš da imaš svoj subnet i da budeš odvojen od ostatka mreže ili hoćeš da šeruješ podatke...
[ ivmilicevic @ 24.10.2015. 11:24 ] @
Ima li itko iskustva sa TP-link WR841N? Treba mi zamjena za Tp-link wr740n (v4) kojemu je WAN port nastradao u nevremenu(modem ispred njega je spaljen, router i sada radi kao switch).
WR841N se čini kao dobar jer podržava DD-WRT i trebao bi imati bolji domet od WR740N. Je li ga itko isprobao?
[ tuxserbia @ 24.10.2015. 12:05 ] @
Imam ja, šta te zanima?

[ ivmilicevic @ 24.10.2015. 13:16 ] @
Na prvome mjestu domet wifia. Na wr740N sam imao TX power postavljen na 18dbm(dosta blago povećanje u odnosu na tvorničke postavke) i skoro cijela kuća je bila pokrivena, tako da bi wr841n trebao biti još bolji? Također sam imao mrežu za goste, sa odvojenim SSID-om, pretpostavljam da će raditi i na novome?
[ tuxserbia @ 24.10.2015. 14:58 ] @
Odakle ti 18dbm? Jesi stavljao dd,openWRT? Ja sad gledam uputstvo, i za taj, i za 841, ima klasičan izbor "High-Middle-Low". I nešto ne verujem da bi domet bio bolji, osim što je tvoj max 150, a ovaj max 300Mbit. Drugo, nema ekstra mrežu za goste. Nisam imao vremena da se zezam sa OpenWRT-om.
Ja konkretno držim oba na middle, ovaj u prizemlju ima domet na nekih 30-ak metara ispred kuće.

Malo off
Sad nešto baš gledam, i vidim da CE propisuje max 20dbm, a FCC 30?!? Da li to znači da, ako bih izabrao USA kao zemlju, da bih imao jači signal? Moraću da se poigram s ovim i ja. Gubiš 2 gornja kanala, ali ako je stvarno ovako, onda bi vredelo. Ili ja to potpuno pogrešno kapiram?!? @Mile-Lile HELP
[ Mile-Lile @ 25.10.2015. 07:51 ] @
pa ovo je sad sve off topic ali hajde... nek i moderatori nesto rade:)

1. svaki tp linkov ruter je bolji od 740n (ne znači da je on loš nego je najjeftiniji i namenjen je za nekog kome ne treba nešto posebno, ima mali stan itd)
2. MIMO ruteri uvek imaju bolju "pokrivenost", više antena bolja pokrivenost... recimo da 1043nd V2 (plave boje je) je baš dobar za 2,4 i ima čip koji može do 24dBm...
3. Izborom zemlje možeš povećati tx power ali ne očekuj da će taj 841 ići do 30dBm... ipak je to jeftiniji ruter... ali ako imaš "stock" i nemaš načina to da proveriš jer nigde ne možeš da izlistaš izlaznu snagu...
4. Što bi Peđa Supurović rekao nije sve u snazi:) i to je stvarno istina....
5. Uvek sam za ubacivanje custom firmware ali ne očekujte da će sve uvek raditi i da ćete bez muke sve podesiti... OpenWRT je jako moćan ali nije za početnike jer ako ne poznajete CLI linux
lako možete da se zarobite jer se GUI (web server) instalira kao dodatni paket...
6. Što se tiče flešovanja rutera custom firmware-om lakše je nego stvljanje ROM-a na android.... a svakako da ćete dobiti dodatne funkcije i više tx snage...
[ tuxserbia @ 25.10.2015. 12:07 ] @
Kako, bre, off?!? Pa sve što je čovek pitao si mu odgovorio.

Za pokrivenost ( u kvadratnim metrima) si naravno u pravu, ali za domet ( u metrima) mislim ( totalno subjektivno, bez merenja) da su tu negde. Ista antena, otprilike ista snaga, čak mi se čini da je 740 malo jači, barem po specifikacijama, nisam imao prilike da ga koristim, skoro isti čip.

Onaj moj off je bilo malo karikiranje poziva u pomoć, ali stvarno nikad nisam primetio da se snaga razlikuje između US i EU. Peđina opaska naravno stoji. Moraću da isprobam, samo da ugrabim malo slobodnog vremena.

A za LuCI i CLI, nekom ne odgovara, dok je meni baš super modularnost, jer negde mi uopšte ne treba direktna interakcija. Sad debelo odoh u off, neću više
[ ivmilicevic @ 25.10.2015. 14:45 ] @
Jučer popodne sam odnjeo router na servis jer je još uvijek pod garancijom, vidjeti ćemo hoće li je priznati. Inače sam zadovoljan sa 740N, pogotovo jer sam stavio DD-WRT koji ima brdo opcija. Ako ne servisiraju ovaj router, vjerovatno ću kupiti 841N koji bi trebao biti malo bolji od sadašnjeg.

Inače, limit izlazne snage na 740n je 18dBm, barem prema statusu routera. U postavkama postoji opcija ručnog namještanja, ali je 18dbm maksimalna snaga(na regiji Hrvatska, mada sumnjam da to ima utjecaja).
[ cobra-11 @ 25.10.2015. 22:12 ] @
Mile ajde mi objasni nekoliko pojmova u ZyXelu , zasta su i sta odabrati ?

1. Preamble type : long ili short

2. CTS protection : auto , none

3. Aggregation : enable , disable

4. Short GI : enable , disable .
[ Mile-Lile @ 26.10.2015. 07:33 ] @
1.

Citat:
Short Preamble
If you have 802.11b clients in your network try enabling this, if they have problems connecting or with performance then leave it disabled. Preamble is at the head or front of the PLCP which devices need in order to start transferring data. The long preamble ensure compatibility with legacy 802.11b devices but can slightly reduce throughput at high data rates. The support for short preamble which is reducing the header's size by 50%, down to 9 bytes, is optional for 802.11b. 802.11g and newer all support short preamble, so if you do not have 802.11b devices in your network leave this enabled at all times.


2.

Citat:
Protection Mode
Recommended Setting: None for AP modes, CTS or RTS/CTS for client modes

This setting controls whether the request to send/clear to send 802.11 optional protection mechanism is enabled or disabled. When enabled, an RTS/CTS handshake must be completed before data can be transmitted from clients. Helpful in noisy &/or busy environments, it ensures all clients take turns communicating with the AP, if disabled, packet collisions may occur which causes a drop in throughput & increase in latency due to retransmission overhead. RTS/CTS also helps negate the hidden node problem which occurs when 2 or more clients can each see the AP & vice versa, but the clients can't see eachother, this example is also good to say why RTS/CTS on an AP has no use, since from the AP's point of view, it can already see all connected clients, or they wouldn't be connected in the first place. CTS only is "CTS-to-self" which has less overhead, but is less effective in mitigating the hidden node issue, only other clients within range of the client using CTS only, will hear & honor it while RTS/CTS is the "full option" that gets passed through the AP to all clients, even if the AP has RTS/CTS disabled since RTS/CTS on the AP only applies to when the AP wants to transmit.
RTS/CTS is a setting to experiment with especially on the client mode interface of the router if you are connecting a router to another router, or if you have high error rate or high noise floor (-90 noise is good, -60 is bad) & all other options have failed. Most users should leave this set to the recommended setting above for max performance because the protection mechanism is only enabled automatically when needed, if its off when its needed, your wireless performance can plummet with errors, disconnects & low throughput, & if its no longer needed its turned off automatically on the fly.

Example of an ideal configuration for a client mode router connected to a host router:
Client router with RTS/CTS on (client/client bridge/WDS station) ---> Host router with RTS/CTS off (AP/WDS AP)


3. ne znam šta je ovo. Generalno znam šta je agregacija linka ali očito to nije ovo....

4.

Citat:
Short GI

Recommended Setting: Enable

The standard guard interval used in 802.11 OFDM is 0.8 μs, to increase data rate 802.11n added optional support for a shorter 0.4 μs guard interval which provides about a 10% increase in data rate. The shorter guard interval could (but usually doesn't) result in a higher packet error rate if timing synchronization between the transmitter and receiver is not precise. To reduce complexity, short guard interval is only implemented as a final rate adaptation step when the device is running at its highest data rate such as 72 Mbps, 144 Mbps, 300 Mbps etc, this is by design & not changeable.
Older routers & devices with Atheros AR92XX radios or older only support short GI on HT40 & not HT20, so max HT20 rates are 65 Mbps/130 Mbps/195 Mbps (1x1/2x2/3x3) instead of 72 Mbps/144 Mbps/217 Mbps respectively. Some modern devices such as the Playstation 4 do not like the lack of short GI, & have strange performance problems, sometimes completely crippling the entire network's performance. But the issue may also be related to hardware bugs in the AR92XX chipset, mileage may vary.


[Ovu poruku je menjao Mile-Lile dana 26.10.2015. u 08:51 GMT+1]
[ tuxserbia @ 26.10.2015. 07:59 ] @
Možda "Frame agregation" ?
[ Fabolous @ 26.10.2015. 08:11 ] @
Imam kuci tp 841n . Vec 3 mjeseca radi bez problema. Pokrivenos odlicna bez obzira sto mi stoji u cosku..
Moja preporuka za njega necete se pokajati..
[ cobra-11 @ 26.10.2015. 17:12 ] @
Citat:
Mile-Lile:
1.

Citat:
Short Preamble
If you have 802.11b clients in your network try enabling this, if they have problems connecting or with performance then leave it disabled. Preamble is at the head or front of the PLCP which devices need in order to start transferring data. The long preamble ensure compatibility with legacy 802.11b devices but can slightly reduce throughput at high data rates. The support for short preamble which is reducing the header's size by 50%, down to 9 bytes, is optional for 802.11b. 802.11g and newer all support short preamble, so if you do not have 802.11b devices in your network leave this enabled at all times.


2.

Citat:
Protection Mode
Recommended Setting: None for AP modes, CTS or RTS/CTS for client modes

This setting controls whether the request to send/clear to send 802.11 optional protection mechanism is enabled or disabled. When enabled, an RTS/CTS handshake must be completed before data can be transmitted from clients. Helpful in noisy &/or busy environments, it ensures all clients take turns communicating with the AP, if disabled, packet collisions may occur which causes a drop in throughput & increase in latency due to retransmission overhead. RTS/CTS also helps negate the hidden node problem which occurs when 2 or more clients can each see the AP & vice versa, but the clients can't see eachother, this example is also good to say why RTS/CTS on an AP has no use, since from the AP's point of view, it can already see all connected clients, or they wouldn't be connected in the first place. CTS only is "CTS-to-self" which has less overhead, but is less effective in mitigating the hidden node issue, only other clients within range of the client using CTS only, will hear & honor it while RTS/CTS is the "full option" that gets passed through the AP to all clients, even if the AP has RTS/CTS disabled since RTS/CTS on the AP only applies to when the AP wants to transmit.
RTS/CTS is a setting to experiment with especially on the client mode interface of the router if you are connecting a router to another router, or if you have high error rate or high noise floor (-90 noise is good, -60 is bad) & all other options have failed. Most users should leave this set to the recommended setting above for max performance because the protection mechanism is only enabled automatically when needed, if its off when its needed, your wireless performance can plummet with errors, disconnects & low throughput, & if its no longer needed its turned off automatically on the fly.

Example of an ideal configuration for a client mode router connected to a host router:
Client router with RTS/CTS on (client/client bridge/WDS station) ---> Host router with RTS/CTS off (AP/WDS AP)


3. ne znam šta je ovo. Generalno znam šta je agregacija linka ali očito to nije ovo....

4.

Citat:
Short GI

Recommended Setting: Enable

The standard guard interval used in 802.11 OFDM is 0.8 μs, to increase data rate 802.11n added optional support for a shorter 0.4 μs guard interval which provides about a 10% increase in data rate. The shorter guard interval could (but usually doesn't) result in a higher packet error rate if timing synchronization between the transmitter and receiver is not precise. To reduce complexity, short guard interval is only implemented as a final rate adaptation step when the device is running at its highest data rate such as 72 Mbps, 144 Mbps, 300 Mbps etc, this is by design & not changeable.
Older routers & devices with Atheros AR92XX radios or older only support short GI on HT40 & not HT20, so max HT20 rates are 65 Mbps/130 Mbps/195 Mbps (1x1/2x2/3x3) instead of 72 Mbps/144 Mbps/217 Mbps respectively. Some modern devices such as the Playstation 4 do not like the lack of short GI, & have strange performance problems, sometimes completely crippling the entire network's performance. But the issue may also be related to hardware bugs in the AR92XX chipset, mileage may vary.


[Ovu poruku je menjao Mile-Lile dana 26.10.2015. u 08:51 GMT+1]


S obzirom se sa ZyXelom kačim kao client na drugi router (oba podesena na 802.11n) ako sam dobro skontao onda staviti :

1. Long preamble
2. CTS auto
3. Aggregation je automatski na enable
4. Enable
[ Binary Mind @ 31.10.2015. 00:13 ] @
Citat:
Mile-Lile:
...Tende koriste Ralink čipove tako da ih ne bih upoređivao sa Atheros... (primetićete da Mikrotik korsti isključuvo QCA)


Netačno. Imam Tendin ruter (W309R) kući. Koristi Broadcom-ov čip (BCM5357). I ostali Tendini wireless ruteri uglavnom koriste Broadcom-ove čipove. Međutim loša stvar kod većine Tendinih rutera je što su uštrojeni što se tiče fleš memorije, i RAMa. Vrlo malo Tendinh rutera može da korsti nezvanični firmver kao što je DD-WRT, OpenWRT, Tomato i slično...
[ popusicko @ 31.10.2015. 01:29 ] @
I skoro svaka Tenda brzo rikne.
[ calexx @ 31.10.2015. 01:38 ] @
Ja imam jednu Tendu više od 5 godina, koristio sam je dok nisam uzeo SBB opremu i onda je dao sestričini kod koje i danas radi. Ko zna šta je tamo preživela, deca je obaraju, čupaju kablove, inače sada stalno povezuju komp žicom i telefone bez žice ;) i nikada nijedan problem.
[ Binary Mind @ 31.10.2015. 19:44 ] @
Ja sam ovu Tendu uzeo prvenstveno zbog toga što je jeftina. Dolazi fabrički sa dve duže antene od po 7dB. Wireless signal joj je mnogo bolji od Ciskovog HG-a koji sam dobio od SBBa. Cisko u mom slučaju deli IP adrese, a Tendu koristim kao "switch" za wireless LAN u kući (podešen WPA2-PSK/AES i MAC filtering kao zaštita). Ja sam sa svojom sadašnjom kombinacijom poprilično zadovoljan. Još samo kad bih mogao da flešnem barem Tomato na Tendu i bog da me vidi.
[ brnatovic1994 @ 01.11.2015. 05:17 ] @
D-LINK neces zazaliti ja ga koristim nije me ni 1 izdao
[ Mile-Lile @ 01.11.2015. 19:22 ] @
svako svoga konja hvali:) izbor rutera zavisi od namene prvenstveno.