[ sarmudin @ 07.11.2015. 19:11 ] @
Javila se potreba kontroliranja jednog motora putem arduina. Treba imat mogucnost kontrole brzine putem tipkala + - i okretanja smjera za reset.
Imam na raspolaganju motor od elektricnog odvijaca 3.6v, iz skenera ili treba nabavit neki 3. Motor?
Odakle uopce pocet sta se tice motora i drivera?
[ zica49 @ 07.11.2015. 21:44 ] @
Prvo poceti od hardvera tj energetskog dijela koji ce pokretati taj motor. Za promjenu smjera trebace ti" H bridge" sa cetiri tranzistora ili mosfeta ili dva releja no/nc.
Istrazi ovo sto sam naveo jer pokusaj pisanja koda za nesto sto ima PWM regulaciju a nije definisano kako i sta nema smisla.
Okej je i taj motor od odvijaca ako zadovoljava mehanicke potrebe.
Na netu mnogo primjera proguglaj arduino h bridge motor control

Prouci ovu shemu i sve postaje jasnije.
[img][/img][att_img]
[ sarmudin @ 08.11.2015. 08:19 ] @
Hvala hvala tako nesto sam i nasa samo jos 1 pitanje. Di ubacujem napajanje motora?
Za ovaj motor kazu da zna povuc 1.5-2A ako zablokira i da mu treba jace npajanje i bridge?
[ zica49 @ 08.11.2015. 10:11 ] @
Napajanje za motor izvedes kao neovisno od arduina. Naravno motra imati mogucnost davanja jace struje da se ne desava naponsko propadanje na arduinu i gluposti u radu.
Shema je okej napajnaje spajas gdje nam obiljezio i uzmi neke jace tranzistore.
[img][/img][att_img]

[Ovu poruku je menjao zica49 dana 08.11.2015. u 11:28 GMT+1]
[ sarmudin @ 08.11.2015. 11:19 ] @
Aha znaci kacim tu najpajanje, a na arduino idu samo pinovi 8 i 9 (pretportavljam da trebaju pino i sa pwm) a minuse spajam zajedno i motoru i arduinu?
Kad vec gnjavim imas preporuku za tranzistore?
[ sarmudin @ 08.11.2015. 14:51 ] @
E da jos jedna stvar. Kako proucavam stvari postaju jasnije, pa da vidim jesam li dobro razumio. Ako ocu kontrolirat brzinu motora pored ova 2 pina 8 i 9 mi trebaju jos 2 pwm-a koja spajam izmedju mosfeta i zemlje i preko njega guram pwm signal.
Jel tad enableam npr ljevi digitalni i desni pwm i obrnuto zbog smjera toka struje?
I koje jace mosfete uzet za ovo sta meni treba?
[ zica49 @ 08.11.2015. 15:37 ] @
Da mase spajas zajedno.
Ne treba ti externi PWM njega generises na arduinu na dva out pin-a i vezes za lijevi i desni ili 8 i 9 na shemi.Tranzistore sta da ti kazem ima ih milion koji tu odgovaraju malo proguglaj podatke jer nije lose znati pronalaziti komponentu koja ti odgovara.
[ sarmudin @ 08.11.2015. 19:09 ] @
Aha znaci mogu ih drajvat sa ova dva pina :)
A koju karakteristiku tranzistora trazim da ih ne spalim? Koliko znam trebaju mi 2 pnp i 2 npn tranzistora?
Ipak sam racunalac, softwer mi je laksa strana a elektroniku smo proletili pa vecinu nismo ni prosli a i ono sta smo prosli sam pozaboravljao pa je zato vise pitanja nego odgovora
[ zica49 @ 08.11.2015. 19:16 ] @
Tranzistori na primjer TIP142 ,TIP147